R Ufferschaal Frankrijks raad der republiek Frankrijks nationale assemblee o/e wereld ADIO programma TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Zwaar gewicht! DE GESTOLEN PAGINA 2 WOENSDAG 15 JANUARI 1947 (CHAMPETIER DE RIBES WORDT VOORZITTER k NAAR ST AKIN G SEINDE TE LONDEN? I EENRIGHTING-VERKEER j OP DE MOERDIJKBRUG DE ANTI-CLERICALE PERS IN ITALIË Chineezen tusschen twee vuren Auriol tot voorzitter gekozen NEDERLANDSCHE BANK Groote inkrimping der circulatie MAYON-VULCAAN IN WERKING rOp Het spoor van C.C. f Het lid fiw Mouvement Rëpn. (^blicain. Populaire (vooruitstre- li vende Katolieken), Champetier de Ribes, is tot voorzitter van J den raad der republiek (senaat.) I van Frankrijk gekozen. r Het verloop der eindstemming was in zooverre onverwacht, dat bij de tweede stemming, die vol. gens de geldende procedure gehou den werd Marrane (Comm.) 129 Stemmen kreeg, Champetier de Rib eis 86 stemmen en Gasser 'dinksche groepeering, voorname. m radicalen) 45 stemmen. De veréisehte absolute meerder heid werd toen door geen der candidaten bereikt. Bij de derde stemming zou ech. ter de betrekkelijke meerderheid voldoende zijn om den candidaat tot voorzitter te maken. Men meende daarom te mogen ver wachten dat Marrane voorzitter zou worden. De candidaat der radicalen. Ju. les Gasser, viel bij de derde stem ming uit zoodat de strijd alleen ginj» tusschen de candidaten der M. P. en die der communisten, Nader wordt nog gemeld. Champetier de Ribes en Georges Maranne, de communistische can. didaat verkregen evenveel stem men, n.l. 129. De eerste weid ech. Iter gekozen op grond van de grondwettelijke bepaling, dat bij «taking van stemmen de functie aan den oudsten candidaat wordt toegewezen. (Champetier de Ribes Is 64 en Maranne is 58 jaar). Met 442 va nde 444 stemmen zijn tot vice.voorzitters van de Fran- «che nationale algemeene verga- r Tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van vakveree- niging en werkgevers, die op het ministerie van arbeid te Londen is gehoudert, werd besloten een na. tionalen induistrieelen raad voor wegvervoer te vormen, waarin van beide partijen 10 leden en een secretaris zitting zullen hebben. De raad zal bevoegd zijn spoe dige besluiten te nemen in aange. legenheden, die niet reeds door den raad voor de loonen zijn be slist. Men was in sommige kringen van meening, dat een spoedige vorming van den nieuwen raad zou kunnen medebrengen dat het werk zou kunnen worden hervat na de bijeenkomst der af gevaar, digden, die heden zou worden ge-, houden. Als gevolg van de Londensche transportstaking zijn alle orders voor Nederlandsche tuinbouwpro ducten door de importeurs van Covent Garden geannuleerd. Het hetreft hier voornamelijk onder, gekoelde druiven, uien en bevro ren groenten. Naar aan de K.N.A.C wordt be richt, zijn op de Moerdijktarug de voorzieningen gereed gekomen om de zuidelijke 700 meter in twee richtingen te kunnen berijden. De VerkeersStap, waarover in één richting moet worden gereden is dus thans teruggebracht tot 300 M. dering gekozen: Jacques Duclos (comm.) ver Germaine Peyrolles (MRP) mevr. Braun (comm.), Boxom (MRP), Yvon Deltbos (rad* soc.) en Ramarony (rep. vrijheids, partij). ]£r was een gemeenschappelijke Candidatenlijst ingediend. Pierre Briquet, de Romeinsche correspondent van de Gazette de Lausanne" schrijft o.m. het vol gende: Sedert lang publiceert het blad ,,Don Basilio" spotprenten van priesters en doet het op alle manieren aanvallen op de Kerk, die van twijfelachtig gehalte zijn. Thans zijn verschillende nieuwe blaadjes verschenen. Eén daarvan. ,11 Marcante'' werd bij eerste verschijnen op order van de Gas. peri door de politie in beslag ge nomen in verband met een in het blaadje voorkomenden aanval, welke tegen den Paus gericht was. Het tweede nummer mocht weer verschijnen. Tezelfdertijd is een derde anti. clericaal weekblad verschenen, ge naamd „II Polio". In al deze blaadjes wordt de geestelijkheid op de meest belachelijke manier voorgesteld. Men stelt den pries ter voor als overtreder van de tien geboden en vele andere voor. schriften en als uitbuiter van het volk." Reuter meldt uit Singapore, dat de Chineesche kamer van koop handel aldaar een verzoek heeft ontvangen van de Chineesche ge meente te Palemibang om een pro testvergadering te beleggen tegen het feit, dat volgens de berichten nraer dan duizend Chineezen zijn gewond of gedood bij een gewa pende botsing tusschen Nederlan ders en Indonesiërs op den passer te Palembang. De Nederlanders zouden den passer van de rivier uit mek granaatvuur hebben be stookt en de Indonesiërs met mi- trailleurvuur beschoten, zonder ide Ohineezen uit de omgeving er van te verwittigen, dat er vermoede lijk gevochten zou worden. De Chineesche consul-generaal te Singapore, heeft zich gewend tot den Chineeschen consul-gene raal te Batavia en hem verzocht de zaak bij de bevoegde autori teiten aanhangig te maken. Antara bericht, dat een Ch,i_ neesch schip, de ,,Bintang 32" door een Ned. marinevaartuig is aangehouden en weer is vrijgege ven, nadat de lading in beslag was genomen. De Ned, marine is nog niet in staat de juistheid van dit bericht te beoordeelan. TINBAGGERMOLENS NAAR BILLITON. De scheepvaart-commissie te Washington heeft bekend gemaakt, dat zij twee groote sleepbooten van een Amierikaansehe maatschap pij heeft gecharterd om twee in Florida voor Nederland gebouwde tobaiggermolens naa,B de tinmij'- nen op Billitcp te sleepen. Bij de verkiezing van een voor zitter van de 'Fransche Assemblee kreeg Vincent Auriol (soc.) 294 stemmen (-uit een mogelijk totaal van 575). Robert Schumann M.R.P., vooruitstrevende Katho lieken) verwierf 194 stemmen. Derde was Eugene Petit met 75 stemmen. Petit behoort tot de radicalen. Voordat deze verkiezing plaats had werd vergadering geleid door Marcel Cachin (comm.) Deze drong er in zijn openingsrede op aan, de onderhandelingen met Vietnam te hervatten op basis van de overeenkomst van Maart. Dit deed afgevaardigden van den rech tervleugel, alsmede een aantal ra dicalen, besluiten de vergadering te verlaten, Cachin critiseerde voorts de Britsche politiek in Duitschland. een land, waar 18 maanden na het einde van den oorlog drie kwart der industrieele bedrijven nog in tact is". Cachin merkte op, dat de Duit- schers geen berouw toonen. De na zi-geest blijft levendig, terwijl in bepaalde zones de nazis nog be langrijke functies bekleeden.. Men heeft verklaard, aldus Cachin, dat aan Duitsdhland aan zienlijke credieten zullen worden verstrekt voor den wederopbouw der industrie binnen drie jaar. In de Memorie van Antwoord van de regeering aan de Eerste Kamer ten aanzien van het staats budget over 1947 werd de meeninig uitgesproken, dat in bet begin van het nieuwe jaar de uitzetting van de bankbiljettencirculatie, door een terugvloeiing van gelden, gedeel telijk zou worden gecompenseerd door een contractie. De weekstaat van de Nederlandsche Bank, opge maakt per 13 Januari, laat inder daad een vermindering van de in omloop zijnde bankbiljetten zien van bijna 36.000.000 tot 2.701.166.590, hetgeen voor 't eerst sinds eenigen tijd een inkrim ping van beteekenis is. Aan den Staat der Nederlanden zijn in de afgeloopen week groote bedragen aan middelen toegevloeid, blijkende uit de vermeerdering van het ge wone tegoed van het Rijk bij de Nederlalidsabe Bank met niet minder dan 134.000.000 tot 1.205.562 374. Deze vermeerde ring kan waarschijnlijk voor een groot gedeelte op rekening worden gesteld van belastingen of zeker heidstellingen en dergelijke beta lingen, terwijl bovendien in de af geloopen week door het agentschap van het Ministerie van Financiën, naar men in marktkrinigen aan neemt, voor eenige tientallen mil- lioeruen guldens schatkistpromessen zijn verkocht. Zooals bekend komt in de maand Januari maar bitter weinig schatkistpapier te verval len, maar desniettemin schijnt de kooplust daardoor «liet te zijn be ïnvloed. Deze aankoopen van promessen vinden een weerspiege ling in de vermindering van de geblokkeerde saldo's van banken met 31.000,000 tot 84.475,191. De diverse rekeningen aan de creditzijde zijn met ruim 24.000.000 achteruitgegaan tot 212.703.195. Het tegoed in het buitenland is met 50.000.000 aan* gegroeid tot 159.070.177. De roodgloeiende lava, die uit den vulkaan, Mayon (in het cen trale gedeelte van Luzon in da Philippijnen) stroomt, dreigt dui zenden woningen in het omliggen de (gebied te verwoesten. Vijf dor pen zijn gedurende den nacht ge ëvacueerd- Terwijl Dinsdagmorgen de rook uit den vulkaan tot een hoogte van meer dan 4.500 meter opsteeg en de wouden aan den voet van den berg door een regen van gloeiende aseh in lichter laaie stonden, waren de wegen, die de uitgangen uit h.et bedreigde ge bied vormen dicht bezet met ossen wagens, die vluchtelingen en hum have naar veiliger oorden moeten vervoeren De vulkaan is beginnen te rom melen, hetgeen gepaard gaat met luide explosies. Men is bevreesd, dat een hevige vulkanische uit barsting hierop zou kunnen vol gen. Amerikaansche marinevlieg tuigen maken verkenningsvluchten boven den berg. Een bombarde ment van den krater wordt over wogen. JANUARI 16 DONDERDAG HILVERSUM I (301 M.) K.R.O., 10,00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O,, 14,00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram, 11,00 V. d. zieken, 11,45 Ber. uit Indië, 12.00 Trio, 12,40 Klaas van Beeek. (13.00 Nieuws) 13.35 Gram., 13.50 V. d, vrouw, 14,00 Sextet, 14.40 Caus., 15.00 Stafmuziek, 15,45 Gram. 16,00 Bijbel, 16,45 Piano, 17,30 Ork., 18,00 Gram., 18.30 V. d. Ned. Strijd krachten, 19,00 Nieuws, 19.15 Gram. 19,2.1 Caus., 20,00 Gev. progr., 21,30 Reportage, 22,00 Nieuws en actual., 22,30 Gram. 22,45 Avondwqding, 23,00 Muziek, 23,30 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) A.V.R.O. 7,00 Nieuws, gymn. en gram., 11,00 Jetty Cantor, 11,45 gra- mof., 12,00 Trio, 12,30 Piano, 13,00 Nieuws, 13,15 Sextet, 14,00 V. de Vrouw, 14,20 Zang, 15,00 Caus., 15.20 Gram., 16,15 Film, 17.00 Kaleidos- coop 17,20 Caus., 17,30 Koor, 17.50 Caus., 18.00 Nieuws, 17,15 Vaudeville orkest, 18,45 Sportpr., 1900 Gram, 19,15 Caus. 21,30 Hoorspel, 22,15 Or gel, 22,45 Lezing, 23,00 Nieuws, 23,15 Skymasters (23,30 Hoorspel). Uitzending voor Kath, thuisfront Katholiek Thuisfront Eindhoven biedt op 16 Januari a s. een af scheidsfeest aan, aan. het naar Indië vertrekkende IV7 R I. De plechtige H. Mis, die om 8.30 door deken H. Heezemans in de St. Oatharinakerk met assistentie wordt opgedragen, wordt door den KRO uitgezonden. De soldaten worden toegespro ken door majoor-aalmoezenier L. A M. Goossens- Na de H Mia wordt het reisgebed gebeden' Een beeld van St. Jozef, dien Kath. Thuisfront van Eindhoven tot be schermheilige van dit bataljon koos, zal worden gewijd. 20. Met een zwaai wiMe Zwen del den koffer achter in de auto deponjeeren. Wat was die echter zwaar! Het leek wel of hij daar net veel gemakkelijker te tillen was.... Verbaasd stond hij naar het geval te kijken. Hoe kon dat nou? Enfin, onzin, een pomp kon miet zoo maar opeens zwaar der geworden zijn. Het was natuur lijk verbeelding van hem. Hij was van het sjouwen een beetje moe geworden en daarom leek het maar zoo! Hoofdschuddend zette hij zich achter het stuur en daar schoot de wagen alweer weg en hadi Tim een benauwd oogenblikje achter den rug. Stel je voor, dat Zwendel hem ontdekt had. Dezen kcdï uu-rde de reis niet zoo lang; de laan uit waar de villa vara, den directeur stond, rechts af den hoofd'weg op en dan.bet terrein op van de ker. mis, die juist in die dagen de be volking van Muizendam een beetje kwam. ppvroolijken! De vele stukken van Shakespea re welke tijdens de feestmaand bij gelegenheid van de opening van den nieuwen Rotterdamschen Schouwburg worden opgevoerd, maken de vraag, of Shakespeare ■wel de schrijver van Shakespeare's werken is weer actueel. Een kwart eeuw geleden ont. dekte de geleerde Franschman Le- blanc, dat Shakespeare een pseu doniem was van den zesden graaf van Derby. Intusschen acht de redactie vun „(Die rare wereld" het meer waar- sehijnlijk. dat koningin Elisabeth de schrijfster is, docih dat zij, .op advies van den graaf van Essex, er de voorkeur aan heeft gegeven, haar werken te deen toeschrijven aan een zekeren Shakespeare in Stratford. Is het b.v. niet veelbe. teekenend dat de derde letter van het 78ste woord in het tweede be drijf van „Measure for Measure'* een ,,e" is? E voor Elisabeth! Bo. vendien komen in hetzelfde stuk alle letters uit den naam der ko ningin voor. Kan dat toeval zijn? door Douglas Grey Dus om even ma middernacht ben je den wankel binnengedron. gen. Je hebt de brandkast met ni. ïro.glycerine laten springen en je Jiebt er de gouden horloges en zil veren lepels uitgehaald. Waarom beb je dien bronzen scihaal niet meegenomen Die stond er toch in? Best mioigelijk, zei Caleja Soom. Ik heb het diing niet gezien. Als ■u wilt hebben, dat ik vertel, wat er getoeurid is, zal ik dat doen, maar u moet me niet lastig vallen over een ding dat ik niet gezien heb. Ik heb de kast gewoon met nitro-glycerine opgeblazen en er (e voren wat van die oude kleedjes «verheen gegooid. De oude kleed jes waren kostbare OostersChe ta pijten. Het geluid werd wel ge] dempt, maar de schok moet het huis hebben doen trillen of zoo, Want ik Lad nauwelijks den tijd die horloges en lepels te pak. k*nO ja ik vergat er bij te Mggen, dat ik dn stikdonker had gewerkt, alleen met mijn zaklan. Itaarntjeverder s'ikdonker- Ja, dat begrijp ik wel. zei Flinero. Anders had een agent op zijn ronde het licht kunnen zien. Ga maar door, blijf bij je verhaal. Nou, ik had net tijd gehad om die horloges en lepels in mijn zak te sheken toen ik iemand ach ter me hoorde. Ik hoorde een lu cifer aanstrijken en het gas plrafte aan. Ik kon door dat liciht in het eerst niks zien, omdat ik wel tien minuten in stikdonker had geze. ten Ja bestEn verder? Ik stond een paar minuten versuft en probeerde te denken, wat ik doen zou. En toen zag ik dien Japanner als in een nevel staan op den drempel van de gang. deur en hij was zoo wit als een doek, Wel wel.en wat verder? zuchtte Flinero Eerst niks. Alleen stond daar die Kitur,a met uitpuilende oogen en ttrillend over eijn heele lichaam Ik heb nooit iemand gezien, die er zoo angstig uitzag en dat was juist het gekke, want ik heb nog nooit zoo'n sterken kerel ontmoet. Zoo. als hij me den winkel uitgooide.. Net of ik dioor een vrachtwagen opzijgegooid werd Toen ik hem daar zoo zag staan dacht ik, dat ik hem nu best de baas zou kun nen. Maas» op datzelfde oogenlblik zag ik, dait hij zoo'n klein automa tisch pistool tin zijn hand had en dat recht op mij richtte. Ik zag zijn vinger om den trekker bewegen en dach", dat het ding onmiddel. lijk zou afgaan.- En wat di:ed je toen? Wat ik deed? herhaalde Ca leja heesch Ik gooide een doosje glinsterende steenen, die ik net in mijn handeg had. tegen den grond en stak mijn armen omhoog. En gauw ook, is het niet? zei Ortega. Mis, meneer. Die Japannier was zoo zenuwachtig, dat hij zeker op me geschoten zou hebben, als ik een haastige bewiegi'ng gemaakt had. Dan was het met me gedaan geweest. Neen, ik stak ze langzaam omhoog en «ei tegelijkertijd: Niet schieten, baas. Ik geef me over! En wat zei hij? vroeg Flinero, zonder een oogenblik zijn oogen van Caleja af te wenden Dezie schudde het hoofd en antwoordde schor fluisterend: ,,Hij zei niets, meneer Flinero. Hij ki ek naar de open brandkast en het was net, als of hij daar ietg zag, dat hem al zijn krachten ontnam, al hield hij dat pistool dan ook nog op me ge richt. Hij liep langzaam naar die kast met dat ding,in zijn rechter hand en haalde ojidertusschen met zijn linker uit zijn vestzak een po- litiièfluitje tevoorschijn. Hij blies er hard op en toen.... Leon Caleja hield op en bedekte zijn gezicht met zijn geboeide han den, als om iets niet te behoeven te zien en toen stierf hij. Juist toran ik dacht, ,dat ik erbij was, viel het fluitje ui tzijn handen en ook hef pistool kletterde tegen den grond. Er kwam een vreemde trek op zijn gezicht, alsof hij zich ergens tegen verzette. En daarop wankelde hij even en vitsl ko^n net zoo neer» als u hem gevonden hebt. Hij zei geen woord. Alleen kreun,lie hij even toen hij op den grond lag. Hij bleef liggen. Wee: je zeker, dat er niemand buiten jullie tweeën in den winkel was? Er kan niemand/ geweest zijn, klonk het antwoord beslist, anders had' ik iemand moeten zien, want de winkel was heelemaal verlicht en ik stond 'bij de brandkast, waar ik den heelen winkel overzien kon. Nee, meneer, ik was er alleen met dien doode Niemand anders. Het zou 'n hartkwaal geweest kunnen zijn, opperde Garcia. Dat dacht ik ook eerst, zei Caleja, maar toen ik me over hem heenboog zag ik een plas bloed! onder hem. Dat komt niet van eerf hartaanval. Maar wel van 'n kogel of een dolk, zei Flinero scherp. Kom nu, Caleja je heb me nog niet alles verteld, dat weet je ook wel. Waar is je pistool of je mes Vertel dat. nu maar. Als je het ergens weg gegooid hebt,, wordt het immers toch gevonden Ik heb je van het begin af gezegd, dat je niet beter kunt doen, dan de waarheid ver tellen. Leon Caleja hief plechtig beide handen in de hoogte en zei ernstig en oprecht: Ik zweer u, mijnheer Flinero, dat ik u alles, wat ik weet. verteld heb. Ik had geen. pist,J.ol of mes. Ik draag er nooit een bij me Ik ben een paar maal opgepakt en heb in de gevangenis gezeten. De politie heeft mijn portret en vingerafdrukken. Maar niemand! heeft ooit een wapen bij me gevonden, behalve misschien een boksijzer. Zoek mijn zakken maar na, mijnheer Ik heb Lin Kitura niet vermoord. Nou- dan ziin we klaar zei Flinero kortaf. Roep inspecteur Suerva maar. Francesco. Maar Caleja wilde het onder zoek zoo niet laten eindigen. Hij stak zijn handen smeekend naar Flinero uit. Neen, mijnheer Fli nero, nog nie' U moet me geloo- ven. Doet u dat niet, d'an hangen ze me toch op. Ik heb u de waar heid ver eld en iedereen weet, dat u e«i onschuldig man niet op het schavot laat brengen. Wilt u de za'k niet verder onderzoeken? De detec'ive aarzelde. Het was een lastig probleem (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2