Gezocht Radio Nederl.-Ind. legercommuniqué Delvend in het oerwoud van Honduras Blijspel van brief schrijvende bakvisch programma TIM TUIMEL KNAP HET OP. Mijnheer Lichtop wegens moord PAGINA 2 VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 Laffe bomaanslag van terroristen INSTITUUT VOOR NED- AMERIK. SAMENWERKING OVERVAL OP TAXI CHAUFFEUR BEELD VAN O. L. VR. VAN FATIMA TERUG EMIGRATIE NAAR CANADA Tempel der Maya's te voorschijn gebracht KURT WAS EEN BRAVE JONGEN „PER LUCHTPOST" „BOEREN-BLOKZIJL" VEROORDEELD y VTTECVFT ttrOTTWERS GFSTR A FT PAUSELIJKE GIFT VOOR BELGIË. in Interneeringskampen Én het binnenland .op 24 dezer is terugge keerd. Aneta verneemt, dat de commis- Een officieel communiqué over sie 18 kampen in Oost. en midden- Java heeft bezocht De algemeene indruk was diat de voedseltoestand redelijk was. Met kleeding was het echter slecht gesteld. Ongeveer 7 000 geïnterneerden moeten nog worden geëvacueerd. Men hoopt, dat dit in twee maan den ten uitvoer zal zijn gebracht. den militairen toestand in Indië meldt: Te Padang hebben eenige terroristen bij het naderen van een Ned. patrouille te Boekit Poetoes een bom, die in een boom geplaatst was, tot explosie ge bracht. Drie Ned. soldaten wer den gedood en vier gewond. In Ba.avia werd een goed bewa pende bende, ede bij Pasar Bekassi was binnengedrongen, door Ned. troepen verspreid. De terroristen leden zware verliezen. Dtenzelf- de.n dag werd een Ned t-amsport op weg naar Bubakan beschoten. I>e aanvallers werden, nadat hun «ware verliezen waren toegebracht, Verspreid. Fen der.de bende, welke in de Ned zone poog ia»door te dringen, Is eveneens verspreid. De Ned.-Indon commissie welke naar Madoera was vertrokken om aldaar den toestand te onderzoeken In de Ver. Staten zijn door den voorzitter, vice-voorz. en direc teur van het Instituut voor Ned. Amerikaansche industrieele samen werking resp. de heeren mr. M. P. L. Sttenberghe, mr. H. Albaröa en H. W. A. v. d. Wall Bake uit. voerige besprekingen gevoerd met vooraanstaande industrieelen en bankiers. Eenige" belangrijke projecten zijn met goede kansen op succes bij •n op te nernem'h0r d7 evacu^ïé Amerikaansche firma's besproken. up -c uc "ai, Mr st£enberghe, die voor andere van geïnterneerden in gevolge de overeenkomst van Cheribon kan worden uitgevoerd, is op .22 Dec. giaar Soersbaja teruggekeerd met 82 geïnterneerden, die sinds 27 Maart 1946 waren vastgehouden. In Ce'ebes zijn 51 gevangenen uit Üe gevangenis -te Ruppang ont vlucht. Bij de vervolging zijn er 18 Van hen gedood Tot zoo ver het communiqué. Uit Batavia wordt voorts ge pield dat de gemengde commissie, ffcestaan 'e ui' leden van de sub commissie ter bespoediging van" de «vaeuatie, die een onderzoek heeft Ingesteld naar de omstandigheden Nadat reeds enkele dagen ge leden de politie te Amsterdam de hand had weten te leggen op een der daders van den overval op den taxi-chauffeur v d. S uit Koog a.d. Zaan, heeft zij thans den mededader, den 29-jarigen recidi vist C. v. T. gearresteerd, toen deze met zijn "21-jarige vriendin. J. G„ aan het winkelen was in de Bijenkorf te Amsterdam. Het meis je is ook aangehouden, omdat zij in het. complot was betrokken. Zij Vond het echter te riskant om met de beide anderen in de taxi te ptappen en nam daarom aan het «tatjon afscheid. Beiden hebben volledig bekend. zaken nog eenige maancen iE de Ver. Staten blijft, zet de bespre kingen voort. Na een omgang van verscheidene maanden door het zuÉdelijik gedeel te van Portugal is het beeld van O. L Vr. van Fatima wederom op zijn oude pl?ats teruggebracht. Uit alle deelen van het land wa ren duizenden geloovigen naar de basiliek te Fatima, welke opge richt is qp de plaats, waar de ver schijning van O. L. Vrouw plaats vond gekomen om dit fait te vie ren Deze plechtigheid viel tetzamen met het Kerstfeest De nachtmis •wend in de basiliek pontificaal ge celebreerd, waarbij de scola canto rum van het seminarie van Santa- ren de gezangen uitvoerde. Op 1 Januari a.s. wordt in Den Haag en ook te Brussel en Pa rijs vanwege de Ganadeesche regeering een immigratiebureau geopend Personen, die naar Ca nada willen emigreeren en aan de daarvoor gestelde normen voldoen, zullen aan dit bureau de noocl: ge vergunning kunnen bekomen. Ech ter komen onder de noodige voor waarden alleen landbouwers, die ook daarginds den landbouw willen gaan beoefenen, en verlcofden van mannelijke ingezetenen van Cana da voor zulk een vergunning in aanmerking- Tien jaar van ingespannen ar. cheologischen arbeid hebben in het oerwoud van Honduras de overblijfselen te voorschijn ge bracht van een wondermooien tempel, eeuwen her door de Ma ya's van middien-Amerlka daar gebouwd, bericht de ,»Un Press" uit Washington. menschen van een zeer hoog onk wikkelde beschaving, evenals da stamverwante Inca's iin Peru en de Azteken in Mexico, een beschaving, die o.a. in prachtige bouwwerken haar vertolking vond De ruïnes van Copan symboliseeren deze glo- rie der Maya-cultuur. Ontzagwekkend is echter de ar. beid geweest, noodig om deze gloria bloot tie leggen. Massieve gebouwen waren overwoekerd door het tro pische oerwoud en door het water van de Copan-rivier aangevreten. In he" "bel^n rapport wordt bekend gemaakt, dat opgravingen in het oude centrum van Maya-cultuur te Copan hun einde naderen, „Er zijn wonderen verricht bij het on'dekken van deze meest merk waardige van alle Maya-ruines", aldus in dit rapport Het Carnegie-instituut, en meer in het bijzonder de afdeebng van historisch onderzoek van deze i stichting onder leiding van den Noorschen geleerde dr. G.ustav Stromsvik, belastte zich ind.rtijd jmet dit omvangrijk delwngswer.k, I dat thans in die jongste ontdekkin gen een nieuwe bekroning vond. Zooals bekend, waren de Maya's, inboorlingen van midden-Amerika, Volgens den Duitschen nieuws dienst in de Amerikaansche zóne heeft Kurt Guthenow, voormalig bevelhebber der Duitsche troepen op Walcheren verklaard, dat hij vlak voor het einde van den oorlog uit den militairen dienst is ont slagen, omdat hij met een Schot- sche vrouw gehuwd was. Een zuiveringsrechtbank te Hers teld, over welk district h.ij even eens het bevel heeft gevoerd, heeft hem inmiddels reeds vrijgesproken van Nazi-smett.en. Wij kunnen ons dat nret zoo goed indenlkerj, maar het is een feit dat; het Amerikaansche volk niet veel van den oorlog heeft ge merkt. En, daar de soldaten meestal over zee waren en slechts weinig met verlof kwamen, werd de frontsoldaat als een soort won derdier beschouwd dat in alles vertroeteld en tegemoet gekomen moest worden. Norma Kr-asna schreef een kos telijk blijspel, waarin de draak ge stoken wordt,met deze opvattingen. De toestanden - daarin zijn Ameri- kaansch, maar de verwikkelingen amusant genoeg om ons een plei- zierigen avond te bezorgen Aan de overzijde zal dat genoegen nog grooter geweest zijn en dat pleit voor het vermogen tot zelfcritiek van de Amerikanen. Intusschen brengt het ook eenige knap getee- kende figuren bijvoorbeeld die van de bakvisch Myriam die door haar hoogdravende briefschrijverij aan de militairen oorzaak is van alle verwikkelingen. In dit meisje zijn het idealisme en de eerlijkheid Het Gooische tribunaal te Hil versum heeft den letterkundige !D. van de Bospoort, die zich tijdens de bezetting onder het pseud. Dirk van den Hul in zijn radiopraatjes den bijnaam van „boeren-Blokzijl" had verworven, veroordeeld tot 3 van de jeugd neergelegd Zij .zegt te strijden tegen de „vorige gene ratie" maar weet intusschen allen te inspireeren tot krachtsinspan ning voor het vaderland. Zooals •diat wel vaker gebeurt zijn de eer ste tafereelen aanmerkelijk beter ZATERDAG 28 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) V.A,R.A. 7 00 Nieuws, gyrnn. en gram.; 10-35 V. d. continu-arb-; 11-45 Ber. uit Indië; 12-00 Orkest; 12-20 Sextet; 12.40 Cantate; 13-00 V. d- Neder.1- Strijdkr.; 13-30 Gram.; 13-45 Sport- dan de laatste, terwijl de oplos-praatje; 14-00 Orkest; 15-00 P. v- sing nogal zwak is. d. A-; 17-30 Vaudeville-ork-; 18-00 Het is echter een goed gegeven A8^5 ,i8"30 W en van een werkelijk gullen hu-1 V7;IWD 19 45 Caus"^ 2o'c0 mor. De opvoering door het VrijeActual' 29.20 Metropo'e-ork-; 20-50 Tooneel onder regie van Lou.s de Caus.. 21.05 -Eddy Walis; 21-30 Bree m het GrandTheater.te Am.j Hoorspel; 22-05 Gevar. progr.; *23.00 sterdam was zeer goed. Er werdNieuws; 23-15 Puzzles; 23-30 Huis- Uitstekend samenspel geleverd enbjos bepaald figuur op den voorgrond j K-R-O. te dringen. Natuurlijk hebben wij ons weer zeer vermaakt om Cor Ruys vanwege zijn knappe stille spel en zijn ongeëvenaarde 'mimiek Maar hij overheersehte niet en van Sara Heyblom -en Mir.a Ward heb ben wij dan ook nie.t minder ge noten. Vooral van de laatste, die ons eentge melen verbaasde doorl 7-00 Nieuws, gymn. en gram-; 11.00 V. d. zieken; 11-45 Gram-; 12-00 Muziek: 12-30 Concert (13-00 Nieuws); 13-45 Ca.us-; 14-00 Zang; 15,00 Boekbespr;. 15-15 Jon ge kunstenaars; 15-45 Gram-; 16-30 Caius-; 17-00 De Wigwam; 18-00 Piano; 18.15 Cans-; 18-35 Gram-; 19-00 Nieuws; 19-15 Gram.; 19-30 Buffalo Bill; 20-00 De gewone haar kunnen. Het was een prettige j ™an 20-15 Gt am-; 20-30 Lidbt- opvoering van een prettig stuk. 'Avond- v Sp. gebed; 23.00 'Nieuws: 23-20 Gram- werkzaamheden moest zelfs de bed ding dezer rivier worden verlegd» Voor zoover het oude en ver weerde bouwstoffen betreft werden groote deelen der ruïnes onaange roerd gelaten, maar andere deelen zijn zorgvuldig in hum oude glorie hersteld, zoodat men thans te Co pan en de pracht der oude bouw- werken en de uitwerking der eeu wen en van den tropischen plan tengroei bestudeeren kan. Dit unie ke schouwspel zal dan ook, naar men verwacht, veel toeristen trek ken .zeker als ie nieuwe verkeers weg van Noord- naar Zuid-Ame- ika voltooid zal zijn. De Maya- erfstukken zullen wellicht in -Ame rika «ven beroemd worden, al': de Grieksche tempels van Athene, de pyramiden van Egypte en de mo numenten v® n 'Rome. Intusschen is die wetensch'p nog lang niet op de Maya's .uitgestu deerd. Men vomd immers nog steeds geen verklaring van het hierogly ph en schrift v?n dit ontwikkelde volk Vindt men den sleutel tot dit ■geheim, dan .zal vermoedelijk met 'én slag heel dit merkwaard'g cul tuurgebied voer de menschbeld openliggen. Misschien zelfs onthul len de schrifturen der Maya's we tenswaardigs omtrent hun voorgan gers, die, ook zij- in dit g bied bouwwerken oprichtten. Want de Mnv-.'s trokken veelal hun bouw werken op ,oo de fundamenten van nog oudere bomwrels, gelegd door volken, -die voor hen in dit gebied geleef"' V-bben. A Lesterkuis uit Apeldoorn, K« Herrebout uit Venray en J. M, Bunt uit Almelo hebben als fir manten van ..Drentsche wegen bouw" voor de Duitschers het vliegveld te Havelte aangelegd. Eerstgenoemde is intusschen reeds op vrije voeten gesteld. Het tribu naal te Assen heeft thans voor hen ,ger dviseerd tot een internetting gelijk aan de voor-interneering, verbeurdverklaring van bet ge- heele vermogen, met uitzondering voor wat L. betreft van wat hij op 1 Januari 1944 bezat, waar-' onder de inboedel, voor H. met uitzondering van 3500 en hetgeen hij op 1 Januari 1944 bezat (o.a. de inboedel) en voor B. met uit zondering van 4500 en den in boedel. Zij werden uit beide kies rechten ontzet. 6. Omdat Tim het tegenwoordig maar een raar rommeltje op de wereld vond, la» hij nooit een krant; daar stond toch niets dan narigheid in, vond hij Dus was hij nog steeds in de veronderstelling, dat hij een benzinetoron aangeboord Jaar jnterneering en ontzetting uit e5, nu we^ra schatrijk -zou de kiesrechten. 1 ziJn- Groot was zijn teleurstelling dan ook toen hij pp dezelfde plaats gekomen, niets meer van het straal- tjie zag Natuurlijk zag hij niets meer, de boeven hadden het lek allang ge repareerd Maar net, toen Tim zich teleurgesteld wilde omdraaien om weer naar binnen te gaan, kwam er een keurig heertje het I Ter gelegenheid van het Kerst feest heeft de Paus den apos'toli- schan nuntius te Brussel opgedra gen aan het Belgisch episcopaat een be. rag van 500 000 frank ta overhandigen voor de meest be. hekje binnen stappen, recht op hem proefde oorlogsgetroffenen en voorn aan. „Morgen meneer, mijn naam is I al voor de kinderen. Lichtop, van het makelaarskan toor Lichtop, Lichtop, en Zwen del. Ik heb een prettige b.odschap voor u; een client van onze firma Met het oog op den grooten nood van de vertvoeste gebieden der Ar dennen hebben kardinaal van Rcey en zijn collega's bes'ofen b; eft zijn oog op Uw huisje laten deze gift bijna geheel aan de bis. vallen en is bereid er een buiten- I dom men Luik en Namen toe te wijl gewoon hoogen prijs voor te beta- 1 ten. len 1 62). Alle lichten in de zaal brandden nog en het was reeds lang na mid dernacht, toen het zoeken van een half dozijn menschen van Scotland Yard eindelijk met succes be kroond werd. In de houten lijst van een loge aan de overzijde van de zaal, tegenover die waarin mrs. Urquhart haa gezeten, werd een kogel gevonden. Het schot is dus niet vanaf het tooneel afgevuurd! zei Hart. tnann vol zichtbare opluchting tegen Lawton. De inspecteur stopte den kogel in zijn vestzak. Niet vanaf het tooneel, zei hij, maar ik moet alle wapens heb ben, welke vanavond in dit stuk gebruikt zijn. Onze deskundigen zullen gauw 'genoeg kunnen na gaan, of deze kogel uit een van die wapens is afgevuurd. Inmiddels moet ik terstond terug naar de Yard. vervolgde hij, terwijl er een harde trek op zijn gelaat ver scheen. Ik heb juist een boodschap ontvangen, dat die Sevenoaks ge schiedenis op een andere plaats opnieuw is uitgebroken. - HOOFDSTUK XXIX. VIA DE TELEFOON. Dinsdagavond 15 Juni. Toen inspecteur Lawton even later zijn kantoor op Scotland Yard betrad, verkeerde hij in een: uiterst ontevreden stemming. Hij had een vermoeienden dag van hard en vergeefs werken achter den rug en de zaak was van kwaad tot erger geworden. .Die teleur stellende ontdekking, dat Terry Travers hem in dat ateliier in Chelsea juist door de vingers was geglipt een onbeschaamd briefje achterlatend zat hem nog aardig dwars. Daarop was die aanslag op mrs Urquhart gevolgd en nu was er weer een nieuwe complicatie gerapporteerd, welke ttijj nog onder de oogen had te zien. Hallo, zei hij niet al te vrien delijk. toen hij bij het betreden van zijn kantoor Burke op hem vond zitten wachten. Wat houdt U uit bed? Sir Everard belde mij, dat er nieuwe moeilijkheden waren ont staan en daarom ben ik hierheen gekomen om de zaak te bespre ken. Wie heeft <tp mrs. Urquhart geschoten? Als u het mij vertelt weet Ik het ook, antwoordde Lawton scherp. Tegelijk belde de-telefoon op zijn bureau. Den hoorn opne mend, luisterde hij even en zei dan; Breng hem direct hierheen, alsjeblieft Als dit Iets particubers is, begon Burke, zal ik Het is zoo particulier, dat iedereen het morgen in de couran ten zal kunnen lezen, mr. Burke. Ik heb den man nog niet gespro ken, zoodat U en ik met dezelfde handicap starten. Die deur weird geopand en er trad een angstig uitziende man binnen, die zenuwachtig zijn hoed tusschen zijn vingers ronddraaide. Hij was het echte type van den heerenbediende en schijnbaar niet van intelligentie ontbloot, maar op dit oouenbiik waren zijn zenuiwen hem blijkbaar de baas. Jij bent Thomas Shaw? vroeg de inspecteur. Juist sir. Ik weet niet wat ze uitvoeren, maar Ga zitten Bijna de geheeie Londensche politiemacht is op het oogenblik op zoek naar je mees ter. We hdbben hem echter nog niet kunnen vinden. Het is geen gemakkelijke opgaaf. Ze moeten iets doen! riep Shaw opgewonden. We doen wat we kunnen, wees daar maar niet bang voor. Laten we bij het begin beginnen. Hoe lang ben je al in dienst van mr. Bannister? Burke zat met een ruk over eind Bannister! riep hij. Wat is er met hem gebeurd? Misschien zullen wij het te weten komen, indien U dezen man laat vertellen wat hij te zeggen heeft, antwoordde de man van den crimineelen dienst scherp. Doe het maar kalm aan. Shaw. Je wilde juist vertellen, hoe lang je al in dienst bent van mr Bannister. Ongeveer twee maanden, sir. Ik zou me geen beteren mieester •kunnen wenschen en nu vrees ik Ja, ja, maar kom tot jezelf, man. Ik meen begrepen te hebben, dat hij een flat in Knightsbridge heeft of liever had. Juist, sir Ik heb hem den laatsten tjjd bijna niet gezien om dat hij in Sevenoaks was. 'Maar Zaterdag is hij thuisgekomen en ik kan u wel zeggen, dat ik daar blij om was, met het oog op het geen daarginds is voorgevallen. Ja, dat begrijp ik, merkte Lawton vriendelijk kalmeerend op. Vertel me nu eens precies, wat •er vanavond gebeurd is Wel, sir, mr. Bannister di neerde niet thuis. Hij verliet de flat om één uur of zeven, zeggend dat ik naar die bioscoop kon gaan als ik iwilde. maar dat ik om een uur of elf thuis moest zijn aange zien ik hem -misschien met de auto zou moeten komen halen. Heeft hij Je gezegd, waar hij heenging? Neen sir Soms ging hij ln de iclub dineeren. Maar de politie heef! daar al geinformeerd en het schijnt, dat hij er vanavond niet geweest is. Juist. En Ik ben naar de bioscoop ge gaan, vervolgde de man, en kwam om even elf uur in de flat terug. M. Bannister was mug niet thuis gekomen. Ik ruimde het een en ander op en zette zooals gewoon lijk de whisky en sodh op het dressoir klaar, waarna ik ging zitten wachten. Was dat zoo de gewone ma nier van doen van allen dag 7i vroeg Lawton. Dat hangt af van de orders welke ik gekregen had, verklaarde Shaw. Indien mijnheer tevoren wist, dat hij laat zv.«u thuiskomen, zei hij vaak dat jk niet behoefde te blijven wachten. Juist. Ga verder. Het was ongeveer half twaalf toen de telefoon belde. Shaw draal de zijn hoed tusschen zijn bevende vingers. Ik hoorde mr. Bannisters stem. Neem de wagen. Shaw, zei hij heel gewoon, en 1: VI me dan over een half uur halen bij En dan brak hij zijn zin af. Waar moet ik komen haleö sir vroeg ik. Maar hij gaf geen antwoord. Ik begreep rear niet wat er ge beurde en bleef daarom maa/ hallo'' re'zpen. iWordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2