GERBRANDY'S AANVAL op Van Mook G Waarom zweeg de oud-premier? J De samenstelling van het brood canadeesch premier ONGS LAGEN Russische koude dringt door DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Officieel protest der regeering De kolenpositie i 68ste JAARGANG ZATERDAG 4 JANUARI 1947 No. 2020j HOOFDREDACTEUR TOENEMENDE VORST - WORDT CANADEES ER MAG NIET „WIT" WORDEN GEBAKKEN Zemelenzeefverbod ZINGENDE HARTEN I GEEN YELDSPORT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE DIRECTEUR: J. KUIJPERS BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P^MND.', /'o.26P.^VEEB6 In de samenvatting, die wij gis teren gaven van de Donderdag avond door prof Gerbrandy gehou den radiorede over Indië, citeer den wij als diens meening: „De weg, door de twee laatste kabinet ten. ook door het huidige, onder voorgaan van dr. Van Mook be wandeld, voert hoe langer hoe verder weg van het pad der Ko ninklijke rede van 1942". Volgens spr. dit thans ter aanvulling had Van Mook vóór het uitspreken der Koninklijke rede op 7 Dec 1942 een voorstel ingediend, dat neerkwam op het presenteeren van een groote ver andering der dtriuctuur van het Koninkrijk in vrij concrete vor men. Nochtans handhaafde dat ontwerp de eenheid van net rijk. Ook al had het misschien goede kwaliteiten, zoo meende het kabi net toch het voorstel-Van Mook terzijde te moeten stellen en be perkte de regeering te Londen zich opzettelijk tot de radiorede van 7 December 1942, die in ge- reserveerden vorm perspectieven opende, maar de concrete staats vormen volledig ter beschikking liet aan de bestaande rijksorganen. Tegen een uitgegeven consigne In, aldus prof. Gerbrandy verder, legde dr. Van Mook bij een toe lichting welke hij te Washington op de radiorede zou geven, voor af aan vertegenwoordigers van de pers zijn ter zijde gestelde plan voor als een soort proeve hoe de Koninklijke rede kon worden ver tolkt. Ik loon en kan daarin niets anders zien, aldus prof Gerbrandy, dan een poging, om zijn terzijde gesteld plan toch van een stempel van regeeringsgezag te voorzien. Naar aanleiding van Gerbrandy's rede. wordt van officieele zijde het volgende opgemerkt; „Het is een vanzelfsprekend en grondwettelijk gewaarborgd goed recht van iederen Nederlander, ook van prof. Gerbrandy, om in het openbaar vrij zijn meening uit te spreken over het beleid der re geering. Het is van den anderen kant een even goed recht der regeering om haar beleid niet tegenover ieder, die zich als voorvechter van een andere beschouwingswijze op werpt, doch slechts in de daartoe grondwettelijk aangewezen, door het volk gekozen colleges te ver dedigen. Zij heeft dit gedaan. Zij heeft haar beleid in de volksver tegenwoordiging toegelicht en on gevraagd heeft deze zioh in groote meerderheid achter haar voorne mens geschaard. De regeering gaat voort met den arbeid aan de uitwerking der over eenkomst op de thans gelegde ba sis en o m. aan de voorbereiding van de ronde tafel-conferentie, ter wijl uiteindelijk de koninklijke belofte van 7 December 1942 ook In een voorstel tot grondwetswijzi ging zal worden gegoten. De regeering meent echter wel ernstig protest te moeten aantee- kenen tegen de denigreerende wij ze, waarop prof. Gerbrandy heeft gemeend den met zooveel volhar ding aan zijn zware taak arbeiden den luitenant gouverneur-generaal, Van Mook te moeten aanvallen. Wanneer het waar Is, wat Prof. Gerbrandy meedeelt over e voorgeschiedenis der konink lijke rede van 7 December 1942, wanneer hy dus reeds in dien tijd wist, wat hij thans meent over dr. Van Mook te moeten zeggen, dan mag de vraag wor." den gesteld waarom juist hij, destijds minister-president dien zelfden dr. Van Mook, dien hij achtereenvolgens tot minister van koloniën, tot luitenant gou verneur-generaal en wederom tot minister van koloniën voor be noeming voordroeg, nog ver scheidene jaren nadat de ge beurtenissen plaats hadden, waarmee hij thans zijn oordeel tracht te staven, als minister handhaafde. Sterker nog: waarom hij hem in October 1944 behalve minister van koloniën tegelijkertijd tot luitenant gouverneur-generaal voordroeg, dr. Van Mook dus meer machtsvolko menheid schonk, dan ooit een mi nister van koloniën, of een gouver neur-generaal bezat, en zioh ten behoeve van dr. Van Mook een fi guur veroorloofde, die hij zelf na- denhand als een „staatkundig mon strum'* kwalificeerde Bovendien vraagt de regee ring zich af, waarom prof. Ger brandy de toelichting in zijn radiorede gegeven op de konink lijke rede van 7 December 1942 en die hy zelf blijkbaar van groote beteekenis acht voor een juist begrip van deze rede, aan I de Staten-Generaal heeft ont houden, toen hij deze in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het regeerings- beleid in Londen. Tenslotte zij meegedeeld, dat de regeering in de nadere toelichting van prof. Gerbrandy geen aanlei ding vindt om haar overtuiging, dat zij niets ongrondwettelijk voorstel de, noch in strijd handelde met de bedoeling der koninklijke rede, te herzien". Weersverwachting medege deeld door het K.NM.I, te De Bilt, geldig tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende vorst; matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid-Oost en Oost; en kele overdrijvende wolkenvel den, afgewiseld door lange pe rioden met helderen hemel; droog weer 5 Jan-: Zon op 8 08 uur, onder 16,03 uur; maan op 14 08 uur, onder 6-18 uur. 6 Jan-: Zon op 8 08 uur, onder 16 04 uur, maan op 15.02 uur, onder 7.39 uur. De Nwe Haagsche Crt. berichtte gisteravond, dat de kolenpositie zoodanig is, dat van de aanwijzing van een nieuwen kolenbon, welke begin Februari zou worden bekend gemaakt, geen sprake kan zijn. Naar wij van bevoegde zyde vernemen, is dit bericht ten eenen- male onjuist. Tengevolge van de staking in Amerika en de vorst periode is de aflevering van kolen eenigszins vertraagd, zoodat velen hun derde 3 mud nog niet hebben ontvangen. Om te voorkomen, dat er men- schen zouden zijn, die reeds hun vierde 3 mud zouden krijgen, ter wijl anderen nog op hun derde drietal eenheden zitten te wachten, zal deze laatste categorie eerst worden geholpen, voordat een nieuwe bon zal worden aangewe zen. Of dit begin of half Februari zal zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. Reden om ongerust te zijn. dat de toegezegde 12 mud niet zouden worden verstrekt, is er echter geenszins. H. M. de Koningin ontving het corps- diplomatique in het paleis op den Dam. Boven het c.-d. na de receptie op het paleis. Hiernaast de aankomst van Zijne Excell. de Apos tol. internuntius Ons land ondervindt als import- land van broodgraan den terugslag van de moeilijkheden in de wereld- graanvoorziening en de geviolgen van de stagnatie in de scheepvaart. Ons volksbrood, dat aanvankelijk zoo prachtig blank was, is lang zamerhand in kleur achteuiltgegaan De moeilijke broodgraanpositie, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening mede, maakt hat noodig den graan korrel verder uit te malen, waar door het brood grauwer is ge worden. Bovendien maakte de noodgedwongen samenstelling van de bloemimélange het uiterlijk van Voor leden van het Vaticaan droeg Z. H. Paus Pius XII op Kerstmis de middernacht-Mis op in de St. Pieter. het brood er niet beter op. Het publiek voor zoover het zich deze luxe kan veroorloven is er toe overgegaan nvser klein- brood (cadetjes e-d.te nemen, dat iets blanker van kleur kon zijn als gevolg van bet feit, dait de bak kers hun toewijzing inlandsohe patentbloem daarvoor reserveerden. De hoogere prijs van kleinbrood werkte dit in de hand. De vraag naar kleinbrood en witter groot brood nam zulke af. metingen aan, dat de bakkers daar. aan niet meer konden voldoen, vooral niet, toen de joewij zingen voor inlandsch patentbloem moes. ten worden beperkt. Een aantal bakkers vond er wat op en ging er toe over, uit het op toewijzing verstrekte meel de zemelen ;e ze ven, waardoor de broodjes uit iwit. ter imeel gebakken konden worden Het is duidelijk, dat daardoor de totale hoeveelheid voor brool bestemd meel wordt verminderd of dat nog donkerder, namelijk meer zemelen Wevatte,ndle „gewo ne" brooden worden gebakken. Bo vendien ontstaat op deze wijze eer. oneerlijke concurrentie, waarin steeds meer bakkers aanleiding vinden een concessie aan den smaak van een deel van het publiek te doen. De minister van landbouw enz. kon deze situatie niet laten voort duren, daar de practijken van het zeven van het meel de uitvoering van de voorschriften, welke voor j de samenstelling van de bloem in verband met de krappe graanpo- sitie moeten worden uitgevaardigd, j verzwakken. Thans is het den bak kers dan ook verboden meel of bloem anders dan in de samenstel- i ling, waarin zij deze grondstoffen j hebben ontvangen, tot brood te i verwerken. Op grond van het I nieuwe voorschrift kan dus het heuvel van het zeven van meel of bloem bestredten worden. Het vermengen van meel en bloem voor bruin brood of het ver- De Canadeesche prgmier, Mac kenzie King, die in Canada is ge boren heeft Vrijdagavond zijn pa pieren als Canadeesch staats burger ontvangen. Hij is n.l., tegelijk met 12 mil- lioen andere Canadeezen, op 1 Januari van dit jaar formeel .Ca nadeesch staatsburger' geworden, want op genoemden datum is de nieuwe wet op het staatsburger schap van het dominion van kracht geworden. Evenals de andere Ca nadeezen. zart de minister echter tevens „Britsch onderdaan**' blij ven. In het leven van een normalen mensch komen eiken dag bepaal» de taken terug Zy eischen den on* dergrond van een goede intentie, wil men niet vervlakken of tot s'eur zonder meer komen. Daarnaast "Zijn zoowel in het gees, telijke als in het tijdelijke hoogte, punten van beteekenis. Die festij, nen werken als hefboomen voor het dagelijksche werk geven kleur aan den vaak moeilijken, zorgelij. ken levensgang. Juist de gedachte en de bezinning op zoo'n hoogte, punt kunnen het in ons binnen ste doen zingen. Kerstmis, Oude Jaar en Nieuw, jaar waren van die vreugdeheuve len op den levensweg Doch wat we hoorden zagen of 'azen in en rondom die dagen, was niet by. zonder opwekkend. Het Vredesfeest en de overgang maar een nieuw tijdperk vormden maar het schijnt, prachtige gele. genheden om in donkere tanen en kleuren het toekomst-schilderij op te zet-ten. Levensernst en verantwoorde, lijkbeidsgevoel zijn benijdenswaar. j dilge eigenschappen. Een volk heeft daarvan niet te gauw over. vloed, doch het jagen van de menschheid in het kankerbosch en het drijven van oud en jong in het meer van pessimisme zijn methoden, die elk onzer met alle energie zal moeten helpen bestry. den Natuurlijk, 1947 wordt nog een moeilijk jaar. We hebben zulks in de rede van premier Beel kunnen beluisteren. Maar de leider onzer regeering drong tegelijkertijd aan op leven van hooger peil. H M. de Koningin karakteri. seerde onze algemeene fout noS scherper: We willen zoo spoedig mogelijk de oorlogsellende uit, maar met het gevaar, dat we te veel rnet ons zelf alleen bezig zijn. Blijven we in dit zware harnas romdloopen waarmee de duvel en zijn oude moeder ons leelijk te pakken hebben al lijkt de aan. kleeding net echt dan ver. knoeien we eigen en anderer le. ven op misdadige wijze. Het is echte levenskunst kleine vreugden te zoeken en te waardee. ren en die ook voor onze omge. ving voor te bereiden. Dan wordt het ongetwijfeld zorgelijke leven tenminste draaglijk. Ons rechtsge, voel maar bovenal onze nangebo. ren bezitszucht doodt bij het ami van een rijkere st0ffeering in het leven van den soms zoo stom eta. leerenden en geurenden buur de zangstem in onze harten. In ons binnenste steken orkanen op, die naar buiten zich ontlasten in kan, kerbuien en plasregens van haat. en wrokui'ingen. Bij dit alles is veel verlies en geen winst. Aanvaard betrekkelij. ke armoede, staar u niet blind op den soms maar schijnbaren en wankelen rijkdom van een an. der, Iaat het in uw binnenste zin. gen. Zingende harten. Zingende harten van gezin en samenleving Dan krijgen we da „symphonie der levensblijheid". Dan wordt 1947 toch nog een goed jaar en Nederland een voorbeeld. Vooruit dan, naar de vorming van zingende harten. HENK VAN DER MAZE. Het machtige gebied van hoogen luchtdruk over Rusland verplaatst zich aldus het weeroverzicht van h.et K.N.M I. hedenmorgen, nog iets in Zuidwestelijke richting. De kern ligt thans nabij Leningrad met een luchtdrukwaarde van on geveer 1050 millibar (788 milli meter) Daar de luchtdruk in het Middellandsche-Zeegebied verder daalde, ontstond over midden en Oost-Europa een in kracht toe nemende Oostelijke luchtstroo- ming, waardoor de koude lucht uit Rusland over de Noord-Duitsche laagvlakte in Westelijke richting naar ons land wordt getranspor teerd. Ook de Balkanlanden wor den wederom door de koude lucht overstroomd, waarbij de tempera turen overal belangrijk daalden. 'Zoo werden hedennacht de vol gende temperaturen gemeld: Uit Zuid-Ru land 30. uit Roe menië 20. uit Polen 18. uit de omgeving van Berlijn —12, uit Tsjechoslowakije 14, uit West- uit Hongarije en ongeveer 8 graden voorkomt. De begrenzing van de koude lucht passeerde in den loop van hedennacht ons land, waarbij de temperaturen langzaam daalden. Hedenmorgen om zeven uur wer den de volgende temperaturen ge meten: Groningen (vliegveld Eelde) 4, Leeuwarden 3, Den Helder 0, vliegveld Twente 3, De Bilt 1. Schiphol 1. Eindhoven 1 Maastricht (vliegveld Beek) 1,. Gilze Rijen 1. Vlissingen 0. Daar de luchtdruk in Spanje en Portugal steeds verder daalde, en ook bij de Azoren vrij diepe depres sies passeerden is de luchtdruk* verdeeling thans wederom gunstig voor een vorstperiode van meer dere dagen, waarbij de tempera turen geleidelijk lager zullen wor* den. Naar wij vernemen> zijn alle voetfbal-, hockey-, korfbal, en Duitschland —8, uit liongarye en handbalwe<lstrijden VOOr mor* mengen van verschillende soorten Joegoslavië 8. terwyl in de bloem blijft geoorloofd. IPo-vlakte nog steeds een vorst van 6en aiöeiasi>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1