Vrijheid der Indonesiërs Bezetters-geschenken voor BERLIJN Voorts koude en geen s tookma teriaa l Kerstfeest op het Loo De Kerk werkte door PAGINA 14 DINSDAG 24 DECEMBER 1946 MISTVELDEN Een koninklijke middag OORLOGS VRIJWILLIGERS Aanneming wordt stopgezet Keerpunt of scheiding In staat en bedrijfsleven. Incident in Dairen BERBIJN 23 December 1946- De dagen vóór Kerstmis zijn voor de meeste Duitsche families nog niet wat ze eens geweest zijn; dagen van hoopvolle ver wachting voor het grootste feest van den jaarkrans. De bevolking der steden (Van onzen bijzonde- maakt zich nog geen illusies over de n— uiterlijke verschijning van „Weihnach- ren correspondent) ten" van dit jaar en zij heeft daar dan ook weinig reden voor. Slechts weinige tafels zullen met de traditioneele gaven en spijzen gevuld zijn; en voor de kerst- boomen met hun kleurigen tooi die door htt opleven van het ,,Schmuck"-handwerk onder de immigranten uit het Sudeten- land weer vrij rijkelijk te verkrijgen is is er in de meeste woningen nauwelijks meer plaats. LEVEN TUSSCHEN UITERSTEN CIPIER-VERRADER KRUGT 15 JAAR OUD-IDLEGALEN H. VADER BETUIGT DEEG. NEMING AAN JAPAN De heer en mevrouw Ernest Bevin bij hun terugkomst van de VJV.0.-conferentie en de bijeenkomst van de ministers van bui- ienlandsche zaken te New-York. Ze worden begroet door den mayor van Southampton. Weerve^wa'clatinig, medege deeld door thet K-N-M-I te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Hedermacht lichte tot matige vorst en in die kuststrook om heit vriespunt; mongien overdag om het vriespunt met plaatse lijk lichten dooi; mistvelden; meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis, later hier en daar opklarend; zwakke wind. Waarschuwing voor het var- keer: plaatselijk gladde wegen. 25 Dec.: zon op 8-47 uur, onder 16 33 uur; maan op 10.36 luiur, onder 18.01 uur. 26 Dec-: zon op 8-47 uur, onder 16-33 uur; maan op 11-11 uur, onder 19 03 uur. 27 Dec-: zon op 8-48 uur, onder 16.34 uur; maan op 11-38 uur, onder 20.19 uur. Nadat H. M. de Koningin ruim een jaar geleden, een groot deel van het paleis ,,Het Boo" had af gestaan voor de verpleging van rustbehoevende oud-illegaton heeft zij bij herhaling haar groote be langstelling voor hen getoond. Dit koninklijk medeleven manifesteer de zich wel zeer bijzonder, toen H. M. gistermiddag temidden van de verpleegden het Kerstfeest kwam vieren. Dit feest werd ge houden in de bioscoopzaal van het paleis, ook de liggende patiënten waren daar aanwezig. Een klein koor bracht als eerste Met ingang van 15 Januari 1947 wordt de aanneming van oorlogs vrijwilligers stopgezet voor de onderdeelen van de Kon. Band macht en de Buchtstrijdkrachten, Vian dien datum af kunnen belang hebbenden, indien zij niet of nog niet in aanmerking komen voor den dienstplicht, alleen nog een verbintenis aangaan op voet van gewoon dienstplichtige, waarvoor zij zioh niet tot de aanmeldings- bureaux voor oorlogsvrijwilligers, doch met een verzoekschrift tot het ministerie van Oorlog dienen nummer van het programma het te wenden. Het vorenstaande heeft De missie der Jezuieten op Java heeft ook den weg der ontwikke ling van den Javaan ingeslagen en er is veel, zeer veel bereikt, niet enkel in geestelijk-godsdienstig, maar door haar gedegen onderwijs ook in materieelen zin. De Neder- landsche missionaris behield lang de leiding, die dankbaar werd er kend de Javaan is een mensch als ieder ander. Maar het moment der gelijkmaking werd niet uitge steld of verschoven En binnen één generatie waren er reeds Javaan- sche priesters, volwaardig naast hun Nederlandsche confraters, en sinds een aantal jaren bekleedt een der landskinderen de bisschop pelijke waardigheid te Semarang en oefent geestelijk gezag en lei ding uit ook over volbloed Neder landers. Daarnaast maakte het staatkun dig en ambtelijk leven een betrek kelijk poover figuur. Het econo misch bestel met zijn macht,ge grootbedrijven en finantieele kraoht, invloedrijk in Indische en Neder landscihe regeeringskringen tevens, de pers goeddeels oeheer- schend, leefde ongestoord voort cup de oud-koloniale gedachte. En in de binnenkamerbeschouwingen was ook de ras. en superioriteits- gedachto geen onbekend element. Toen het was in het jaar 11927-'28 een zoon van een Ja- vaansch Volksraadslid, in nauwe betrekking staand tot den sultan van Djokja. vurig nationalist niet temin, zijn rechtsstudiën in Neder, land had beëindigd, werd door mij hij een directeur van een groote finantieele instelling, eveneens lid van den Volksraad, eens de vraag opgeworpen, of het niet raisonna bel was, dezen jongen man een po sitie aan te bieden bij zijn instel ling; hem, een Javaan dus, een kans te geven zijn gaven en kun digheden te ontplooien op dit ter rein, was een nonchalant schouder, ophalen het bescheid. Zulk een in filtratie lag blijkbaar geheel bui ten den gezichtskring der magna ten. En toch, wat zou een inscha keling van het Indonesisch element in de leiding van het grootbedrijfs- leven niet een milden, apaisee,en den invloed hebben kunnen uitge oefend op ultra-nationalistische strevingen. Het besef, uiteraard bij gebleken geschiktheid, op één lijn te komen en volwaardig deel genoot te worden in de grootbe drijven van het land, hun land toch 6p de eerste plaats, wat zou dit hebben meegewerkt aan vredelie vende venhoudingen. Wij, Katho lieken en de arbeiders als stand piet minder op het arbeidsterrein p— weten bij ervaring wat het be- teekent, als groep en individueel, jarenlang achtergesteld en voor burgers 2e klas versleten te wor den. Zoo is het te begrijpen, dat krachtige naturen iin opstand ko- tnen tegen dergelijke systematische achterstelling, speciaal in een land, waar een numeriek kleine ras- groep (lees Nederlanders) de over- heerschende positie inneemt ten opzichte van de andere, millioenen tellende, autochtone groep (lees Indonesiërs) en langs velerlei wegen deze positie zoo lang moge lijk wenscht te behouden. Komt daar dan nog discriminatie uit ras- Overwegingen en superioriteitsge voel om niet te zeggen waan) bij, dan voert dit hoe langer hoe snel ler tot diepgaande tegenstellingen, celfs haat Zoo was over een breed front reeds lang de situatie vóór den stormloop der Japanners. Dezen hébben, gelijk bekend, er op ge raffineerde wijze de Nazi's ver overtreffend gebruik van ge- Waakt En wien zal het verbazen, dat Rguren als Soekamo en de zijnen, vrijheid en onafhankelijkheid hancctwdeo krijgend, die zij hun inziens van den Nederlander nim mer zouden bekomen, deze kans aangrepen en ook na den val van Japan niet bereid waren die weder af te staan? Zij hadden steeds de non-coóperatie beoefend, hadden gevangenis en verbanning getrot seerd en zagen nu de vervulling van hun levensideaal binnen het bereik. Hebben wij, Nederlanders, in de 16e en 17e eeuw de hulp van vreemde machten afgewezen om de vrijheid op den Spanjool te veroveren? Al deze nationalisten hebben geschiedenis geleerd op onze scholen en weten van den vrijheidskamp, dien de Nederlan ders 80 jaren lang gevoerd hebben- Zij leggen dien anders uit dan wij. passen de idee instinctmatig toe op hun eigen omstandigheden. Een Quisling, een Mussert ver rieden hun land, doordat zij ingin gen tegen den geest van 95 pet. of meer van hun landgenooten en doordat zij een vrij land uitlever den aan een vreemd en bruut ge zag Kan men daarmee Indische nationalisten vergelijken, wie dan ook? We staan aan de kust, zijn nog niet ,,in zee gedreven". Integen deel, van de Indonesische zijde is bewijs gegeven, dat er, zij her op harde voorwaarden voor ons ge voel vooral, naar toenadering wordt gestreefd met Nederland. Te Cheri- bon is na moeizame onderhandelin gen, een smalle, nog wiankele von der geslagen. Zal die verbreed, en versterkt worden of weer afgebro ken? Bij al hun onderlinge geschilpun ten Milano. Pangkalpinang en Den Pasar zijn als zoovele merkpa len daarvan en de rij zal eer ver meerderen dan vermindereu, want geen der Indische groepen wil overheersching door den ander vormen zij één phalanx, waar het om hun zelfstandigheid, hun onaf hankelijkheid van een vreemd ge zag gaat. Zal kortzichtigheid onzerzijds, vastklemming aan verouderde wets bepalingen en verhoudingen, zal ook de superioriteitsgedachte, die nog verspreid, openlijk of verscho len, leeft, ons de te Gheribon toe gereikte hand doen terugtrekken ende kans op uiteindelijke vreed zame oplossing dér moeilijkheden doen verloren gaan? Moeten andere machten die hand grijpen? Binggadjat; is het keerpunt of het wordt de onherroepelijke scheiding A. B. TEN BERGE. Oud-lid van den Volksraad en het College van Gedelegeerden Haarlem, 17 Dec. 1946. „Nu sijt wellecome" ten gehoore, waarna ds. Hein. remonstrantsch predikant te Haarlem, een toe spraak hield. Na dit wijdingswoord volgde de uitreiking van de Kerstcadeaux, welke door H. M. de Koningin met enkele woorden werden overhan digd. Ieder, ook het personeel, ontving een pot met bloemen, een plaat, voorstellende een boschge zicht naar een schilderij van H. M- en een pakje, dat een luxe-voor werp inhield. Aan H. M, de Koningin werd door een der patiënten een zelf gemaakte schildertasch aange boden Twee gezamenlijk gezongen Kerstliederen besloten het feest. Het bijz. gerechtshof te Amster dam heeft „Blonde Jet" (Hen- riëtte v, Dongen), een goed be taalde medewerkster van den S.D., veroordeeld tot 20 jaar rijkswerkinrichting. Zij kreeg geen recht op cassatie. geen betrekking op de aanmelding van vrijwilligers voor den rijks zeedienst (Kon. Marine en corps Mariniers)waarvoor de gelegen heid voorloopig nog onverkort open blijft bij de aanmeldings- bureaux en de Marine-wervings- groep, Bezuidenhoutscheweg- 123. 's-Gravenhage. Russisch ultimatum aan Amerikaansch schip Naar U. P. meldt, is Vrijdag 'n Amerikaansch marinevaartuig uitgewezen uit de haven van Dairen (Mandsjoerije)Even te voren had de scheepscomman. dant v»n de Russische autoritei ten het ultimatum ontvangen: wanneer ge binnen twintig, mi nuten niet vertrekt kunnen wé niet voor de gevolgen instaan! De Russen hadden aan een Ame. rikaanschen zakenman ofschoon de- j ze in het bezit was vim alle papie ren, en aan een tweetal journalis ten toestemming geweigerd van boord te gaan, ondanks allen aan drang van den kapitein Het schip was op 18 December in Dairen aangekomen met o.a. diplo matieke stukken voor het Ameri. kaansche consulaat aldaar Het had verlof gekregen, 48 uur in de haven te blijven. Het bleef echier Wee I uur langer waarin de Amerikaan- sche consul een uiterste poging l wilde doen ten gunste van den l Amenlkaanschen zakenman. Men liet den consul echter eenvoudig in de kou staan Het schip verliet 1 toen met den Amerilkaanschen za kenman en de twee journalisten, om erger te voorkomen, de haven. Eindelijk kwamen de kalkoenenIn Engeland heeft eenige dagen ernstige bezorgdheid geheerscht, dat de turkeys voor Kerstmis niet bijtijds zouden aankomen. Gelukkig is nu een lading van 250.000 Kerstboutjes uit Argentinië gearriveerd. De Berlijners plachten in minder nooddruftige jaren in deze dagen voor het Kerstfeest met frissche kerstboompjes door de straten te gaan. Ze zijn thans reeds fortuin lijk, wanneer ze een paar denne- takken kunnen bemachtigen, want het aanbod van kerstboomen is ver beneden de vraag gebleven. Aan de •drie millioen bewoners van de ge- hakken van de boomstompjes, die op de trottoirs zijn blijven staan, nadat de boomen zijn afgezaagd. Vanmorgen stonden lange rijen mannen en vrouwen als een droef geestig koor te stampvoeten voor de winkels. Er is één groote zorg voor de feestdagen in deze stad: iets brandbaars te hebben voor den hopeloozen strijd tegen den door de vensters snijdenden vrieswind. Vanmorgen daalde de tempera tuur tot vijftien graden onder het vriespunt een temperatuur die vierendeelde stad waren vier hon. men den vorigen winter ra'.et be- derddufzend kerstboomen toe»:- leefd heeft, doch die thans reeds zegd, doch ook dit product moet meer dan een week de dagelijksche gewrongen worden door de ,botUe- zorgen vergroot. Uit het Roergebied neck" van het transport, en de za.l komen, nadat de hongerroep nau- 'ken staan er thans, twee dagen welijks verstomd is, thans weer voor het feest, zoodanig voor dat nieuwe noodkreten die vragen om hoogstens de helft tijdig zal arri. veeren. De rest zal nochtans ook in latere dagen welkom zijn om hulp tegen het strenge regiem, waarmede de winter heeft ingezet. Koude en ontbering, dat Cs alles den honger der kachels voor een j wat de feestdagen van dit jaarein. uurtje te stillen Gisteren in den stillen Zondag-[steden schijnen te ochtend stond een grootvader in j den. een der zijs raten v°" Kurfuer- stond?mm ri de over de rutoes va" <t» iju kunnen spsei- De bezettingsautoriteiten heb- te hen het bare gedaan om de dagen van Weihnach ten" toch nog een tilkje kleur te geven en op te lich- lichten uit den grauwen gang van (zorgvolle dagen. In de laatste week is Berlijn verrast met een royale toebedeelt ng, die de moeders de ge legenheid moet geven iets extras ter tafel te brengen. De Russen hebben 900 000 flesschen wodka een artikel waarmee zij trouwens in het algemeen guller zijn dan de FEDERATIEVE RAAD VAN Voor luet Amstendamsche Ibijz. gerechtshof stond Maandag de 36- jarige.T. J. W. Buff terecht, die gedurende 4 jaar der bezetting an de Duitsche vleugels van de gevan. genis aan de Weteringschans als gevangenbewaarder dienst heeft ge daan. Buff heeft eenige malen briefjes en aanteekeningen der pol. gevangenen aan de Duitschers uit geleverd. waardoor eeus, mede door toedoen van zijn superieur Alberts (volgens Buff) 17 gevan genen zijn gefusilleerd. Ook stal Buff voorwerpen en levensmidde len, welke voor de gevangenen be stemd waren, uit de toegestuurde pakketten- De advocaat-fiscaal eisc'nte 15 jaar togen Buff, waarvan 12 door te brengen in een rijkswerkin richting. Nederlandsche slijiers suiker en meel tor beschikking gestold, de Engelsehen een groot kwantum zoete lekkernijen de Amerikanen vruchten en vruchtensap en de Franschen 400.000 flesschen wijn en champagne. De Berlijners krijgen bovendien nog een paar sigaretten te rooken. En zij, die nog in hun marken-bun dels konden graaien, zullen ook nog wel kans hebben gezien voor vrienden en verwanten een pre sentje aan den kerstboom te han gen. Per slot van rekening kon men voor 300 tot 600 mark reeds een fles.chje Cofy bemachtigen en voor 200 mark een doosje poeder of crème, dank zij het feit dat de schoonheidsindustrie de eerste be drijfstak was, die tin een verwoes te stad weer op toeren kwam. En wie er een paar duizend marken voor over had, kon zelfs een keuze maken uit de onwaarschijnlijke weelde van bijouterieën die tus- schen de ruines waren uitgestald. Dat lijkt alles wellicht zonderling, maar het leven van deze stad schokt nu eenmaal zonder mededoogen van het eene uiterste naar het an dere. Daartusschen schijnt Diets dan een grooto leegte, waar nie mand een vasten steun kan vinden. Kerstmis zou zulk een steun kun nen geven wanneer het beleefd werd als de rijke Geboorte in een barren armzaligen stal. Maar hoe- velen van de 3.2 millioen menschen vah dezen anderen barren en arm zaligen stal zullen, wanneer de klokken beieren vanaf de flarden der torens, de Belofte van Kerstmis vindent Onder presidium van zijn voor zitter den heer H. J Ewoudt Ver meulen, kwam gisteren te Utrecht de provinciale raad van de gemeen schap van Oud-Illegale Werkers Nederland bijeen. In deze bijeenkomst hield de voorzitter een betoog, waarin hij scherp stelling nam tegen de over eenkomst van Einggadjati Omdat de GOIWN als gemeenschap niet aan politiek doet, zal een comité uit deze illegalen worden gevormd, dat zich achter de actie van oud- minister P. S. Gerbrandy zal stel len Mededeeling werd gedaan van besprakingen om te komen tot sa menwerking met de federatie van oud-illegalen (die praktisch alleen in Zuid- en Noord-Holland iwerkt, terwijl de GOIWN haar leden uit de andere provinciën recrutoert) en. de vorming van een nationalen fe deratieven raad. Bij een oprichting daarvan zouden eindelijk alle oud illegalen in één overkoepelende o®« ganisatie zijn samengebracht. Z. H. de Paus heeft aan dn Japansche regeering zijn deelneu ming betuigd met de ramp, die Jaf pan door de aardbevingen getrOf-. fen heeft en heeft haar togelijketw tjjd een groot bedrag doen toekxM men ten behoeve van de slactvtof* fers, die door deze aardbevingen en door de daarop gevolgde oveu* stroouüngen getroffen werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 14