Nieuwe „bevrijding" niet te overleven Rendezvous Nederlandsche stad in Amerika Een schilderijententoonstelling 'n Gunstig 1947 voor Oostenrijk Drie koningen aan de R.K. Leergangen te Tilburg «PAGINA 4 DINSDAG 7 JANUARI 190 F Vertrek der Russische ij bezettingstroepen? Het lot der industrieën bij het kerkhof AANHOUDENDE VORST GIGANTISCHE VLIEG- TUIGHANGAR kwamen van verre 1 VIERT HAAR EEUW FEEST WERKMETHODE NAAR DE OUDE MEESTERS I ENGELANDVAARDERS VERRADEN MIN. VAN BOETZELAER) TERUG In Weenen, waar nood en mise. *ie minstens even erg zijn als die, welke West.Nederland in den beruchten hongerwinter heeft ge. fcend blijkt de goedmoedige Ween. Kbe humor en humor kan veel leed draaglijk miaken nog steeds een der optimistische aspecten .te cUn. Zoo vertelt men daar: de oor. log 19141918 is hard geweest, die van 19391945 was zoo mogelijk nog harder, maar we zijn er door. been gekomen. Als er een derde wereldoorlog komt, zullen we er ons ook wel uit redden. Maar als we dan bovendien een tweede" be. vrij ding zullen moe ten beleven, wel, dan is alles verloren, die over. léven we niet meer Reeds op de conferentie van Yalta besloten de Groote Drie Oos. tenrijk niet als een overwonnen, maar als een bevrijd land te be. «chouwen en het alleen gemeen, schappelijk te bezetten om bij den heropbouw van het land behulp, ïaam te kunnen zijn. Maar de wer. kelijkheid is wel eenigszins anders gewonden. Niet alleen dat het to. taal verarmde land het heeft •inds 1918 niets anders dan de zwiaarste economische zorgen ge. hemd en is in de oorlogsperiode even leeg geplunderd als de andere bezette gebieden de zeer hooge bezettingskosten, welke door zijn «.vrienden" werden gemaakt heeft moeten opbrengen het heeft bo. vendien ervaren, dat het door middelen van juridische kunst, grepen mogelijk was Duitsehe her. «telbetalingen uit Oostenrijk te persen De Russen hebben zich meesters in dit vak getoond en de positie van het bevrijde iand werd er met den dag slechter door. Eindelijk schijnt nu voor Oos. tenrijk het licht der werkelijke bevrijding te gloren. Men behoeft dit niet alleen te concludeeren uit bet feit dat de plaatsvervangers van de ministers van buitenland, sche zaken der Groote Vier vóór 25 Februari a s. een uitvoerig rap. port over het vredesverdrag met Oostenrijk moeten opstellen, oP de basis van de werkelijke onafhan. kelijkheid van dit land, welk rap. port dan op de op 10 Maiart be. ginnende conferentie van Moskou als grondslag voor het definitieve tractaat zal worden opgenomen. Er zijn ook enkele andere feiten, wel. ke er op wijzen dat de Russische politiek jegens Rusland een merkwaardige evolutie doormaak dVerigens geheel liggend in de Wn van de internationale ontspan. Jring, welke ook op andere gebie. V>n zoo duidelijk te bespeuren ♦alt. Zoo bedraagt de voorloopige aan. slag van de Russische bezettings. kosten voor het eerste kwartaal 1947 „slechts" 40 millioen schilling tegen 110 millioen voor het laatste kwartaal van 1946 In verband met deze drastische verlaging meent men in Amerikaansche kringen, dat Rusland van plan is zijn troe. pen binnen het half jaar geheel uit Oostenrijk terug te trekken. s aanzeg. ging, welke groote groepen Rus. sische officieren die met hun ge. zin in het bezette land vertoeven, hebben ontvangen, om zich voor het vertrek gereed te houden ter. wijl het groote kamp van de Rus. sische command antuur gelikwi. deerd of weggevoerd wordt. Een andere verrassende ontwik, keling is, dat de regeering van Moskou, zich op een desbetreffend verzoek van de Oostenrijksche re. geering zich bereid zou hebben verklaard, onderhandelingen te openen over de teruggave, even. tueel terugkoop van een deel der door de Russische regeering als Duitsehe herstelbetaling in beslag genomen industrieën Dit schijnt vooral te slaan op de bekende olie. velden van Zistersdorf welke ge. noeg olie produceeren cm in de nor", male behoeften van het land te voorzien, terwijl een eventueel overschot uitstekende diensten zou kunnen bewijzen als ruilmiddel voor kolen uit Tsjeehoslowakije. De eenige werkelijke moeilijkheid bij de loopende onderhandeitingen ligt waarschijnlijk hierin, dat de Oostenrijkers met een looptijd van vijf jaar, in schillings willen beta, len, terwijl de Russen de voorkeur aan dollars geven. Maar op dit punf zullen de Amerikanen waar. schijnlij'k wel eenige hulp willen verleenen De Engelschen hebben intusschen reeds daadwerkelijken steun gege. ven. Ais onmiddellijke bijdrage tot het economisch herstel van Oos tenrijk hebben zij dit lanld een ere. diet van tien millioen pond sterling voor een aanmerkelijk deel in dol. lars verleend om de voor den her. opbouw noodige materiailen te koo] pen. Aan dit crediet is geen en. -iis'iie ve oenden; slechts twee voorwaarden zijn ge. steld; dat slechts essentieele artf. kelen zullen wonden gefkocht; en, doch dit is een kwestie voor de bezettende mogenheden, dat de economische eenheid van het land zal worden gehandhaafd Zoo is Oostenrijk een jaar met gunstiger vooruitzichten ingegaan. Al zjjn alle moeilijkheden nog lang niet overwonnen, er is toch weer een perspectief beter waarschijn, lijk zelfs dan het sinds een kwart eeuw is geweest. Een burger uit Tilburg, die in Bmokkelaarskringen bekend is, ontving eind December een sehrij. ven van iemand, die zich uitgaf voor ambtenaar van den C C D en zeide iets strafbaars van hem te weten. Om aan vervolging te ontkomen moest hij volgens den briefschrij. ver oP oudejaarsavond een bedrag van 4 1200 ter hand stelled aan Jemand, die dan bij het Isr. kerk. hof aan den Bredaschen weg te JTilburg zou staan. Op genoemden avond begaf de betrokkene zich per auto, waarin ook eenige rechercheurs zaten, naar de aangeduide plaats, maar ®r liet zich niemand zien. Zaterdagmiddag echter kreeg de man een tweeden dreigbrief met het bevel nog dien eigen avond het bedoelde bednag op genoemde plaats af te geven. Opnieuw stapte ky daarop in zijn auto, nam weer een paar rechercheurs mee en nu .was de rit niet vergeefsch. Uit het donker trad een onljekende near ■voren, die een donkeren bril droeg. Bij het overhandigen van de en. vfloppe greep de burger de pols van den vreemdeling en op het, zelfde moment sprongen de recher" eheurs te voorschijn. De man ruk *e zich echter los en nam de ▼lucht. Daar waarschuwingsscho ten niet hielpen, richtten de poli". tiebeambten hun wapen op de Vluchteling, die in 't zitvlak werd getroffen en neerviel. Het bleek t? 43 jarige arbeider J. de K. «rit uilburg. Binnen veilige mil. **cht hij nu de genezing van wjn wonde ai. Weerverwa,chting medegedeeld door 'het K. N. M, I, te De Bilt geldig tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog iets verder afnemende, doch later weer tee. nemende wind uit Oostelijke richting enkele overdrijvende I wolkenvelden vrijwel overal droog weer; in den nacht, voor al in het Noordoosten van 'net land, strenge vorst, overdag strenge tot matige vorst. Jan.; Zon op 8.07 uur, on. der 16,07 uur; Maan op 17,37 uur. onder 9,34 uur. In 12 weken tijds zial te Filton, bij Bristol, een hangar verrijzen voor het te bouwen reusachtige Enigelsche verkeersvliegtuig de „Bratoazom 1". Deze hangar zal 1-500,000 pond kosten, terwijPhet vliegtuig zelf 4,000-000 pond kost. De hangar is langer dian de „Queen Mary" en grooter dan bei de parlementsgebouwen samen, ter. wijl zij bijna even groot wordt als de Nelsonzuil op Trafalgar Square De deuren zijn van alumiifium en kunnen in twee mimi ten door mid del van motoren geopend worden De ,,Brabazon" zal tegen einide Maart gereed zijn en in den zdmer het luchtruim kiezen. Het vlieg tuig is zoo groot, dat men de vleu gels verder in de hangar zal moeten afbouwen, waar ook het roer en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zijn, gebouwd moeten worden De hangar zal op^het laagst? punt ruim 18 meer hoog zijn. Bazuingeschal van den Bossche» stadhuistoren kondigde gisteren^ avond de komst aan van de Wijzen uit het Oosten, die op weg waren naar het stalletje van Bethlehem. Burgemeester Loeff vervulde de rol van koning Herodes, maar hij wees zijn hoogen gasten den goeden weg naar het Kerstkindje, in hot stalletje, dait midden op de Marist was opgesteld. Daar offerden de Koningen hun gaven en daarna trok de kleurige st°et> die werd gevolgd door tal., jke kinderen met brandende lan** ions, onder zeer groote belang» stelling langs eeaa omweg naar huis terug. Even werd een bezoek gebracht aan den Bisschop en den Commis saris der Koningin, d'ie zich zee* vereerd toonden met het vorstelijk,, bezoek. De collectebussen van de organisatoren, het Markt- en Pen- marktcomité, waren zwaar, toen de Wijzen in de duisternis verdwenen. De opbrengst zal aan de stille air- men van alle gezindten van Den Bosch ten goede komen. CLAY GOUVERNEUR, AMERIK. ZONE. Luit,„generaal Lucius D. Clay de plaatsvervangend militair gouver neur van de Amerikaansche bezet tingszone van Duitschland zal generaal Joseph P. MacNarney opvolgen als militair gouverneur van de Amerikaansche bezettings zone en commandant van de Ame rikaansche strijdkrachten In Europa aldus een m ede deeling van tiet Amerikaansche ministerie van oorlog. Midden Februari zal het 100 ja. ren geleden zijn, dat een kleine groep Gereformeerden onder lei ding van ds. A. C van Kaalte Ne. derland verliet en zich in Michigan in Amerika vestigde op de plek, waar nu Holland ligt, een stad IJsvreugde op Delftsche grachten. Het is altiid weer een van thans 65 000 inwoners, wdar. van de bevolking voor 85 pet. van schilderachtig gezicht, als het ijs in de grachten van Helft sterk genoeg is; dan beweegt zich een talrijk publiek al dan niet op de gladde ijzers tusschen de walkanten. Nederlandsche afstamming is. De eerste Nederlandsche kolo nisten die spoedig het Amerikaan, sohe burgerschap verwierven, had. rilen een zwaren strijd tegen hon- De schilderklas van de Aca. demie vóór beeldende en bouwen de bunsten, afdeeling van de RK. Leergangen te Tilburg, hield op 4, 5 en 6 Januari een tentoonstelling, welke niet zoo. zeer om de resultaten op zich als wel om den korten tijd, waarin deze resultaten werden bereikt, interessant en merkwaardig mag worden genoemd, Hier exposeeren n.l. leerlingen, die bijna allen drie maanden ge leden nog geen penseel in de hand juist om deze angstcomplexen weg *e nemen en dat kan door, juist als de oude meesters deden, slechts te werken met enkele kleuren, waar door de nadruk wordt gelegd op het toongevoel. Voor den opbouw van het stuk gebruiken, wij dus slechts aardekleuren, de okers met zwart en wit en daarmee moeten de leerlingen werken. Zoo wordt om te beginnen het probleem weggenomen van het zoe ken naar de kleurnuances en bo vendien bereikt men diirect die diepte en den gloed, welke men ook op de oude werken aantreft. De leerlingen verwaarloozen dus ken en bijbelsche voorstellingen. .De plannen van den heer Her nadi gaan nog varder. Hij heeft n.l. het plan tot vorming van een vaste kunstenaarskolonie, waar de leerlingen een vaat inkomen heb ben en bepaalde inkomsten van den verkoop hunner werken. Zij krij gen dan materiaal en modellen en kunnen rustig aan hun toekomst wecken. Interessant is nog te vermelden, dat ook niett-katholie- ken in deze schildersklas van de R.K. Leergangen zijn opgeleid. Men staat hier echter aan een begin, zij het een zeer veelbelo vend begin. Dit werk moet nog niet bezien worden als stukken, waaraan door den kunstenaar de laatste hand reeds is gelegd maar als werkstukken, welke opvallen door hun compositie, den opzet, de plaatsing op het doek van heit object en vooral door de bijzon- j-ik ringen verwaarloozen dus ooject en voorai uuui ae Dijzon- o ,m„u eerst de kleinigiheden en schilderen dere werking, welke door het ge- hadden gehad. De directeur van de alleen de groote licht- en schaduw- bruik van enkele d/onkere kleuren afd beeldende en bouwende kun- te0"'*"0" i- sten de heer H'enri Sikking, vertel de ons. dat dit resultaat te danken is aan de werkmethode welke de nieuwe doeenlt, de bekende Hon- gaarsehe kunstschilder LaszJó Hernadi heeft toegepast. Het was een onderneming, een waagstuk zelfs, het roer zoo radicaal om te gooien, maar u ziet de resultaten Er Is in korten tijd iets frap pants bereikt. En wij denken dan vooral aan het werk van Botten met zijn Brabantsche fantasie „Na den doop". een Brabantsoh stil leven en een tweetal landschap jes; aan N. Molenkamp met zijn veelbelovende „Berusting", alles in dedonkere aardekleuren, welke Harnadi zijn leerlingen slechts toestaat, aan Fr. Vincenzo met een aantal knappe studies, aan het meisje met cyclamen van Gieles en aan de schoenmakerswerkplaats van Palinx. De toon van deze stuk kien is donker, er is duidelijk slechts met enkele kleuren gewerkt en daarop berust juist de methode, welke Hernódi hieir heeft toege past. De heer Hemédi zelf heeft ons deze methode nader uiteengezet. Het is niet juist, zegt hij, de leer lingen in den aanvang te dwingen de natuur precies en nauwkeurig te volgen. Daardoor ontstaat voor eerst gevaar voor verstarring voor iets schoolsch', waarvan velen later niet meer kunnen loskomen. Alleen groote persoonlijkheden kunnen dat. Zij krijgen daardaar met moei lijkheden te kampen, welke het gevolg zijn van een opgelegde me thode en daardoor oristaan be wust of onbewiust zekere angst complexen. En in deze methode gaat bet er partijen. Gebruiken zij alleen de aardekleuren dan lukt dit meestal wonderlijk goed en zoo leeren zij dus eerst diepte geven aan hun werk. Zij moeten natuurlijk de teekenklasse hebben doorloopen, want zij moeten allereerst een werkteekening naar de natuur ma ken, welke op ihet linnen wordlt overgedrukt en waarvan de lijnen met tempera of aarde- verf worden ge fixeerd- Daarna komt dan het doodverven met en kele aardekleuren en vervolgens het op maken, het zoo fijn mogelijk afwerken maar wéér alleen met aardekleuren. Eerst bij het glaceeren mo gen voor het aanbren gen van de toonwaar- de andere kleuren iworden gebruikt maar dit is slechts een dunne laag en het zijn juist de aarde kleuren eronder, wel ke den toon en de diepte blijven geven. Met deze methode kunnen zelfs middel matige talenten iets zeer goeds bereiken. Zoover zijn wij na tuurlijk nog niet, al dus de heer Hernadi, maar als u volgend jaar terugkomt, zult u verbaasd staan. Het is mijn bedoeling de leerlingen te brengen tot groote concepties, tot historische stuk- is verkregen Aan den ingang van de tentoon stelling hangt een spreuk, welke aan dit veelbelovende werk is mee gegeven: „lok were melt vlijt en wil volherden wat niet en is dat calent nog werden". ger en ziekte te doorstaan, mear ze wisten vol te houden. Holland, waarover verleden jaar een onzer redacteuren bij zijn be. zoe'k aan de stad vol waardeering schreef draagt in vele opzichten een eenigszins Nederlandsch ka. rakter. Verschillende gebouwen zijn er in Nederlandschen stijl op. ge rokken. Beroemd is er het jaar- lijksche tulpenfeest met optoch ten in Nsderlandsöhe costuums. oude Nederlandsche spelen en ■dansen. Millioenen tulpen worden .dan langs de straten geplant. Ge durende het tulpenfeest bezoeken honderdduizenden Amerikanen Holland, De stad bezit ook een Ne. derlandsch museum. Dar,li werke lijke belangstelling voor het Ne- landsche volk heeft men in Hol land over het geheel genomen, met uitzondering van de laatste jaren weinig gehad. Wel zijn er senti menten van gehechtheid aan de •Hand. w?rr de ouders woonden, o.a. Zeeland en in het begin van den oorlog in Europa en na de bevrijding van Nederland hebben de Hollanders groote „relief" zendingen naar bier gezonden, In Februari zal in boofdaaak een kerkelijke herdenking gehouden worden. In Mei zal het tulpenfeest op bij zondere wijze work en ge vierd en in Augustus volgt dan de eigenlijke viering van het eeuw. feest. Bij deze gelegenheden wor den uit alle deelen van Amerika wel een millioen bezoekers ver. wacht. Het is reeds gebleken dat de organisatoren Nederlandsche deeL neming aan de herdenking zeer op prijs stellen. In verba-nld hiermede wordt dezer dagen in Nederland verwacht de heer Williiard C. Wi„ ohers, directeur van het Neder, landsch informatiebureau ter plaatp se. Het cenlrale punt der voorbe reiding hier te lande ligt bij de di. rectie voorlichting buitenland van het departement van buitenland- sche z^ken. Men rekent echter vooral öp particuliere initiatieven voor de deelneming, I De bijzondere igiad van cassatie behandelde gisteren de znak tegen I G. Vollema uit Echten en P. C, I Sohrrudt C: ans uit Kaalte, die door het G, te Leeuwarden wegens I het verraad en arrestatie van En. gelandvaarders resp tot 1 ja ar en o jaren R. W. I, zijn veroorSeelld Door beider optreden is in October 1940" een groepje van drie personen, waaronder zich luit. Van Hamel bevond, op het moment gearresi. teend, wcarop zij op een der Fr.ie- sohe meren door een Engelsdh vliegtuig zouden worden afgehaald. Tegen Vollemia eischte de procu. reur.fiscaal 1% jaar gevangenis." straf. Ten aanzien van Schmidt Crans vroeg de procureur.fiscaal verwijzing der zaak naar het B, G. te Arnhem Uitspraak 27 Ja nuari. J. v. d. Corput Volendammer-paar. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Boetzelaer va® Oosterhout, is uit Brussel, in De» Haag teruggekeerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4