In den klokkenwinkel X VAN NEDERLAND Onderwijs in de puberteitsjaren R uït-nieuwtjes HOOGCONJUNCTUUR TE AARLE-RIXIEL VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 bü. ITALIË EN 'T VERDRAG VAN LATERANEN Communisten tegen handhaving HET RADIO-VRAAGSTTJK Tweede Kamer en het plan- Gielen Beperkte stroomlevering Immigratie in V.S- versneld PHILIPS' GLOEILAMPEN BU VERHUIZING GEEN EXTRA-TEXTIEL GRIEP-EPIDEMIE BIJ DE SOLDATEN HERLEEFDE MOLEN AMERIKAANSCHE FILM- WAARDEERING Geroofde kunst grooten- deels terng Ruim 3400 kunstvoorwerpen en ruim 4000 kisten boeken zijn uit Duitschïand teruggevoerd. Een Ook uit sociaal oogpunt noodzakelijk Ziehet, siehet, hebt] Sie bewegt sich, schwebtl Freude dieser Stadt bedeutet Friede sei ihr erst Gelautel sei ihr erst (F von Schiller das Lied von dw Glocke) Dit prachtig poëem van den' grooten Duitschen dichter, waarvan wij het slot citeeren, geeseh inj welhaast elk-en regel het trieste bedrijf van die andere Duitschers, die zich in een periode van vertwij feling en wanhoop, bij het naderen van hun ondergang vergrepen aan j heiligschennis, door het rooven van Europa's kerkklokken, ook die van Nederland. We zijn zoo gauw geneigd gele den leed te vergeten, toch was de ze klokken-raizzia op groote schaal, voor ons katholieken, wei een van de droevigste episoden uit den be zettingstijd. Van de ruim 1800 klokken, welke i uit ons land werden weggesleept naar den smeltkroes in Hamburg, j viel het meerendeel in het Zuiden ten offer Na de bevrijding werden nog wel eenige klokken terugge vonden, doch dit aantal was zeer gering. Hoe staat het nu met den aan maak van nieuwe klokken? Om een antwoord op deze vraag te kunnen geven, hebben wij een bezoek gebracht aan Neerland's vermaarde klokkengieterij Petit en Frtsen te Aaxle Rixtel in Noord Brabant, ongeveer vijf kilo meter ten Noorden, van Helmond. Wie meent, dat een imposant gebouw voor dit bedrijf, de rust en de vriendelijkheid van het land schap bier verstoort, is er naast.. Men zou de nederige woning van den huidigen klokkengieter, den heer Fritsen- nauwelijks op den „boulevard'' van Aarle-R-ixtel op merken, ware het niet, dat een viertal klokken van respectabele grootte voor zijn woning waren op gesteld. Naar de klokkengieterstraat is het niet lang zoeken; we staan er pardoes in en niet ver af meer ligt het doel van onzen tocht. De 73-jarige heer Fritsen van Petit en Fritsen, met wien. wij al spoedig in gesprek, gewikkeld zijn, blijkt een van de velen wiens naam van geslacht op geslacht ge worteld is in den Brabantschen bodem. Zijn. grijze kop, gemar keerd door een grijzend punt baardje zet de conversatie kracht Onze zegsman vertelt dan, dat de heer Petit. die met het edel handwerk van klokkengieter een aanvang maakte, in de veer tiende eeuiw ergens in Noord Frankrijk leefde. Waar een kerk toren uit den grond verrees, daar was ook Petit, om aan den voet van den toren zijn klokken te gie ten, daar het vervoer ervan in dien tijd de grootste moeilijkheden op leverde. Zoo zwierf Petit met zijn. gezel len door stad en land. kwam naar België en tenslotte naar Nederland, waar hij zich na vele- rondreizen aanvankelijk in Someren, doch la ter in Aarle-Rixtel vestigde. Hier ging het vak verder van vader op zoon over, totdat in het begin van de negentiende eeuw, de laatste Petit, zonder stamhouder stierf en de uurwerkmaker Fritsen, die met Petit's dochter gehuwd was, het bedrijf van zijn schoonvader over nam. Aldus ontstond de naam Petit en Fritsen, een naam, die wijd en zijd borg staat voor een goeden klank! Dit bewijst ook de drukte, wel ke thans in de gieterij heerseht. Reeds direct na het vorderen van de klokken in 1943 kwamen de or ders binnen en nu beloopen zij al eenige honderden. Momenteel wordt er gewerkt aan een carillon voor het stadhuis in Rotterdam. De 48-klokken, waaruit het carillon wSm Dhr. Fritsen neemt het ornament op de klok voor een laatste bemerking onder handen bestaat, hebben een totaal gewicht van 30.000 kilo, De kleinste klok weegt 10, de grootste 8000 kilo. Men kan zich de grootte van een der gelijk geval voorstellen, wanneer men bedenkt, dat vijf volwassen menschen gemakkelijk in de holte van de klok kunnen plaats ne men. Zoo stroomen de orders uit alle deelen van het land en niet minder van over de grenzen naar Aarle Rixtel, Er is o.a. een klok bestemd j'voor Aruba en voor de Domini- canerkerk in Oranjestad. In de werkplaats Direct achter de woning van de klokkengieter bevindt zich de gie terij, een beperkte ruimte als van een middelmatig pakhuis. Geen be ton of stalen binten. De vloer be staat uit aarde en de zoldering uit simpele hanenbalken. Geen inge wikkelde machinerieën, welke wij zen op vooruitgang in de techniek; Het geheele proces is nog volgens het recept van de ambachtslieden uit de voorbije eeuwen. Het eenige „moderne" in deze. ruimte is het electrisch doordraai- apparaat. Verder ziet men slechts hier en daar een roodgloeiende, put en in een van de wanden een groo- i ten oven, waarin het brons wordt gesmolten. Voor dien oven staan j een twintigtal lecmcn vormen. Dit I ia de outillage van de klokken gieterij. Het gieten van een klok heeft on- j geveer als volgt plaats. Om den leemen vorm woTdt een laag was gestreken en hieromheen komt weer een tweede leemen vorm. Tusschen deze. twee vormen wordt brons gegoten, verkregen door een alliage van 80 pet. koper en 20 pet tin. De kunst zit natuurlijk in de berekening van de hoeveelheid metaal, die een zoo zuiver moge lijke klank waarborgt. En daardoor heeft Aarle Rixtel zijn populari teit verkregen. Men weet de klok ken dermate zuiver te gieten, dat men ze, zooals onze zegsman het noemde, nauwelijks behoeft ,,door. te draaien" d.i. het bijslijpen van de klok dat bij een zeer afwijken den toon, vanzelfsprekend groot verlies aan gewicht en daarmede van waarde met zich brengt. Niet één, doch 10 tot 12 tonen, wel ke tezamen de zoogenaamde har monie-tonen vormen, weet Fritsen in zijn kerkklokken te tooveren, in tegenstelling met het buitenland, waar men klokken giet zondeT eenigen resonant. Zoo is Aarle Rixtel een van de ■bronnen, waaruit ons kleine land zijn grootheid put. De heer Frit sen weet dit en met hem zijn drie zoons, die er het hunne toe bijdra gen het bedrijf naar vermogen te perfectionneeren en uit te breiden, opdat na jaren, gelijk wij destijds, onze kinderen cp de schoolbanken zullen leeren, dat Aarle-Rixtel be kend is om zijn klokken gieterij Een subcommissie van de Ita- Iiaansche constituante heeft de verdragen van Lateranen in studie genomen- De commissie is uit leden van alle regeeringspar.jjen samengesteld. De communisten, die er deel van uitmaken, verzetten zich fel tegen de erkenning van deze verdragen, omdat de Late- raansche verdragen ten tijde van het fascistische regime werden ge sloten. in. werkelijkheid wijl ze Italië los willen maken van de Kerk. De subcommissie heeft intus- schen haar goedkeuring gehecht, meldt A.P., aan een resolutie, waarin het heet, dat ,,de staat en de Katholieks Kerk ieder in eigen sfeer onafhankelijk en souverein zijn" en voorts ge constateerd wordt, dat ,,de be trekkingen tusschen beide mach ten geregeld zijn door de ver dragen van Lateranen. terwijl eventueele Vijzigingen met wederzijd ch goedvinden geno men. niet onderhevig zijn aan een grondwettelijke procedure, doch aan de normale procedure der ratificatie". Naar U. P, nader meldt is de re solutie waarbij de verdragen van Lateranen in de nieuwe grondwet van Italië worden opgenomen, ge voteerd met 10 tegen 7 stemmen. De. middagvergadering der Twee de Kamer was gisteren weer »e- rp«rarveerd voor cte verbrokiceicio behandeling in sneitreintempo van stukken van Remnrand U - 7TnrvftoV- I "Rn!-evrrcr 9JJ van Slalom taxatie van de totale waarde van het teruggevoesde is moeilijk; vast staat echter dat het om tientallen milïioanen guldens gaat. Oneer de ru.m. 1500 schilderijen, door den Duitschen bezetter uit ons land geroofd, bevonden zich 14 Tengevolge van het gebrek aan sri enkooi zijn Op sommige plaatsen storingen opgetreden in de gas- en electriciteitsvoorziening. In het Zuiden van het land bestaan weer ..spsruren" voor die bedrijven en particulieren, welke gas betrekken uit de Staatsmijnen, omdat de mij nen eenige dagen krap zitten mat mijngas. De Geldersche Electrici- teitscentrale is er toe overgegaan om die kabels, waarop meer stroom wordt gebruikt dan is toe gestaan, „droog te leggen", fii Zee. land is dit eveneens het geval. Deze situatie blijft zoolang bestaan, tot nieuwe stroomlevering via de ka bels mogelijk is. In het Westen van het land is de mogelijkheid niet uitgesloten,, dat bepaaide een. trales individueel een dreigement zuilen moeten lanceerefi ter beper king van stroomverbruik. De Am sterdammers hebben van'225 uur geen gas. L) fciilcU-lU. GJMMQ de Onderwijsbegrooting. Vermel ding verdient, dat inzake de o-n- derwijsiilm een motie-Thomassen CP v-d-A.) even haastig verdween als" zij was verschenen, nadat mi nister Gielen had te kennen ge geven er heelemaal niet bang voor te zijn. Daarna volgde een meer uitvoerig debat over het radiopro bleem. De algemeene indruk was, dat zoowei de voorstanders van den na tienalen omroep" als zij die meer geporteerd zijn voor de ouae amroepvereenigingen, zich bij de tijdelijke nieuwe regeling van mi nister Gielen zuilen neerleggen. Alleen uit den liberalen hoek werd het onaannemelijk" uitgesproken en aangedrongen op een wettelijke regeling „zeer binnenkort bij welke definitieve regeling de com munisten tot eiken prijs hun aan deel zullen opeischen. Mr Teulings (K.V.P.) gaf een historisch overzicht ten betoo-ge» dat het vorige kabinet de kwestie op een verkeerd spoor heeft gere den zonder van zijn visionnaire politiek verantwoording te doen. i Terugkeer tot het oude radio-be stel is daardoor zoo niet theore tisch onmogelijk dan toch uit een oogpunt van taktiek minder ge- wensoht. Op het financieele beheer ko mend gewaagde de kaïth. afgevaar digde van een „verspillend beleid onder onvoldoend gedisciplineerde leiding. Ook bij de papiertoewij zing sprak de „politiek" haar woordje mee. Terwijl men het nieuwe blad der stichting bevoor deelde werden de bestaande radio- gidsen „mishandeld". "Voor den Kath. Radiogids staan 65.000 lief hebbers op de wachtlijst, het nieu we blad telt nog geen 50.000 abon- nés, maar krijgt nog extra papier voor zijn Kerstnummer. Tenslotte gaf mr Teulings te kennen, dat de K.R.O. zoo spoedig mogelijk inge schakeld wenscht te worden in den Wereldomroep. De heer v. Sleen (P-v.d.A.) ont hulde dat er ook in zijn partij niet eenstemmig over de zaak gedacht wordt en deze daarom geen be hoefte heeft aan een spoed-rege- ling ter definitieve oplossing, in de hoop, dat de nieuwe tijdelijke de inzichting geleidelijk tot elkaar zal brengen. De minister kreeg nog geen kans zich in de discussies te mengen, L. H- 16 van Rubens, 20 van Salomon Ruys- dael, 21 van Jan Steen, 4 van Frans Hals, 32 van Jan van Goyen, 17 van Nicolaes Maes, 6 van Ge rard Terborch, Van ie kunstwerken van bijzon dere waarde men zou kunnen spreken vain objecten die voor mu sea beteekenis hebben is nu circa 80 pet. teruggekeerd. Van de minder belangrijke ob. jecten is nog geen 20 pet. terecht. Vooral in de Britscbe zone is nog veel opsporingswerk te doen, waar voor inmiddels kortelings toe stemming is verleend. President Truman heeft aanga- komaigd. dat hij maatregelen heeft genomen, om de ernstige situatie, ontstaan doordat duizenden ver. plaatste personen in Europeesche havens op. verscheping naar Ame rika wachten, te verbetéren. Volgens de immigratiew etten hadden gedurende het afgeloopen jaar 39.000 personen im Amerika kunnen worden toegelaten. Tenge- yolge van transportmoeilijkhecen waren r.p 21 October nog slechts 4.767 personen aangekomen- De president veklaarde, dat thans 3 schepen, elk met een capa-j citeit van 900 passagiers, op weg waren naar Bremerhaven. Zij zul len in dienst blijven voor het transport van verplaatste personen, totdat men den achterstand heeft ingehaald. In de vergadering van houders van preferente aandeelen der N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van den raad van bestuur om per 31 De cember 1946 over te gaan tot de uitgifte van 2000 preferente aan deelen 750 a pari aan de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aan deelen Philips' Gloeilampenfa brieken, zulks tegen in ontvangst- name van een gelijk aantal prefe rente aandeelen gemeenschappe lijk bezit. Dit hesluit beoogt de uitgifte van personeelscertificaten mogelijk te maken. De herstelstiehtingen in Gelder land, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg maken bekend, dat oor logsgetroffenen, die hun vroegere woonplaats hebben verlaten en zich in niet-geteisterd gebied ves. tigden, niet in aanmerking komen voor de extra textielvoorziening, die op het oogenblik in de noodge- bieden geschiedt. Een uitzondering kan slecht worden gemaakt voor hen, die zich zeer binnenkort weer naar hun oude woonplaats gaan begeven, In bijzondere gevallen dient men zich te wemden tot de plaatselijke dïstributiediensten, die krachtens de circulaire van den minister de mogelijkheid hebben hun een toewijzing als oorlogs slachtoffer te geven. In twee kazernes, te Breda is on der de militairen een griepepidemie uitgebroken die tot nu toe ongeveer 3Ö0 patiënten tot gevolg heeft ge had. In verband met deze ziekte verschijnselen zijn de andere mili tairen dér beide kazernes met ver lof naar huis gezonden. Te Aalburg, gem. Wijk en Aal- Burg N.B., zal a.'s. Zaterdag te half twee -den bekenden molen aan den Hoogen Maasdijk, geheel ge moderniseerd en gestroomlijnd, iet eenige plechtigheid weer in gebruik worden genomen. Deze rijzige stellïngmolen is gebouwd in, 1872'. Begitn 1944 liep de molen ernstige oorlogsschade op, o.a. werd de as vernield, doch de averij is nu hersteld en het binnenwerk vernieuwd zoodat de ze windreus met recht een model molen mag worden genoemd. Bij de 21ste jaarlijksche filmkeu. ring. welke te New-York werd ge. houden door den nationalen raad voor de filmkeuring, werd de Brit. sche kleurenfilm: Henry the Fifth", met Laurence Olivier uit geroepen tot de beste film ven 1946. Oliviers spel in „Henry the Fifth" werd. het beste spel van het jaar genoemd, terwijl Anna Magnani, die in de Italiaansche film „Open stad" een dramatische rol vervulde, tot de beste actrice van 1946 werd gekozen. De beste regisseur van 1946 was, volgens den nationalen raad voor de filmkeuring, William Wyler, die de regie heeft gevoerd van de Ameri- kaansche film .,Best years of our Lives". - 1. - V. n to /Ta T\ 11 Hoe staat de regeering tegenover het V. G. L. O. (voortgezet lager onderwijs)? De' leerkrachten van dit onderwijs meenen. dat de mi nister er niet erg sympathiek te genover staat en dat - er gevaar dreigt,, dat dit onderwijs,, hetwelk voor de vorming van het kind in de puberteitsjaren van zoo'n groot belang is. tot verdwijnen is ge doemd Daarom had een comité uit ka tholieke V. G. L. O. leerkrachten gisteren te Utrecht 'een actie-dag georganiseerd, waaraan ook vele religieuzen deelnamen. De vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs de heer Widdershoven, die met vele hoofd inspecteurs en den inspecteur van het Aartsbisdom rector A. Oomes, de vergadering bijwoonde, verze kerde evenwel dat de minister voorstander van het V. G. L, O. is. Er dreigt geen opheffing. Men wil het alleen opheffen en opschorten tot er betere tijden komen, in de getroffen gebieden, waar niet eens voldoende onderdak is voor het ge wone onderwijs. Daar kan men het achtste leer jaar ook niet handhaven. De zuivere interne organisatie van het V, G. L O. moet aan de leerkrachten zelf worden overge laten en daarom verwachten re geering en inspecties ook aanwij zingen. Zij kunnen het V G. L. O, helpen populair te maken, want een feit is. dat velen er niet sympathiek tegenover staan, omdat het een overblijfsel van de bezetting is. In hoeverre de voorzitter met zijn verwijten aan de regeering nu werking van hooger hand de bij eenkomst gisteren heeft zeer nut tige effecten afgeworpen, omdat door een tweetal bevoegde sprekers het groote nut van het V. G. L. O. ■op duidelijke wijze in het licht is gesteld. De heer H. W Broeren.uit Nij megen hield een' prachtig opge bouwd betoog waarin hij op we tenschappelijke gronden de nood zakelijkheid van opvoeding in het algemeen, maar vooral ook in de puberteitsjaren aantoonde. In de zoo gevoelige periode van de ont. wikkeling van het kind zou men immers verkeerd d* en het geheel aan zich zelf over te la^m. R® hulpbehoevendheid van het kind m de wieg is niet zoo groot als van een wezen dat naar zelfstandig heid streeft. Waar onze tijd per soonlijkheden eischt, nek onder de arbeiders, hebben wij niet alleen te maken met een paedagogisch, maar ook met een sociaal probleem. Een werkschool kan den zich ont. ■wikkelenden mensch nu helpen om hem godsdienstig en zedelijk te vormen. Dan kan gelijk de grond slag voor de beroepsvorming gelegd worden. De behoefte hieraan toonde de heer Dré de Wolf secretaris van de Ned Kath. Arbeidersbeweging vooral aan voor het arbeiderskind, dat meestal zonder voorbereiding in het arbeidsproces wordt inge schakeld. Zijn voortreffelijk uitge werkte rede liet met na indruk op de vergadering tc maken. Op verzoek van den heer Willem Wiltschut secretaris van het Kath. Onderwij'zersverbond werd beslo ten, dat de leerkrachten bij het V. <3 l. O. een sectie van hert K O V zullen vormen onder leiding van Jt 1111 &UJ.1CI1 R had of daf men gerus' kan.een commissie, w^ciriri e u-s- Ijn over de ™od£kel|te mede-j men vertegenwoordigd zullen zijn. Dc O nr. prof. Mëitner, be kend door zijn atoom-onderzoek, zal nauw aan de Steckholmsche universiteit verbonden worden, waar dergelijke onderzoekingen plaats hebben. Prof. Meitner, die tijdens den oorlogs als vluch teling naar Zweden kwam, is verbonden aan hef instituut van den Zweedschen Nobelprijswin naar Manne Siegbahn. O Volgens de Parijsche „Libera tion" zou de inschakeling, van het Saargeb'ied bij het Franscne economische en monetaire systeem ,.op handen" zijn. Een groep douane-ambtenaren zou te Metz zijn aangekomen, ge reed' om een nieuwe controle- lijn te vormen tusschen het Saargebied en Duitschland- O Churchill heeft in het lager huis medegedeeld, dat hij, als het parlement weer bijeenkomt een motie va« wantrouwen ux de regeering zal indienen. Bes- gevraagd zeide Churchill, dat hij de regeering o.m. van ty rannic, willekeur en onbe kwaamheid zal beschuldigen. -O In den loop van het volgend jaar zullen 4 textielpunten meer voor de Britten aangewezen worden M. 1. v. Maart krijgt nl iedere Britsche burger 64 punten voor 1947. tegen 60 vn 1,. 16. Giovanni Gronchi. voorzitter van de christen-democratische fractie in het- Italiaansche par lement, heeft, zijn functie neer gelegd. wegens verwerping van zijn voorstel tot wijziging van de regeeringssamenstellmg- <g> Marcel Cachxn, de 77-jaxige di- recteur van het communistische blad .Humanité" en oudste af gevaardigde in het parlemen is tot voorzitter van de com missie voor buitenlandsche za ken gekozen Het is de eerste maal in de Franscbe geschie denis, dat een communist in deze functie is benoemd O Het Amsterd. fep. gerechtshof heeft tegen M. tsrakee un Utrecht, die zijn eigen onder- duik-adres en dat van onder- grondsche strijders bij den S.D. verraadde. 8 jaar gevangenis straf uitgesproken met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6