Lectuur Zijn er ontwapemngsplannen Lof en critiek te DEN PASAR naar Brazilië? voor Nederlandsche boeren VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 PAGINA T OPGANG, NEERGANG, AARZELING Veiligheid en atoombom HANDELSACCOORD MET NOORWEGEN "Wederzïjdsehe export van Kr- 90 millioen HULDE AAN VAN MOOK EN SJAHRIR ter plaatse op de hoogte DE DUITSCHE ROOF Deskundigen stellen zich;IT Masjoemi en kabinet SPION VEROORDEELD DE NIEUWE HUDSONS De gedelegeerden der V.N. zijn nu op dep terugreis en hebben der halve alle gelegenheid over de be reikte resultaten na te denken. De voldoening, welke op de slot zitting heerschte, en welke o.L vooral moet worden toegeschre ven aan het feit, dat in tegenstel ling met veler vrees hst wereld lichaam voor vrede, geluk veilig heid en welvaart der menschheid deze eerste belangrijke botsing der tegenstellingen gelukkig heeft doorstaan enniet reddeloos te gronde, is gegaan, zal langzaamaan wegebben, en voor een scherper beoofdeeling van de realiteit plaats j maken. En de«e is. zooals wij reeds Schreven, dat noch in de kwestie van het veto. noch in die van het trusteeship of ontwapening een werkelijk tastbare vooruitgang is verkregen. Weet men echter in de eerste twee aangelegenheden wel waaraan men toe is, in de derde zaak heerscht veel grooter verwar ring: voorstel, aanvaarding, ver werping zijn elkaar in fantastische onsamenhangendheid gevolgd tot de eindresolütie, welke feitelijk de ge- heele zaak van den aanvang af weer aa-n de orde stelde. Het begon roet een Russisch voorstel om alle troepen van die leden der V.N. in niet-vijandige landen te tellen, een voorstel met een politiek tintje, dat echter een lawine van steeds meer vragende en eischende redevoeringen ontke tende. Engeland verzocht ook op gave tie doen van de troepen in de vijandelijke landen en vervolgens van alle troepen, welke zich bin nen het territorium van de landen der V.N. bevinden Deze opgaven zijn echter waardeloos, als ze niet ter plaatse op haar juistheid kun nen en mogen worden gecontro leerd; vandaar een voorstel tot con trole. En daar de mensch alleen niet de militaire madht van 'n land maakt, maar daarbij ook het wapen men denke aan de atoombom dat die mensch hanteert moet wor. den miesbeschouwd. zouden ook de wapenen moeten worden gecontro leerd Er schuilt een onmiskenbare logica in dezen opgang der voor stellen; we herinneren ons tus, schen 1918 en 1939 soortgelijke reeksen uit .Genève te hebben ge hoord Dan greep echter steeds één woord in de debatten in: het Uit Franschen mond komende „Veilig heid". Dan was de opgang plotse ling gebroken en zocht men naar nieuwe wegen om uit de impasse te geraken. We haalden te New York het hoogtepunt in een fulminant juri disch duel tusschen twee eminente juristen van internationalen faam, den Rus Vysohinsky en den En- gelschman Sir Hartley Shawcross. Het resultaat van dezen interes- santen woordenstrijd was. dat En geland en Rusland elkaar de hand reikten in het voorstel om alle ■oorten wapenen te doen tellen en een controle-commissie in te stél len om de dooT de mogendheden verstrekte gegevens te verifieeren. Op dat oogenblik werd het woord -veiligheid" gelanceerd, door den Amerikaanschen gedelegeerde Con- nally en den volgenden dag ver scheen "Byrnes persoonlijk, voor de eerste maal, in de assemiblée, om bet Amerikaansche standpunt uit een te zetten. Washington begreep heel goed waarom het ging: om de atoombom. Het wü het geheim van dit geweldige wapen, hetwelk het klaarblijkelijk nog alleen bezit, niet prijsgeven, vóór een inderdaad effectieve controle niet alleen is aangenomen, maar tevens in alle betrokken landen grondig ter hand is genomen Veiligheid bovenal. En daarmede was de Enigelsch-Russi. sche eensgezindheid verbroken. Engeland retireerde en maakte een scheiding tusschen de controle van troepen en wapenen. Van toen af ging het snel bergaf. Bteeds zwakkere, minder eischende voorstellen werden achtereenvol gens, steeds met een Russisch „neen", verworpen, tot men ein delijk weer bij het allereerste Rus sische voorstel terechtkwam, en dat nog aanmerkelijk mitigeerde, door aan den Veiligheidsraad de beslis sing te laten, of en welke inlich tingen zullen moeten worden gege ven over de troepen Men stelt de vraag niet meer, men gaat beraad slagen, hoe zij zal geformuleerd en gesteld worden. Maar het volgend jaar, in Sep tember 1917, zal men in de V.N. weer over..-, ontwapening spre ken Want de Veiligheidsraad heeft in een slotresolutie ook opdracht gekregen een gedetailleerd ontwa- peningsplan te ontwerpen, dat dan aan de assemblee zal worden voor gelegd. De ontwapening staat en blijft dus op de agenda. Maar de volken e'schen daden. Daarop komt het aan TRAGISCH GEVAL VAN VERRAAD Kostte 24 naenecken het leven Een trieste zaak diende gisteren voor het bijzonder gerechtshof te Utrecht. De reeds bejaarde mevr. T.-V.heeft zich destijds to het uiterste ingespannen om hulp aan ondergedoken Joden te verleenen. Zelf herbergde zij soms twaalf Joden tegelijk in haar huis, zij bracht bonkaarten ronid op andere onderdu ikadressen voor Joden. In Juli 1943 werden hij, een inval in haar huis negen Joden en ook haar echtgenoot meegenomen. Daarop heeft ze, om haar man te redden, den Duitscbers verteld, wat ze wist en op een viertal adressen m Baam zijn Joden en hun helpers gearresteerd. Aan haar echtgenoot, die vrij ga laten en naar huis teruggekomep is, heeft ze nooit iets durven reppen over haar verraad. Intusschen waren 18 Joden en 4 helpers als slachtoffer van de gehouden razzia's in handen der Duitscbers gevallen, waarvan nie mand is teruggekeerd. De procureur-fiscaal m>emde dit een zeer tragisch geval. Vele men- schem hebben niets gedaan voar de Joden en liepen dus geen risico, verdachte deed heel veel en toen het verkeerd liep, Wéék haar in nerlijke zwakte. Het was beter geweest, wanneer zij zich buiten dit werk gehouden had, gezien haar jaren en deze innerlijke zwak te. De eiscb luidde 2 jaar met af trek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger •drong aan op onmiddellijke invrij. heidstelling van zijn cliënte, die heel erg door het geweiten gekweld wordt. Het hof zal 2 Januari uit spraak doen. Van 9 December tot 17 De cember jl. heeft te Oslo een Ne derlandsche handelsdelegatie on der v-ooTZitterschap van Dr. S- Th. J. Tepp-ema, directeur van de bui- tenlnndsche economische betrek kingen, onderhandelingen gevoerd met de Noorsche handelsdelegatie onder leiding van den heer Jör- gensen van het Noorsche ministe rie van builenlandsche zaken. Er is een handelsovereenkomst tusschen Noorwegen en Neder land afgesloten, die het handels- vérkeer tusschen deze beide landen voor het jaar 1947 regelt. De totale waarde van de expor ten zullen wederzijds een waarde van 98 millioen Noorsche kronen bedragen. Dit cijfer is kenmer-. kend voor de uitbreiding van het naooflogsche handelsverkeer tus schen Noorwegen en Nederland. De Noorsche leveranties aan Ne derland zullen hoofdzakelijk be staan uit grondstoffen voor de pa pierindustrie en chemische pulp voor de kunstzijde-industrie, pa pier, kunstmest, vischolie, pyriet, graniet, houtproducten, ijzer, en staallegeeringen, terwijl Neder land aan Noorwegen zal leveren: zaden, bloembollen, groenten, „Bos'koop"-producten, superphos- phaat. buizen textiel, kunstzijde garens, chemische en electro-tech- nische producten, machines enz. De overeenkomst zal in werking treden op 1 Januari 1947. Op de gisterenmiddag .gehou den vergadering te Den Pasar werden woorden van instemming met, naast waardige critiek op „Linggadjati" vernomen. De heer Soékawati (Bali) prees het accoord van Linggadjati als „een staaltje van reëel staatsman schap" en verklaarde de overeen stemming gegrond op de beginse len, welke te Maiino werden aan vaard. De centralisatie-politiek van de Ned. overheid is oorzaak geweest van achterstand. Dit dient in de toekomst vermeden te worden „Wat wij willen", aldus spr., „is een blijvende samen werking tus schen Nederland en Indonesië op basis van vrijwilligheid, gelijkheid en wederzijdsche zelfstandigheid in eigen zaken." De heer Katoppo (Minahassa) verklaarde zich accoord met de stichting van een sterken staat, „De Groote Oosit" op gelijk niveau met de republiek, doch zeide daar om nog niet accoord te gaan met de ontwerp-regelmg voor deze ne gara, inzonderheid niet met art. 3 waarin z.i. te veel bevoegdheden aan de negara onttrokken waren. De heer Iskandur Moehammed Djabir Sjah (Sultan van Ternate) bepleitte de instelling van een twee-kamer-stelsel op de wijze van Engeland en Frankrijk. Dit systeem is speciaal geschikt voor De Groote Oost met haar uiteenloopende po litieke en godsdienstige stroomin gen. De senaat zou in de eerste De concertmeester van het Re sidentieorkest :Sam Swaap gaat een concerttournee door Zwit. seriand maken vun 26 Dec. tot 12 Januari, Een bijzondere correspondent van het ANP te Rio de Janeiro, schrijft. In opdracht van de stich ting landbouw-emigratie, die in 't leven geroepen is door de samen werkende Nederlandbche land bouworganisaties, is ite Rio de Janeiro aangekomen ir. Heijmeijer als eerste van een Commissie, welker overige leden nog onder weg of op het punt van vertrek ken zijn. De bedoeling is, dat deze lan db cf.i wdeskundig en zich der plaatse op de hoogte znllen stel len van de mogelijkheden, welke Brazil ie bied* om Nederlandsche boeren op te nemen. Tegenover dit denkbeeld staat Bradilië zelf stellig niet afwijzend want deze givote tropenrepubliek beseft terdege, dat zij 't •onmetelij ke grondgebied niet tot ontwik keling zal kunnen brengen zon der d'en arbeid van Europeesche kólonisten en van deze gelden de Nederlanders als een zeer welko me variëteit Immers, men kent hen als degelijk en vlijtig en zon- De Kersttijd is steeds een dank baar Object voor velerlei uitgaven in proza of dichtvorm, in prent en melodie. Het pleit voor het gelei delijk herstel dat ook op de boekenmarkt merkbaar wordt, wanneer we in 1946 een keur van Kerstelectiuuir in de boekwinkels zien uitgestald, bescheiden van omvang maar meest woortrerfeiyk van uitvoering. Zooials bijvoorbeeld de Kerst, novelle van den dichker-teekenaar Luc van Hoek „Het jaar van de late Nachtmis", Over de Guirlande reeks waarin dit sierlijke boekje verscheen is in ons blad reeds ge sproken en er zal zeker in de toe komst reden zjjn om er nog meer van te zeggen wanneer de reeks het huidige peil handhaaft. Niet dat deze novelle een mees terwerk is. Gemeten met de maat staf waarmee we grootmeesters van de novelle als Gogolj of Poe waardeeren. is er voor geen enkelen Nederlandschen TVT i i i i j jjieaerianuscira» novellist van na wat m .Nederland terugkeerde jen oorlog meer dan een Deschei- den plaats in de achterhoede. Maar Uit een globaal overzicht, dat het Commissariaat-generaal voor Ned. Econ. be angen in Duitsch- land samenstelde van hetgeen tot 15 November, van door de Duit- schers in Nederland geroofde goe deren, in Nederland terugkeerde blijkt, dat aan industrieel-e goede ren voor een bedrag van 21.841.000 is achterhaald. Op het gebied van de spoorwegen was het bedrag f 42.000.000; schepen f "8 000 000, paarden en vee f 3.31OÓ0O, haveninrichtingen 650,000, automobielen, 114.000, waarde artikelan f 1,255.000; al.es op prijs-hasis 1940. Aan effecten werd voor een nominale waarde van 22.648.000 teruggebracht. In totaal dus voor 119.828.000. Vb or de zeeschepen is geen. cijfer vermeld, daar het Commissariaat hiermede slechts zijde lings be moeienis heeft gehad De eultu- beele goederen zijn in dit over- op genomen, i er is één verdienste die deze Kerst- novelle onderscheidt van veel an dere korte verhalen in onze taal. En dat is de vlotte voortgang van de handeling zander hinderlijk pogen om door bijzondere zegging of detailschildering „literatuur" te maken. Nu en dan zou men zelfs wen- schen dat de schrijver minder vlot schreef. Hij zou dan meer zorg besteed hebben aan den loop van zijn zinnen welke dikwijls meer hortend dan vloeiend is. Óök houdt Luc van Hoek er zijn eigen opvat ting op na omtrent spelling en grammatica, en menig schoolmees ter zou gnuivend zijn rood ootlood scherpen temidden van zoo ver metele taalbarfoarij. Maar er zijn odk prachtige frag menten, bijvoorbeeld wanneer de „roversluytenant" bij zijn overval op den edelsmid de zilveren Kerst groep ziet, het begin van zijn in keer, ai waaneer de pastoor One n.iet heel Brazillië voor een soort gelijke kolonisatie in aanmerking komen. Zelfs zou men mogen zeg gen, dat van alle Zuid-Ameri- 1, nan-scli e landen in de eerste plaats Argentinië in dit opzicht de aandacht verdient, vooteal de koelere zone in het Zuiden, waar de graanbouw en aanverwante bedrijven beoefend kunnen war den order omstandigheden, die, hoezeer ook van het vaderland verschillend, daarvan toch niet al te erg -afwijken. Een geslaagde koloniatie van geref. tarwe- bouwers nabij Tres Arroyos in de provincie Buenos Aires heeft ■zulte- aauge*',Kmd. Inzake immi gratie staat het overheidsbeleid echi'.er geenszins vast, en het zou op het oogenblik weinig zin heb ben om daar te lande tot concrete daden van eenigen omvang te wil len overgaan. Be er is het, voor- loopig d'e ontwikkeling van den toestand n-otg even aan te zien, en in tusschen voor de meest drin gende noodzaak te zoeken naar mogelijkheden in de aangrenzen de land-en. Hiervan nu verdient stellig Brazilië alls verreweg ü'e grootste -een bijzonder deel van onze aandacht. Voorts moert het betrekkelijk kleine maar ordelij ke en aantrekkelijke Uruquay niet vergeten worden. Beide landen hebben een tekort aan brcodkoren, in welk opzicht zij van hun Argentpnschen buur man afhankelijk zijn, doch deze weet eensdeels van die positie wel gebru'ik te maken en ander deels ontbreekt 'het ook hem wel eens aan de benoodigde hoeveel heden. 'Zoowel Brazilië als Uru quay zouden zich dus gaarne ten aanzien van bun broodvoorziening onafhankelijk willen maken. Even wel zijn slechts gedeelten van hun grondgebied daarwtor geschikt. In Brazilië valt reeds terstond het heete Noorden weg, alsmede helt meerendeel van het midden des lands. Het zal voornamelijk in de koelere vlakte van het Zuiden zijn, dat Nederlandsche graanboe- ren hun kans mogen verwachten. Op die streek zal zich dan ook in de eerste plaats de aandacht richten van de deskundigen, die thans geleidelijkr hier aankomen. Zij worden bijgestaan door de heeren van Scherpenberg, immi gratieattaché, en Keizer, land- bouwattaché bij het Nederland sche gezantschap, terwijl trek mr. W. L. van Balen, d-ie sinds ruim dertiig jaar met deze materie ver trouwd is. zijn ervaring ter be schikking van deze nationale zaak heeft gesteld. Uiteraard zal er met het onderzoek eenigen tijd ge moeid zijn. doch een voorïoopig rapport schijnt wel binnen enkele maanden tegemoet gezien te mo gen word'cn. plaats moeten warden sarroeng»- steld uit de waardigheidsbekle ders en hoofden van de autonom® daerah's*. De laatgte spreker, de heer Cla- proth (Z.-Celebes) verklaarde na mens zijn groep, dat de Indo-Euro peanen zich thans bij de Indonesiërs voegen en hiermee „afscheid ne men van het Nederlandsche volk".. Sptr. aanvaardt de overeenkomst, van Linggadjati. Een andere over eenkomst ware onider de gegeven omstandigheden niet mogelijk. Ten slotte wijdde spr. woorden van lof aan de ontwerp-regeling- van den staat „De Groote Oost". 860.000 echtscheidingen, Het republeikeinsche persbureau Antara bericht, dat volgens statis tieken van het republikeinsch® ministerie van eeredienet de ge tallen voor huwelijken, echtschei dingen en scheidingen van tafel en bed (volgens Islamitisch ge bruik) op Java en Madoera over het jaar 1945 resp. 995.588, 767.405 en 92.354 hebben bedragen- Communisten leiden generaals op Naar het repu'blikeinsehe pers bureau Antara bericht, is op 4 de zer te Djember een instelling in het leven geroepen ter opleiding van een kader, welke gdhieel door de P-K.-I. (Paratai Kommunis In donesia) georganiseerd wordit. D« opleiding zal een maand duren. 135 jongens en meisjes van all® standen rullen, behalve de leer in ideologie, ook lessen in militair® wetenschappen, in strategie en taktiek volgen. Werd dezer dagen gemeld, dat de Masjoemi-ministers in het kat. bJniettjSjahxir wel geen politiek» gevolgen zouden verbinden aan het besliu-it hunner partij om d« omtwerp-overeenkomst te verwer- pten, thans zegt de „Merdeka" van hevoegde zijde te vernemen, dat de partijraad verwacht, dat de be trokken ministers zich volledig achter deze uitspraak zullen stel len. „Het is immers duidelijk, dat dit besluit de basis vormt van d« politiek der partij en het girotnd, beginsel van den strijd der Mosliro ach e gemeenschap". Een jaar infanterie V Het te Bandoeng gevormd ba taljon infanterie V heeft op 9 dezer zijn éénjarig bestaan ge vierd met een marsch door de stad gevolgd door sportweisfrijden op Lembang en een avondfeest in d® schouwburgzaal. Dit bataljon ver wierf reeds groote populariteit toen het te Tjimahi gelegerd waj als eenig Ned onteer d<yl der geall bezetting van het Bandoen»» rayon. Heer draagt door den Kerstnacht, gevolgd door den ontvluchten „rovercapiteyn" als koster. De bekeeringsgeschiedenis van den luyilenant in dezen diiamatischen Kerstnacht geeft aan het Kerst gebeuren den diepen zin die de komst van dien Verlosser voor ons op de eerste plaats heeft, al blijft voor de dorpsbewoners het uiter lijke gevolg van die gebeurtenissen de pastoor komt te laat in de Nachtmis het meest kenmer kende. Gespeend van elke diepere Kerst gedachte, maar niettemin een aar dig boekje is „Sneeuw" van Hen. riëtte van Ëyck. Man moet heit feit aanvaarden dat de Kerstsfeer in dit boekje niet hooger reikt! dan de top van den Kerstboom om naar deze kostelijke verzinsels over Kerstmannetjes, Kersthazen en sneeuw voor 1-50 het pond met genoegen te luisteren. De humor moge in onze letter kunde geen vreemd element zijn, de pur sang humoristen die een eigen „toon" hebben, zijn in ons land uiterst schaarsch. En Hen- riëtte van Eyck met haar speelsch proza vol verrassing en vol typisch vrouwelijk esprit, is er zéker één van. In dezen kleinen bundel bewijst de schrijfster bovendien te beschikken over goeden smaak die iedere banaliteit weert. Alleraardigst zijn de verhalen „Sneeuw" en „Het Kerstmannetjes-examen", terwijl de uiterlijke verzorging van het De rechtbank te Rotterdam boekje, geillustreerd met aan den heeft den 44-jarigen werkman A. tekst aangepaste luchtige prentjes jlHelmer, die in April 1940 werd van Fiep Westendorp iedere ge- i gearresteerd toen hij poogde ge dachte aan papiemóod tot een Igevens over de opstelling van^het hersenschim schijnt te maken. W. P. N-a.v. Luc. van Hoek „Het jaar van de late Nachtmis", Guir lande-reeks. Uitg. Paul Brand, Bussum 1946, en Henriëtfe van Eyck „Sneeuw". Uitg Bij, Amsterdam, 1946, afweergeschut in en om Rotter dam in handen te krijgen, wegens spionnage veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij werd 'in 1940 door de Duitscbers in vrijheid ge De Bezige steM, doch na de bevrijding weer (gearresteerd, Standaardwagens 1946 worden ingevoerd De Amerikaansche auto-industrie stelt zich steeds meer in op d® wenschen van het publiek betref fende het comfort. De modern* autobestuurder wil rijden met een minimum aan physkke er. psychi sche inspanining, al gaat dat ten koste van de ,,sport"_ Daarbij wil hjj zich in zijn auto voelen als in de sfeer van een rijdend thuis. De nieuwe Hudson-automobielen die het Autobedrijf Victoria Gebr. Willebranicis in zijn garage aan d® Zwaerdecioonstraat en bjj Vroom- en Drcesmamn aan den Nieuwen Binnenweg 290 smaakvol etaleert, ver-toonen duidelijk de kenmerken van dit streven. Zjj zijn uitgerust met de nieuwste technische snuf jes zooals: de stabilisator en de kruisframeconstructie, die een vaste ligging, ook in bochten, waarbor gen; de centrale stuurmvchaniek. die het nemen vain dien kleinsten draai snel en zonder manoeuvree- ren mogelijk maakt; de super-i>em die automatisch in werking treedt wanneer de hydraulische rem mocht weigeren (patent Hudson); de dual-carburator, waarvan ieder deel drie der zes cylinders voor ziet; de motorkap, die van achter naar voren opengaat en die in de cabiine gesloten wordt. Het dash board is eenvoudig, in neutral® daardoor smaakvolle beklei ding, terwijl de carosseri-e een stroorm- lijnvorm, maar geenszins «en bizar, re-overdreven, integendeel een soepelcn reëelen, heeft. Voor deze wagens, waarvan da prijs waarschijnlijk van 5-400 op 6.000 zai worden gebracht, heeft de regeering een invo»; rvergunning verleend. De eerste zijp inmiddels gearriveerd en n den verkoop ge bracht, waarbij de Gebr. "Wiïle- brands de vertegenwoordiging voor Rotterdam e. o. hebben. Dit zijn standaard-wagens; de su per-modellen (met gelijke rjj- waardigheid en technische kwali teiten maar met nog meer com fort: temperatuur, en luchtrege- laar, automatische versnellingsbak en radio) zijn te duur dan dat er deviezen voor kunnen worden vrij gegeven, althans voorïoopig.... D® étsrad'aard-Hud.On voorziet daar om echter niet minder in een be hoefte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7