Een Limburgsche Don Quichot Gesprek tusschen Parijs en Londen T entoonstelling splannen in Hyde park wereld O/S SA PAGINA 6 VRIJDAG 17 JANUARI 1947 Enkele jaren na den vorigen wereldoorlog heeft een Amerikaansche essayist, W. Hughes, de opmerking gemaakt dat we doende waren' ons gevoel voor humor te verliezen omdat we ons teveel bezighielden met ons zelf. Bedoeld vooral voor de Amerikaansche literatuur van de twintiger jaren, bevatten deze woorden een waarheid die voor alle -tijden geldt, niet het minst voor de moderne romanliteratuur, ook in ons land. NIET ONSTERFELIJK, WEL HET LEZEN WAARD DE KOMST VAN GEN. SPOOR HEIMWEE NAAR DEN GOEDEN, OUDEN TIJD NIEUWE GENERAAL DER FRANCISCANEN EEN BEGIN IS GEMAAKT Maar de Roerkolen komen nog niet K.F.A.-CONGRES TE AMSTERDAM Rapport van het Dioc. Comité Overbelaste vliegtuigen Stdert in de hoogere letterkunde het autobiografisch element geacht wordt het waarmerk te zijn van het geniale, hebben de romanschrij vers zich met zulk een mismoedi- gen ernst op het ontrafelen van hun eigen belangrijke Ik gewor pen, dat de lust tot lachen hun (en hun lezers- van lieverlede ver ging. Te groote concentratie op het eigen Ik doodt den humor of belet dezen te ontstaan.. Of de tragiek van den tweeden wereldoorlog medeverantwoordelijk is voor het teveel aan plechtigen ernst bij onze romanschrijvers? Een feit is dat de humoristen on der hen thans even schaarsch zij®, als ze cat voor den oorlog wa ren; en men tehoeft een auteur van het kostelijke krantenverhaal Pa Pinkelman niet te kort te doen om te constateeren dat de zeer moeilijke onderneming een humo- ristischen roman te schrijven, na den oorlog nog aan geen Ne derland" ch auteur is gelukt Een van de meest geslaagde po gingen in deze richting is ..De Heer van Jericho" van den merk waar igen schrijver PI 'm<x'd Ni colas Omdat Nicolas niet zoo maar een erzamelaar is van grappige inva'len. niet iemand die coquet, teert met zijn geestigheid, maar omcat hij enkele romanfiguren schiep zoo uitzonderlijk, dat de bizarre dingen welke ze zeggen en doen als vanzelf uit hun vreemden aar. voortkomen. De humor vam Nicolas vertoont eigenlijk een zeer on-Noderlandsch gelaat. Wanneer we tenminste, het etiket ..typisch Nedtrlandsch" mo gen geven aan dien drogen ontnuch terenden spot met een .onderstroom van begrijpen en sympathie, die de klein inconsequenties in de samen leving roniseert, en wanneer we dezen kleineeren,den" humor mo gen onderscheide: van 'n Zuidelij ker type, zooals men het aantreft bij Cervantes of Rabelais, een meer sprankelen dien burlesken en char.- geeen humor- r -idderlijke, door avonturen ac-, ..volgde Heer vain Jericho doet on will-k urig denken aan den do lenden riidder van de Manchaj even hoffelijk en bree: sprak g als hij, even zwaar beproefd bij het ver overen van zijn geliefde, even mee. doogenloos en vechtlustig w-anneer l>ij onrecht vermoedt. En de maal tijden zooals de culinaire virtuoos Mathurin ze met kuir.st en over daad bereidt, schijnen den geur te ademen uit de keuken van Pan- tagruel. Vergelijkingen gaan nu eenmaal mank en het zou een schromelijke overschatting zijn, Nicolas naast Cervantes te willen plaatsen. Daar. voor mist de h:er Jericho te zeer de menschelijke grootheid, welke Don Quichot onsterfelijk maakt. In Don Quichot is een hoofdtype van de menschheid in car catuur ge bracht en het meesterlijke van Cer vantes' werk bestaat hierin dat hij erin slaagt de onnatuurlijkheid va® zijn grotesken levenskijk te overwin oen door den diep-menschelij ken Zin van zijn boek dat uitbeeldt hoe groot de afkeer van de wereld s voor zielenadel, en hoe ongelukkig de on. ■ooze I en zijn die dit niet we ten. De onnatuurlijkheid van Nicolas' heer van Jericho echter verbergt Ter voortzetting van besprekin gen, welke reeds in den zomer van 1946 hebben plaats gehad is de le gercommandant in Ned. Indië, lui tenant-generaal S. H. Spoor, per vliegtuig van Batavia naar Neder land afgereisd. De duur van zijn verblijf in Nederland is nog niet bepaald. Hij is vergezeld van een aantal officieren van zijn staf, die met overeenkomstige diensten in Ne derland contact zullen opnemen, teneinde coördinatie van de strijd krachten in Nederland en Ned. In dië te bevorderen. Gen. Spoor wordt op zijn reis naar Nederland vergezeld door; kol. P Alons, plaatsv, adj.-gen-lt kol. G Pruis, hoofd van de afdeeling personeele zaken van het departe ment van oorlog; A J E van Bercfce- laar. hoofd van den lege-rvoorlich. tingsdienst; majoor D C Buenk en majoor FOB Musch- Gezagvoerder van het vliegtuig is de eerste luitenant K. Merkeïbach. geen duidelijk type, hij is niet meer dan een zonderling die, als we hem zijn groteske jasje uittrekken, slechts een akelig normaal fatsoen lijk mensch blijkt te zijn.. Verliest het boekje door dit tekort aan diep gang zijn recht op onsterfelijkheid, ook uit schrijfkunstig oogpunt valt er nog wel hier en daar een tekort te signaleeren Een tekort bijvoor beeld aan fantasie in de uitwerking van de dwaze avonturen die deze Limburgsche ridder meemaakt. In opzet zijn de verwikkelingen voor treffelijk, maar wanneer het aan komt op de beschrijving vam het avontuur zelf dan faalt om een of andere reden de schrijver. Mogelijk ligt de reden in het feit dat Nicolas toch nog te veel nuch- ter-Nederlarucisch is, te veel louter intellectueel de gebeurtenissen creëerend, om zijn fantastisch be dachte avonturen even fantastisch ten einde te 'brengen. Het is echter heelemaai niet onze bedoeling dit boek, een der meest verkwikkende uitgaven van na den oorlog, te veroordeelen. Want on danks zijn onvolkomenheden bezit ,,de Heer van. Jericho" uitstekende kwaliteiten. En deze zijn heusch niet uitsluitend in de richting van het lachwekkende te zoeken. Een vroeger boek van Nicolas droeg als titel Verstandig en gezond"; in .zie Heer van Jericho" blijft de schrijver trouw aan deze leus. er ligt een verstandige en gezonde le vensopvatting ten grondslag aan zijn boek en wie bijvoorbeeld aan dachtig de ronde taal leest welke Nicolas door pastoor Smeets laat Illustratie uit „De heer van Jericho". zeggen, zal hierin minstens zoo veel wijsheid vinden als in de meest plechtige en gewichtige zelf. analyses die die litteraire mode voortbracht. Wie van een roman slechts ge nieten kan wam-eer de lezing een intense ontmoeting met dien schrij ver beteekent. zal ,.de Heer vac Jericho" nauwelijks in het heilig dom van zijn boekenkast binnen laten; is men voldoende g«*wonn mensch om te erkennen dat een zeer onderhoudend en zeer gezond boek een zeer voorname functie van den roman ten volle vervult, dan za-i men ,„De Heer vam Jeri cho" begroeten als een opwekken, de en welkome aanwinst der Ne- derlandsche letteren. W. P. N.a.v. Edmond Nicolas .,de Heer van Jericho" Uifg. Het Spectrum, Utrecht 1946.' (Van onzen Londensche corres pondent.) Nauwelijks was de oorlog, of althans hert gewapende deel van het conflict, voorbij, of plannen werden beraamd voor het houden van een groot e internationale tentoonstelling, bij voorkeur in 1951, en bij voorkeur in Hyde Pa,rk. Belangrijke personen, ver vaardigd uit het hout, waaruit men eere-comité's snijdt, hadden zicfh ervoor gespannen. De kranten be spraken het voorstel met bezieling toen Hiroshima nog overeind stond. De Royal Society of .Arts nam of kreeg de officieele leiding van de gangmakerij. Ingezonden stukken werden bij menigte afge scheiden» en aSgedrukt voor zoo ver de papiersdhaarschte het ge doogde. Er werden tal van voor bereidingen getroffen, wel niet voorbereidingen voor de uitvoe ring, maar dan toch voor het bera men va-n plannen. De „hoogst en in den lande" gaven sympathie met die nog niet beraamde plan nen te kennen. De handel, die trouwens weinig anders te doen had. afgezien van het invullen van formulieren, voelde er al les voor. Het algemeene publiek werd erdoor bekoord. En thans heeft Viscount Bennett president van de Royal Society of Arts, aan 165 organisaties over heel (het land uitnoodigingen ge stuurd zich te doen vertegenwoor digen op een conferentie, welke op 6 Februari te Londen gehouden zal worden, en waar de vragen behandeld zullen worden; •1 Of een internationale ten toonstelling op groote schaal in de naaste toekomst te Londen gehou den dient te worden, en zoo ja of dit dan in Hyde Park gebeuren moet; 2 Of er naar gestreefd moet worden de tentoonstelling te hou den in 1951, het eeuwjaar van de eerste internationale tentoonstel ling. Er is zoowel in het beramen van het plan als in de onloochen bare adlhaesie, die het alom heeft gevonden, een sterk element van da', gene wat vermoedelijk na el- ken grooten oorlog of andere op schudding een belangrijke rol speelt in het menschelijk denken en wenscfaen, namelijk terugver langen naar den .goeden ouden tijd". De beroemde Great Inter- hational Exhibition (gelijk zij officieel heette) van 1851 de eer ste aller „wereldtentoonstellingen" kenmerkte een periode die, voor Engeland al'.hans, als de „goede oude tijd" op z'n best te boek staat. 't Was op den»keper beschouwd1 niet zoo'n heel goede tijd, want de sociale misère van de ..indus- trieele revolutie" was nog in vollen bloei. Maar Engeland werd rijker en machtiger met den dag; het was de .workshop" van Euro pa; technisch en industrieel was het de rest der wereld ver voor uit; ihet was sterk en zelfvoldaan en scheen op geen materieel gebied eenige ernstige mededinging heb ben te duchten. Ondanks de misère der arbeidersklassen, leefden de Engelschen volgens een Ihoogeren standaard dan eenig ander volk, en ondanks zijn aristocratische en plutocratische praktijken was het verder dan eenig ander land ge vorderd op den weg eener rustige democratische ontwikkeling. Het Koningshuis, in opspraak gebracht door een reeks niet bepaald voor beeldige koningen, had onder Koningin Victoria zijn prestige en zelfs iets van zijn populariteit herwonnen. De pompeuse dames droegen hoepelrokken en deden alsof zij onderdanig waren aan haar echtgenooten; de heeren droegen bakkebaarden en waren galant jegens hun zachtaardige vrouwen. 't Was bij uitstek een tijd, waarnaar men terugverlangt na al wat er de laatste dertig jaren gebeurd is, en nu nog gebeurt. En van dit verlangen zijn de tentoon- stellingsplannen een kenmerkende uiting. Vandaar dat de tentoonstelling in 1951 moet gehouden worden, en in Hyde Park. Vandaar dat men hoopt, dat er weer een of ander Crystal Palace gebouwd zal wor den. Er is niet, gelijk hoinderd jaren geleden, een Prins Albert, maar er kan er vóór 1951 nog een komen. Er zal trouwens vóór 1951 nog heel wat moeten komen, al vorens Londen en Hyde Park de omlijsting van een Internationale Tentoonstelling kunnen vormen. Vier jaren duren maar ruim twee maal zoo lang als de bijna twee jaren die sinds het einde der vij andelijkheden verloopen zijn, en er moet oneindig veel meer dan ruim twee maal zooveel veran deren. Na het overlijden op 1 Decem ber }.l van den Generaal der Franaüscanen.ond'e, den HoogEerw. Pater Valentino Schaaf, treedt thans de Procureur-generaal, Pater Pacifico Perantoni, automatisch als zoodanig op. In het eerstvol. gende Kapittel-generaal zal de nieuwe generaal worden gekozen. De jonge Vierde Republiek. die met de verkiezing van den Presi dent uit de windselen komt, en de pas gekozen President der Fran- sche Republiek V. Auriol be ginnen hun volle politieke bestaan onder gunstige omstandigheden. De oude, maar gezaghebbende Blum, die als premier van een kortstondig, zuiver socialistisch kabinet twee moeilijke perioden heeft overbrugd, beeft in de enkele weken, dat hij aan het bewind was, twee belangrijke suc cessen mogen boeken. Eerst heeft hij den vicieusen cirkel: prijs stijging, loonsverhooging. prijs stijging enz. enz. doorbroken; en daarna tijdens zijn kort verblijf in Londen den weg voor een betere verstandhouding tusschen Frank rijk en Engeland gebaand- Het succes is in 'beide gevallen hierin gelegen dat een begin is gemaakt. Men behoeft allerminst een zwartkijker te zijn om te constateeren. dat, zoo al niet de toestand zelf in Frankrijk hope loos werd. in elk geval de breede massa der bevolking in een somber pessimisme dreigde weg te glijden, dat zeker op den duur. waarschijn lijk echter reeds op betrekkelijk korten termijnden geheelem Franschen heropbouw zou ver lammen. Er is voor een land niets moei- lijkers dan deze geestelijke en moreefe inzinking te boven te komen; anderzijds echter kan een met energie en perspectief onder nomen initiatief met één slag het doodle punt overwinnen. Daarmede is het eindpunt nog lang niet be reikt; alle winst zou zelfs nog ver loren kunnen gaan. Maar er is ten minste een nieuwe start; de mogelijkheid der redding is ge geven Al moeten we tevens er kennen, dat de zwaarste crisis van Frankrijk, de binnenlandsch- politieke, nog nauwelijks aange pakt is. Of is het feit. dat al is het maar voor enkele weken, één minderheidspartij practisch blanco volmacht heeft gekregen, ook op het juist vermelde punt een start, welke tot de bitter noodzakelijke saneering der Fransche demo cratie zal leiden? De meest spectaculaire gebeur tenis tijdens Blums bezoek aan Londen was ongetwijfeld de mede- deeling in het gemeenschappelijk communiqué» dat men overeenge komen was, dat zoo spoedig moge lijk een .verdrag van bondgenoot schap" moest worden gesloten, ..met het doel elke verdere agres sie van Duitschland te voorkomen, en den vrede en de veiligheid te bewaren". De onderhandelingen om tot dit verdrag te komen zullen zoo spoe dig mogelijk beginnen. Met deze laatste mededeeling wordt tevens aangeduid, dat er nog geen ver-, drag is Te Londen zijn waar» schijnlijk reeds enkele groote lij nen getrokken; er moet een zekere overeenstemming over de tegen over het Duitsohe probleem te vol gen politiek zijn vastgesteld, maar de definitie en formuleering in hert verdrag zullen ongetwijfeld nog geruimen tijd veneisehen. Alle moeilijkheden zijn dan ook nog verre van overwonnen; maar ze ker is de diepe klove tusschen Frankrijk van Engeland op één punt overbrugd. Hoe sterk die brug is. zal de toekomst moeten leeren. En de plaats, waar zij werd gebouwd, zal ongetwijfeld bij het Rijnland en het Roergebied liggen. Waar men zich bovenal over verheugen mag, is. dat 'n Fransch Britsche toenadering een ophel dering van den Europeeschen he mel beteekent. Waarschijnlijk heeft de Londensche labourregee- rin de Fransche socialistische par tij in haar zwaren kamp willen ruggesteunen; maar van den an deren kant valt niet te loochenen, dat de gedachte van een Fransch Engelsehe alliantie, welke men niet los kan zien van de verdragen van beide landen met Rusland, aan de steeds duidelijker verbonden heid van geheel West-Europa den ietwat onaangenamen smaak van een pact tegen Sovjet-Rusland kan ontnemen. Tegelijkerheid zal dit gebied, ten minste politiek, wat losser komen te staan van het groote Amerika- Economisch zullen de oog en van het verwoeste Westen zich voorloo- pig wel uitsluitend daarheen kun nen richten; en economische hulp schept nu eenmaal verplichtingen- Men spreekt echter nu reeds van de mogelijkheid van een tolunie tusschen Frankrijk en Engeland, al zal deze eerst over eenigen tijd tot stand kunnen komen. Dat de tolunie tusschen Nederland. België en Luxemburg op een of andere wijze daarbij aansluiting zal zoe ken, spreekt bijna vanzelf Dit alles is echter nog toekomst muziek, al hooren we de klanken en ook de dissonanten reeds in de verte. Het directe doel van Blums reis naar Londen zullen wel geweest zijn de vurig begeer de kolen uit het Roergebied. En het communiqué laat In een stort vloed van woorden doorscheme ren, dat Frankrijk over die kolen voorloopig niet al te veel illusies moet koesteren; evenmin trouwens als Nederland en België. Men kent nu eenmaal het Engelsehe stand punt ter zake; en dat is niet be moedigend voor de landen, die op de allereerste plaats kolen voor hun heropbouw behoeven. Maar het gesprek tusschen Parijs en Londen is weer opgenomen. En men zou de Franschen slecht ken nen, als men meende, dat zij hun o.i- volkomen gerechtvaardigde aanspraken op de Roerkolen zon der den bittersten strijd zouden prijsgeven- Hoe langer hoe meer dringt het door, dat -de film tegenwoordig een groote rol speelt in het leven van den mensch. Bijna ieder van de jongere generatie gaat hetzij meer of minder toch regelmatig naar den bioseoop. De film kan daarom aan ook niet meer als een futiliteit worden beschouwd maar vraagt wel degelijk aller aandacht. Te lang reeds is door ons katholieken dit probleem verwaarloosd en het mag dan ook een goede gedachte genoemd worden van de KFA om het filmprobleem op een diocesaan filmcongres, dat gehouden zal wor den op 13 Februari a.s. te A'dam duidelijk te stellen. Op dit congres zal besproken worden om in dit bisdom een positieve filmactie te gaan voeren. Daarvoor is de me dewerking van K A, Jeugd- en Jongerenbewegingen, onderwijs, Bond voor het gezin etc. noodig. Een uitvoerig rapport, zal worden uitgebracht op dit congres door het bestuur van het Dioc. Ctmité voor KFA van het bisdom *iar- lem en zal als leiddraad dienen op dit congres. Hoewel nog niet veel bekend heid aan dit komende congres is gegeven, zijn toch reeds tal van aanvragen uit het geheele bisdom binnengekomen bij het secretariaat Wij kunnen dan ook leiders van jeugd- en jongerenbeweging, aal moezeniers .onderwijzers en allen die hetzij zijdelings of op directe wijze met het filmprobleem te maken krijgen en ook allen, die werkelijk belangstelling hebben voor dit vraagstuk, aanraden zich zoo spoedig mogelijk in verbin ding te stellen met het Diocesaan comité voor Katholieke Filmactie in het bisdom Haarlem, Oude Delft 164 te Delft, voor dat de zaal waar dit congres wordt gegeven, is volgeboekt. John Juliano uit Philadelphia parkeerde zijn auto voor zijn huis met een bordje: „Deze auto is te koop". Een man belde bij hem aan en vroeg; „Rijdt ie goed?". „Maak er maar een ritje mee rond het blok en kijk zelf. adviseerde Juliano. De auto reed inderdaad goed. want Juliana heeft noch de auto, noch den» vreemdeling ooit terug, gezien. Het Zweedsche ministerie van burgerlijke luchtvaart heeft zich schriftelijk tot de ministeries ge wend van die landen, die vlieg- diensten op Zweden onderhouden. Het verklaart daarbij bezwaar te hebben tegen de» belasting van pas sagiersvliegtuigen boven de door de fabrikanten aangegeven veilig- heidsgrens. De betrokken ministeries zijn die van Engeland, Amerika, Dene marken, Noorwegen, Nederland, België, Zwitserland en Tsjecho. Slowakije Het Zweedsche ministerie be roept zich op het door de Picao voorloop ige internationale orga nisatie voor de burgerludhitvaart) genomen besluit, volgens hetwelk luchtvaartmaatschappijen slechts met toestemming der betrokken landen de genoemde veiligheids- grens mogen overschrijden De 76 jaar oude koning Chris- tiaan van Denemarken lijdt aan lichte longontsteking. Zijn tem peratuur is 38.8 en volgens het officieele bulletin is zijn toe stand goed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6