Tegen Duitsche agressie DE NIEUWE BONNEN .Politieke kolen' gedolven Nieuwe troepen voor Indië Britsch-Fransche alliantie Krachtige taal DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 69ste JAARGANG DONDERDAG 16 JANUARI 1947 No. 20214 T/ COMMERCIEEL EN INDUSTRIEEL ACCOORD Ziekenfondsen Overeenstemming met de artsen EEN RANTSOEN OP DEN X-BON f0635 VERTREK VAN DE „KOTA AGOENG" NIEUWE SCHIEDAMSOHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND.. 0.26 F. WEEK De Fransche premier, Léon Blum, heeft Woensdag meegedeeldU dat er een Britsch-Fransche overeenkomst zal worden gesloten en dat er te Londen en Parijs gelijktijdig een communiqué betreffende de bijzonderheden zal worden uitgegeven. Een inmiddels verschenen officieele Britsche verklaring over het bezoek van Léon Blum aan Engeland zegt, dat men overeen gekomen is dat zoo spoedig mogelijk een verbond treaty of alliance gesloten zal worden tusschen Engeland en Frankrijk binnen het kader van artikel 52 van het Handvest der Vereenigde Naties met het doel, elke verdere agressie van Duitschland te voorkomen en den vrede en veiligheid te bewaren. De onderhandelingen zullen zoo spoedig mogelqk beginnen. De volledige tekst van de offi cieele Britsche verklaring luidt els volgt: Het bezoek, dat de heer Leon Blum president van de Fransche regeering, aan Londen heeft gebracht, heeft de gelegen, heid verschaft voor een gezamen lijk onderzoek van een aantal vraagstukken van gemeenschappe. lijk belang voor de regeeringen van Frankrijk en Engeland en voor zeer nuttige uitwisseling van standpunten ten aanzien van een aantal kwesties. .Het vraagstuk van de te volgen politiek ten aanzien van Duitsch land werd grondig onderzocht, In den loop van dit onderzoek er. kende men aan beide zijden, dat doeltreffende stappen dienden te ■worden genomen om te voorko men, dat het economisch herstel Van Duitschland hoewel noodzake. lijk om vele redenen, weer een bedreiaing zou kunnen worden voor den wereldvrede, „Men constateerde, dat verhoog de steenkolenimport noodzakelijk is voor het economisch herstel van Frankrijk, en dat een ver. hoogde steenkoolproductie in de Ruhr een essentiecle factor is voor den wederopbouw van van Europa. ,,Men gaf evenwel toe, dat geen onmiddellijke verhooging van den export van de Ruhr mo gelijk is en dat om het herstel van de mijnen aan de Ruh«\ verzekeren, evenals een steeos toenemende export.verhooging van Duitschland^ het nood^aue- "lijk is voldoende hoeveelheden steenkool ter plaatse te laten. Wanneer dit resultaat eenmaal bereikt zal zijn zullen ook verder ■alle inspanningen er op gericht zijn, zoowel export als productie steeds te verhoogen "tot aan de vi tale behoeften van Frankrijk en andere importeerende landen zal zijn voldaan ,,Men was de meening toege. overeen, dat den Fransehen en Britschen vertegenwoordigers ia de EngelschFransche economi. sche commissie zou worden ver zocht haast te maken met hun taak, hun respectieve plannen voor wederopbouw en moderni seering te onderzoeken, daarbij maatregelen treffende om con flicten te voorkomen. „Met voldoening werd gecon. stateerd, dat de commissie bin nen een paar dagen te Parijs zou bijeenkomen en dat dit de gelegenheid zou verschaffen om de volledige ontwikkelingen van het plan.Monnet. te bespreken. Bepaald werd, dat er 'n verdere bijeenkomst zou worden gehou den zoodra het Britsche econo. mlsch witboek in het parlement was besproken." In een te Utrecht gehouden ver gadering hebben de artsen een voorstel der Ziekenfondsen aan vaard voor een nieuwe overeen komst. Dit nieuwe contract duurt echter slechts tot 1 Januari 1948 en zal dus voor dien datum door een nieuw moeten worden ver vangen. Ofschoon de thans gesloten over eenkomst slechts ten deele aan de verlangens der artsen tegemoet komt, hebben zij haar aanvaard, ten einde een conflict dat slechts het publiek tot slachtoffer zou maken, te voorkomen. Eerlang zullen nu waarschijnlijk ook de premiën der Ziekenfondsen worden verhoogd- daan, dat de beide landen daar zij tweemaal in een periode van vijf en twintig jaar door Duitschland zijn aangevallen er evenveel be lang bij hebben zich tegen een nieuwe Duitsche bedreiging te be. schermen. Men kwam daarom overeen dat er in deze omstandig heden zoo spoedig mogelijk 'n ver. bond moest worden gesloten bt.n- nert het kader van artikel 52 van het handvest der vereenigde vol. keren en met het doel, elke ver dere agressie van Duitschland te voorkomen en den vrede en de vei. ligheid te bewaren. Men kwam overeen, dat de onderhandelingen te dien einde zoo spoedig mogelijk zullen beginnen. „De beide regeeringen waren er voorts vai overtuigd, dat het slui. ten van zulk een verbond de re geling in een geest van weder, zijdsch begrip van alle tusschen de landen voorkomende kwesties zou vergemakkelijken. ,,Met het oog op .de nauwe banden, die tusschen de beide landen bestaan op commercieel en industrieel gebied, kwam men H, ,K. ff. Prinses' Margriet, die Zondag a.s, vier jaar wordt (Foto; Stokhuyzen Hof fotograaf) Voor het tijdvak van 19 Januari t/m 1 Februari 1947. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 3) 57—1 brood: 800 gram brood. 572 brood: 400 gram brood. 571 boter: 125 gram boter. 572 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 57—3 bote-r: 250 gram margarine of 200 gram vet. 57—1 melk: 4 liter melk. 57—2, 57—3 melk. 3 liter melk. 57'1 vleesch: 100 gram vleesch. 572 vleesch: 300 gram vleesch. 57—1 Algemeen: 200 gram kaas. 57—2 Algemeen: 375 gram suiker boterbamstr. enz. of 750 gram jam, stroop enz. 57lb Reserve: 1600 gram brood. 57—lc Reserve: 800 gram brood. 57—2b, 572c Reserve: 1 blik of pot appelmoes (voorinlev.) 57'3b Reserve: 200 gram kaas. Bonkaarten Kd, Ke 701 (strook no. 3) 581 brood: 800 gram brood. 58x boter: 250 gram boter. 58—2 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 581 melk: 12 liter melk. 58—1 58—2 vleesch: 100 g-ram vleesch. 581 Algemeen: 100 gram kaas. 58—2 Algemeen: 375 gram suiker boterhamstr. enz. of 750 gram jam, stroop enz. 58ld Reserve: 800 gram brood. 58le Reserve: 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits. 582d Reserve: 1 blik of pot ap pelmoes (voorinlevering.) 582e Reserve: 2 blikken of pot ten appelmoes (voorinlev.) Tabakskaarten enz. T 71 2rants. tabaksartikelen. V 71 100 gram chocolade en/of suikerw. X 71 1 rants, tabaksartikelen. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md 701 (strook no. 3) 574 brood: 800 gram brood. 57'4 boter: 250 gram boter. 574 margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 57—4 melk: 5 liter melk. 574 vleescih: 300 gram vleesch. 575 vleesch: 100 gram vleesch. 574 kaas: 200 gram kaas. De bonnen 572b, 572c Rr serve en 58—2d en 58—2e Reserve moeten uiterlijk op Zaterdag 25 Januari bij een detaillist worden ingeleverd. De blikken en potten hebben een inhoud van één liter. gens het voorschrift 10 minuten kookt (niet korter), is het gevaar geheel afwezig, maar men moet zich dan ook beslist aan den kook tijd houden en zeker niet over gaan tot het gebruik van eenden eieren in pannekoeken, ommelet cake of wat voor gebak ook, of als spiegelei. De maximumprijs is 14Va cent (tenminste 60 gram) en 13% cent (minder dan 60 gram per stuk). Maximumprijzen voor wintergroenten De minister van landbouw vis scherij en voedselvoorziening heelt tihans voor de belangrijkste win tergroenten maximumprijzen vast gesteld, welke van kracht wor den met ingang van Dinsdag 2 Januari en gelden voor een pe riode van veertien dagen. De daartoe uitgevaandagde ..pnjzen- beschikking groente 1947 van den minister regelt de prijzen voor grossiers en detaillisten. 1-*^ klei handelaar mag bij thuisbezorging boven de vastgestelde prijzen ten hoogste f 0.01 per kg berekenen, voor het snijden van kool ten hoogste 0.Ó3 per kg en voor het schrappen van wortelen ten hoogste 0.01 per kg; kool en wortelen gewogen resp. na het snijden en voor het schrappen. Ongetwijfeld zal ihet verloop van de besprekingen aangaande het vredesverdrag met Duitschland welke door de plaatsvervangende ministers van Bui tenia nidsche Za ken der ..Groote Vier" te Londen zijn ingezet, in ons land intensieve belangstelling trekken. Men ver langt uiteraard, dat bij de defini tieve onderhandelingen niet zon der ons over onze belangen beslist zal worden en verwacht van onze regeering. dat zij zieh niet door de groote mogendheden in een hoek laat drukken. Men krijgt immers nu en dan den indruk, dat wij wel goed genoeg waren om te vechten, doch thans niet steeds welkom zijn, nu wij ook de ge rechtvaardigde vruchten van de overwinning willen plukken. Wat de activiteit van onze regee ring betreft, mag men na het memorandum, hetwelk door haar te Londen werd overhandigd ge rust zijn. Dit document waar van de verdiensten in een breed geargumenteerd artikel, dat ons blad gisteren publiceerde, uit voerig zijn belicht laat aan duidelijkheid niets te wenschen. over en (bevat aan het adres van de groote mogendheden behartens- waardlge wenken, welke met in de diplomatie ongewone vrijmoedig heid worden voorgedragen. Deze haast agressieve houding agressief dan in den goeden zin van het woord kon men ook beluisteren in de rede van minis ter van Kleffens in Amerika over onze eischen aan Duitschland, van welk betoog in den lande met vol doening kennis werd genomen. Want dat was krachtige taal, waarop lang tevergeefs is gewacht. ,,De brutale heeft de halve we reld", zegt het spreekwoord en Hitier beproefde er aanvanke lijk met succes de pnactijk van. Nu mag de Fiihrer van (het tooneel verdwenen zijn, de Duitschers denken er toch net zoo over, wan neer zij. alsof er niets gebeurd is, met „heilige verontwaardiging" stelling nemen tegen de bescheiden grenscorrecties, welke door ons land gewemscht worden. En deze agitatie vond weerklank vooral in Amerika. De brutale maakt aldus een goede kans om de „nieuwe wereld" aan zijn zijde te krijgen. Maar nu heeft Nederland be wezen, dat bet voor deze brutali teit niet opzij wenscht te gaan en minister van Kleffens verklaarde heel „brutaal" tegen onze groote broers dat wij een afwijzing van de grenscorrecties kort en goed niet zullen accepteeren Men zal wellicht opwerpen, dat wij tegen Amerika en Engeland niets heb ben in te brengen, m^ar de prac- tijk leert, dat een groote mond een zeldzaam effectief wapen kan zijn en het blijkt noodig, de Duitschers met eigen wapenen te verslaan. Het klinkt toch wel bijzonder ■brutaal, als de Duitsche staats lieden dreigen, dat de Nederland- sche eischen de goede betrekkin gen tusschen hun land en het onze zouden verstoren. Alsof er in werkelijkheid sprake is van een goede nabuurschap na alles, wat er in den <jorlog gebeurd is. Wij hebben recht om ..brutaal" te zijn. want in den oorlog zijn de Nederlanders niet opzij gegaan voor de „Germaan sche" groote monden en dit verzet geeft ons rechten, welke wij ons niet door de Duitschers maar ook niet door onze bondgencoten uit den oorlog laten ontnemen. De halve wereld behoeven wij niet, doch wel een paar snippers! Een beeld uit hel dagelijksche leven te Weenen. Amerikaansche politie onderzoekt documenten van inwoners van Oostemijks hoofdstad Eendeneieren vrij voor consumptie. De productie van eendeneieren is momenteel zoodanig, dat het mogelijk is op beperkte schaal dezer dagen eenden-eieren in vrijen verkoop aan het publiek ter beschikking te stellen. Men kan ze zonder eenige vrees voo-r besmet ting met para-typhus gebruiken, indien men zich zorgvuldig houdt aan het voorschrift, eendeneieren uitsluitend gekookt en niet in verwerkten vorm te gebruiken. Wanneer men een eendenei vol- Met treinen en vrachtauto's, die, zooals gewoonlijk, van boven tot onder met namen en ontboezemin gen van allerlei aard bekalkt wa ren arriveerden Woensdagmorgen o>p 'de Lloydkade te Rotterdam 898 manschappen van het vierde tot en met het zesde eseadron pantser wagens, de achtste en negende bat terij artillerie en de eerste en tweede sectie mechanische uitrus tingen, om zich op het ms „Rota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd in te schepen. Om de toch al reeds .goede stem ming tijdens het wachten in de loodsen en tijdens de inscheping erin te houden, speelde de kapel van de pantserschool te Amers foort vroolijke marseden. De cao1 verzorgde den inwendigen mensen met koffie en sprits en deelde een extra rantsoen sigaretten ui- De vertrekkende troepen die nen ter completeering van de ziet1 reeds in Indonesië bevindende on. derdeelen van de eerste divisly en omvatten voornamelijk dl» zware wapens- De „Rota Agoeng" brengt deze manschappen voorfloopig naar, Southampton. Vandaar worden ze overgebracht naar Aldershot. Mid den Februari wordt dan de re a naar Indonesië met een nognaden aan te wijzen schip voortgezet- Woensdagmiddag om vier C vertrok het schip naar «ewuifd door de op de kade acn terbhiven.de militairen van den bewakingsdienst terwijl de kapel ons volkslied liet hooren. De Rota Agoeng" keert in den loop van deze week terug en zal daarmede aan het eind van haar bestaan als trdepentransportschip gekomen zijn. De Rotterdamscha Lloyd zal 'het weer laten °mboi( wen en aan zijn oorspronkeb. a besetmming, n-1- die van snelle vrachtvaarder, teruggeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1