LANGS DE „Voor Vrijheid gevallen" IJN Linggadjati en de grondwet De bioscopen bieden deze week: STADSNIEUWS steek jLaatste berichten DE UITBREIDING DER ZATERDAG 4 JANUARI 1947 PAGINA 3 katholiek thuisfront PIANODUO VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT R. K. GYMN ASTIEKVER. „EXCELSIOR" OFFICIEELE KENNIS GEVING Hinderwet CONSUMENTENCREDIET ENGELSCH-NED. SPORT ORGANISATIE WIJK F 23 IS ROYAAL ERNSTIG ONGEVAL DIEFSTALLEN ROMME CONTRA GERBRANDY ZONDAGSDIENST PREMIERE „PASTOR ANGELICUS" IN NEW-YORK MONUMENT VAN „DE WACHT" Onthulling door burge meester Oud COMMISSIE-GEN. Y ORST WERKLOOSHEID EEN VOLKSSTEMMING IN SPANJE? PRIJSPUZZLE TOONEEL EN MUZIEK De Kajotters van de Nieuwe Ha ven hebfben met hun tooneelopvoe- -ring in het Parochiehuis aan de Lekstraat, waar zij „De Drievou dige wijsheid van Vader Wang ten tooneele brachten, een mooie succes voor Katholiek Thuisfront geboekt. Zij wisten 40° over te houden en hebben dit aan het Thuisfront afgedragen- Het wordt langzamerhand gewoonte, om op verjaarspartijen, verlovingen en bruiloften een inzameling voor het Thuisfront,te houden; een pracht idee. Zoo zullen we spoedig aan onze militairen de militaire tehui zen en rijdende kapel-auto's kun nen aanbieden. Dinsdagavond geeft het piano duo Meta Russcher-Overman en Frank Russcher ondc- auspiciën van de Schiedamsche v olksunlver- siteit een voor iederen stadgenoot toegankelijk concert in Musis Sa crum. Het piano-spelende echtpaar heeft zich in enkele jaren tijds een bijzonder goeden naam verworven. Meta Russcher heeft het laatst van zich doen hooren als componiste van de muziek bij het ballet, (de chinoiserie), die Corrie Hartong ter gelegenheid van de opening van den Rotterdanru'chen Schouw burg aldaar met een groot ballet ten tooneele zal brengen- De musici zullen het volgende programma uitvoeren, dat van een toelichting zal worden voorzien: Piece, en si mineur, van Guy Ropartz; Variaties op een thema van Schumann, van Mario Ta- renghi; Fantasy van" A. Scriabin drie walsen van Reynaldo Hahn, twee Jamaicasongs van Arthur Benjamin en Gracia van M. In fante. Met ingang tvan Maandag a.s. gaan de gymnastiekoefeningen weer ioeginnen. Voor de junioren brengt de maand Januari al direct iets prettigs. Op Zondag- 26 Jan. en 2 Fs'or. komen alle jongens en meis jes in de Volksbond, dejongste om half drie, de ouderen om 8 uur Door de balletafdeeling zal met een sprookje het eerste gedeelte van het programma verzorgd twor- den, terwijl dejunioren zelf hun vaardigheid aan forug-paard en met andere oefeningen voor de ouders, waarvoor ook plaatsen zijn gereserveerd, zullen demonstreren Van de Turnkring den Haag heeft Excelsior de vereerende uit. noodiging ontvangen om deel te nemen aan wedstrijden Sn den B- en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 Jan. 1947 vergunning verleend aan N. A. Groeneweg, alhier, tot oprictting van een steenhouwerij in het pand Dwarsstraat 66i Schiedam. 4 Januari 1947. CULTUREEL ROOSTER Voor de week van 612 Jan. 7 Januari: Musis Sacrum, Lange Haven 113-155: Volksuniversiteit, concert op twee vleugels met toe lichting, Meta Russcher—Overman en Frank Russcher. Veneenigingslokaal Nieuwe Ha ven 155: Winkeliersver, „Broers- Ha*agschien~Dierentuïn óp 16 Febr.vest", tooneeluitvoering dbor R.K met 3 daim es. 1 heeren- en 4 meis- Tooneelgezelschap „Brederode jes groepen, elk ivan 6 cteelnemers 'S avonds Door een aantal gehuwde dames is een comité gevormd om de ju niores aan de veretniging voor elke afdeeling en dat zijn er 30 in 't geheel een eigen vlag aan te bieden. Gehoopt wor-dt roet me dewerking van de ouöters reeds op .bovenbedoelde feesten de plan nen in daden te kunnen omzetten. Met de tweede Exelsiorade in 't zicht is er weer volop gelegen heid voor die turners en turnsters om hun mooie en gezonde sport naar hartelust te beoefenen. Het komt voor, dat enkele per sonen die een bericht thuis heb ben ontvangen, dat zij voor een consumentencrediet in aanmerking komen, tot nog toe verzuimden de verklaring, dat zij met de voor waarden al dan niet accoord gaan, aan den Districtsraad terug te zen den- Betrokkenen wordt er hier nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat het crediet alleep kan worden toe gestaan na terugontvangst van de accoordverklaring. L Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71: Kath. Kring. MIVA- avond, gevolgd door tooneeluit voering „Blank en Zwart" Roomsch Tooneel, 's avonds. door Hoe het in andere steden is, weet ik niet, maar in Schiedam hoef je je werkelijk niet voor je genoegen te laten begraven. „Is ter iemand dood?" vroeg de juffrouw met de boodschappen- tasch. terwijl ze een goudreinet schoon wreef aan de mouw van haar mantel. „Dachu misschien, d,at ze er een levende gingen onderstoppen!'' smaalde de man, die tegen het hekje van den Vlaardingerdiik leunde. „Ik bedoel, wie der dood is verklaarde de juffrouw en scheur de met haar tanden een derde part van de goudreinet. ,,Die in de voorste wagen", zei de man- De juffrouw kloof het vrucht- vleesch van het klokhuis af en vervolgde haar weg. Ik keek naar de rouwstoet en huiverde.... Dat noemen ze „iemand de laat ste eer bewijzen", dacht ik. zou er van al die hoog-gehoede. vaal- gejaste mannen langs de kist en achter de rijtuigen er wel één zijn, die een oogenblikje biddend de ziel van den afgestorvene gedenkt? Ze loopen er voor een daalder Dat is alles, wat ik er zeker van zeggen kan.... Hun gedachten zijn vermoedelijk bij het konijnen- ?k thuis, (bij het potje bier straks ot bij de sigaar, die er misschien op overschiet De voorbijzangers ?u°,m ,en slechts een enke- voorSu Rhet hoofd- Ik heb me "«en be- MIJN EIGEN BEGRAFENIS. Traag trekt een rouwstoet langs De menschen zeggen: den dijk' „weer een lijk'', en ik lig In den wagen. Zes kerels zullen mij straks dragen en vloeken: „Stik, wat is tie zwaar ze krijgen elk-een daalder maar Mijn kist wordt in een apparaat gezet, de doodgraver tikt aan zijn pet en langzaam draait hij mij omlaag- De bode zegt: „De laatste voor vandaag, schiet op, we krijgen regen". Mijnheer kapelaan geeft gauw zijn zegen. Een vriend zegt; „Hij is uit zijn lijden". .Dan wacht ik op het eind der tijden. SEBASTIAAN. Als datum voor de returnmatch van den op 28 November j.l. te Wandsworth gehouden bokswed strijd, die, zooals men zich herin neren zal, door onze ploeg met 4 partijen tegen 2 werd gewonnen, is onder voorbehoud van de goed keuring der betreffende Boksbon- den de 24ste Februari e-k. aange wezen Deze interessante ontmoe ting zal in Den Haag plaats vin den; nadere lh ij zonderheden volgen eerstdaags. Wijk F 23 van de luchtbescher ming heeft het materiaal, dat o ver- bódig geworden was. verkocht. Een groot batig saldo bleef hierna over en de vergadering van blok en wijkhoofden besloot deze gel den beschikbaar te stellen van ver- eenigingén en stichtingen, die wer ken in het algemeen belang. De Schied. Vereen, ter bestrij ding van de t bx. kreeg 750; de Stichting 194045 500; de Schied. Vereen, ter bescherming van Zuigelingen 500; Het Rood-e Kruis afd. Schiedam 100; Het Groene Kruis afd. Schiedam 100; Het Wit-Gele Kruis afd. Schiedam 100- Ver- Dierenbescherming afd. Schiedam 100; Zwakzinnigenzorg Schiedam 100; Ver. tot verple ging van lijders van vallende ziekte 100; Ver. „Het Zonnehuis" 100. Deze bedragen zijn dezer dagen aan de vereenigingen en stichtin gen overgemaakt. Een klein be drag, dat nog in kas is, zal nog een bestemming krijgen. Wijk F 23, een der aAiefste wij ken van de stad, heeft bij liqui datie zijn roem hooggehouden. Gisterenmiddag omstreeks 16 uur, reed een zeswielige vracht auto, bestuurd door C. A. v- d. B., wonende alhier, nabij de Nieuwe Brug, met een bocht naar links de Rozenburgschestraat in. Op den vrachtauto was een ijzeren laad bak, wegende ongeveer 1200 kg., geplaatst. Bij bet nemen van den bocht, schoof de laadbak, die los op het chassis stond, daar af, waarbij de 30-jarige A. G- V., wo nende alhier, die op den laadbak stond, met den bak op straat viel. Hij kreeg van den bak een duw in zijn rug en bleef ter plaatse lig gen. Door dr. de Ridder, die ter plaatse was. werd geadviseerd V. naar het Gem. Ziekenhuis alhier, te doen overbrengen, in verband met inwendige kneuzingen. De auto is door de motorpolitie inbe- slag genomen. Door D- v. S„ wonende alhier, is aangifte gedaan van diefstal van een reservewiel met band uit zijn auto, die voor zijn woning stond. Als verdacht yan diefstal van je never is door de politie alhier, aangehouden H. J, de B-. wonende alhier. Door J. G- H., wonende te Rot terdam. is aangifte gedaan van In de tot de laatste plaats bezette groote zaal van den Haarlemsehen Kegelbond heeft prof. Romme Vrijdagavond nog eens zijn beken- die rede gehouden over Linggadjati Meer in het bijzonder ging spr. daarbij in op de radioredè, welke prof. Gerbrandy Donderdagavond heeft gehouden. Spr. wilde vooral twee punten uit deze rede van enkele opmer kingen voorzien- Gerbrandy heeft als voorzitter van het Gomité Handhaving Rijkseenheid gezegd, dat onze grondwet door daden van de regeering wordt aangetast. Vol gens zijn opvatting schendt ze die dus. Hij motiveerde dit. toen hij zeide, dat de wederzij d-che ver bintenis in wezen een grondwets verandering inhoudt, en: „Het schept uit eigen grondgebied eerst een staat dien onze grondwet niet kent en gaat dan met dien staat een binding aan, welke de grond wet niet toelaat!" Hij noemt dit dan een dubbele grondwets-schen- nis. De heer Romme zeide daaropt „Ik moet hiertegenover zeggen, dat iemand, diede stukken van Linggadjati in zijn hoofd heeft, deze uitlating niet mag bezigen of voor zijn verantwoording mag ne< men. Linggadjati heeft tot nu toa nog niets gedaan en ik zou wel eens willen weten, wie de over eenkomst kan nakomen zondes grondwetswijziging! Het is onwaar* dat vooruitloopend hierop onza Regeering iets zou hebben gedaan, dat de grondwet niet toelaat!'' Spr. wees dan op de gewijzigd® houding van mr. Oud en prof, Gerretson en was van ordeel, dat het onverantwoord is, thans niet mee te willen doen. Speciaal om dat de Commissie-Generaal thans zal worden uitgebreid om het ge- heele volk te vertegenwoordigen* Men verscherpt noodeloos de ver houdingen door thans verder in da oppositie te volharden. Gerbrandy dient zich hierop te bezinnen; laat hij meedoen, dieze nationale zaak tot een echt-nationale uitvoering te brengen, zoodat we allen ge zamenlijk de schouders weer er onder kunnen zetten ter voltooiing van de koninklijke belofte! (Dave rend applaus). diefstal van een ijzeren wagen met rubberbanden Aangifte van diefstal van twee nieuwe richtingwijzers is gedaan door F. A„ staande met zijn woon wagen op het kamp alhier. F. Jungerius, B. K. laan 269a, Tel. 67355; J Ris, Tuinlaan 92, Tel. 67856, G. In 't Veld. W. de Zwij gerlaan 23, Tel. 68599. Apotheek Gouka, Groene laan 127. De film Pastor -Angelicus'', waaraan deaer dagen onze Parij- sche correspondent een uitvoerige bespreking wijdde, heeft met Kerstmis voor het eerst in New York gedraaid. Zoowel kardinaal Spellman als mgr. Fulton I. Sheen, woonden de première bij en lieten zich in waardeerenden zin over de film uit. Morgenmiddag om 1 uur zal op de algemeen/e begraafplaats Croos- wijk de plechtige onthulling plaats vinden van een monument, dat is opgericht tot blijvende herinnering en hulde aan alle in den oorlog gesneuvelde verzetsmenschien, met name aan de drie Rotterdammers, medewerkers aan het in den oorlog verschijnende blad „De Wacrilt", die De vier veeren (Passage) Men wrijft even de niet geloo- veniae oogen, wanneer men in een Engelsche film dalgene verheer lijkt ziet, wat men het monopolie van het Pruiserrdom meende. Het geschiedenisboek, waarin hier ge bladerd wordt, noemt namen als Kitchener en Karthoem. zoodat men t'p een kouden wintermiddag aan twee uur Alexander Korda voldoende heeft, om het gemak kelijk aangewaaide onderscheid tusschen Engelschman-gentleman en Duitsche.r-slavendrijver ziet wegvallen en ervoor in de plaats een verschil in verschijningsvorm; niet van wezen ontdekt. Het hel dendom van den man in wapen rusting wordt hier in technicolor bezongen op een manier, die wijlen de Ufa niet zou kunnéh verbeteren. „Right or wre'ng my country", het doet er niet toe of het recht of onrecht is; het gaat om mijn land" (doet menigten hysterisch brullen, en sabelsleepers een keelbrok wegslikken. Het is nóg maar een zestig jaren geleden; een men. schenleeftijd. Men doet goed bij dit alles geen moment aan lord Killearn en Indonesië te denken. Harry Faversham, telg van een oude stam van militairen, heeft een afkeer van den militairen aienst. Hij huwt de dochter van een vecht.generaal, die uitsluitend Wi™6*- je nog wel op de Krim- Ungen leeft- Opgeroepen a<£evet> dienst in Afrika, neemt Harry ontslag. Zijn drie vrienden sturen hem ten teeken van minachting hun kaartje met een veertje, waaraan hij zelf een vierde, dat van zijn vrouw toe- voégt. Hij gaat aanvankelijk van haar weg. maar besluit later haar eer te herstellen door zich heime lijk bij Kitchener's leger te voe gen. Via Egypte belandt hij bij de troepen van den opstandigen ka lief, nadat hij nog een van zijn vrienden, rivaal in de liefde, gered heeft van den dood door ontbering. Hij ontmoet zijn twee andere vrienden in de gevangenis van den kalief. Tezamen met hen bereidt hij een opstand voor, die juist uitbreekt. wanneer twee charges van de troepen van den kalief mislukt zijn en Kitchener de gehavende resten van diens leger aanvalt. Zoo werd Favers- ham toch held. Het verhaal is goed verteld in vele kleurige beelden met chargeerende kameelbrigaden dansende negerinfanterie en alle onmisbare elementen van geslaagde massa-regie. Het bezoek aan deze kleurenfilm zal groot zijn. Op het tooneel is een springmat gespan nen, waarop de 3 Almo's de gek ste kunsten uithalen. Ma heeft hen vroeger kennelijk nooit ver boden 's morgens op de spiraal matras van het bed' te springen. Achter de tralies Nadat een leerzaam filmproduct over Fran-ch Aequatoriaal Afrika de Mv,'nopole-bezoekers weer alge- meener heeft ontwikkeld; en hun, inzicht, hoe men inlanders voor Omtrent de plannen der regee ring met betrekking tot de uit breiding van de commissie-gene raal meldt het A.N.P. thans: In de afgeloopen dagen heeft da regeering besprekingen gevoerd teneinde te komen tot een uit breiding van de Commissie-Gene raal. Zijn wij welgeinformeerd. dan ligt het in het voornemen der re geering een wetswijziging voor te stellen, welke hêt aantal leden der commissie van drie op vijf zal brengen. Uiteraard zal de lt. Gouverneur- Generaal ook in het uitgefcreide college zitting hebben. Te doorgaans welingelichter plaatse worden in dit verband da namen genoemd van dr. A. D. A. de Kat Angelino. oud-directeur van het departement van onder wijs en eeredienst te Batavia, die speciaal voor besprekingen met de regeering sedert enkele weken uit de Ver. Staten in "Nederland is te ruggekeerd en van prof- S. Pos- thuma, buitengewoon hoogleeraar te Rotterdam en directeur van de op 8 December 1945 op de Waals- Ned. Bank. dorper vlakte zijn gefusilleerd. De opdradht tot oprichting van dit monument is gegeven aan Hans van Dijk, die zich in samenwerking met den Rotlterdamschen kunste naar Louis van Roode op uitste kende wijze van deze taak heeft gekweten. Het monument bestaat uit een platvorm van mozaïek, waarin het opsdhtift („Voor Vrijheid Geval len" alsmede het ëmlbleem van „De Wadht" de leeuw, prijken. Daarop staat een zuil, waaruift bovenaan een maóker is gebeeldhouwd, het welk een zinnebeeld is van dien verzetsgeest en de berusting van het lijden tot in den dood, door de gesneuvelden Vanuit het mas ker ziet men twee handen rijzen, welke het hakenkruis breken, de verzinnebeelding van de kracht, welke uit den geest van riet ver zet is voortgekomen- Heit monument zal door burge meester Oud worden onthuld, waarna het aan de gemeente zal worden overgedragen. De Kon. Zangver. Rotte's Man nenkoor en de Rotterdamscfoe Postharmonie zullen deze plechtig heid welke door verschillende autoriteiten zal worden bijge woond, opluisteren- Een U.P.-telegram uit Madrid maakt melding van een „bericht uit goed ingelichte politieke krin gen", volgens hetwelk Franco het instituut voor politiek onderzoek heeft verzocht, een plan voor eea volksstemming te ontwerpen. Het bericht heeft onmiddellijk aanleiding gegeven tot de veron derstelling, dat de caudillo eea dergelijk plebisciet in den zin zou hebben. Reeds eerder is hiervaa sprake geweest. Achttien maanden geiteden namelijk heeft hetzelfde instituut een plan opgesteld, dat echter in de archieven werd opge borgen. Franco zou dus thans op het oude denkbeeld zijn terugge komen. De wnd. directeur van het Gew. Arbeidsbureau Rotterdam maakt bekend, dat de eerste vorstperiode is geacht te zijn beëindigd op 8 Jan. 1947- Indien tengevolge van de weersomstandigheden het werk nog niet is hervat, of indien door de hernieuwde optredende vorst het werk andermaal wordt stilge legd, dienen uitgevroren werk- j nemers, om aanspraak te kunnen maken op overbruggingsuitkee- ring, zich opnieuw bij het arbeids bureau te melden. D.U.W.-arbei- ders behouden hun overbruggings- uitkeering op vertoon van het voor Na de cijferpuzzle, die wederom veel belangstelling trok. nen let tergrepenraadsel. In den ring ko men 16 woorden voor, elk van 2 lettergrepen. De eerste lettergreep van elk woord is gelijk aan den twpeden lettergreep van het voor afgaande woord. de moderne oorlogvoering kan de eerste vorstperiode afgegeven - 11Al - 1 -T- 1- nl n bewijs van inschrijving als vorst- werklooze, UITSLAG PRIJSVRAAG „NA HALF ZES" In de prijsvraag voor de interes- gebruiken, heeft verdiept, komen Stan Laurel en Olivier Hardy in de bajes terecht. Zij doen het komisch, al is er soms een wrange bijgedachte aan afgeloopen jaren. Als brouwers van clandestien bier krijgen ze een logeerpartij op staatskosten, die door een loszit tende tand van Stan een voort durende misstap wordt. Ze kunnen het weer eens nooit goad doen. Eén keer ontsnappen ze. vermom men zich als nege-rs, maar moeten i Maan" van C v. d- Weele). Zij en natuurlijk juist den gevangenis- twee dames komen in aanmerking directeur ontmoeten, Een gevan- voor een binnenlandsche vlucht, genisopstand mislukt ondanks hen De gevraagde woorden zijn; le- riviermonding, 2o- deel van een effect, 3o. hoofdstad, 4o. wijsgeer* 5o. kreunen, 6o. leider, 7o, vogel# sanUte inzending der K L.M.-ten- |g0. rekenen, 9o. seizoen. 10b. zang toonstelling ..Na half zes", bleek Utem. llo. grondregels. 12o. leider, mej. Suze v. d. Linden, Polderlaan j30 zenuwen, 14o. doorzicht, 15o- 44, Rotterdam Z„ de winnares te zijn (scheepsmodel „De Halve maar de directeur denkt, dat het ■dank zij hen is, dus krijgen ze gratie. Wegens het filmpje over Afrika voor volwassenen. Luxor 8 u. St A.R.T, ,Er «ornt een vriend vanovond*' waarna Thomasvaer en Pieternel vergaan, 16a. militaire troep. De goede oplossing van de vorige puzzle is 2975. Een prijs verwierven: C. DE KIBV1TH Fultenstraat 9b, Schie dam: J. VAN DEN BURG, Prof- Kam. Onneslaan 110, Schiedam; H. VTSSCHER. K. Singelstraait l5h# Schiedam; RIA VAN DIJK, AlA Muijsstraat 33b, Schiedam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3