Machtige Paushulde te Rome Waarheen met de NEDERLANDERS? LANGZAME STIJGING VAN TEMPERATUUR Tegen de anti-clericale pers Uitgaven overtreffen inkomsten Een vijfde onzer bevolking wil emigreeren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pe H. Vader vraagt om sterk geloof te JAARGANG MAANDAG 23 DECEMBER 1939 No. dibkotot, j.KOUPEM MEELFABRIEKEN DER NED. BAKKERIJ VIJFENTWINTIG textielpunten worden aangewezen MOEILIJKHEDEN VOOR OEVERVERBINDINGEN HUISHOUDING NOG STEEDS TE DUUR Burma's zelfbestuur-streven BERICHT van ANGSTPSYCHOSE GROOTE FACTOR NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE I BROERSVEST 8. SCHIEDAM:. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS S.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEB< Radio Vatican» meldt, dat Zon dag duizenden mensehen op het plein van Sint Pieter, in het kader van „een groote actie tegen de anti-clericale pers", een betooging hebben gehouden. De menigte riep herhaaldelijk om den Paus, die onder luide toejuichingen te 12 nur 10 verscheen. De H. Vader zeide in oen toe spraak o.m. hat volgende: Ons hart is vervuld van groote ontroering, nu Wij op die oogenblik het groote volk van Rome voor Ons zien, vervuld van vrede in zijn hei lige vrijheid, in waarheid getuigend van zijn toewijding en liefde. Hoe goed herinneren Wij ons uw groote samenkomsten en vooral dien gedenkwaardigen dag van 12 Maart 1944. toen groote drommen vluch telingen en dakloozen, vol vree3 voor het lot van hun land, hun haardsteden en hun gezinnen, hier heen stroomden om er heul, ver troosting en geruststelling te vin den in de woorden en zegeningen van hun aartsbisschop, die van de grootste zorg vervuld was voor de veiligheid van Rome en Rome's bur. gers. En zie nog geen drie maanden later op dien gedenkwaardigen datum van 8 Juni van hetzelfde jaar ontkwam Rome op wonderbare wijze ongedeerd aan de handen der Duitschers en vierde het de eerste uren van zijn bevrijding. Tenslotte herinneren Wij Ons dien gedenkwaardigen Passie-Zon dag in 1945, toen terwijl Wij nog van verre het gebulder der kanon nen konden hooren gij hierheen kwaamt sn bescherming zocht. Wij hebben U toen vermaand, niet te verzwakken in uw christelijken plicht, doch getrouw te zijn aan het erfdeel uwer vaderen. Zoo komen Wij dan tot den dag van vandaag, waarop gij, burgers van Rome, opnieuw hier tezamen gestroomd zijt, gelijk in die dagen van weleer omdat Rome, hetzij In vredestijd, hetzij in tijd van beroe ring, altoos vooraan staat in uw denken en uw handelen. Gij zijt hier tezamen gekomen om voor uw medeburgers en voor de geheele christenwereld te getuigen, dat gij hecht verbonden zijt met den Stnel van St Petrus. Gij wilt hiér toonen, dat gij hecht verbonden zijt met de Katholieke tradities van uw vaderstad. Uw ver bondenheid is van dien aard, dat zij bestand is tegen elke vijandschap, elke bedreiging, elke beproeving. Nooit te vören misschien is de rending van Rome grooter en wel dadiger geweest, dan in deze ure. Van de zeven heuvelen dezer Eeuwige Stad bestraalt de door va derlijke hand gedragen lamp de wereld met haar geestelijk licht. Dit licht is hetzelfde als dat, hetwelk het eerst aanschouwd werd, toen de Kerk uit de beproevingen der vervolging omhoog rees. Zorg ervoor, dat uw leven, uw gedragingen, uw opvattingen en uw arbeid diep doordrongen worden van en geregeld worden door een sterk en zuiver geweten; want dit is uw verheven taak, welke zwaar is van verantwoordelijkheid en plicht. De ontelbare scharen onzer mar telaren en heiligen zien op u neder. Toont uzelf hunner waardig. Op Rome's grond heeft de eerste Paus Petrus, omring door bedreigingen en door een ontaarde keizerlijke machtsontplooiing, het geloof ver kondigd.' Zijn eerste alarmkreet was: ,,Bied weerstand, wees sterk in uw geloof!" Op dezen grond herhalen "Wij thans met aandrang denzeifden kreet, welke uw vaderstad telkens weer vernomen heeft. „Voor Christus, of tegen Chris tus" ,,Voor Zijn Kerk, of tegen Zijn'Kerk". Luid applaus onderbrak de woor den des Pausen op dit punt van Zijn toespraak. De menigte hief den onstfÉmigen kreet aan: „Voor Chris tus!" „Voor Zijn Kerk". De H. Vader vervolgde: „Staat op, o Romeinen, staat op! Het uur is voor velen uwer geko men. om uit den slaap te ontwaken! Handel met kracht en welk standvastig" is het wachtwoord der Romeinen." Aan u dan, dierbare kinderen van Christus, die door Hem geroepen zijt dien verheven plicht te vervul- len in den geestelijken strijd onzer dagen en het Woord van Christus j voort te dragen door stormen en golfslagen heen, temidden van mis- slagen en hartstochten aan u en ook aan al degenen, die den gods- j dienst in al zijn uitingen verdedi gen, opdat de liefde voor de Kerk steeds mogen toenemen, schenken Wij thans Onzen zegen, den aposto- isohen zegen voor Rome, voor Italië en voor de gansche wereld". Aan de hulde-betooging was eer. plechtige H. Mis voorafgegaan, op gedragen door mgr. Louis Traglia, titulair-aartsbisschop van Cesarea en hulpbisschop van Rome, aan een altaar, dat voor het hek van de St. Pieter was opgesteld. Dui zenden mannen en vrouwen van Kath. vereenigingen omringden met ihun kleurige vaandels het altaar en zongen, afwisselend met het koor de liturgische gezangen. Een Dakota op het dak. In de buurt van Londen op weg van Glasgow vloog de Dakota met 5 koppen bemand en enkele paf sagiers tegen een huis. Met een ladder konden de inzittenden ongedeerd gered worden. Het ligt in het voornemen de meelfabrieken der Nederl. Bakkerij n.v. in Den Bosch, over te plaat sen naar Rotterdam, alwaar deze fabrieken een belangrijke uitbrei ding zouden ondergaan. In de ge bouwen der meelfabriek te 's Her togenbosch zal gevestigd worden de N.V. „Koudijs" ter vervaardi ging van veevoeder en veekoeken. Een gedeelte der gebouwen zai verder worden ingericht als opslag plaats voor meel, ter voorziening van Branbants hoofdstad en omge ving. Naar wij vernemen zullen begin Januari 25 punten van alle textlei- ka ar ten geldig worden verklaard voor het koopen van textfelgoede. ten Naar het zich laat aanzien is de érgste koude, althans wat ons land betreft, door de Oceaanstoringen verdreven. De Weerverwachtingen zijn ook van dien aard, dat een ge leidelijke stijging van temperatuur zal plaats hebben, al zal deze stij. ging zeer langzaam geschieden. Het gevolg daarvan is, dat de wegen ge vaarlijk glad worden en men niet voorzichtig genoeg kan zijn. De busdiensten der N S. tus- schen Zutphen en Hengelo en tus. schen Deventer en Zwolle zijn door de gladheid der wegen gestaakt. Men zal trachten twee treinen te laten rijden tusschen Zutphen en Hengelo. Het drijfijs in de Waal bij Nijme gen veroorzaakt nog geen ophoo- pingen Toch ligt de scheepvaart stil in verband met de onzekere verwachtingen en de moeilijkheden elders. Doordat de veren over de Berg- sche Maas gestremd zijn wegens ijsgang, heeft men de in aanbouw zijnde bruggen bij Heusden en Ne- derhemert beide voor voetgangers opengesteld. De veerdienst over de Merwede tusschen Gorinchem en Sleewijk kan slechts zeer onregelmatig worden uitgevoerd De dienst ZijpeAnna Jacoba van de R T M verloopt nog nor maal tusschen Zijpe en Numans. dorp (haven) is per dag één vaart v.v. De diensten Hellevoetsluis Middelharnis en Numansdorp (ha ven)Willemstad worden tusschen zonsop- en -ondergang onregelma tig gehouden. De postboot van Harlingen heeft vergeefs gepoogd Terschelling te bereiken. De boot is daarop in de haven van Harlingen teruggekeerd. Bij gunstig getij zal de poging wor den herhaald Het Centr. bureau voor de Sta tistiek heeft zyn overzicht gereed over het onderzoek naar de uit. gaven van een aantad gezinnen van arbeiders en ambtenaren in middel- groote en kleine steden in het derde kwartaal van dit jaar. Het betreft gezinnen met een inkomen van 40 tot 50 en van 50 tot 60 gulden per week De volgende cijfers geven het gemiddelde weer van de uit gaven in de betrokken gezinnen: Uitgaven loon. of gem. per salaris p. week week voor: 4050 5060 Voeding 20.15 huishuur 5.09 woninginrichting en huisraad 2.78 verwarming en verlichting kleeding schoeisel gezondheidszorg ontwikkeling ontspanning rooken verkeer verzekeringen belastingen 2.91 overige uitgaven 3.84 2.11 3.30 1.52 2.39 1.69 1.95 1.27 1.45 3.88 De verschillen, welke tusschen totale uitgaven en totalfe inkomsten bestaan, werden aangezuiverd met opgenomen spaargelden. Ten aan, zien van de voeding kan opgemerkt worden, dat de uitgaven voor aard* appelen, vruchten en suiker, ten opzichte van de beide voorgaande kwartalen, een belangrijke stijging vertoonen de uitgaven voor koek, gebak en'visch namen af. Voorta werd in verband met de vacanties een grooter bedrag aan ontspan* ning besteed dan in de voorafgaande kwartalen De Bfitsche eerste minister, Attlee, heeft in het laserhuis me degedeeld, dat de regeering voor. nemens is een representatieve groep 2.90j Barmanen in de naaste toek rnst naar Lo'nden uit te noodigen, ten- 2.25 einde de verschillende beloften, die 4.70 j iK (jen loop van den tijd aan Bur. 1.80 Jma zjjn gedaan betreffende den toekomstigen status, nader toe te lichten. 20.86 5.69 2.48 1.36 2.21 1.24 2.68 4.71 4.34 5.25 totale verbruikers- rekening 54.32 totaal inkomen 50.00 60.21 Wegens het Hoogfeest 62.47 Kerstmis zal onze courant op i 25 era 26 dezer niet verschijnen De Zuid- Holland sc he Ijsbond heeft gisteren een molentocht gehouden in de omgeving van de Kaag. De start vond plaats bij /omerzorg te Leiden. Een groep deelnemers bij den boschmolen au» de Kaag Een onlangs gehouden enquête heeft uitgewezen, dat ongeveer 22 procent van Nederlands be volking emigratieplannen koes tert. Het meerendeel van de gegadigden is tusschen 20 en 35 jaar oud en het vrouwelijk deel staat niet veel achter bij het mannelijke. Dat de dranig naar emigratie groot was, we hebben het kunnen constateeren vrijwel op den dag der bevrijding reeds. Maar dat hij zulken ontstellenden om,vang had aangenomen, zal wel niemand hebben bevroed. De directeur van de Stichting Landverhuizing Nederland. de heer J Hartland, heeft Zondag een racLiocauserie aan dit ver schijnsel gewijd, dat niet minder dan bedenkelijk is, vooral in een tijd, waarin de vraag naar arbeids krachten zoo groot is, dat de be hoefte niet kan worden voldaan Oorzaken Den drang tot emigratie weet spr. in de eerste plaats aan het feit, dat we jarenlang in een soort gevangenschap hebben geleefd en we er nu wel eens uit willen. Voorts hebben velen angst voor verdere calamiteiten in Europa. De menschen hebben geen ver trouwen meer in deze gemeen schap en zien de toekomst van ons land donker in. Er heerscht een zekere angstpsychose. Deze is echter een slecht motief voor emigratie; zij is de aanleiding tot onberaden stappen, die later ten aeerste zullen worden betreurd, Maar daarnaast zijn er eveneens velen, die ook in normale tijden naar een ander land zouden zijn vertrokken, doch hun plannen sedert 1940 hebben moeten op schorten. Een voorname1 oorzaak voor den emigratiedrang is welgeweest het contact met de geallieerde legers. Door de verhalen van deze soldaten is bij velem de lust op gewekt de wereld in te trekken. Omtrent de toestanden in de emigratielamden bestaan vaak zeer vreemde ideeën en er wordt vaak gedacht, dat men in een „luilek- kerland" komt. Men beseft ge woonweg niet, dat ook in deze landen een strijd om het bestaan, wordt gestreden en moeilijkheden op verschillend gebied zijn op te lossen. De emigranten moeten vooral niet vergeten, dat zij als buiten landers vele moeilijkheden moeten overwinnen om zich daar staande te houden Mogelijkheden De kans om emigratieplannen tot uitvoering te brengen noemde de heer Hartland momenteel nog niet-groot. In de eerste plaats zijn er nog maar weinig landen bereid en in staat emigranten op te ne men. In de tweede plaats is daar het groote tekort aan vervoergelegen- heid. vooral naar overzeesche landen. In de derde plaats kan aan emi granten slechts een uiterst gering bedrag aan buitenlandsch geld ter beschikking vyorden gesteld, zeker niet voldoende om daarmede een bedrijf te sticht-n Dit is vooral j bezwaarlijk voor land- en tuin bouwers die zich in den vreemde op eigen hof willen vestigen. Plaatsing in het buitenland zal dus aanvankelijk in loondienst moeten geschieden. De emigratie zal dan ook het volgend jaar s echts van bescheiden omvang zijn. Ondanlks dit alles is de tijd niet meer zoo ve- af, dat vertrek naar het buitenland mogelijk en noodig zal zijn. De remmen van het oogenblik zullen geleidelijk ver dwijnen ai zullen de deviezen,, moeilijkheden hun invloed doen gelden. Men bedenke echter, dat goede betrekkingen in het emi. gratieland niet voor het opschep, pen liggen. De meeste v-aag be. staat naar personen in land. ea tuinbouw en geschoolde vaklieden. Administratief en onderwijzend personeel alsmede personen uit vrije beroepen, in het algemeen academisch geschoolden zullen groote moeite ondervinden een plaats te verkrijgen. Voor deze categorie geldt namelijk dat slechts in weinige gevallen de diploma's e-kend worden. In de toekomst, aldus de heer Hartland, wordt emigratie voor ons land noodzakelijk. Bij' den huidigen bevolkingsaanwas van 150.000 zielen per jaar is het on vermijdelijk, dat een deel daarvan een bestaan moet zoeken in het buitenland. Ten einde de moge. lijkheden te onderzoeken en de vestiging voor te bereiden, heeft de Stichting Landverhuizing een aantal experts niaar verschillende landen uitgezonden, die als emi gratie-attaché aan de gezantschap pen in die landen zijn verbonden, (Zooais men weet zond de Wed. Kath. Boerenbond onlangs een studiecommissie naar Zuid-Aihe- rika). Op deze wijze kan de emi. gratie goed worden voorbereid, waardoor de kans op mislukking tot het minimum wordt terugge bracht. Hoofdzaak is echter, zoo besloot spr„ dat de emigrant zich door de officieele emigratie-in stanties ook wierkelijk laat .eiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1