tegen politie-inspecteur 4 KERMIS in miniatuur R Gezocht ADIO POODSTRAF Ethiopië en het TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Belangrijk gesprek wegens moord PAGINA 2 Handlanger van Duitsche moordenaars FINANCIEEL ACCOORD MET BELGIE KATHOLIEKE LUCHT- VERKENNERS Gerbrandy over verklaring van Van Mook DINSDAG 7 JANUARI 194* VATICAAN SPOORSTAKERS BIJ DE KONINGIN Bankwèrker uit Gorinchem vervaardigt een mallemolen GENERAAL SPOOR NAAH NEDERLAND programma Het bijz. gerechtshof te Amster. Bam behandelde gisteren de zaak •egen den 45 jaar ouden A. Harre bomee eens inspecteur van poli. 'tie te Amsterdam, later lei'.der vun Ben inlichtingendienst in de Doe. lenstraat aldaar en tenslotte corps- «bef van de politie te Velsen (van 1043 af Harrebomee c'te reeds van 1924 Mj de politie was zich in 1933 als Bd van de N.S-B meldde, daar Wittrad bij het amb tenia ren verbod, aaaar zich in 1940, na den Duit. «chen inval in ons land weer on. ■ntddellijk meldde wordt bij het begin van de zitting door den pre sident W F. van Schaeck Mathon. Acht man en een Jood- sche kleuter Een lange rij van getuigen leg- de vervolgens verklaringen af over huiszoekingen, die onder lei ding van Harrebomee waren ver richt. Een heel trieste geschiedenis was wel die van dr. H. Hagtingius uit Koog a- d- Zaan, bij wien Har rebomee met 7 ondergeschikten op 26 November 1943 een inval deed. De dokter had twee pleeg kinderen, waaronder een 4-jarig joodsch jongetje. Harrefcomee ver zocht den dokter hem de papieren van dit ventje te laten zien en zei daarna: ,,Die bevredigen mij niet, ik geloof dat het kind joodsch is en moet het meenemen''. Op een verzoek van mevr. Hagtingius, bet kind den volgenden dag zelf te mogen brengen, ging hij niet in. •ndervraiagd over zijn politieke'Ook de dokter zelf werd gearres- pteening en hij antwoordt dat hij teérd en 6 maanden in Vught op een Duitsche overwinning heil Besloten- Het- kindje werd uitgele- ▼oor Europa en voor Nederland Mg. Dan komen de S. D.aanslagen dn Yelsen en Beverwijk die als re. presaille werden uitgevoerd en Waarvan meestal volkomen on schuldige personen het slachtoffer BÜn gewonden, ter spSafoe. Als eerste getuige wordt de 42. farige Kriminal Sekretar E. Rilhl gehoond. Hij bevestigt, dat hij met Ben door de illegaliteit doodge. fdhoten Oelschlagel op 'n dag naar Velsen is getogen, toen Harrebo- ■nee dear corpschef was en op Bi enz kamer in het politiebureau geaien heeft dat de verdachte en Oelschlagel een lijst met namen ▼an ingezetenen bekeken. Volgens Harrebomee was deze lijst destijds Boor den later eveneens doodge. tchoten kapitein Ritman op zijn last opgesteld en bevatte deze de ■amen van hen, die als gijzelaars gevangen konden worden genomen. Het bevel tot het opstellen van Éjsten was uit Den Haag gekomen. Ér waren veel aanwijzingen, dat Harrebomee vher namen zou heb ben onderstreept, hetgeen deze «chter ontkende. Rühl verklaarde, dat hij Rühl, denzelfden vond met Oelschlagel langs de vier adressen leed en de huizen in zich opnam- Den volenden dag reed hij met Benige Duitsche ondergeschikten terug nam een zekeren Van der Lee en Van Dok gevangen, liet dr- Huiler uit Beverwijk tijdens een geënsceneerden mysterieuzen aan slag in zijn woning doodschieten en loste zelf een schot op den heer Juckers. die een schampschot in het gezicht kreeg. Een en ander geschiedde, naar Rühl mededeel- Be, in opdracht van zijn chef La- ges. De Amsterdamsche S-D.-chef, Kriminalrat Willy Lages deelt me de, dat dergelijke gijzelaarslij sten In tallooze plaatsen in. opdracht ▼an de Duitsche instanties in Den Haag bij den S-D- moesten worden Ingeleverd. Zij vormden de basis ▼oor Duitsche maatregelen. Lages bevestigt, dat hy Rühl en Viebahn Bpdracht heeft gegeven tot het doodschieten van dr. Buller en Juckers en tot het gevangen ne men van Van der Lee en Van Dok maar ook hij stond onder hoogere opdrachtgevers en wel uit Den Haag- Bij de verdere behandeling van Be zaak, waarbij ook nog de be ruchte Nederlandsche SD--er Maarten Kuiper voor 't hekje ver- scb een, werd het haast een spel letje. zooals de heeren de grootste verd aan den S-D. en volgde den bekenden weg naar Westerbork, waar het korten tijd later is over leden. En ook hier verschool verd. zich weer achter het ,,Befehl.'> Een andere getuige, de 51-jarige Santpoortsche glazenwasscher J. Duitscher, was nog zoo gebeten op den verdachte, dat hij, dreigend met een leeren zweep zwaaiend, die hij bij de bevrijding op een der concentratiekampbewakers had buitgemaakt Harrebomee toebeet; ••Als ik hier Üe baas was, kreeg jij iederen dag 15 zweepslagen". Het bleek, dat Harrebomee ook bij dezen man een inval had gedaan, zooals steeds met medewerking van een flinke overmacht aan po litiemannen en den glazenwasscher aan den S-D had uitgeleverd. De 22-jarige J. Stratman uit Beverwijk vertelde vervolgens hoe onder leiding van den verdachte de bij zijn ouders ondergedoken joodsche familie Druif met kinde ren was weggehaald, tezamen met vader Stratman, Geen van allen is ooit weergekeerd. De advocaat-fiscaal eischte ten- slbtte dan ook de doodstraf. Uit. spraak 20 Januari. Nader vernemen wij, dat de ff. nancieele ontwerpovereenkomst door den minister van financiën van Nederland en België is goed. gekeurd, zoodat het betalingsver. keer tusschen beide landen van Maandag 6 Januaii af weer gere. geld is. Het afgeloopen weekend heeft de ,,Parmientier.troep" der Katto. luchtverkenners te Den Hacg het éénjarig bestaan gevierd. Zater. dagmiddag inspecteerde de beken, de K. L M..viieger K D, Parmen. tier, beschermheer van den troep, in gezelschap van zijn eehtgenoote en beide dochters op het platform van Schiphol de verkenners. Diaar. na vertrokken de jongelui onder leiding van Hopman Pennock, in 'n Skymaster bestuurd door Par. meritier, voor een vlucht boven Amsterdam en de residentie Zondagmiddag werden de fees, telijkhedèn voortgezet met demon, straties op het vliegveld Yp-enburg. Na een lucht, waaraan behalve de heer ParmenUer en zijn fami. lie, alle luchtverkenners van den jubileerenden troep aanzaten had omstreeks 3 uur de vlaggeparade Plaats. Vervolgens werd door en. kele verkenners met twee vlieg! tuigen gevlogen Des avonds had in de aula van het Aloysius.college een propagan. da.avond plaats. Er werden ver. scheidene films vertoond, terwij"] het bij padvinders trad,jti0neele, kampvuur niet ontbrak. Prof. P. S- Gerbrandy heeft te kennen gegeven, dat de door het A-N.P. gepubliceerde verklaring van dr. Van Mook naar aanleiding van Gerbrandy's rede in sitrekking niet onjuist is, al is zij wel in en kele detailleeringen niet geheel aanvaardbaar. ,,De mededeeling van dr. Van Mook raakt echter het betoog in mijn radiorede niet" al dus prof. Gerbrandy. Maandagmiddag heeft H. M. ie Koningin ir. W. Hupkes, oud pre- 3ident-directeur der Ned, Spoor wegen en een tiental spoorwegman nen, uit alle rangen, in het paleis op den Dam ontvangen. Deze ont vangst droeg een besloten karakter en werd slechts door enkele leden van de hofhouding bijgewoond. Ruim vijf kwartier heeft de Ko! ningin zich met haar gasten onder, houden, die a len een belangrijk aandeel hebben gehad in hét spoor - wegverzet. Tevens heeft zij offi. ckel afscheid genomen van ir Hupkes, als president.directeur der N.S. H. M. liet zich door ieder per. soonlijk inliohten over zijn werk gedurende het spoorwegverzet In 1923 werd de mooiste stoom- caro'ussel van Europa gesloopt. Het was de beroemde caroüssel van Anton Beniner, een sieraad van vele kermissen in den lande. De onderdeelen van deze kermisattrac tie werdien gebruikt voor diverse nieuwe caroussels. Het meeren. deel vond zijn toepassing in een anderen fraaien draaimolen dien van Janvier. Deze draaimolen werd echter door een droevig lot ge troffen, want in October van het vorig jaar verbrandde hij in het Luna-park te Den Haag. Den 30- jarigen bankwerker Theo" den Uijl uit Gorinchem, is het echter, na 6% jaar ijverig knutselen, gelukt den vermaarden Anton Benner- draaimolen aan de vergetelheid te ontrukken. Theo den Uijl heeft namelijk een miniatuur gemaakt van de caroüssel met een eigen draaiorgel en een cake-walk. Tot in de kleinste details h-eeft hij het origineel in miniatuur nagebootst. In 24 miniatuur kermiswagens heeft éhem Elke kermiswagen is nauwkeurig schaal 1:30 va-n de oorspron kelijke modellen nagemaakt, al zullen deze wel geen sehroefslui. tingen van tandpastatubes ge bruikt heikben als wieldopges zoo als het bij de verkleinde uitgave het geval is. De caroüssel annex cake-walk bestaat uit 750 losse stukken* Elk onderdeel is minu tieus besijhilderd met kermisvoor- ste.lingen, en deze schilderstuk ken" va-n 1 a 1% cM. geven aan het geheel een echte kermissfeer, die nog verhoogd wordt idoor cL 1100 miniatuurspiegeltjes, die het lustig draaien van den malle molen verhonderdvoudigen. Hier toe draagt niet het minst béj het 32 cM. breede en 17 cM. hoo- ge orgel, dat onvermoeid de ker misdeuntjes uitgalmt 6H Jaar heeft deze superknutselaar aan zijn miniatuurkermis gewerkt en als men de zorgvuldigheid beziet, waarmede hij zelfs de pluche zit tingen van de gondeltjes in zijn draaimolen heeft 'uitgevoerd, lijkt ■die levertijd" van dit kunstw er ic zeker niet lang. De heer van Uijl exposeert zijn knutselwerk gedurende veertien dagen in het te Waar uit Vaticaanstad wordt meld is de •ezuiet Theodoor Molk, nens, die op Kerstdag door den Hi Vader in audiëntie werd ontean, gen. met een Pauselijke opdracht naar Ethiopië vertrokken. Hij zal er den toestand van de Katholiek» Kerk bestudeeren en voorbereiding gen treffen tot het herstel van ds diplomatieke betrekkingen met 'I Vaticaan. Reeds vroeger was er te Addis Abeba een Apostolische delegaat. Deze moest evenwel zijn post ver, laten, toen de geallieerden 't land binnenrukten. De regeering van den negus schijnt evenwel de Ka. tholieke Kerk gunstig gezind te zijn en een herstel der diploma, tieke relaties met voor te staan. het Vaticaan h'iji de caroüssel uit Gorin- gebouw ,,De Brakke Grond" naar Amsterdam gebracht.1 Amsterdam. Generaal Spoor zal in den nacht van 11 op 12 Januari naar Neder^ land vertrekken. Het republikein® 9che blad ,»Soeara Oemoem* schrijft hierover: ,,In politieke kringen te Batavia is men van meening, dat het bezoek van gene* raai Spoor aan Nederland niet uit sluitend een onderhoud met dm minister-president, dr. Beel. ten doel kan hebben, doch dat er an dere bedoelingen achter moeten zitten." Men acht de mogelijkheid groot, aldus het blad, dat generaal Spoor reeds versoheidene malen op eigen Initiatief de Naderlandsche politiek heeft gesaboteerd, terwijl dr. Van Mook als oppel-ste bevelhebber een slappe houding aanneemt. Wannier, zoo vervolgt het blad. generaal Spoor straks zal zijn te ruggekeerd, zal de toestand in In donesië nog slechter worden, het geen beteekent, dlat generaal Spoor met succes maatregelen zal treffen om bet Nederlandsche gezag hier e herstellen, door buiten de offi- cieele wegen van de Nederlandsche politiek in Indonesië te treden Generaal Spoor, zoo besluit'het blad, zal uit Indonesië moeten worden teruggeroepen, willen de Nederlanders in Indonesië werke lijk nieuwe wegen bewandelen. Tot zoo ver het blad. Het spreekt vantelf, id,at wij deze ,,republikein- sche beschouwingen" slechts geven ,,a tjtre d' information''. 13. Nee, Tim liet niet zoo maar met zich sollen, dat zou hij eventjes bewijzen. Voorzichtig sloop hij de gang door en gluurde om het hoek je. Ho a, daar hoorde hij stemmen verantwoordelijkheid voor de Sil- ,je' udar simmen bertanne-moorden schoven op de verstaal Daar scheen de blas'va- twee doodgeschotenen door de il- e legaliteit: Oelschlagel en Ritman. dle bende 2ltten> tjonge' t-|onge wat ging die m,an daar te keer. „Jullie zijn me een stelletje ezels! Is dat een manier van werken? De heele boel loopt in het honderd zoo. Wat is dat nu voor een stom miteit, om dien Tim te ontvoeren Zooiets lbLijft toch niet onopge merkt? Die weet n-u meteen, wie er met den boel te maken hebben. Suffers zijn jullie, stommeriken, ezels!! Nee, we moeten nu maar al les op alles zetten, dat 't schip van daag nog vol komt en er dan mee uitscheiden. Ik heb thulis nog een reserve-pomp, schakel die er ook nog maar bij in!!!" (Herplaatst wegens misstelling) 2g-15 Viool23.30 Gram WOENSDAG, 8 Januari. HILVERSUM (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Gram11.15 Report.; 11.45 Ber. uit Indië12.00 Muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Celesta 14.00 Piano; 14.30 Kwartet; 15 00 Kamerork.lfl.00 Koor; 16.45 V d. jeugd17.30 Volksherstel17.35 Man doline; 18.00 Piano; 18.30 V. d Ned Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Caus 19.30 Eng les; 20.00 Orkest (20.55 lezing); 22.00 Nieuws en actual.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Oram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 11.00 Voordracht; 11.20 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Gram.13.00 Nieuws; 33.20 Millers; 13.50 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Muziek; 15.00 V. d. jeugd (15.45 V. d. zieken)17.15 Accordeon17.45 Caus.18.00 Nieuws; 18.15 Jan Corduwener; 18.45 Caus.; 19.00 Gram.; 19,15 Caus.; 19.30 Lazing; 20.00 Actual.; 20.15 Operette; 21.25 Hoorspel; 22.00 Ram. blers; 22.30 Lezing; 23.00 Nieuws; TO) goewel het een feit was, dat de ctives van de Yard als regel (een vuurwapens droegen, was het «en geruststellende gedachte, dat hij in zijn heupzak een geheel ge laden revolver droeg, welke hem Be laatste week niet meer verlaten had. Hij was niet van plan ziin wapen te gebruiken, maar wan. ■eer de een of ander mocht be ginnen lood om zich heen te spu wen, was hest wél zoo goed op alles voorbereid te zijn. Plotseling gleed Warburton als Ben schaduw over een heg, rechts van den weg, en verdween uit het gezicht. De vier overigen betraden •en boscfa links van den weg Burke ging voorop totdat hij vlak h« den ingang van Pine Tree Lodge bleef staan, waar Neil Cairn Be wacht hield. Iets bijzonders 7 werd hem Bevraagd. Stil als hel graf, antwoordde Caim. Ik heb geen levende ziel Bezien noch gehoord. Goed, zei Biuirke Warbnwton •n M'Vie zullen inmiddels aan Be achterzijde over den muur zijn geklommen. Nu zuilen we het halletje aan het rollen brengen. Verberg je onder de hoornen tot- dal ik roep. Maar denk er om, wanneer iemand probeert er van door te gaan moet hij gegrepen worden, hoe dan ook. HOOFDSTUK XXXII Een strijd in het donker. WOENSDAGNACHT 16 JUNI. Zich als schaduwen voortbewe gend, sloop bet troepje mannen onder de boomen verder, totdat zij het huis geheel omsingeld' had den. Met uitzondering van nu en dan een krakend takje, werd de stilte door niets verbreken. Zoodra iedereen zijn afgesproken post had ingenomen, begaven Burke en Cairn zich over het tuinpad naar een verlicht raam van de benedenverdieping, maar onder het loopen raakte Burke's voet iets dat als een draad sdheip af te knappen en op hetzelfde oogenblik werd in het huis een luide alarmbel hoorbaar. Hijk uit riep Burke tegen zijn vriend, terwijl hij tegelijk achter een paar boomen wegdook. Het bellen hield op en het licht werd uitgedraaid. Aangezien er juist een zware wolk voorbij de maan dreef, lag de tuin volkomen in duisternis. De eerste oogen- blikken was er in het huis geen verder spoor van leven merkbaar. Eindelijk klonk een flauw ge kraak toen een van de bovenramen geopend werd, gevolgd door «en dreigende pauze. Wie is daar riep dan ein delijk een heesche stem, Dat klinkt als Smollett, fluisterde Burke. Laten wy op het huis af stormen en er een eind aan maken drong Cairn aan. Wacht even. Ik zou eerst graag precies weten waar wy aan toe zijn, want Zij hoorden de scherpe knal van gen revolver en tegelijk suis de er onaangenaam dichtbij een kogel langs hun ooren. Zie zoo, dat weet je nu ten minste, merkte Cairn op. Burke verhief zijn stem. Je kunt beter naar buiten komen, Smollett, indien je niet gewond wilt worden. Het antwoord hierop kwam terstond in den vorm van nog drie kogels waarvan er een in den boom drong, waarachter Burke en Crain zich verborgen hielden. Deze werden gevolgd door een onder drukt gelach en nog twee kogels, waarvan er een nog juist Burke's schouder raakte. Dat is goed genoeg voor mij! zei hij, Cairns arm grijpend. Denk er om, dat ik onzen man in geen geval wil dooden, maar je kunt net zooveel op zijn beenen mikken als je wilt. Vooruit nu Op hun teenen begaven zij zich verder naar het huis. zich zoo goed mogelijk richtend naar het raam, waarachter een licht had gebrand. Toen Burke's vingers eindelijk het glas raakten, sloeg hij dit zonder meer met de kolf van zijn revolver in scherven, waarna hij de knip losmaakte en het raam omhoog schoof. Het volgende oogenblik waren de beide mannen in de kamer. Een zaklantaarn te voorschijn (halend kniple Burke die juist lang ge noeg aan om Smollett met een opgeheven revolver in de deur opening te zien staan. Een kogel floot door de kamer zonder iemand te raken maar vóór de oude man opnieuw kon schieten had Caim hem met zijn revolver op het hoofd geslagen waarop hij bewusteloos op den grond zonk. Nu opgepast voor vuurwerk van boven zei Burke. Hij had de indeeling van het huis zoo goed mogelijk in zich opgenomen. De deur stond open. Daarachter lag een gang waarin zich een trap naar boven bevewd In de deuropening staande luis terde hij gespannen. Er kraakte een plank en dan klonk een. be kende stem. Waarom aarzel Je. Burke Kom op! Het zou het gelukkigste oogenblik van mijn leven zijn, als ik jou koud kon maken al moest dat ook het laatste zijn dat ik doen kon Maar dat zal h"* met Na tot aan den van de trap geslopen te zijn, t te Burke zyn revolver in de nchUng waar-1 vandaan de stem geklonken had en haalde den trekk-er over. Er klonk een schot in antwoord hierop en een kogel boorde zich dwars door Burke's linkerarm Ben je daar nog al? klonk de spottende stem van boven. Indien die kogel je gemist heeft, heb ik er nog genoeg oveT. Burke vuurde snel achter el kaar twee maal terug en dook dan snel weg. wachtend. Maar er ee- beu!"i?e niets. Hij spande zijn ooren 'n Vyf seconden tLen! 'eek een eeuwigheid alvo rens Cairn het zwijgen verbrak Dat laatste moet hem- geraakt nebben! Zonder een woord te zeggen be gon Burke naar voren te sluipen, *(jn adem bijna inhoudend. Aan do achterzijde van toet huis hielden Jérry M' Vie en Warburton een haastige beraadslaging. Het schieten heeft opgehou den fluisterde M' Vie. Wat kan daar binnen gebeurd zijn? Wij moesten Burke's ordera waren duide lijk antwoordde Warburton be. slist HM zei, dat wij op onze pos ten moeten blijven tot hij ons riep, W'?t denkt U ervan? vroeg .zi"11 fot Lavalle wendend? "T'i m^e'en in leder geval nog eve" w -toten, meende de man van de Su'-H'5 u-n ve-volgde hij eves later plotseling- "'at ig dat? (Wordt venvoigd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2