Heden beraad De Tailleur Jbasis der garderobe over DUITSCHLAND De „Lilian" vlot gekomen en weer gestrand Wil tot accoord in Indonesië? I aanmeldingstermijn is en blijft PAGINA 4 WOENSDAG 15 JANUARI 194? f Donderdag Oostenrijk aan de beurt VAN EFFECTEN [Verlengd tot 1 Febr. 1947 I HET PROCES TEGEN MILCH DE OCHTENDPOST VEROORDEELD KANSEN TOT BERGING ZEER GESTEGEN Een „tamelijk optimistische stemming Het kleine, 1506 brt. metende Deensche stoomschip „Lilian", dat Zaterdagavond op de Noor- derhaaksgronden bij Den Hel der is gestrand, blijkt een taai schip te zijn, dat voorloopig uit den ongelijken strijd met de golven als overwinnaar te voor schijn is getreden, ORANJE-STERRIT Den Bosch Baam Alleen klassieke kleuren 1 Bosch, -* De belangrijkste beslissing, Welke Dinsdagmiddag door dc - plaatsvervangers der groote ivier te Londen werd genomen, was, dat de eerste bijeenkomst «ver Duitschland Woensdagoch. tend om 11.30 uur zal plaats v hebben. T De plaatsvervangers slaagden er na een lang debat niet in tot over eenstemming te komen over de Vraag, hoe de agenda zal worden Ingericht. De letider der Britsche delegatie Sir William Strang, die voor de eerstkomende week het voorzitter, schap der conferentie bekleedt, «telde voor dat Oostenrijk in de ochtendvergaderingen en Duitsch land in den middag zal worden behandeld, of dat de plaatsvervan. gers zelf bij elke bijeenkomst zul len beslissen, wanneer zij weer sullen vergaderen. De sovjet.gedelegeerde Goesef, verklaarde zich tegen deze voor stellen. Hij stelde voor, dat men sich eerst op Duitschland zou con. centreeren en niet eerder over Oostenrijk zou beraadslagen, voor flaf «r eenige vorderingen ten aan. sien van de Duitsehe kwestie va- ®en gemaakt. Politieke waarnemers meenen 'dat dit de overwegénde belang, «telling weerspiegelt, welke de «ovjet-unie heeft voor het voort, gaan met het leggen der eerste grondslagen van het vredesverdrag janet Duitschland, en het thans wel. bekende gevoelen der sovjets dat het verdrag met Oostenrijk geen dringende zaak is. Tenslotte werd op voorstel van Sir William Strang besloten, dat de speciale afgevaardigden voor Duitschland en die voor Oostenrijk resp. Woensdag en Donderdag hun .eigen werkplan zullen vaststellen. De plaatsvervangers besloten, Idat het voorzitterschap zal roulee- xen. In de volgende volgorde zal elke mogendheid een geheele week het voorzitterschap waarnemen: Engeland de sovjet.unie, de V. S- en Frankrijk De voorzitter deelde mede, dat tot nog toe alleen Australië «ver bepaalde aangelegenheden van procedure en Nederland 'n memorandum ten aanzien van Duitschland hebben Ingediend. In verband met de lengte van ï»et Nederlandsche document, al dtas de voorzitter, zal het .nog eenige dagen duren, voordat dit ter beschikking van de conferen tie kan worden gesteld. De speciale afgevaardigden voor Oostenrijk hebben nog geen ter zake doende documenten ontvan. gen. t Polen Joego-Slavie en Tsjecho. Slowakije hebben aangekondigd, Sat zij een delegatie naar Londen Sullen zenden. Van Nederland was «en dergelijke aankondiging nog niet ontvangen. Er heerschte volkomen eenstem. anigheid in de conferentie over het buitensluiten van de pers. Even- Volgens beschikking van den Minister van Financiën dd. 9 Januari 1947 is de termijn, vol gens welke aan de verplichting tot aanmelding van effecten moet worden voldaan, verlengd tot 1 Februari 1947. De afdeeling Effectenregistratie to gerechtigd namens het Minis terie van Financiën mede te dee- len. dat deze verlenging onher roepelijk de laatste is. F Naar de president van 't twee- ifle Amerikaansche tribunaal, Ro bert Toms, heeft medegedeeld zijn Raeder. Speer en Von Neurath, die door het Neurenbergsche tri bunaal voor oorlogsmisdaden tot resp„ levenslang, 20 jaar en 21 fjaar zijn veroordeeld door de ver. Öediging als getuigen gedagvaard Un het proces tegen veldmaar- Schalk Erhard Milch, den vroegs, ren Duttschen onder-minister voor 'de luchtmacht. Het veraoek der verdediging om Delbos, vice.voorzitter der Fran- ische nationale vergadering Pierre |Cot den vroegeren Frarischen mi nister van luchtvaart^ en Van E&eel&ad den vroegeren Belgischen premier, eveneens als getuigen te dagvaarden, is door het hof ge. eens werd besloten als regel geen communiqués uit te geven. De plaatsvervangers hebben échter het recht een gemeenschappelijke verklaring te publieeeren wan. neer men meent, dat dit wensche- lijk is. Voor het overige worcit het aan de plaatsvervangers zelf overge. laten, welke regeling zij geschikt achten om de pers van inlichtin gen te voorzien. Met betrekking tot de bijeen komst van de plaatsvervangers der groote vier over Duitschland wordt nog gemeld: Bevin heeft nog ver klaard, dat niets moest worden ge daan, dat een wederopstanding van dat land mogelijk zou maken. Daarom zullen de plaatsvervangers van elk gezichtspunt kennisnemen. Bevin zeide te hopen, dat er niet te veel tijd aan de procedure zou behoeven te worden besteed, die hem minder interesseert dan de vrede. Wij zijn het er allen over eens, aldus Bevin, dat het voorbereiden de werk ditmaal doeltreffend moet zijn. De verdragen met de satel lieten zouden wellicht sneller zijn voltooid, indien de voorbereidingen grooter waren geweest. Naar verluidt, heeft de Fran- sche premier Blum, tegenover den Engelschen min.-president, Attlee en den minister van buMenlandsche zaken, Bevin, uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over een blok vorming van de Engelsche en Duitsehe economie, die Frankrijk zou isoleeren. ,„D.e b®ide Engelsche ministers zouden hem echter verzekerd heb- nw v at samenwerking Frankrijk wenscht en geen blokvorming met Duitschland wil ten koste van Frankrijk. Blum zou Woensdagavond of Donderdagmorgen naar Parijs te- rugkeeren. Blijkens in Engeland en de V.S. uit Berlijn ontvangen berichten zou de sovjet-unie bereid zijn af te zien van alle aanspraken op herstelbetalingen uit de loopende productie van Duitschland Een functionaris van hét Ame rikaansche ministerie van buiten landsche zaken noemde deze be richten geweldig nieuws, als het waar is". De berichten worden toegeschre ven aan hooggeplaatste sovjets, die deze verklaring tijdens een inter view afgelegd zouden hebben. Volgens genoemde berichten zou den de sovjets op de conferentie der ministers van buitenlandsche zaken te Moskou zich ten volle achter een plan voor de economi sche zoowel als politieke eenheid van Duitschland plaatsen. Men voorspelt, dat de sovjets zullen weigeren een aandeel in de financieele regelingen ter dekking van de tekorten in de Duitsehe economie te aanvaarden, daar zij weinig vertrouwen hebben in het voor drie jaar geldende import export-plan, dat bij de fusie der Britsche en Amerikaansche zones tot stand is gekomen. Gisterenmorgen heeft de vierde kamer van de Amsterdamsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak Lopez, hoofdredacteur van de Ochtendpost contrai mr B J Engels hoofd der P R A te Am sterdam. De rechtbank oordeelde de over de Veteer affaire ten aanzien van mr Engels geschreven artikelen belee- JÜPu ,en veroordeelde gedaagde M)t betaling van een schadevergoe. ding van ƒ500 en voorts tot beta ling der kosten van het geding, zijnde 300. In hotel de „Witte Brug" werd een tweedaagsch textielcongres gehouden tusschen Ned. en Belg. Textielindustrieelen. V. I. n. r.i P. Delfos, J. F. G. M. Mutsaerts, A. Rom ColthofJ. Gelderman voorzitter Bedrijfsgroep Textielindustrie, Meezsseman, dir. Fed Belg. Textielnijverheid, prof, dr. J. Wisselink, E. Gorter. Miaandagavomd bestond er, ge zien de hachelijke situatie waarin het schip zich bevond, nog slechts geringe hoop op berging; Dinsdag middag echter toen de .Dorus Rij kers" met enkele leden der Deen sche bemanning aan boord ander maal uitvoer om poolshoogte te nemen bij wat men dacht dat door den storm van gisternacht nog slechts een wrak zou zijn, was van de Lilian" geen spoor meer te bekennen. Tot verbazing en op luchting van de Denen vond men de Lilian" echter op een geheel andere plaats, n.l tegen de „ra zende Bol" aan den Noordkant van het Westgat terug. Blijkbaar is in den voorlaatsten nacht de krach tige wind er in samenwerking met de woelige zeeën in geislaagd datgene te bereiken dat de sleep tooorcn „Stentor" én „Borndiep des morgens niet was gelukt: het schip vlot te trekken. Stuurloos en zonder bemanning werd de reeds een dlag tevoren slagzij ma kende „Lilian" gisternacht door de golven voortgestuwd, terwijl door het lek in het achterschip het water naar binnen stroomde en het dientengevolge steeds die per kwam te liggen. Nochtans is de boot met gezonken of in tweeën hetgeen b« deze om standigheden een wonder mae henten. V«f mijlen werd de jjijilian naar binnen geslagen, «f» .bereikte de woelige zeespie gel bijna de railing van het ach terschip, Op dat moment bracht 'n zandbank van de Razende Bol" redding en strandde de „Lilian" voor de tweede maal binnen 60 uur. Intusschen zijn thans de kansen tot berging ten zeerste gestegen- op dit punt van het Westgat (richt tegenover het badhuis van Huis duinen) is de zee n.l, veel kalmer. Daardoor zal de bemanning zich vru gemakkelijk opnieuw aan boord kunnen begeven en zal bij eb het leegpompen weinig moei- m,n m,et 2ich medebrengen. Waarschijnlijk zal het schip zich pnehten wanneer het eenmaal leeggepompt is, en dan ibjj vloed viot getrokken kunnen worden. De bijzondere correspondent van A. N. P. te Batavia ver neemt uit gezaghebbende bron, dat de commissie-generaal on middellijk na den terugkeer van het republibeinsche kabinet uit Djokja het contact met de vol. ledige Indonesische delegatie weer zal opnemen en wel In de eerste plaats om de bezwaren, welke aan Indonesische zijde over de interpretatie van Ling- gadjati bestaan, weg te nemen. In dit verband is het opmer kenswaardig, dat in officieele Ne derlandsche kringen het commu niqué van het republikeinsche ka binet na de zitting van 13 Jan. vrij gunstig ontvangen is. Zij zijn van meening, dat, hoewel of ficieele republikeinsche personen bij hun officieuze contacten met Nederlanders blijk gaven, weinig of geen bezwaren te hebben te gen de toelichting van de commis sie-generaal op de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati, zij wel bezwaren hadden tegen de rege ringsverklaring van minister Jonkman. Voornamelijk de daarin gegeven uiteenzetting over de positie van de Kroon en het voorbehoud van Nieuw-Guinea hebben aan Indo nesische zijde bedenkingen ge wekt Het is echter waarschijnlijker, dat de Indonesiërs den geheelen geest van de reigeeringsverkla- ring minder aangenaam vonden, temeer omdat deze interpretatie en aanvulling (met betrekking tot Nieuw-Guinea) eenzijdig als bin dend werden voorgesteld, Ned-Ind, regeeringsk ringen zijn van meening, dat de redactie van genoemd republikei-nsch regiee- ringscommuniqué zich zeer wel leent voor een soepele oplossing, waarbij zij in het bijzonder wijzen op de zinsnede, waarin onder bin dende interpretatieve stukken de officieele correspondentie met do N"i delegatie wordt genoemd» Dit wijst den weg, waarlangs men tot een voor beide partijen aan vaardbare en bindende regeling kan komen. Over de nieuwe besprekingen tusschen de beide delegaties ifl men aan Ned, zijde tamelijk op timistisch gestemd. Het is, zoo verklaart men, geenszins noodza kelijk, dat een geheel nieuwe reeks va-n besprekingen geopend word*. Slechts eenige aanvullende ge~ dachtenwisselingen zullen noodig zijn om de bovenbedoelde kwes ties tot een oplossing te brengen. Naar men van officieele Indo nesische zijde mededeelde, is naar aanleiding van het bovenstaande in de recente verklaring van den (Rep.) minister Natsir reeds ge wezen op de noodzaak om uit den vicieuzen cirkel van wederzijdscbe ontstemming te geraken. Deze wensch is nogmaals duide= lijk bevestigd in het regeerings. communiqué van den republikein se hen ministerraad te DJoteia. Beide verklaringen bewijzen de aan Indonesische zijde diepgevoel de behoefte en emstigen wil om uit de huidige impasse te geraken. Aldus tenslotte deze Nederlandsdhi© kringen O De vroegere Duitsehe pers- attache in Lissabon dr. Wiss- man. raam vergif in, toén hij Dirasdag. na langen tijd voort vluchtig te ;zjjn geweest, door de Portugeesche politie werd gearresteerd. Stervende riep hij: „Heil Hitier!" De mogelijkheid is thans ge opend voor Duitschers en ande ren in de Britsche zóne om in dringende gevallen naar het buitenland te reizen, zoo i® officieel bekend gemaakt. ïweigeid aldus Toms, Het prov bestuur van de Kon. Motorwielrijders Vereenfging in 't Zuiden, heeft het initiatief geno men om op den dag der blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin een ..Oranje-stemt" naar Baarn 7 ?JSsniseeren, waaraan door alle zuidelijke motorrijders kan wor den deelgenomen. Het doel van «en tocht is een handteekening te plaatsen in de felicitatie-registers. De deelnemers zullen een herinne. ringsstempel in ontvangst nemen terwijl Prins Bernhard persoonlijk zal medewerken aan een herinne ring aan dezen tocht waarvoor 'n massale deelneming wordt ver wacht. Den Bosch is de stad, waar de motorrijders zich zullen verza melen en vanwaar wordt gestart. In verband met een en ander wordt Maandag 20 Januari, des I ^ergade'rine8 ProvincialeulJluelEiaallae «meen Diijit ons liD-.Jt e g gehouden te Den bespaard De revers zijn breed en (Van onze Parijsche medewerkster) Alle modehuizen hebben zich dit seizoen toegelegd op de zoogenaamde „petite robe", 'het oogenschijnlijlc eenvoudige japonnetjewaarvan Parijs de specialiteit heeft. Dat heeft niet verhinderd dat de Parisienne onder haar bontmantel geen ,,petite robe" draagt maar een tailleur. De tailleur is en blijft de basis der garderobe van de Frangaise. Nog nooit heeft een vrouw de uitgave van een tailleur betreurd, terwijl dit al te dikwijls gebeurt bij den aankoop van een hoed of japon. Zonder tailleur is het niet mogelijk een practische, goede garderobe samen tè stellen De Fransche vrouw is griezelig zuinig en trekt van alles partij, maar als ze een tailleur bestelt, doet ze dat bijna altijd bij een kleermaker, ook al is dat duurder. Een tailleur moet nu eenmaal onberispelijk zitten anders is hij afschuwelijk. Ook in de haute couture zijn zaken, die zich daarin gespecialiseerd hebben, zooals onze landgenoot Montaigne of Hermès. Bijf Montaigne is af en toe een bijna onzichtbare fantasie aange bracht die zijn tailleurs een bij zonder cachet geeft. Hermès maakt zijn tailleurs langer dan verleden jaar. .Overal zijn trouwens de rokken Tlanger en het gezicht op puntige of naar binnenstaande knieën blijft ons I kunnen óf kort «Ün óf tot de taille loopen al naar het beste staat. Een gezette vrouw doet beter lange revers te nemen, ze kleeden beter af. De vergulde knoopen zijn nagenoeg geheel verdwenen, wel is op de meeste knov'pen een heel klein beetje verguld te bespeuren, maar. dat is toch maar heel weinig. Wie zich niet veroorlooven kan zich in een groot huis te kleeden, dat speciaal knoopen laat maken, doet beter met goed overtrokken knoopen te nemen dan fantasie- knoopen die overal te vinden zijn. De fantasie-tailleurs zijn dik wijls maar één zak rijk en het jasje is zoo geknipt, dat het van achteren in plooien afstaat en langer valt dan van voren. Som mige couturiers hebben een voor liefde voor een soort zakmodel, dat wijd bij de armsgaten valt, nauw om de heupen sluit en alleen broodmagere lange vrouwen staat. Hoe verleidelijk die fantasie tailleurs soms zijn gekocht wor den ze haast nooit, want men ziet alleen klassieke mantelpakken dragen. Als kleuren worden zachte tinten gelanceerd: duivengrijs, lindenbloesem-groen en bruin» Wat niet wegneemt» datl Zwart mantelpak met fantasietres afgezet van Huis Hermès. de Parisienne haar geliêfd zwart getrouw blijft. Die zwarte tailleurs zijn dikwijls «afgeboord met ge vlochten tres of de zakken zijn van fluweel. Cachet hebben ze ïerns alMd en dat is ce e-: ste y&reischte zacht I voor een matltelPak, DIMY K--W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4