u Gezocht RENTE- EN LOONPOLITIEK Radio Bij het overlijden van Tartaud Ruit-nieuwtjes TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Opstoppers wegens moord AGINA 2 VRIJDAG 3 JANUARI 1947 j Meten met twee maten HULDEBLIJK MGR. J. v. d. LOOS Ontevredenheid aan boord van de „Weltevreden" Kolen crisis in Hamburg Een Rotterdamsch figuur Dr. C. Truijen neemt afscheid van de Nijma van beteekenis prog ram ma Bij de verdediging van het wets ontwerp tot het aangaan van Êtldleeningen ten laste van het jk. ter conversie van uitstaande schuld heeft minister Lieftinck in de Eers,e Kamer o.a. verklaard, dat het hem de moeite waard lijkt en zeker noodzakelijk om ten aanzien van de renteontwikkeling ©p de kapitaalmarkt een beleid te voeren, dat er op gericht is om een atijgmg, althans een merkbare stij ging, van de kapitaalrente zooveel mogelijk tegen te gaan. De aange kondigde voorstellen met betrek king tot een wetsontwerp tot rege ling van het kapiaalverkeer wijzen er op, dat het der Regeering daar mede ernst is, aldus de minister. In dit verband voerde de minister blijkens de Handelingen een argu ment aan, dat de aandacht ver dient In een tijd, dat het algemeen belang vereischt een zeer be- wus.e politiek te voeren op het ge bied van de loonregeling, acht de regeering het volgens Prof. Lief tinck rÉede tot haar taak te belmo ren en in niet mindere mate om een krachtige politiek te voeren met betrekking tot het rentepeil. „De regeering is er wars van om eenzijdig ten aanzien van de loon- bepaling een strak standpunt in te nemen en zulks niet te doen met berekkirg tot het rentepeil". Daar om verwierp de minis er de ge- dachte van een fluctueerende rente en zeide o.m. dat het geheel past in de opvatting die de regeering heeft van hetgeen een goed rente- en loonoeleid is, voorshands al het mogelijke te doen om een rente van 3 5 3!4 pet. te houden. Indien de minister inderdaad op het gebied van de rente dezelfde politiek zou willen toepassen als op het gebied var. de loonen, het geen hij beweerde, dan zou men hiertegen weinig kunnen inbren gen. Doch in feite moeten wij con- etateeren dat de minister dit niet doet, doch met twee maten meet. Loonen omhoog, rente omlaag Gaan wij na toe de loonen zich hebben ontwikkeld sinds het uit breken van den oorlog dan blijkt er een sterke stijging te zijn in getreden Blijkens het indexcijfer van het C3.S. bedroeg de index der loonen volgens de loonregelin gen voor 24 takken van nijverheid op 30 November 1946 165.0, voor den landbouw 240.5, voor nijver heid en landbouw 175.6 "egen een basis van 100 voor 1933-'39. Op het t.o.v. voor den oorlog belangrijk gestegen niveau tracht de overheid thans, volkomen terecht, de loonen te s.abiliseeren en een verdere stijging te voorkomen. Wat zien wij echter bij de rente? In 1939 moest de staat der Neder landen nog een 4 pet. leening uit geven. Nu wil de minister-de ren e op 3 a Z'A pet. houden, waarbij wij voorloopig zélfs wel met 3 pet. rekening moeten houden, want ook het rente.ype van de conversielee- ning zal waarschijnlijk wel 3 pet.' bedragen. Zou men nu met een beroep op de politiek tot beheer- sching van de loonen ook een poli tiek tot beheersching van de rente willen verdedigen, dan zou men bij de -bepaling van het niveau, waarop men de rente wenscht te beheerschen, eerst deze rente in vergelijking met het vooroorlogsche niveau met eenzelfde percentage moeten laten stijgen. Doch hiervan is geen sprake. In.egendeel, men drukt de rente eerst tot een niveau, dat beneden het vooroorlogsche ni veau lig. Wij moeten dan ook he laas constateeren dat de argumen ts -ie van Prof. Lieftinck in di opzicht kant nioch wal raakt. Er is hier sprake van een melen met twee maten. Een boemerang De minister sprak in zijn rede ook de hoop uit, dat de pers het hare zal bijdragen om op groote schaal steun te verleenen aan de leening en het publiek niet afkee- rig zal maken van de leening, maar net zal opwekken gezamenlijk de schouders te zet,en onder dezen maatregel, die zoo weinig schade en zooveel goed kan doen. Wij wil len op dit oogenblik op de overige argumenten, welke voor en tegen de conversie plei.en niet ingaan, doch meenen er goed aan te doen er op te wijzen, dat de minister van de pers niet mag eischen, dat zij een beroep doet op steun van het publiek en daarbij argumenten zou moeten aanvoeren, waarvan de onhoudbaarheid iederen lezer direct in het oog springt. Immmers het betoog van de loonpolitiek-rente- politiek van Lieftinck pleit tegen zijn rentepolitiek en tegen een conversie! Dezer dagen werd op de pasto rie te Uitgeest aan Mgr. J. v. d. Loos, die 15 Augustus 1.1. zijn gou den priesterfeest vierde, door Dom Huyben, na een toespraak namens de redactie van de Haarlemsehe Bijdragen van pastoor W. Nolet, een wel zeer eigenaardig huldeblijk aangeboden: een hulde-bundel van een 15-tal wetenschappelijke vrien den, bestaande uit het 60ste deel van de „Haarlemsehe Bijdragen", waarvoor Mgr. v, d. Loos zoo hoogst verdienstelijk werk verricht te. Kardinaal De Jong gaf den bun del een zeer waardeerend voor woord mee- Dat deze hulde verdiend is blijkt uit den staat van dienst van den gehuldigde: de lijst zijner geschrif ten beslaat niet minder dan 153 nummers. Het laatste daarvan luidt; „Vaderlandsche kerkgeschie denis van de noordelijke provinciën sinds het concilie van Trente", dat op het oogenblik in 5 deelen ter perse is. Reeds van het jaar 1900 af is Mgr. v. d- Loos de wetenschappe lijke werker, met name aan de Haarlemsehe Bijdragen. De passagiers van de „Weltevre den", die te Batavia thuishooren en vallen onder de groep van de z.g, „in Indië geworteld en'", zijn té Tjandijong Priok aangekomen, maar ze waren zeer teleurgesteld, toen hun werd medegedeeld, dat zij naar Soerabaja moesten door varen. omdat Batavia een gesloten stad is. Het ministerie van overzeesche gebiedsdeelen had hun beloofd, dat zij naar Batavia konden terugkee- ren Dit heeft echter geheel ever het hoofd gezien, dat Batavia een gesloten stad is. Deze mededeeling gaf aanleiding tot felle protesten en uitroepen van verontwaardi- ging. De Indonesiërs van de ^Welte vreden", van wie eenige met Ne- derlandsehe vrouwen gehuwd zijn, reisden voor het meerendeel naar Solo. Een vertegenwoordiger van de republiek ging aan boord om de reis voor te bereiden en den ge- zagvoeder Oosting dank te bren gen voor de uitnemende zorgen, aan de Indonesiërs betoond. De Bnitsche regionale gevo'. machtigde vo.or Hamburg. Berry, en Hamburgsehe industrieele en handelsfunctionarissen, hebben 'n dringend beroep gedaan op de vier bezettende mogendheden om de ontmanteling en wegvoering naar de Sovjet-Unie van electn. sche krachtstations te Hamburg te Voorkomen. Twee van de vijf stations, die de stad van electriciteit voorzien, staan op de nominatie voor de her. stelbetalingen maar de Bntsche functionarissen voorspellen een in. dustrieele ramp, indien dit plan wordt uitgevoerd. Reeds zijn drastische maatrege len voor sttoo,Ti-beperking geno men: zoo is Hamburg thans in drie zones verdeeld, waarvan er beur telings één een dag van 7 tot 22 •uiur volkomen van stroom, is afge sneden. Deze maatregel be teekent, dat dagelijks ide industrie van een der. de van de stad, met haar 1.450.000 inwoners, wordt lamgelegd. Deze toestand zai voortduren tot de spe ciale kolentreinen uit *t Ruhrge- bied, die met voorrang naar Ham burg zijn gedirigeerd, zijn aangeko men, wat waarschijnlijk binnen een week het geval zal zijm. Functionarissen wijzen erop, dat de moeilijkheden geheel aan het transport te wijten zijn, dat, door de plotselinge vorst, over water onmogelijk goworden was. Dr. C. Truijen, die benoemd is tot directeur-generaal van handel en nijverheid, heeft afscheid geno men van de Nijma te Nijmegen, waarvan hij directeur was sinds 1942. Hij werd gehuldigd door den tegenwoordigen directeur, dr. Kalff, en door den perschef, den heer C. van Leijpzig. Voorts werd hij namens dien arbeidersraad van de fabriek toegesproken. Aan den scheidenden directeur werden eenige geschenken aange boden. Het legendarisch sterke geslacht der tooneelspelers handhaafde zijn traditie ook in Frits Tartaud, die Dinsdag op den laatsten dag van het oude jaar op bijna 90-jarigen leeftijd is overleden zooals wü gisteren reeds meldden. Voor de jongere generatie was hij een vrijwel vergelen figuur, maar er is een tijd geweest dat Frits Tartaud bij de Rotterdammers als een der populairste acteurs g-'ld. Niet weinig ook door zijn huwelijk met Alida Klein, Neder- land's groote tragedienne, die in 1938 overleed. Op Marie van EijsdenVink na. die ook reeds over de tachtig is, was Frits Tartaud de laatst over levende van het oude Rotterdam- sche Tooneelgezelsehap, waaraan de Rotterdammers zoo verknecht waren. Maar ging Marie van EijsdenVink al vele jaren terug haar Otium genieten in de renden, tie, Frits Tartaud bleef toft zijn laatsten ademtocht Rotterdam ge trouw. Amsterdammer van geboorte en door Louis Bouwmeester ontdekt, toen hij bij een dilettantengezel schap een kleine rol speelde, en hij onder leiding van Boas en Judels mocht debuteeren in de welbekende ,,Twee Weezen'', kwam hij reeds in 1384 naar Rotterdam, eerst bij Willem van Zuylen, en spoedig dearna bij het Rotter damsch Tooneelgezelsehap onder directie van Le Gras en Haspels. Hier werd hij de gevierde jeune, premier, en ging zijn glo'rietijdperk tegemoet. Later, toen Dick van Eijsden de leiding vtan het Rotter» damseh Tooneelgezelsehap had overgenomen, onderscheidde Frits Tartaud zich in verschillende groote karakterrollen. In 1916 toen het Tooneelgezel sehap met het Hofstad-tooneel fu- sionneerde werd -Fri'ts Tartaud in de directie van het gezelschap op. genomen maar deze onderscheiding heeft hem maar weinig voldoening gegeven. Toen Dick van Eijsden in 1923 als directeur van he". Rotterdamsch Tooneelgezelsehap aftrad, en dit gezelschap zelf tot ontbinding kwam. beproefde Frits Tartaud te zemen met zijn begaafde vrouw Alida Klein een nieuw Rotter damsch Tooneel te formeeren, daarbij rijkelijk gesteund door verknochte stadgenooten, die het echtpaar zeer genegen waren. Maar ook aan dit directeurschap heeft Frits Tartaud door allerlei om. standiigheden en tegenslagen maar weinig vreugde beleefd. De dood van zijn gevierde echt. genoote Alida Klein werd de laat ste en zwaarste slag. Sindsdien trok Frits Tartaud zich terug uit het tooneelleven, dat hem naast zooveel glorie ook vele desillusies had gebracht, maar jaren lang nog werd hij door de hem vereerende stadgenooten bewonderd om zijn nog ongebroken vitaliteit en als levende herinnering aan de schoon e dagen toen Rotterdam nog roemen mocht op een eigen Tooneelgezel sehap. Prof. mr, F. Duynstee, hoog. leeraar in het staatsrecht aan ie K. universiteit, _js als staatkun dig hoofdredacteur verbonden aan de „Gelderlander" Tot 19 Januari kunnen telers en binnenlandsche handelaren pootaardapp^len voor export aan de stichting B-E.A. II aan bieden. <J> De lbootd'enst VlissingenHar wich der Mij.. „Zeeland" zal be gin Mei hersteld worden. O Bij zijn eervol ontslag als pre sident van het Haag sche ge rechtshof is mr. A. A. F W. van Romondt tegelijkertijd' be noemd tot ridder in de orde van den Ned. leeuw. Benoemd teft commissaris van politie te Middelburg, M. A. Rencuray; te Vlissingen C. v. d Mark, thans waarnemend. <J> Te Amsterdam is 67 oud over leden prof. dr. S L. Burg, bijz. hoolgleeraar in de hygiëne vanwege het Indische Instituut verbonden aan het instituut voor tropische hygiëne te Am sterdam. De grootste ooit in Nederland gehouden tentoonstelling over walvissehen en walvischvaart zal op 1 Februari a.s. in het Arnst. raamsche „Art's" wor den geopend. Deze zal tot 29 Maart duren. In de week van 15 Gp 21 Dec, bedroeg het dagelijksch gemid delde der gecontroleerde werk- loozen in België 93.450 eenhe den tegen 47.240 gedurende de daaraan voorafgaande week, hetgeen een vsrlbaoging van 87,8 pCt uitmaakt a 11. De bewaker kwam binnen met ,sen plankje, waarop een stuk brood lag. ,,Zo,o mannetje, we zul len jou leeren je me; onze zaken te bemoeien. Wat dacht je nou, dat we ons door zo\/n onmogelijk kereltje, als jij bent, laten dwars- boomen Hier heb je een stuk brood en als je soms dorst mocht krijgen, in die kruik zit wiate<r". Hij stapte naderbij om het brood op den grond te ze ten. Op dat moment had Tim, die de ijzeren bal inmiddels onder zijn arm had genomen, gewachtEn met een plof liet hij deze op de teenen van z'n cipier vallen. Nvu, ik zal je vertellen, dat die dat voelde Met een schreeuw liet de bewaker het brood vallen om naar zijn teen te grijpen, maar voor hij daartoe in de gelegenheid was, had hij van Tim zoo'n geweldigen opstop per te pakt =n, dat hij de heele sterrenwereld vo-or zijn oogen heen en weer zag dansen ZATERDAG 4 JANUARI. HILVERSUM I (301 M-) K.R.O 7-00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Ber uit Indië; 12.60 Sextet; 12-30 Concert; 13.00 V. d. Ned. Strijdkr.; 13.30 Guam.; 13.45 Caus.; 14 00 Klaas van Beeck (14-15 Eng. les); 15-00 Boekbespr.; 1515 Muz. caus.; 16-00 Trio; 16-30 Caus-; 17-00 De Wiglwam; 18-00 Klaas van Beeck; 18-15 Journ. overz-; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Buffalo Bill; 19-45 Caus*; 20*00 Actual* en de gewone man20.15 Gram.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Muziek; 22-00 Gram.; 22-40 Caus.; 22-50 Avond gebed; 23-00 Nieuws; 23-20 Giam. HILVERSUM II (415 en 218 M.) V-A-R..A. 7.00 Nieuws, gymn- en grarn-; 1100 V- d. continu-arb.; 12-00 Orgel: 12.30 Gram.; 13.00 Nieuws; 13-15 Caus.; 13-30 Muziek; 14.15 Sportpr.; 14-30 Orkest- 15-30 Boekbespr.; 15-45 Caus.; 16.10 Le zing; 16.25 Ramblers; 17.00 Mu ziek; 17.30 V. d- jongeren; 1800 Nieuws; 18-15 Jan Corduwener; 1845 Caus-; 1900 Cello; 49 30 Caus-; 1945 Bijbel; 20-00 Actual-; 20.15 Oké prog.; 21.30 Caus-; 21.45 Gram-; 21.55 Stafimuziek; 22-30 Hoorspel; 23-00 Nieuws; 23.15 Pozzlen; 23.30 Huisbios. 67) Misschien zal in dit stadium een kleine verklaring gewenseht zijn, zei hij. Zooals U weet had ik destijds in Marseille de leiding van het onderzoek tegen Terry Travers, Het was een van de moeilijkste zaken, welke ik ooit onder han den heb gehad, gedeeltelijk ook «undat ik niet met de mentaliteit van Franschen te doen had. Een lange ervaring met poliitiewerk leert iemand vrij nauwkeurig hoe hij zijn medemenschen moet beoor- deelen, en zooals ik U al meer ver teld heb. vroeg ik mij, nadat ik Travers de eerste maal gesproken bad, ernstig af of hij werkelijk schuldig kon zijn. Maar tegenover de overstelpende bewijzen, was mijn plicht duidelijk. Aan den anderen kant, heb ik van Urqu- hart nooit een gunstiger indruk opgedaan, hoewel niets er toch ook op wees. dat hij loog of ergens een fout had gemaakt. Bovendien le ken de vingerafdrukken op het wapen, waar de moord mee ge pleegd was. alle verdere bewijzen overbodig te maken. Ik wil U nu «chter wel bekennen, dat het eèn enorme opluchting voor mij betee- gende, toen de rechtbank Travers niet ter dood veroordeelde hoewel ik vermoed dat zulks het gevolg was van een zekeren twijfel, wel ken ik destijds heb geuit. Wanneer een zaak is afgeslo ten. vervolgde Lavaile, vergeet men die gewonlijk om zijn aan dacht aan andere dingen te schen ken maar omtrent Trayers ben ik nooit heelemaal voldaan geweest. Duivels Eiland is geen Paradijs, m'sieur, zelfs niet voor een ver hard misdadiger, en de gedachte alleen, dat ik misschien een on schuldige daarheen gezonden had was uiterst onaangenaam. Voor mijn eigen ge. t '"stelling zou ik graag wat meer omtrent Urquhart geweten hebben. Blijkens ontvan gen rapporten, was hij een uiterst respectabel Engelsoh burger en niemand koesterde ook maar den minsten twijfel aan zijn reputatie. Alvorens naar Engeland terug te keeren, bleef bij nog een paar dagen in Parijs. Ik heb hem daar ontmoet en kwam toen toevallig met Suzanne over hem te spre ken. Zij is volkomen bekend met de misdadigerswcreld, aangezien zij zich van kind af aan sterk voor mijn werk geïnteresseerd heeft. Op haar voorstel bracht ik Urquhart er toe een bezoek te brengen aan de Blauwe Aap. Ik gaf Suzanne carte blanche om hem op alle mogelijke manieren op de proef V stellen. Hij wist echter niet, dat ik haar zelfs ook maar ooit gezien had. Op de een of andere subtiele maaier wist zij bij hem den in druk te wekken, dat haar werk in het cabaret jieehts een dekmantel was, waarachter zij zich met an dere, minder onschuldige bezig- be.cn ophield. Hij was echter uiterst gesloten, en hoewe het hem ten zeerste scheen te in te resseeren, verried hij zich niet. Telkens wanneer hij later in Parijs k-.vam, zocht hij haar op en hoewel Susainne het gevoel had, dat hij haar te zijner tijd moge lijk wel eens het een of ander zou toevertrouwen, is het daar nooit toe gekomen. De kwestie is, zei Burke, dat ik er van overtuigd ben, dat Burke een misdadiger was. Wat U mij echter verteld hebt" versterkt mij nog meer in die meening. Toeval lig is mij bekend, dat hij dacht, dat Suzanne op de een of andere manier nuttig voor hem zou kun- zen zijn. Nu we toch van de eene onthulling in de andere vailen, mag ik misschien tegelijk wel vra gen of uw dochter wist wat Cairn en ik zochten, toen wij haar voo-r het eerst ontmoetten? Dat wist zij niet. Maar ik had haar natuurlijk wel geschre ven, dat ik in Engeland naar Travers zocht en daarbij tevens in. formaties inwo'n omtrent den dood van Urquhart. Zij schreef me terug, dat twee geheimzinnige Engelsehen bij een agent de police naar haar geinformeerd hadden an dat één hunner vooral m'sieur Cairn heel charmant was. Terstond nadat ik dat gelezen had belde ik haar op om haar al.es te verklaren, haar tege ijk ver zoekend noch met m'sieur Cairn, noch roet U over mij te spreken. Zij beloofde zulks. En dat schijnt haar in een ietwat moeilijke po si tie gebracht te hebben. Burke grinnikte. En Cairn ook, zei rij. Ik had hem gewaarschuwd, uiterst voor zichtig met haar te zijn. Tiens meende de Fransch- man. En het is te begrijpen dat zij er natuurlijk voor terugschrok Cairn te vertellen, dat ik probeer de Travers te vinden. Ik heb haar echter zoojuist, medegedeeld, d'at het 't verstandigst zal zijn hem de vedgende maal dat zij hem ziet alles te vertellen. De heele situatie heeft zich gewijzigd en dit brengt mij op de zaak, waarom ik u heb verzocht hierheen te komen. Ik ben tot uw dienst, ant woordde Burke. Om kort te gaan wil ik dat u duidelijk beseft, dat ik Travers oogenblikkelijk zal laten arrestee ren wanneer hij zijn huidige schuilplaats verlaat. Burke bestudeerde het gélaat van den ancfer. Weet u waar hij is Laten wij geen woorden ver spillen. Ik heb reden om te ver onderstellen, dat u hem in uw flat onderdak verleent. Burke voelde hoe een ader in zijn keel begon te kloppen, Waarv'm hebt u mij laten roepen vroeg hij 'n tikje heesch. Begrijp me niet verkeerd. Lavalie's stem klonk heel ern tig. Dit is geen bluf. Ik was er bijna zeker van, maar nu kan ik dé waarheid in uw oogen lezen. Vol gens de wet van mijn land is Tra. vers een ontsnapte moordenaar en als vertegenwoordiger van de Su- reté te Parijs is t mijn plicht er voor te zorgen, dat hij aan de Fransche autoriteiten wordt uit. geleverd. Hebt u (Je Engelscjie politie ingelicht omtrent uw theorie be treffende zijn verblijfplaats Neen, maar twee van mijn mannen bewaken uw flat en ik heb het volste vertrouwen in hen. Ik waarschuw u plechtig dat het voor hem het einde zal beteekenen, wanneer hij probeert daar van. daan te gaan. Wat school achter dit alles T Burke trommelde met zijn vingers op de armleuning van zijn stoel. nn hebt u mij laten komen 7 nerhaalde hij. .(Wordt wrvolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2