Nieuwjaarsbrief uit Batavia De Dr. Ir. W. Hupk es-brug mm. SI De prijzenstrijd in Frankrijk Somber perspectief bij toenemende verwarring te Zaltbommel geopend Ook Marianne moet exporteeren gAGINA 4 ZATERDAG IT JANUARI WORDT WANTROUWEN TOT ONWIL 1 Wat de Nederlandsche werkman vermag JODEN DOEN BEROEP OP DEN PAUS HETTTGSCHENNIS GESTRAFT Scheren wordt duurder Ik schrijf u dezen brief op den eersten dag van het jaar 1947. Batavia, een tikje vermoeid en lusteloos na de viering van Oud en Nieuw, is even warm en groezelig als altijd. Er is uiterlijk op dezen eersten dag van het nieuwe jaar natuurlijk niets veranderd: Men heeft de oude wenschen de oude leuzen al of niet welgemeend weer dankbaar gebruikt boven het geheven glas en er waren zeer veel heil dronken. Op den bronzen nadreun van den twaalfden klokke- klank de stilte, die dieper werd om het vereenzaamd lallen van een, die zich aan heildronken te buiten ging klonk door de radio het Wilhelmus. Sirenes loeiden ergens ver weg in Priok en de schoten, die door den tropennacht ratelden, hadden op dat oogenblik ten minste niets beangstigends. Dit gold voor Batavia, misschien voor de andere steden,misschien voor enkele buitenposten, maar zeker niet voor Medan, waar het gisteren zooals men verwachten kon! heelemaal mis liep. De schoten waren dèèr bittere ernst. Waarschijnlijk ook elders Iemand zei me: ..Het is niet Btoeilijk om voor dit nieuwe jaar •en groot aantal moeilijkheden te voorspellen" Het is, naar het mij wil voor komen. inderdaad veel moeilijker om boven de dreigende onweers wolken op dit moment het veilige licht der sterren te ontdekken, als «en bemoedigend lichtende zeker heid voor het controleeren c.q. «orrigeeren van den gevolgden koers- Zelfs met zeer ervaren «rtuurlieden zou het den opvaren den zoo nu en dan bang om het kart worden. Hoezeer het ons spijt, hoe graag WÜ een ander geluid zouden laten hooren, het hèèft weinig zin ter- wille van het bekende optimisme koven een geheven glas op den twaalfden klokslag, te willen be weren, dat de lucht niet bewolkt sou zijn. Terwijl de Commissie-Generaal hij het inpakken harer koffers waarschijnlijk merken zal, dat het geringe aantal folio-vellen der ontwerpovereenkomst èn de ge heime bindende notulen zijn uitge dijd tot een lijvig boekdeel, door «en aantal eveneens bindende en zelfs prioriteit genietende Aan hangsels" (het geheel weliswaar onder eenzelfden titel, maar bij gewerkt, herzien, geannoteerd enz. enz."), terwijl misschien voor al deze documenten een nieuwe kof fer van aanzienlijke afmetingen noodzakelijk zal zijn en deze koffer kon wel eens niet alleen letterlijk zeer zwaar wegen. heeft de situatie zich hier zoozeer gewijzigd dat een pessimist ge neigd zou zijn te beweren, dat men wel opnieuw beginnen kan. Wanneer men in het Indonesisch probleem het accent vooral op psychologische factoren wil zien gelegd, moeten wij dezen pessimist helaas grooteijdeels gelijk geven.. Deze zelfde pessimist zal tevens beweren, dat de vroegere situatie- karakteristiek „Wantrouwen" haar Onwil" verschoven is- En wanneer men de uitlatingen in de republikeinsche pers nagaat, is dit ©nwils-element iets gunstiger misschien: „element-van-onbegrip" op een alarmeerende wijze aan wezig. K.on men dit vroeger zooals maar al te vaak, met laten we hopen, goede bedoelingen, ook door brave -Nederlandsche dag- droomers werd gedaan nog bagatelliseeren door te wijzen op 4e incompetentie en 't gebrek aan Verantwoordelijkheidsgevoel van bepaalde republikeinsche scriben ten de nieuwe toon van groeien de geprikkeldheid en onbegrip, droog nu ook door tot hoofdartike len en belangrijker: de officieele uitlatingen van generaal Soedir- jnan zijn geen haar bemoedigen der Het doorlezen der Republikein- pche pers-overzichten eerlijk gezegd nooit zoo'n bijster ge noegen! wordt zoo langzamer hand door het hardnekkig ver draaien der feiten, toor de vol komen. moedwillig valsoh,e voor stelling van zaken en door den dreigenden toon, een dagelijksch, IWeerkeerende ergernis. En terwijl de Kamer breed uitgesponnen debatten hield, terwijl de voorstanders der ont- werp-overeenkomst daar soms ai te gevaarlijk een aantal Wes- tersch-democratische passe-par- touts hanteerden* terwijl men er na liet aannemen der moties, overging tot de orde van den w dag. gaan Java en Sumatra rustig over tot de wanorde van den dag, zonder onderbreking etmaal na etmaal, alsof er heele maal niets geschiedt op het (be ruchte) ..hoogere plan", alsof er nooit gepraat is, alsof er nooit een bestand geweest is en dit niet alleen ten koste van Neder landsche levens, en dit niet al leen ten koste der geïnterneer den er zijn zéér slechte kam pen, Meneer Goedhart, waarin we zelfs u mèt voedselpakketten xitf Iouden wenschen maar w Jp® koste van den inheem- hni, ten koste van de eigen schamele kamporyjbevol - king, die met levensgevaar bin nen de beveiliging (ach nee: onderdrukking" natuurlijk) van het beruchte Nederlandsche ko loniaal leger een toevlucht zocht! Kon men tot nu toe plaatselijke benden en warlords" (lach niet, maar die lieve jongens van de Laskar Ra jat publiceerden dezer dagen dat ze óók voor de overeen komst waren!) van deze onrust de schuld geven, nu menschen als Soedirman nè een onderhoud in Djokja met Soekarno en Sjarifoe- din al een even dreigende houding aannemen, kan men zich moeilijk aan den indruk onttrekken, dat men hier met een gevaarlijke snel heid naar een climax wordt toe- gesleurd- Sinds eenige dagen is in dit valsch orkest bovendien nog een nieuw instrument gaan meespelen: de Nederlandsche vijfde colonne van Generaal Spoor.... Och.,., zitten de heeren in Djokja niet zoo erg gemakkelijk? Voelen ze zich inderdaad niet prettig? Heeft deze Repoeblik behalve den datum harer geboorte over deze geboorte zelf en over het vaderschap zullen we maar zwij gen ook nog bepaalde tactische erfenissen van de Japanners ge kregen? Soms ziet men den beleefd geïnteresseerden glimlach der Japansche diplomaten te Washing ton, terwijl in Pearl Harbour de eerste bommen vielenEn ver geet niet, hoe Sjahrir bij het Aneta-interview op Oudejaarsdag niet eens meer glimlachte! Hoe er zelfs in zijn toon een nieuw en zeer reëel geluid was, dat dreigend wijst in een richting alsof ook hij „het hooge plan" veriaten gaat, O Neen, zelfs op dit moment, waar op men zoo graag 'n optimistisch geluid zou laten hooren, wil dit slechts zeer stroef en aarzelend over de lippen. Men kan herhalen, dat deze bemoedigende zekerheid achter de dreigende wolken moet zijn: „ze is er" kam men zeggen. En inderdaad: ze is er werke lijk. deze zekerheid! Maar mogen alle stuurlieden er onder verstaan: de rustige, .en zeer helder brandende bakens, die Gods eigen Hand uitzette Moge hun het inzicht geschon ken worden voor dit moeilijke nieuwe jaar om op dezen kompas- koers te varen. Want in 's hemelsnaam: het Is toch rtiet alleen een gelegenheids- sluitstuk voor een officieele toe spraak! J. W. HOFWIJK. Aan mejé Tertoind hoofdstewardess van de K,L.M., sol vot» gende week Zaten dag te Maastricht de Medal of Freé* dom" worden uitga* reikt als dank voor de hulpwelke zij tijdens den oorlog aan geallieerde pilo- ten heeft verleend, Mej, T erwindt is een der weinige Ned. vrouwen, die als parachutiste bo ven vaderlandsch gebied werden neen- gelaten. De belangrijkste schakel in de spoorwegverbinding van hel Noorden met 'l Zuiden is gister, morgen met de opening van de Dr. ir. W, Hupkes.brug over de Waal bij Zaltbommel weer in. gevoegd. 0«er enkele maanden de brug bij Hedel over de Maas en dan gaat het weer geheel per spoor naar Den Bosch toe en nit is de misère van het zitten in tochtige vrachtauto's. Tot dan toe moeten de reizigers voor het Zuiden evenwel nog in Geldermalsen uit den trein in een autobus overstappen, omdat in Hedel geen perrons zijn. Er is met het herstel van de brug in Zaltbommel die op 11 Mei 1940 voor de eerste maal opge blazen en in October 1944 grondig vernield werd, door onze inge nieurs en werklieden weer een kranig stukje werk geleverd, waarmede eerst in Januari 1946 begonnen is. Wel mocht dus een feestelijk versierde dieselt,rein met de voltallige spoorweg-directie,, den afgetreden president-directeur dr. ir. W, Hupkes met mevrouw, aan wie een tuil anjers werd aan geboden, en genoodigden naar de Waal toegereden worden, waar ook de brug met guirlandes en oranje-lbollen versierd was. Een groot aanta 1 belangstellenden wachtte hier de komst van de autoriteiten af en de verkeersbrug zag zwart van de mensehen. Een groote kraan tusschen beide brug- Prins of Prinses? Als de E en de S er niet aan te pas komen staat heel Neder tand op zijn kopl De Minister van Financiën, André Philip, heeft vandaag be kend gemaakt dat het financieele gewicht van de Bank van Frank rijk achter premier Léon Blum's vijf procent prijsverlagingspro- gram zal worden geworpen. Middels een verhoogden rente voet, die gisteren door den alge- meenen raad van de Bank van Frankrijk en den Nationalen cre- dietraad gedecreteerd is, zal naar Philip zeide de geheele bank- structuur van het land in den strijd worden geroepen om den vastgehouden goederenvoorraad vrij te maken De genationaliseerde banken van het land zullen, zoo zeide Philip, een „nauwlettende discri minatie toepassen tusschen nut tige credieten en die credieten welke onder de huidige econo mische omstandigheden slechts als speculatief kunnen worden be schouwd." De berichten dat Frankrijk bin nenkort den momenteel verboden vrijen handel in goud zal toe staan, werden door Philip „voor- harig" genoemd, aldus meldt U.P. Philip weigerde om zich uit te laten over de mogelijke staking van de rijksambtenaren indien hun eischen niet worden ingewil ligd. „Een situatie die de groot ste bedreiging voor het program van Blum vormt." Echter worden geen definitieve stappen verwacht voor dat het kabinet Zaterdag zal bijeenkomen. Naar Ass, Press voorts meldt, maakte André Philip, nog bekend, datliij hoopte een crediet van 500 millioen te verkrijgen van de Internationale Bank voor het opvoeren van den Franschen export. Hij zei, dat het bij het huidige tempo mogelijk was, dat Frankrijk zijn export voor het komende jaar zou verdubbelen en dat in het binnenland het probleem niet zoo zeer de productie als wel de distributie van voorraden was, die zich zijn gaan vormen sinds ver leden zomer ten gevolge van den wedloop in prijizen. Volgens Philip had de regee ring haar financieele behoeften voor het eind van het jaar gedekt uit voorschotten van de Fransche Bank, welke niet een verhooging van de geldcirculatie noodig maakten. Het hoofdkwartier van den Amerikaanschen bond voor een vrij Palestina heeft bekend ge. maakt, dat het aan den Paus een memorandum heeft doen toeko. men, waarin gewezen wordt op een „epidemie van zelfmoorden die de wereld zal schokken" on. der 150 000 joodsche vluchtelingen in de Europeesche kampen voor verplaatste personen. In het memorandum wordt een beroep op den Paus gedaan, aldus meldt het hoofdkwartier van den bond den nood van deze menschen te verlichten en voor hen vrede en veiligheid te verkrijgen. $>e bond heeft tevens toet inter nationale Roode Kruis te Genève verzocht een onderzoek in te stel. len naar de omstandigheden waar. onder de Palestijnsctie burger Israël Epstein den dood vond. Men had beweerd, dat hij gedood werd bij een poging tot ontvluchten uit een Italiaansche gevangenis. Als gevolg van de gladheid raakte in Scherpenzeel een Roode Kruisauto van het goede pad en reed een woning binnen, gen in wees op den gigantische» arbeid, die hier voor den opbouw van Nederland verricht wordt, doch nu een oogenblik gestaakt werd. De arbeiders, die in bittere koude en bij stormachtig weef gedurende een jaar moeilijk werk verrichtten, mochten zeker in de onmiddellijke nabijheid van het geïmproviseerde spreekgestoelte staan, dat allereerst beklommen werd door den president-directeur van de N.S. ir, F, Q, den Hol. .ander die een speciaal woord va» welkom sprak tot den heer en me vrouw Hupkes, de vertegenwoor digers van den rijkswaterstaat en de inspectie-generaal van het ven. keer. Er is hier flink en hard gewerkt^ zoo getuigde de heer Den Hollan der, waarvoor hij dank bracht aan de industrie, het spoorweg-bouw bedrijf, de aannemers en niet het minst aan de arbeiders. Met deze brug zijn de spoorwegen bijna het einde van hun herstelwerkzaam. heden genaderd. Deze brug is het symbool van het geheele complex herstelwerkzaamheden, waaraan de naam Hupkes verbonden blijkt en daarom vroeg spreker den heer* Hupkes verlof, dat aan dezen ri vierovergang de naam dr. Ir. W Hupkes brug wordt gegeven, dié aan beide uiteinden is aangebracht^ Dr. Ir. W. Hupkes gaf hiervoor gaarne zijn toestemming en noem de het herstel van deze brug een voorbeeld, hoe Nederland zich her. stelt van de zware slagen, die het land door den oorlog zijn toege bracht. Deze brug heeft weer blijk gegeven van wat de Nederlandsche werkman vermag. De 14 jarige Bertlha Pellegrom, het dochtertje van den ploegbaas uit Zaltbommel, die al eenige oogenblikken met kennelijke span ning had gewacht, bood den heer Hupkes de schaar aan, waarmede deze een oranje lint had door te knippen Alvorens dit te doen ver raste hij het meisje evenwel met een doos bonbons, waarvoor zij blozend bedankte. Onderwijl viel de driekleur weg, die den naam Dr. Ir W. Hupkes nog verborg. Het Wilhelmus weerklonk en er werd een driewerf hoera op H. M. de Koningin uitgebracht, toen de heer Hupkes het lint had doorge knipt. De genoodigden maakten vervolgens een wandeling van on geveer 800 meter over het stalen gevaarte, op den voet gevolgd door den feesttrein Dan was het weer instappen. De historie der N.S. is weer me® een belangrijke gebeurtenis ver rijkt. De 23-jarige Enzo Piselli uit Piacenza, aldus ,,A-P.", is in da ban gedaan en tegelijkertijd uit de communistische partij gezet. Na den nacht met feesten te heb ben doorgebracht, ging Piselli Don derdagochtend met een troepje vrienden naar de parochiekerk van Lusurasco en beging daar openlijk een afschuwelijke heiligschennis. De verontwaardigde geloovigen klaagden hem aan bij de gerechte lijke autoriteiten, terwijl de bis schop van Piacenza het banvonnis over hem u fsprak. De communistische partij zette hem daarop buiten de partijge- meenschan. terwijl zij verklaarde, dat zij ziin daad veroordeelde eiï mededeelde dat hij het lidmaat schap der partij bad verkregen „door slinksche middelen". Op een gisterenavond te Gronin gen gehouden vergadering van kappers is medegedeeld, dat bin nenkort ds scheerprijs met 5 eent zal mogen «or en verhoogd. De prijzen voor on luleeren en voor wasschen en watergolven zulle» belangrijk siijgem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4