Het werkelijke Linggadjati I met f O Vrijheid in HOOGERE EENHEID GULDEN KERST- H Een rprachtgeschenki PHILIPS Katholieken voor aanvaarding Nieuwe groote branden in V.S. J? KerstmisN HAVE Jonkman's verdediging VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 PAGINA 5 ROMME DIENT [TWEE MOTIES IN m^r,ROMMS <K- v" p-> zegl PUZZLE VOOR MILLIOENEN SCHADE Pauselijke Kerstgroet en geschenken r> OVERZICHT TWEEDE KAMER .Vrijheid in hoogere eenheid'' kon de titel zijn van de twee uren-redevoering, waarin minister Jonkman ook nu weer aoor bijna 't geheele kabinet gesecondeerd den. 17 sprekers antwoordde, die Maandag en Dinsdag over Linggadjati hun diverse zienswijzen hadden kenbaar gemaakt op een wijze, welke de bewindsman blijkens zijn exordium niet bijster kon bewonderen- Z- Exc-, nog te veel ingesteld op de Volksraad methode en zich daarom niet geheel thuisvoelend bij het fel op elkaar botsen der meeningen, waartusschen ten slotte door een stemming wordt beslist, toonde in het vervolg zijner rede niettemin reeds aanzienlijke vorderingen te hebben gemaakt in Westersche richting. In een langdurige avondvergadering hebben tal vaan Tweede Kamerleden gerepliceerd op de rede, welke minister Jonkman gisterenmiddag had gehouden. Het belangrijkste was wel, dat de leider der Kath. fractie, mr. Romme, zeide, dat zijn fractie op één lid na vóór de aanvaarding was, van wat hij noemde „het werkelijke Linggadjati Eu hij Idiende een n*ede door den fractieleider der P. v. onderteekende motie in, waarin het voorgenomen beleid ten dezen wordt goedgekeurd. d. A. regeer- De heer ROOLViNK <K. V. P.) bespreekt de adressen die aan de Kamer zijn gezonden. Naar zijn in. zicht is de scheidingslijn tusschen voor. en tegenstanders van de af spraak van Linggadjati een kunst matige. De heer BRUINS SLOT (AR.) verklaart, dat het antwoord van den minister hem weinig bevredi ging heeft geschonken. Elke juridi sche beschoqgving der zaak wordt afgeweven met een beroep op de politieke strekking van het accoord en op grond van den psychologi. schen aard. Er zijn echter gevolgen van staatsrechtelijken aard en dat vervult spreker met zorg, De ont werp-overeenkomst draagt een eenzijdig Indonesisch karakter en tmen verbergt zich achter bindende notulen. Spreker betreurt het Pri maat der psychologie; het primaat der rechtswetenschap dient in deze erkend. De de facto-erkenning- wordt er een de jure, doordat de Juridische gezagspretentie der re publiek wordt erkend, ook daar Waar ze geen macht heeft. Daar mee roept ze de republiek als staat in aanzijn. P. v. d. A. vierkant achter de regeering De heer LOGEMAN1N (P.v.d.A.) Stipuleert nog eens, dat de overeen komst de beide partijen in goede trouiw bindt. Het accoord is een aan de oude rechtsorde vreemd element en zal wel weer veranderd moeten worden, willen we niet in het oude blijven steken. Bij het streven naar een nieuwe rechtsor de moet men met nieuwe factoren rekening houden. „Wij verzaken onzen plicht De heer VONK GP. v. d. V.) betoogt nader, aan de hand van een artikel dat prof. Aalberse principieel zijn standpunt hand haaft. Ten aanzien van het be- nadeelen van den staat, waarover de heer Vonk gesproken heeft, merkte de minister op, dat kwade trouw en opzet zeker niet aan wezig waren. Spr. geeft 'dat gaar. te toe, maar dat was ook niet' noodig. Het gaat hier voor een Uitlevering van Indië aam Soe- karno. De heer MEYERINK (A. R.) kPreekt zijn teleurstelling uit over nadere verk'aring van den mi. ■ster, x)e conclusie van den mi- is er als zouden de critici zich niet willen laten overtuigen is in ooverre juist, dat zij hun begin.. niet w'enschen prijs te geven. Kath, fractieleider aan het woord miniem uit de rede van 'den dit ri0r hebben geconstateerd, v__ re§eering vara een geest van zoeken vervuld is, het zoeken «„vT.j.wai bindt en niet naar wat cneidt, Spr. heeft in eerste iin- s an ie gezegd, dat de verschillen minder groot zouden blijken n'rfo n m geleid tot voldoe- mng. De Maasbode heeft gevraagd of men met dichter tot elkaar kon komen en bet Handelsblad meen de, dat aan een aantal ernstige bezwaren kon worden tegemoet ge komen, In het parlement heeft spr. veel eenstemmigheid aange troffen op bepaalde punten. De taak op kort zicht betreft noodzakelijkheid, dat alle achtoffers van de gebeurtenissen van Indonesië uit hun toestand van ellende worden verlost. Aan e slachtoffers en hun familie zou sPr. willen zeggen: Begrijpt, dat We ook hart hebben voor de nood. aak, dat gij in vrijheid moet kun nen leven en dat de Kamer en de fcgeering zich daarvan bewust zijn. D' t lijkt spr. nuttig een uitspraak °er Kamer uit te lokken, opdat die overtuigng dui'eijk moge klim fen. Spr. dient hiertoe ven motie in algemeene overeenstemming is er hierover, dat er een groot verschil bestaat tusschen de voorstelling die bij velen bestaat over Ling gadjati en het werkelijke Ling gadjati- Dat het gaat over het wer kelijke Linggadjati staat wel vast- Met dat werkelijke Linggadjati gaat spr. accoord. Spr. zegt het antwoord van de regeering met spanning te hebben afgewacht. De verhouding van het politieke accoord en de economi sche financieele aangelegenheden is zoo, dat bij onoverkomelijke moei lijkheden het accoord niet bindt. Spr. is het daarmee eens. Ten aan zien van den stand der madbtsmid. delen is spr. bevredigd door de mededeeling der regeering. De re geering is duidelijk geweest ten aanzien van de periode van 1 Ja nuari 1949. Voldaan is hij ook over 'het antiwoord over het uitscheiden uit de Vereenigde Staten. Sprekende namens de grootst mogelijke meerderheid yan z9n fractie zegt spr., dat zij de re geering toelaat tot het aangaan van wat de regeering als het werkelijke Linggadjati aangeeft. Tenslotte dient hij een mede door den heer Van der Goes van Naters onderteekende motie daartoe in. De heer TILANUS (CH) zegt, dat de regeeringsverklaring van 19 December aangenaam was om aan te hooren, ook wat den inhoud betreft. Dilt kabinet is echter in het Indische beleid overgegaan naar de psychologische staatkunde Daardoor weet men nooit waar men staat. Bij conflicten is men dan geneigd zich vast te klampen aan de woorden van de overeen komst. Van de ontwerp-overeenkomst verwacht spreker geen heil en hij zal zich ei lis, op wensch van den minister, uitdrukkelijk tegen on. derteekening uitspreken. Een motie-Schouten Vervolgens neemt de heer SCHOUTEN (AR) het woord. Spr. betoogt o. m. nogmaals in den breede, dalt de regeering niet was gerechtigd af te wijken van de wet tot instelling van de Commis sie-Generaal. Zij had gebruik kunnen maken van de mogelijkheid, een wijziging aanhangig te maken en spr. neemt aan, dat zij dit wel bewust heeft nagelaten. De minister heeft spreker ..niet kunnen bevredigen. Er is niet eens geantwoord op de vraag of alle afspraken in de notulen zijn opgenomen. Spr. verklaart dan ook zich niet te kunnen vereeni gen meft het beleid1 der regeering. Tenslotte diende hij een mede dour de heeren Bierema, Tilanus, Zandt en De Wilde onderteekende motie in, waarin de regeering wordt uitgenoodigd Ide rijksconfe rentie ten spoedigste bijeen te roepen. De minister antwoordt Nadat ook de heer Zandt (S. G-) nog heeft gesproken, komt minis ter Jonkman aan het woord. Hij erkent o.m. dat waar is wait een der leden zeide: de regeering laat ons in den mist. Inderdaad, aldus de minister, wij zitten in den mist. Spr. merkt op, dat het recht van afscheiding theoretisch zou be staan. Het is immers conform de 10 Februari verklaring door de regeering erkend. Het voorstel- Welter zal zd- in Indonesië doen door KATHOLIEK THUISFRONT Overal verkrijgbaar. Vele en groote prijzen. vermoeden, dat men een super staat wil vormen in de verwach ting, dat men de Nederlandsche leiding wil handhaven. Met Den Pasar is haast, omdat de Malino- gebieden niet den indruk mogen hebben, dat zij minder zouden zijn. De vraag is gesteld of na 1 Januari 1949 de Nederlandsche invloed zou zijn verdwenen in de Vereenigde Staten van Indonesië. Dat zal inderdaad zoo zijn, maar op andere wijze zal die toch tot uiting komen. De eerste motie.Romme zal de regeering uiteraard steunen. De tweede motie-Romme geeft de regeering steun, waarvoor zij erkentelijk is. Beide moties zijn de regee ring welkom. De bindende no tulen zijn verwerkt in de memo rie van de C. G., maar mocht er ten deze iets zijn verzuimd, dan kan dat nog worden hersteld. De motie-Schouten heeft iets aantrekkelijks voor de regeering, maar een bezwaar is, dat er een strekking in ligt, welke voor de regeering moeilijk aanvaardbaar is. De beraadslaging wordt geslo ten. Besloten wordt de stemming over de moties heden direct na de pauze te doen houden. De voorzitter- schorst te half trwee de verg,averting hot heden morgen elf uur. Verkrijgbaar bij eiken PhiliShuve" handelaar H.V PHILIPS' VERKOOP-MI) VOOR NEDERLAND EW0H0VEU Bij een brand, die Woensdag avond uitbrak in het Abe's hotel in Zuid Philadelphia, al dus „A.P.", zijn vijf negers omgekomen en minstens 35 anderen gewomd, waarvan 6 levengevaarlijk. Een groot aantal gasten vluchtte bij het eerste alarmsignaal uit het uit vier verdiepingen bestaande gebouw na^r buiten, doch ande ren, die zich op de hooger gelegen Het eerste Britsche raket-vliegtuig, de „Flying .wing", dat binnenkort de eerste proefvluchten gaat maken. Het toestel is, zooals men ziet, practisch alleen een vleugel met cabinevluchtelingen in Italiaansche kam. zonder staart. pen verdiepingen bevonden en niet durfden te wachten tot de brand weerlieden hen kwamen redden, sprongen uit de ramen. De oorzaak van den brand zou een brandende sigaret zijn ge weest. Een fantastische brand met vlammen van 50 meter hoogte, die mijlen in den omtrek te zien wa. ren heeft een grooten graan elevator in Minneapolis in de asch gelegd. De elevator bevatte bijna 3.000-000 schepels gerst. De schade zal waarschijnlijk meer dan 3 mil- lioen dollar bedragen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men vermoedt, dat er in de toevoerbuis een opstopping heeft plaats gehad, waardoor het graan te sterk verhiï werd. Z. H. de Paus heeft een Kerst groet aan Duitscbe krijgsgevange nen gezonden, waarbij hy hun toewenscht, dat zij iin het komen de jaar naair hun gezinnen terug, keeren. De Paus zal ook geschen ken ter beschikking stellen, voor de kinderen van buitenlandsche Het werkelijke Linggadjati jN d2 beoordeeling van de vraag r* der re,veering moet worden toegestaan het aangaan van het erkel'jke Linggadjati heeft mr. r,<Ir,rne overeeiïstïmming o.p drie vonten geconstateerd en wel het ?angspunt in de rede van 7 Dec.; ecnsi.vmrning is er ook over de fc-o"5?' jkkeid, dat de rijkscon- e, een belangrijke taak in VPbouw wordt toegekend en Toch scheen Z-Exc. zich nog eenige illusies te maken over de mogelijkheid als in den Volksraad den politieken tegenstander te overtuigen van zijn ongelijk; want met veel zorg wikte hij zijn woor- den naar beide zijden van de scheidingslijn, waar aan den eenen kant Linggadjati als iets verfoei lijks wordt beschouwd, terwijl men er tea- andere zijde iets veelbelo vends in ziet; een tocht naar Canossa (natuurlijk van ds. Zandt) en een groot offer om iets goeds te bereiken; herinnerend daai-bij aan Victor Hugo's karakteriseering van den strijd in de Vendée: het een Statenbond van zeven onaf hankelijke provincies, leidde in dertijd tot den eenheidsstaat van het Koninkrijk d-tir Nederlanden. De nu ontworpen Unie zal de laatste herinnering aan de kolo niale overheersching uitwisschen, daar het Oranjehuis zich boven de leden aan de zaken der Unie zal wijden. Beide leden genieten de zelfde mate van souvereiniteit beperkt voor beiden door het Statuut der Unie. Aan de onderteekening van de overeenkomst zak een briefwisse ling voorafgaan, waarin regee- conflict van allemaal dezelfde ringsve-klaring en toelichting der menschen. die óf naar het verleden C -G. zijn verwerkt en de Indische óf naar de toekomst zkn. Kortelijk zij aangestipt ter sa menvatting van het substantiSele: Kern van de kwestie is de be ëindiging der kolcniale verhouding door het zoeken naar vrijheid in hoogere eenheid, d.w-z. eenheid delegatie zal zich met deze docu menten accoord moeten verklaren. De republiek Uitweidend over de erkenning ,der repoblick, noemde Z-EXc. haer van het Koninkrijk en vrijhe d een Japansch product, dat zich een der samenstellende doelen. In die zijdig een plaats had gereserveerd eenheid voorziet de Unie, waarin in her staatsbestel, thans als vol- ter voorkoming van machtsstrijd j waardig fungeert in de overeen- een conflicten-regeling de bede komst met het vooruitziciit later leden (Koninkrijk en V S v. Ind een der Ver. St. van Indonesië te bindt De Unie van Utrecht, ook [worden. Als tegenwaarde krijigit de repu bliek de verplichting het gezag de facto uit te oefenen, wat haar nog wel eens in moeilijkheden zou kunnen brengen. In de republiek vindt men goed en kwaad (de na koming van het bestand is onbe vredigend); maar moclht zij er niet in slagen haar gezag te handhaven, en ook als heel het politiek accoord zou mislukken (terzake waarvan twijfel mogelijk is) dan blijft alles staatsrechtelijk onveranderd en de Ned. Reigeering juridisch verant woordelijks, wat ioverig|ar»s gelldt voor heel den overgangstijd, totdat de nieuwe rechtsorde definitief gevestigd is. Bovendien: zoodra de overeen komst geteekend ds, krijgt elk ge biedsdeel ook binnen het gebied der republiek het recht een afzonderlijken status te verlangen. Inzake de daarbij te volgen pro cedure moet een afzonderlijk re glement ontworpen worden. Ook de arbitrage-clausule, op het laatste moment opgenomen zonder dat de volledige draagwijdte er van door partijen werd overzien, zal in een afzonderlijk reglement nader moeten worden omschreven. Volgens verklaring der C.G., zal onder de nieuwe regeling ten minste eenzelfde godsdienstvrijheid worden gewaarborgd als onder de huidige Ind. Staatsregeling. In het plan-Welter staat veel dat ook via L. te bereiken is; het is echter te unitarisch, biedt te weinig aan Indonesië en laat te weinig aan het Koninkry,k. Het stuurt aan op een superstaat, waar in Suriname en Car3gvo de beslis sing zouden hebben. Het plan- Schouten had zin gehad vóór de Japansch» occupatie. Een afstraffing In nauw verband lot deze pero ratie stoni een intermezzo, in de rede gewijd san het r?quisitoir van oud-procureu.-generaal mr. Vonk (P.v.d.V.) die immers het kaibinet beschuldigd h:d van ontrouiw, meineed en strafbare schending van de wet. Fijntjes merkte Z.Exe. |op, dat ook het O M„ zich kan ver gissen en dat men de afschaffing der koloniale verhoudingen en het maken van een einde van den chaos ook zonder kwaad opzet zou kun nen nastreven. Anders dan b.v. een procureursgeneraal zijn de leden der C.-G. geen gewone ambtenaren doch hiërarchisch slechts onderge schikt aan de Kroon. Een optre den als van mr. Vonk zou waar. sc'hijnlijk buiten de Kamer kunnen vervolgd worden zoodat de rollen dan werden omgekeerd. En het ar. tikel van Staatsraad Aalberse, waarop de procureur zich beriep, ts herroepen; zoadat de stukken van overtuiging niet geheel bij wa ren. En in aansluiting hierop gaf de minister een interessant histo risch overzicht van de ontwikke ling dezer aangelegenheid waarin constant op twee gedachten werd gehinkt (zelfs nog in de Troonrede, de aide mémoire en de instructie) waarbij telkens een verdere .ver schuiving zichtbaar werd van de zgn. Rijkseenheid naar den federa. tieven vorm. Is heet dan redelijk daartegen zoo sterk te opponeeren? Replieken In de avondvergadering werd ge repliceerd over Linggadjati. Veel kunnen wij laten passeeren, ook al omdat men in menigerlei her haling verviel; de zaak is lang. zamerhand doodgepraat. Prof. Logemann (P-v.d.A.) zich bewusi dat hij zijn aandeel heeft gehad in de jongste politiek, zelf immers oud-minister van O. G., beant woordde uitvoerig een paar oppo nenten en zette nog eens zijn zienswijze uiteen, ten slotte ver klarend dat zijn fractie vierkant achter de overeenkomst staat. Procureur-generaal Vonk liet 't niet bij zijn afstraffing zitten en kaatste den bal terug door uit de ministerleele rede een nieuw ..be wijs" te voorschijn te tooveren dat opnieuw de grens van ons consti- tutioneele recht werd overschre- den! Met de Par.ij van de Vrijheid bleven de A.R. en de C.H. fractie zooals werd verwacht, op haar standpunt staan. Voor de communisten verklaar de de heer de Groot, die zijn dreigement van Dinsdag kon in. slikken dat zij met e?n „zwijgende uitspraak", niet fraai maar mis schien onverwijdelijk. accoord gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5