yiSIE op den DUITSCHEN mensch naar Brazilië Vervroegd ontslag uit interneering Regeering leverde scherpzinnig document Ruit-nieuwtjes Van verwording naar nieuw leven Nogmaals: DE EMIGRATIE WOENSDAG F5 JANUARI 1947 PAGINA S, EERSTE KAMER WEER BIJEEN NEDERLANDS UITVOER Over December in waarde gestegen Grondwetsherziening afgekondigd BOUWEN ZONDER I VERGUNNING ZACHTE WEER HOUDT j 'AAN BEHANDELING VAN DE ADVIEZEN Mr. J. D. van den Berg, plv.v. hoofd der afd. juridische en alg. zaken van het dir.-gen. voor bijz. rechtspleging heeft in een radio-causerie gesproken over voorwaardelijke invrijheidsstel- linig en vervroegd ontslag uit de interneering. GEORGANISEERD EN NA OVERLEG Lewis in hooger beroep j'i Het memorandum, dat de Ne- derlandsohe regeering gisteren aan den raad1 voor Duitschland te Londen heeft overhandigd, is on getwijfeld een document, dat niet alleen het Duiteche probleem veel- sijdig belicht, doch ook een ern stige poging doet om in breede trekken een constructieve oplos sing voor het vraagstuk te schet sen. Men heeft de Nederlandsche regeering vaak verweten, dat. zij, hoewel ons volk toch de hoogste levensbelangen bij Duitschland heeft, geen politiek ten aanzien van Duitschland had. Waarschijn lijk is dit, jammer genoeg, langen tijd het geval geweest; maar an derzijds zullen we de moeilijk heden allerminst onderschatten een eenigen weg in dien chaoti- schen doolhof te vinden. Volgens sommigen, velen mis schien. was er maar één manier om uit dit labyrinth te geraken: geeft den Duitscher brood, kolen, werk en een perspectief op de toekomst, en hij wordt vanzelf een redelijk mensch. Afgezien nog van het feit, - dat het niet makkelijk Is aan deze zeer schaarsche arti kelen te komen; en van het tweede feit, dat als ze te vinden zijn, er anderen zijn. die er meer recht «p hebben, ligt de logische con sequentie in bedoelden gedachten- gang niet automatisch yoor de hand. Want zooals het memoran dum zeer terecht opmerkt, heeft de geestelijke, zedelijke en cultu reels verwording van het Duitsche volk duivelsche vormen aangeno men. Het is zijn onbegrensde hoog moedswaanzin nu wel een lo gisch gevolg van de wijsgeerige, maar vage leerstellingen, waar mede het reeds lang vóór 1866 wedd doordrenkt welke het in 1939 er toe bracht den doelbewust voorbereiden oorlog tegen de ge- heele wereld te ontketenen, om deze na de overwinning in sla vernij te brengen en wreedaardig te overheersehen. Het getuigt van een diep inzicht van onze regeerinig in de Duit sche mentaliteit welk mzicht men evenzeer bij de Franschen, maar helaas zeer weinig bij En- gelschen en Amerikanen aantreft dat deze kijk op het Duitsche volk de diepste grondslag van het Nederlandsche memorandum is geworden. Aldus wordt het Duit sche probleem Nederlandsch en Europeesch, zelfs va» het stand punt van den wereldvrede in een groote synthese bezien. Elk aspect van het Duitsche leven, politiek, economisch, sociaal, cultureel, wordt op die wijze belicht; telkens Staat op den achtergrond de vraag wat men gezien de geestesgesteld heid van de Duitschers mag, kan of moet doen. Evenmin als de Franschen en de Belgen geven de Nederlanders zich aan de illusie over, dat nederlaag en bezetting opvoedende factoren zijn. De Duitscher blijft Duitscher. Dien Duitscher moet het leven mensohwaardig worden gemaakt; dat js, om van den christelijken plicht nog- te zwijgen, een Euro- peesch en natuurlijk ook een Ne derlandsch belang. Maar de uiter ste voorzichtigheid blijft geboden; want er zal een geheele generatie, zoo niet verscheidene, moeten ver strijken, vóór de mogelijkheid van een nieuwen, ongevaarlijken Duit- sehen menscij zich opent. Dit met zulke sterke argumenten te ver kondigen en in te prenten is een ■der groote verdiensten van het Nederlandsche memorandum. Een tweede zeer belangrijke ge dachte van dit staatsstuk is wel. •dat het zoo'n krachtig accent legt •op de eendracht der groote mo gendheden. Een gemeenschappe lijke politiek van de Groote Vier is een allereerste voorwaarde, wil een Europeesch veiligheids- stelsel inderdaad in het belang van den vrede werken. Zou Europa in twee vijandige, of zelfs elkaar voortdurend met wantrou wen bejegenende kampen worden verdeeld, dan is er, ook zonder oorlog of dreigend oorlogsgevaar, geen vrede mogelijk. Maar ander zijds is zonder de kleineren geen „sluitend geheel" mogelijk; en daarom is het zeer wenschelijk (de Nederlandsche regeering for- muleert in haar document deze gedachte voortreffelijk), dat alle xiabuurstaten van Duischland in de gelegenheid worden gesteld hun aandeel in het verdrag, dat de demilitariseering en ontwapening van Duitschland beoogt, bij te dragen. In een zoo scherpe en gedetail leerde uiteenzetting van een po litiek tegenover de ruïne over onze Oostgrens, welke zoo'n inge wikkeld complex van vraagstuk ken omvat, is het, zeker in een algemeene kenschetsing, van on dergeschikte beteekenis, of men een of ander punt minder juist of •onvolledig] acht. De domineerenae vraag is en blijft, of .het memo randum inderdaad een construc tief karakter draagt. Het antwoord kan slechts lui den: ja. Eigenlijk is he* zelfs het eerste officieele document, dat werkelijk constructief i«. De regeeringen van Engeland en Amerika hebben tot dusverre weinig constructieve elementen in haar Duitsch poli tiek kunnen brengen; Frankrijk en Rusland hebben de geheele aangelegenheid steeds louter van hun eigen standpunt uit bezien. De Nederlandsche regeering komt nu, klaarblijkelijk na grondig overleg met België, met een staatsstuk dat alle problemen: Duitschlands structuur, zijn indus trie en oorlogspotentieel, Rijnland, Roer- en Saargebied, het herstel- vraagstuk met alle economische en financieele aspecten, valuta, kwestie, demilitarisatie en ontwa pening, denazificatie en heropvoe ding, mentaliteit van het Duit sche volk, en cultureele en geeste lijke aspecten omvat. En deze synthese biedt de Nederlandsche rageering als poliitdek tegenover Duitschland haar bondgenooten aan. Wij achten deze bijdrage in het vredeswerk van hooge beteekenis. Natuurlijk zal er critdek komen; als deze echter even constructief is als het memorandum zelf, mag men verwachten, dat ten slotte klare contouren zullen worden ge trokken. En dat straks het vredes verdrag even ver zal afstaan van den destructieven haat als van een naive zichzelf in slaap doezelende sentimentaliteit. Het gaat ten slotte om den vrede, derhalve om het geluk der mensehen. De Eerste Kamer heeft gisteren avond, onder voorzitterschap van den heer Anema, een korte ver gadering gehouden. Zonder beraad slaging of stemming is daarin goed gekeurd het wetsontwerp tot ver lenging van, den termijn art. 21 Be sluit Herstel Rechtsverkeer. Dit betreft den termijn voor de indie ning van rechtsherstelverzoeken. jrhans wordt niet langer in de wet zelf de eimdtermijn genoemd (aanvankelijk was dit 1 Sept. 1946) aan den raad voor het rechtsher stel wordt de bevoegdheid gegeven den termijn vast te stellen. De wettelijke voorziening naar aanleiding van het Kon. Besluit vara, 7 Mei 1946, houdende nadere regeling nopens de taak van de ministeries van onlderwijs, kunsten en wetenschappen en van land bouw, visscherij en voedselvoor ziening met betrekking tot de zorg voor de natuurbescherming, werd eveneens zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Evenzoo hechtte de Kamer haar goedkeuring aan het wetsontwerp tot wijziging van 'de Veewet en intrekking van een desbetreffend besluit uit den bezett;n,|?iijS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het dep. van landbouw en vis scherij van 16 Febr, 1943 werden in de Veewet eenige wijzigingen aangebracht, hoofdzakelijk met het doel meer intensieve bestrijding van het mond- en.klauwzeer moge lijk te maken. Dit besluit is inge volge art. 15 van het Besluit Be zettingsmaatregelen voorloopig ge schorst. Het doel, dat aan de ver schillende bepalingen van het be sluit ben grondslag ligt, maakt het echter wenschelijk, het meerendeel dezer bepalingen te doen herleven. Het onderhavige wetsontwerp be oogt dit tot stand te brengen om- der gelijktijdige intrekking van het besluit. Tevens werd van de gele genheid gebruik gemaakt om en kele wijzigingen, waarin het be sluit niet voorzag, in de Veewet aan be brengen. De vergadering is verdaagd tot Woensdagochtend elf uur. Dan be. ginnen de algemeene politieke be schouwingen over de rijksbegroo ting voor 1947. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg onze uitvoer in December 503.8876 ton <v.m. 613.812 ton) tegen een waarde van 128 mil lioen (v.m. 126 millioen). In het uitvoerbedrag van Dec. waren begrepen 24,6 millioen voor aardappelen 6,5 millioen voor cacaopoeder en chocolade, 6,1 millioen voor radioartikelen 5,6 millioen voor katoen en manufacturen, 5,2 millioen voor versohe. bevroren en ingemaakte groenten 4,6 millioen voor kunstzijden garen, 2,9 millioen voor alle soorten zaden 2.7 millioen voor gecondenseerde melk, 2,2 millioen voor aard appelmeel en 1,8 millioen voor bloembollen. In het Staatsblad no. G 398 is thans opgenomen de wet van 27 December 1946, tot verandering van artikel 192 van de Grondwet Bedpeld artikel wordt nu gelezen als volgt: ,,De dienstplicht igien, niet val. lenidie onder artikel 191, mogen zonder hunne toestemming nk dan krachtens eene wet naar Ne- derlan dsch- Imdië, Suriname en Curafao worden gezonden" De wet is gisterenmiddag voor gelezen van alle gemeentehuizen in Nederland, benevens in plech tige openbare zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der ar- rondissemen ts-rechtbacken. Nog steeds .blijken werken op het gebied van den burgerlijken! bouw en de utiliteitsbouw te wer, den ondernomen en voortgezet; zgnder dat daartoe door het colle ge vain alg. commissarissen voor, den wederopbouw vergunning is verleend. Daardoor wordt een bil lijke en rechtvaardige verdeeling van de beschikbare materialen en arbeidskrachten in gevaar gebracht- Ondanks de opgelegde straffen is aan het genoemde euvel geen ein de gekomen. De minister van open bare werken en wederopbouw a.i- he aft daarom het. college vaal alg|. commissarissen een aanwij zing gegeven, niet te aarzelen ge bruik te maken van de bevoegd heid1, aan dit college verleend bij artikel 22 van het K. B. van Mei 1945, om het zonder toestem ming gebouwde op kosten van den, overtreder af te breken. De nor male procedure der berechting blijft daarnaast bestaan,. De Amerikaansche vakvereeni- ging CIO (congress of industrial organisation) heeft ter griffi» van het Amerikaansche hon ger gerechtshof te Washinton een dossier gedeponeerd, waar in zij de uitspraak van het fede. rale tribunaal tegen John Lewis voorzitter van haar zusterver- eemliging AFL (American fede ration of labour) van getner- lei waarde verklaart. Te Hekelingen is. 72 jaar oud; overleden de heer A. Braat» oud-lid der Tweede Kamer ea der Prov, Staten van Zuid.HoL land. Weersverwachting medege- deeld1 door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdag- j S avond: i Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, everwe- j gend1 droog; aanhoudend zacht weer, doch in den nacht en och- j tend iets lagere temperatuu"; matige, tijdelijk krachtige wind tusschein. Zuidwest en Zuid. 16 Jan.: Zon op 8.42 uair, onder 16.58 uur; maan, op 3.25 uur, on- I S der 12.49 uur. In 'artikel 2 van het Tribunaal- besluit staat, dat een geïnterneer de op grond van zijn houding, ge drag en vlijt tijdens de internee ring betoond mede gelet op den ernst der gedraging of gedragin gen, terzake waarvan hem de maatregel van interneering werd opgelegd, op last van den minis ter van justitie al dan niet voor waardelijk in vrijheid kan worden gesteld vóór den afloop van den door het tribunaal geadviseerden termijn. Telkens nadat een geïnterneerde gedurende een jaar geïnterneerd is geweest en verder als de mi nister van justitie dit verlangt of de kampcommandant dit ge- wenscht oordeelt, brengt de kamp commandant san den minister ad vies uit, of de geinterneerde voor ontslag uk de interneering in aan merking komt. De minister van Justitie beslist, na advies van het tribunaal en de hooge autoritei,t die het fiat executie heeft ver leend, of de geinterneerde in vrij heid kan worden gesteld of ge ïnterneerd moet blijven. Deze vervroegde invrijheidsstel- ling heeft een bijzonder belang ge kregen door de mededeeling van den minister in de Tweede Kamer, dat het niet in zijn voornemen lag een amnestie voor geïnterneerden te bevorderen maar diait de inter- neeringsregeling de mogelijkheid biedt eek einde te maken aan on billijkheden, ontstaan voor perso nen. die door een tribunaal ver oordeeld zijn, voordat de richtlij nen betreffende de voorwaardelij ke buitenvervolgingstelling waren gegeven. Het is een onmiskenbaar feit, dat zij, die tot de eerstberech- ten behooren. zeer vaak belangrijk zwaarder zijn aangepakt dan zij, die later voor het tribunaal ver schenen. Doordat de interneeringsregeling eerst in November van het vorig jaar in werking is getreden, ont- ftaat er in deze maanden een enorme toevloed van dossiers en adviezen, hetgeen te begrijpen is. indien men bedenkt, dat thans voor de eerste maal advies wordt uitgebracht over alle geïnterneer den, die een jaar en langer ge ïnterneerd zijn. De gevallen van die geïnterneerden, waarvan de in- terneeringstermijn voor 1 Januari 1948 aal eindigen, zullen het eerst worden bezien. Er zijn maatrege len genomen om alle gevallen de gelijk maar toch snel te behande len, zoodat er geen onnoodige ver traging behoeft te ontstaan. Iedere geïnterneerde krijgt zijn beurt. Aan verzoeken om aan een bepaal de zaak voorrang te verleenen, kan niet worden voldaan. Naar aanleiding van ons inter view d d, 7 Jan, 1947 met mgr, De Haas, den Nederlander die sinds 35 jaar bisschop is in Bra- zöië en waarin wij het probleem van de emigratie naar dit land bezagen, ontvingen wij een artikel dat onlangs in het dagblad Trouw" verscheen, en dat in flagrante tegenspraak leek met de optimistische woorden, die mgr, De Haas meende te moeten spre ken. Bij nadere beschouwing blijkt hier echter geen sprake te zijn van een tegenstelling tusschen de beide artikelen, maar blijken deze elkaar aan te vullen. Het artikel in .Trouw" haalt passages aan uit brieven van Nederlanders, die reeds naar Bra zilië emigreerden; het klaagit, over •de verschrikkelijke duurte in dit land, over de slechte sociale ver houdingen, waar menschen op hun ouden cteg 'geen levenszekerheid' meer heboen, over het zeer slechte uitzicht dat men heeft, indient men wil boeren, over het feit dat men, indien men met geld binnenkom spoedig rijk kan zijn, maar dat men zonder geld altijd een ellen dig arbeider blijft. De woorden van mgr. De Haas, dat de grond in het gebied, het welk hij bedoelde, zeer vruchtbaar is. terwijl een goed klimaat den arbeid zijn rijkelijke vruchten zal laten opbrengen, dat hert. er ckis goed boeren zal wezen, zijn met dit alles echter niet in tegen spraak. Men begrijpt de toedracht der zaak reeds, wanneer men weet, dat er op dit oogenblik nog geen Nederlandsche kolonie in Brazilië- is, dat deze brieven dus alle afkomstig moeten zijn van Nederlanders, die er op eigen IIHü Een kijkje op de gisteren geopende bloemententoonstelling te Lisso^ waar vele nieuwe variëteiten tulpen en narcissen te zien zijn. houtje op uittrokken. En daar il* hem juist de knoop, Mgr, De Haas zei nadrukkelijk en bij herhaalde dit nogmaals op het einde van ons gesprek: gtem individueele pogingen. Ga er heen: in georganiseerd verband, na oa. derling overleg zoo—el met do Nederlandsche als met de Brarf. llaanschte officieele instanties. Wij kunnen er bijvoegen, da® de bisschop ons meer dan één voorbeeld aanhaalde van Neder.» landers, die in voortreffelijke positie, ook met geld in Brazili# aankwamen, maar alleen of me* vrouw en kinderen. Deze misluk ken nagenoeg allen, verarmen en keeren vaak in ellen'rigen toestand naar Nederland terug. De gunstige positie bij emigree- ren zit juist hierin, dat bij he* 'binnenkomen in gesloten groep eerst onderhandelingen en over eenkomsten voorafgaan, waarbij de emigranten zoowel als BraziliS over en weer natuurlijk eenige garanties krijgen en geven. Zoo ia het indertijd met verschillende kolonies gegaan, die nu daadwer kelijk tot bloei zijn gekomen in Brazilië. Waar wij vooral op wilden wij zen was. dat mgr. De Haas land en volk van Brazilië kent, meer nog, dat hij verzekerde betrek, kingen te bezitten bij de officieele Braziliaansche instanties, die juistfi bij deze onderhandelingen, vooraf gaande aan emigratie, van het allergrootste belang kunnen zijn.. Heeft men, bij het opstellen van zoo'n overeenkomst, steun en me dewerking van een Nederlander, die den noodilgen invloed bij de officieele 'Braziliaansche instanties bezit, dan lijkt, het ons, dat men al veel heeft gewonnen en daarom spraken wij op het einde van ons artikel ook de hoop uit, dat de emigratie-commissie, die momen teel juist in Brazilië is. in Fe bruari, wanneer mgr. De Haaf; terugkeert, den bisschop nog z|@t ontmoeten en van zijn ervaring:^ en invloed, die hij in ons gesprefi, nadrukkelijk ter beschikking steSte voor de Nederlandiscbe zaak» rijkelijk gebruik zal kunnen en willen maken, opdat de a,s, Ne. derlandsche kolonie eenzelfden: bloei zal tegemoet gaan als b.v» Duitsche en Italiaansche kolonies, die voorafgingen. en waarvan mgr. De Haas verzekerde, dat ze goed geslaagd zijn. Lewis en zijn mij nwerk ers uni* zijn gisteren in beroep gegaan het Amerikaansche hoogste ge. rechtshof dat zal moeten beslis* sen, of de federale wet, die rech. terlïjke bevelen tegen de vakbon den venbiedt in arbeidsgeschillen met particuliere ondernemers» ook de regeering, met wie de mijij» werkens tijdens hun laatste moei lijkheden een contract hadden loopen, belette een rechterlijke uitspraak tegen een vakverbond tp piQpVipn De openbare aanklager vroe* het hof de aan het vakverbopp opgelegde boetes^ te handhaven j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5