Chaos en moord over Azië fs Eiffeltorens in DRENTHE Kardinalen protesteeren De DEKENDISTRIBUTIE in de noodgebieden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De havenstaking in Antwerpen Een veldslag in Indo-China Een spoorlijn naar de olievelden IONGS LAGEN ROMME 50 JAAR 68ste JAARGANG -js;gfa mpit^ ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 No. 20195 EEN BENAUWENDE REVUE i Constructieve hulp aan China Militairen gaan lossen Het is maar buitengewoon gelukkig, dat de man, die in ons lieve land een of meer vierkante meters grond bezit, met zijn vingers van den grond onder zijn grond moet afblijven, omdat die ondergrondsche grond eigendom is van den Staat- Ware dit niet het geval, dan zouden wij hier wellicht nog eens hetzelfde te zien krijgen als in Oklahoma City, waar een boortoren werd gebouwd vlak voor de deur van een schoon Congresgebouw, omdat dat stukje grond toevallig eigendom was van een Oklahomaan ende ondergrond, waar die in zat, ook. Of er zouden nu misschien een twintig van die kleine Eiffeltorentjes in de Kal verstraat staan.... De aarde beeft in Japan HOE DE MAGAZIJNEN VOL KWAMEN VEROUDERDE METHODEN TEGEN ANTI-PAUS- CAMPAGNE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS (ALGEMEEN REDACTEUR BUREAUX VOORLRKDACt'iE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I TL OX Geheel Azië verkeert in een «vergangstijd Eén blik op de kaart van dit we. pelddeel toont aan,, dat feitelijk nergens rust heerscht behalve wel. Afghanistan, Het is verre van een opwekkend schouwspel, dat Azië ons biedt. Het ziet er bovendien naar uit, at de toestanden er voorloopt niet beter zullen worden. Aan het ko- oniale stelsel hebben ongetwijfeld 'roote fouten gekleefd ze wanen de aatste jaren gelukkig voor een aan. nerkelijk deel weggenomen; tenge volge van een nonmale evolutie en, "e laatste jaren, mede van een ge raffineerde Japansche propaganda, ijn de nationale gevoelens in deze anden opgeleefd. De ramp voor licht in Siberië en wee getaleden, welke geheel uit de groote deelen yan Azië is dat men ««"verdwenenf men feest er, zelfs synthese heeft kunnen vinden, m de toch omvangrijke Amerikaan. Sche bladen, nooit of te nimmer ten woord óver. De andere landen van West naar Oost, van Noord naar Zuid daarentegen eischen Steeds diepgaande interesse; zij naken alle 'n dubbele evoluAe door; ïn de los-van-Europa-beweging >n resp. of een innerlijke beroering, "welke de binnenlandsche stabilisa tie eenvoudig onmogelijk maken. We behoeven slechts enkele na tiën te noemen. Palestina met het 'Joodsche immigratieprobleem en lie steeds intenser wordende activi teit van de Arabische beweging; Turkije dat zich nog steeds door Rusland bedreigd acht en nu de Scherpste maatregelen tegen het communisme in eigen land neemt; geheel het nabije Oosten, met Voorioopig als kernstuk Iran. waar petroleum, en ideologische belan- igen de Angelsaksische en Russische regeeringen tegenover elkaar stel en; Britsch-Indië, aan hetwelk En geland al sinds jaren onafhanke lijkheid zou willen verleenen, maar Waar de Indische partijen niet tot (Overeenstemming kunnen komen, en na al heel wat bloedvergieten nu een burgeroorlog dreigt welke bij ■Je heerschende mentaliteit tot gru welijkste verschrikkingen kan lei den Daar ligt op 't oogenblik een Crisis centrum van den eersten fang. Onze blik gaat verder over de '-aart. Nederlandsch Indië, nu nog, «trak3 de Vereenigde Staten van Iridonesië, en met angst in het hart kijken we terug naar het Engelsche Indië; daar wordt een les gegeven; Stam, waar onlangs de jonge ko ning stierf, zelfmoord of mioord, teder denkt aan het laatste; Viet nam Indo-China de gebieden, wel ke t0t de Fransche Unie zullen be- hooren, burgeroorlog op den rand Van den internationalen oorlog; de Philippijnen, waar de autoriteiten, door de Amerikanen zelf van het Amerikaansche koloniale imperia lisme bevrijd, met op elkaar ge torste lippen aan den greep van het Amerikaansche dollar-imperialisme pogen te ontkomen (we hijken Weer even naar Nederlandsch-Indie terug); het verslagen Japan, dat nu tot een democratie en tot een voorpost en springplank in 'n even. tueelen derden wereldoorlog wordt (opgevoed; en ten slotte, last not least, China dat onder leiding van Tsang Kai Shek en van Trumans gevolmachtigde, generaal Marshall, Op nationale eenheid wordt voor bereid na een halve eeuw lang, tot Op den dag van heden, aan een Verscheurenden burgerstrijd, en daar over heen, aan een aantal Japansche strafexpedities'" te zijn bloot gesteld geweest waarin de twee factoren tot een harmonisch geheel worden ineen gestrengeld Beiden partijen zou het voordeel hebben gebracht; nu ma ken chaos en moord zich meer en meer van Azië meester. In dat verband is de jongste ver- .laring van president Truman in- ake de Amerikaansche politiek je gens China waarlijk een staatsstuk van beteekenis. Men weet heel goed welke bedoelingen de V S. in het lemelsche Rijk nastreven, daarover behoeft of kan men zich geen en kele illusie maken. Maar te vens verklaart Amerika zich be reid met alle krachten aan de paci ficeering van China mede te wer ken. China is een souvereine na tie.... Terwijl wij vermijden be trokken te worden in zijn burger- strijd, zullen wij volharden bij on ze politiek; het Chineesche volk te helpen vrede en economisch her stel in het land tot stand te bren- gen". Constructieve hulp. Dat daaruit ook voordeelen voor Aimerika zelf voortvloeien, spreekt vanzelf. Mis schien streven de V. S. die bovenal na. Maar ten minste beseffen zij, dat het niet alleen op materieele voordeelen aankomt, en zijn zij mede berald hun volle samenwer king te verleenen. In andere dee len van Azië Stelt die medewerking nog bijzondere eischen en geeft zij daarom ook bijzondere rechten. Om bij brand in de regeeringsgebouwen om het Binnenhof te 's Gravenhage water te hebben, is een ijsploeg dagelijks aan het werk om een breede baan. in de vijver open te houden. Daar de havenarbeiders het werk gisteren niet hebben hervat zijn thans besprekingen gaande betref fende de tewerkstelling van mili tairen in de haven van Antwerpen. Gisteren werd van officieele zijde medegedeeld, dat alle maatregelen getroffen waren om van heden 8 Uur ,af soldaten van het corps genie 9e levensmiddelen die noodig zijn Voor de verzorging van het land. Uit de schepen te laten lossen. Er woedt een felle strijd in en om Hanoi, De stad is door 30.000 aanhangers van de autonome re- Keering van Vietnam omsingeld 1 en zou totaal van de rest van land zijn afgesneden. De Fran- "che bezetting heeft tanks in den strijd gebracht. De Fransebe ge nerale staf te Parys noemt de «•«stand kritiek. Amerikaansche radio-berichten maken melding van een hevig aardbeving in Japan. Er zijn honderden dooden en gewonden. De materieele schade is zeer groot. Hier gaat het echter anders. De staat verleende een vergunning aa.n de B.P. M. tot het opsporen va>n aardolie tot 1952. De B. P te kunnen vervoeren, hebben de Spoorwegen een lijntje aangelegd van 6 K.M. lengte en dat m vijf maanden hoewel eerst de M vond aardolie in Dr.'uthe. Er- veenlaag daaronder moest worden gens ver achter Schoonebeek, als a j uitgebaggerd en heropgevuld met weet, waar dat ligt. En nu krijgt puin uit het Bezuidenhout in Den de B. P. M. natuurlijk een conces- Haag.. sie tot het winnen van aardolie tegen een royalty of, zooals de oude Ntderlandsche Mijnwet het sierlijker zegt, redevance aan va der staat. Wij zijn dus op weg van Drent- sche keuterboertjes o'iemagnaten te worden. En om die olie nu di rect naar de raffinaderij in Pernis Het is algemeen bekend, dat de dekenfabricage ver boven die van '38 en '39 ligt. Zü bedraagt mo menteel 180.000 Stuks van alle soorten te zamen per maand. De Slijtage is niet zoo groot als DU andere textielproducten. Terwijl 'n costuum na 2 of 3 jaar meestal versleten is, kan 'n goede deken wel ongeveer 20 jaar mee. Wat de Duitschers door vorde ring verkregen, voorts wat noodig was voor jonggehuwden en voor de behoeften van groeiende gezin nen, en tenslotte een gering per centage ter vervanging van de slijtage moest worden aangevuld. Men zou dan ook, ware er en hier schuilt het grootste behoefte element de noodvoorziening der geteisterde gebieden niet tusschen- gekomen, de distributie van dekens per 1 Januari 1947 hebben kunnen opheffen. Aldus verzekerde men ons in ambtelijken kring. De opgave der dekenbehoefte in de noodgebieden is in handen ge legd van de burgemeesters, onder advies van de plaatselijke werk gemeenschappen der sociale en charitatieve instellingen. De burgemeester geeft de be hoefte op aan de provinciale „Stich tingen herstel 1945", die een keer per maand een bestelling "doen 'j de fabrikanten in overleg met het Rijksbureau voor Textiel, sectie Distex. Den groothandel heeft men hierbij uitgeschakeld om den prijs voor de getroffenen zoo laag mo gelijk te doen zijn. Toen nu de Herstelstichtingen haar taak kre gen opgedragen, waren zij met de beste bedoelingen bezield. Aan stonds kregen de fabrikanten de opdracht voor de noodgebieden te gaan werken. Men zou vier maandelijksche bestellingen doen van telkens ca. 65.000 dekens, om de distributie regelmatiger te idoen locpien en om de bestellingen bij zooveel mogelijk detaillisten wisselend on der te brengen, zoodat ook hier een billijke spreiding zou plaate hebben. De eerste bestelling kwam onge veer 3 weken nadat den fabrikan ten was aangezegd hun goed in reserve te houden voor de nood gebieden. Het is alleszins begrijpe lijk, dat de Herstelstichtingen eenigen tijd noodig hadden om op te kunnen maken, hoe de t^iedee- ling zou geregeld worden. In die periode waren ca. 100.000 dekens gefabriceerd, waarvan 55.000 één persoons dekens. Bij deze eerste bestelling werden echter slechts 23.000 één-persoons dekens ge vraagd. Zoo is het te verklaren, dat de fabrikant, na de eerste aflevering nog ruim 30 000 van deze dekens in voorraad had. Per week stapel den er zich daarna nog een voor raad van 45-000 dekens bij op, van de gewone weekproductie van alle soorten tezamen, tot de tweede be stelling kwam en zoo is het te be grijpen dat de magazijnen vol za ten. Het is jammer, dat het tempo der bestellingen geen gelijken tred hield met het tempo der produc tie. De HersitelsticWtingen zagen dit in en op haar verzoek zijn maatregelen getroffen, waardoor de voorraden sinds eenigen tijd regel matig naar de geteisterden afvloei en, zonder schokken en stremmin gen, Inzake de klachten over distri- butiebureaux, die nog vergunnin gen voor dekens verstrekten, noen de voorraden reeds geblokkeerd waren voor de noodgebieden, poog den wij ons zoo objectief mogelijk te informeeren- Het bleek, dat de productie van dekens met minder dan 50 pet. wol. in den tijd van het nood voorzien ingsbeslag gewoon mocht doorgaan en de aflevering ook. Bovendien meende men, ge zien de hooge maandelijksche pro ductie. dat de afleveringstermijn aan de geteisterde gebieden zeer kort zou zijn. zoodat men een zeer onoodigen terugkeer van geheel wollen dekens in den handel kon verwachten, Daarom hing er dan ook een Ne- derlandsche vlag naast het bord met den. naam vam Dirk Verstoep, die dit groote werk in zoo'n om mezien had uitgevoerd. En de di recteur van de B. P. M.. mr. B. v. Hasselt, had gelijk, toen hij aan den disch, welke in Coevorden ter feestelijke opening van dit spoor lijntje was aangericht, tegenover den directeur der Ned, Spoorwegen betoogd, dat de controverse ,.road versus rail" een sprookje was, om dat indien deze controverse zou bestaan, de Spoorwegen geen dure lijn zouden aanleggen om het pro duct te vervoeren, waarmee zij straks op den weg zullen worden beconcurreerd. Er werden' trouwens aan tafel over en weer vriendelijke woorden gewisseld. Zoo ook door ir. Hup- kes, pres.-directeur der N. S-, ba ron De Vos v. Steenwijk commis saris der Koningin in Drenthe en door mr. D. G. W. Spitzen, secre taris-generaal van het departement van verkeer en energie. Verder waren er onder de ge- nooaigden de volledige directie van de Ned. Spoorwegen, procuratie houders van de B. P. M,. de di rectie van de Shell Nederland N.V. te Den Haag, ir. Wijffels, inspecteur-generaal der mijnen en de burgemeesters van Emmen en Coevorden, De reis geschiedde per extratrein van Den Haag naar Schoonebeek, waar de installaties en boortorens werden bezichtigd en waar de heer Chail'.et, administrateur van de B. P. M., een technisch overzicht van het werk gaf. Ook de olie gaat nu per extra- trein naar Pernis. nu reeds een productie van ruim 350 ton per dag. Tót zij gebruikt zal worden voor onze sigarenaanstekers en on ze centrale verwarming. Onze nationale welvaart kreeg een geweldige deuk. Voor den we deropbouw daarvan wordt opvoe ring van de arbeidsproauctiviteit van essentieel belang geacht. Gelijk men weet, heeft zich zelfs voor het goede doel dezer opvoering een initiatief-comité gevormd, waarin vertegenwoordigers van vakveree- nigingen werkgeversorganisaties, van ministeries en overheidsinstel lingen zitting hebben. Steunend op de idee der opvoe ring van de productiviteit is, naar uit een aan ons toegezonden pros pectus blijkt, de Ned. Stichting voor moderne bedrijfsadministratie en -organisatie tg Amsterdam van plan cursussen voor deze administratie en organisatie in te richten Uitstekend gezien, dunkt ons. Er zullen in de naaste toekomst bij. zondere eischen aan het productie, en distributie-apparaat worden ge steld, waarbij verouderde metho des van calculatie, administratie en bedrijfsbeheer volkomen zullen te kort schieten. Veel arbeid in dit opzicht zal beter en sneller kunnen geschieden en bovendien tijd en menschen besparen wat toch zoo van belang wordt geacht. Doch voor den wederopbouw van de nationale welvaart en de opvoering van de arbeidsproduc tiviteit zijn we er met bovenge noemde methodes nog lang niet Men vergeet te vaak, dat men ook met menschen-materiaal blijft werken, dat nieuwe ideeën zijn ge rijpt in die richting, dat een einde moet komen aan het nummersys. teem van de arbeidende groepen. Ten aanzien van bedrijfsbeheer in sociaal opzicht bestaan ook verouderde methoden Een cursus over waarde van den arbeid, het hoog houden van den mensch, om gangsvormen, binding aan het be drijf en hoe animeer ik mijn per soneel zou velen leiders en daar. mee tegelijk hun zaak ten nutte kunnen zijn. Met handige bedrijfs economen alleen redt men geen concern, al heeft zulks misschien den schijn In de aflgeioopen kwarteeuw is veel gedebatteerd en onvrucht baar geschreven over medezeg genschap. Een teer punt, maar dat in ieder geval in zoover kan worden opgelost, dat verhoogd)? producti viteit ook voor de arbeiders iets beteekent en niet alleen voor eige naars of aandeelhouders Enkele dagen geleden publiceer den we nog een bericht over een kleine Amerikaansche firma in r-ipvelnnd. waar de medewerkers met succes deel-"en in de winst, welke een gevolg was vn de pro ductie boven die van 1945. Immers de productiviteit steeg van 100 tot 206 In dit alles zit een gevaar van 'akkeren. Van zakelijk standpunt bekeken, merken leiders op. dat bun bedrüf geen filantropische in stalling is. Om den arbeid moeten vreugde en geluk kunnen zün. in het werk zelf en in de waardenring daarvan. Daarom was in de krant van gis teren, de mededeeiing van belang, dat bij Philips een uitgifte zal nlaats vinden van hiizondeve a'n. deelen. welke beoogt de emissie van certificaten voor het personeel moeejijk te milten- Van modern bedrii-f^v-eheer ge sproken. HENK VAN prp In volle levenskracht en door de omstandigheden wel zeer in het fol ie licht van den dag, viert de voor. altter der Kath. Tweede-Kamer fractie zijn 50sten verjaardag. Ne derland en niet het minst het ka tholieke gedeelte, verwacht nor veel van dezen stoeren en scherp- zinnigen werker. Go"ds zegen^ruste op zijn persoon en zijn werk. Vrijdag hebben de kardinalen, ■die te Rome resideeren, indirect een beroep op de Italiaansche autoriteiten gedaan, om maatre gelen te nemen tegen de Italiaan sche bladen, die een felle cam- pagne hebben gevoerd tegen Z. H. Paus Plus de XII en de Ka tholieke Kerk, aldus ,,A. P," In een brief aan den H. Vader spreken de kardinalen de hoop uit, dat degenen ,.wier plicht zulks is, hun ernstige verantwoordelijkheid reid zullen begrijpen, teneinde orde en vrede in hun land terug te brengen". „Wij zijn van gevoelen, dat het onze pliicht is, vurig te protestee ren tegen dit onwaardig gedrag ten opzichte van het hoofd der Ka tholieke Kerk, wiens persoon hei lig en onschendbaar is door een plechtige conventie", wordt ip den brief gezegd. In den brief wordt voorts ge zegd. dat ,,wij het gebed van den godidelijken Meester naar den he mel opzenden: „Vader, vergeef hun, want zij weten niet wat zij doen", ten behoeve van die ongelukkigen, die zooveel misdaan hebben door voor de geheeie Katholieke we. hun tekort aan godsdienstzin".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1