Brood en arbeid voor Italië DE NIEUWE BONNEN Plotselinge dooi ingetreden De Gasperi pleit te Washington De blijde gebeurtenis in Februari De beteretabaksvoorziening DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Toiletzeep of Huishoudzeep? 69ste JAARGANG DONDERDAG 9 JANUARI 1947 No. 20200 DE STRIJD TEGEN HET EXTREMISME GROEIENDE INTERESSE Gewichtige gezichten Vooruitzichten zijn nog onzeker »- -- -* Zeepbon aangewezen OM HET VRIESPUNT GAAT HET NOORDEN PRUIMEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK Er wonen in de Vereenigde Staten ee vijf millioen Italianen, die nog volbloed It-alianen zijneer wonen er waarschijnlijk eenige tientallen millioenendie net Italiaansche bloed nog door hun aderen voelen stroomen. En de Zuidelijke helft, van de Nieuwe Wereld is practisch geheel La- tijnsch ervaart derhalve een nauwe verwantschap met Italië, dat op zijn minst als een zuster- natie wordt beschouwd Ongetwijfeld zijn dit uiterst gunstige omstandigheden voor den Italiaansche minister-president de Gasperi. die op uitnoodiging van de Vereenigde Staten zelf op het oogenblik in Washington vertoeft. Om daar voor zijn land te pleiten. Er bestaat in een groot deel van de wereld een warme sympathie voor Italië. Men kan natuurlijk niet vergeten, dat het onder den dwang van Mussolini eens de medestrijdende as- en bondgenoot van Hitier en het nazidom is ge weest. maar de houding van het Italiaansche volk gedurende den oorlog en de aan heldhaftigheid grenzende wijze, waarop het onder de moeilijkste omstandigheden het fascistische juk heeft afgeschud en de zijde der geallieerden heeft ge kozen hebben veel van het ver leden uitgewischt. Maar wat wel den diepsten en besten indruk heeft gemaakt, is, dat Italië bereid bleek de verant woordelijkheid voor Mussolini's daden als een nationale verant woordelijkheid te aanvaarden. Na tuurlijk hebben de Italiaansche ge delegeerden op en om de vredes conferentie een eerlijken strijd ge voerd om de gaafheid van het land zoo ongerept mogelijk te be waren; maar zij hebben zich spor tieve verliezers getoond, die een hard veel te hard vredesver drag willen aanvaarden, om te be wijzen, dat Italië zijn oude dwa lingen heeft afgezworen, en dat het de vroegere hartelijke betrek kingen met de Westersche demo cratieën wil hervatten. Zoo ver heeft het Duitsche volk, dat toch oneindig veel schuldiger is dan het Italiaansche. het helaas! nog niet gebracht. Nu zien de Italianen vol ver wachting uit naar den dag. waarop zij hun plaats in de rijen der Ver eenigde Naties kunnen innemen. En een van. de belangrijke doel einden van de Gasperi's reis is dan ook het aanzien van Italië te ver- hoogen. Een Italiaanse!» blad schrijft zelfs, dat ,.te Washington belangrijker problemen zullen wor den besproken dan economische voordeelen, nl. bovenal het poli tieke vraagstuk van Italië's weder- toelating op het Europeesche en wereldschouwtooneeT'. Men zal. echter goed doen htt 'bezoek niet exclusief vanuit den spectaculairen politieken hoek te bezien. De Christen-democratische Popoio" hoopt ook, dat de cultu- reele en andere ideeële betrekkin gen tusschen Italië en de V- S- zullen worden hervat. Maar bwat wij, voegt het blad er aan toe. ..bovenal verwachten, is brood voor onze kinderen, kolen voor onze kachels en fabrieken, grond stoffen om onze huizen, spoor wegen. hospitalen scholen en ker ken weer op te bouwen". En de Gasperi zelf verklaarde vóór zijn vertrek op 't vliegveld van Rome: ,,A1 is het doel van mijn reis niet een leening te sluiten, toch meen ik. dat alleen economische over eenkomsten Italië uit de moeilijke periode kunnen redden, waarin het momenteel verkeert". Italië is een arm, verwoest, over bevolkt land zonder grondstoffen, met veel te weinig inheemsch voedsel voor de bevolking. Het moet importéeren, maar heeft geen deviezen; en de productie ligt op het oogenblik zoover onder het eigen-behoeften peil, dat, wat voor den export gereserveerd kan worden, absoluut onvoldoende is om den import te financieren. Tot dusverre is Italië door de Unrra voor den hongerdood gered, maar de toekomst is dreigend, en het kan dan ook niet verwonderen, dat er groote onrust in het land heerscht. Op vele plaatsen is het reeds tit uitbarstingen gekomen. en men vreest nog erger; want de woelende extremisten van rechts en links beschikken over groote hoeveelheden wapenen; en ook in de politieke sfeer broeit het ern- I stig. Geen enkele partij behalve wellicht de communistische, is zeker van haar volgelingen. Alleen arbeid en brood kunnen de ge moederen kalmeeren, maar Italië zelf kan die niet aan zijn menschen geven- Buiten de sympathie, welke de rustige, doelbewuste politiek van de Gasperi het land heeft verwor ven, beschikt het over nog een belangrijk voordeel bij de bespre kingen, welke nu in Washington, straks in Londen en Parijs zullen worden gevoerd: zijn geografische ligging, de Middellandsche Zee beheerschend. Daardoor heeft En geland en tegenwoordig waar-1 schijnlijk in nog sterker mate de Vereenigde Staten, hoog belang bij j een Italië, democratisch in de Westersche beteekenis. Alleen reeds op grond van deze over weging zal de Gasperi een wel willend oor in Washington vinden. Er schijnen van die zijde dan ook reeds vóór Kerstmis toezeggingen te zijn gedaan, welke het de Italiaansche regeering mogelijk maakten wat royaler met het voedselpakket te zijn. Keert de Gasperi met gevulde hand naar Rome terug, dan heeft hij een binnenlandschen veldslag tegen het extremisme gewonnen. Dan zal het regeeringsgezag ver stevigd worden, wat, wil Italië ge red worden, geen weelde is- Want er in inderdaad periculum in mora- Voor zijn vertrek^ naar Ned. Indië bestudeerde prof. Romme met zijn echtgenoote de reisroute. Langzaam maar zeker begint In Soestdijk en Baarn een zekere nerveuae spanning te komen. De twee, het dichtst bij het prinselijk paleis gelegen hotels, Hotel Trier en Astoria Hotel (het vroegere Badhotel), wereldberoemd ge worden in de spannende dagen voor de geboorte van Hare Ko ninklijke Hoogheden Prinses Be atrix en Prinses Irene, raken reeds aardig volgeboekt, hoewel het nog zeer vroeg in het seizoen is- Druk doende lieden met gewichtige ge zichten loopen rond om de juiste plaats voor de telextoestellen, welke de berichten de wereld in zullen zenden, te zoeken. Ondanks schaarschte aan materiaal wordt duchtig gedelibereerd over het plaatsen van extra telefoonl'eidin- gen en Boer Haarman mag zich, sinds bekend is, dat op zijn terrein de batterij, welke zal vertellen of er een prinsje dan wel een prin sesje geboren is, geplaatst zal wor den, in een bijzondere belangstel ling verheugen. Inmiddels werkt het Oranje-comité BaarnSoest aan de organisatie van den Oran- j-etocht en groeit de hoeveelheid babykleertjes, welke H K H. Prinses Juliana wordt aangeboden om te verdeelen onder andere ge lukkige jonge moeders, gestadig aan tot een geweldigen berg ..klein goed". Een verslaggever van bet A.N.P. vond in al deze verheugende voor teekenen aanleiding eon bezoek te brengen aan den man, <üe wat be treft de a.s. geboorte van een nieuw Oranje-telgje genoemd mag worden als te zijn ,,het beste ge ïnformeerd" nl- dr, J. de Groot, behandelend geneesheer van H. K. H Prinses Juliana. Dr. de Groot is uiteraard een zwijgzaam man, doch het weinige, dat hij kon me dedeel™, was zeer verheugend- Hij zeide nl. alles is zoo goed, dat ik u niets kan vertellen. Ik ver wacht dé geboorte van de konink lijke baby tegen half Februari, doch zal mij reeds in de eerste week van Februari naar Soestdijk begeven." Hoeveel maal zullen de kanon nen bulderen? Een en vijftig keer of 101 maal? De afgeloopen 24 uur is er een totale verandering in den weerstoestand gekomen. Aan vankelijk leek het. dat het l»oo. ge luchtdrukgebied in Rusland, de Oceaandepressie, zou negee. ren en ons land in de tjselijke kou zou vastkluisteren. Het 's evenwel anders geloopen en de Oceaandepressie heeft in dezen strijd het Russisch maximum overwonnen en de koude, al thans voorloopig boven 't groot, ste gedeelte van ons land ver. dreven. Hedenmorgen gaf helt K.N.M-I- het volgende weeroverzicht: De dooigrens is onder invloed van de Oceaanactivitiet tot over onze omgeving doorgedrongen. In het Midden en Zuiden van ons land werden vanmorgen tempera turen boven het vriespunt ge meld In het Noorden daarentegen vroor Ctet nog 5 5-6 graden. Deze dooigrens verplaatst zich nog lang zaam verder in Oostelijke richting en zal ongeveer bij onze Oostgrens tot staan komen, zoodat de tempe ratuurstijging ooik tot Friesland en Groningen zal doordringen. In Duitschland. Scandinavië, Po len en de Balkan blijft de vorst periode aanhouden. De koude lucht blijft dus vlak bij onze grens Vil het land van den. „uitge stelden" Elfstedentocht. Slecht is het ijs en overal steken schotsen boven het oppervlak uit. Het rijden is geen pretje, maar desondanks vermaakt de jeugd van Leeuwarden zich uitstekend. iMÉiffipli müÊm Voor de tweede helft van de 1ste periode 1947 (5 t.e.ra. 18 Jan.) Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook No. 2) 55-4 Algem. 100 gram bloem of kin. dermeel (niet uit r^st bereid), 1 kg. appels of peren 50 gram cacao 125 gram koffie 50 gram thee pl.m. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep Bonkaarten Kd, Ke* 703 (strook No. 2) 56-5 Algem. 1 kg. appels of peren 50 gram cacao pl.m. 225 gram huis- houdzeep of 90 gram toiletzeep pl.m. 450 gram hute- houdzeep of 180 gram toiletzeep. 100 gram bloem of kin. dermeel (niet uit rijst bereid) T 66 TABAKSKAARTEN 2 rants, tabaksart. Wieerverwachting medegedeeld door het K N M I te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk afnemende la. ter weer iets toenemende wind tusschen Zuidwest en Zuidoost, plaatselijk nevel of mist; overi. gens wisselend bewolkt en hier en daar eenige neerslag Van. nacht op de meeste plaatsen weer opvriezend, morgen over. »g in het Noordoosten "van 't land temperatuur om 't vries, pu-nt; in het overige gedeelte enkele graden boven 't vries punt. Waarschuwing voor het ver. keer: Hedennacht op vel» plaat, sen bij opvriezend weer o-p. nieuw gladde wegen. 10 Jan.; Zon op 8,46 uur, on. dtr 16.49 uur; Maan op 21.10 uur, onder 11,13 uur. 55-5 Algem. 55-6 Algem. 55-7 Algem. 55-8 Algem. 55.9 Algem. 56-6 Algem. 56-2d Res. 56-2E Res. 56-3D Res. Huisvrouwen, weest verstandig in Uw keuze. U moet uit Uw rantsoen halen, wat er uit te halen is Kiest daarom 225 gram huis houdzeep, dat wil zeggen twee forsche stukken Sunlight Zeep 1 Daarmede kunt U de waseh voor In dezen tijd De bonnen voor appels of peren blijven geldig tot en met 1 Febr. a.s. In verband met het aanwijzen van den nieuwen zeepbon kan het voorkomen, dat hier en daar enkele winkeliers hog niet voldoende be- aanwezig. Bij dergelijke situaties is het onmogelijk te zeggen of de dobi in ons land definilief doo - zet Immers het even terugtrek ken van de depressie-activiteit doet in bet Oosten van het land de vorst weer terugkeeren. Bovendien zal de lucht geleidelijk breken, in ver band waarmede het vannacht op vele plaatsen weer zal opvriezen. De gladheid van de wegen kan daardoor tijdelijk weer toenemen» Verbinding Harlingen- Terschelling gestaakt De verbinding van Terschelling met Harlingen is voorloopig ge staakt. Gisteren heeft de postboot een laatste poging ondernomen om Harlingen te bereiken, maar moest den strijd tegen het ijs op. gevten. Vandaag zal er geen ver. binding zijn. Vrijdagmorgen zaü voorraad zijn. Verwacht mag echterL pos®?°*vi" wan! worden, dat de aflevering op de Den nemer ver rekxen nieuwe bonnen in de meeste geval, len binnen weinige dagen kan ge schieden. Bon voor scheerzeep Op boa» Textiel I. M" der textielkaart VA 605 voor mannen wordt een rantsoen van (50 gr.) sdheerzeep beschikbaar gesteld. Men moet dezen bon bij een detaillist in scheerzeep inlevéren. De detail listen zullen de zeep afleveren, zoodra zij bevoorraad zijn. en wan neer die tocht gelukt, keen de boot Zaterdagmorgen van Den Helder naar Terschelling terug. Inmiddels is vandaag op het strand bij West-Terschelling een nood-vliegveld uitgezet om het ver voer van eventueele zieken en post bij langdurige staking van den vee-dienst door de lucht mogelijk te maken. De Waal bij Nijmegen is met drijfijs overdekt, doch het ijs kruit niet. De vakgroep detailhandel in ta. bak en tabaksfabrikanten voor Groningen, Friesland en Drenthe heeft zich met het volgende tele, gtam tot den ministei van econo. rr.isi he Zaken gewend: ,De werkvoorraad van tabaks, artikelen der detailï.sen werd door het C D K en/ af R B T sterk verlaagd. Het gevolg biervan is, dat een vlotte distributie -n ge vaar wordt gebracht. Werkers van Nederland moeten zoodoende eerstdaags alleen sigaren looken af pruimen omdat de detaillisten het heele gezin doen. - - van schaarschte moet de huisvrsmw niet over voldoende toewijzingen vóór alles zuinig zijn; dus op Uw beschikken om zich van de benoo. zeepbon: twee kloeke stukken digde kerft-bak te voorzien. P1 heerlijke Sunlight Zeep. (Adv.) i zou onnoodig zijn by ruime be.gehonoreerd, voorradig van den detailhandel"#: In verband met deze kweètie vernamen wij uit handelskringen,, dat inderdaad deze week de de-, taillisten aanzienlijk minder wor,j den bevoorraad dan normaal. Als oorzaak hiervan noemde men ons de: feestdagen waardoor de productie achterop zou zijn geraakt. Volgende week echter is de toe stand reeds weer beter. Winkeliers kregen reeds de mede seeling da» zij dan zelfs extra zullen wordell bevoorraad. Niet onmogelijk is, dat deze extrabevoorrading reeds verband houdt met de ruimere toewijzing van tabalk welke de fabrieken thans ontvangen en waaruit, naar 'men verwacht in afwachting van de aangekondigde rantoen ver- duibbeling medio 1947 nu en dan een extr-bon zal kunnen worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1