LANGS DE naar De bemanning ging een feestje" IJN Honderd jaar Kath. Onderwijs en het schip naar den kelder. Laatste berichten Jongeren-appèl WOENSDAG 15 JANUARI 1947 PAGINA S DE BROEDERS KOMEN Prachtig initiatief van Pastoor v. Leeuwen DISTRIBUTIE-DIENST GERUCHTEN ROND HET KABINET De blijde gebeurtenis GYMNASTIEKVEREEN. EXCELSIOR JUBILEUM DE COMMISSIE- GENERAAL DE „LILIAN" K. V. P.-meeting KOOKT UW MELK BURGERLIJKE STAND WOEDENDE MOFFEN Wij zijn in de geschiedenis van ons Katholiek Onderwijs in Schiedam genaderd aan de pe. riode van voorbereiding tot de komst van onze Eerw. Broeders (zie Nwe. Schied. CrtJ van 22 Oct. 1946)". Deze voorbereidingen werden getroffen door den zeereerw. pastoor P. J. van Leeuwen en 't K. Armbestuur Een nieuwe katholieke school was dan ook harde noodzaak. KJant onze stad bezat niet anders dan een Bewaarschool en een school voor meisjes voor L. O. en M. U. L- O. staande onder Directie van het Liefdehuis met met den zeereerw. pastoor Van Ewük O. P. aan het hoofd en de R K. school van den neer W. L. Combé die echter van 1 Jan. 1863 af subsidie genoot en aldus geen specifieke school voor katnoneKen son women genoemd. Pastoor Van Leeuwen was er diep van doordrongen, dat er een jongensschool moest 'worden ge. sticht, alleen wist hij nog niet, hoe .-de vele bezwaren moesten worden overwonnen. En bezwaren waren er: noemen we alleen maar de financiën, want dat was iuist het onrechtvaardige van de school, iwet van 1857 dat de Katholiek eerstens zijn belastingpenningen moest betalen tot onderhoud van de ..neutrale" school en vervol, gens nog eens offeren moest tot onderhoud van zijn .eigen" school. Maar geen nood, de alom door hun milddadigheid geroemde Katho. lieken van Schiedam wisten in korten tijd de gelden bijeen te brengen voor den bouw van een nieuwe school. Voor de som van 4000.werd van het Kerkbe. stuur der O. L. Vrouwe.parochie (Frankenland) de grond gekocht gelegen aan de Nwe. Haven naast de kerk. Intusswhen werden on. derhandelingen aangeknoopt met de Congregatie der Eerw. Broe. ders van de Onbevlekte OnWange. nis van Maria wier Moederhuis gelegen was te Maastricht, Nadat alle .moeilijkheden waren over. •wonnen werd den 9 Jan. 1868 de ..Overeenkomst tusschen het R. K, Armbestuur te Schiedam en de Vergadering der Broeders van de 'Onbevlekte f)n'.vangenis van Maria, gevestigd te Maastricht bekrach. tigd door den toenmaligen bis. ischop van Haarlem, mgr. G. P Wilmer. Middelerwijl hadden de leden van het R. K, Par. Armbestuur niet stil gezeten, maar na aankoop van den grond waren zij aan het werk getogen. De plannen voor de nieuwe school werden ontwor. pen door den architect Nic. Wou. terlood Nz. en het werk aangeno. men door den heer Th. de Graaf, die zou zorgen dat in Mei 1868 de .bouw voltooid wais. In Jan. 1867 werd de eerste spade in den grond gestoken, en met den dag steeg .de belangstelling van Schiedams Katholieken voor de nieuwe school, de vrucht van 'hun offereede liefde. Den 29 April 1868 arriveerden d.rie eerw. Broeders uit Maas. tricht te Schiedam n.l. Br. Ber, nardus (die later weer vertrok en vervangen werd door Br. Fran, eiseus), Br. Maximilianus, en Br. Edmondus. Door Pastoor Van Leeuwen werden zij allerharte. lijkst ontvangen om daarna in de parochiekerk Gods zegen over hun aan te vangen arbeid te gaan af. smeeken Vervolgens werd een be. zoek gebracht aan de nieir/a school, die echter nog niet vol. tooid was. Hun woonhuis was nog ledig, geen tafel en geen stoelen, zcodat op kitsten het avondmaal moest worden gebruikt, maar den volgenden dag waren de Broeders als bij tooverslag van tafels en stoelen voorzien voor wel dertig man. School plechtig ingewijd Dan 30en April 1868 had de plechtige inwijding plaats der nieuwe school. Vooraf werd in de parochiekerk het H. Misoffer op. gedragen, om Gods rijkste en mild. ste zegeningen over de nieuwe stichting af te smeeken Dit H. Mis. offer werd opgedragen door den Hoogeerw. heer G, G. Bongaerts Deken van Rotterdam, waaronder 'in die dagen Schiedam ressorteer, de. Behalve de broeders met hun toekomstige leerlingen was de toe. loop der geloovigen zoo enorm dat de kerk tot in de uiterste hoe. ken bezet was. Na het H, Evange. lie beklom pastoor Van Leeuwen den predikstoel en in krachtige taal wenschte hij zijn parochianen dn stadgenooten geluk met het be. nit van deze R. K. school. Vervol, gens drukte hij openlijk zijn dank uit voor de edele offervaardigheid, 'waarmede allen geholpen hadden om dat werk tot stand te brengen. Na het eindigen van den H. Dienst werden de Eerw. gesteld aan den Hoogeerw. Deken, den zeereerw. pastoor Van Ewijk O. P., aan de andere eerw. heeren geestelijken dezer stad en genoo. digde autoriteiten en door allen op de minzaamste en hartelijkste wijze toegesproken. Schoon en nuttig werk Daarop had de inzegening plaats van de nieuwe school, welke door den Hoogeerw. Deken Bongaerts werd verricht, die daarna tot de aanwezigen een toespraak hield, waarin Zijn Hoogeerw. o.a. zeide: „De Katholieken van Schiedam, alom bekend door hunne vrijgevig, heid hebben weder een schoon, nuttig en heilzaam werk tot stand gebracht, en ofschoon er reeds veel goeds door hen is verricht, zal er nog veel door hen gedaan worden. Ja mijne heeren, met den. zelfden ijver waarmede gij dit schoone werk voor eenige maan. den 'begonnen zijt zult gij voor zijn uitbreiding en bloei voortgaan en het uwe milddadigheid niet ont. zeggen" (aldus 'het Jubilé.boekje, 18681893)» Zoo bezat nu Katholiek Schie. dam twee scholen, een voor meis. jes bediend door Eerw. Zusters, en èèn voor jongens, bediend door Eerw. Broeders. Hiermede V£as een gelukkig tijdperk aangebroken, hoewel echter nog niet ten volle voorzien was dat alle kinderen (ook de onvermogende) voldoend L. O. op katholieken grondslag konden genieten. Bisschoppelijk Mandement Inmiddells verscheen den 22 Juli 1868 het ..Mandement" der Neder, landsche Bisschoppen Reeds in 1865 op het Provinciaal Concilie hadden genoemde Bisschoppen het Onderwijs op eigen katholieke scholen besproken. In dit Mande, ment werd dan ook door de Bis. schoppen voorgeschreven, dat iedere parochie er zorg voor moest dragen in het bezit van een eigen katholieke school te komen, want een katholiek kind moet noodza. kelijk een katholieke opvoeding ontvangen en een der groote hulpmiddelen daartoe is de katho. lieke school. Hoe werd nu het Mandement" hierboven genoemd te Schiedam ontvangen door de heeren voor. standers der neutrale school? Dat is niet precies te zeggen maar een feit is, dat in de Plaatselijke Schoolcommissie nog steeds Katho. lieken zitting hadden. En naar aanleiding van de benoeming van den heer Jac. J. G. Nolet tot 1M van bovengenoemde commissie den 14 Juli 1868, ontspon zich in de ,,Schiedamsche Courant" een gedaehtenwisseling die de moeite waard is nader onder de loupe te worden genomen Doch daarover in een volgend artikel. L. A ABMA. Bericlit voor slagers De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat slagers bij de inlevering van consujmentenbon- nen vleesch en/of coupures vleesch gebruik dienen te maken van de nieuwe ontvangstbewijzen MD 242-09 en MD. 242-10. In verband met d<i inlevering van a s. Maandag 20 Januari moe ten bedoelde ontvangstbewijzen één dezer dssigen afgehaald worden bij de af deeling Handel op de ge bruikelijke kantooruren- Aanvragen transportbanden. De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat alle tot nu toe ingediende en onafgedane aan vragen voor transportbanden zijn vervallen. Zulks in verband met het feit. dat L\ het tijdvak van 20 Januari tot en met 15 Februari a.s. de gelegenheid bestaat n-ieuwe aanvragen in te dienen onder overlegging van een bewijs van in schrijving bij den Kamer van Koophandel of Vakgroep of een ander bewijsstuk, waaruit blijkt dat een bedrijf wordt uitgeoefend waiarin noodzakelijkerwijs van een transportrijwiel of carrier gebruik moet worden gemaakt. Uitreiking schoenenbonnen De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat de uitreiking van schoenenbonnen aan ben wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 5 (vijf), en na 1 Januari 1945 no.g geen schoenenbon hebben ont vangen, en alle kinderen geboren in 1932 of later en in dB maand Januari jarig zijn. plaats vindt volgens onderstaand schema: Maandag 20 Jan A t/m Bon; Dinsdag 21 Jan. Boo t/m Don; Woensdag 22 Jan- Doo t/m Fr.; Donderdag 23 Jan- Fu t/m Hars; Vrijdag 24 Jlain- Hart t/m K; Zater dag 25 Jan. geheele letter L; Maan dag 27 Jan. M t/m Niz; Dinsdag 28 Jan, No t/m P; Woensdag 29 3sy Q t/m Sa: Donderdag 30 Jan. Sch t/m V; Vrijdag 31 Jan. W t/m Z. Men dient mede te brengen de tweede distributiestamkaart met inlegvel- Het Bureau Broersvest is geopend van 912-30 en van 25 uur- Zaterdags van 9-r-12,30 uur. Sinds eenigen tijd liep in poli tieke kringen het gerucht, dat dr. Beel de portefeuille van minister van Binnenlandsche Zaken zou neerleggen en slechts minister president zou blijven. Naar wij in dit verband verne men bestaat er echter niet de min ste aanleiding om te veronderstel len, dat de minister nu de grootste moeilijkheden zijn overwonnen er behoefte aan zou gevoelen Binnen landsche Zaken los te laten. Dat een herstel van de verhou ding in het kabinet, -Rrelke zou kunnen worden verbroken door de benoeming van een P v d A- man in de vacatureRingers, aan leiding zou kunnen zijn voor Bin. nenlandsche Zaken een nieuwen Katholieken minister te be noemen werd ons te bevoegd er plaatse per'inent tegengesproken. De benoeming van een opvolger van minister Ringers zal waar. schijnlijk niet lang meer op zich laten wachten. L In verband met de viering van Nationalen Feestdag ter gelegen heid van -de a-s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin noodigt de Schiedamsche Oranje-vereenigimg de besturen van alle jeugd- en sportvereenigingen uit. op Vrijdag 17 Januari a-s om 8 uur, aanwe zig te willen zijn in de beneden zaal van de Amstelbrön, Broers- vest, teneinde een en ander te be spreken. Wie tippelt er mee? Zondag a s. gaan de wandelpars- (ters) van, Excelsior een begin ma ken met de training voor de a.s. Nijmeegsche Vierdaagsche. Om 10 uur zal worden gestart van het lokaal aan de Poortugaalschestr. De gelegenheid tot deelname staat voor ieder R. K. open. Secretariaat R- Verschuren Voorneechestraat 32. Morgen, Donderdag hoopt de heer P J. Verboom brievenbestel ler alhier den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst kwam bij het Staatsbedrijf der PTT. „Trouw" meldde gisterenavond, dat prof. G. Weijer hoogleeraar te Utrecht, op verzoek van de re geering zijn bezoek aan Amerika heeft onderbroken en in Neder, land is weergekeerd. Volgens het blad wordt zijn naam genoemd als lid der Commissie-Generaal welker uitbreiding aanstaande is. Bij informatie naar de juiistheid van dit bericlit, werd ons verze. kerd, dat er geen sprake van is dat prof. Weijer uit Amerika zou zijn teruggekeerd om met de re geering overleg te plegen. De heer Weijer vertoefde in New.York in regeerings opdracht en werkte daar samen met dr. De Kat Angelino. Toen deze laatste naar Nederland werd ontboden is de heer Weijer hem gevolgd. Eenig contact met minister Jonkman over een benoeming tot co-mmis- saris.generaal is er niet geweest Toen ik las, dat minister Gielen hoopte, dat het meisje „een man van een vro'uw" zou worden, ben ik heusch even geschrokken. Stel je voor: Ik zie onze meis jes al in lange pantalons loopen, sigaretten rooken, borrels 'dri'nken en ..Potverdorie" zeggen. Er zijn inderdaad meisjes, d,ie cfit reeds vóór de ministerieele reda deden, maar ik kan niet zeggen, dat zij op mif een sympathieken indruk maaktenIntegendeel! Ik ken voor een meisje geen mooiere bestemming, dan „echt Vrouw" te worden, honderd pro cent vrouw, zich ten volle bewust van haar waardigheid. Een meisje is nu eenmaal niet een ..ander soort jongen" Nee, nee, nee! Een meisje is een, meisje en een jongen is een jongen. Zij zijn niet met elkaar te verge lijken. Het meisje en de jongen zijn beiden door God ge schapen met ibeel speciale, geheel verschillende eigenschappen. Zij hebben een totaal andere levens taak! Ach, de minister heeft het na tuurlijk anders bedoeld. Hij heeft waarschijnlijk willen zeggen, dat hij hoopte, dat onze meisjes fiere, sterke vrouwen zouden worden. Maar het is merkwaardig, dat zelfa Ihij fierheid en sterkte blijkbaar specifiek mannelijke" karakter trekken vindt Wij, mannen lang» de lijn, wij weten wel beter! SEBASTIAAN. Omtrent het lot van de „Lilian" venjemen we thains nog nader: De sleepbooten Stentor" en ..Borndiep" zullen nu waarschijnlijk weer bergingspogingen onderne men. Gisterenmiddag waren zij reeds op verkenning uitgevaren en konden door dep zwaren mist en het ruwe weer niet naar Den Hel der terugkeeren. Den afgeloopen nacht moesten zij zoodoende op open zee doorbrengen Na Amsterdam krijgt ook Rotter dam een speciale bijeenkomst voor de jongeren der Katholieke Volks partij en belangstellenden van dien leeftijd. Ook deze meeting moet slagen en een getuigenis worden van leven en medeleven. De bijeenkomst wordt belegd op Maandag a.s. 20 Januari des avonds 8 uur in gebouw Odeon. Gouver- nestraat. Als sprekers treden dien avond op de heeren W. A. Oostendorp met ,,De grondslagen van het commu nisme" en Drs. J, Schiphorst met „Naastenliefde in het maatschappe lijke leven". Twee onderwerpen, die in het volle licht der belang stelling staan. Toegangskaarten a 35 ct. zijn verkrijgbaar bij: Kietooom, Hondius- straat 13a; v. d. Pavert, Dorpsweg 3c; van Doorn, Straatweg 140 en voor zoover voorradig aan de zaal, Odeon moet vol. Werkt daaraan De directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst vestigt de aan dacht op het voorkomen van typhus gevallen in de gemeente Schiedam. Het koken van alle melk, ook flesschenmelk, voor het gebruik wordt in verband hiermede drin gend aangeraden. "GEBOREN: Ali, d. van Z. Th. Hazewindus en P- de Kloe, Prof. Kam. Omnesln. 94; Willem, z- van J. die Boom en G. Levering. Boer- havelü'an 1; Johannes M,, z. van J. van Merwijk en M. j. Hertog, Dr. Noletstraat 1; Goossen A., z. van J. Weergang en A- Lagerweij, Zwartewaalschestraat 32; Edward, z. van W de Veij en M. Kegel, Vlaard-dijk 349; Gerard H-, z. van H. v- d- Berg en J. van Doorn, Lange Haven 107; Bernardus G- W., z. van W. A. Pil en H. v. d. Meijde. Warande 222; Margaretha M„ d. van Th. A. Heijnsbroek en J. A. Brands. Dr. Noletstraat 1 OVERLEDEN: H. F M- Wijs broek 68 j y Schied.weg 10; W- Tempèrman, 64 j.. Plein Eemdragt 23: A. v- d. Broek, 67 j„ vr van Machinist Jordaans verhaalt van zijn avonturen in Finland Aan de kade vian een der terreinen van Corns. Swarttouw aan de Waalhaven te Rotterdam die bezaaid ligt met onderdee- len van kranen, grijpers, staal, draden en andere resten van de havenoutillage, welke na veel moeite uit Duitschland terug kwamen, ligt een schip, dat eveneens de sporen draagt van het voorbijie oorlogsgeweld. Het is het stoomschip ,,Rijn", dat in November 1944 in de Finsche golf door de bemanning tot zin ken is gebracht. Na twee maanden hard wer ken is het een Zweedsche maat. schappij gelukt, het schip te lichten, waarna de „Hudson" van L. Smit en Co's Internatio nalen sleepdienst de „Rijn" op sleeptouw heeft genomen en het schip "dezer dagen behouden in de Rotterdamsche haven heeft teruggebracht. Broeders voor.J. v- d. Schalk. Broers veld 105. De hoofdmachinist, de heer A. Jordaans, die het hachelijk avon tuur van de „Rijn" dat aan den kapitein het leven heeft gekost, heeft meegemaakt, is op de thuis reis van Abö naar Rotterdam meegekomen en hij vertelde ervan met de soberheid, den zeeman eigen. In het najaar van l!fe4 verlieten wij Rotterdam voor een reis naar Finland. In Abö moesten we repa. reeren. Het was in den tijd, dat de Finsche capitulatie in de lucht hing. Iedereen hield er rekening mee, dat de Duitschers het land spoedig zouden verlaten en we maakten met de reparatie dan ook niet al te veel haast. Machine onklaar gemaakt De capitulatie kwam, maar de Duitschers bleven en ze pres.en ons, binnen vier dagen het schip in orde te hebben, om in Duitschen 'dienst te gaan varen. Nu was de „Rijn" niet bepaald zeewaardig te noemen en dat vonrden we ook als argument aan om onder de Duit- sche eischen uit te komen. Ze trokken zich van onze beweringen echter niets aan en ik ben toen begonnen, met de machine onklaar te maken om te voorkomen, dat ze zelf met het schip gingen va ren. Ook dat hielp niet. We had den te zorgen, het schip zoo vlug mogelijk reisvaardig te krijgen en het eenige, wat er toen opzat, was de „Rijn" te laten zinken. Na de maatregelen daartoe te hebben genomen, was het de kunst om onopvallend het schip te ver laten. We pakten onze bullen in koffertjes en besloten in kleine groepjes aan wal te gaan. Er stond echter een Duitsche wachtpost, die natuurlijk informeerde, waar om de heele bemanning vertrok en wat het meenemen van de koffer tjes beleekende. We vertelden hem, dat er een feestje in Abo was en dat die koffertjes onze maskeradepakjes bevatten. Tot onze groote opluchting slikte de Mof dit onwaarschijnlijke verhaal en konden we vertrekken. We na men onmiddellijk den trein naar Helsinki, Kapitein bleef achter Onze kapitein wilde echter niet meegaan en bleef alleen in A0°. Zooals wij later hoorden, is mj naar het schip teruggekeeifl. De Duitschers, die inmiddels hadden bemerkt, dat de heele bemanning was verdwenen, hebben hem aan boord willen aanhouden. De kapi tein is toen over boord gesprongen en verdronken. Xn Helsinki zijn wij naar den waarnemend consul, den heer Spaans gegaan, die ons bij den Finsohen bisschop Cobbe bracht. Deze bisschop heeft ons onmid-* dellijk onderdak en voedsel ver schaft en verder prachtig voor ons gezorgd. De Duitschers waren, zoo hoor* den wij in onze schuilplaats, na dat de kapitein was omgekomen, met de ..Rijn' uitgevaren, maar onze maatregelen waren goed ge troffen. Tien kilometer buiten do haven van Abö ging het schip nadr den kelder. De Duitsche sleepbooten, die ijlings los hadden moeten maken, keerden naar de haven terug en u zult zich de woede van de moffen wel kunnen indenken. Er werd natuurlijk eeni klopjacht op die ..verfluohte Hol lander" georganiseerd, maar vóór ze voet aan den grond kregen, zaten wij reeds in Stockholm, dank zij de hulpvaardigheid van e Finnen. Daar werden we har* telijk ontvangen door het Neder- landsch Vluchtelingenbureau, dat onze regeering in Londen in da Zweedsche hoofdstadhad opge* icht. In het Nederlandsche leger, We hebben allemaal geteekend voor het Nederlandsche leger. Da eerste stuurman en ik kregen op dracht, voorloopig in Zweden ta blijven" om de berging van het schip te regelen. Toen de bevrij ding kwam, konden we met dit werk beginnen. Eerst heeft een Finsche maatschappij getracht hat schip te lichten. De lekken wer den gedicht en er werd lucht in het schip geblazen. Maar na een jaar lag de „Rijn" nog altijd op den bodem van de Finsche goll. Een Zweedsche maatschappij! heeft het daarna in twee maanden tijds klaar gespeeld het schip naar boven te brengen. Het zat dik on der de modder en we hebben en vijf dagen over gedaan, om het schip weer toonbaar te maken ett de machines op gang te krijgen. De sleepboot Hudson heeft ons ut veertien dagen van Abö naar Rot terdam gebracht, waar we in een dikken mist arriveerden. Tot zoover het verhaal van den heer Jordaans. Wat .verder het lot van de „fffSn" zal zijn, is Mg.jtó» bekend Bij informatie bij de ree* derij de firma Vinke, werd onS medegedeeld dat te dien aanzien nog geen beslissing is genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3