in den wederopbouw der spoorwegen „De kinderen van Versteegpakten aan PAGINA 6 DINSDAG 7 JAx, JARI 1947 EEN WELBESTEED JAAR ELECTRIFICATIE HERSTEL DER CENTRALE WERKPLAATSEN ROLLEND MATERIEEL 1946 l een belangrijk jaar t.De kinderen van Versteeg moeten onder de wol". Deze geheimzinnige boodschapt die op Zondag 17 September 1944 door den aether flitsteluidde één der belangrijkste feiten uit den tweeden wereldoorlog in. Een feit. dat eenig is in de geschiedenis en dat mede den genadeslag toebracht aan een niets ontzienden vijand, die vijf lange jaren een groot deel van Europa in zijn bloedigen greep gevangen hield. De kinderen van Versteeg gingen onder de wol. Ruim dertigduizend spoo<-wegmunnen begrepen, dat wat van hen verlangd werd, noodzakelijk was om de laatste krachten van den onderdrukker te breken. Zij voelden zich opgelucht, toen deze boodschap langs de lijnen ging. De vuren werden gedoofd, de seinen teerden op onveilig gezet, het machtige vervoersapparaat der Nederlandsche Spoorwegen kwam tot rust. Zeven lange, bange maanden zou die tust duren. Maanden, die den onderdruk, ker in niets ontziende «woede over den naderenden ondergang, vrij spel lieten. Br werd ruimschoots gebruik van ge maakt- Van het bloedvatenstelsel van ons nijvere land bleef weinig meer dan een ruine over. Dagelijks klonken de de tonaties van springende bruggen en viaducten,*in massa werden-locomotie- een, rijtuigen en kostbare machines over «le grenzen gevoerd, bovenleidingen wer den vernield en spoorlijnen opgebroken. Wa. niet weggevoerd kon worden, weva verwoest. De schade steeg tot 750 millioen Sulden en van een bedrijf, dat één der eerste plaatsen innam op de wereldrang lijst, werd een hoop oud roest gemaakt, het zwaarst getroffene ter wereld. Toen segevierende legers ons land, binnen trokken, scheen Nederland den oorlog te hebben verloren- Een grootendeels on dervoede bevolking, gewend geraakt aan sibotage, stond voor de gigantische taak met onvoldoende middelen een volledig verwoest bedrijf weer op te bouwen. Maar zooals geen moment werd geaar- seld toen het bevel tot staken werd ge geven, zoo werd nu niet geaarzeld de hand aan den ploeg te slaan- Spoedig bleek, dat de Spoorwegen vooraan zou den gaan bij den wederopbouw van het land. Hoewel dit mede te danken was aan de prioriteit die zij van de autoriteiten ondervonden en de hulp der geallieerde landen, richtten steeds meer oogen zich in bewondering op het reusachtige werk dat hier werd verricht- Tachtig procent van het bedrijf moest worden opgebouwd met leeggeroofde en verwoeste werkplaat- len, met gebrek aan zelfs de eenvoudigste Julpmiddelen. Het eerste halfjaar na de bevrijding kon weinig worden gedaan. Er heerschte gebrek aan zelfs de eenvoudigste werk tuigen en gereedschappen. Slechts de grondslagen voor het herstel konden wor den gelegd, doch hierop werd in 1945 energiek voortgebouwd, zoodat men thans op een welbesteed jaar terug kan zien. Een jaar, waarin het Spoorwegbe drijf -van een ruïne een bruikbaar ver voersbedrijf werd- De bruggen vroegen veel aandacht, omdat zij in ons door groote rivieren doorsneden land noodzakelijk zijn om verbindingen tusschen Noord en Zuid, Oost en West mogelijk te maken. Bo vendien vormden zij een van de zwaarst getroffen onderdeelen van het bedrijf. De bruggenbouwers zijn ware meesters gebleken in het woeke ren met materiaal. Oude overspan ningen werden weer voor tijdelijk ge bruik geschikt gemaakt en uit het buitenland werden van legerbruggen afkomstige overspanningen betrokken. Van de 21 groote bruggen werden er 15 vernield of 70 procent- Aan het begin van dit jaar waren er vier gerepareerd, zoodat er nog elf, dus meer dan de helft onbruikbaar waren. In den loop van het jaar werden ze vrijwel alle hersteld en heropend- Op 30 April de brug te Venlo, op 2 Mei die te Zwolle, op 15 Juli te Dor- veel rollend materieel in volkomen ver woesten staat uit het buitenland terug kwam en er veel arbeid noodig was om er nog iets bruikbaars van te maken. In den loop van dit jaar kwam een aantal gestolen machines uit Duitschland, Oos tenrijk en Tsjechoslowakije terug, waar van veel in slechten staat verkeerde. Vaak ontbraken belangrijke onderdeelen, maar met inspanning van alle krachten en met behulp van bevriende mogend heden, van wie nieuwe machines werden betrokken, kon men de werkplaatsen voor een groot deel weer inrichten. Ruim 1900 wagenladingen kwamen in den -loop van het jaar met gestolen machines en' werktuigen binnen, van de ruim 700 ge stolen groote machines kwamen tot nog toe ruim 200 terug- Gemiddeld kan thans ongeveer 80 procent van de vooroorlogsche capa citeit door de werkplaatsen worden bereikt, afhankelijk van de aange richte verwoestingen. Het spreekt vanzelf, dat minder kan worden af wegen aan het begin van dit jaar 17.771 stuks, waarvan 4360 Nederlandsche en 13.411 buitenlandsche- Thans beschikt men in totaal over 18.874 wagens, waar van 15.440 Nederlandsche en 3434 bui ten landsche. Uit het buitenland werden tot nog toe 14.367 wagens teruggevoerd, 14-176 worden nog vermist- Het totaal aantal treinen, dat op werkdagen reed bedroeg op 1 Januari van dit jaar 924 met een afstand van 36.411 treinkilome- ters, thans is dit gestegen tot 1544 trei nen op werkdagen met een afstand van 71.539 treinkilometers- De eiectrificatie maakte dit jaar goeden voortgang. Van 115 kilometer, die per 1 Januari electrisch werden bereden, groei de het net tot 420 kilometer èhkelspoor. Veel was hiervoor noodig, daar niet al leen de bovenleiding was vernield, doch ook onder- en schakelstations waren ver woest en leeggestolen. In den loop van het jaar werden de volgende lijnen op nieuw geëlectrificeerd: Hoek van Hol land—Schiedam op 6 Mei, Amsterdam— Amersfoort en OverveenZandvoort op 3 Juni, ZwijndrechtDordrecht op 15 Juli, UtrechtHilversum en Amsterdam —Zaandam op 5 Augustus, Haarlem— IJmuiden en Velsen—Uitgeest op 7 Octo ber, UtrechtAmersfoort op 18 Novem ber en ZaandamAlkmaar op 20 Decem ber- Behalve veel materiaal voor de lijnen, Het herstel van de Moerdijkbrug eischte veel inspanning en werd met kracht ten uitvoer gebracht. drecht, op 12 Augustus die te Zutphen, op 26 Augustus de langste en zwaarst getroffen brug van Nederland bij Moer dijk, op 14 December die bij Mook en op 21 December de brug bij Westervoort. Het volledig herstel van de bruggen te Zaltbommel, Hedel en Sliedrecht is een kwestie van enkele maanden. Twee kleinere bruggen zijn eveneens nog niet hersteld. Voor een goed werkend spoorwegappa raat zijn werkplaatsen onmisbaar. De Nederlandsche Spoorwegen bezaten vijf groote, goed geoutilleerde Centrale Werk plaatsen, waar alle werkzaamheden voor het omvangrijke bedrijf konden worden verricht. Vier hiervan werden zwaar be schadigd oï totaal vernield. Tilburg werd door een „Sprengkommando" in enkele dagen grondig verwoest, Haarlem en Utrecht werden leeggeroofd, Amersfoort was door roof en bommen in een ruïne herschapen- Blerick had het voordeel, dat de Duitschers onvoldoende gelegenheid haddèn de groote machines weg te slee pen. De werkplaatsen werden in het afge- loopen jaar met werk overstelpt, daar De autoritei ten jvandelen over de her stelde brug. geleverd dan voor den oorlog, omdat de reparaties die thans verricht moe ten worden veel omvangrijker zijn en, men nog altijd met een gebrek aan materialen te kampen heeft- Ook hier is het afgeloopen jaar heel hard gewerkt en met prachtige resultaten. Aan het herstel van de 72 stations gebouwen, die vernield of zwaar bescha digd waren, werd dit jaar gewerkt en hoewel tijdelijk, werden vele voor het gebruik gereed gemaakt. Te Arnhem en Nijmegen werden noodstations geopend en te Gouda werd een deel van het toe komstige station in gebruik genomen. Het rollend materieel baarde de groot ste zorg. Nieuwbouw- was nog niet mo gelijk en men moest zich beperken tot het herstellen van uit het buitenland teruggevoerd materieel, dat meestal in volkomen vervallen staat verkeerde. Ook hier werd veel hulp van het buitenland ondervonden en in den loop van het jaar verscheen veel buitenlandsch materieel op onze lijnen. Op 1 Januari beschikten de Nederlandsche Spoorwegen over 605 stoomlocomotieven, waarvan 284 Neder landsche en 321 buitenlandsche- Uit Duitschland waren op dat moment 292 machines teruggekeerd. Thans zijn uit Duitschland 406 gestolen locomotieven teruggevoerd, waarvan velen in zeer slechten staat, zoodat slechts 239 machi nes tot dusver hersteld konden worden. In totaal zijn thans aanwezig 610 Neder landsche locomotieven, waarvan 383 bruikbaar en 566 buitenlandsche, waar van 352 bruikbaar. Aan rijtuigen voor stoomtreinen beza ten de spoorwegen op 1 Januari 317 Ne derlandsche en 171 buitenlandsche, dus totaal 488 rijtuigen. Uit Duitschland kwa men 423 rijtuigen .terug, vermist worden nog 525 stuks. Totaal heeft men thans de beschikking over ruim 1300 rijtuigen, waarvan er echter slechts 768 bruikbaar zijn. De andere zijn in reparatie- In den loop van het jaar staken zoowel Dene marken als Zwitserland ons de vrienden hand toe. Denemarken leende ons 30, Zwitserland 20 rijtuigen- Aan goederenwagens bezaten de Spoor- moesten 14 onderstations en 12 schakel stations worden ingericht. Van het elec- trische materieel werden 34 stroomlij n- treinstellen, 48 motorrijtuigen en 34 aan- hangrijtuigen hersteld. Aan het herstel van de buitenlandsche verbindingen werd dit jaar groote aan dacht besteed. Een vijftal groote confe renties werd gehouden, waarvan twee in Nederland en in October werd een Euro- peesche dienstregeling- en doorgaande rijtuigconferentie voor het jaar 1947/48 gehouden. Op 6 Mei werd een dagelijk- sche rechtstreeksche verbinding geopend naar Brussel en Parijs, ingaande 29 Juli werd de bootdienst Hoek van Holland Harwich v.v- van drie- op zesmaal per week gebracht en op 7 Augustus werden de treinen AmsterdamHannover en terug met aansluiting op den Nord-Ex- press ingevoerd- Op 7 October werden deze treinen weer opgeheven en kwam tweemaal per week een nieuwe verbin ding naar en van Kopenhagen on Ber lijn tot stand, terwijl tevens een dage- lijksche verbinding met Luxemburg en driemaal per week een verbinding mei doorgaande treinen naar Basel tot stand kwam. Op 18 November werd de belang rijke rechtstreeksche verbinding inge voerd met Kopenhagen, bekend als de Scandinavië-Express. Ingaande 9 Decem ber kwam een nieuwe doorgaande ver binding AmsterdamLuxemburg—Basel en terug tot stand en op 17 December ten slotte werden dagelijks doorgaande treinen van Hoek van Holland naar Ba sel en terug ingevoerd. Een jaar van ingespannen weder opbouw bij de Nederlandsche Spoor wegen is voorbij. Een jaar van teleur stellingen en tegenslagen, maar ook van -groote voldoening over hetgeen werd bereikt- Het in exploitatie zijnde spoorwegnet steeg in dat jaar van 2824 kilometer tot 3083 kilometer en de sterk toegenomen vervoersbehoefte kan met succes het hoofd worden ge boden. Daarom zal het jaar 1946 als één van de belangrijkste geboekstaafd blijven. Belangrijk niet alleen voor de Spoorwegen, maar voor het geheele Nederlandsche volk, dat om zijn moe dig, zwijgzaam werken, allerwegen bewondering afdwingt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6