De mensch kan overwinnen I REGEERINGSCOALITIE Kampioen voor „vrij Palestina" WILLEM NOSKE propageert Nederlandsche muziek De oude Marxistische Adam Derde Britsche nota aan Polen Zwaar geschut op PAGINA 3 DONDERDAG 16 JANUARI 1947 HELDEN IN EEN j CONCENTRATIEKAMP {UITBREIDING BRITSCHE V TRANSPORTSTAKING AUTO'S MET STRAAÜ- AANDRIJVING? BARON VAN AERSSEN VERLAAT AUSTRALIË NA AANKOMST TE LONDEN UITGEWEZEN GROOT SUCCES IN AUSTRALIË WILLEM NOSKE R'DAM-ANTWERPEN INGESCHAKELD voor voedselverscheping bezette gebieden Het politiek debat, waarin de Senaat zich voor het eerst sinds zeven jaren weer mocht vermeien, leverde weinig nieuwe gezichtspunten op. Hét liep dan ook in één dag af op de replieken naOver het geheel mag men zeggen dat de verschillende fracties uitgezonderd dan de communistische zich met het regeeringsbeleid, de eene minder de andere meer, tevreden hebben verklaard en alle het steun hebben toegezegd, althans onder voorbehoud. COMMISSIE VOOR HET LONDENSCHE TIJDVAK? l .TEGEN DE „ONVRIJE" V VERKIEZINGEN De Unie Deze fraaie autobus kwam uit Amerika in Rotterdam aan. Zij is bestemd voor de NedL Spoorwegen. l Een voor 't milieu der „Amitiés JCatboliques Frangaises zeer tal. rijk auditorium, w.o. Z, Ecx, mgr, jGiobbe en de Fransche ambassa drice, vulde de zaal van POMONA lom te luisteren naar den huidigen "kanselredenaar der Notre-Dame *e Patrijs, frater Riquet S.J. over ,£ijn bevindingen in het concentra tiekamp van Mauthausen. Over winning des geestes" had deze •redenaar zijn voordraaht betiteld, jtmdat, allen tijdelijken overwin ningen der materie ten spijt, uit eindelijk de geest zegeviert. Het lijkt soms in de huidige "Wereld alsof de stof triumfeert. tVe zien b.v. hoe na een moeizame evolutie yatn de vliegmachine van de dagen van Leonardo da Vinei, /via Blériot's pogingen om het ka naal over te steken, het „Vliegend fort" met 4 motoren uitgerust is ontstaan, dat oceanen en wereld- Öeelen in alle rust kan overvlie gen. We zien de vindingen op het gebied van 't lidht (en spr. bracht leen zijdelings complimentje aan de Ned. laboratoria): de ultra violette en infra-roode stralen in De pogingen om de groote Brit- ïche transportstaking te doen ein digen zijn mislukt. Op een verga- Bering werden verreweg de mees te stemmen ten gunste van voort- Betting der staking uitgebracht, ffhans zijn er naar schatting 60.000 pian bij betrokken. De Londensche havenarbeiders hebben tegen het advies van hun fvakver een: ging in besloten het (Werk neer te leggen als protest tegen het inzetten van troepen bij Be voedseldistributie. Gisteren te gen het middaguur werd het aan tal stakende havenarbeiders op 0600 geschat. Volgens een officieuse schatting bedroeg dit aantal later (n den middag reeds 15 000 terwijl Jnen verwachtte, dat het tot 24.000 Bou stijgen. Daarna kwam het nieuws, dat een officieuse commissie, die 15.000 arbeiders in de levensmiddelen branche zou vertegenwoordigen, een beroep op de regeering zou Boen, de troepen binnen 72 uur terug te trekken daar de betrok- Tften arbeiders anders eveneens het {Werk zouden staken.. In de provincie zijn verscheidene Wmpathie-stakingen uitgebroken. De Britsche geleerde, Sir Edward Applet on, heeft betoogd, Bat het niet waarschijnlijk is, dat automobielen in de naaste toe komst met straalaandrijving kun nen worden voortbewogen. „Zij, Bie wel eens gezien hebben, hoe Broote steenen door den uitlaat rvam een reactiemotor meters ver weggeslingerd worden, zullen Inzien dat het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens deze voor auto's op openbare wegen geschikt gemaakt kan worden. De kleinste motor, die met atoomenergie wordt gedreven, zou momenteel minstens 10 ton weigen. Daarom geloof ik niet, dat deze al direct voor auto's kunnen wor den gebruikt.'" staat om door mistlagen, weefsels en lichamen heen te zien. Ook ihet kamp te Mauthausen, waar spr. in ballingschap vertoef de en waar hij de wreedste folte ringen heeft aanschouwd, was een laatste stuiptrekking v^n het door materialistische theorieën vergif tigde Nazi-dom. Maar de geest heeft er zijn grootste triomfen be leefd. Wat bond de tot ,,mensahelijke wezens'' géworden gevangenen samen, wat verhief hen tot hel den. tot kinderen Gods? Hun on buigzaam geloof; hun onwrik bare hoop en hun onverzadigbare liefde. Met tallooze voorbeelen uit deze hel op aarde illustreerde pater Riquet deze overtuiging. Hij beleefde, dat de meest ver starde heiden een kind werd in gelooven, een engel van liefde. Hij beleefde, dat een Russische communist aan een ouden ka nunnik uit Praag de gunst vroeg om iin diens plaats naar het „Ver- nichtungslager" geleid te mogen worden. Hij beleefde, dat een beroemd zanger van de Opéra te Parijs zijn ééne theelepel jam per week een delicatesse, waarop men zich dagen te voren verheugde als op een feestdisch! afstond aan een zieke. Hij beleefde hoe 600 ter dood veroordeelden, die iederen ochtend werden afgemat met het torsen van een loodzwaren steenen last op een 140 treden hooge trap, dit werk met vreugde volbrachten, omdat ze daarin den Calvarie-berg herkende dien Christus met zijm Kruis voor ons is opgegaan. In dit alles zag pater Riquet de meest volledige overwinning, die we als mensch kunnen behalen en die deze getortureerde lichamen tot tempels maakte van 'den H. Geest. ,.De mensch is altijd in staat ie overwinnen als hij wil. Zelfs als hij sterft onder beulen handen is hij overwinnaar", zoo besloot spr. zijn magistrale rede. M. De benoeming is te verwachten van den heer F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol, tihans geaccrediteerd te Canberra, tot Nederlandsch ambassadeur in Tsjoengking. De secretaris der legatie iq Canberra, jhr, mr, J, A, de Ranitz. zal als zaakgelastigde optreden tot een plaatsvervanger is benoemd. Het ligt in de bedoe ling, dat de heer Van Aerssen midden Ftfbruari, na de bijeen komst der Zuidzee.conferentie, welke op 28 dezer begint, Austra lië zal verlaten. Hij staat aan het hoofd van de Ned. delegatie ter conferentie. De vice-voorzitter van het Ame- rikaansche co;mité voor een vrij Palestina, prof. Smertenko, vertrok uit Parijs per vliegtuig naar Lon den. Vóór zijn vertrek haid. hij' ds Britsche ambassade van zijn reis op de hoogte gesteld en de Ame- rikaansche ambassade in Londen verzocht, een vertegenwoordiger naar het vleigveld Croydon té zenden om ,,zijn. rechten als Ame. rikaansch staatsburger met een gelidig paspoort en een Britsch vi sum te beschermen". Willem Noske heeft met zjjn op treden in Australië groot succes behaald. Hij gaf 10 concerten onder auspiciën van de ..Australia®. Broadcasting-Company". Het hoog tepunt vormde het concert op 19 December 1946 te Sydney met het Sydney-symphony, orchestra onder leiding van sir Percy Code, waar hij, behalve het vioolconcert van |Max Brueh het concertstuk voor viool en orkest van den Nederl. J componist Robert de Roos introdu ceerde. Ook op zijn recitals en ra- 1 dio-auiditie's speelde hij eenige Nederl. werken. In Sydney hield Noske voor de microfoon een causerie over de nieuwe Nederlandsche muziek en haar componisten. Vele malen werd hij geïnterviewd en heeft hij voor de radio gesproken. De Australiërs hadden voor al les iwat hij over Nederland vertelde groote belangstelling. Zoo moest hij veel over onzen oorlog, over den hongerwinter en over de concerten :ij de 'boeren in ruil voor aardap pelen, tarwe en melk vertellen Eind Januari wordt de violist in Nederland terugverwacht Smertenko verklaarde voorts, dat hij' gedwongen, was een parti culier vliegtuig te charteren, daas de Britsche regeering haar invloed bij de Air France en andere maat» schappijen had aangewend om te voorkomen, dat deze aan Smerten ko een passagebiyet zouden afge ven. Ook zou de Britsche regeering beslag gelegd hebben op persoon lijke eigendommen van Smertenko voor verzending naar de V. S Smertenko werd vergezeld door Amerikaansche journalisten. Bij izijn aankomst op het vliegveld Croydon werd hij door d>e Engel" sche politie gearresteerd en naar een apart vertrek gebracht. Nie mand werd1 in zijn, nabijheid toege laten, terwijl de politie alle toegan gen tot het bureau voor immigra tie bewaakte. Professor Smertenko zou heden uit Engeland worden gezet. Hierbij, zou gebruik wonden gemaakt van hezelfde vliegtuig, waarmede hij gekomen is, Ingevolge een overeenkomst tus- schen Belgische regeeringsautori- teiten en Britsche militaire autori teiten zullen, naar Ass. Press te Antwerpen uit welingelichte bron vernomen heeft, de voedselvoorra den voor de Britsche en Ameri kaansche bezettingstroepen in Duitschland weer via Antwerpen en Rotterdam verscheept worden. Volgens de overeenkomst zal de" eerste maandelijksche hoeveelheid: van 100.000 ton voedsel gelijkelijk verdeeld worden tusschen Antwer pen en Rotterdam en commeroieele concurrentie zal slechts mogelijk zijn voor hoeveelheden, die dit aart. tal tonnen overtreffen. Meer dan in de Tweede Kamer, waar toen juist de Indische kwes tie de gemoederen in heftige be roering hield, werd hier nog na gekaart over de kabinetsformatie, uiteraard een weinig vruchtbare discussie. Minister-president Beel die met negen collega's de di verse sprekers aanhoorde maakte er zich ook niet bijster druk over. Z Exc. stelde voorop dat de K.V.P. en Pv.d-A als sterk- In een derde Britsche nota aan Polen, door den Britschen zaak- gelastigde in Warschau inge diend, wordt krachtig geprotes teerd tegen de wijze, waarop de verkiezingscampagne zou worden gevoerd. Ook wordt in deze nota, die binnenkort gepubliceerd zal .worden, een uitvoerig antwoord gegeven op de tegen-beschuldi gingen in de Pool sche nota van 19 December in antwoord op de I tweede Britsche nota. F In die dend>e nota aan Polen ver- «laart de Britsche regeering dat Be iwijze, waarop de verkiezingen Jn Polen gehouden worden, niet -Bitsluitend een binnenlandsche aan. jgeiegenheid is, daar die Poolsche re- 'fceering bij het houden van verkie zingen gebonden is aan internatio- .ipale overeenkomsten. De voorwaarde voor erkenning "Ber huidige Poolsche regeering door Kïroot-Brittannië, de V. S. en de «ovjet-unie is het houden van, Brjje verkiezingen. ,,De Poolsche ^egeering'', aldus de Britsche nota, jvizal vermoedelijk niet willen ver- «laren, dat de verkiezingen vrij en «onder dwang zijn, als aan som- ■puge partijen gelijke rechten ont. «jouden worden. De Britsche regee- iring verneemt, dat vele arrestaties Sn verband met de verkiezingen (verricht zijn, en dat er met twee Blaten gemeten wondt". In antwoord op de verklaring van Be Poolsche regeering, dat de kies- *w«t ie gepubliceerd', zegt de Brit sen® nota, dat de wetsartikelen van, minder belang zijn dan de wijze, waarop zij wonden uitge voerd. Engeland verklaart verder, dat geen leden der voormalige Pool sche regeering te Londen als advi seurs in dienst der Britsche regee ring zijn. Wat betreft de toelating in de Britsche zone van Duitschers uit Polen wordt er op gewezen, dat er bijma 1.400.000 zijn toegelaten Aan het einde van d'e nota wordt het vertrouwen uitgesproken, dat de Poolsche voorloopige regeering voor volledige publicatie der nota in Polen zorg zal dragen. In antwoord op de nota van den Amerikaatoschen ambassadeur te Moskou, generaal Bedell Smith, heeft Molotof, de sovjetminister van buitenl. zaken, verklaard dat de Poolsche regeering de over eenkomst van Jalta en Potsdam niet heeft geschonden. De Poolsche regeering, aldus de sovjetnota, zou haar verplichtin gen tegenover het volk niet hebben kunnen nakomen, zonder maatre gelen te nemen tegen de ^misda dige elementen", die het houden van vrije democratische verkiezin gen in den weg staan. De sovjet- regeering ziet geen aanleiding tot interventie in binnenlandsche aan gelegenheden van Polen door on derteekenaars van de genoemde overeenkomsten. Molotof verklaarde, dat de Ame rikaansche regeering zich had la ten leiden door inlichtingen van Mikolajczyck, den leider der boe renpartij, terwijl zjj de „terroris tische activiteit" van eenige leden dier partij niet in aanmerking neemt, ste partijen uit de stembus waren gekomen en samen een regeerings- meerderheid vormden. Inderdaad heeft de P.v.d-A- zich verzet tegen een breedere basis voor het kabi net, miaar de formateur heeft aan vankelijk de desbetreffende mede- deeling voor kennisgeving aange nomen en daarvan ook de andere partijen doen blijken- Naderhand echter is hij zelf tot de conclusie gekomen dat een kabinet op bree dere basis op ernstige moeilijkhe den zou stuiten wegens de te groo te divergenties tusschen de diver se partijen. Prof. Molenaar (PvdA) hield een merkwaardig vooruitstrevende" rede, zich met nadruk distan- cieerend van het liberalisme en, zij h.et nog aarzelend, zich scha rend achter de regeering wat haar opvatting betreft inzake de ver houding van staat en maatschap pij. As zij zich maar angstvallig vrij houdt van socialistische smet ten, ten aanzien waarvan de pro fessor toch in zake de bedrijfs organisatie niet geheel gerust schijnt. Voor het overige ziet hij de politieke tegenstellingen van vroeger afnemen; voor de Stich ting van den Arbeid heeft hij den grootsten lof; de oude Marxistische Adam moge niet meer om den hoek komen kijken! Welke irenische beschouwingen diie de PvdA prettig schenen aan te doen den communist Koejemans aanleiding waren tot de verzuchting, dat wanneer een oud-liberaal dit kabinet aldus te gemoet treedt, hij zelf het toch niet ver mis kon hebben als hij het mïnisterie-Beel kwalificeerde als het „minst vooruitstrevende en meest reactionaire, op het oogen- blik mogelijk!" Men begrijpt dat de rest van deze ontboezemingen navenant waren. Aanteekening verdient de opmerking, dat Neder land self-supporting zou kunnen zijn inzaike rotatiepapier als het kapitalisme zijn monopolistische stellingen niet verdedigde tegen de nieuwe mogelijkheid om uit stroo. en zout (hier ruimschoots voorhanden) behoorlijk papier te vervaardigen. Partij v. d. Arb. en K.V.P. Natuurlijk is er van verschillen de zjjden braaf afgegeven op de beide regeerinigspartijen en haar niet al te innige verhouding De heer Kolff (c.h-) bracht wel" het awaarste geschut in het veld ten ..bewijze" van het overwicht der P v.d-A. over de K.V.P- door den Tweede-Kamer-fractieleider van de eerste te citeeren. De heer V. d- Goes van Naters zou n.l. zoo pas gezegd hebben dat zjjn partij met het oog op de herhaalde wrijving voortdurend gereed staat met het mes om de verbindings koorden door te snijden. Zulks volgens den heer Kolff nu de oogst van Linggiadjati binnen is. De heer Reinalda nam in een sarcastisch maar wat geforceerd betoog een loopje met de belang stelling die allerwegen wordt be toond voor de ..spanningen" tus schen beide partijen. Ook de heer Kerstens, die in plaats van den in onze West ver toevende® fractievoorzitter Krop man namens de katholieken het woord voerde, nam het geval blijk baar niet au sécieux. Het duurt altijd even voordat volgens een Engelsche uitdrukkingswijze de dansparen eikaars voeten vinjden. En als hij gewaagde van een dui delijk progressief ministerie, dat ondanks de moeilijke omstandig heden geleidelijk aan innerlijke kracht wint, zoodat hij met in stemming de uitspraak kon aan- halen_ dat Nederland het eenige land in Europa is met een stabiele vrije regeering mocht h.ij vol gens zijn inzicht niet nalaten den protestantsch-christelijken partijen min of meer de les te lezen. Voor al meer, toen hij, de politiiek van Colijn en De Wilde besprekend gewaagde van „oude deflationis- ten" en zelfs van .muntverval- sching". Prof Woltjer (a-r.) die prof. Anemia (nu voorzitter) als fractie-woordvoerder verving, her innerde er bescheidenlijk aan. dat voor genoemde politiek de katho lieke fractie mede de volle verant woordelijkheid droeg. De voornaamste opmerking van den woordvoerder der K-V-P. gold intusschen de samenwerking met België en Luxemburg, die jammer genoeg niet te hard opschiet. Een tweetal citaten van Belgische economie-hoogleeraren werden overgelegd, die met kracht aan dringen op spoed, zelfs ten koste van minutieuze voorbereiding, desnoods door het stellen van een voldongen feit. Geen te lange ver. loving dus, maar. een spoedig hu welijk! Of minister Huysmans het daar mee eens was? Wij zagen na de rede Z Exc. in druk gesprek met den ongeduldigen senator. Minister Boel liet inmiddels weten dat de huwelijksche voorwaarden nog niet klaar zijn, doch dat er van dralen geen sprake is en er voortdurend aan wordt gewerkt. De douaneregeling komt dezer daé gen in den ministerraad. De Londensche periode Voor een nieuw geluid zorgde voorts de heer Pollema (c.h.) die de politieke verantwoordelijkheid der ministers aan de Sta ten-Gene raal een der hechtste pijlers van onze constitutie acht wie zal er aan twijfelen? en dezer dagen door het uit de school klap pen van prof. Gerbrandy diverse leemten heeft ontdekt in diens be kend memorandum over de Lon densche periode, opperde met alle waar doering voor de Londensche kabinetten het denkbeeld om, nu gebleken is dat bepaalde feiten aan regeering ert Staten-Generaal onbekend zijn, de wenschelijkheid in overweging te nemen van een semi-parlementaire commissie uit beide Kamers met toevoeging van deskundigen (een militair, iemand van de Rekenkamer) ten einde naar een en ander een onderzoek in te stellen; met als stok achter de deur een parlementaire enquête ter zake- De minister-president kon na tuurlijk tegenover deze onver wachte suggestie niet meteen een regeeringsstandpunt gereed heb ben en zal er met zijn collega's over peinzen. Als zijn eersten in druk gaf hij nochtans, dat men beter direct naar den ,,stok achter de deur" zou kunnen grijpen; want als het beoogde onderzoek door de vanwege de regeering in te stellen cpmmissie niet bevredi gend verloopt, heeft de regeering daen stok niet achter de hand maar moeten de Staten-Gencraal zelve beslissen L. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4