Eén LANGE Terreur-reportage Unie met België en Luxemburg I Vóór of tegen DE DOODSTRAF Priester-j ubilea in 1947 De commissie naar West-Indië In den sector van het stille Tjermé met onze jongens *1 wmmtm PAGINA 4 VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 in het Bisdom Haarlem OUD-BURGEMEESTER VAN GEMERT VEROORDEELD SOERABAJA, 4 December 1946 „Och", zei kolonel Van <jer Meulen uit Vianen aan de Op PcttrOuille Lek. en hij keek naar de reusachtige stafkaart van het Soerabajafront, ,.we zijn toch kolonialen en fels we slaan Is het toch om de Indonesiërs te onderdrukken.Alleen in de kampongs gelooven ze dat niet en de bevolking die uit de .brandende kamponghuizen vluchten moet, gelooft *t ook niet en de loerahs (kamponghoofden) gelooven 't ook niet. maar meestal kunnen ze dat niet meer vertellen, want dan zijn ze al gekidnapt.... alleen 14.000 km. hier vandaan, In Holland, dfefer schreeuwen ze moord en brand!" TEZAMEN IN EEN SLAG GROOTE MOGENDHEID VEILIG VERKEER VORST BEREIKT HOOGTEPUNT Helicopter als postbode NIEUWE STRIJD OVER RECHT Vergelding en cultuur Zondag manifestatie op het St. Pieterplein DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING 50 JAAR PRIESTER: 15 Augus tus 1947; J. M. C. Nuyen, rustend Rector van het Weeshuis te 's-Gra. venhage, thans verblijvend te 'S-Gravenhage, Prinsegraeht 36; J. G. Onel, pastoor te Roelofarends- Veen. 40 JAAR PRIESTER: 15 Agustus 1947: C. J. Boekhorst, Deken en Pastoor te Buitenveldert; H. A. Bots, Pastoor te Halfweg; E. B. Derksen, Pastoor te Oud-Ade; F. B. J. M. Filbry, proost van het Ka thedraal Kapittel en plebaan van St Bavo te Haarlem; J. Th. Jacobs, Deken en Pastoor te Alkmaar; B. F. Kosters, Pastoor te Hillegom (H. Marttnus)A. W. J, Lühn, Pastoor te Haarlem (HH. Elisabeth en B rbara); L. P. J. Paulussen, rustend directeur van St. Augusti- nus, thans verblijvend te Amster dam, Mauritskade 28; P. J. )M. J. v, d. Pavoordt .rustend pastoor van Beverwijk, thans verblijvend te Eindhoven, Jan van Li'eshoütstraat 5; L H. Wanna, pastoor te Ofodam; H. A. C. M. Wennen, pastcvr te Nieuw-Vennep; I. M. P. A. Wils, past, .e 's-Gravenhage (H, Agnes), 40 JAAR PRIESTER. 2ll Decem ber 1947: P. Jongmans, pastoor te Enkhuizen. 25 JAAR PRIESTER: 10 Juni 1947; L. M. van de Griendt, rector te Sassenhrilm (St. Bern. Gest.); Dr. C, J. Henning, regent van het Seminarie Hageveld te Heemstede; P. J. M, Heskes rector te Haarlem (Mariastichting)H. J. M Heynen, regent te Beverwijk (R. K. Kweek school); A. M, Kok, pastoor te Rin- negom; H. C. A, M, Kouwen'hoven, pastoor te Wieringen; J, Langedijk, pastoor te Wieringermeer; E. N. F. Pronk pastoor te IJmuiden; J. J. J. H. Riswick, pastoor te Maasland; J. Rijk, rector te Vlissingen (St. Joseph's Ziekenhuis); H. C. A. M, Roelvink pastoor te Bleiswijk; C. Vis, pastoor te Anna Paulowna; H. N. M Vreeswijk, pastoor te Zwaag- flijk. 12»£ JAAR PRIESTER; 15 Dec. 1947: A. Groen, kapelaan te 's-Gra venhage (H. Martha). Van de parlementaire commissie naar West-Indië zullen deel uit maken voor de Tweede Kamer de heeren Bierema (P.vd.V), Meije- rink (A.R-), Wagenaar (C-P-N.) en Logemann (P.v.d-A.); voor de Eer ste Kamer mr. Kropman (K-V.P.) en prof. de Zwaan (C-H.). De commissie uit de beide Ka mers der Staten-Generaal, welke een bezoek zat brengen aan Suri name en de Ned. Antillen, heeft tot haar voorzitter benoemd mr. Kropman, en tot haar secretaris M. F. F. A. de Neree tot Babbe- rich, commiesgriffier van de tweede kamer. De commissie heeft het plan in de tweede week van Januari te vertrekken. Het Helmondsche tribunaal heeft gisterenmiddag den 52-jarigen J. F. A. Vogels oud-burgemeester van Gemert, veroordeeld tot 3% jaar interneering en ontzetting uit de kiesrechten voor tien jaar. Vogels was vroeger vertegen woordiger van Philips-tabaks-indu strie te Maastricht. In 1942 volgde hij een zgn. burg. stoomcursus en in Nov. daarop werd hij tot burge meester van Gemert benoemd. Hij zou oa Gemer.sche personen heb ben laten ar*»teeren om werk zaamheden in Zeeland te verrichten. Geeft den Kerstdagen een bijzondere bekoring door ANGELO GATI I's meesterwerk: „DE ZONNEVENTER". Uw exemplaar ligt gereed bij Uw boekhandelaar. Prijs f 7,90 gebonden. (I.M.) Daarna gaf hij mij, wijzend op de kaart, een verslag van de peri- me tero verschrij dingen rampokpar. tijen, ontvoeringen en brandstich tingen der laatste weken; er w.as geen sector, waar de tegenpartij zich aan de bestandsvoorwaarden bad gehouden, er was practiseh geen kampong binnen onze stra. tegisch voor onze eigen veiligheid volkomen onverantwoorde twee k.m.-patrouille-zöne, die niet op een of .andere manier was lastig ge vallen er waren wel tientallen ge vallen," waarin de iniheemsche be volking deze kolonialen" te hulp had geroepen er waren wel tien tallen gevallen, waarin wij, ge bonden aan het bestand, deze hulp niet hadden kunnen bieden hef was één lange terreur-reportage. En den anderen morgen zat ik aan het front in den N. W. sector bij Tjermé. Het was een doodstil dorp, waar vroeger een groote we verij van een Arabier werk ver schafte aan honderden inlanders en waar dagelijks enkele malen een boemeltreintje naar Lamongan stopte op een station, dat eigenlijk niet veel anders was dan de sta tionnetjes in kleine Kempen-dor pen, waar de tijd stilstaat tusschen het amechtig vertreksignaal van den ochtendtrein en 't verre waar- schuiwingssignaal van de laatste gelegenheid naar de stad 's avonds. Nu was alles veranderd: de weefgetouwen roestten weg in een gehavend fabriekscomplex, 'n paar vrouwen zaten dagen in den sc'he. mer van haar hutten over de sche ring en inslag harer huisnijver heid gebogen, het treintje reed wel weer, maar nooit verder dan Tjer mé zelf op een der zijsporen stond een roóde.kruis-wagen gerangeerd en de jongen en het meisje van kapitein De Priester uit Vught, stonden keurig ingelijst met hun rug naar een witgekalkten muur, waarop met groote zwarte letters geschreven stond: „Awas Kamoe, Andjing Nica" (,,Pas op, jij Nica- hond!") In den namiddag liet hij me de stellingen zien. Het -dorp was een doodstil dorp, waarin niets gebeur, de. Ik werd ondergebracht in de compagnie van luitenant Zalbel uit Den Briel. Het was een prettige compagnie zooals alle compagnieën aan 't front prettige compagnieën zijn. Iedereen is er hartelijk en gul en praat met je, en zoodra ze merken dat je geen tourist" bent, word je opgenomen in hun sim pele groote familie, die in koor zingt, in koor kankert en in koor schiet om elkaar bij te staan. Ner gens is minder pretentie ert meer kameraadschap. Nergens wordt je zoo gul ,,m'n laatste sigaret" aan geboden en „m'n laatste borrel". Nergens bestaat het leven uit een zoo gering aantal zoo ongecompli ceerde acten misschien juist omdat nergens de dood zoo dichtbij kan fijn. Ik speelde den eersten avond fnee in hun bridgedrive, of ik er nooit weg geweest was .Vijf tafals met uitgezochte kaarten voo.r tien teams, in de enorme leege ruimte van een fabriekshall. Om tien uur gi.ng prompt het licht van onze eigen centrale uit. „Dat mag de pet niet drukke!" zei m'n maat. die Theo van der Velde heette (Leid- sche Gracht 96, Mokum) en stak Voor het departement Arnhem van de Ned. Mij voor Nijverheid en Han del sprak lie secreta ts-generaal van het ministerie van economische za ken. prof. dr. P. Kuin over de eco nomische unie met België en Luxem burg. Ka een korte inleiding van den wnd voorzitter ir. Vis, herinnerde prof. Ku-a aan de voorgeschiedenis van deze unie De experts zijn thans gereed gekomen met het uitwerken Van een tarief, waarover spr. noig geen andere mededeeüngen kon ver- eelisffen. Over enkele maanden «el het wetsontwerp ter ratificatie Aan de volkflve. tegen woord! ging Woeden aangeboden. Op 1 November JR147 hoopt men zoover te zijn, dat «r tusschen de drie leden van de Unie geen economische tariefmnren meer bestaan- Op den duur betee. 'kent dit, dat Nede tand, België en Luxemburg waarschijnlijk «en go als eerste prompt den brand in een blikje met een halve liter benzine. Alle tafels volgden. Het zweet brak ons uit, maar een uur later waren de transpireerende prijswin. naars toch bekend; Germen Hofstra uit Groningen (die met 63 ook het dichtst den voetbaluitslag En gelandNederland had benaderd; hooger durfde ik niet gaan!") met Joop Lichtenberg uit Ben Haag; sergt.-majoor J. Kloes, die de drive georganiseerd had. uit Castrieum, met een anderen Grunninger, A. Bijzet, een troostprijs voor luite nant Den Hamer uit Den Haag omdat ie het beste vuil gespeeld had" Den anderen ochtend vroeg maakte ik m'n eerste patrouille mee met G. Schenk uit de Heys- terlbachstraat in Dordt, die drie secties meenam naar Kambingan, een kampong N.W. van Tjermé. We doorzochten een aantal kampongs binnen de twee kilometer-zöne, waar de extremisten zich 's nachts verschansten, maar meteen terug trokken achter den perimeter wan neer ze ons zagen aankomen. Over al hoorden we; „Tabe toean", ner gens een spoor van onvriendelijk, heid. Toen we uit de bamboehaag van den laatsten kampongrand bra ken, schreeuwde iemand. „Daar!" We zagen ze rennen, heel ver weg al. Kleine bruine figuurtjes, met een witte uniformbroek. .,Net Pij pte Drop, jonge! Nou gaon ze ons achter de perimeter sitte uitlache en wij maor sweete!" We gingen ze niet meer achterna. Bovendien zouden wie waarsehijn- Onlangs is in de groote ste den vain ons land een groot, scheepsche "veilig-verkeersweek gehouden, om het publiek te lee- ren zichzelf tegen mogelijke verkeersongelukken te beveili ger1. Aan den anderen kant echter stelt de regeering practiseh geen de.iezen beschikbaar voor den Invoer van richtingaanwijzers, koplampen en ruitenwisscbers. apparaten die, naar het ons voorkomt, toch onmisbaar zijn bij het bevorderen van de ver. keersveiligheid. lijk niets gevonden hebben dan een aantal onschuldige arbeiders op het veld, het geweer onder den sarong of ergens in een greppel. „Pemoeda? Did a ada Toean!", „Geen pemoeda's gezien, Meneer", En daarom slingerde de lange rij' van soldaten over dorre dorstige sawahs vol diepgeibarsten brokkeli ge droogtescheuren maar ,>op huis" aan. Drie uur patrouille En achter ons de tegenpartij („wat zijn dat nou eigenlijk?" vroeg iemand. „Vijandelijke vrien den van ons. of vriendelijke vijan den?") die reeds weer binnen den perimeter hun gang konden gaan, wanneer ze dat wilden. Drie uur patrouille Toen we om half tien onze eer ste posten passeerden, hadden we de hitte van den dag reeds gedra genEen lange rij van moede soldaten, den reuk van het zweet, dat den rug van hun uniformen donker maakte, de glimmende spo ren op hun stef-beslagen gezich ten „Niets te melden, comman. dant Maar de dag was nog lang J W. HOFWUK. Weenverwachting, medege- deeld door het K.N.M.I. te De 5 Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Helder weer met strenge vorst en weinig wind, morgen over. dag geleidelijk wat meer [be- S wolking bij iets toenemenden g wind, hoofdzakelijk tusschen S Oost en Zuid; nog geen neerslag van beteekenls, matige tot lichte l vorst, 21 Dec.Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur; maan op 6.46 S uur, onder 15.07 uur. Op 6 Januari zal te New York een begin worden gemaakt met uitgebreide proefnemingen, waarbij pogingen zullen worden gedaan om de helicopter in te schakelen bij de postbestellingen in de groote steden, aldus meldt ,,A, P.". Een maand, of langerzullen 10 helicopters been en weer vliegen tusschen de voornaamste postkan, toren in de staten New York, New Yersey, Conimectieut en zelfs tus schen New York City en schepen» die zich op zee bevinden. Het landelijk comité van actie tegen de doodstraf iheeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres toege zonden, waarin 't hum aanlbeveeldlt aan de regeering te verzoeken: A. Een diepgaand onderzoek on der leiding van deskunditjjn op massa-psychologisch, paedagogisch, junidisch-filosofiscih en begrips- critisch gebied te doen instellen naar het desbetreffende probleem in het algemeen en meer in het bijzonder naar de juistheid der na. volgende, dit probleem samenvat tende stelling: dat alle lichamelijke straffen (doodstraf, lijfstraf, folte ring) uit massa-educatief oogpunt verwerpelijk zijn, omdat zij zich uitsluitend richlten op de zuiver individueel-reflexieve instincten van pijn- en doodvrees en daarom wel een onvermijdelijke rechtstreek_ sche afschrikking van bepaalde handelingen kunnen teweegbren gen, maar de mentaliteit, waaruit de te bestrijden misdrijven voort komen, niet vermogen aan te tas ten, lleiwijl zij daarentegen Ihiet cUltureele peil der bevolking in het algemeen in ernstige mate ver- laigen. B. De gratieregeling in zake doodvonnissen in dier voege uiit te breiden, dat daarin ook uitdruk kelijk de mogelijkheid van Straf- wijzigiing op massa-educatieve gronden worde opgenomen. C. In afwachting daarvan de verdere executie van doodvonnis sen op te schorten. Met dit verzoek zitten we weer meenschappeiyke kas zullen bezitten voor invoerrechten. Ala gevolg van de unie zal voor Nederland het tarief der invoerrech ten waarschijnlijk stijgen, voor Bel gië vry aanzienlijk dalen, aldus spr. Als voordeelen noemde hij de ver ruiming van de binnenlandsche markt, 17% millioen menschen om vattende Het uitgebreid eccnomisch draagvlak biedt de mogelgkheid tot taakverdeelinig aan de industrie, welke in een kleiner gebied niet toe kwam aan specialisatie. Op han delspolitiek gebied beteekent het, dat wij met een slag een grroote mogendheid zijn geworden, de dei de na de Ver. Staten en Engeland. Deze economische eenheid tens'otte zal op den dur ook leiden tot ophef fing van de economische grenzen TenaVMs te kunnen beginnen, stelt men zich voor de maatregelen gelei- artikelen volkomen cc-zien, delijk in te voeren, bedrijfstaksge- wijze fcood a men een bepaalde groep kan hA&r deviezeneontingenteerijig words» opgeheven* midden in den strijd der moderne strafrechtsleer soms op humanis- tischen, vaker nog op atheist iseh- materialistischên grondslag, waar. bij zooals destijds baron van Wijn bergen in een geschrift opmerkte eerst van de vergeldingsleer een caricatuur werrdt gemaakt om haar dan dood te slaan. Juist door dé genoemde gevallen van lijfstraf en foltering zou men zich van de wijs kunnen latten brengen door deze straffen als onmensehelijk voor te stellen. Het gaat echter in wezen om vasthouw den aan principes in heit algemeen. We verwijzen hiervoor naar enkele duidelijke uitspraken van St. Thomas van Aquino. Van strafoplegging kan slechts sprake zijn, waar schuld is. Deur de straf wordt dé ge schonden gerechtigheid weer in evenwicht gebracht, in zooverre hij, die door te misdoen, teveel zijn wil volgde, men ged"wongen wordt iets te dulden tegen zijn wil. „Waar sommigen worden ge vonden, ai te zeer geneigd tot het kwaad, die het verbodene niet laten alleen omdat het ver boden is, is heit nvbdzakelijk, dat dezulken door geweld en vrees, door strafbedreiging en straf worden afgehouden van het kwaad en door hen op die wijze af te houden van het kwaad, zal aan de anderen maatschappelijke rust, orde, veiligheid beter ge waarborgd zijn, en zullen tevens zij zelf zachtjes aan er aan ge woon worden geheel vrijwillig te doen of te laten, wat zij vroeger deden of lieten uiit vrpes voor straf en op die wijze tot goede burgers worden gemaakt". De problemen van vrijen wil, milieu en maatschappelijke ver. antwoordelijkheid doen weer op- gelcj. Siraf moet blijven. Het volks, rechtsbewustzijn eischt zulks. We kunnen niet alleen volstaan met „behandeling" of „sociale verde digingsmaatregelen". Terwijl in heel Italië a.s. Zondag en 29 dezer de katholieken onder leiding van de Katholieke Actie, zullen getuigen van hun aanhanke lijkheid, aan den Opperherder en protesteeren tegen den smaal. Hem en den clerus in zeker dee,l der Per*~W^ s'ed a an, bereidt katholiek Rome zLch voor op een grandioze manifestatie, welke op het St. Pie terplein Zondag zal plaats hebben. Intusschen bereiken den minister president van alle zijden dringende telegrammen, waarin onmiddellijk wettelijke maatregelen geëischt wor den, om aan de 1-stercampagne te. gen godsdienst en geestelijkheid een einde te maken Wegens zwaren ijsgang in den IJssel is de schipbrug bij Deven ter, die de verbinding vormt tusschen Zutjen, W, Holland en Twente uit de vaart genomen .De ierbinding kan ix>or de voetgangers echter onderhouden worden over de Bailys poor brugdoor de N. S, opengesteld. Indien de Anw.rpsche havenar- jbelders he-en (Vrij-eg) het werk niet zouden bet-en h.jvat, zouden door de regeering uaatrege.en wor den genomen o.n het iaden en los sen der rchepen toch doorgang to I doen vinden. Daar ce staking eer havenarbei. ders riet door de vakbonden wordt erkend en onderste und, wordt ner gens door de stakers gestempeld, en lubben zij geen inkomen. Met het personeel eer binnen- sleepdiensten en de ongeveer 6000 stakers in den sclu epsbouw tezamen, omvat de staking than# ongeveer 20.000 man,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4