STAMFORD BRIDGE Openlegging van W.-Brabant DE SUIKER-CAMPAGNE IN WEST-BRABANT De strijd op m mm. WOENSDAG 15 JANUARI 1947 PAGINA Groote Rotterdamsche belangen DE ONDERSCHEIDING VOOR TRIX VERWINDT Herdenkingsmonument voor Brabants gesneuvelden Mgr. Paulissen terug naar de Missie Mgr. A. van den Bronk 660 MILLIOEN K.G. BIETEN VERWERKT SCHAAKRUBRIEK DE KOMENDE SPAAK- CAMPAGNE SPORT IN ENGELAND We zitten nog in den Gup HOOFDKLASSE-BILJART- i KAMPIOENSCHAP Mmm wnw Tï» n (siot) Reeds vanaf 1815 poogt Bergen op Zoom een behoorlijke haven te krijgen. Voor elke stad van eenige beteekenis bestaat een goede haven- en waterverbinding. Bergen op Zoom mist deze, ook al Kaan een breeden zee-arm ais de Oosterschelde. De bestaande haven verdient amper dien naam. Zij is verbon den met open zee en bij eb is de havenkom een slijkpoel, ter wijl de schepen aan den grond loopen en daarbij vaak stokraken. Doordat de riolen er op uitmon den, wordt het geheel een min der prettig riekende brij. Als .er echter stormvloeden komen, krijgt men opeens te veel van het goede en loopt het geheele havenkwar tier onder water. In het arakei van „Edele Brabant dat het Provinciaal bestuur deed beslui ten de zaak van deze haven onder handen te nemen, wordt dit alles uitvoeriger behandeld. Het behoeft wel geen betoog, dat dit allesbe halve bevorderlijk is voor indus trievestiging in het havengebied, evenmin als het feit, dat de kade muur op enkele plaatsen is in gestort De verwachtingen, die West- Brabant koesterde in het begin der dertiger jaren omtrent het verkrijgen van een flinke Schelde- haven te Bergen op Zoom, ver bonden met een West-Brabantsch kanalenstelsel, als onderdeel van het groote plan om Antwerpen een aanvaardbare verbinding langs den Brabantschen wal met den Riin te geven, ging niet m ver vulling, hoewel Juni 1934 in de Eerste Kamer, toen prof. de Sa- vornin Lohmann de belangen van Brabant jer sprake bracht, de Minister van Waterstaat Kalft verklaarde, dat Brabant recto heeft op behoorlijke vaarwegen en een behoorlijke afwatering, wat, gezien het in behandeling zijnde onderwerp alleen kon slaan op de haven- en kanaalplannen m West-Brabant. De onderhandelin gen met België stokten en los van dezen grooten opzet kwam nu de provincie met het z.g. plan Van Rijekevorssel, om voor Bergen op Zoom althans een behoorlijke haven in te richten. De bedoeling was de haven te verleggen naar het Bergsche Diep, terwijl men de moeilijkheden, optredend bij eb en vloed, wilde ondervangen door het aanbrengen van een schutsluis. Ongeveer 200 H.A. zou den hier worden drooggelegd, zoodat een goed industrieterrein aan de haven zou .ontstaan. Een bescheiden plan De Rijkswaterstaat had op zijn beurt weer plannen, die afweken van dezen provincialen opzet en intusschen brak dan de oorlog uit en alles bleef voor de zooveelste maal bij het oude. Thans komt de provincie terug op zijn vroegere plan. Het is een bescheiden plan. Een kanalen- stelsel, verbonden met deze haven, dat indertijd als een goed recht voor West-Brabant werd erkend, ontbreekt. Men doet afstand van een directe verbinding tusschen Breda en Roozendaal eenerzijds en de nieuw aan te leggen haven anderzijds. Men stelt zich reeds tevreden met de haven en me- een verbinding van de Rozendaal- sche Vliet door een kort kanaal tusschen Mark en Vliet, dat dan langs een verbeterde Roode Vaart uitmondt bij Moerdijk. Daardoor zal Roozendaal bereikbaar worden voor schepen tot 550 ton en zal de route van Roozendaal naar Rotterdam 50 K.M. worden ver kort En verder is er het plan om Breda een betere verbinding me' het Hollandsch Diep te verschaf fen door vanaf de Mark een nieuw kort kanaal te graven, dat via de Roode Vaart bij Moerdijk uit mondt. Daardoor zal Breda be reikbaar worden voor schepen tot Onder de vrijheidsstrijders, die Zaterdag a.s. den Medal of Free dom zullen ontvangen, bevindt zich, gelijk gemeld, mej. Beatrix Terwindt, hoofdstewardess der K L.M- Tal van neergeschoten ge allieerde piloten beeft zij met ge vaar voor eigen leven niaar de vrij heid helpen terugvoeren. De ..ci tation", die haar bij het overhandi gen van het eereteeken zal worden voorgelezen, luidt als volgt: ,,De Nederland che onderdaan, Beatrix Terwindt, streed uiterst moedig voor de zaak van de vrij heid, door het verleenen van bui- tengewoon waardevolle hulp aan ie-den van het Amerikaansche en Britsdhe leger» die vluchtten uit krijgsgevangenschap. De dapper heid, durf en uitnemende toewij ding aan do gemeenschappelijke zaak van de vrijheid door haar be toond bij heit verleenen van zulk® gevaarlijke diensten, terwijl zij wist. welk© prijs betaald moest worden als zij gearresteerd werd, vormden «en belangrijke_bijdrage tot het beëindigen van de vijande- Jijkheden o.p dit strijdiooneel- \H iervoor verdient zij de hoogste lof." 1000 ton en de weg van Breda naar Rotterdam wordt met 10 KM. bekort De plannen voor Roozendaal én Breda zijn reeds goedgekeurd. Een directe verbin ding Bergen op ZoomMoerdijk door middel van een kanaal uit Bergen op Zoom aansluitend op het MarkVlieikanaal acht men in Brabant vooralsnog van onder geschikt belang. De verbinding, die hierdoor met Antwerpen zou ontstaan, betoekent nagenoeg geen verbetering; bovendien is dit een vraagstuk, dat niet uitsluitend uit gewestelijk, maar vanuit natio naal en internationaal oogpunt moet worden bezien. Door de beide nieuwe kanalen wordt tevens een oplossing ge- vonden voor het West-Brabant- Sche afwateringsprobleem. De ontwikkeling, die door deze plannen mogelijk zal worden, zal zeker juist Rotterdam ten goede komen. Wij meenen toch, dat het woord van den heer Schilthuis, 1932 gesproken, heden nog zijn kracht bezit. Nog is Rotterdam practisch zijn basislading, nml. die voor Rijn en Roer, kwijt. Antwer pen moet wel, om Fransch protec tionisme, practisch zijn invoer m N.-Frankrijk missen, maar zijn basislading, het vervoer van ijzer en cement voor de Belgische zware industrie, is ongerept gebleven. Blijft dus: dat de oriënteering van Brabant en Limburg op Rot terdam noodig is, om deze haven als eersterangs bedrijf te behou den, die kan concurreeren met Antwerpen, tot voordeel van den klant. Hoe belangrijk dit West-Bra- bantsche verkeer kan worden, moge blijken uit de verhouding van Brabant tot Rotterdam in het algemeen. Meer da* 80% der hui den en van de wol, te Rotterdam binnenkomend en voor Nederland bestemd, gaat naar Brabant. En nagenoeg zijn geheele import aan deze artikelen laat Brabant over Rotterdam geschieden, zoo ver zekerde men ons van deskundige zijde. De peulvruchtenmarkt van Rotterdam heeft groot belang bij den aanvoer uit het West-Bra- bantschen tuinbouwgebied. De ruwe suiker, die geïmporteerd wordt ter nadere bewerking m West-Brabant, komt over Rotter dam. De wilde vaart vervoerde in 1942 uit het verkeersgebied Breda (W.-Brabant) 82.000 ton en uit het verkeersgebied Den Bosch 56 000 ton, ook al omvat dit laatste geheel Midden- en Oost- Brabant. Voor de vastrelatievaart waren deze cijfers 33.000 ton en 10.000 ton. Is het verkeer van West-Brabant, met Rotterdam vooral, reeds zoo intensief, hoe veel sterker zal dit worden, als, naar het woord van den heer Schilthuis, „door de verdere ont wikkeling van het Brabantsche bedrijfsleven de verkeersvermeer- dering zal toenemen", ten prof ij te van Rotterdam. Zoo lijkt ons Rotterdam, na West-Brabant zelf, de meest be langhebbende bij de hier genoem de plannen en men verwacht dan ook in Brabant, dat Rotterdam achter de Brabantsche bedoelingen zal gaan staan. Tegenwerking van dezen opzet door Rotterdam zou in Brabant een zeer slechten in druk maken en zou bovendien de belangen van Rotterdam zelf schaden. Het uit de Xe of Xle eeuw da- teerende, oude Romaansche. en in 1940 gerestaureerde St Willibrord- kerkje te Waalre dat de laatste rustplaats voor een der gevallen Brabantsche soldaten geworden is, en waar telken jare het offer der in den oorlog 1940—45 gevallenen wordt herdacht, is thans bestemd als Herdenkingsmonument. Het ligt in de bedoeling van het Comité dit monument rijker en schooner te maken door het aan brengen van gebrandschilderde ra men met voorstellingen op den oorlog en de bevrijding betrekking hebbende. Bovendien zal een mar meren gedenkplaat en twee rouw- borden worden aangebracht, waar op kwartiersgewijs de namen van alle Brabantsche gesneuvelden van nu en later worden vermeld. Tweemaal heeft de jaarlijksche herdenking der gesneuvelden reeds plaats gehad. Door de offertjes der bevolking, moet dit monument, in deze aan traditie en herinneringen zoo rijke streek, en het Willibrordkerkje dat een schakel legt tusschen het hui dige Brabantsche geslacht en de eerste Brabantsche Christenen uit Willebrordus' tijd een levend ge tuigenis voor ons en ons nageslacht worden. Z. H. Exc. mgr. H. J- Paulissen, apostolisch vicaris van Kumasi, een van de drie vicariaten van de Goudkust welke aan de Ned- Pro vincie van de Sociëteit der Afri- kaamsche Missiën van Cadier en Keer zijn toevertrouwd, hoopt Vrijdag a s. naar zijn vicariaat te rug te keeren. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd hoopt Z. H. Exc. nog vele jaren in zijn vicariaat te kunnen werken. Z. H. Exc mgr. A. v. d. Bronk, die 29 December aan de Goudkust tot bisschop-coadjutor van de Nijl- Delta geconsacreerd is, zal 7 Febr. met s s. Congostroom in Nederland arriveeren- Bloemendaal, zijn ge boorteplaats en d>e studiehuizen van bovengenoemde sociëteit ma ken zich op om hun tweeden Ne- derlandschen bisschop op waardi ge wijze te ontvangen. De campagne op de West- brabantsche suikerfabrieken be hoort weer tot het verleden. 2 a 3 Maanden hebben de fabrieken dag en nacht gewerkt. Dat de na-oorlogsche omstandig heden zich ook hier deden gelden en vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, valt te be grijpen. Met name in het uiterste Westen deden zich vele arbeids problemen voor. De fabriek in Steenbergen, die bij de bevrijding ernstig beschadigd werd, draaide voor het eerst na 2 jaar onder breking en moest dus met veel nieuw personeel beginnen. Het algemeene verschijnsel van arbeids- moeheid, ten deele veroorzaakt door de abnormaal hooge loonen, die door de boeren voor seizoen werk werden betaald, deden hun invloed gelden en veroorzaakten een belangrijk verlies aan tijd en energie. Opvallend is wél, dat meer naar het midden van de provincie deze problemen zich minder sterk voordeden. Ook de kwaliteit van de brand stof werkte belemmerend. Kwaliteit der bieten boven verwachting Daar stond tegenover dat zoowel de hoeveelheid als de kwaliteit van de bieten boven iedere ver wachting waren. Dit gold vooral voor de geïnundeerde polders waar de opbrengst per ha abnor maal hoog en het suikerpercen- tage goed was. Wel vertoonde deze laatste categorie een neiging om snel te bederven, vooral wan neer ze hoog opgestapeld lagen. Dit was voor de fabriek te Steen bergen aanleiding om een enkelen keer den aanvoer stop te zetten tot de voorraad was weggewerkt. Bij de andere fabrieken kon daarentegen de aanvoer in het begin dikwijls de productie niet bijhouden. Ook de tarra aanhangende kiei enz. was hooger dan in vroeger jaren, hetgeen wijst op de verminderde prestaties van de arbeiders bij het rooien. Men ver wacht binnen enkele jaren echter zeer goede resultaten van de in het afgeloopen najaar beproefde bietenrooimachines. De vroeg invallende strenge vorst maakte voor enkele fabrie ken een ontijdig einde aan de campagne, daar de resteerende voorraden naar andere plaatsen vervoerd moesten worden om ge. droogd te worden. Momenteel draait in West-Brai bant alleen de „Dinteloord" terwijl de voorraden van del C.S.M. op de Beyerlandsche t&> briek verwerkt worden. Op de 4 Wes t - brab antsch<\ suikerfabrieken, te weten da. coöperatieve te Stampersgat ei*. Roosendaal en die van de C.S.MQ te Steenbergen en Breda werden, in totaal pl.m. 660 millioen kg.( bieten verwerkt, welke opleverden. 94 millioen kg. consumptiesuiker. 141 millioen kg. pulp en 24 mïL licen kg. melasse. In totaal hebben ruim 2500 ar*t beiders aan de campagne mee gewerkt, zoodat van een belangrijk arbeidsproduct gesproken kanr worden. (Schaakredacteuir: P. A. Koet she Noorderhavenkade 16a, Rotterdam,# No. 6211. J. K BLOM Jr.. Bergschcnhpete. le plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 6212. E. A. WIRTANEN, Finland, Tidskrift för Schack. Mat in 3 zetten Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat de in ons artikej van gisteren met betrekking tot de komende spaarcamipagne ge noemde spaarvoorwaarden, o.a. wat betreft den rentevoet nog' geenszins vaststaan, aangezien deze nog moe ten worden behandeld in den Spaar- raad. waarin de verschillende spaar banken mil Len zJijsn vertegenwoor digd. - J C dat de Reds het eerst zouden sco- ren en dit gebeurde juist voor de rust, toen Bryn Jones 'n schat van 'n center gaf aan Mc Pherson en deze geen halve maatregelen nam. Onmiddellijk na de hervatting wa ren de bordjes weer gelijk: Walker joeg van vlakbij een kogel in, de Arsenal-back Scott veranderde het leder van richting en via de vin gerspitsen van Swindin verdween de bal in het vreemde net. De strijd om de leiding was heftig; heftiger was Chelsea's heroïsche defensie in de laatste tien minuten toen ze (vanwege het uitvallen van Bath gate) met 10 man een Arsenal- stoomloop moest opvangen, maar ze deed het! Hoofdzaak is: we zit ten nog in den Cup. Maar nog niet in den Cup Final.... Davies de eenvoudige Meneer John Davies is een mijn werker uit Doncaster en hij ver dient 9.per week Hij zei: „elke man is in de ,,pits" noodig en ik zal probeeren morgen mijn dag prestatie nóg meer op te voeren". Dat is gezonde taal. Vooral omdat meneer Davies dit vertelde op den dag. dat hij in de Football Pool' die geen ,,Pool van Ellende" is juist 45.000.— (een slordige half millioen gulden) had opge streken, waarvoor hij slechts 1 penny (een slordige vijf centen) had behoeven uit te geven. Ik heb mijn accountant laten uitrekenen dat de heer Davies, indien hij zijn levens-standaard van 9.p.w. ongewijzigd liet, 5000 weken ach tereen niet in de mijnen behoefde af te dalen om dan desnoods om streeks 2041 weer zoetjes-aan te beginnen. Maar helaas, hij Wet zijn levens-standaard niet ongewijzigd Chelsea-Arsenal één-één. Onbe vredigender kan het nfet. Zoo'n uitslag is geen vleesch en geen visch, geen tafellaken en geen ser vet. De film met in de hoofdrollen Ronnie Rooke en Willy Steffen, draait nog eens en wel Woensdag op Highbury We moeten dus nog eventjes wachten voor het eindre sultaat Ik heb derhalve medelij den mét Chelsea. Ik heb honderd maal meer medelijden met Ar- Dezé heele Chelsea-Arsenal-af faire was een getrouwe afspiegeling van het totale beeld dezer Cup ronde, want we moeten zoeken naar 'n stokje sensatie, waar vroe ger pagina's over te schrijven wa ren Neem 1939 nog maar eens: Villa speelde gelijk tegen Ipswich Town, Ronnie Rooke scoorde zes goals! voor Fulham; Yeovil and Petters (niemand ooit van gehoord) hield Sheffield Wednesday gekluis terd Dezen keer ging alles onge veer volgens het boekje", 'n paar onbeteekende uitzonderingen daar gelaten. De eerste klassers sloegen meestal de tweede klassers en de tweede klassers de derde. Er was „niks an". Keeren we terug naar Stamford Bridge, dan blijft ons de herinne ring aan een nogal wat lustelooze eerste helft (ondanks alle ge schreeuw der 70.000 Chelsea- en Arsenal-,-fans") en veel vuurwerk daarna. Het was Will Steffen, thans optredend als centerhalf bij ab sentie van Harris, die in letterlij ken en figuurlijken zin met kop en schouders boven de rest uit stak. Hij had tot taak Ronnie Rooke klein" te houden en die heele - Rooke kwam dan ook in het stok want hij is den avond vóór hij weer niet voor. De gastvrijheid gebood den grond in kroop, nota bene in de stad gaan eten, dooh vond zulks (gelukkig) eigenlijk te veel luxe. Hoera, „common sense" en een voud bestaat nog! De heer Davies. Jeugd en voetbal Dr. Hindle van Hounslow Col lege, Middlesex, beschikt óók over „sens", maar niet „common". Hij is het hoofd van die school en heeft aan vier vaders-van-leerlingen een briefje geschreven, dat het nu maar eens uit moest zijn met die moreele verwildering hunner pu pillen, anders werden de knapen van school gestuurd. Een dezer jongens, Rodney Smith, ging (hoe is 't mogelijk) elke week naar Chelsea kijken en die andere drie (ja, hoe is dat mogelijk???) zoch ten hun verzetje bij Arsenal. Dr. Hindle schreef dat bij professional voetbal het winnen tot eiken prijs hoofdzaak was en dat er steeds twéé werkelijk strijdende partijen waren, terwijl éénheid de eisch van het oogenblik is. Hij was eens naar Chelsea wezen kijken en vond •het publiek dusdanig, dat het ,,de- genereerenden invloed uitoefent op mensohen met idealen". Hij vond. het niet juist dat de „boys" profiteerden van de hoogere mo reele opvattingen der school en terzelfder tijd vermaken bezoch ten waar dezen opvattingen geweld werd aangedaan enz. enz. Hij trof het niet bij den vader van Rodney, die gewoon gek is op Lawton. Smith Sr. herinnerde er zijn geachton opponent dus even aan dat Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin steeds bij den Cup Final kwamen, dat Lord Montgomery, in de wande ling „Monty" genaamd, voorzitter is van Portsmouth Football Club en dat vele parlementsleden een voudig niet waren wég to slaan van Stamford Bridge en Highbury. Hij vond daarenboven het optreden PROBLEEMOPLOSSINGEN. No 6203, 1 Del—e« enz Na B Rg4: Kb7: heeft wit niets bereikt. No. 6204. 1. Db6a5 dreigt 2, Pa3t enz, 1Kc5: 2. Fd4t enz. Nevenoplosbaar 'door 1. Pa3 enz. De witte pion d2 verplaatse mep naar b2 en dat gevaar is bezworen. Nieuwe moeilijkheden ontstaap hierdoor niet. No. 6205. 1. Rd7h3, Kd4: 2, Rg2„ Kd5 3. Tf4tt. Nevenoplosbaar door 1. Ke7, 1. Rc6 en Re6 enz. De auteursoplossing zou voor vei» len van onze oplossers lastig zijp geweest. GOEDE OPLOSSINGEN. J., Alsemgeest, Honselersdijk. alleA Bergmann, Haarlem, allej N. L. Öoehe, Den Haag, alle; A. (j, Hoynge Veghel, alle; C v d Kroft, Honselersdijk alle; C. J. Lutz, Rotterdam, aile; Fokke Öosterbaan. Leeuwarden, alleJ. Vermeulen. Rotterdam, alleH. G. Werneke, Breda, alle; J. B. v. Zanten, Rot-, terdam, alle; P Andriesma, Heen, len, no. 6203 en '6204; P. M. F. Ua. ree, Oosterbeek, no. 6204 en fflOEi, C. A. Nijkamp, Almelo, no. 6206 3 W. C Snel, Medemblik, no 6203 en 62Ö5; Chr J. Dijk, Overschiet no. 6205; H. F. Verheij, Almelo, na*. 6203 en 6205; ir. V Blom, Maas. tricht, no 6203; W. H. Haring. Schipluiden, idW. J. Hoenders. Culemborg, id.P. v_ d. Veert Groesbeek, ld. Enkele nagekomen oplossingen», J Alsemgeest, Honselersdijk, «O. 6201 en 6202; A. C. Hoyng, Veghel.; id.; kap J de Nijs, Groesbeek, la» In, afwijking van het reglement- heeft het bestuur van den Ned»; Biljart Bond besloten, behalve dp- reeds gepubliceerde zeven deelne. merT ook den zoo juist gepromo veerden Kobus (Haarlem) en dep Hagenaar Metz zonder meer te la ten meded ngen naar het-hoofa- klassekampioenschap 45/2. De korte tijd van voorbereiding om nog voorve. st rijden te HU vona aaareiivuvc» a* "hiermede verband van dr. Hindle dictatoriaal. Conclu seeren en d vorm(jeI1 de ar- sie één: Rodney gaat naar een an- ,bou:ende kost-t zoodat dere school. Conclusie twee. hoofd gunremen januari ne- onderwijzers ga eens naar een b ^Ap Hoorn om -den voetbalwedstrijd. strijten. Het is zoo gezond. |tlUi zu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7