Kerstmis en de goede wil WALVISSCHEN De vorst blijft aanhouden Drang naar recht en veiligheid „Eere aan God" TER BESPARING van KOLEN Het haringseizoen afgeloopen op de Willem Barendsz DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 68ste JAARGANG DINSDAG 24 DECEMBER 194Ö No. 2Ü19T is er nog te weinig BEPERKING VAN HET TREINVERKEER URK GEÏSOLEERD STAPELLOOP VAN WOESTIJNSCHIP ZOETWATERVISCH NAAR ENGELAND ZEER DRUK WERK AAN BOORD BABY DOODGEBETEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR $t A PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Het Christelijk Kerstfeest, de plecht»'ge en hoogfeestelijke her denking van de komst van den eenig waren Vredevorst Christus, op aarde, leidt vanzelf de gedach ten naar de toestanden en om standigheden, waaronder de tegen woordige menschheid leeft en leven imoet. Het engelengezang boven de vel den van Bethlehem is heden ten dage nog even actueel als in de tij den. dat de groote Verlosser werd verwacht Wederom verlangt de mensch of hij is een pauper in de achterbuurt van een wereldstad, die bovenal zijn materteele ellende voelt, dan wel de gezeten burger of «elfs de in weelde badende rijk aard, die onder zijn geestelijke leegte zucht naar één, die den druk zal wegnemen, welke het le ven verzwaart, het voor velen tot 'n nauwelijks te torsen last maakt. Er is geen vrede, geen welvaart, geen geluk in de wereld. Als men dagelijks de groote internationale pers leest komt men onder den in druk van de spanningen, wellke alom heerschen. Ongetwijfeld is de laatste maand een ontspanning in de groote politiek te constateeren geweest; het is alsof een latent oorlogsgevaar vender weg is ge drongen en minder dreigend weid. M 'ar dit beteekent slechts, dat een overigens nog heel smalle basis vdor werkelijk vredeswerk is ge legd Het is iets, het is misschien veel' maar het is in elk geval niet ,.de vrede op aarde", waarvan de engelen zongen, en welke de na. tuurltike levenadirang van eiken jnensch ts. Het vrede op aarde ontroert eenieder. Er is van een Christelijke Viering van het Kerstfeest in onze wereld bitter weinig overgebleven; en toch bijna geen dagblad, of het zinspeelt tenminste op dezen e®n®n dag even op het Kindje van Be n- lehem; dan grijpt het heimwee naar God onze vermaterialiseerde wereld aan. Zelfs als zij ni.et In grijpt of niet begrijpen wil, dat het vrede op aarde pas de tweede strofe van het engelenlied was, de eerste echter Glorie aan God in den hooge" We leven in een tijd, waarin 't charter van de wereldorganisatie voor vrede, veiligheid en welvaart werd opgesteld; waarin vele volken druk bezig zijn een nieuwe grond wet waarop een betere toekomst kan worden gebouwd, te ontwer pen; er wordt heel diep nagedacht over de organisatie van een betere ociale en denting, over ontwapening, over de mocratie, over denazificatie, over ach noem alle menschelijke kwalen en ellenden op, en voor elk wordt naar een tegengif gezocht. Helaas, slechts zelden, heel zelden heb ben wetgevers, economen, socio logen den moed om boven hun constitutie het glorie aan God als eerste strofe, als eer ste artikel te plaatsen Als echter het hechte fundament ontbreekt, kan het bouwwerk, hetwelk er op wordt opgetrokken, nooit stevig zijn; in de meeste gevallen is het feitelijk al een ruïne, voor de vlag in top gaat. Getuigt deze uitschakeling, deze loochening zelfs vaak van God van den goeden wil, welke in de der de strofe als voorwaarde voor den vrede op aarde wordt gesteld? Het is eer onwil, erger daemoni- sche strijd tegen God, zooals we in de jongste decennia in twee mach tige rijken moesten waarnemen. Een er van is ineengestort; schijnt een reddelooze chaos te zijn gewor den, nadat een Hitier zich als een godheid had opgeworpen en door velen van zijn volgelingen als zoo danig werd vereerd Het ander zet zijn goddeloozen strijd nog steeds voort, tot ook daar het „tot hier toe'* zal worden gesproken. Goeden wtil om vrede te sluiten, om eikaars bestaansmogelijkheid te waarborgen en te bevorderen, be luisteren we op hooge diplomaten- conferenties, vaak in prachtige re devoeringen en gestyleerde moties en resoluties. Maar de daad ont breekt al te vaak De groote pers jubelt over het feit, dat de Vier het ten slotte, zonder elkaar den oorlog te verklaren eens geworden zijn over de vredesverdragen met de as.satelKeten; straks zal zij ju belen over 't tractaat met Duitsch- land- Maar de betrokken overwon nenen weten, dat zij jaren van de diepste armoede tegemoet gaan, en reeds begint de weerwraak- drang zich van hen meester te ma ken. Glorie aan God; menschen van waarlijk goeden wil. Dan, maar ook dan alleen, kan en zal de ware vre de op aarde nederdalen, de heer lijke Christus-vrede, dien we en- zen lezers op dezen feestdag toe- wenschen. Ook de groote waterreservoirs van de gemeentelijke waterleiding Amsterdam te Weesperkarspel zijn bevroren. Men man en macht wordt gewerkt om de watervoorziening ongestoord te laten voortgaan In verband met de noodzaak van kolenbesparing zullen ook door de Ned. Spoorwegen een aantal bezuinigingsmaatregelen worden genomen. Deze zullen bestaan uit: Ie. Verkorting van de be staande treinen; Ze vermindering van de ver warming en 3e het laten uitval- V tek 6.10 uur naar Utrecht; Amster dam vertrek 6-43 uur naar Hilver- jsum; Naarden—Bussum vertrek 7,21 uur naar Amsterdam A'dam ten van een aantal eleetrlsehe v^trek 750 uur naar Naard'en- treinen. Bussum; 'NaardenBussum ver- Deze laagte maatregel zal pas trek n 51 uur naar Amsterdam ingaan op Maandag 30 December Amsterdam vertrek 18.20 uur naar waar noodig zullen met Kerst. u'utrecht—Amersfoort; mis voor. en volgtrelnen worden Bilthoven vertrek 7.41 uur naar ingelegd IUtrecht; Utrecht vertrek 8.55 uur De beperking van het treinver-1 naar Amersfoort; Amersfoort ver keer zal voorloopig nog uitsluitend trek 9,22 uur naar Utrecht Utrecht plaats vinden op die geëlectrifi- vertrek 3.55 uur naar Amersfoort, ceerde lijnen, daar, door de hooge frequentie op deze baanvakken, de Oproep tot de mijnwerkers moeilijkhediein van het uitvallen van een enkelen trein door de reizigers Zaterdag is op alle Ned. steen- minder zwaar zullen worden gé- kolenmijnen de volgende oproep voeld Voo dit doel worden tremen van den beheerder van de staats- uitgekozen op de minst drukke mijnen bekend gemaakt: 1 uren in een enkel geval forensen- „Aan alle mijnwerkers. Ons I treinen met geringe bezetting. Men land en onze medeburgers hebben j raadplege de aanplakbiljetten op de meer kolen en meer gas noodig stations, die daar uiterlijk Zaterdag nu de winter zoo streng inzet. Gij a.s. zullen hangen. jkent allen mijn garantie voor de De volgende treinen. vervallen i accporden, pus: Zet alle wan gle t dn gang van Maandag 30 De- i trouwen op zij en slaat er uit. wat cernber: AmsterdamHilversumgij kunt. Gij helpt ons land én Utrecht; Utrecht vertrek 5.19 uur i onze medeburgers. Gij doet hier naar Hilversum; Hilversum ver-mede een goede daad"- Gistenen zijn te Scheveningen j welke eenig is in de geschiedenis de laatste haringloggers binnen gekomen, waarmede het haring seizoen voor dit jaar is afgesloten. De vangst van dit seizoen beeft een omvang gehad, zoowe wat sociaal-economische or- aanvoer als besomming betreft Tegen alle verwachtingen in blijft de temperatuur over het algemeen nog steeds beneden het vriespunt, hoewel de koude geluk kig niet zoo scherp meen is als bij het begin der vorstperiode. Toch moeten de kachels nog flink gestookt woeden, wil het aange naam zijn in de huiskamers rond het kribje en dit is de oorzaak van een groot probleem: men heeft te weinig brandstof. Aan de mijnwerkers ligt het niet, die gooien er sinds Zateirdag j.l. nog sen schepje bovenop toen een beroep op hen werd gedaan om meer brandstof naar boven te brengen. Tengevolge van de stroomrant- soerreering zullen de Beka-fabrie- ken in Tilburg tot 2 Jan. a,s. wor den stilgelegd. Maandagmiddag was in den toe stand van de Waal bij Nijmegen geen verandering opgetreden. De busdienst UtrechtGorin- chem is ook tijdelijk gestaakt in verband met het wegnemen van de schipbrug bij Vianen. De in aanbouw zijnde brug bij Heusden, welke aanvankelijk alleen was opengesteld voor voetgangers, is thans ook voor autoverkeer ge opend, zoodat het Land van Altena en Heusden weer een verbinding Heeft met Noord-Brabant. van de haringvisschery. Tot het moment van de blokkeering der haring werd ongeveer 94.000000 kg. aangevoerd. De hoogste prijs, welken de zoimer'haring opbracht was 600 per kantje. De laatste week he'lbben de vis- schers het niet gemakkelijk gehad, daar verscheidene leden der be- manning door de kon de flauw vielen, hetgeen zich laat begrij- ipen, als men weet dat 5 a 6 uur lani noodig zijn v°or het binnenhalen jder netten. Thans zullen de vis- tot na nieuwjaar een. In het Noorden van ons heeft de postboot van Terschei- schers „a lmg gisterenmiddag bij een oercl weïverdiende rust genieten, poging het eiland bereikt. Heden zal zij trachten de reede van Harlingen aan te doen. Urk roet zijn 4500 inwoners is ibijna volslagen van de buitenwe reld afgesloten. Er zijn wel twee verbindingen met het vaste and, twee nog in aanleg zijnde dijken, maar daarop is ieder vervoer vooralsnog onmogelijk en een re gelmatig vervoer over het nog zeer onbetrouwbare ijs levert te veel risico op. De postbode, die zich eiken dag' via Schokkerhaven met een slee over het ijs spoedt, vormt een der schakels in de ver binding met het continent". De burgemeester heeft getelefo neerd, dat er voor 14 dagen levens middelen aanwezig zijn en de com mandant van het vliegveld Valken burg heeft zich bereid verklaard door de lucht assistentie te verlee- nen, indien een zieke voor een ac- cute operatie moet worden ver voerd. De drinkwatervooruitzichten zijn minder gunstig, doordat Urk geen waterleiding bezit en de be woners zich met waterbakken moeten behelpen, waarvan de in houd echter niet onuitputtelijk is. Een pak sneeuw zou daarin een zeer gunstige wijziging kunnen brengen. Het RAI-gebouw te Amsterdam krijgt zoo langzamerhand bekend heid als geboorteplaats van circus- dieren. Werd hier in 1938 een oli fantje geboren, vandaag gaf I.essi, een der kameelen van het Circus Knie. het leven aan een klein woestijn-scheepje en binnen afzien- baren tijd verwacht de familie Knie wederom gezinsuitbreiding, eveneens een kameeltje. Volgens een Zondagochtend ont vangen telegram van de ..Willem Barendsz" is de walvisschenvangst sedert Woensdag 18 December be gonnen en reeds bevredigend. De weersomstandigheden zijn gunstig. verslaggever „Willem Barendsz' Van Engelsche zijde is toestem ming gegeven tot het invoeren van 300 ton versche zoe.watervisch. De toestemming geldt tot 1 April 1947. Er bestaat een goede kans, dat deze termijn nog zal worden verlengd. Nu Duitschland, dat voor den oorlog onze grootste afnemer was van zoetwatervisch, is weggevallen, beteekent de export naar Engeland op grooter schaal dan voor den oorlog een belangrijke bijdrage tot het opheffen van de afzetmoeilijk' heden voor zoetwatervisch. De speciale boord van de seint: Er wordt thans dag en nacht ge werkt; de rust aan boord is ver dwenen, het is een gehaast en ge jacht, waarvan een gewoon mensch, die zoo'n bedrijf nog nooit van dichtbij heeft meegemaakt, versteld staat. Iedere ploeg werkt 12 uur achtereen met slechts korte onderbrekingen voor de schaft. Practisch wordt het nu geen nacht in deze streken, hetgeen er toe bijdraagt, om in de uren, die de bemanning in ploegen ter be schikking staan, zooveel mogelijk werk te verzetten. Het is een machtig geziicht als een der vangschepen zijn buit aan het moederschip overgeeft. De walvisch is langszij gebonden, het moederschip neemt hem over en daar gaat de jager weer heen naar de vangstgronden voor nieuwen buit. De gevangen walvisch drijft nu achter het moederschip aan. Met. zijn staart wordt hij in de slipway" (die we de walvisch- straat noemen) getrokken; de groote schaar wordt er boven gebracht, de geweldige grijpers klemmen zich in het vleesch van de dikhuid, de groote stoomlieren, die zich mid scheeps hoog boven het dek be vinden, beginnen te draaien, de stalen kabels spannen zich en bijna statig komt nu de kolos van ge middeld 70.000—80 000 kg. binnen. De vissaherij-inspecteurs, die tot nog toe een gemakkelijk leven heb ben geleid, komen nu in actie, zij meten er modht soms een en- dermaatsche bij zijn! en verza melen gegevens, indachtig aan de bepalingen van de internationale walvisebconferentie. De harpoenen, die in het lichaam geschoten zijn. staan soms krom, als teeken van den verwoeden strijd, die zich tusschen vangschip en slachtoffer heeft afgespeeld. De harpoenen zijn soms bijna geheel in het lichaam gedrongen. Nu is het slachtoffer aan boord gezeuld en beginnen de flensers hun werk. Zij klauteren langszij en bovenop het gedoode dier. Zij aan;hebben spijkerlaarzen aan. om zich op de gladde huid van het monster - gemakkelijk te kunnen bewegen. Het is. alsof zij ruiken, waar zich de afscheiding van spek en vleesch bevindt, want meester lijk handig en ervaren steken zij de messen er diep in. om op een verbazingwekkend snelle wijze den visch te „pellen". Bij den kop ma ken zij een gat in het spek en be vestigen daar een knevel, die met een tros verbonden wordt aan de stoomlieren. Opnieuw beginnen deze hun werk- Groote lappen spek van 15 meter en nog grootere leng te worden opgetrokken, om door de mangaten op het dek in de ke tels te zakken en daar verdere be werking te ondergaan. De reus achtige kop van den visch wordt gefileerd. Niets wordt ongebruikt gelaten, want vrijwel alles kan ergens toe dienen Het lichaam zelf wordt naar het andere gedeelte van het schip, het slachtdek, vóór de brug. gesleept en ontvleesd. De beenderen wor den onder de stoomzaagmaehine bewerkt. De ingewanden gaan overboord, de rest gaat de kook- ketels in. Zoo werkt de ..Willem Barendsz" In de schattingen worden we niet teleurgesteld F.lko buit levert de verwachte hoeveelheid traan op van beste kwaliteit Een hond, die zoolang bij de fam, P. in de Heemraadstraat te Den Haag was ondergebracht, heeft gisterennacht de 8 maanden oude baby van deze familie dood gebeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1