emigratie naar Brazilië Jan Greshoff: De wereld schreeuwt om Na acht jaar reizen Mogelijkheden tot Een pionier aan het woord I Belangrijke ontwikkeling voor de deur Alle hens aan dek DINSDAG 7 JANUARI 1947 PAGINA Eén onzer verslaggevers interviewde Jan Greshoff, nadat deze Zondag j.l. per s.s. Eandfontein" uit Kaapstad te Botterdam was gearriveerd. In kort bestek geeft hij zijn in drukken weer over deze merkwaardige figuur in de Nederlandsche letterkunde, die gedurende bijna 8 jaar zijn vaderland niet heeft weergezien. DE VLIEGTUIGRAMP IN CHINA JLaat ze komen m georganiseerd verband Mgr. José Ac Haas OFM. is de eenige Nederlander met bis schoppelijke waardigheid in Brazilië, de nieuwe groote mo gendheid, die momenteel be zocht wordt door een commissie tot bestudeering der emigratie- mogelijkheden voor Nederlan ders. Het gaat hier hoofdzakelijk om Zuidelijke en katholieke belangen het bevolkingsoverschot, onder de landlbouwers vooral, is immers hoofdzakelijk te vinden m het Zuiden van Nederland en ons interesseerde de meening van mgr. De Haas, die eveneens Zuiderling is, omtrent de problemen welke aan deze emigratie naar Brazilië vast zitten- t,. Monseigneur, die verblijft bij zijn familie in zijn geboorteplaats Eersel om er zijn 70en verjaardag te vieren, was graag bereid zijn visie op deze dingen kenbaar te maken, de visie van iemand, die 35 jaar lang reeds zijn bisschoppelijke waardigheid in Brazilië uitoefent. Losjes zit de Brabantsche bis schop op zijn huiselijken stoel- In zijn gezicht met de scherpe, bon dige trekken, zien een paar jeug dige oogen den bezoeker opgewekt aan en met vastberaden vlotheid zegt hij de dingen op den man-af, intusschen een beetje met 't heft van 'n pennemesje spelend- Af en toe tikt dit heft op de tafel, om een gezegde kracht bij te zetten. Gemoedelijk, forsch en realistisch, dat is de indruk, die deze verre vertegenwoordiger van den Bra- bantschen geest op den bezoeker IDcicikt" ,,Laat ze komen'', aldus Monseig neur, „op één voorwaarde: in ge organiseerd verband, na behoor lijk contact me( de officieele Nederlandsche en Braziliaansche instanties", Wij vragen welke de beste stre ken zijn voor de emigratie en zon der aarzelen roemt Monseigneur de uitstekende hoedanigheden van den staat Mio>as Geraes, waarin zich zijn bisdom bevindt. Het ge bied ligt vlak boven de wereld haven JJio de Janeiro, de hoofd stad van de republiek, is hoofd zakelijk oerwoud, maar werd reeds in groote trekken opengelegd, dicht gelegen als het is bij de kust. Twee spoorlijnen doorsnijden dezen staat, een lijn van de haven Victoria naar de stad Minas, waar langs vooral ijzererts naar de U S A. wordt uitgevoerd, en een lijn vanaf de haven Caravellas naar Arrasuai. residentie van Mgr. De Haas. Deze laatste lijn dient vooral tot vervoer van de enorme massa hout, die 't oerwoud levert. Dwars door den staat Minas Geraes en door het bisdom van Monseigneur loopt een hyper moderne strategische autoweg, die Rio de Janeiro verbindt met de haven Bahia en in het oerwoud zelf zijn lange straten gekapt, tot vervoer van het hout. Het geheel ligt in het stroomgebied van de Rio Dolee, een breede rivier, ge schikt voor het vlotten van hout. Over den grond, de ter be bouwing beschikbaar komt, als de bosschen eenmaal zijn ge kapt, kan Monseigneur niets dan goeds vertellen. Het is rood-bruine aarde, iets tusschen klei en zand en 'alles groeit er op, koffie, suikerriet, graan, wat ook. In den laatsten tijd begint er de veeteelt sterk te bloeien, waartoe een deel van den grond tot weidegrond wordt om gevormd- Op veel plaatsen zijn kleinere rivieren met dusdanige stroomversnellingen, dat gemakke lijk energie kan worden opgewekt, zoodat industrie tot verwerking r.?,r pstuurproducten direct moge lijk is. De omvang van den staat Minas Pe,r:?e.s ,kan blijken uit het feit, dat het bisdom Arrasuai. in het Noor den van dezen staat gelegen, al- tit6? i sroot is als geheel Nederland. En dit gebied, van den omvang van ons land, wordt be woond door 700-000 menschen; er is dus ruimte te over. Naast dit alles dient vermeld, dat er veel delfstoffen in den grond zitten, goud, ijzererts mica, edelsteenen, rotskristal. Door de openlegging van dit gebied heeft het ook aantrekkingskracht op de Brazilianen zelf die van minder gunstig gelegen gebieden of van minder gezonde streken 't „nieuwe land" binnentrekken. Een groote stad ontwikkelt er zich dan ook snel, Gouvernador Valladoris. Het klimaat is er warm en gezond- Wij vragen Monseigneur na de heldere, optimistische uiteenzet ting, hoe de betrekkingen zijn met de overheid van den staat Minas Geraes en met de republiek Bra zilië zelf. Ook hier niets dan goeds- Eenigrn tijd werd Brazilië be- heerscht door de dictatuur; deze is thans afgeschaft en in de Grond wet is nu de echtscheiding ver boden en het godsdienstonderricht verplichtend gesteld op alle staats scholen, van hoog tot laag. Daar naast zijn er nog geheel katholieke scholen; maar ook het staatsonder wijs is voor het overgroote deel in handen van goede katholieke krachten, meestal onderwijzeres sen, die op katholieke colleges zijn opgevoed. Monseigneur kan met beslistheid verzekeren, dat zijn betrekkingen zoowel tot de autoriteiten, zetelend te Rello Horizente, hoofdstad van den staat Minas Geraes, als tot de regeering der republiek in Rio de Janeiro uitstekend genoemd kunnen worden- Van alle zijden is de wereldlijke overheid hem. be hulpzaam en Monseigneur ver klaarde zich gaarne bereid, de hand te bieden, indien men van zijn betrekkingen tot de Brazi liaansche bestuurskringen, bij de emigratie-pogingen, wil gebruik maken, evengoed als hij zijn ken nis van land en volk in het alge meen graag in dienst wil stellen vande komende landbouwers Natuurlijk is doorzettingsvermo gen noodig en eenig kapitaal, maar wat dit laatste betreft, meende Monseigneur optimistisch te mo gen zijn ten aanzien van de regee ring van Brazilië, Italiaansche en Duitsche groepen, die eerder bin nenkwamen, kregen van Brazilië zoowel grond als een woning; hij acht ook thans weer zekere tege moetkomingen mogelijk, daar Brazilië graag goede krachten van buiten aantrekt. Monseigneur. Voor dingen, die wfl vrij gemakkelijk kunnen leveren, kunnen we goede ladin gen terug ontvangen. Zoo zijn onlangs voor het eerst Neder- landsch vee en aardappelen in gevoerd en de Brazilianen zijn gek op alle twee. Er liggen hier kostbare moge lijkheden- Hout is er in overvloed en nog veel andere voor Neder land noodzakelijke dingen. Er zijn dus uitstekende ruilkansen- Mon seigneur eindigt met nogmaals de krachtige verklaring: laat ze ke rnen. Alles voor. Maar denk er om: in gesloten groepen, leeft georga niseerd en met officieele mede werking aan weerskanten. Ze moeten in de toekomst steun aan elkaar kunnen hebben en hun eigen goede gemeenschapsleven behouden. De Duitsche en Italiaan sche kolonies in Brazilië slaagden. De onze zullen óók slagen. Fe bruari vertrekt Monseigneur weer naar zijn Braziliaansche residentie en wij hopen, dat de Nederland sche emigratiecommissie, die kort geleden in Rio de Janeiro aan kwam en nog geen contact opnam met Monseigneur, alsnog van de gelegenheid zal profiteeren, om dezen Nederlandschen pionier, den eenigen Nederlander in Brazilië van deze waardigheid en invloed, te ontmoeten, tot groot hut van onze Brabantsche en Limburgsche boerenjongens, die weg willen. Wij vragen tot slot nog even naar mogelijkheden van econo mische relaties met de nieuwe „groote mogendheid tige mogelijkheden", Bet vliegtuig, dat bij Tsingtao, tfn China-, te pletter viel, had blij;kens nadere berichten uit Shanghai 42 menschen aan boord. A'ien zijn omgekomen. De 21-jarige piloot van het toe stel stond 'bekend als ibekwaaim vlieger. Hij vloog reeds sedert zijn zestiende jaar. Hij behoorde des tijds tot de „vliegende tijgers" van generaal Chennault, bezat het vliegerskruis met de 'eiken-bladeren en werd door generalissimus Tsjang ,,Prach-1 Kai' Sjek onderscheiden wegens het verklaart I transport van Chineesche troepen. Voor het eerst werd een kostbaar zestal Engelsche wedstrijd- paarden per vliegtuig verzonden. De reis in den „vliegenden staV' naar Californië was niet bijzonder comfortabelde dieren moesten de heele route blijven staan In de gedichten van Greshoff vindt men ,,de Reis" steeds als een van de hoofdthema's terug- Wanneer, zooals één zijner bewon deraars het eens zeide, de verkla ring voor Greshoff's diepste wezen In de Reis is gelegen, dbn vindt dit wel zeer duidelijk uitdrukking ge durende de jaren, dat een geschokt Europa den geesel doorstond van Nazidom en wereldbrand. Greshoff, in Mei '39, naar Zuid- Afrika vertrokken, bleef daar tot September '40, om vervolgens pijnigt hem niet ,,de goddelijke reislust" in zijn bundel „Zieken troost"? tot medio 1941 op Java en Bali te vertoeven. Het was daar, dat hem het verzoek van de Nederlandsche regeering bereikte, zich in dienst te stellen van het Nederlandsch Informatie Bureau te New-York, waarbij hij de com mentaren verzorgde van de Neder landsche uitzendingen via Radio Boston. Na de bevrijding van Ne derland vertrok hij in Juli 1945 opnieuw naar Zuid-Afrika Gedurende de lange reeks van oorlogsjaren stond zijn letterkun dige arbeid niet stil Kende het Nederland van vóór den oorlog hem in hoofdzaak als een vinnig en raak polemieker en essayist, het buitenland heeft kennis kunnen maken met een altijd strijdbaren en geestdriftigen Greshoff ,die rus teloos werkte en studeerde en het initiatief nam op velerlei gebied- In Kaapstad publiceerde hij o.a. twee bundels -says. „Fabrieksge heimen" en „e, mij" vriendin", de beide bundels ,,N Neder landsche Dichtkunst'', „a Tachti gers en de hedendsaysche dich ters), verzorgde herdrukken van Nederlandsche uitgaven, stichtte met den Zuid-Afrikaanschen dich ter Wam Wijck Louw het literaire periodiek „Standpunten," introdu ceerde den dichter A. Roland Holst in Zuid-Afrika en hield er tal van lezingen In New-York waar hij contact had met den Katholieken Vlaam- schen letterkundige Marnix Gijzen en den joegen Nederlandschen schrijver Adriaan van der Veen, hielp 'hij bij het tot stand komen van een Nederlandsche uitgeverij. In Willemstad, Batavia en Zuiid- Afrika zagen essayistische werken het licht, terwijl hij qndertusschen werkte aan zijn mémoires. Wij in Nederland? met een variant op zijn „Louis Philippe" kunnen wij zeggen: „Wat was hier alles klein en arm" wij in Ne- Greshoff derland zagen verschillende van Greshoff's werken door den bezet, ter verboden wonden. Maar wi' be leefden ook in '44 de ondeugends vreugde van het illegaal uitgege ven precieuse „Catrijntje Afrika", dat in '39 geschreven, tot ons kwam als het afscheid van den m'an, die waar maakte wat hij' schreef in „Zonnedag op Gistoux"; wellicht ga 'k morgen weer op reis". Dit laatste is ditmaal niet geheel en al waar: bet „morgen" zal voor- loopig medio Maart beteekenen, wanneer hij weer naar Afrika zal vertrekken. Tot dan zal Greshoff de Onrustige, vanuit de Residentie orde stellen op zijn ziaken, zijn fa milie bezoeken, en de uitgave van zijn verzamelde werken verzorgen, welke uitgeversmij Querido te Amsterdam zal uitgeven en waarin een groot deel van zijn oorl gs- productie zral worden opgenomen. Zullen drie maanden voldoende zijn om tijdelijk ook den invloed zijner persoonlijkheid uit te strek ken tot ons wat al te gezapig ge worden letterkundig leven? Gres hoff's ironische glimlach was het eenig antwoord, dat wij ontvin gen op deze laatste vraag, die wfl bij wijze van afscheid stelden. Ooik voor de petroleumindustrie stond het jaar 1946 in het teeken van de omschakeling en de vele problemen, welke hieraan verbon den waren hebben niet weinig 'bij gedragen tot den vooruitgang, die tot nu' toe gemaakt is op den weg naar normaler toestanden. Waar de omstandigheden niet. door de oorlogshandelingen zijn aangetast heeft de omschakeling zich met een aanzienlijk gemak voltrokken, ofschoon er geen sprake was van een terugkeer na^r den toestand van 1939. De situatie heeft zich sindsdien wel aanmerkelijk gewij zigd. In vele landen is.de induis- trieele ontwikkeling tijdens den oorlog met versnelde pas vooruit gegaan; de landlbouw is meer ge mechaniseerd en de' koopvaardij vloot heeft, ondanks de zware ver liezen, een ongekenden omvang bereikt, en ondanks alle vernieti ging heeft zich toch een netto-toe name van de productieve capaci teit van de wereld voorgedaan. Dit beteekent, dat de vraag, waaratHi de petroleumindustrie moet vo'l- dóen.is toegenomen, terwijl zij voor de tijdens den oorlog ontwikkelde nieuwe producten een afzetgebied moet zoeken. Het blijkt dus, dat de behoeften aan olie-producten, zoowel van oorlogvoerenden als niet-oorlog- voerenden aan het eind van het eerste oorlogsjaar belangrijk hoo- ger zijn dan voorheen. De behoeften van demobilisatie en bezettingslegers bleken, met uitzondering van die voor de lucht vaart, grooter dan men gedacht had 'De vraag naar olie-producten voor civiel veftoruik verschilde van land tot land al naar gelang de economische toestand waaxm de toren is de binnenlandsohe vraag landen verkeerden, maar er zijn weinig landen, die niet gaarne meer hadden willen verbruiken dan voor den oorlog, indien zij hiertoe slechts de middelen be schikbaar 'hadden gehad. Toestand in de V.S. De vraag in de V.S. was enorm groot en zal waarschijnlijk niet veel geringer zijn geweest, dat die uit het record-jaar 1945, toen de strijdkrachten en de Lend-Lease zulke groote hoeveelheden ver slonden. Het binnenlandsch ver bruik overtrof in sommige opzich ten zelfs nog dat van 1945, de export kon echter niet op het oorlogs-niveau gehandhaafd blij ven. Men had gerekend met een ver mindering van het benzinever bruik dat immers voornamelijk samenhangt met het automobiel- vervoer, Dit kwam echter geheel niet uit. Het aantal auto's, dat nog bleef rijden verbruikte gemiddeld meer dan vooor den oorlog en ge leidelijk a;h zijn er meer wagens op den weg gekomen. Het binnen landsch benzineverbruik begon te stijgen boven het cijfer van 1945 zoodra, ten gevolge van de ophef fing van bepaalde distributiebepa lingen, voldoende banden en on- derdeelen beschikbaar kwamen. Doordat de auto-productie bij de plannen ten achter bleef werd een nog grootere .stijging van 'het ver bruik voorkomen. De vraag naar andere olie-pro ductie in de V.S. vertoont een zelfde beeld, voornamelijk te dan ken aan den snellen voorui'gang. die de dieselmachine maakt bij het weg- en railsvervoer, bij de scheepvaart, de landbouw en de industrie. Onder invloed van al deze fac naar olie-producten in de V.S. in 1946 ongeveer gestegen 5° Pct- boven het voor-oorlogsche niveau. Ook elders vooruitgang Nu nemen de V.S. wel een uit zonderingspositie in de wereld in, maar ook elders zien wij een der gelijke ontwikkeling. Zeer opmer kelijk in dit verband is de buiten gewone vooruitgang in Engeland wat betreft de mechanisatie van den landbouw, die oorspronkelijk werd doorgevoerd om te voorzien in het gebrek aan levensmiddelen en ter vervanging van het tekort aan arbeidskrachten. Ook het ge brek aan steenkool heeft geleid tot een grooter verbruik van vloeibare brandstoffen, m.n. in de industrie. Slechts het tekort aan dollars is voor Engeland nog een belemme ring tot een grootere uitbreiding van het verbruik. Eveneens vertoonen de Domi nions en Voor-Indië een aanmer- kelijken voortuitgang op dit gebied tengevolge van de ontwikkeling van nieuwe industrieën en toene mende mechanisatie. Het zelfde is 'het geval met de landen van Zuid- Amerika. De vroegere neutrale landenrvan Europa waren gedurende den oor log voornamelijk aangewezen op eigen- hulpbronnen. Niettegen staande deze handicap zijn ver- schillende van deze landen toen in staat geweest een aanzienlijken m- diustrieelen vooruitgang te boeken en voorzoover hun middelen het toelieten en scheepsruim-te be schikbaar was vertoont het ver. 'bruik van deze landen ook de ten dens boven heit vroegere niveau te stijgen. j Zelfs de vroegere Tjpzette lan den en ook de verslagen vijande lijke landen hebben een dringende vraag naar petroleum-produc on uitgeoefend, haast even dringend 'ig de vraag naar levensmiddelen. Vandaar, dat deze producten een leveranties van de Unrra. Zoo blijkt het, dat de olie-industrie tij dens de achter ons liggend em vre- des-periode een niet minder be langrijke rol heeft gespeeld dan gedurende den oorlog. Meer nog dan voor de individu- eele landen speelt de industrie een rol voor de wereld als geheel ge., zien Dit voornamelijk tengevolge van 'het feit, dat het transoceanisdh vervoer door de lucht zulk een ge weldige ontwikkeling heetf^onder- gaan. Ook de wereld scheepvaart is van zeer grooten invloed. De tonnage is grooter dan ooit en ge bruikt tegenwoordig voor meer dan 75 pct. olie ate 'brandstof, in verge- irg met 50 pct. voor den oorlog. Bovendien doet zich, in verband met 1 voortdurend tekort aan s' een kool overal de tendens voor over te gaam van steenkool als brandstof naar olie. En het schijnt, dat deze tendens zich voort zal zetten. ooü£ al wordt de situatie t.a.v. de steen kool misschien wat 'gunstiger. De product!a. Bovengenoemde tendensen aan den kant van de vraag noodzaakten tot een uiterste krachtsinspanning aan den kant van de productie. Af gezien van een korte inzinking in de VB. bleven alle voornaamste productegebieden hun ta;(k v°3? voeren en werden gedurende het af geloop rn jaar nieuwe top-pre v. taties geleverd. De door den oor log getroffen productiegebieden, zooals Ned. Indië, Rusland en de onder Engelsch beheer staande bronnen :n het Verre Oosten na men met voortvarendheid 'he; herr\ stel ter hand. hoewel het nog we® eenigrn tijd zal duren voor hun capaciteit geheel hersteld is. De productie van Roemenië blijft een voortdurende daliing vertoonen. D® land verliest steeds meer grond au olie-producent. D" bestaande oüegebieden omt» w'kkelen zich verder door uittoren d'ng van de pijpleidingen en mo- d°rn.!s"orin? van hun installaties. "Ook het onderzoekingswerk naar nieuwe productiegebieden wordt beSlik deel SUaWen van de niet'verwaarloosd, integendeel-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5