AURIOL PRESIDENT VAN FRANKRIJK De aanstaande volkstelling Kabinet-BIum treedt af Die dappere Trix Terwindt Uitzending van vrouwelijke vrijwilligers naar Indië Het Belgische crediet PAGINA 3 VRIJDAG 17 JANUARI I9g| JZijn politieke loopbaan NEGENTIGDUIZEND TELLERS AAN DEN SLAG ALS PARACHUTISTE BOVEN DRENTHE Vlucht naar Zwitserland In concentratiekampen DR. J. H. VAN ROYEN benoemd tot ambassadeur in Canada PROF. POSTHUMUS GEHULDIGD CENTRAAL SELECTIE ORGAAN INGESTELD Nederland verstrekte geen onderpand Stakende Belgische arbeiders bij Philips Afscheid van militairen Ontrouwe postbesteller voot den rechter Vincent Auriol (soc.) Is tot prmldent van Frankrijk ge- kozen. Volgens officieel bevfestifede cijfers kroeg Auriol 452 stem men tegen 2*2 uitgebracht op den camdidaat van de MRP, Ctoampetier de Ribes. De radi oaal Jules Gasser verwierf 122 Stemmen en Michel Clemen- eeau 60. Vincent Auriol werd op 25 Aug. J884 te Revel geboren. Zijn vader jwas landbouwer. Te Toulouse stu deerde hij rechten en letteren. Reeds op jeugdigen leeftijd voelde 'Auriol zich tot de politiek aange krokken. In 1909 werd hij hoofd redacteur van het bladi ,.Le Midi pocttaliste", terwijl hij gelijktijdig Ids advocaat werkte. In 1914 werd Auriol voor de veel minder grcote moeilijkheid tot stand gekomen, dan sommige politieke waarnemers voorspelden. De rechtsche aanhangers zien ongetwijfeld in hem den man, die geleidelijk is opgeklommen tot een positie hoven de partijen en die bekend staat als een fijne onder handelaar en bemiddelaar. De eerste taak var. Auriol zal zijn te beslissen wien hij zal ver zoeken een nieuwe regeering, de eerste, die met de grondwet der vierde republiek zal regeeren, te vormen. Dit zal hij wellicht niet vóór Zaterdag of Maandag doen. daar heden de traditioneele plech tigheden met betrekking toit het ingaan van den nieuwen presidents termijn zullen worden gehouden. Intusschen treedt Blum's kabinet op als zakenkabinet. Met de keuze van een kabinetsformateur zal Auriol al zijn politiek beleid moe ten aanwenden. Zijn eenige keuze schijnt een leider der M.R.P, of Leon Blum (socialist) te zijn. In de parlementaire wandelgan gen neemt men aan, dat Auriol zal pogen de vorming van een coalitie kabinet te bevorderen en slechts bij een impasse, zooals in Dec. ontstaan is tusschen de M.R.P. en de communisten, een beroep zal doen op Blum. De wijze, waarop het kabinet zal worden gevormd, hangt voor een groot deel af van de houding der M.R.P.-leden. Sommige leiders, zooals Bidault, staan ten koste van alles een nieuwe coalitie voor. De meeste afgevaardigden echter kan ten zich meer en meer tegen sa menwerking met de communisten en zouden, indien dit noodzakelijk blijkt, een aanhouden gedurende eenige maanden van Blum's ka binet verkiezen, De geheel uit socialisten be staande regeering van Léon Blum heeft, in overeenstemming met de grondwet, aan den nieuwen Franschen president, Vincent Auriol, haar ontslag aangeboden. Blum, die uit Londen is terug gekeerd, heeft spoedig na izijn terugkeer tijdens een vergadering van het kabinet een kort over zicht gegeven van de besprekingen te Londen- Dit overzicht heeft in verant woordelijke kringen te Parijs de meening versterkt dat de overeen komst te Londen het begin is van een degelijke en nauwe samenwer king tusschen beide regeeringen in Liet belang van vrede en veilig heid in Europa. Blum heeft medegedeeld, dat onverwijld maatregelen zuilten worden genomen om te komen tot een Fransch-Britsche bestudee ring van het Fransche vierjaren plan voor den wederopbouw- In dit verband zal men gaarne zien, dat een permanent bureau zal worden gevormd, dat het stre ven van beide landen op economisch en financieel gebied zal coördi- neeren. Overzicht tijdens de besprekingen van de Speciale Deputatiesf* van Engeland-Amerika-Rusland en Duitschland, over hei vredesverdrag met Duitschland, in het Lancaster House té Londen, Op een gistermorgen gehouden persbijeenkomst heeft de dir-ge- neraal van het CBS, dr. Ph, J, Idenburg, eenige nadere mededee- lingen gedaan over de volkstelling welke dit jaar zal worden gehou den naar den toestand op 31 Mei 1947 te middernacht. De telling zal vierledig zijn n,l, De nieuwe president der Fran sche RepubliekVincent Auriol eerste maal als kamerlid gekozen. Hij is daarna steeds herkozen en onlangs heeft hij het feit gevierd, dat hij 30 jaar lid van het parle ment is geweest. Hij heeft zich gespecialiseerd op het gebied der financiën. Van 1916 tot 1939 heeft hij deel uitgemaakt van de com missie voor financien, waarvan hij verschillende malen voorzitter is geweest. Auriol werd voor de eerste maal minister in Juni 1936. in de eerste regeering van Blum. Hij kreeg de portefeuille van financien. Het jaar daarop werd hij minister van justitie in het kabinet-Chautemps, vervolgens in het tweede kabinet. iBlum. Na de bevrijding vervulde 'Auriol eerst het voorzitterschap van de commissie voor buiten- landsche zaken, In de regeering de Gaulle werd hij minister van etaat. Hij presideerde achtereen volgens twee constitueerende ver gaderingen en behield deze presJ- 0entsfunctie in de nationale ver gadering. Na zijn verkiezing reed Auriol, vergezeld van Léon Blum Cn een met de Fransche driekleur bedek, te auto van Versailles naar het Elysée, de ambtswoning van den president. De stoet werd geëscorteerd door Ide bereden republikeinsche garde met haar kleurige uniformen. De Parijzenaars, langs de route rie pen met groot enthousiasme: „Le_ ye de president, leve Frankrijk!" Bij aankomst kuste de president ®n,der het spelen van de Marseil laise" het vaandel der republikein, sche garde, waarna hij door Blum naar het paleis werd geleid, waar hij het .grand cordon" ven het le gioen van eer in ontvangst nam, Idat aan alle presidenten verleend LWordt. De verkiezing van den nieuwen ^president der Fransche republiek, Vincent Auriol, brengt mede, dat (deze een aantal titels draagt, waar- Van sommige tot de erfenis van de (koningen van Frankrijk behooren. Sedert de invoering van de fcleuwe grondwet van 27 October 4946 is hij, behalve chef van het leger, ook voorzitter van de Fran- kche unie en daarenboven ,,co- prince" van een kleinen staat gele gen op den Zuidelijken bergrand Van de Pyreneeën, welke Frank rijk van Spanje scheiden, in 790 Boor Karei den Grooten onafhanke lijk verklaard ter belooning van de hulp, hem in den strijd tegen de Mooren geboden. In dit miniatuur republiekje heeft de Fransche president gelijke bevoegdheden als de bisschop van Urgel, aen nabijgelegen stad in Spanje. Verder heeft hij nog titels van een meer godsdienstig karakter, eveneens aan de koningen van Frankrijk ontleend, doch die in la- Ier tijden ln onbruik geraakt zijn. De verkiezing van Vincent Auriol tot eersten president der vierde Fransche republiek is met De K.L.M. persdienst brengt thans eenige bij-zonld.erheden uit de oorlogsbelevenissen van de hoofdstewardess, die Zaterdag zal worden gehuldigd. Wiij lezen over dit moedige meisje o.a- Op 18 Maart 1942 kreeg mej. Terwindt als lid van de verzets beweging, opdracht om een Neder- landschen cadet naar Zwitserland te brengen. Hiertoe reisde zij eerst per tr.eia naar de Belgische grens Daarna werden groote afstanden te voet afgelegd. Zij had geen papieren, alleen adressen van en kele vertrouwden. Het passeeren van de Belgische grens' ging tegen alle verwachting zeer vlot, en via het onbezette deel van Frankrijk iwist ze na een tocht, (die acht da gen duurde, Zwitserland te berei ken. Maar, doordat ze geen papie ren had, werd ze onmiddellijk na haar aankomst in Zwitserland, ge vangen genomen, een gevangen schap, die drie weken duurde. De Zwitsers organiseerden van tijd tot tijd z.g, konvooien naar Spanje en met het laatste konvooi (begin Juli) gelikte het mej. Terwinidt om voorzien wan de noodige identi teitspapieren, mee te komen. Van uit Spanje izou ze dan per boot naar Amerika vertrekken, maar ze wilde naar Engeland, omdat ze idan niet zoo ver van Nederland was. Daarom reisde ze naar Lissabon, •waar juist een K.L.M.-machine landde, (gezagvoerders Evert van Dijk en Tepas.) Parmentier bracht haar toen met dit vliegtuig naar Engelanld, waar Trix eerst drie dagen in Engelsche en vervolgens in Nederlandsche politieke quaran taine-kampen kwam. Dit duurde echter niet lang. Mej. Terwindt kwam toen in Engelschen dienst als cadet-officier bij een speciale, opleidings-afdeeling. Hier onderging zij een uiterst zware training, waarbij' zij o.a. 3 maal als para- schutiste oefensprongen maakte. Verraden en gevangen! Toen, deze opleiding (zij was de eerste Nederlandsche vrouw, die deze ontving) voltooid was, kreeg mej. Terwindt opdracht om in den nacht van 13 op 14 Februari 1943 boven, Drenthe af te springen, met de belangrijke taak, een nieuwe ontsnappingslijn voor geallieerde piloten op te bouwen. Juist in deze dagen was de situatie voor dergelij k werk o-a. door den toen pas op Rauter gepleegden aanslag, zeer gevaarlijk. Het z.g. ontvangstco mité. dat haar, zooals afgesproken was, zou ontvangen, bracht naar een schuur, waar zij opgewacht wend, door Duitschers. Mej. Terwindt was in handen van ver raders gevallen. Zij werd onmid dellijk naar 'thoofdkwartier van de Gestapo vervoerS» waar zij 4 dagen bleef. Hiermede begon' een tdjd van ellende en onzekerheid. Tot 8 Mei 1944 zat zij in een cel van de SiD.-gevangenis te Ha ren, van daar 2 dagen naar Sche- veningen, en op 10 Mei werd ze naar het concentratiekamp «voor vrouwen, ..Ravensbrueck", getrans porteerd. In dit kamp wend zij voor de buitenwereld als .overleden" opgegeven, maar in werkelijkheid -werden hier de gevangenen voor uitwisseling ..bewaard". Eind Febr. 1945 werd mej. Terwindt naar Mauthausen (Oostenrijk) over gebracht. Het Internationale Roode Kruis bevrijdde haar hier op 25 April. In Sankt-Gallen (Zwitser land) moest Trix 6 weken in een hospitaal worden opgenomen, want het verblijf in kampen en gevange nissen had natuurlijk zijn ongun stiger invloed doen gelden. Nadat ze weer eenigizins hersteld was, ging mej. Terwindt terug naar Engeland om rapport uit te bren gen. Op 7 Januari 1946 reisde, ze weer terug naar Nederland, waar ze op nieuw bij deze maatschappij in dienst trad, ditmaal als hoofdste- wardess. Naar het Ministerie van Buiten, landsohe Zaken bericht zijn de Nederlandsche en Caniadeesche re- geeringen overeengekomen haar respectieve gezantschappen te ver. heffen tot ambassades. Tot eersten ambassadeur van Nederland te Ottawa is benoemd dr. J. H. van Royen, oud-minister van buitenlandische zaken, terwijl de heer P. Dupuy, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij Hr. Ms. Hof benoemld' is tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. In de aula der gem. universiteit van Amsterdam is gisteren prof. mr. dr. N. W. Posthumus, hoog leeraar in de economische geschie denis, gehuldigd bij zijn zilveren jubileum. Prof. Brugman schetste het leven van den jubilaris en het vele dat hij voor de economische wetenschap heeft gedaan. Vervol gens hebben nog prof. D. Cohen en de voorzitter van de studenten- vereeniging der econ. faculteit, de heer P. Bosman, het woord ge voerd, waarna prof. Posthumus in een geestige rede dankte. Het 'huid igin gscomité heeft den kunst schilder E. Femlhoult opdracht gegeven een schilderij van den jubilaris te vervaardigen De minister van oorlog heeft een opgaan in het leven geroepen voor de selectie vaA vrouwelijke vrijwilligers, die tot de Kon. Land macht behooren en voor uitzending naar Indië in aanmerking komen voor het verrichten van adm. werk zaamheden bij de legerleiding, voor verschillende sociale taken ten be hoeve van de strijdkrachten, en als verpleegste-s bij den mil. genees kundigen dienst. In verband met de physieke en meer nog de moreele gevaren, wel ke niet mogen worden miskend, dient de uitzending naar de over- zeesche gebiedsdeelen met doeltref fende waarborgen te worden om ringd, waarborgen in Ned.-Indië met betrekking tot de omstandig heden en het regime, waaronder de vrouwelijke vrijwilligers dienen en hun vrijen tijd doorbrengen, en waarborgen in Nederland voor wat bet-eft de opleiding en de selec tie der uit te zenden vrouwelijke vrijwilligers. Hoewel verschillende recrutee- rings-organisaties o,p dit gebied reeds veel hebben bereikt, heeft de minister het noodzakelijk geacht bij deze werkzaamheid tevens ln te schakelen de kerken alsmede de deskundige kennis van de maat schappelijke organisaties en de vrouwelijke jeugdorganisaties van alle gezindten en schakeering. Hiertoe is thans ingesteld een centraal selectie orghan, waarvan het bestuur zoodanig is samenge steld, dat de samenwerking van de verschillende bevolkingsgroepen voor dit doel ten volle is verze kerd, Als voorzitster vaa het be stuur treedt op mej. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra te 's-Gravenhage, terwijl als bestuursleden zijn be noemd mej. M. W. Barger te Utrecht, mevr. N. C. Boumavan Strieland, te 's-Gravenhage, mevr. M. H. C. Duynstee,van Basten Batenburg te 's-Gravenhage, mevr. Lt, H. C. P. W, Janssen te 's-Gra venhage, mevr. A. KnoppersVal kenier te Amsterdam, mej. E. C. Ongerboer te 's-Gravenhage, mevr. G. A. Schouten—van Steenbergen te Heemstede, mej. T- Wintermans te 's-Gravenhage, alsmede de hoofd- vlootpredikant en de hoofdleger- aalmoezenier. Aan het bestuur is tavens de bevoegdheid verleend de ministers van marine, van overzeesche ge biedsdeelen en van oorlog van ad- ves te dienen omtrent alle aange legenheden, die de korpsen van vrouwelijke vrijwilligers betreffen. In de buitenlandsche pers is geméld, dat door de Ned. Bank een deviezenbedrag van B. irs, 1700 millioen ter beschikking zou zijn gesteld van de Nait. Bank van België, welke op grond van deze dekking bereid zou zijn Nederland de benoodigde frs. te verschaffen. Dit is ten eenenmale onjuist. De juiste toedracht publiceeren wij in een artikel op pag, een volkstelling in engeren zii), een gezinstelling, een woningteH ling en een beroepstelling. Na op d,e beteeken is van deze telling voor tal van vraagstukken te hebben gewezen, deelde de heen Idenburg mede, dat in verband met de onzekerheid of tegen den tijd, dat die telling zal worden EP» houden, voldoende krachten van de vrije arbeidsmarkt zullen kun-* nen worden onttrokken, besloten is, dat in de eerste plaats de eigen» lijke telwerkzaamheden do on overheidspersoneel zullen worden verricht. Behalve het eiigen personeel zullen de gemeentebesturen ook het daar woonachtige personeel van rijks- en provinciale diensten kunnen inschakelen. De normale werkzaamheden van openbare diensten op de teldagen^ zullen zooveel mogelijk worden beperkt. Ten deele zullen (Leze diensten worden gesloten, behalve de vitale diensten, zooals medi» sche en vervoerdiensten. Over het geheele land zullen ongeveer 80 a 90.000 tellers noodig zijn, zoodat iedere teller on geve en 100 personen zal moeten bei werken. De heer Idenburg hoopt oven twee of dirie maanden na de tel» ling de cijfers van het aanta) woningen en bewoonde ruimt et het totaal der bevolking in de woningen en van de niet bewoon de woningen te kunnen bekendl maken. Eind 1947 of begin 1948 zal men de uitkomsten van de woning- en gezinstelling voor de afzonder-, lijke gemeenten en belangrijke onderdeden der gemeenten kun» nen tegemoet zien. De rest volg* dan in 1948. Een deel der Belgische werkne mers van Philips beeft gisteren morgen het werk neergelegd, in verband met het verplaatsen de» douanecontrole van de grens naar. Eindhoven. Het arbeidsverlet waa door allerlei formaliteiten aan de grens tot dusverre zeer groot en de directeur meende het verzuim tot een minimum te kunnen be» perken door deze nieuwe regeling voor te stellen, waaraan door de autoriteiten medewerking werd verleend. Dit had tot gevolg dat een politie escorte, van de grens af noodzake lijk was geworden, omdat andera de gelegenheid zou worden gebo- den eventueele contrabanda onder» weg uit te laden. De betrokken Bet gische arbeiders, (ongeveer 1500), accepteerden dit evenwel niet en protesteerden tegen dezen maatre gel door in staking te gaan. De Philipsdirectie heeft inmid» dels verzocht de douanecontrole weer uit te voeren, zooals tot dus verre gebruikelijk was» zoodat deze proteststaking wel spoedig tot hef verleden zal behooren. Het „Katholiek Thuisfront" heeft Donderdag het IVe bataljon van het 7e R>I. Uit Oirscbot, dat binnenkort naar Indië vertrekt, een groot afscheidsfeest bereid te Eindhoven. Des morgens was e* in de St. Catiharinakerk een plech tige Hoogmis, terwijl in de protes- tantsche kerken ook diensten wer den gehouden. In het Philüps Ontspanningsgebouw vond een ge zamenlijk ontbijt plaats en in dea loop van dien dag werden den man schappen film- en cabaretvoorstefc lingen aangeboden. Gisteren is te Haarlem tegen dien 44-jarigen PTT-besteller J. W. P. uit Haarlem 8 maanden ge vangenisstraf geëisoht met aftrek, P. heeft n.l. verleden jaar verschel» kiene brieven, gericht aan dert zeereerw. heer Henri de Groeve» geopend en de geMen daaruit ge stolen. Zoo wist hij een spaarpotje van ongeveer f 600,to kweokow»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4