Voor de 3e maal BLUM ONGERUST president van Zwitserland De voorjaarsbeurs te Utrecht over Indo-China DINSDAG 24 DECEMBER 1946 PAGINA 3 DE KATHOLIEK PHILIP ETTER IJveraar voor de geestelijke landsverdediging. FRANSCH SAARPLAN VREEMDSOORTIGE HAAR ZIEKTE BIJ KINDEREN VAN 11 TOT 20 MAART Weer uitbreiding der ruimte NEKKRAMP OP DE „INDRAPOÈRA" VOOR ALLES HERSTEL DER ORDE Oorlogsschip en troepen derwaarts (gezonden D* verwrongen resten van een der loodsen van WiLton-Fijenoord tan den Westkousdijk te Rotterdam,welke in den nacht van Con dag op Maandag door een feilen brand volkomen werd vernield HUURBIJSLAG VOOR EVACUE'S (Van onzen Geneefschen correspondent) Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal het presi dentschap van Zwitserland wederom in twee achtereen volgende jaren aan een katho lieken staatsman te beurt val len Evenals ia de jaren 1942 en 1943 de katholieke minis ters Etter en Celio elkander als president van Zwitserland onmiddellijk opvolgden, zoo is dit thans weder voor de jaren 1947 en 1948 te verwachten, In Zwitserland bestaat een zoo vaste traditie over de volg orde. waarin de ministers ieder op hun beurt tot de al lerhoogste waardigheid van het land gekozen worden, dat daarvan ook niet wordt afge weken, wanneer daardoor de twee vertegenwoordigers der katholieke minderheid in de regeering juist twee jaren achtereen tot het hoogs e ambt geroepen worden. Zoo zal Enrico Celio de opvolger worden van Philip Etter in het ju bileumsjaar 1948 en zal dus een katholiek staatsman de feesten presideeren ter herdenking van het 100-jarige bestaan der tegen woordige grondwet, die in 1848 voornamelijk aan vrijzinnig initia tief te danken was. Men vindt dit een goed symbool van de tegen woordige Zwitserschie eendracht. Daar de kamervoorzitter een Fransch-Zwitser, de senaatsvoor zitter een Duitseh-Zwitser en de president van Zwitserland een Italiaansch-Zwitser zal zijn, zul len tevens in het jubileum jaar de drie voornaamste politieke func ties door vertegenwoordigers der drie belangrijkste taalgroepen in Zwitserland bezet zijn. In het komende jaar 1947 zal Philip Etter de voorbereidingen voor een waardige herdenking van het 100-jarig bestaan van den te- genwoordigen Zwitserschen staatsvorm hebben te treffen. Deze tiaak ligt bij Etter in de beste han den- Toen deze in 1934 als opvolger van den minister van financiën Musy tot lid der Zwitsersche re geering gekozen werd. werd hij onmiddellijk, geheel naar zfjn aard. met de leiding van het de partement van binnenlandsche za ken belast, waardoor hem ook de zorg voor onderwijs kunsten en wetenschappen ten deel viel. Etter zag reeds spoedig het onheil na deren. dat de wereld vijf jaren later getroffen heeft. Reeds vóór den oorlog werd hij de groote ijveraar voor de geestelijke lands verdediging. Een gelukkig toeval wilde, dat volgens de traditie der volgorde in het presidentschap juist Etter de president van Zwitserland was in het jaar 1939. dat voor Zwitser land niet slechts het jaar was van het begin van den wereldoorlog, dooh ook het jaar van de „Lan- di". de groote nationale tentoon stelling te Zürich, die onder Et- ter's bezielende leiding zooveel bijdroeg tot nadere aaneensluiting van alle groepen der bevolking en van alle deelen van het land. Toen werd de nationale hechtheid ver sterkt. die daarna in den oorlogs tijd onverbrekelijk was. Philip Etter is het eenige lid der Zwitsersche regeering. dat reeds vóór den wereldoorlog aan het bewind was. Op eerst 42-jari- gen leeftijd door de vereenigde vergadering van kamer en senaat tot minister gekozen, behoort Et ter ook thans nog tot de jongste leden der regeering in jaren, on danks zijn twaalf dienstjaren, die hem ter zake van den diensttijd tot den veteraan der regeering miaken. Etter is de eenige, die nog de normale regeeringsmethode in de (practijk heeft medegemaakt, de methode waarin de regeering voor iedere daad van wetgeving de toe stemming der volksvertegenwoor diging noodig had. Tijdens den oorlog hadden de „buitengewone volmachten" de wetgevende macht aan de regeering toevertrouwd- Het is voor Etter's collega's niet steeds gemakkelijk naar de oude methoden geleidelijk terug te kee- ren. President Etter zal als voor zitter van den ministerraad en goed democraat ongetwijfeld het zijne ertoe bijdragen, dat de volks vertegenwoordiging zoo spoedig mogelijk in al haar oude rechten hersteld zal worden. „Goed democraat?" Aan de uiter ste linkerzijde ontkent men dit. Daar wordt Etter een ..fascist" gescholden, de gebruikelijke be naming voor allen, die zich tegen over de politiek van Moskou een eigen oordeel voorbehouden. Men Economische inlijving bij Frankrijk Een leger van 1200 Fransche douane-beambten hebben .Zater dagavond de grens van het Saar- gebied overschreden en n doua ne-cordon getrokken tusschen het Saargebied en Duitschland. Door dezen maatregel is het Saarge bied economisch bij Frankrijk in gelijfd De autoriteiten in den Ameri- kaanschen sector v,a,n Duitschland schijnen met dit door de Franschen gestelde ,,fait accompli" maar ma. tig ingenomen .De waarnemend gouverneur van de Amen'kaansche zöne luitenant-generaal Clay, heeft verklaard, dat de Franstchen op eigen initiatief hebban gehandeld, zonder goedkeuring van den Ber- lijnschen beheersraad. In Britsche regeeringskringen heeft het Fransche optreden géén verrassing gewekt, meldt dë diplo matieke correspondent van de .Dai ly Telegraph" Het bla.d wijs,t erop. dat Bevin en Byrnes in Juli j.l. hun instemming hebben betuigd met de annexatie van het Saargebied door Frankrijk De Fransche ambassade te Lon den heeft overigens te verstaan ge geven, dat de douane-grens tus schen Frankrijk en de S ar, han gende de beslissing der Vier on veranderd blijft, evenals de inter nationale conlröle op de kolenpro- ductie in dat gebied, Naar van Russische zijde vol gens ,,A. P wordt berciht, ver spreidt zich een merkwaardige ziekte onder de Berlijnsche kinde ren, die-haaruitval veroorzaakt. Slechts enkele Berlijnsche dok toren zouden een middel tegen de ziekte kennen, die zijn oorzaak vindt in onhygiënische oestanden. Sommige kinderen zijn geheei kaal a worden Er zouden minstens 30 gevallen in 'n enkele Berlijnsche buurt zijn voorgekomen. Huldiging van mgr. van Gils bij zijn 25-jarig priesterjubilé. Wij geven een foto tijdens de huldiging. V. I. n. r.: Mgr. P Hopmans, bisschop van Breda; mgr. L. v. Gils, president van het Groot- Seminarie te Hoeven; mgr. Jos. Baeten, bisschop coadjutor van Breda De 48ste Koninklijke Nederland, sche Jaarbeurs zal worden gehou den van 11 tot en met 20 Maart 1947 te Utrecht. Zij zal zijn verdeeld over twee terreinen n.l. het terrein aan het Vreeburg en dat, ge legen aan de Crosselaan, het z.g. „Terrein 1946". Bij de laatst gehouden jaarbeurs in September 1946 was de aanvrage zoo omvangrijk, dat op 500 aanmel dingen afwijzend moest worden beschikt. In afwachting van de uit_ voeringsmogelijkheid van verder strekkende plannen, wordt- thans gewerkt aan de uitbreiding van het aantal lijdelijke gebouwen op het „Terrein 1946". Op de komende voorjaarsbeurs zullen op genoemd President Philip Etter verwijt Etter, dat hij indertijd in een geschrift niet alle hervormin gen. die het fascisme in Italië had te weeg gebracht, veroordeeld had en ook op eenige goede zijden er van gewezen had. Dit open oog voor enkele goede zijden van een verkeerde zaak verandert echter niets aan het feit, dat Philip Etter, de zoon van eenvoudige burgers uit een der kleinste en oudste vrij heidslievende kantons van Zwit serland. een eohfe democraat is, zooals hij èn door zijn redevoerin gen èn door zijn regeeringsdaden en geheele levenswijze voort durend getoond heeft. Eerstdaags zal op de postinrich. tingen een frankeerzegel van 6 cent in het type Konijnenburg verkrijgbaar worden gesteld. De kleur is rood-bruin. Gedurende de thuisreis van het repatrieeringsschip „Indrapoèra" deed zich onder de passagiers d.d. epidemische meningitis (nek. kramp). Gedurende het verdere verloop van de reis volgden on der de passagiers nog niegen ziek tegevallen, waarvan in zeven ge vallen met zekerheid dezelfde diag nose kon worden geseld, terwijl in twee gevallen de diagnose onzeker bleef. Van deze tien patiënten overleden er zes (vier van de ze kere en de twee genoemde onze kere gevallen); een patiënt werd in een ziekenhuis in Gibraltar op genomen en is volgens telegrafisch bericht herstellend; drie patiënten werden bij aankomst te Rotterdam in een ziekenhuis aldaar opgeno men. Bovendien deden zich aan boord eenige goedaardige mazelengeval- len voor zonder sterfgevallen; vier nog niet geheel herstelde mazelen- patienten werden bij aankomst te Rotterdam terstond in een zieken huis ondergebracht. Verder deden zilch gevallen van influenza voor, waarvan enkele ge volgd door longontsteking, zonder sterfgevallen. Van het begin af bestond telegra. 6 December een geval voor va-n fisch contact tusschen den medi- schen dienst aan boord en de ge neeskundige autoriteiten in Neder land, In verband hiermede werden maatregelen vastgesteld, welke bij aankomst te Rotterdam genomen zouden worden. Gisterenochtend ging de geneesk. commissie, welke van Nederland uit met den medi- schen staf aan boord overleg ge pleegd had, te Hoek van Holland aan boord. De commissie is vol lof over de wijze, waarop onder uitzonderlijke omstandigheden de medici aan boord zich van hun verantwoorde lijke en moeilijke taak hebben ge kweten. Bij de behandeling aan boord werden de nieuwste genees middelen o-a. penicilline en sulfa- praeparaten in ruime mate toege past. De debarkeering van de ..Indrapoèra" had een vlot ver. jloop. terrein 3 nieuwe betonnen gebou wen verrijzen, waardoor voor da voorjaarsbeurs ter plaatse in totaal ongeveer 8000 m2 ne.to expositie ruimte in gebouwen wordt ver kregen, waarnaast nog ongeveer 8000 m2 op open terrein beschik baar is. De thans nog tijdelijke gebouwen op dit terrein zullen, zoodra dit uitvoerbaar is en dienaangaande na overleg met de daarbij betrok ken autoriteiten zekerheid is ver kregen. worden vervangen door permanen e. van de meest moderne hulpmiddelen en outillage voor ziene hallen, van welke als eers'e het project van een hal ter groo, e van 200 x 120 m gereed lig Bevordering van den export De eerste twee dagen van de voorjaarsbeurs, 11 en 12 Maart, zullen in dienst staan van de ex portbelangen. He. is de nadrukke lijke wensch van het jaarbeursbe- stuur, de regeering te steunen bij haar politiek tot het bereiken van evenwicht in de nationale beta lingsbalans. He, internationale karakter van de jaarbeurs komt duidelijk tot uiting, door hel feit, dat verschil lende landen met een collectieve groep zullen deelnemen. Op de voorjaarsbeurs zal op deze wijze worden deelgenomen door België, Finland, Frankrijk, Tsjechoslowa- kije en Zwitserland, terwijl met eenige andere landen nog onder handelingen loopen over collec tieve inzendingen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat voor de najaarsbeurs in September 1947 de deelneming van Canada in het vooruitzicht is ges eld, terwijl eveneens de mogelijkheid van een collectieve inzending van particu liere Amerikaansche zijde aan wezig is. De Fransche eerste minister, Léon Blum, heeft in de natio nale vergadering verklaard, dat het nieuws uit Indo-China niet geruststellend is. Het 10.000 ton metende Fran sche oorlogsschip ..Duquesne heeft de haven van Toulon ver laten en zich full speed naar Indo-China begeven. Blum verklaarde voorts, dat ge. neraal Philippe Leclerc, die het bevel voerde over de Fransche divisie, die tijdens den oorlog Pa- te besturen. Als de huidige crisis is overwonnen, zal ons doel steeds ROOSEVELT MET HITLER* INSIGNE Merkwaardige vondst te Weenen Door den zoon van den schi der Arthur de Ferrarisis te Weenen 'n portret van Franklin Roosevelt hetzelfde zijn! de inrichting van gevonden, dat in 1937 op het^ Witte een vrije Viëtnameesche republiek. (Deze verklaring werd door den linkervleugel toegejuicht, door den rechter- afgekeurd.) „Voor alles", aldus vervolgde Blum, „moet de orde hersteld wor den. Dit moet de basis ieder vergelijk' Huis is geschilderd en in de Oosten- rijksche hoofstad gedurende zes jaren in de stoffeering van een di van voor de nazis verborgen ge houden In 1939 is het por. tret bijna in handen van de Ge. zijn vanlstapo gevallen toen het atelier van. i de Ferraris werd doorzocht door In antwoord op bovengenoemde agenten, die bewijzen zochten tegen protesten van zeide Blum: rijs bevrijdde, aan het hoofd van, Thierry d'Argenlieu naar Indo een inspectie-missie Woensdag China vertrok, heb ik dezelfde naar Indo-China zou vertrekken. Volgens Blum kan een onmid dellijke beëindiging van de vijan delijkheden tusschen Frankrijk en Vietnam niet tegemoet gezien wor den. Hij voegde eraan toe, dat .men veel moeilijkheden tijdens de komende weken, kon verwachten. Volgens het blad „Fran.ce Soir" worden momenteel versterkingen naar Indo-China gezonden. Eenhe den van het vreemdelingenlegioen zijn verleden week uit Algiers naar Indo-China vertrokken. Ook afdeelingen van luchtlan dingstroepen uit Bone zijn naar Indo-China gestuurd. Woordelijk zeide Blum: „Ik ver klaar, dat de Fransche soldaten en burgers en onze vrienden in Indo- China zonder voorbehoud kunnen rekenen op de waakzaamheid en vastbeslotenheid van de Fransche regeering. Ook verklaar ik, dat de harde noodzakelijkheid onze poli tieke beginselen niet zal verande ren. Wij zullen de mogelijkheid, een eind te maken aan de huidige situ atie, niiet van de hand wijzen. Vol gens onze republikeinsche leerstel ling is het oude koloniale stelsel, gebaseerd op bezit door verovering en het handhaven ervan door ge weld, iets uit het verleden. Kolo niaal beait heeft opgehouden te toestaan, wanneer gekoloniseerde volken in staat gesteld zijn zichzelf ideëen geponeerd, die ik vandaag verkondigd heb. De hooge commis saris heeft zich geheel eens ver klaard met de politiek der regee ring". Volgens een Fransch militair rapport. aldus „A. P.". vinden de „zuivarings-acties" f Hanoi slechts langzaam voortgang, daar de troe pen er naar streven 't maken van slachtoffers onder de bevolking en het beschadigen van eigendommen te vermijden- Hieraan werd toe gevoegd, dat de Franschen den toe stand meester zijn In alle Noorde lijke steden, waar volgens de be richten gevechten hebben plaats gevonden. Harde geveohten hebben zich afgespeeld rond het ziekenhuis den rechtervleugel I zijn zoon. Terwijl het onderzoek in „Voordat admiraal andere kamers aan den gang was, schilderde de Ferraris vlug een nazi-partij-insigne op Roosevelts knoopsgat en liet het portret ver volgens doorgaan voor dat van een leider der naz'-partij, die overzee zeer vertrouwelijk werk voor de Duitschers deed. Het portret bevond zich toen het terug werd gevonden ;n uitsteken den toestand wel werd er onmid dellijk een deskundige bijgehaald om het partij-insigne te verwijde ren Verscheidene geëvacueerden, wien tengevolge, van den heerschenden woningnood een woning werd toa- van Hanoi, waar 5 leden van het gewezen waarvan de huur uitgaat Fransche medische personeel zou den zijn gedood. In Hanoi hebben Vietnameesche benden huizen geplunderd. Ook uit de Annamitische hoofd stad Hue komen berichten van het plunderen en bet in brand steken van Fransche huizen. De Vietna meesche troepen vielen hier aan met ondersteuning van mortieren. Zoowel de spoorweg als de groote weg, die Hanoi met de be- belangrijke haven Hïiphong ver bindt, is op verscheidene plaat sen vernie1'' boven die van de woning, welke zij voorheen bewoond/n, zijn iu financieale moeilijkheden komen te verkeeren. Binnen zekere grenzen, zijn de districtsbureau* Verzorging Oorlogsslachtoffers thans gemach tigd deze moeilijkheden uit den weg te ruimen De évacué's die m«|t huurschuld zitten ook al kwameól zij reeds met den kantonrechter lik aanraking doen dus goed dia moeilijkheden aan het district», bureau voor te leggen Uiteraard wordt hier slechts g»< doe ld op thans bestaande schuldWk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3