m R £>/F/Hof wereld TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Op hel autodak ADIO wegens moord GINA 2 DONDERDAG 9 JANUARI 1947 SCHADELIJKE RATTEN EN MUIZEN Kosten Nederland ongeveer 20 a 30 millioen Het vuren gestaakt in Palestina? C.C.D. OFFERDE AAN DEN OORLOG Gevallen ambtenaren herdacht Dader van aanslagen te Stockholm gevat? PLAATSELIJKE KEUZE BEGINT WEER GEMEENTEN"EN BOUW- SPAARKASSEN De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebestu ren meegedeeld dat het oprichten van boiuwspaarkassen door ge meenten in het algemeen geen toejuiching verdient In beginsel heeft de neigeering echter geen be zwaren aan deelneming voor ge meenten in publieke bouwspaar- kassen, welke het gebied van een of meer provinciën bestrijken te minder wanneer bij deze bouw- kassen het streven kenbaar is, uit eindelijk te komen tot stichting van een groote nationale bouwspaar- kas. KONINGIN ONTVANGT, B.B.C.-PLAQUETTE Commissie voor de West LILLIAN HARVEY WEER OP DE PLANKEN r>n programma t De schade, die in ons land wordt .veroorzaakt door ratten en muizen, la veel grooter dan de meeste men- achen wel vermoeden. Deskundigen schatten deze schade op 20 k 30 millioen gulden per jaa,r_ Het be hoeft daarom geen betoog, dat de bestrijding van ratten en muizen Biet doeltreffend genoeg kan wor den aangepakt Dat dit hinderlijk ongedierte een probleem vormt voor de geheele wereld, moge blijken Uit het feit, dat volgens een ver slag van de Food and agriculture Organisation of the United Nations .(voedseL en landbouworganisatie van de Vereenigde Naties) 4 pro cent van den geheelen wereldvoor raad aan voedsel door de ratten en muizen wordt vernietigd. Millioenen kilogrammen waardevol voedsel vallen ten offer aan deze knaag dieren. De F.A.O. heeft gewezen op 't be lang van de bestrijding van de rat ten en muizen. Ook in Nederland «iet men mear en meer In, dat be- otrijdig van dit ongedierte noodza kelijk en ook mogelijk is De beste resultaten verkrijgt men| wanneer acties hl groot verband worden georganiseerd, b.v. door een ge meente of polderbestuur. Voor be- atrjjdingsadviezen kan men zich te allen tijde wenden tot de afdeeling ratten, en muizenbestrijding van den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen. Deze adviezen worden gratis verstrekt. Een ultimatum aan de Irgoen In Jeruzalem gaan geruchten, dat de leiders van de Haganah (jooasche verdedigingsorganisa tie) aan In het restaurant van de Hout- rusthallen te 's-Gravenhage had veraeaigingsorgamsa- gigteren, in aanwezigheid van ver- M-enahim Begin, die j Ho svmho- "fg scheidene autoriteiten, de symbo- 8&X2 iSS "SÜndtfS 1 ach, te hall v,n Reuter seint uit Stockholm: Een achttienjarige jongen. Erlanül Matsson genaamd, die op oude jaarsavond werd gearresteerd' we gens poging tot het opblazen van de stedelijke bibliotheek te Stock holm, zou bekend hebben, verant woordelijk te zijn voor de serie kpringstof-aanslagen, welke gedu rende de afgeloopen weken in Stockhoim hebfoen plaats gevon den. Hij zo-u vijftig kilogram dyna miet gestolen hebben uit een op slagplaats 'bij Stockholm, in Sep tember j.l. en daarna die opslag plaats in de lucht hebben laten vliegen. De raad van twaalf van den Nat. Bond voor plaatselijke keuze heeft besloten het beginsel van plaatselijke keuze opnieuw in 'het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Nieuwe propaganda.se. schriftjes zullen worden uitgege ven terwijl op het in Februari te houden congres van de nat. com missie tegen alcoholisme o-a. ook Ide plaatselijke keuze een onder, werp van bespreking zal uitma ken. om het vuren te staken. Eerder wanen reeds geruchten in omloop, dat de ieden van de Ir goen hadden besloten, hun cam pagne tegen de Britsche strijd krachten in Palestina tijdelijk te staken. In ieder geval hadden he. dennacht om 12 uur meer dan 30 uur lang geen aanvallen op Brit scbe troepen in-Palestina plaats ge vonden Ook 'is de aandacht getrokken door het feit, dat mrs. Myerson, pas benoemd tot hoofd van de po litieke afdeeling der executieve van het jo'odsch agentschap, s eojits en. kele uren na- haar terugkeer van het Zionistencongres te Bazel door Ben Goerion, voorzitter der exe cutieve van het joodsch agentschap, uit Parijs werd opgebeld en kort daarop samen met Remcz, voor zitter van den joodschen nationa- len raad', eveneens zoo j-uist uit Bazel te Jeruzalem teruggekeerd, een onderhpud van twee «ur had met sir Henrey Gurmey, die tij. dens de afwezigheid van den hoo- gen commissaris Cunningham de leiding in het bestuur van Pa lestina heeft. Frankrijk koestert plannen om een netwerk van televisie-sta tions in het land op te richten. Om de belangstelling voor tele visie te stimuleeren, zal binnen kort een demonstratie-tournee worden ondernomen, waarbij technici de mogelijkheid van een dergelijk netwerk zullen bestudeeren. |het hoofdgebouw van den C.C.D aan het Sweelinckplein aldaar. Deze wit marmeren plaat vermeldt de namen der 53 gedurende de bezetting omgekomen ambtenaren, waarboven de woorden: ,,1940 1945, ter blijvende herinnering aan hen. die vielen". De directeur van den C.C-D de heer G. Diepenhorst, die de ont hulling verrichtte, bracht met en kele woorden de verschrikkingen der bezettingsjaren in herinnering. Thans zijn wij weer vrij, zoo ver volgde spr. en voor deze vrijheid hebben ook medewerkers van den C.C-D. met hun leven betaald- De directeur gewaagde van de teleur stelling, die bij de nabestaanden der gevallenen moet rijzen, wan neer het schijnt, dat zij, die hun leven voor het vaderland gaven, vergeten worden- In dit verband herinnerde spr aan de rede van H- M. de Koningin op Oudejaars avond, waarin H. M- zich persoon lijk richtte tot de nagelaten be trekkingen van gevallen strijders voor Nederland's vrijheid. Spr. be sloot met de verzekering, dat nim mer vergeten zal worden, wat deze ambtenaren voor hun vaderland gedaan hebben. De secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening, mr. J. Th. Bonnerman, die den minister vertegenwoor /gde. sprak namens dezen enkele woorden van waar deering en medeleven. Een dele gatie van de gewestelijke ver tegenwoordigers van 't personeels- fonds legde vervolgens een krans. Daarna hebben nog eenige spre kers het woord gevoerd. BOM ONTPLOFT IN DUITSCH GERECHTSHOF Te Frankfort is in het gerechts gebouw voor d'e zuivering een bom ontploft, die de rechtszaal igeheel heeft vernield. Persoonlij ke ongevallen dieden zich niet voor. De openbare aanklager Karl Erhard is vian meening, dat de aanslag in verband staat met het zuiveringsproces tegen Michael Haertel, voormalig directeur van de gevangenis der Gestapo te Neu renberg. DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING De Belgische-transportarbeiders- bond heeft aan den eersten minis ter, den gouverneur der provincie en den waarnemend burgemees ter van Antwerpen een telegram gezonden, waarin critiek uitge bracht wordt op ide tewerkstelling van militairen in de haven en dringend verzocht wordt dezen terug te trekken. De bond is bereid een bencep te doen op vrijwilligers om, onder leiding van eigen gespecialiseerd personeel, zorg te dragen voor. het lossen en het vervoer van aan be dierf onderhevige leiyefnsmidde- len, indien het noodige materiaal ter beschikking wordt gesteld. De Belgische transportarbeiclers- bond deelde dan ook intusschen mede. dat alle havenarbeiders op geroepen zijn om zich heden Don derdag naar hiet aanwervings- bureau te begeven, ten einde een uiteenzetting tie hooren inzake de mogelijkheid tot het lossen van le vensmiddelen, welke aan bederf onderhevig zijn en over de terug trekking der troepen. Vertrek ranjefontein uitgesteld De Oranjefontein van de Hol land-Af rikalijn arriveerde op 24 December in de haven van Amster dam met een lading, gedeeltelijk bestemd voor Antwerpen deels voor Nederland. In verband met de havenstaking aldaar heeft men Ant werpen niet aangedaan en besloot de voor de Belgische haven be stemde goederen in Amsterdam te lossen en op te slaan. De haven arbeiders hebben echter geweigerd deze .besmette" lading te lossen. Inmiddels zijn besprekingen ge opend tusschen reeders, havenbe drijf en havenarbeiders om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. Gevolg van een en ander is echter, dat de Oranjefontein niet volgens schema op 10 Januari zal kunnen vertrekken, maar waar schijnlijk eerst op 18 Januari. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin ten paleize in Amster dam eenige leden van het, na de bevrijding opgerichte comité Ne derland dankt de B-B C-" ontvan gen. De voorzitter, de heer Kouse maker, de secretaris, de heer De Looff en de penningmeester, de heer v. d. Klis, boden H. M. een bronzen plaquette aan, welke een verkleind model is van de gedenk plaat, welke het comité in Mei j.l- aan de B B C. heeft aangeboden en is aangebracht in het Broad casting House te Londen, waar zij een blijvende herinnering vormt aan de donkere oorlogsdagen en uiting geeft aan den dank, dien het Ned. volk voor de voorlichting van de B.B C. gevoelt. Tevoren had H. M. een rijtoer gemaakt door de Jordaan en daar een 'bezoek gebracht aan de school der vereeniging „Tot heil des volks'' in de Willemstraat. Het reisprogramma van'de par. lementaire oommissie naar de West luidt als volgt; 8 Januari; AmsterdamRio de Janeilro, 11 Januari. Rio de Jan ei. roBelem. 12 Januari; BelemPa, ramaribo 25 Januari; Paramari. boCuracao, 1 Februari; Curacao Bonaire 2 Februari: Bonaire Aruba, 6 Februari: AruibaCura. jao, 7 Februari; Curacao-St- Maarten. Het verdere reisprogramma is nog niet definitief vastgesteld. Op 15 Februari hoopt men uit New. York naar Nederland te vertrek, ken. Lillian Harvey, de in Engeland geboren filmster, die vijftien jaar geleden in Duitsche films optrad,; doet op het oogenbji'k in een goed koop Parijsch theater pogingen voor een come-back". Geduren de een half uur zong zij de „schla gers" uit haar imieest bekendie' films, zooals „Het congres danst" „Een blonde droom", „De keizerin' en ik". De directeur van bet theater ver zekerde, dat de openingsavond «en groot succes iwas geweest en dat vele van Lillian's 'VTö'enden geko. men waren om haar te verwelko men. Miss Harvey heeft de laatste vijf jaar in de Vereenigde Staten ge woond. Zij is naar Parijs gekomen om haar moeder te bezoeken, die in het Zuiden van Frankrijk woont. Kort vóór den oorlog speeide zij in Fransche films en juist toen da Duttschers op het punt stonden haar te arresteenen slaagde zij er in Per Clipper" naar de Veree nigde Staten te ontkomen. In de Vereenigde Staten heeft zij o.a. de rol van „getst" gespeeld in' Noel Cowards „Blithe Spirit", Lillian Harvey heeft bet plan, gedurende vier weken in Parijs op te treden. Daarna vertrekt zij naar de Vereenigde Staten via Zwitser land, waar zich nog een auto van haar bevindt. He expeditie van admiraal Byrd to vertrokken, voorzien van alle mogelijke wetenschappelijke instru menten om de geheimen van het Zuidpoolgebied te ontraadselen. Maar men heeft enkele heel sim pele uitrustingstukken, zonder welke 'de expeditie niet met haar werkzaamheden kan beginnen, ver geten. Meer dan 350 paar ski's zijn op de kade achtergebleven. Zij zul len de expeditie per snelste gele genheid worden nagezonden. 15. Tim klom zoo vlug als het mogelijk was de brandladder af en iwas juist halfweg, toen Zwendel ■de buitendeur kwam uiitstappen. Doch toen leek het, of Tim pech zou krijgen, want zijn tegenstander liep recht op een daar geparkeerde auto af en stapte in. Tim had ech ter alweer 'n plannetje klaarr Het was wei «en beetje riskant, maar het was toch het eenige iwat er op zat. De wagen reed weg, juist onder de brandladder door en tot groote verbazing van de voorbijgangers, die toch al n'iet begrepen wat dat kereltje daar op die ladder uit te voeren had, nam Tim een spron getje en kwam met een tevreden gezicht op het dak van den weg snellenden wagen terecht. Ge" ukkig schakelde Zwendel op dat moment juist luid toeterend over, zoodat hij niet hoorde wat er in letterlijken en figuurlijken zin boven zijn hoofd hing. VRIJDAG, 10 Januari. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws gymn. en gram.; 11.00 V. d zieken; 11.45 Ber, uit Indlë; 12.00 Viool; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-ork.13.50 Caus.; 14.00 Muziek; 14.30 Bijbel; 15.00 V. d. vrouw; 15 30 Trio; 16.00 Voor dracht; 16.30 V. d. jeugd; (16.45 Klaas van Beeek)17.45 Caus.; 18.00 Koor; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 De gewone man 20.15 Muziek; 20.55 Hoorspel; 21.25 L Davids; 22.00 Nieuws; 22.20 Avond gebed; 22.30 Gram.; 22.50 Caus.; 23.00 Klaas van Beeck; 23.30 Gram, HILVERSUM If (415 en 218 M.) 7.00 VARA, 12.30 AVRO, 16.00 VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 11.15 v d.' vrouw; 11.30 Eddy Walis; 12.00 Spaansche muz.12.30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville.ork. 14.00 Kookpr.14.20 Kwintet; 15.20 Hoorspel; 16.00 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Orgel; 17.30 Muz. caus.; 18.00 Nieuws; 18.20 Ram blers; 18.50 Gram.; 19 00 N.VV. 19.15 Unesco; 19.30 VPRO.; 20.00 Cello; 20.30 Caus.; 21.00 Gram.; 21.30 Buitenl, overz.; 21.45 Koor; 22.15 Jazz; 22.40 Avondwtjding 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. 72). Eigenaardig, dat je dat geraden hebt. Je moet weten, dat zij de «enige was die wist dat ik in Zuid Frankrijk was geweest to-en ik Pe ter Stone beb gedood. Ik wist haar te bewegen daar raiets van te zeg. gen, aangezien ik mijn naam er n:et in betrokken wilde hebben. Nadat ik Urquhart gedood had besefte ik echter, dat één woord van haar moeilijkheden zou kunnen veroor zaken. Ik had 't gevoel, dat zij ach terdochtig begon te worden en ik «nij tenslotte toch niet zou verra- begon mij af- te vragen, of zij den. Ik heb zoo'n idee dat haar te genzin om Crofters Close te verla ten voortsproot uit het feit, dat zij mij in het oog wilde houden. Aan gezien ik toch schoon sehip maakte besloot ik haar er ook maar in te betrekken Ik zag haar alleen dien schouwburg binnengaan. Ik was Biet van plan een revolver te ge bruiken maara toen dat schieten op bet tooneel begon- bood zich een pracht gelegenheid aan. Terwijl ik haar loge binnenging, hield ik een zakdoek voor mijn ge tocht en toen zij zich omdraaide schoot ik. Later was ik bang, dat ik de zaak verknoeid had en, erger nog, dat zij mij herkend had. Dat zou werkelijk fataal zijn geweest. Daarom besloot ik tegelijk maar volkomen van het tooneel te ver dwijnen. Ik had alles tevoren be- raamd en Pine Tree Lodge leek me een uitsteende wijkplaats te bie den. Ik was van plan daar eerst een tijdje te blijven om dan later het land uit te glippen. Daarom zette ik een kleine scène aan de te lefoon in elkaar, mijn bediende den indruk gevend, dat i'k vermoord was. Maar wat komt het er nu nog allemaal op aan? Er is één dihg, dat ik zou willen weten, Burke. Bannisters stem stierf weg en zijn oogen vielen dicht. Het scheen dat het einde gekomen was. Nog even herstelde hij zich echter. Burke, fluisterde hij faeesch, voor het te laat is moet je mij eens vertellen, hoe je voor het ee-st.... De stem stierf weg en de oogen van de Spin welke strak op de wolken gericht waren, verglaasden. Hij had opgehouden te leven. HOOFDSTUK XXXm Besluit. WOENSDAGNACHT 16 JUNI. Onder het terugwandelen streek Lawton zich nadenkend over den kin. In den geest zag hij Bannister weer voor zich, terwijl déze moeite deed een laatste vraag te uiten. Wat bracht u op het idee, dat hij de misdadiger was. mr. Burke vroeg de detective. Een oogenblikje, antwoordde Burke. Laten wij eerst een belang rijker kwestie regelen. Hoe moet het met Travers Je zult de zaak tegen hem nu toch zeker oogen- blikkelijk laten vervallen Vanzelf, zei Lawton. Sinds ik Bannisters bekentenis gehoord heb bestaait er geen aanklacht meer tegen hem. En monsieur LavaUe verzekerde me zoojuist, dat de Fransche politie zijn uitlevering zelfs niet meer zal vragen. Dat is alles wat ik weten wilde, verklaarde Burke. Nu zal ik alles vertellen. Toen Bannister vertelde, dat er, in zijn auto zit tend, op hem geschotefi was, klonk dart in de gegeven omstandigheden logisch genoeg maar toch kwam de gedachte bij mij op dat hij dien aanval wel eens gesimuleerd kon hebben. En wanneer hij dien ko gel zelf door zijn hoed had ge schoten, zou hij zich natuurlijk van zijn revolver ontdaan hebben. Hij verklaarde, dat de auto, waaruit op bem geschoten was, hem bij een flauwe bocht in den weg had ingehaald. Wel, je her- innert je die scheeps-snuffelaars, waarvan ik je verteld heb Daar kwamen die nuttig te pas. Ik heb ze iederen centimeter van d'e bos- schen in de buurt laten afzoeken en zij hebben den revolver gevon den. Het wapen was zeker een honderd yards vóór de plek be graven, waar volgens Bannister de aanval geschied was. De man nen zouden het nooit gevonden hebben als een hunner niet gezien had, dat de aarde daar korttevoren omgewoeld wés. T„ien ik eenmaal zoo ver was wist ik dat Bannister de Spin was en mobiliseerde ik mijn kleine leger om hem beurtelings te be waken. Hij zat echter vol trucs, als verwachtte hij iets van dien aard, en herhaaldelijk verloren zij hem uit het oog. Gelukkig zag Warburton hem echter een aantal koffers naar het station van Dor king brengen, waar hij ze aan Smollett overhandigde. Toen ik dan ook hoorde, dat Bannister verdwenen was. was ik er vrij zeker van dat ik wist waar wij de hand op hem zouden kunnen leggen. A propos, verklaarde Lawton Filson is weer boven water geko men. Hij is zich vanavond op een politiebureau komen melden, zeg gend, dat hij onschuldig was maar dat hij er vandoor was gegaan, omdait hij de spanning niet langer kon verdragen. De detective kuch te. Ik moet toegeven, sir, dat ik dank zij u, vannacht voor het eerst sinds langen tijd weer eens rustig zal kunnen slapen, Burke lachte. Voorloopig ga je nog niet naar bed, antwoordde hij. Niet voordat wij den hoofdcommissaris gesproken hebben en ik de ver zekering heb, dat Travers zich verder nergens bezorgd over be hoeft te maken. Dagen later stonden een jewgen en een meisje over de railing ge leund van een schip, dat uitvoer op een pleiziervaart. A propos, Terry, zei Kay, Suzanne zal haar cabaret in Mont- martre verkoopen. nu zij met .Neil Cairn gaat trouwen. Het is altijd haar ideaal geweest, in Engeland te komen wonen. Terry Travers keek naar het spel van het maanlicht op de golven. En dit, zei hij, heb ik mij honderden malen gedrcomd, hoe wel ik beken dat er tijden waren Zachtjes legde Kay haar vinger op zijn lippen. "Dat is nu allemaal voorbij, liefste, antwoordde zij. Nu begint ons leven in werkelijkheid pas. Terry trok haar dichter naar zich toe. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2