m R Offerschaal RELGIE'S EISCHEN ten laste van Duitschland Ruit-nieuwtjes Warme ontvangst te Londen en Parijs ADIO programma TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Op de kermis DE GESTOLEN GINA 2 DONDERDAG 16 JANUARI 1947 jkyoor politieke beveiliging ï- en economisch herstel DE BRITSCH-FRANSCHE ALLIANTIE „Een vitaal keerpunt in de weclerzijdsche verhouding" A Pp Het spoor van C.C. r o «SdefilkM? 'Van CaIeja? Nog ai Het socialistisch dagblad ,,Le People" geeft de volgende bij zonderheden over de uiteen zetting welke door minister Spaak Dinsdag voor de com missies van buitenlandsche za ken gegeven werd. r ..België heeft geprotesteerd te gen de behandeling van de kleine mogendheden, die niet te Moskou. [Waar het verdrag met Duitsohland Besproken zal worden, vertegen woordigd zijn De kleine staten zullen dus voor een ..fait accom pli" worden gesteld. Minister Spaak zal speciale stap pen doen om te verkrijgen, dat een studiedag wordt georganiseerd tussehen de conferentie van Mos kou en de eigenlijke vredesconfe rentie met Duitschland in Hier door zouden de kleine mogendhe- Iflen in staat gesteld worden, ken nis te nemen van de bezwaren, Welke tegen haar eischen worden geopperd en er eventueel op te antwoorden. Naar de meening van minister Spaak moet België zoowel politie ke als economische eischen doen gelden. Duitschland moet een staat wor- 'den miet een zwakke centrale re. geering, doch met sterke locale autoriteiten. De economische een heid van Duitschland dient echter hi eik geval behouden te blijven. Een controle op den invoer en de algemeene Duitsche economie is dringend noodzakelijk. Bovendien moet een langduri ge bezetting van den linker- Kjjnoever in beschouwing ge nomen worden, met het doel de veiligheid te verzekeren, verder dient een speciale con trole op het Ruhrgebied te worden ingesteld. De Belgische regeering is van oordeel dat het een vergissing zou Zijn de politiek van België te steu nen op de eiso'aen van zijn buren. Elke overplaatsing van bevolking Is onmogelijk. Zij zou door de ..groote vier" geweigerd worden en zij is trouwens in strijd met de gevoelens van menschelijkheid. Welke thans tot uiting komen. Bovendien, wat België betreft, zouden annexaties niet gerecht vaardigd kunnen worden, noch van utilitair, noch van geschied kundig oogpunt. Men zou altijd kunnen aanvoeren, dat België na den oorlog van 19141918 derge lijke eischen ook niet gesteld heeft. België is evenwel vast beslo ten, sommige grenscorrecties te vragen om redenen van practischen aard en wel om te beletten, dat de spoorweg EupenSt. Vith drie keer over Duitsch grondgebied zou loopen, om tenislotte In België terug te keeren. Bovendien ligt het in het voor nemen der regeering jaarlijks 7.300.600 ton steenkool te eischen. Ook zal zij electri- sehe centrales vragen, waar de stroom door middel van bruin kool kan worden opgewekt en die 150.000 KW IJ kunnen leve ren. Zij zal insgelijks 500 000 kubieke meter hout eischen. hoeveelheden potasch en een gedeelte van het water, benoo- digd om de streek van Luik te voorzien. Inzake transport zal België eischen, dat de Duitsche Rijn- vloot beperkt wordt en dat de booten, die de Duitschers weg gehaald hebben, teruggegeven worden. Duitschland zal ver der verplicht worden het Do- nau-Rijnkanaal te voltooien en een kanaal te graven, van de Maas naar den Rijn. Dit laat. ste werk kwam reeds voor op het Belgische programma na den oorlog van 1914, doch werd nimmer uitgevoerd. Ten slotte eischt België waar borgen tegen den terugkeer van een Duitsche imperialistische poli tiek op handelsgebied. De regee ring aanvaardt niet, dat sommige haracfelsstroomingen ten voordeele van de üuil cbe Noordzee-havens van haar natuurlijke richting af geleid worden". Tot zoo ver minister Spaak. Het Belgische memorandum in zake ide verdragen met Duitsch land en Oostenrijk is nog bij het Belgische parlement in bespreking. M,en gelooft, dat de vertraging te wijten is aan hevige oppositie, die de Belgische minister van buiten landsche zaken, Spaak, ondervindt van eenige leden van de parle mentaire commissies voor buiten landsche zaken. Naar verluidt betreft de critiek vooral het niet laten gelden van territoriale eischen, behalve dan de grenscorrectie. Spaak's tegenstan ders wijzen er op, dat de sovjet unie, Polen en Frankrijk reeds ver goeding in den vorm van land hebben ontvangen, terwijl België toch bijzonder zwaar van de Duit- VRIJDAG 17 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Tr.o; 11.45 Ber «it Indië; 12-00 Muziek; 13il0 Nieuws; 13.15 Mandoline; 14.00 Gram.; 14.20 Boekbespr.; 14.40 Koor. 15.15 Kwartet; 16.00 Voor dracht; 16.30 Orkest; 17.15 Gram; 17.45 Orgel; 18.30 V d Ned. Strijdkr.; 19.00 Nituws; 19.30 Caus 19.45 Bijbel; 20.00 Muziek. 20.40 Caus.; 21.00 Orkest; 22.00* Nieuws en reportage; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 7.00 VARA; 12,30 AVRO. 16 00 VARA; 7.00 Nieuws, gym. en g»am.: 10.00 Morgenwijding; 10.20 V. d. z eken; 10-45 Voordracht; 11.00 Gram.; 11.15 V, d. vrouw; 11,30 Zang; 12.00 Trio; 12-30 Skymasters: 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Kookpr.; 14.20 Sextet; 15,20 Hoor spel; 16.00 Gram.. 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Muziek; 17,30 Müz. caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Corduws- ner; 18.45 Orgel; 19.00 NW; 19-15 Caus.; 19.30 VPRO. 20.00 Viool; 20-30 Lezing; 21.00 Gram.; 21.„0 Buitenl. overz.; 21,45 Gram.; 22.15 Jazz; 22.40 Avondwijtding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. sche invasie te lijden heeft gehad. Bovendien wordt Spaak verwe ten, dat hij het memorandum reeds aan de Londenscbe conferentie heeft gezonden, zonder de parle mentaire commissies te verwittigen. Spaak heeft deze bewering tegen gesproken. In de Stet. van Woensdag zijn afgekondigd o.a. een prijzenbe. schikking handelsmarge eau de cologne, id. begrafenissen, idem in wand. en vloertegels en aan verwante artikelen. De uitwendige restauratie der St. Janskerk te 's Hertogen bosch zal volgens schatting der deskundigen nog ongeveer vijf jaren vergen. •C> De feestelijkheden ter viering van het 700 jarig bestaan van Sittard zullen van 10 t.m. 24 Aug. a s. plaats hebben. Ex komt o.a. een openluchtspel, een •optocht en een middenstandsten toonstelling, O Zaterdag a.s. zal de tienduizend ste passagier op de Noord-At lantische lijn der K.LM, naar New York vertrekken. -O- De landdag van oud-stoottroe- pers, die crp 25 Jan. te Den Bosch zou worden gehouden, is verschoven naar een nader te bepalen datum in Februari. •C> Op een terrein aan de Geer straat te Heerlen heeft men resten van Romeinsch aarde werk, afkomstig uit de tweede en derde eeuw, gevonden. Het personeel van Bendien's confectiefabrieken te Almelo heeft het bewakingr,bataljon IV 8 R.I., dat uit soldaten van Noord- en Zuid-Holland be staat en 30 Januari naar Indië vertrekt, geadopteerd, O Het ss. Nieuw-Holland. dat 18 December uit Batavia is ver- ■trokken met 1007 repatrieeren- den, wordt Vrijdag in de avond uren in LJmuiden verwacht. Zaterdagmorgen om 8 uur be gint te Amsterdam de debar- katie Reuters diplomatieke corres pondent schrijft, dat politieke waarnemers te Londen de be slissing om voort te gaan met de onderhandelingen voor een FranschBritsche overeen komst één der belangrijkste in de geheele geschiedenis der beide landen achten. D-e beslissing w^rd in officieele kringen te Londen zeer warm ont vangen. Indien de onderhandelin gen vlot voortgang vinden, zooals te verwachten is na de groote aan dacht, die de laatste twee jaren aan deze kwestie is besteed, zal met h,et sluiten van een verbond een driehoek van na-oorlogsche verdragen, waarbij Oost-Europa met West-Europa wordt verbon den, worden gesloten. Eerst werd n.l. in Mei 1942 een Engelsch Sovjet verbond gesloten, daarna in December 1944, een overeen komstige FranschSovjet allian tie- Het sluiten van een verbond tus. schen Engeland en Frankrijk wordt reeds sinds de bevrijding van Frankrijk in Augustus 1944 overwogen. Het feit, dat de beslissende stap zoo lang is uitgesteld, is te wijten aan den wensch der Fnansehe en Engelsche regeeringen om eerst de voornaamste oorzaken van wrij ving weg te nemen. Deze oorzaken zijn o-m. de oneenigheid ten aan zien van de onafhankelijkheid der Levantstaten, welke, na de bijeen komst van den veiligheid; raad te Londen in Februari 1946, werd op gelost en die ten aanzien van de Fransche aanspreken op het Ruhr gebied, het Rijnland en de Saar. De thans genomen beslissing zai er tevens toe bijdragen, de Fran sche gemoederen na het jongste bezoek van dr. Schumacher, den leider der Duitsche sociaal-demo craten, aan Londen te bedaren. Men verwacht in gewoonlijk welingelichte kringen, dat de vorm der alliantie veel over eenkomst zal vertoonen met dien van dc EngelschSovjet en FranschSovjet pacten en bijgevolg niet veel moeilijk heden voor het ontwerpen zal bieden. Deze beide pacten zijn voor den duur van twintig 21 Maar wat had Zwendel met zijn vermeende pomp nu op de ker mis te maken; wat had de draai molen.. waar hij nu regelrecht op af stevende met de benzinedieistal- len te maken??? En Tim wist hee- lemaal niet eens waar hij was.... Hij hoopte alleen, dat het gesol met dien koffer gauw afgeloopen zou zijm,. Want Zwendel had niet de mui,ste: reden om met een pom.p-installatie zachtzinnig om te springen En Tim moest ondanks alles zijn mond houden, want een pomp die AUW riep, zou Zwen del veel reden tot nadenken ge ven- Om-dertusschen duwde het heerschap het zeildoek opzij en schoof den koffer het middelste ge deelte van den draaimolen binnen. Zijn slechte bumeux was zoo lang. zamerhand schijnbaar een beetje geminderd, want met een lachend gezicht trok hij een luik in den vloer open. Vervolgens ging bij op z'n kmiean liggen en riep wat naar beneden. Ondertusschen zat Tim maar in den koffer en moest af wachten. wat er met hem, gebeu ren ging jaar. Beide bevatten clausules, waarin wordt verklaard, dat de partijen gemeenschappelij ke actie zullen ondernemen voor het bewaren van den vrede der na-oorlogsche we reld, dat zij elkaar militaire hulp zullen bieden ingeval van een verdere bedreiging door Duitschland of zijn voormalige satellieten, dat zij zullen sa menwerken binnen 't kader der V. N-, dat zij elkaar economi- schen bijstand zullen verlee- nen en dat zij geen verbond zullen sluiten of zich aan zui len sluiten bij een coalitie, welke tegen de andere partij is gericht. (In artikel 52 van het Handvest der V- N. wordt het bestaan van regionale overeenkomsten toege staan.) Officieele kringen te Parijs verwelkomden hartelijk de over eenkomst, die de Fransche en Britsche regeeringen Woensdag hebben gesloten. Men beschouwt de overeenkomst als een vitaal keerpunt in de verhouding tus sehen beide landen sinds de be vrijding van Frankrijk en men is van meening, dat het wellicht een definitief punt van uitgang zal beteekenen voor het herstel van Europa van de gevolgen van den oorlog. Ook hier neemt men aan, dat het Fransch-Britsch verbond eenzelf de karakter zal dragen als de Fransch-Russische en Britsch.Rus- sische verdragen. In December verklaarde Thorez de leiser der communistische pari tij, dat hij een verbond met Enge land zou verwelkomen, wanneer de Fransche eischen ten aanzien van v-i-jgheid en herstelbetalin gen erkend zouden worden, en men neemt aan, 4iat zoowel de Britsche als de Fransche staatsliacen in staat zijn geweest een politkk ten aanzien van Duischlamd aan te geven die tot nu toe botsende mee. ningen zal verzoenen. Ook de passage ten aanzien van de_ steenkoQl an de Ruhr bewijst duidelijk ald.s d-e officieele krin gen dat de Britsche regeering niet slechts begrip koestert voor da Fransche behoeften, doch ook die behoeften in practische overweging wil n-emen. Hierdoor wordt het - economisch herstel van Frankrijk gunstig beïnvloed. Velen te Paijs zien ook het ver- Wond met Engeland als «en gun- tigen tegenhanger van het verbond met de sovjet-unie, daar men vrees de, dat Frankrijk steeds meer ge soleerd van het Westen begon te staan. Het is mogelijk, dat de commu nisten de overeenkomst van Lon den zullen becritiseeren. ware het slechts, omdat deze de positie van, Blum versterkt en een nieuw ar gument verschaft voor het aan blijven van Blum tot zijn stabili- satiepolitiek een kans heeft gehad. Een groote meerderheid van le den der M. R. P., vele radicalen en de meeste conservatieven zou den de regeering van Blum gaar ne zien aanblijven. Te Apeldoorn is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer Gualtherie van Weesel, gep. luit, kolonel der genie en oud inspecteur van de volksgezond heid. <J> Bevorderd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer B. Dra.bbe te Voorburg, secretaris van den hoefdraad der St. Vincentiusvereeniging. door 2>ouglas Grey Caleja, als je me de waarheid Verteld hebt., zal ik je bijstaan. I/at is al, wat ik je beloven kan ïrancisco, roep inspecteur Suerva" Suerva kwam met Sanchez bin." en Flinero wenkte hem, dat «y Caleja mee kon nemen. Sanchez, ga jij met Calzan tiaar het hoofdbureau met een taxi. j Laat niemand bij dien man toe ik, met hem gepraat heb' Sanchez salueerde en Caleja werd [Weggebracht, v"7 ?6'> ïe nog iets uit hem weten fcenteuw^' FUnero?' ^<*2 Suerva Niet veel, was het antwoord. ,graag €en nauwkeurig onderzoek in den winkel met ie toleden. Dat is nog niet gebeiuxd, -- Alleen maar oppervlakkig -,T Neen, zei Flinero. Ik geloof wtt' dat Caleja dien man ver moord heeft. IV De Slangendolk. De beslist geuite meening van den beroemden detective betref fende de onschuld van Caleja aan den moord op den Japanner maak- te indruk op den inspecteur. Je kunt natuurlijk gelijk heb- ben, Flinero, zei hij, maar de be wijzen zijn toch sterk legen hem Ongetwijfeld, gaf Flinero tee, daarom zou ik graag met jouw hulp, voordat het gerechtelijk on derzoek plaats gTijpt, hier in den winkel alles grondig willen na snuffelen. En ik heb je gevraagd hier te komen, antwoordde Suerva, omdat er enkele punten waren, die me raadselachtig voorkwamen. Bovendien meende ik, dat je wei meer van dien Caleja zou afweten. Ik weet alleen, wat ze .op het hoofdbureau van hem geregistreerd hebben. Maar daarnaar beoordee ik hem nu niet, Caleja nu beweert, dat er, toen Kitura vermoord werd, niemand dan hijzelf en Kitura in den winkel aanwezig waren. Hij stond daar bij de brandkast. Laat eens kijken. Flinero was op de door Caleja aangeduide plaats gaan, staan en keek nu om zich heen. Hij had daar een goed overzicht van den winkel en hij was er oogenblikke- lijk van overtuigd, dat als er iemand anders aanwezig was ge weest, Caleja hem gezien moest hebben. De pop In het harnas stond naast hem en Flinero bekeek het ding even, om er zeker van te zijn, cat niemand zich in dat harnas had kunnen verstoppen. Niet dat ik verwachtte, dat er iemand in zou zitten, zei hij glimlachend, maar je leest der gelijke dingen wel, eens in w haaltjes en daarom wilde ik toch liever zekerheid hebben. Als Caleja de waarheid verteld heeft, en daarvan ben ik overtuigd, dan staan we hier ongetwijfeld voor een raadsel. Ik denk niet, dat het een raadsel hoeft te zijn, Flinero. Caleja liegt, dat is de heele op lossing. De detective gaf geen antwoord. Hij keek aandachtig rond. Het was duidelijk ,dat Lin'zich speciaal op Oostersche antiquiteiten, vooral Chineesche, had toegelegd. In een der vitrines stonden prachtige kunstwerkjes uit jade. en in een andere bevond zich uitsluitend fijn Chineeseh porcelein. Oude tapijten, prachtige wapens en schilden bedekten de wanden en in den hoek tegenover de brand kast stond een partij oud-Chinee- sche meubels. E!r zitten heel wat waarde volle dingen in die brandkast, merkte Flinero op. Maar ik zie nergens iets, dat op een bronzen offerschaal gelijkt. Ik denk, dat er geen geweest is. bromde Suerva. Die vrouw heeft me gewoonweg voor den gek gehouden, dunkt me. Maar ze wist toch al eerder dan wie ook van den moord af, merkte Flinero op. Inspecteur Suerva trok misnoegd aan zijn gele snor. Dat is zoo, zei hij kortaf. Enfin, ik vind haar nog wel en dan zal ze me uitleg moe ten geven. Als het waar is van die 'bronzen schaal, en als die haar toebehoort, dan zal ze er Wel om komen vragen. Wil je soms nog ergens anders naar kijken? Flinero stond over den doode gebogen en keek nieuwsgierig naar diens opgeheven linker arm, Hoe is Kitura vermoord, dacht je? vroeg hij, zonder te letten op wat de inspecteur gezegd had. Doodgeschoten, is het niet? Neen'doodgestoken. Je kunt de wond onder zijn arm zien. Dat zie ik ook, zei de detec tive veelbeteekenend. Maar ik weet alleen nog niet zeker, of het een steek- of een schotwond is. Heb je al een wapen gevonden? Ja zeker. Ik had het eigenlijk pas aan den politiedokter willen laten zien. Maar met jou is het iets anders. Ik wist niet zeker, of j8 belang in de zaak zou stellen, al vond ik. dat er vreemde kan ten genoeg aan zaten, om je be langstelling te wekken. Juist. Suerva. Ik ben heel blij, dat je me er,bij geroepen hebt. Ik zou het niet graag gemist hebben. Bovendien zie ik liever geen onschuldige terechtgesteld- Mag ik dat mes soms even zien? Hier kijk maar. Inspecteur Suerva haalde een lang in bruin papier gewikkeld voorwerp uit zijn zak. Het bleek een smalle dolk te zijn. Flinero zag terstond, dat hij niet van in. landsch, noch van Ëuropeesch maaksel was. Het lemmet was als een slang gekronkeld en overdekt met Chineesche letterteekens- Het heeft wel wat weg van een Maleische kris, zei Flinero^ Maar d,e graveering wijst op Chi. na. Bovendien is hef model iets anders dan dat van een kris. Flinero nam het in de hand'. Toen zag hij, dat het eigenaardig, heden had cte hij nog nimmer bij een wapen gezien had. Het lem. met was vrijwel rond golvend ge. bogen, ongeveer achttien centime, ter lang en uiterma'e smal en dun. Juist daardoor geleek het langer dan het in w^rkeilijkneid was. Het stompe einde was niet veel dikker dan een gewoon pot. lood cn de punt was zoo scherp als een naald. Het had geen ttigen. lijk heft maar op ongeveer acht centimeter van het dikste uitein. de was met fijnie Chineesche let, ters een soort afscheiding inge. griff tussehen lemmet en heft. Er zaten akelige donkere vlekken op, «maar het handvat glom als zilver, (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2