R Ufferschaal DE KATHOLIEKE VROUV0 TO De Kruisvaarders van St. Jan" jubileerden in de moderne wereld Een week van gebed TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Tusschen hemel en aarde ADIO DE GESTOLEN PAGINA 2 VRIJDAG 17 JANUARI 1947 f. t il I' Internationale bidweek j Vonnis over Utrechtsche landverraders De reorganisatie van „Onderwijs" Haar practische taken NEDERLANDS HANDEL MET ARGENTINIË In Februari onderhande lingen te Buenos Aires •- programma |Öp het spoor van C.C. 7) ï®11' Het komt, helaas, nog maar al te Belden voor, dat de geheele chris tenwereld als een aaneengesloten eenheid naar buiten treedt. Meest al wordt de nadruk gelegd op dat gene, wat in de christelijke gods. diensten van elkander scheidt en ;wat verdeelt. Het komt zelfs niet Belden voor, dat dit verschil, onbe wust maar daarom niet minder waar, grooter wordt voorgesOeld dan het op zich al is. Te midden van al die verdeeld heid doet het weldadig aan dat er tenminste één week in het jaar ge vonden wordt, waarin alle verschil opzij wordt gezet en alle christe nen van alle belijdenissen elkaar bewust vinden in hun geloof aan den Verlosser Jesus Christus, waar lijk God en waarlijk Mensch. Deze week is de Internationale Bidweek, welke ieder jaar van 18 tot en met 25 januari gehouden Wordt. Het is een week van gebed. Waar de menschheid bijkans niet leven kan zonder oneenigheid en schei ding, zelfs in den dienst van God, daar zal zij deze week alle verdeeld heid afleggen om voor het aan schijn van God, in het gebed, één te zijn. Dat is een schoon begin voor een grootere eenheid, ook buiten het gebed. Wil dat gebed 'echter aangenaam zijn aan God, dan moet het voort komen uit een hart vol deemoed en nederigheid, want „een berouwvol en nederig hart zal God niet ver- imaden". Daarom behooren ook wij, die door Gods genade tot het ééne, ,ware geloof in Christus' Kerk ge roepen zijn, ons op de horst te klop pen, Want ook wij hebben in het verleden vele fouten tegen de een heid bedreven; wij hebben ergernis gegeven door ons gedrag, waardoor het licht op den berg wellicht voor velen verduisterd werd. Ook wij hebben wellicht al te veel den na druk gelegd op de verschillen met onze andersdenkende broeders en ze zelfs vergroot; wij hebben mis schien voor Gods genade een slag boom opgericht en verhinderd, dat Zijn licht velen onzer medebroe ders verlichten zou; of hebben wij den liefdeplicht van ons gebed poms niet verwaarloosd? 2 7 Intentie voor Zaterdag 2 18 Januari: De terugkeer van alle dwa- lenden tot den éénen schaapsstal van Petrus. Buigen we dan in deze week dee moedig onze hoofden en moge in deze gesteltenis ons gebed voor de zoo vurig verlangde eenheid ten hemel stijgen Waar thans de een heid van alle christenen het eenige, hechte bolwerk zal kunnen zijn om den vloedgolf van heidendom te keeren en daarmede de wereld te redden, daar mogen wij ons onze verantwoordelijkheid bewust zijn en op de allereerste plaats door ons gebed den emstigen wil toon en om mede te werlten aan de ver werkelijking van Christus' bede: Vader, maak toch, dat allen één zijn". M. JANSEN, pr., Warmond. Het B. G. heeft Donderdag te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak tegen drie leden van «ie land- wachtrechercbe, die razzia's hiel den op illegalen en wapens, <fe gearresteerden mishandelden en deze met den dood bedreigden. A. Stam uit Vinkeveen, tegen wien 20 jaar was geëischt, werd veroordeeld tot 8 jaar rijkswerk inrichting met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. S. A. Driessen uit Utrecht, die reeds twee maal de doodstraf tegen zich haid hooren eischen en op Dec. tot levenslang is veroordeeld, werd geen nieuwe straf opgelegd Ook J. Kramer uit Utrecht kreeg geen nieuwe straf, daar hij op 5 Dec. tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De postbeambte A, J. van Steen- deren, die dienst nam bij de Waf- Hen S.S., is in overeenstemming met den eisch tot 5 jaar rijkswerk inrichting veroordeeld met ontzet ting uit de rechten voor het leven- Tegen den Iandwaehter J. C. Pas veer, vroeger kellner in ,,Die Stadt Schenke" te Utrecht, werd 2% jaar rijkswerkinrichting uitgespro ken met ontzettin,g uit dte rech ten. De eisch was 5 jaar. Naar het A- N. P. verneemt, is dr. E. Reeser eervol ontslagen met ingang van 1 April a.s. als regee- ringsadviseur voor de muziek bij t ministerie van Onderwijs, K. en W. Naar van de zijde van genoemd departement wordt medegedeeld1, zijn verdere berichten over de re organisatie aan dat ministerie ter, ideele voorbarig, ten deele on juist. Thans is gepubliceerd het K. B- van 7 December j.l., waarbij met ingang van 1 Januari 1947 mr. H. J. Reinink werd ontheven van de waarneming der functie vaQ direc teur-generaal van Kunsten en We tenschappen, wegens opheffing van die betrekking. Bij hetzelfde K- B. werd aan A. Oosterlee. directeur-generaal van de vorming buiten schoolverband, en dr. B. Hunningher, regeerings- adviseur voor tooneelzaken, eer vol ontslag verleend1 met ingang van 1 Januari 1947, eveneens we gens de opheffing van bun be trekkingen. Gisteran heeft het gezelschap ,De Kruisvaarders van St. Jan" het feit herdacht, dat het 25 jaar geleden door prof. dr. Jiac. van Ginneken S.J. werd gesticht. Des morgens droeg de Hoogeer waarde Deken van Den Haag ka nunnik W. J- Pompe, in de kapel van het „Van Ginnekenhws" aan den Schouwweg 69 te Wassenaar'n Hoogmis van- dankbaarheid op- Des middags om 2 uur begon de receptie welke zeer druk bezocht was. Tot degenen, die op de re. cept'ie van hun belangstelling blijk gaven, behoorde ook Z-Exc. J. H, van Mtearseveen, die in een har telijke toespraak èn als katholiek èn als minister van justice zijn warme sympathie betuigde voor *t werk der „Kruisvaarders" als op voeders der jeugd. Er bestaat reeds een band tusschen het depar. tement en de „Kruisvaarders'' en de minister hoopte dien band nog krachtiger te maken- Verder noemen wij nog van de talloos velen die hun gelukwen- schen kw-amén aanbieden mr. C. van Lindonck, hoofd der zevende af deeling van het dep. van Justi tie, mr. Prins, kinderrechter in Den Haag, den burgemeester van Wassenaar dr. S. baron van Wijn bergen, de leden van het huldi. gingscomité en vertegenwoordi- gers van Instanties, werkzaam op het gebied van kinderbescherming en voogdij uit alle deelen van het land H.H. Exc, mgr. Hopmans en mgr. Véniet, Zijne Exc. minister Beel en vele anderen gaven sohrif. telijk of telegrafisch van hun be langstelling blijk. Ook werden den ..Kruisvaarders vele geschenken, o-a. paramenten voor de kapel, en bloemen aange. boden. In de eerste helft van Februari zal een Nederlandsche handels delegatie onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema, directeur van de Buitenlandsche Economische Be trekkingen, zich naar Buenos Aires begeven, teneinde met de Argentijnsche regeering te onder handelen oVer de afsluiting van een handelsovereenkomst. Getracht zal worden niet alleen het weder- zijdsche handelsverkeer, doch ook het betalingsverkeer tusschen beide landen te regelen. In heit Jaarbeursgebouw te Utrecht is Woensdag een landdag voor Katholieke vrouwen gehou den, Uit alle streken van Neder land waren ze gekomen, uit Noord en Zuid. Zij waren afgevaardigden van vrouwenorganisaties en amb- telooze burgeressen, meesters in de rechten en huismoeders, opvoed sters en gemeenteraadsleden, lee- ken en religieuzen. Ja vooral de religieuzen verdienen het, vermeld te worden. Zij hebben haar ern- stigen en goeden wil getoond om de kloof, die haar ook onder Katho lieken nog al te zeer van de lee- ken scheidt, te overbruggen. Zij hebben geweten, dat die kloof be staat en zij hebben het zelf eerlijk durven zeggen. Al deze vrouwen waren samen gekomen om zich te bezinnen op de taak, die de katholieke vrouw in het Nederland van na den oor log te vervullen heeft, In haar openingswoord sprak de presidente, mevrouw M. van Nispen tot Seve- naerRuijs de Beerenbrouck over den nood van de menschen, die om helpende handen vraagt. De ochtend was gewijd aan een voordracht van dr. Ramselaar, ad viseur van de Internationale Unie van kath. Vrouwenbonden, over „De katholieke vrouw in de mo derne wereld". Zijn rede was van groote allure. Hij sprak van Euro pa, dat zijn d'omineerende plaats in de wereld verloren heeft. Hij sprak van het christendom, dat tot dus verre in Europa mede den toon heeft aangegeven, en dat thans in het Westen nog maar 'n zwakke rol te spelen heeft. In de komende worsteling zal ook de Kerk haar strijd te voeren hebben. Dat be seffen de christenen van het oogen- Wik, katholiek en niet-katholiek. Het zal geen strijd om de macht zijn, maar om de hoogste waSrden van het leven. In dezen strijd zal ook de vrouw haar aandeel moeten leveren. Zij zal het grootendeels moeten leve ren in het gezin. Haar werk staat niet buiten het leven. Het gezin is geen beschut eiland meer. De taak van de vrouw is het vooral, den christelijken geest te vernieuwen in deze ondergaande wereld. Zij moet, vooral in den omgang van mensch tot mensch, die haar sterke zijde is, het besef van verantwoor delijkheid onder de christenen ver sterken. Zij moet in den strijd het moreel van den troep verzorgen, opdat zij, die zich christenen noe men, ook weten dat zij christenen moeten zijn. Zij moet in het ka tholieke leven haar aangeboren gaven aanwenden voor het föB standkomen van een katholieken „levensstijl", in het gezin en in het openbare leven. In den middag sprak mej. Hillen, directrice van de R.K School voor Maatschappelijk Werk te Sittard over practische taken". Zij ging uit van de vraag, wat de vrouw moet doen en hoe zij het moet doen. Het „hoe" meende zij te be antwoorden met er op te wijzen* dat wij tot dusverre de vrouwen beweging te „mannelijk" hebben aangepakt, en de vrouwen hebben gegroepeerd volgens een schema, dat de werkelijkheid negeert. De natuurlijke indeeling van de vrou wen is die in getrouwde en onge trouwde vrouwen. Dat is de na tuurlijke splitsing, die orde brengt in de verschillen van belangstel ling en levenswijze. Het „wat" zag zij voor de ge trouwde vrouw op de eerste plaats in het gezin. Alles is zoo veran. derd. Welke moeder heeft aan swing gedaan? Welke moeder van groote kinderen kan oordeelen over wat mag en niet mag, als haar kroost gaat zeilen en kampeeren en „doen wat ze allemaal doen en wat dus wel goed zal zijn?" Zeer speciale moeilijkheden ondervindt de moeder van het groote gezin, doordat zij haar kinderen niet de luxe geven kan, die het kleine ge zin zijn kinderen biedt. De ongehuwde vrouw is vooral geroepen om de voorposten te be zetten, om deel te nemen aan open bare acties, om leidende functies te bekleeden in de organen van sociale zorg, om zitting te hebben in schoolbesturen en armbesturen. Zij moet haar plaats daar nog vaak veroveren, niet op de eerste plaats ■hls een recht, maar om wille van het werk. Bij de rondvraag bleek hoe de sprekers de hartelijke instemming van hun auditorium hadden. Met applaus werd de mededeeling be antwoord, dat zoowel de rede van, dr. Ramselaar als die van mej. Hillen in extenso zullen worden af gedrukt in ,,De tweede Toren". 1 Af) 22. Onder het luik verschenen een paar gestalten. Aanpakken jongens", riep Zwendel naar be neden, „een reserve-pomp! Or ders van den „baas". Moet meteen ingeschakeld worden; het schip moet vanavond nog vol. Voor dien laatsten keer; de grond wordt te warm onder onze voeten. Gooi een voor elkaar kwenen krijgen!" „Pfff", zuchtte Tim opgelucht In den koffer, „ik hoop maar dat, dat poolshoogte nemen een flink eindje •uit de buurt gebeuren moet, d.an krijg ik misschien nog die gelegen, heid om ongemerkt naar buiten te komen Want als ze me hier ont- eindje touw op, dan laat ik hem zakken. Dat ding is zoo verduiveld ernaarHet gevraagce weri hem weldra toegeworpen en even later zweefde Tim tusschen hemel en aarde. „Laat hem maar even tjes staan mannen, dam zullen we eerst een#polshoogte nemen, hoe. we het zaakje op d?e hes^e manier dekken, dan zwaait er wa voor ZATERDAG 18 JAN «RAI HILVERSUM X (301 m.) KRO. 7.00 Nieuws gyrrfn. en gram; 11.00 v. d. zieken; 11.45 Ber. uit Iindtë; 12.00 Zang; 12,30 oncert; 13,00 v.d. Ned. strijdkr; 13,30 Musette; 13,50 Caua; 14,00 Klaas van Beeck; (14,15 Eng. les)15.00 Muz. caus. 15,45 Boekbe- spr; 16,00 Kwartet; 16,30 Caus. 17,00 De Wigwam; 18,- Plano; 18,15 Journ. weekoverz. 18,30 v. d. Ned. strijdkr; 19,00 Nieuws; 19,15 Buffalo Bill; 19,46 Caus; 20,00 De gewone man...; 20,15 Gram; 20,30 Lichtbaken; 21,00 Klaas van Beek; 21,30 Cabaret; 22,45 Avondgebed; 23,00 Nieuws en repor tage; 23.30 Gram. HILVERSUM II <415 en 218 m.) VARA. 7,00 Nieuws, gymn. en gram; 11,00 voor de Continu-arb. 12,00 Gram; 13,00 Nieuws; 13,15 Piano; 13,35 Kwint; 14,00 Zang; 14,15 Sport- pr; 14,30 Orkest; 15,30 Boekbespr; 15,45 Muziek; 16,10 Caus; 16,25 Orgel; 17,00 Over kunst; 17,30 v. d. Jonge ren; 18,00 Nieuws; 18,15 Metropole- ork; 18,45 Caus; 19,00 Viool; 19,30 Reportage; 19,45 Bijbel; 20,00 Ac tual. 20,15 Oké-progr; 21,30 Cafis 2r745 Ramblers; 22,15 Hoorspel; 22,45 Gram; 23,00 Nieuws; 23,15 Puzzlen; 23,30 Huisbios. door Douglas Grey Waar heb je dat ding gevon. 'den? vroeg Flinero, het wapen In Ide hand ronddraaiend. Weet .je Zeker dat de moord daarmee ge pleegd is? Geen twijfel aan. Het eat in 'de wond. Ongeveer tot bet eind toe. Het was lastig er uit te ha, Het ziet er niet uit als een 'ding, dat Caleja bij zich gehad zal hebben, al zouden we kunnen aantoonen. dat hij wel eens wa. "pens bij zich droeg. Het ziet er meer uit als een der antiqui teiten van Kitura zelf- Verzame laars hebben meestal een paar van die dingen. Weet ie zeker dat er geen tweede in den winkel is? Inspecteur Suerva schudde be. slist hef hoofd. Ik heb alles hier nagekeken. En ik heb ook de boe ken van Kitura nagezien. Daar Ugt op dien lessenaar een soort inventaris. Hij was 'n methodisch zakenman, zovtals de meeste Ja panners. Er staat mets van een dergelijken dolk in dat boek. En toch, als Caleja het ge bruikt moet hebben, dan heeft hij het vermoedelijk ergens uit den winkel weggepakt, toen Kitura naar beneden kwam.... En.... Wacht eens. Suerva.die dolk is niet echt antiek. Het is namaak. Hoe weet je dat zoo? Flinero had voor zijn pleizier veel oudheidkunde gestudeerd en men kon hem niet licht namaak voor echt in de handen stoppen. Hij zag aan enkele bijzonderheden van het wapen, dat het tot geen enkel historisch tijdperk behoor de en dat het blijkbaar opzettelijk antiek gemaakt was- Het is slechts namaak. Suer va, zei hij na een poosje, en dat verklaart wellicht ook, waarom het niet op dien inventaris staat. Maar, als het dan van geen waarde is, waarom lag het dan in die safe, terwijl veel waardevoller dingen zoo maar in die vitrines of op de planken liggen?, vroeg Suer va triomfantelijk. We weten immers niet eens, of het wel in de safe gelegen heeft, antwoordde Flinero. Hij kan het net zoo goed van een plank gegre pen hebben. Onder het spreken had de detec tive het wapen aandachtig beke ken. Als kreeg hij een plotselin- gen inval hield hij het rechtop tus schen zijn vingers met het dikke einde omlaag. Daarop liet hij het vallen. Daar het dikke eind natuurlijk zwaarder moest zijn dan de punt, was het ;e verwachten, dat de dolk op het heft tegen den grond te recht zou komen. Maar dit bleek niet het geval- Tijdens den korten val uit zijn hand naar den grond, wentelde het wapen zich om en kwam trillend met de punt in den planken vloer terecht, waar het bijna twee en een halve centime ter in doordrong Flinero en Suerva keken elkaar aan. Daarop bukte de detective en trok het wapen uit den vloer. Merkwaardig, zei hij, het wa pen nogmaals bekijkend. Ik geloof te weten, wat het is, zei Garcia. Die Maleische kris sen Juist. Francisco, ik geloof, dat ik weet, wat je zeggen wilt, viel Flinero hem in de rede. Kijk maar. Hij had zijn zakmes te voorschijn gehaald en tikte daarmee hard te gen het heft- Het klonk hol, ter wijl de punt een heel ander geluid gaf. Garcia knikUe. Hij zag, dat Flinero net zoo vlu© als hijzelf begrepen had. waairom die dolk omgekeerd wa's. Verdraaid,da^r had ik niet op gelet, riep Suerva. Het is als een werpspies gemaakt. Ik ben benieuwd. Ja, waarnaar, Suerva? vroeg Flinero glimlachend. De inspecteur gaf geen antwoord maar stak zijn hand naar den dolk uit Hij wikte hem zorgvuldig in zijn hand en wierp hem met groote kracht naar de eiken deur. Het wapen kwam plat tegen de deur trecht en viel kletterend op den vloer. Juist! zei Flinero bukkend. Je hebt vermoedelijk nooit aan messenwerpen gedaan, Suerva. Gewoonlijk doet men dat zéé Flinero ging er voor staan en hield den dolk horizontaal boven het hoofd. Daarop bracht hij met een plotselinigen zwaai zijn band omlaag en de dolk vloog door den winkel heen als een pijl uit een boiog en boorde zidh in het eiken hout imet een venfjtnig geluidje. Caramba, als daar iemand ge staan had, was dat ding dwars door hem heen gegaan, zei Ortega vol bewondering. Zou helt niet kunnen, dat dit wapen geworpen is, Flinero? vroeg Suerva toen de detective hem den dolk teruggaf. Je hebt ons zelf laten zien. hoe het kanals iemand er' slag van heeft- Maar waarvandaan moet helt geworpen zijn? vroeg Flinero. Denk je soms, dat Caleja zooiets heeft kunnen doen? Wie weet. Maar dan was het toch veel gemakkelijker voor hem geweest, den man neer te steken? Voor wat ik zooeven deed, is lange oefening noodig. Ik heb dat kunstje in de rimboe geleerd, al jaren geleden. Caleja heeft ook heel wat gereisd en is ook in de rimboe geweest, merkte Suerva op. Er is wel achter te komen, of hij die handigheid Jjpzi':. Ik laat Caleja aan jou over, zei Flinero, zijn jas dichtknoopend. Maar ik herhaal, dat hij, naar mijn meening dien mow. d niét gepleegd heeft. Ik zal de zaak verder onder zoeken Wil je daarmee zeggen, dat je onze bewijzen nielt bruikbaar vindt? vroeg Suerva. Enfin, ik geloof trouwens, dat je er eerder achlter kamt, als je heelemaal op je eigten houtje aan den giang gaat. Tot ziens dan! Daar Jcomt de lijk schouwer al aan. Dokter Alberto Baliza kwam met veel drukte birmen en scheen als altijd groote haast te hebben. Fli nero wensehte hem en den inspec teur goeden nacht, maar de dokter hield hem tegen. Zeg, Flinero, wil je niet even wachten om te zien, wat we in dit geval doen kunnen? Waarom ga je zoo gauw weg? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2