Na Marshall's benoeming r Het Nederl.-Ind. legerbericht Een BEDSPREI als TULBAND 1 Andriessen's afscheid als voorzitter Claridges Hot PAGINA 4 DONDERDAG 9 JANUARI I I REACTIE OP BYRNES' AFTREDEN SPONTANE HULDE AAN EEN WERKER FRANSCHE SUCCESSEN IN INDO-CHINA DE INVLOED VAN SOEDIRMAN'S REDE I. DE MAHARADJA KOMT DINEEREN Wat te doen, als alle tafel tjes zijn besproken h WAT MARSHALL'S BENOEMING RRENGT "J s/fiKitt /fn i Reuter seint uit New York: Mét verbazing en teleurstelling hebben de Amerikaa-nsohie krantenlezers de groot opgemaakte berichten over het aftreden van James Byr nes -onder hun oogen gekregen. Ovier het algemeen is men an derzijds wel voldaan over de be noeming van generaal George Marshall tot Byrnes' opvolger Zoowel die ,,New York-Times" commissie voor buitenlandsehe za ken, heeft gister-en in den Ameri- kaanschen senaat aangedrongen op onmiddellijke bekrachtiging van de benoeming van generaal Marshal: tot minister van buitenlandsehe zaken als opvolger van Byrnes Dit >,°m het onmiddellijk aan de naties der wereld volkomen duidelijk te maken, dat er geen onderlbr-eking is in de twee-partijen politiek ten aanzien van de buitenlandsehe za ken van ons land" Als mogelijke verdere vacatures in de toekomst wonde genoemd de functies van Benjamin Cohen, een van Byrnes' naaste ad-viseurs bij de vredesonderhandelingen, en van William Benton, die belast is met de Amerikaansche propaganda plannen voor een defensief joverzee, verdrag met 't westelijk halfrond. 2 I Andere berichten zeggen dat 2e standaardisatie van wapens met generaal Marshall voorneméns is J 1 J. Leighton Stuart, ambassadeur in 'Amerika.'s nieuwe staatssecre taris van buitenlandsehe zaken, generaal Marshall, Als de New York-Herald Tribune" betreuren het, dat dit aftreden is gekomen op dit moment. De ..He rald Tribune" zegt o.m.: „Dit af treden moet verwarring en teleur- eteiiing wekken. Het publiek zal «iet licht vergeten, dat op Byrnes •terke dr,uk is uitgeoefend door het onhandig optreden van den Sresident in de kwestie-Wallace en et zal geneigd zijn, zich af te vragen, of hier niet wiederom een of andere onhandigheid in het spel Is. Wij hebben vertrouwen in de talenten van Marshall, doch kun nen niiet anders dan voorvoelen, dat deze abrupte wijziging een herziening zal bevorderen van het geheele proofs, waardoor onze be trekkingen met de rest van de we reld worden bepaald." Die Londensche „Times" meent, dat Byrnes, wanneer hij de moeite had genomen, zich den steun zoo wel van democraten als republi keinen te verzekeren, in staat ge weest zou zijn een samenwerking tusschen de Ver. Staten en Europa tot stand te brengen als nooit ge kend. Dé „Daily Express" constateert, dat de politieke inzichten van ge neraal Marshall Weinig bekend zijn, doch dat het nieuws van zijn benoeming goed ontvangen is. De „News Chronicle" wijst er op, dat generaal Marshall, be halve van zijn missie ln China, geen enkele diplomatieke ervaring heeft. Het nieuws van zijn benoe ming is verwonderingwekkend, aldus zegt het blad, in de huidige omstandigheden Ook de „Daily Mail" uit haar verbazing en meent een verklaring voor deze benoeming te kunnen vinden* in het feit, dat Truman j.zijn aandacht heeft moeten schenken aan de organisatie van de campagne voor de presidentsver kiezingen in 1948". Reuter meldt uit Moskou, dat de benoeming van Marshall daar met groote voldoening is ontvangen. In sommige politieke kringen te Berlijn trekt men een parallel tus- gchen de opvolging van Mc Narney door Clay als Amerikaanseh opper bevelhebber in Duitschland en die van Byrnes door Marshall. Men voorspelt in deze kringen een sterkere Amerikaansche politiek" dp de komende bijeenkomst van de jninisters van buitenlandsehe zaken te Moskou. Het door de sovjet-unie gelicen- «eerde avondblad „Nacht Express" noemt generaal Marshall „den juis- ten man voor Moskou". China, te vervangen door lt. gen. A. C. Wedemeyer thans comman dant van de Amerikaansche strijd, krachten in China. Marshall, hoewel onbeproefd als diplomaat en onderhandelaar, heeft j gedurende den oorlog als stafchef de reputatie verworven één der beste bestuursambtenaren der V. S te ziijn. Men verwacht, dat hij den diplomatieken dienst zoowel in Amerika „als in het buitenland zal reorganiseeren. Zij, die met zijn politiek standpunt bekend zijn, voorspellen, dat hij de eliminatie van ambtenaren met communisti- schen of uiterst linkschen inslag zal versnellen. Andere militaire problemen van het ministerie van buitenlandsehe zaken zijn: Engeland en andere lan-den. 3. Ba ses op voormalig Japansche eilan den in den, stillen Oseaan. Toen, op een diplomatieke re ceptie, Dinsdagavond op het Witte Huis te Washington gehouden, de Britsche ambassadeur, Lord Inver- chapel, bij wijze van scherts „pro testeerde" tegen Byrnes' besluit tot aftreden, antwoordde Byrnes: ,,Er zijn slechts twee gelukkige dagen in het leven van een open baren functionaris, namelijk de dag, waarop hij benoemd wordt, en de dag waarop hij heengaat". Van alle aanwezige gasten toonde slechts mevr. Byrnes zich ingeno men met 't besluit van haar echtge noot. „Nu zal ik tenminste met hem kunnen praten, inplaats van hem „nota's" te moeten schrijven", zei- de zij. Een opname uit Leeuwardentoen er nog spanning heerschts omtrent het al dan niet doorgaan van den Elfstedentocht In een vergadering van den Bondsraad, die ook door afgevaar. cYgden van de districten werd bij. gewoond, is gisteren in den foyer van den schouwburg te Utrecht afscheid genomen van den heer J. W. Andriessen als voorzitter van den R. K. Bouwvakarbeidersbond. Na 23 jaar deze gewichtige functiie bekleed te hebben. was de heer Andriessen genooidÉaakt deze neer te leggen om zijn vollen persoon te kunnen geven als voorzitter van de Katholieke Volkspartij. Uit de spontaniteit en hartelijk, heid, waarmee de scheidende func. tionaris is gehuldigd ook door vertegenwoordigers van patroons, organisaties, bleek ondubbelzinnig, hoe zijn leiding van een zoo be. langrijke arbeidersgroep is ge. waardeend. Als stoffelijk huldeblijk werd hem het ameublement voor een studeerkamer aangeboden. De bondsadviseur pastoor F. van Leeuwen gewaagde van de prettige samenwerking met den heer An. ■driessen. terwijl de voorzitter van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruijn bekende, dat hij het is geweest die er bij den heer Andriessen op aange. drongen heeft dat hij het voorzit, terschap van de K. V. P. zou aan. vaarden. Dit beteekende een offer voor de katholieke bouwvakarbei. Naar officieel uit Saigon wordt gemeld, hebben de Fransche troe pen thans Hanoi, de hoofdstad van Indo-China, geheel bezet, alsmede de naburige groote havenstad Hai phong. ders. Ook dr. L A H Albering. de secretaris van de K. V. P., die deze afscheidsplechtigheid bijwoonde zag dit in maar wees erop fiat daar. mee een goede zaak en groot al. gemeen belang gediend wordt. Het personeel van het bonds, kantoor gaf een bureaulamp ten geschenke. Namens den Alg. Ned- Bouwvakarbeidersbomd werd den heer Andriessen een schemerlamp aangeboden en ook van de zijde van den chr. bond werden eeer waardeerende woorden gesproken. Voorts spraken nog afgevaardig. den van verscheidene commissies, die de heer Andriessen eveneens gaat verlaten. Wel blijft hij nog lid van het bestuur van den R. K. Bouwvakarbeidersbond alsook van htt dagelijksch bestuur van de Ned. Kath. Arb. beweging. Een Ned. militaire woordvoerder te Batavia heeft gisteren heit vol gende oveirzicht van den militairen toestand gegeven: Te Medan waren Ned. troepen Maandagochtend genoodzaakt e:en groote actie in te zeittien in den Noord-Oostelij ken sector. waar reeds geruimen tijd binnen'Ned. ge bied sterke republikeinsche troepen concentraties en mortieropstellimgen zyn waargenomen. De actie was binnen twee uiuir geëindigd zonder verliezen aan Ned. zijde- De tegen standers boden slechts lichtten te genstand en gingen spoedig op de vlucht. Te Palemtoang ginglen de Ned. troepen voort met» helt doorzoeken van de stad en het verwijderen van gewapende Indonesiërs. Het isolement van het Charitashospitaal en het vliegveld is thans opgehe ven. Er heerscht echter nog acti viteit van sluipschutters en men is nog bezig met het opruimen van mijnen. In overleg met het repu blikeinsche bestuur is de uitgehon gerde bevolking van voedsel en andere behoeften voorzien. De be volking toon/t zich dankbaar voor den terugkeer van orde en rust. Het vroegere personeel van de B-P.M. en van de N K.P.M. komen zich thans dn grooten getale aan melden. Te Bandoeng zijn verschillende Ned. patrouilles dor.r aanvalleirs in uniformen van de T.R.I. be schoten. Aan Ned. zijde vielen geen slachtoffers. Te Semarang hebben Zondag avond terroristen, na Ned. gebied te zijn binnengedrongen, een ge« deelte van eien kampong in den Zuidelijken sector platgebrand. In dien sector van Soerabaja werd de bevolking van de kam pongs Prasoengen Prasoeng eij Taimbak door de republikeinen ge dwongen te evacu-eeren, nadat ge vallen van mishandeling door rei publikeinen waren voorgekomen. De Ned. artillerie opende het vuiur op een bende van 60 man, welike daarna op de vlucht sloeg. Te Soerabaja zijn wederom 300 'vluch telingen uit Madoera aangekomen. Nederlandsch verweer Het officieele communiqué van de Ned.-Indische Rajgeering ver klaart verder, dat op een geheele reeks incidenten, die zich vrijwel op alle plaatsen voordeden, slechts door locale afwedr gereageerd is. Ook bij de bepaling van de demara caltielijnen zijn de onderhandelin gen. ondanks de telkens van Indo nesische zijde opgeworpen moei lijkheden, met igroot geduld voort gezet, teneinde een vreedzame af* bakening van de bezette gebieden te verkrijgen. De maatregelen, gieduilande de drie laatste weken getroffen, von den alle hum oorzaak in toene mende bedreiging of agressie, vooral na de rede van Soedirman van 26 December 1946. Daarbij werd in een aantal ge vallen de bereikte overeenkomst door Indonesische bevelhebbers eenzijdig opgezegd en werden pf) verschillende plaatsen aanvallen ingezet welke duidelijk een gecoöra dineerd karakfter droegen. Tijdens haar rijtoer door de Jordaan bezocht H. M. de Koningin een fröbelschool en onderhield zich met de kleuters. De „Kota InterF- Aan boord van de ,.Kota Inten"" welk schip dezer dagen van Batavia naar Nederland is vertrokken, be vinden zich niet 1107, zooals aan vankelijk gemeld, maar 107 zieke of gewonde militairen, welk aantal als volgt gespecificeerd is: 77 mili tairen Koninklijke landmacht; 1*7 militairen KNIL; 13 Marine. Voort» bevinden zich nog 23 burger-eva** cuees aan boord. Bioscooprazzia te t Makassar Militairen- en politie hebben een avondvoorstelling van de Irene- bioscoop te Makassar stopgezet en een onderzoek ingesteld naar reeds langgezochte misdadigers. Het onderzoek had een ordelijk en vlot verloop- Een aantal verdach ten zijn aangehouden Een gearres teerde werd bij een poging om door het bewakingscordon heen te breken en te ontvluchten, neerge legd. van Pesjawar was. die graag het een exotisch jasje, dat hij in Indië Oudejaarsfeest in het hotel wilde gekocht en begaf zich met zijn u Dat niet alleen in Nederland eigen landgenooten minder in tel zijn dan buitenlanders, doch dat ook de Engelschen in meer of mindere mate met deze hebbe lijkheid zijn belast, is dezer da gen gebleken uit het verhaal van een Engelschen officier, die met zijn moeder en een meisje op Oudejaarsavond in een van de chique Londensche hotel wilde gaan dieneeren. Reeds dagen tevoren had hij zich telefonisch en ook persoonlijk met verschillende bekende restaurants in verbinding gesteld, doch steeds weer kreeg hij te hooren, dat het de directie erg speet, maar dat alle tafeltjes waren besproken. Ten einde [raad probeerde hij het op 30 December opnieuw bij het beroemde Claridge's Hotel in het Westeinde van Londen en ter wijl hij den hoorn van den haak nam, kreeg hij plotseling de inge ving om zich uit te geven voor den secretaris van den maharadja van Pesjawar, Men verwacht wijzigingen op [groote schaal in de hoogste rangen Tan het Amerikaansche ministerie Tan buitenlandsehe zaken en mo gelijk ook bij de Amerikaansche Vertegenwoordiging overzee. De Wijzigingen zouden dan door gene raal Marshall worden aangebracht Sis bij in functie treedt. Buiten de reeds bestaande vaca. *ures in de hoogere rangen zal, haar men aanneemt, een nieuwe ontstaan door het vertrek van Dean Acheson, onderminister van buiten landsehe zaken. Deze heeft reeds «enigen tijd geleden verzocht naar Jifrn particuliere advocatenpraktijk *e mogen terugkeeren, doch het is «Hogelijk, dat hij zal aanblijven, totdat Marshall zich heeft inge werkt. ïlehberiï"'rmSltl'1* senator Van- «au .vuil gcui uin.cn, noen mUil, u.c g. voorzi ter aer senaats. den secretaris van den maharadja Itydens den oorlog in Inidië had ge» vieren", aldus verklaarde de offi cier later in een interview met een persvertegenwoordiger, „schrok ik van mijn eigen stoutmoedigheid. Ik verwachtte, dat men mijn be wering zou controleeren en dan zou onmiddellijk aan het licht zijn gekomen, dat er heelemaal geen maharadja van Pesjawair bestaat Maar binnen vijf minuten kreeg ik ten antwoord, dat de directie van het hotel toet zich tot een eer re kende, Zijne Hoogheid te ontvan gen en dat er een speciale tafel voor mij en mijn gezelschap was gereserveerd". Op zoek naar een tulband Toen kwam de moeilijkheid, om het „Indische" gezelschap, dat be stond uit den „maharadja", de .weduwe-maharanee" (de moeaer van den officier) en een 18-jarig Engelsoh meisje van gepaste kleedij l'e voorzien. De moeder, die vijf tien jiaar in Indië had gewoond, belde verscheidene vrienden op en poogde een tulband te leenen- Ze slaagde daarin niet. Zij stelde zich daarop in verbinding met het ministerie voor Indië, doch ook daar kon men haar niet aan een tulband helpen. Tenslotte kwam zij De pseudo-vorst voelde zijn hart in zijn keel kloppen, doch toen hij den klaar,blijkelijken eerbied zag, waar mee de officier hem naderde, kreeg hij zijn zelfbeheersdhiing terug en wist met neerbuigende vriendelijk heid te kennen te geven, hoe aan- tige Claridge's, waar het hooge genaam het hem was, in het vei re, gezelschap met den -gepasten eer- koude Londen iemand te on moe- ten, die zoo goed bekend was met zijn land. Tot het tegendeel is eveneens „Oostersch" uitgedoste moeder en gezellin naar het def- bied werd welkom geheeten. Geld was taboe Een echte Indiër, die de rol van „Secretaris van den maharadja" vervuilde, hield toezicht op den plechtigen intocht van zijn meester in het hotel en stond er zelfs op, vijf pond vooruit te betalen, aan gezien „Zijne Hoogheid geen geld aanraakte". Even werd de toestand critiek, toen een andere officier, die jaren lang in Indië was geweest, op het tafeltje van den maharadja toe trad om zijn opwachting te maken. bewezen" Toen het hooge gezelschap ten slotte het hotel verliet, voelde vooral de moeder van den officier zich bijzonder opgelucht, dat alles zoo goed wais afgeloopen, omdat haar sarong, geschenk van haar zoon uit zijn Indischen diensttijd» voortdurend neiging tot verschuiven had vertoond. Het gezellige avondje kostte den ondememenden officier f 7 7 s. 2 cto Het tekort werd den volgenden dag aangezuiverd door een „speciale boodschapper van de maharanee", die bovendien de -voor een maha radja zeker niet bijster groote froo4 gaf van 3 pond sterling. Tegenover vertegenwoordigers van de pers. die hem van een en ander in kennis stelden heeft de gérant van Claridge's verklaart® „Ik herinner me het gezelschap zeer goed. Ik dacht toen al, dat de jongeman er niet als een maharad ja uitzag- Maar tot we een bewijs op de idee, een stuk van een zij- Diner voor drie personen. Kwi- hebben van het tegendeel, moeten ïsjawar. den bedsprei als tulband voor haar „nnr we soms aannemen,'dat onze gas, „Zoodra ik had gezegd, dat ikizoon. te gebruiken. Haar zoon, die lanne Van - iten inderdaad datgene zijn, waa»- 'Tl WOTPtario VflT» rlön irioVQl»Q«1lQ l<tn^ana Jon AA«lAif lm Tm./I?rt V..nr) rtn I jjRlfllMir{tdjtt - UwxrtP IlitiffAtrOn". Ivoor ze zich uitgeven".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4