HET SPEL om valsche TWEE DOODEN KABELTREKKEN JGoed ouderschap en geharde jeugd bij vliegtuigongeluk op „Twenthe" op den Razenden Bol 69ste JAARGANG VRIJDAG 17 JANUARI 1947 No, 202ij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het leven is geen gokje Missionarissen vermoord In een Amerik. missie van China Duizend paarden gespannen voor de Lilian Nachtelijke poging mislukt Stakingseinde te Londen DE RIJKSCONFERENTIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIHECTFUR- I KUIJPERS HO F DRED A CTEU« H a PAALVAST DIRECTEUR. J. K.LIJPEF.S MGR. DR. J. WITLOJC BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.26 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEElC Nederland bloedt naar alle kanten uit zijn wonden. De oor log en zijn gevolgen maakten diepe, soms bijna niet te heelen inkervingen. Op elk terrein moet het gene zingsproces worden voorbereid, teneinde lichamen en zielen weer gezond te krijgen. Een schier bovenmenschelijke taak, waarbij komt, dat zoovele plannen tot saneering koel worden ontvangen, onverschillig afgewe zen, als niet uitvoerbaar wegge- stooten. Nu zijn alle plannen, hetzij voor het materieel welzijn, hetzij voor het geestelijk heil niet voor hon derd procent doeltreffend maar, wanneer al bij voorbaat ,,neen, weg" wordt geroepen, wordt be terschap een moeilijk ding. Om een kathedraal te bouwen, moet men beschikken over men- sohenmateriaal, gereedschap .en grondstoffen. Willen we ooit nog eens geestelijke en materieele wel vaart beleven, dan zijn de eischen dezelfde. Waarop het echter vooral aan komt is degelijk menschienmate- riaal. Menschen van soliden grondslag, menschen mat bezie ling, menschen toegerust met in zicht in de levenswaarden en levensvoorwaarden. De vorming van dergelijke kloeke mannen en vrouwen is eenerzijds het onuitputtelijke zorgenprobleem van leidinggevende instanties, anderzijds een voortdurende erger nis voor hen. die meedeinend op de levenszee, het al lang coed vin den. als ze door de golven niet heelemaal worden overspoeld en de rest „kouwe drukte" vinden. Er zijn inderdaad lieden, die „brood en spelen" wenschen en dan faun levenslooptijd wel zullen volmaken. Zóó eenvoudig is echter ons mensdhenbestaan niet. De wereld is, en ook zeer veel katholieken zijn er op uit zich op 't aardsche leven in te stellen en dit leven met zooveel mogelijk verzekeringen ten goede te omge ven. Echter zonder er voldoende en eigenlijk vooral mede rekening te houden, dat dit leven slechts een episode is, een flits, nog geen seconde in den eeuwigheidsduur. Zonder voldoende besef voorts van wat onze taak in feite is en welke verplichtingen ons zijn op gelegd Wij zijn er om God. Hem dienen en in Hem opgaan is de eenvou dige waarheid. De hemel is ons loon. Millioenen lachen om deze waarheid. Pijnlijk. Wij, katholie ken. weten het wel, maar maken ,ons zelf belachelijk, want we han delen niet beter dan de zooge naamde heidenen. Wij zijn vergeten, of willen ver geten de eerste voorwaarden van het leven. De wereld met haar beperkten gezichtseinder heeft gouverneur der Residentie, baron van Voorst tot °orst, die op rijn verzoek eervol is on.siugen ons in haar greep en daardoor wordt de hernieuwing ook zoo moeilijk en heeft zij ook zoo'n tragischen gang. Men houdt van nieuwe mensehen en van 'n maatschappij op hooger plan- Maar dat alles komt niet vanzelf. Daarvoor is vorming noo- dig. Vorming op de grondgedachte, dat de aarde door den hemel moet worden beheerscht. Werken en zich vormien naar dit inzicht schijnt evenwel m-oeilijk. Velen nemen er ook geen moeite voor. Er zijn er, die hun katholiek ge loof eigenlijk maar een lastig pak vinden. We spelen in de verlok kingen royaal mee om valsche steenen. We doen mee aan alle kermissen des levens. Het geloof wordt ondermijnd en' spoelt weg, blijft hoogstens in wat uiterlijke vormen en wat sleurgewoonten resteeren in bloedarmoede. Doch hoe wil men een maat schappij recht trekken, hoe willen de ouders stevige vaders en moe ders als voortrekkers van de kin deren zijn, hoe kan men in 's hemelsnaam komen tot een geestelijk geharde jeugd, hoe kan de katholiek apostel zijn thuis en in de omgeving, wanneer zijn geloofsleven zich afspeelt op het slappe koord. Jeugdorganisaties en congregaties kunnen wat helpen, doch primair is zich zetten tot Eucharistisch le ven met bij'wonen van het festijn der H. Mis als aanbiddings-, dank-, smeek- en verzoeningsmanifestatie. We dienen ons op te werken tot vereeniging met Hem. van Wien heel ons welzijn afhanigt. Wanneer wij niet des morgens de kerken helpen volmaken, wanneer geen felle drang naar het H. Officie en Communie in ons aanwezig is, zijn we geestelijk niet op peil. ondanks mogelijke devoties en congregatie lidmaatschappen. Degelijk geloof weet, dat de Eucharistie de krachtbron der voe- dende genade is, die vurigheid van geestelijk leven bevordert en de werkdadige liefde aanwakkert- Al het overige is sdrrogaat en nogmaals spel om valsche steenen. De man uit toet Evangelie ver kocht alles om dien éénen paarl in zijn bezit te krijgen. Velen onzer ruilen dien éénen paari voor wat blinkend speelgoed, voor wat glinsterende steenen. doch onecht. Mgr. Huibers wees er enkele dagten geleden op, toen hij het diocesaan bureau der Katholieke Actie opende, dat we niet alleen belijders maar ook apostelen moe ten zijn. Waren we vast eerst maar belijders. Niet eens per jaar bij den Stillen Omgang, maar eiken dag. We werken ons moe aan acties a/ls hulpstutten. Zwak geloofsleven steunen is schoren in drijfzand. Naar H. Mis en Communiebank met de vaders, moeders en jeugd. Daar is de bron van liefde, sterk te, durf en evenwicht- De offer vaardigheid in dien morgen vindt bovendien naar de ervaring leert, op den dag haar belooning. Zonder Eudharistisdh leven is elke Katholieke Actie, ook de so ciale. zaaien op rotsgrond. De geloofsafval heeft ons dat in zijn statistieken wel zeer pijnlijk- doen gevoelen. Op verscheidene kansels is met Nieuwjaar de mededeeling gedaan van een zakkend getal H.H. Com muniën Een veeg teeken bij ons eigen lawaai om hernieuwing en bezin ning. De smaak is nog steeds te veel bedorven. Twee Franciscaner missionaris, sen zijn in de Amerik. missie te Jentoe (Chinia) vermoord. De slachtoffers zijn Broeder Bene. diotus J'ensen van ae CaLioini- sche Franciscaner missie te Santa Barbara en de Duftscbe Pater Augustinus Holzum uit Aken. De lijken der bende missipna. rissen werden in zwaar ver minkten toestand aangetroffen. In 's Gravenhage is de Britsche tentoonstelling „Britain goes ahead" geopend. Van l.n.r. de heeren Gauntler, perattachê Britsche ambassade, generaal Kruis, L. Neher, sir Nevile Blartd en ir. Feber. Donderdagmiddag is op het vliegveld „Twenthe" een vliegtuig van de rijksluchtvaartschool bij het landen over den kop geslagen en in brand gevlogen. Van de drie inzittenden vonden twee den dood, terwijl de derde verwondingen opliep. De slachtoffers zijn de instruc teur A F Postmaa uit Amstelveen en de leerling-vlieger W. Rekker uit Leeuwarden. Het derde lid der bemanning, dat gewond werd. is de heer C. J. Muiswinkel uit Bode graven. De heer Postmaa, een voor den oorlog zeer bekend instructeur van -de Nationale Luëhtvaartschool, was na de bevrijding van ons land aan- vankelijk werkzaam bij de Neder- landsche luchtstrijdkrachten. Hij was sinds kort aan de rijkslucht vaartschool verbonden. Het Beechcraft-vliegtuig met de. genoemde bemanning was gister morgen voor een oefenvlucht opge stegen van Gilze Rijen. Bet vloog eerst naar Valkenburg (Z.H), waar (Van onzen specialen verslaggever) Den Helder, 16 Januari. Zullen de mannen van „Leen" Smit het klaren? Op den „Razenden Bol" op de kust voor Huisduinen zit nu al twee etmalen de Deensche ..Li lian" te wachten op haar lot. Zal zij opnieuw haar schroeven laten malen in de golven van Noord zee en Oceaan en vrachten va ren de wereld over? Of is zij gedoemd te breken in den wil den golfslag, als straks de Noord wester weer komt opzetten en ten prooi te worden van 't gul zige zand onzer kusten of van dë Jutters? ..Inderdaad is de Razende Bol wel het allerslechtste plekje, dat je kunt uitzoeken om ie stranden, maar vandaag stond er gelukkig zoo goed als geen zee en het is ideaal bergingsweer. We hopen u dan ook morgen in den loop van den ochtend nog op sensationeel nieuws te kunnen vergasten". Rustig en zonder eenige groot doenerij geeft ons de heer Van der Hidide, directeur van L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst, deze ver klaring. We zitten bijeen in hotel Belle- vue, waar hij nog eens met de twee experts van de firma Lauritzen uit Kopenhagen, de eigenares van den ontvochten Deen, de kansen be spreekt van het bergingswerk. De vakman, een der leiders van 's we. relds meest roemruchte sleepbedrijf, is aan het woord. En hij vertelt van de maatregelen, die genomen zijn en worden om den gestranden vrachtvaarder weer water onder de kiel te geven. Toen de boot aanvankelijk op de Noorderhaaksgronden was gestrand, heeft kapitein Clausen een ber gingscontract afgesloten met de fa. Wijsmuller uit IJmuiden. Tweemaal hebben de sleepboo- ten getracht het schip van den Kei- zersbult weer in het ruime sop te krijgen. Vergeefs. En toen Dinsdag de reddingboot Dorus Rijkers van Den Helder ter inspeelt naar het schip uitvoer, bleek dit verdwe nen Wat de motoren van de sleepbooten niet hadden gekund, had de storm gedaan. Het schip was vlotgekomen, doch alleen om een nieuwe rustplaats te vinden, kilometers verder op den Razen den Bol. Daar werd het Dinsdag middag ontdekt Voor het bergen was de positie misschien ietwat gunstiger gewor den, doch er kwam een leelijke ,,maar" bij: dit stuk zee is nog niet geveegd door den mijnoprui- mingsdienst van de Marine en geldt daarom officiéél als gevaar lijk. De fa. Wijsmuller heeft daar om Woensdag het bergingscontract afgezegd en vanmorgen is een nieuw contract afgesloten met de fa. Smit, die re^ds Woensdag de Hudson naar Den Helder had ge dirigeerd om eventueel bij de hand te zijn. Vanmorgen reeds és er een aan vang gemaakt met het overbrengen van de sleepdraden. De Hudson is speciaal voor dit bergingswerk ingericht en heeft meer dan 1500 meter trossen en draden aan boord. De vletters hebben vanmor gen de eerste trossen uitgebracht en daarna heeft de Hudson zich aan de trossen naar de Lilian toe getrokken. De Lilian zelf immers kan op het moment geen trossen inhalen. Het schip dait in 1924 is ge bouwd, zit nes stevig ia elkaar en heeft slechts betrekkelijk geringe lekkage. Vannacht hoopt men het water uit te pompen, zoodat het vaartuig wat hooger bomt te Kg. gen. Om een uur vanmiddag werden de 1000 ..paarden" van de sleep boot in acije gezet en werkelijk er kwiam beweging in den Deen. Men slaagde er zelfs in hem 17 graden om te halen, zoodat wel gebleken is, dat het zand van de hank hem nog niet voorgoed heeft vastgekre. gen. De weerverwachtingen voor he dennacht en morgenochtend zijn niet ongunstig. Men aou alleen een beetje meer wind kunnen ge. bruiken bij voorkeur uit het Noordwesten, dan komt het mees te water onder het schip. De heer v. d. Hidde hoopte vannacht ook nog de sleepboot „Schelde" ter plaatse te krijgen. De 990 P.K. van dit zeepaard zou. den een welkome versterking zijn voor de trekkracht van de Hudson. ,,Om 3 uur vannacht zal met nieuwe bergingspogingen een aan vang worden gemaakt en, zooals gezegd we zijn nog altijd zeer op timistisch". En kapitein Anderson die met een anderen expert per vliegtuig uit Kopenhagen hierheen is ge komen glundert om het vertrou wen van den Hollander, Hij ziet de „Lilian'' alweer haast varen- Zal het luklken Vanmorgen seinde onze verslag gever in aansluiting op het boven staande, dat de poging vannacht om de Lilian vlot te sleepen is mislukt. De ..Hudson", die het alleen moest doen de „Schelde" was niet gearriveerd slaagde er niet in het schip vlot te trekken en om half zes vanmorgen moest kapitein B. Weltevreden het op geven. Op de „Lilian" bevinden zich zestien leden van de Deensche be manning onder kapitein Clausen. Vanmiddag tassohen 2 en 4 uur wordt een nieuwe bergings poging ondernomen- een goede landing gemaakt werd en vertrok vandaar omstreeks 12 uur naar Leeuwarden. Vervolgena werd gestart voor een tocht naar het vliegveld „Twenthe".. Daar zou men bij wijze van oefening landen op één motor, de andere was afgezet. Daarbij kwam het vliegtuig te hoog binnen en voor zoover op het ooigenblik kan wor den da pSca« die dit bemerkte getracht het toe stel weer op te trekken. Daarbij is het in de bocht afgegleden en in volle vaart neergestort. Honderd meter buiten de Westelijke grens van het vliegveld raakte het den grond, het sloeg over den kop en vloog onmiddellijk in brand. Daar- .bij kwamen twee der inzittenden om het lieven. Het derde lid der bemanning echter, de heer Muis winkel, die het gevaar zag aanko men, wist zich door een sprong uit het vliegtuig op het allerlaatste moment, wonder boven wonder te redden- Na zijn sprong kwam hij, naar zijn zeggen, vrij gunstig op den grond terecht. Zijn verwon dingen aan het hoofd worden thans door doktoren onderzocht; zij zijn waarschijnlijk van lichten aard, te oordeelen naar de verklaringen, die de betrokkene in staat was af te leggen. De heeren Postmaa en Bekker zijn in de vlammen omgekomen- indien zij al niet onmiddellijk ge dood zijn door den val. Hun ver koolde overschotten zijn geborgen. Bijna onmiddellijk na 't ongeluk ar riveerde 'n brandweerwagen bij 'is wrak, die van 't in lichter laaie staande toestel, ondanks onmiddel lijk ingrijpen niets meer kon red- dn. De Be och craft" is volledig uit gebrand zoodat er thans nog slechts een verkoold wrak van over is- Een speciale commissie van den rijksluchtvaartdienst arriveerde ongeveer twee uur na die ramp op het vliegveld en begaf zich onmid dellijk naar het wrak om een on derzoek in te stellen. Daarna hoop te men het gewonde lid der beman ning, dat naar een hospitaal iri En schedé is overgebracht, over 2ijrt bevindingen tijdens den tocht en het ongelukkige einde daarvan te ondervragen. Officieel wordt medegedeeld, dat de staking te Londen geëindigd is en dat Zaterdagmorgen a-s. he* werk hervat zal worden. Naar wij vernemen, zijn de voor* bereidingen voor de Rijksconferen tie inzake de nieuwe structuur van; het Koninkrijk, welke binnen op zienbaren tijd verwacht wordt, in vollen gang. Voor de te houden zittingen is de vergaderzaal de* Tweede Kamer van de Stated Qe-" neraal aangewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1