Katholicisme en Samenleving Als HOUWDEGENS SPREKEN SP AARCAMPAGNE wordt ernst KARDINAAL van roey DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Apostolaat nog te weinig begrepen Actie-centrum geopend Een mooi doel Berlijns puin 'ate JAARGANG DINSDAG 14 JANUARI 1947 No. 20212 HOOFDREDACTEUR DE PETROLEUM-PRIJS GEBREK AAN INZICHT maar niet eenvoudig in uitvoering 25 jaar noodig om het op te ruimen £Wd;39a?d^;AmP,--ers puin verwij" IN 1947 VIJFTIG JAAR PRIESTER Kolentrein voor Neder land geplunderd Maximumprijzen voor wintergroenten NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «LGEMEEN REDACTEUR Ift. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I TL OX BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P, WEEK De Katholieke Actie in het bisdom Haarlem heeft than» een eigen huis. In de Paul Gabriel- straat 2434 te Den Haag. waar voorheen gevestigd was het St. Paschalis-klooster der eerw Zusters Franciscanessen en een kleuterschool, is nu het Dioce saan Bureau der K-A. gevestigd. In tegenwoordigheid van vele genoodigden, waaronder we op merkten deken J. H. Niekel uit Rotterdam, deken W. J Pomp-e uit Den Haag, pater Alexander O.M. g Cap., dr A. A. Olierook, directeu ren en bestuursleden der K.A. uit het bisdom Haarlem en uit andere bisdommen, heeft Z.H Exc- Mgr, J. P. Huibers, gistermiddag het Diocesaan Bureau plechtig inge zegend. Na een begroetingswoord van den wnd algem. voorzitter van de K-A in 't bisdom, den heer L. J. Rogier, die er aan herinnerde, dat het op 13 Jan. juist 11 jaar gele den is, dat Mgr. Huibers het be- stuur over het bisdom aanvaardde, hield Haarlem's Kerkvoogd een toespraak tot de aanwezigen, waarin Z.H. Exc. de beteekenis van de Katholieke Actie belichtte en eenige richtlijnen gaf voor dat door de Pausen zoo krachtig aan bevolen leeken-apostoiaat. Mgr. Huibers sprak er zijn groote vreugde over uit, dat hij op dezen dag dit huis, als bekroning van jia- renlangen arbeid als hoofd van de K A in dit bisdom plechtig mag ♦zegenen. Z.H. Exc. herinnerde aan de woorden van den Paus. dat alle geloovigen aan de K.A. moe ten deelnemen. Christus wil door de leden van Zijn Mystieke Li- chaam gahsipen worden bij de uit- öeeiing van den schat van ver flensten van Zijn H. Kruis. Allen, priesters, religieuzen en leeken «voeten niet alleen belijders, maar ook apostelen zijn. Hiet ^leeken- apostoiaat geldt in het bijzonder Voor dezen tijd, omdat er een apos tolisch terrein is ontstaan, dat al leen met behulp van de leeken is te bestrijken Het apostolaat moet hiërarchisch georganiseerd zijn onder leiding van de bisschoppen. De bisschop verleent de zending, vooreerst aan de priesters, maar ook a-an de leeken, om mede te werken met de priesters. Zoo wordt de K A. een staf in handen van den bisschop. Niet allen zijn op dezelfde wijze tot het apostolaat geroepen. In ons bisdom heeft ieder zijn taak De priesters, zoowel seculiere als re guliere, zullen' in toegewijde en werkdadige liefde tot de H. Kerk het apostolaat beoefenen en boven dien met <gorg diegenen uitkiezen, van wie een goede invloed op hun omgeving kan wordten verwacht. Met. bijzondere zorg zullen zij de leiding en vorming van hen ter hand nemen. De religieuzen zijn reeds een lichtend voorbeeld van apostolaat. Vooral de contempla tieven onder hen zullen Gods ze gen over het werk der K.A af- smeeken. Van de besturen van Or den en Congregaties verwacht Mgr-, dat zij in hun instellingen van onderwijs, ziekenverpleging enz. de K.A ingang zullen doen vinden en de initiatieven van de K A. zullen ondersteunen En wat de leeken betreft, moet iedereen deelnemen aan het apos tolaat. Iedere geloovige is geroe pen een apostolaat uit te oefenen door een Katholiek leven. Zij, die het H Vormsel hebben ontvangen, moeten ook strijden voor een christelijk gezinsleven. Peters en meters, onderwijzers en opvoeders moeten het apostolaat in hun eigen kring vervullen, maar zij moeten ook in andere kringen de leer der Kerk verspreiden. Men kan ook geroepen worden tot medewerking aan de priester lijke zielzorg. Zij, die daartoe ge roepen worden, moeten daaraan gevolg geven als aan de roepstem van den bisschop. Htet heele Katholieke vereeni- gingsleven moet medewerken aan het apostolaat Ook moet men het oog gericht houden op het doel door den bisschop aangegeven en systematisch en georganiseerd den weg volgen door de K-A. aangewe zen. «Ten slotte moet dit apostolaat ook door gaven van goederen ge steund worden, opdat de K.A. op waardige wijze kan uitkomen in den strijd voor Christus, Mgr. hoopte, dat alle geloovigen jaar lijks i-n den vorm van 'n donatie hun steun zullen verleenen voor de uitbreiding van de K-A. in het bisdom Haarlem Voorts verklaarde Mgr. de bro chure van dr. Buys en dr. Boe- laerts tot handboek voor de K.A. in zijn bisdom. Hierna verrichtte Z.H. Exc de kerkelijke inzegening van het ge bouw. Aan deze plechtigheid was nog een intieme bijeenkomst van het bestuut der K.A voorafgegaan, waarin afscheid werd genomien van den algemeen voorzitter, mr. dr. F. J M A H Houben, die was afge treden wegens zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in Lim burg De waarnemend voorzitter, de heer L. J Rogier, dankte hem voor het vele, dat hij voor de K.A. in het bisdom Haarlem heeft ge- daan, en bood hem als blijvende herinnering aan de prettige samen werking de dichtwerken van Guido Gezelle in prachtband aan Sinds II November 1946 is de petroleumprijs in de verschillende deelen van ons land weer afhan. kelijk van de verschillen in ver voerskosten. De toen ingestelde twee zönes het Westen en he1 overige gedeelte zijn thans met een derde aangevuld, zoodat er drie prijzen zijn. Deze bedragen in de gemeenten Amsterdam en Rot terdam (behalve Hoek van Hol land) 11% cent per liter, in de provincies Zuid. en Noord-Holland en Utrecht (met uitzondering van Goeree en Overflakkeé, Marken én Texel) 12 cent en in het ove rige gedeelte van ons land 12% ct. Voor de twee laatst genoemde zö nes is de petroleum dus een halve cent per liter in prijs gestegen. De zanger Konstantin Sadko die dezer dagen in ons land optrad. De regeeringsadviseur voor politieke zaken op Sumatra, dr. J. J. van de Velde, heeft naar aanleiding van het Antara-inter. view van den republikeinschen minister van voorlichting, Moh Natsir, ter vrijpleiting van Soe- dirman verklaard, dat zijns in ziens de feitelijke inhoud van Natsirs verklaring voor een groot deel juist is. Volgens dr. v. d. Velde was de rede van luit.-gen. Roëll ernstig ontspoord" en hebben de weinig gelukkige uitlatingen van luit.- adm. Helfrich en luit., gien. Kruis de atmosfeer vertroebeld en aan leiding gegeven tot wantrouwen aan Indonesische zijde- ,,Wat men in Nederland helaas De Berlijners, die aan het rui- fien zijp van hun puinhoopen gullen, tenzij zij de beschikking krijgen over meer krachtwerktui- ken. 25 jaar noodig hebben om de overblijfselen van Berlijn op te ruimen. Bij den huidigen koers zal dit 2.7 milliard mark kosten, waarbij dan nog komt de arbeid van vele ■duizenden bij dit onproductieve werk. Alleen in Berlijn al ligt een tiende gedeelte van al het puin in geheel Duitschland, naar schat ting 70 millioen kubieke meter, genoeg om een dam te bouwen van 35 meter breed en 5 me;er hoog van Berlijn naar Dortmund Iruim 400 km.), Om het te vervoeren zouden zijn millioeO spoorwagens noodig blik ?®rlÖn werken op het oogen- Rann °'()62 puinruimers, waarbij 6890 vrouwen. In 8,120.000 werkdagen (tegen |'"de van October) waren Zooals onlangs in de Memorie van Antwoord van minister Lief- tinak aan de Tweede Kamer werd medegedeeld zal de zoolang ver wachte spaarcampagne binnenikort een aanvang nemen. De wettelijke organen hiervoor worden tihans op gesteld, terwijl inmiddels richtlij nen voor de te voeren actie met deskundigen worden besproken. Als wij goed zijn ingelicht zal de spaaractie gevoerd worden in sa menwerking met de spaarbanken teneinde concurrentie met deze in stellingen uit te schakelen. Gemiddelde rente 3 pet De voorwaarden, waarop ge spaard kan worden zullen hierop neerkomen, dat men een spaarbrief ontvangt met een looptijd van vijf jaren met een rentevergoeding van 2 pet. in het eerste jaar, 2% pet. in het daarop volgende jaar en zoo vervolgens, totdat men in het vijfde jaar 4 pet. ontvangt. TussChentijdsche aflossingen, zijn mogelijk, echter de rente, overeen komende met den tijdsduur dat ge spaard werd. Het ligt rui-et in de bedoeling de uit te reiken spaar. brieven ter beurze te laten verhan delen. Het sparen zal geheel vrij kunnen geschieden. Niettemin wil men via allerlei acties er alles op zetten om den spaanzin van het Nederlandsohe volk aan te wak keren. Tweeledig doel Men wil hiermede twee doelein den bereiken; eenerzijds een zoo groot mogelijk toestroomen van middelen naar de kapitaalmarkt, teneinde aan de steeds toenemende vraag natr kapitaal te kunnen vol doen en anderzijds indirect aan de goedereozijde de vraag te doen af nemen, waardoor de opwaartsobe druk op het prijsniveau zou kun nen worden gemitigeerd. Zulks zal niet eenvoudig zijn, daar op het ooge»blik de goede renvoorraad op verschillend ter rein nog geenszins in eenige ver houding staat tot de vraag, zoo dat de consument er alles op zet, om zelfs met oud spaargeld als aanvulling van zij rif gewoon in komen dringend noodige goederen in zijn bezit te krijgen. Anderzijds kan werden toege geven. dat gemakkelijker en soms te gemakkelijk geld wordt uitge geven Op grond van die gedachte kan met ernst op meer zuinigheid ten bate van de gemeenschap wor den aangedrongen. Wanneer men een en ander voorloopig beschouwt dan blijkt, dat men van de zijde van „Finan ciën" de spaaractiviteit voldoende meemite te kunnen beïnvloeden door middel van den rentefactor, waarop het steile verloop van bovengenoemde rentevergoedings percentage wijst, waarbij men n.l. een gemiddeMie rente van 3 pet. ontvangt. Men is geleidelijk aan in Neder land gewend geraakt aan allerlei bijkomende prikkels, weke in eer ste instantie moeten zijn gericht op die versteviging van die positie van de portemonmaie en verder kijken we niet! Voor dat gezichtspunt is men niet geheel blind geweest, waarbij gedacht werd aan mogelijke belasting faciliteiten en voorts aan een premie-systeem In verband met de belasting, opbrengst heeft men eerstgenoem de faciliteit moeten laten schieten, terwijl van het premie-systeem minister Lieftinck geen voorstan der is. Gezien nu de thans heerschende mentaliteit zou het wellicht meer in overeenstemming zijn met de werkelijkheid om eenigerlei pre mietoekenning nogmaals te over wegen. Vooral omdat de verhooging van de spaaractiviteit zoowel in ver band met de geld- als met de goederensfeer eenzelfde dwingen de noodzaak vormt als de verhoo ging van onze export-Wipaciteit. telkens tuiet blijkt te begrijpen en waarin men telkens weer tekort schiet, is, dat men bij het contact met Indonesische figuren rekening heeft te houden met een psycho, logische structuur, welke anders is dan die van de Nederlandsche po* lilici", aldus dr. van de Velde, die verder verklaarde, dat Natsir ech. ter een belangrijk deel heeft ver geten. Generaal Soedirman toch heeft im, zijn geruchtmakende rede fei. telijk gehandeld in strijd met de instructies, welke op 8 November 1946 zijn uitgewerkt en aanvaard door de bestandcommissie ter uit werking van het bestand van 14 October 1946. Door zijn rede van 26 December heeft Soedirman dit beginsel geheel vergeten Welke fouten ook aan Neder, landsche zijde zijn begaan, deze gaven aan 'Soedirman niet het recht zich zoodanig uit te laten, dat dit op Sumatra kon worde» opgevat als een bevel of een sein tot algemeene aanvalsactie aldus besloot dr, van de Velde. Gisteren bereikte Z. Em. kardi naal van Roey, aartsbisschop van Mechelen den leeftijd van 73 jaar. Hij werd n.l, op 13 Januari 1874 in het Kempische dorpje Vorselaar geboren. Slechts 20 jaar oud, deed de latere primaat van België zijn intrede in - het Groot-Seminarie vanMechelen, waar hij" drie jaar later, op 18 September 1897, pries ter werd gewijd. Z. Em, zal dus in «en loop van dit jaar, zijn gouden Dries ter jubilé kunnen vieren, - ~atzal zeer zeker door geheel ra holiek België aanleiding zijn om Q groote dankbaarheid te geden. ken alles, wat de doorluchtige kerk voogd voor het land en het geloof heeft gedaan. In de donkere oorlogsjaren keken milijoenen hoop- en vertrouwvol naar hem op. In die droeve tijden hunkerde men naar zijn herder lijke brieven. r^ardlnaal Mercier, die in de oor- !°ir-0de 191419J8 zoo moedig egen den Duitschen overweldiger vo°r "J„ntbefroefde landgenooten was opge reden, heeft een waardig opvolger gehad in den persoon van kardinaal van Roey, die geen oogenblik heeft geaarzeld de stem te verheffen en zijn hoog moreel gezag te doen gelden, zoo vaak de belangen van het land of van de Kerk werden bedreigd. .«Iet betrekking tot de rede van» Soedirman heeft de fungeerende directeur van het kabinet van den luit. gouv.-gen. dr. P. J. Koets, de opmerkingen van dr van de Velde over de rede van jhr Roëll on derstreept en hier nog aan toege voegd, dat, terwijl de uitlatinge» van jhr. Roëll algemeen in Neder land worden verworpen zijn eigen partijorgaain noemde de rede een ernstige ontsporing" ook het optreden van generaal Kruis en admiraal Helfrich door de be trokken -ministers is afgekeurd. Soedirman echter heeft z.ch tot het Indonesische volk gericht als opperbevelhebber van de T. R. I.» na gepleegd overleg met Soekarno en den minister van defensie. Dat deze rede in Indonesische kringen werd. opgevat als het sein tot den algemeenen aanval, wordt bewezen door het feit, dat de republikein- sche bevelhebber te Padatng on. middellijk daarna de order tot het staken van het vuur heeft inge trokken, terwijl de republikeinsche gouverneur van Sumatra, Teung- koe Hassan, op 29 Dec. alle re. publik-einen vcyi de instructies van Soedirman op de hoogte heeft ge steld. Ondanks de in verzoenenden toon gestelde radio-rede van Sja- rifoedin liet hij zich op 7 Januari scherper dan ooit" uit. Ook de Nederlanders, zoo be sloot dr. Koets, hopen oprecht, dat de uitwisseling van standpun ten de mogelijkheden zal openen t0t een beide partijen bevredigen de samenwerking- In dit verband wees dr. Koets er nog op, dat de Indonesische burgemeesters van, Medan en Padang zelfs gedurende de gevechten in functie bleven, terwijl onlangs ook te Palembang de samenwerking tusschen dë 'Ne derlandsche en de Indonesische autoriteiten ls hersteld. Op het Sint Pieterplein te Rome wordt de sneeuw verwijderd Een kolentrein. bestemd voo* Nederland, is nabij de grens, tus- schen Gronau en Glanerbrug door Duitschers aangevallen, die een hoeveelheid kolen van de wagons haalden. In verband me: de hel ling van het terrein moeten ae treinen ter plaatse langzaam rijden zoodat het vrij eenvoudig is de wagons te beklimmen. Wegens de ongewenschte stij ging der prijzen van groenten ge durende den laatsten tijd heeft de minister van Landbouw enz., be sloten binnenkort maximumprijzen voor specifieke wintergroenten va't te stellen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1