R Ufferschaal De proteststaking in de haven O/S SA wereid TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Zwendel sjouwt ADIO programma IDE GESTOLEN V&GINA 2 ZATERDAG 11 JANUARI 1947 'E.V.C. BIJEENKOMST 50VER DE EISCHEN De houding der rijks- bemiddelaars ROTTERDAM DE „VEENDAM" WEER IN DE VAART SPAANSCH PEPERTJE Geen keus, toch keus GLADHEID VEROOR ZAAKT ONGELUKKEN Tivee dooden en vele gewonden DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT Uitbreiding in November NOORSCH S.S. „FANA" AAN DEN GROND OUDE BOKSGLORIES iA^j° [Op Het spoor van C.C. r 2>- f Hedenmorgen hield de E.V.C. in Odeon te Rotterdam een protest- yexgadering. welke door de haven arbeiders zeer druk werd bezocht. De heer A, v. d Berg was op jdeze vergadering de voornaamste ((Woordvoerder. Deze stelde op de ©liereerste plaats voor aan de ..ka meraden" in Antwerpen een tele- jgram van instemming te zenden- Vervolgens sprak de heer ,v d- Berg zijn verontwaardiging uit lover het feit, dat de 22 eischen, (Welke de E.V.C. in Juni 1945 had jgesteld niet waren ingewilligd en pomnndge zelfs in het geheel niet ter sprake waren .gekomen bij de t— meermalen onderbroken on derhandeling met diverse instan ties. Dit is de reden, waarom de fciavenarbeiders thans 24 uur in sta king zijn -gegaan De onderhande lingen met de Rijksbemiddelaars fcebben nog geen resultaten opge leverd, terwijl toch de vorige mi nister-president, ir. Scbermerhc»rn, er in zijn radiorede tijdens de groo'e staking de eischen der E.V.C. billijk noemde. Over 4 maanden Kal het twee jaar geleden zijn, dat ©nze eischen werden gesteld en niets is er bereikt. Daarom zal de eenige weg zijn door middel van een proteststaking te probeeren de Inwilliging te bespoedigen. De eischen zijn bekend. Zij be treffen: de 45-urige werkweek in- plaats van de willekeurige tewerk stelling thans, verandering van aatnemingstijd, til. normaal 2 maal per dag inplaats van het drie maal stempelen van thans, een pensioen regeling, een vacantierageling, ver heuging van loonbij bijzondere arbeid, de instelling van een con tactcommissie, welke bemiddelend optreedt en tal van kleinere, on dergeschikte punten „Niet langer wenschen wij te zijn «vergeievf xd aan den willekeur der havenkapitalistein," aldus spr- Spr. zeide, dat het hem be vreemdde. dat de besturen van an dere organisaties niet met de E.V.C aan één tafel willen zitten om te onderhandelen, terwijl men dit tijdens de bezetting wel met Rost v- Tonningen en Woudenberg deed. De politiek vain de S.V.Z, veraf schuwde spr. Het was veel beloven en weinig geven. De heer v. d. Berg kon niet be grijpen, dat de andere organisaties de huidige vier-en-twintig-urige staking „ongemotiveerd" noemden »,Bestaan ook zij niet uit arbei ders", vroeg spr. zich af. „En heb ben zij het zoo rooskleurig." Direct, toen het college van Rijkshemiddelaars vernam, dat de E-V.C voornemens was vandaag te staken, is het bestuur der E-V.C. naar Den Haag geroepen. Aanvan kelijk erd onder bedekte termen gezegd, dat ingeval van staking de onderhandelingen zouden worden verbraken, doch de eind-beslissing Was, dat deze zullen worden her vat, indien de arbeiders Maandag a.s. weer aan het werk gaan. Het bestuur der E.V.C. kon voor dezen stakingsdag geen loon toezeggen. Maandag a.s. zullen de bespre kingen over de door ons reeds eerder gepubliceerde vijf eischen wonden hervat, hetgeen niet wil Keggen, dat de andere 17 eischen biet meer ter sprake zullen kirmen Tijdens de vergadering ontving het bestuur van de E-V.C. een telegram van de bouwvlakarbeiders te IJmui- den, die verklaarden in te stemmen met de gedragslijn der Rotterdam- sche havenarbeiders. Besproken werd verder de kwes tie van het wegzenden door de S.V.Z van 100 arbeiders, die wei gerden besmette goederen uit de ,,Pieter de Hoogh'' te laden. Ook hierover zal worden onderhandeld. Het bestuur<%dviseerde tenslotte Maandag zeer gedisciplineerd het werk te hervatten Op tal van schepen wordt gewerkt Naar wij van de directie van de Scheepvaart-ver. Zuid vernamen, is het door de E.V.C. uitgegeven parool om heden in de Rotterdam- sche haven een proteststaking te houden, niet algemeen opgevolgd- Op talrijke schepen is heden in de haven gewerkt, zij het dan niet op alle, met een volledige bezet- ting. Bij de veemen en expeditiebe drijven is het personeel vrijwel gehepl opgekomen. Ongeregeld heden hebben zich. naar wij van de zijde van de rivierpolitie verne men. niet voorgedaan. Er is voor zoover fcekend, niet gelost. Naar de Holland Amerika Lijn heeft medegedeeld, zal het 16.000 t. metende passagiersschip „Veen- dam", dat weer geheel in orde is gemaakt, op 21 Febr. voor de eerste maal na den oorlog, van Rotterdam naar New York ver trekken, al waar 't top 12 Miaart zal aankomen. Het schip heeft accom modatie voor 222 eerste klas en 330 andere passagiers Twèe Spaanseh sprekende man nen bezochten gisteren de juwe lierswinkel v- L. aan den Nieuwe Binnenweg. Zij vertelden ieder een gouden ring te willen koopen. Uit de ringen welke hun getoond werden konden zij echter geen keus doen en derhalve vertrokken zij. Eenige oogenblikken later kwam de heer L. tot de ontdek king, dat een wit gouden ring met brillan-t ter waarde van 6500, was verdwenen. Bij K.B. is benoemd tot voor- zifter van de tiende kamer van het Tribunaal voor het Arrondisse ment Rotterdam mr. H, E, Waal- kens, thans adjunct-secretaris bij genoemd Tribunaal. Ondanks de waarschuwing van radio en pers, dat de afsluitdijk niet berijdbaar w2s, hebben toch verscheidene chauffeurs den tocht van Holland naar Friesland en om gekeerd aanvaard. Een autobus van de NACO, die den dienst Alkmaar —Leeuwarden onderhoudt, kwam bij het passeeren van een anderen wagen door 't slechte zicht in bot sing met een tegenligger. Door de gladheid draaide de bus een slag om en kwam nogmaals tegen den trailer. De bus werd aan de lin kerzijde geheel opengereten en 6 van de 15 passagiers werden min of meer ernstig gekwetst. Per zie kenwagen zijn zij naar het R-K. ziekenhuis in Den Helder overge bracht. De bestuurder van den trailer, de heer De B-oer uit Leeu warden, kreeg lichte kwetsuren. Op den Rijksweg DeurneHel mond, hebben tengevolge van de gladheid van den weg twee ern stige autoongelukken plaats gehad, waardoor een persoon gedood, drie zwaar en een licht gewond werd. Eerst slipte de vrachtwagen van den heer J. C. uit Deurne, die voor den wederopbouw meubelen naar Eind hoven vervoerde, nabij de Barrier. Twee inzittenden werden achter uit den bak geslingerd, van wie de ambtenaar W J. van den Wederop bouw, dusdanig werd gewond, dat hij van de laatste H. Sacramenten voorzien, voor aankomst in het zie kenhuis te Deurne reeds overleed, de andere inzittende J. F, liep verwondingen op en de chauffeur kwam met den schrik vrij. Tien minuten later slipte de mi- litairè Roode Kruisauto uit Rot terdam, uit de richting Helmond komende, ongeveer 100 meter ver der eveneens. De inzittenden, de militaire chauffeur, de 27-jarige F. v. d. V. uit Rotterdam en de 20- jarige J R. uit Beek en Donk wer den beiden ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk, verwond en moes ten tiaar het St. Jozefziekenhuis te Deurne worden overgebracht. Gisteravond om ongeveer negen uur is een vrachtauto komende van de richting Gorcum en op weg naar Rotterdam, c<p den rijksweg onder de gemeente Oud-Alblas, ■door de gladheid van den weg over den kop geslagen en in brand ge vlogen. In de cabine zalen drie personen. Een hunner is totaal verbrand. Een tweede inzittende bekwam zware verwondingen en is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. De derde kwam er met enkele kleine verwondingen af. Deze vloot is in de maand Nov, uitgebreid met de volgende schepen Amstelstad (717S br. tons, ex Jan Lievens), Delft (5158 br. ton, ex Fort Nassau) beide uit Amsterdam; Andijk (8380 br. ton, ex Groningen) en Duivendijk (8338 br. ton ex Cu rasao) beide uit Rotterdam; de motorschepen Arak (500 br. ton) Modjokerto (10.155), Speedwell (499) en Venlo (773) alle uit Rotterdam; de stoomschepen Hedel (2895) uit Rotterdam, Hellevoetsluis (388 br. ton ex Hunze IX) uit Hellevoet- sluis, het rqotortankschip Hei-mes (3768 br. vroeger te Curacao thuis- behoorende) uit Den Haag, de stoomschepen Rondo (7921 br. ton, ex Gelderland) en Telamon (2893 br. ton) beide uit Amsterdam. In diezelfde maand zijn van de vloot afgevoerd het st. Batavier IV (naar de Kon. Marine) Midsland, voor sloop verkocht en Zonnewijk (4499 br. ton, in 1928 gebouwd) gezonken. Voorloopige zeebrieven, geldig voor 7 maanden, werden uitgereikt aan het tankstoomschip Esso, Den Haag en de stoomschepen Groote- kerk, Marinier, Marleen en Zeeland (voor 8 maanden). Van de Curagaosche koopvaardij vloot zijn afgevoerd de kotter AP cina H., en het tankstoomschip Elena Dit laatste schip overgedra gen naar Venezuela. Met de Harwichboof is heden nacht Willy den Ouden, verdedig ster van onze nationale kleuren in de zwemsport, nog steeds houdster van het wereldrecord 100 M. borstcrawl, thans de Zweed- sche mevrouw Staffan Brons, na een verblijf van eenige weken bij haar ouders, naar Engeland over gestoken. Eind Januari zal zij van daaruit naar Zweden terugkeeren. Tien minuten nadat belt dien). Nieuiwen Waterweg was binnen gekropen is Ihet Noorsche s-s. „Fana" groot 1375 b. r. t„ va rende voor de K-N-S-M-,- gister middag om vijf uur, door den mist, bij geleidelicht 1 te Hoek van Holland aan dien gnond ge- loopen. Aangezien het van Va lencia binnenkomende schip sinaas appelen in heeft, is men ter plaatse reeds begonnen het sdhjp te los sen. Aan de firma Smit Co- en Van der Tak's Bergingsbedrijf is brengen. De netto opbrengst van de Maan- dia.g j.l. in de Rivièrahal gehouden bokswedstrijden „Oude glorie" is geworden 5359,61. Dit bedrag is door promotor. Huizenaar afgedra gen voor de NIWIN-actie, ten gunste van het comité „Rotterdam en de Mariniers"- Met groote belangstelling volgt de redactie van .Die rare wereld" de triomfale tournée welke mevr. Annie van Ees door ons land maakt met de 1900ste opvoering van het duizendmaal door haar gespeelde „Boefje". Ondanks zijn drukke weikz.am. heden in verband met de grcote Bach.film, is de wereldbero :mde Nederlandseihe filnuproducent R. Olprent voornemens, een groote Nederlandsehe kleurenfilm te ma. ken in de 1000ste stad, waar de 1000ste opvoering van „Boefje" voor de 1000ste maal zal plaats vinden. ZONDAG 12 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 NCRV, 10.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 KRO. 8.00 Nieuws; 10.15 Hoog_ mis; 12.00 Gram.; 12.15 Boekbespr. 12.30 Septet (13.00 Nieuws)13.30 Apologie; 13.45 Gram.; 14.15 Hoor spel; 15.50 Gram.; 16.00 Viool; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Prot kerkdienst; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.19.00 Gram.; 19.15 Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Sport; 20.00 De gewone man*20.15 Klaas van Beeck; 20.55 Hoorspel; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.35 Kwartet; 23.10 Gram. 1mllmnm 17. Wacht eens dat hek! Dat bracht de redding. Op bet moment dat de wagen met een kalm vaartj het smeedijzeren toegangshek van de villa doorreed, sprong Tim op en hing even later als een aap aan ten der stangen te slingeren. Vlug liet hij zich los en verdween met een plof achter d'e struiken. Zwendel ging naar binnen om de pomp te halen, waarover de direc teur met hem gesproken had en Tim maakte van de gelegenheid ge bruik om zich achter de auto te verstoppen. Hij was van plan om straks, als Zwendel de pomp naar de plaats van. bestemming bracht, achter op den bumper van den wa gen te gaan zitten. Dat was tenmin.. ste een beetje veiliger dan boven op het dak. Daar kwam Zweneei al weer aan met een grooten kof fer. Nog steeds met een kwaad ge- zich zette hij dezen bij de auto me en verdween weer naar binnen, schijnbaar «m nog iets te halen. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws; 10.15 Kwartet; 10.55 Boekbespr.; 11.15 Triangel; 12.00 Gram.; 12.30 Caus.12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette; 13.50"N.S.14.00 Boekbespr.; 14.30 Concert; 15.30 Filmpr.15.45 Gram.; 16.30 Caus.; 16.40 Sport; 17.00 Cabaret; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws en sport; 18.30 VPRO; 19.00 Prot. dienst; 20.00 Actual.; 20.15 Watz- time; 20.45 Hersengynan.21.15 Mia- ziek; 21.35 Hoorspel; 22.10 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 23.45 Gram. MAANDAG 13 JANUARI. HILVERSUM (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram,; 10,30 Morgenwijding; 11.00 Gram,; 11,15 Boekbespr.; 11,35 Gram,; 11,45 Ber uit Iildië; 12,00 Muziek; 13,00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 V. jonge moeders; 14.20 Muziek; 15,00 Gram; 15.15 Viool; 16,00 Bijbel; 16,45 Zang; 17.15 Gram.; 17.45 Over Indië; 18,00 Gram; 18,10 Sport; 18.30 V. d Ned, strijdkr,; 19,00 Nieuws; 19,15 Boekbespr,; 19.35 Gram.; 19.45 Caus,; 20,00 Actual,; 20,08 Zang; 10,45 Caus,; 21,05 Orkest; 22,00 Nieuws en actual.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Orgel; 23,30 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.). VARA 7,00 Nieuws, gym, en gram.; 11,00 Zang; 11,30 Voordracht; 11.45 Gram.; 12.00 Orgel; 12,35 Gram.; 13,00 Nieuws; 13.20 Ramblers; 13.50 Gram.; 14.00 Muziek; 14,30 Caus.; 14,45 Gram.; 15,35 Voor de kleuters; 15,50 Orkest; 16,30 V d. jeugd; 17,30 Jan Corduwener; 18 00 Nieuws; 18,15 Gram.; 18.45 Lezing; 19.00 Zang; 19,30 P.v.d.A,; 19.45 Gram,; 20,00 Actual.; 2015 Orkest; 21,15 Voordracht; 21.45 Gevar. progr.; 22.45 Caus,; 23,00 Nieuws; 23,15 Gram. door Douglas Grey Nog nooit eerder gezien. Hij Eegt, dat hij op een bank werkt, antwoordde de antiekhandelaar, znaar daar ziet hij niet naar uit. Ik zou eerder zeggen dat hij een. een baliekluiver is. Daar had hij (wel iets van weg. Hij kwam met ieen z.eventiende eeuwsch zilveren horloge en wilde dat verkoopen. iHet was een werkelijk waardevol specimen uit dat tijdperk Maar ik ikoop geen vermoedelijk gestolen Igoed- Carlos Flinero knikte instem mend. Die kerel werd brutaal en toen ik hem zei, dat hij moest weg- feaan,- vervolgde de winkelier, gooi de hfj ik denk met opzet, dat'har-, mag omver.... Wat is er van uw (dienst senor? Wenscht u het een ander te zien? Neen, dank u. Ik kwam al leen binnen, omdat ik ruzie hoorde én meendq, wellicht hulp te kun nen bieden. Maar ik zag dat u bat Ja, antwoordde de Japanner ben ik worstelaar geweest Nu en achteloos. In mijn jonge jaren dan heb ik er nog wel eens nut van. Nu. dan goedenavond, mijn heer Kitura, zei FUnero met de. hand op den deurknop. Goedenavond senor, zei de Japanner op hoffelijken toon, ter wijl hij zijn kaartje overreikte. Ik bemerk, dat u mijn naa-m weet. Hier hub u hem voluit; Lin Kitura U zult me een genoegen doen als u tijd over hebt, hier nu en dan eens te komen kijken. Misschien is er wel wat bij, waarin u belang stelt. Drink u, Die kerel zal u wel niet meer lastig vallen, maar toch zou ik u raden, kijk naar hem uit, dat hij u niet onverwacht over valt. Lin Kitura wuifde achteloos met de hamd. Een der eerste dingen, die ik in Tokio geleerd heb bij mijn wor- Jtellessen, was, me nooit onver hoeds te laten overvallen. Flinero wandelde graag, als hij den tijd er voor had. Al loopend ontdekte hij veel meer dan in een taxi of tram en bij ondervinding wist hij, bij slecht weer gewoon lijk meer te weten te komen, dan bij mooi. En zoo liep hij dien aivond dan ook volkomen tevreden met den. storm en de glibberige trottoirs verder en nam alles om 7,pb nondaebtig op. Het was een echte avond voor avonturen, vond hij. Hij ging de Ronda de Ca- taluna op en liep naar de Paseo de Gracia, om dan de Rambla Santa Monica in te slaan. Hij was in zijn schik, dat er op zijn kamer, gele gen op de tweede verdieping van een ouderwetscih huis in die rus tige straat, licht brandde en hij gooide hoed en jas uit en trad het vertrek binnen, waar ziin twee as sistenten. Francisco Garcia en Ramon Ortega nog zaten te wer ken. Geen avond om er nog eens op uit te gaan, zei hij, een van zijn dikke sigaren opstekend. Nog iets geweest? Alles is rustig, mijnheer, ant woordde Garcia. Het is geen weer om grapjes uit te halen. Hebt u al gegeten? Ja. In de club. Zeg, Francisco, je kent Kitura immers, dien anti quair in de Calle Conquistador? Ja die worstelaar. Ik heb hem wel in de Cercle Athlétique gezien. Gemoedelijke kerel. Ik heb hiooren vertellen, dat hij in d enst is van de politie te Tokio, maar weet niet, wat daarvan waar is._ Het is waar, zei Flinero. Ik weet uit goede bron, dat hij voor de Japansche regeer:ng heeft ge werkt in zijn eigen land. Hier in Argentinië schijnt dat niet het geval. De menschen van. den Ge heimen Dienst houden hem wel in de gaten, maar Kitura schijnt zich alleen met zijn antiekhandel op te houden. Flinero sprak er niet over, dat hij dien avond bij Kitura was ge weest. Hij ging zelf ook aan het werk en tot middernacht werd er in i de gezellig warme kamer wei nig gesproken. Toen belde de tele foon van Ortega en de jonge man nam den hoorn op. Ja, die is thuis, zei hij. Daar is inspecteur Suerva van het hoofd bureau, wendde hij zich tot Fli nero- Hij wil u spreken. Ortega scbakélde de telefoon van zijn chef in en Flinero luisterde enkele oogenblikken, schrok blijk baar en zei tot Garcia: Kleedt jul lie je gauw aan. We gaan er op uit. Gewend als ze waren aan de korte bevelen vam hun chef, hadden ze zich reeds van overjas en hoed voorzienl tegen dat Flinero den hoorn opgehangen had. Eerst toen ze op straat waren, waar de regen qog steeds in een dichten nevel langs ben heenjoeg, vertelde Fli nero, wat er aan de hand was, - Lin Kitura is een half uur geleden vermoord. IX Beschuldigd. Een agent in uniform bewaakte de deur van den antiekwinkel, maar ging opzij voor Flinero en zijn twee assistenten- De meeste leden van het politiekorps te Bue nos Aires kenden hen. In het winkeltje scheen na de misdaad niets veranderd te zijn. Dwars over den vloer, met de voe ten tegen uet harnas aan en het hoofd tegen de toonbank, half op zijn gezicht en half op zijn linker zijde, lag de doode Kitura. Hij leek neergeschoten te zijn en onder hem ontdekte Flinero een kleine pias bloed. De detective wendde zich om naar een grooten man met een vaalgele snor, die blijkbaar de lei ding in het geval had. Hij knikte Flinero plechtstatig t,oe. Vreemd geval, Flinero, zei hij met een diepe basstem. Nergens een wapen te vinden. Maar ik heb den dader net te pakken gekregen, fee i hij over de schutting wilde klimmt-i om weg'te vluchten. Inspecteur Suerva knikte in de richting, waar een stoere politie agent een geboeiden man. die blijk baar wanhopig terneergeslagen was, vasthield. De gevangene was nie mand anders dan de baliekluiver, die het zilveren horloge aan Ki tura te koop aangeboden en het harnas omgegooid had Hij droeg nog zijn geel-zwart gestreepte trui en regenjas, maar' de drieste uit drukking van zijh gelaat was ver dwenen- Hij was nu niet alleen: doodsbleek, maar uit zijn wijde, star-ende oogen sprak een onbe schrijfelijke angst. j (Wordt vervolgd), 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2