ZESTIEN DOODEN bij ontploffing te Muiden Stadje zwaar geteisterd Gongslagen Omdat Churchill aan boord was Rookartikelen '69ste JAARGANG ZATERDAG 18 JANUARI 1947 No. 20216 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De wrakstukken, van de geexplodeerde auto kwam m de vaart terecht Het terrein was een verwoeste oppervlakte met hier en daai verspreid nog geexplodeerde granaten. Week het geluk van de zijde der Duitschers HET VROOLIJKE WEEUWTJE Beperkte invoer Internationale bidiveek Staking bij Philips geëindigd NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT at r-vn/nrFN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPEKS mun.. iaav. u. BUREAUX VOÖH EEEAOTE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST SCHIEDAM, TEU WO. - ABONNEMENTSPRIJS )MF. KWABTAAI., F. «NP.. DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I TL OX ,26 P. WEEK Een overzicht van de situatie onmiddellijk na de ramp. (Van onzen verslaggever) Vrijdagmiddag omstreeks tien minuten over een werd het rustige dorpje Muiden, aan het ljselmeer, opgeschrikt door een geweldige ontploffing, direct gevolgd door eenminuten- lange reeks van explosies, die het dorpje op zijn grond vesten deden schudden, en naar later bleek, een g oo aantal slachtoffers maakten. Op het terrein van de I\V. Nederlandsche Springstoffenfabriek kwam een groote hoeveelheid munitie tot ontploffing, ivaarbij tot nu toe veertien militairen en drie burgers werden gedood ters verder terecht. Vier Durgers, die aan de andere zijde van het water fietsten, werden door den luchtdruk tegen de vlakte gesla gen en meer of minder ernstig gewond naar het diaconessenhuis In Naaiden overgebracht. De ramp veroorzaakte in Mui den een ware paniek. De bevol king rende dooreen, sommigen bloedend verwond door glasscher ven anderen gillend van angst. Er was dan ook een geweldige ravage ontstaan in het stadje. Geen ruit was heel gebleven, kozijnen en ramen waren losgerukt, daken weggevaagd. De straten waren bezaaid met glasscherven die eigen lijk splinters waren. Er waren hoopen gebroken dakpannen, stuk. ken hout, enz. Ook hier werden verscheiden personen gewond, ook door rondvliegende granaatscher ven. Wij zagen bij een bakker op ruim 500 meter van de fabriek een stoel, waarvan een poot door een granaatscherf was afgesneden Een 75-jarige vrouw Ooms bleef van den schrik dood; het zoontje van het slachtoffer Wolvetang werd door scherven ernstig gewond. Een tragische bijzonderheid is dat niet alleen zijn vader, doch ook inder tijd zijn grootvader bij een explo sie in de fabriek om het leven kwam- Alles bijeengenomen, kan men toch constateeren, dat er nog meer onheil had kunnen geschieden. Als door een wonder zijn de vrachtwa. gens, die vol geladen waren met 19 c'.M.-granaten, niet tot ontplof fing gekomen, terwijl ook de an. dene magazijnen gespaard bleven. Wij rijden 's avonds door het stadj.e, waar nog volop bedrijvig heid heerscht. Men is geschrokken en nerveus, de ramp heeft een diepen indruk nagelaten. Op de hoeken van de straten groept men samen om 'toet gebeurde te bespre, ken. Men veegt glas en steen bij een en sjouwt met kartonnen pla. ten om de ramen en deuren te dichten. Men zaagt, meet en tim mert Ieder tracht zooveel moge lijk te herstellen. Wij sp-eken met de menschen, die ons ontdaan aankijken. Zij beklagen zich over de fabriek: men- zag liever dat er iets anders gemaakt werd, men betreurt d'e drie slachtoffers uit de-omgeving en 'heeft deernis met de soldaten.. In den laten voormiddag ver trokken vijf militaire wagens van de bunkers bij IJmuiden, waar de aan de kust verzamelde munitie is opgeslagen naar Muiden. Vier van deze wagens waren volgeladen met zeventien' centimeter brysantgrana. ten, de vijfde vervoerde het be dieningspersoneel. Een der met munitie geladen wagens kreeg op korten afstand van Muiden 'n lek. ken band en bleef langs den weg staan de andieren vervolgden den tocht' naar de terreinen van de N.V. Ned. Springstoffenfabriek de zoogenaamde kruitfabriek in Muiden. To-en men op deze ter reinen arriveerde had het los per. soneel juist schafttijd. De militai ren wachten het einde van den schafttijd niet af. doch begonnen zelf reeds de gevaarlijke lading te lossen. De lading wierd van de wa gens af op lorries getild. Daarbij is een der groote granaten van 'n lorrie gegleden en verkeerd te recht gekomen, waardoor de schok, 'buis geraakt werd die het projec tiel met een geweldigen slag tot ontploffing bracht. Deze ontploffing had tot direct gevolg dat de vrachtwagen, die gelost werd, door den ontzaglijken druk opgenomen en in de Muider- vaart geslingerd werd, terwijl het projectiel een geweldigen krater sloeg. Tegelijkertijd vloog de vrachtwagen waarmede de mui tairen vervoerd waren, in Jirand. Het gevolg hiervan was ontzettend. Deze auto stond direct naast een kleine steenen opslagplaats, gevuld met vijfhonderd tot duizend kilo springstof In een razend tempo volgden nu twee a drie minuten lang de eene geweldige exPl°slc na de andere De enorme luchtdruk verwoeste alles op zijn weg: men schen werden door de lucht geslin gerd boomen ontworteld, daken weggeslingerd. Van de zes ïen mi litairen werden er elf op slag ge dood. terwijl er een nog steeds vermist wordt. Twee militairen werden in zorg- wekkenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Drie juist van het schaften temg- keerende arbeiders, die de plaats van de ramp op dat moment pas seerden werden eveneens gedood; een van ben is nog niet gevonden. De twee geborgen slachtoffers zijn de ruim 40-jarige A. Huyste- de en de 30-jarige M. Pauw, bei den gehuwd; de vermiste is de 37-jarige W. Wolvetang. De militairen deden dienst bij den MOD-. „Mijnenopruimingsdienst", en warén gelegerd in de Mospoort- kazerne in Leiden De verzamelde vijandelijke mu nitie wordt regelmatig naar de Ned. Springstoffenfabriek te Mui den gebracht, waar men de gra naten demonteert en van hun explosieve lading ontdoet. De uit IJmuiden aangekomen auto's ston den op het moment van de ramp op het z.g. kruitpad dat langs de magazijnen loopt. Heit magazijn, dat tot ontploffing kwam, was een steenen gebouwtje van 3 bij 5 meter Er is thans niets meer van te 'vinden. De fundamenten zijn zichtbaar geworden. De slachtoffers werden uiteen gereten, links en rechts wegge slingerd en kwamen tientallen me- Admiraal Karl W. Doenitz heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat Winston ChurchHl, een maand nadat de oorlog was uit gebroken, bijna het slachtoffer was geworden van een Duitschen onderzeeër. Doenitz, die zijn straf van tien jaar als oorlogsmisdadiger uitzit, heeft deze exclusieve verklaring afgelegd in zijn cel in Neurenberg; waar hij op transport naar de Spandau gevangenis in Berlijn wacht, aldus ,,A.P-". Hij zei, dat het voorval had plaats gehad ten Westen van de Orkntey-eilanden. In October 1939 had een U-boot hef Britsche slagschip „Nelson in het vizier gekregen en op korten afstand drie torpedo s afgevuurd. De torpedo's raakten 't 33-000 ten metende schip, doch ontploften niet, omdat er een constructie fout aan was en omdat Churchill aan boord was," zooals Doenitz bitter opmerkte. Doenitz ken zich den naam van den kapitein van de U-boot niet herinneren, doch hij zei, dat de ze „een gebroken man was ge weest", nadat hij ontdekt had, wat hij had gemist. Doenitz betoogde, dat de Duit- sche inlichtingendienst bevestigd had, dat Churchill zich op dat ooge'nblik aan boord van de „Nel son" bevond. De .Nelson" maakte een speciale reis, en Churchill was de gast van een ze keren admiraal Pond. Ook bij andere gelegenheden vooral in het begin van dein oorlog hadden de Duitschers last gehad van defecte torpedo's. Doenitz hield vol, dat Duitsch- land bij het uitbreken van den oorlog slechts 15 onderzeeërs had, doch betoogde,'dat de vloot zich tenslotte had uitgebreid tot 400 U-booten. Hij deed tevens zijn beklag over het feit, dat zijn .vloot mach teloos was geworden aan een beschermend luchtwapen Er was weinig of geen samen werking^ met de Luftwaffe, ver klaarde hij, en hu .voegde eraan toe: ..Het was onzinnig, te den ken, dat men met succes een zee oorlog zou kunnen voeren zonder luchtmacht. ijiet alleen dat er veen verkenningsvliegtuigen waren doch wij hadden ook geen ge vechtsmachines". In het groote memorandum be treffende het rijk over onze Oost* grens verklaarde de Nederlandsche regeering, dat het proces der cul- tureele verwording in Duitschland haar met ernstige zorg vervult. Van oudsher is Nederland met den Franschen, Engelschen en Duitschen geest in aanraking geweest. Het heeft den cultuurstroom dezer drie landen weten te verwerken, zonder in navolging te vervallen Ander zijds heeft ons land op de cultu- reele ontwikkeling der omliggende landen mede invloed gehad- Overigens is er goede grond voor de gedachte, dat Nederland tot dit herstel een eigen belang rijke bijdrage zou kunnen leveren. We zijn daarnaar een weinig be- nieuwd, aangezien we zelf hier nog al een en ander hebben op te knap pen, welk regeneratie-werk nu juist niet vlot verloopt. Dan is er nog de ervaring van naa-perij, die voor den oorlog reeds tot menigen gerechtvaardigden aan val van kunstenaars en geleerden aanleiding was in verband met 't in halen, befuiven en duur betalen van buitenlanders, terwijl onze eigen menschen werden voorbijgeloopen of naar Sociale Zaken afd- steun werden verwezen. Wij, Nederlanders, zullen moeten beginnen ons zelf te zijn. En daar op lijkt het heelemaal niet. Ons bondgenootschap veroorzaakte 'een veramerikaniseering en verengel- sching in verscheidene sectoren van ons leven. Men breekt den nek over Engelsche woorden, uitdruk kingen en namen. Men is „in love", men „kisst" maar ondergeteekende wordt crazy" van al die neger- Engelsche versjes Elke band draagt een Engelsch etiket. Nog dezer dagen werd voor de radio een walsprogramma aangekondigd. Er Was een nummer bij van LehOtr „het vroolijke weeuwtje". Het nummer werd echter niet met den Duitschen naam „die „Lustige Witwe" geannonceerd, maar met den Engelschen titel ,,the merry wi dow" in uitvoering eveneens van een Engelsch orkest. Het walspro gramma droeg eveneens den Engel* söhen naam van „Waltztime Ik krijg zoo langzamerhand "ei- gevoel in een Engelsch dominion te wonen in plaats van ta ®e!1 eigen, fier en onafhankelijk land. Nederland is 'n laag gelegen streek, doch we moeten niet heelemaal be neden Amsterdamsch peil gaan zakken We zijn niet rijk, maar we behoeven niet zoo armoedig te d°Nederland blijve correct Neder- landsch binnen zijn grenzen met en zonder grenscorrecties. In Holland staat ons huis- Alles kan daar degelijk in orde zijn. al murmelen we niet van sweet home". In verband met het feit, dat de zwarte handel wordt gevoel d'oor de voor particulieren bestaande mogelijkheid om een bepaalde hoeveelheid rookartikelen van el ders in te voeren, en hierdoor voor ons land deviezen verloren gaan, o.a. aan zoogenaamde geschenk zendingen. ziet de overheid zich genoodzaakt dezen invoer ingrij- Intentie voor Zondag 19 Januari: De terugkeer der Oostersche afgescheidenen tot de Ka- tliolieke eenheid. i Intentie voor Maandag 20 Januari: De terugkeer van de Protes- j tanten in Europa tot de H. Roomsche Kerk. HENK VAN DER MAZE. pend te beperken, aldus deelt het ministerie van financiën mede. Terugkeerende reizigers (onder wie worden begrepen scheeps- en vliegtuigbemanningien) zullen nt ingang van 1 Febr. 1947 niet mee# dan 200 sigaretten of 250 gram .gekorven tabak per maand hier te lande mogen invoeren. Voor ge- sahenkzendingen geldt dezelfde be-' perking- Voor zendingen uit met- Europeesche landen treedt deze re geling in werking met ingang van 1 Maart a-s. Evenwel zal in de bestaande re geling voor uit Nederlandsch-India afkomstige repatrieerenden voor alsnog geen wijziging worden ge bracht. In het normale internatio nale reisverkeer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel SO jfram tabak of 50 sigaren zijn vrijgesteld van de heffing van invoerrechten. Theorie en practijk De theorie is MtuUpp^akkdi[fc te komen, reeds .tien of mee adressen .gekweek pnmpsfaffiï tear|nSeM ^an.4?,lbU-nmhedenochtend het werk hervat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1