Akkerbouw R Ufferschaal ]De problemen van den ö/e /m/?£ Byrnes teekent „4 vredes' DE HELD VAN DE PEEL pUsthuum gehuldigd wereld ADIO programma TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Benauwd ooqenblik 'W rv DE GESTOLEN PAGINA 2 ZATERDAG 18 JANUARI 1947 EXPORT, PRIJZEN EN ARBEIDSKRACHTEN Vergadering Vakgroep Akkerbouwers van L. T. B. fOp Het spoor van C.C. TT tt ineer zij een prestatie geleverd Het is steeds de gewoonte bij Ben L.T.B., om naast de algemeene vergadering speciale vergaderingen tvan de vakgroepen te beleggen. Zoo kwam op Woensdag 15 Janu ari j.l. de vakgroep akkerbouwers van den LT3 in vergadering bij een in hotel ,.Oe Leeuwerik" te Haarlem. De voorzitter, de heer H. A. Giesen, wees in zijn inleiding spe ciaal op de moeilijke positie, van de arbeidsvoorziening op de be drijven en de prijzen voor de pro. duoten, die voor oogst 1947 nog steeds niet zijn vastgesteld. Aan de uitbetaling van den sui kerbieten.oogst 1944 wordt gewerkt Getracht wordt om de artikelen aien en koepeen onder te brengen bij de groep landbouwproducten. Ten aanzien van de inpoldering van de Zuiderzee-polders olijven ■wij op het standpunt staan, dat deze niet moet worden stopgezet, gezien het groote gebrek aan cultuurgrond. De kwestie van een eventueele verhooging van de pachtprijzen ■wordt momenteel bestudeerd, evenals een regeling voor de ver. vreemding en overdracht van landbouwgronden. De vaststelling van de prijzen voor de akkerbouwproducten stag neert weer, daar de productie prijzen aangepast moeten wor e en aan de kosten van een regeling voor ouderdomspensioen voor de 'arbeiders. De plannen van de re- geering gaan momenteel :n de richting dat de suikerbietenprijs wel verlaagd zal worden, even. eens die voor aardappelen, SP881 aal die voor pootgoed, terwijl de prijzen van de granen ook ver laagd zullen worden. Verder bang. er prijsverhooging in de tucn voor peulvruchten en lijnzaad. Ook ten aanzien van den handel in vlas is nu een regeling versche nen, welke inmiddels gepubliceerd, is. De vraag hoe dit tekort aan werkkrachten opgelost kan wor den. heeft ons ernstig bezigge houden. De meest intensieve ge wassen vragen vanzelf den mees ten arbeid, en de vraag n>st di rect of wij het niet moeten aan sturen op meer extensieven bouw Dit laatste zal ernstige conse quenties hebben voor ons geheele volk. Teneinde nu den landbouw te verzekeren van voldoende ar beidskracht is contact opgenomen met het bureau Oogstvocrziening, die voldoende arbeiders garan deeren wil. Hierna werd begonnen met het afwerken van de agenda. Allereerst werd van gedachten gewisseld over de regeling voor Ide consumptie-aardappelen. Hier. uit ek o.rn. dat de klei-aardap- pelen weer tot 26 Januari a.s. zijn vrijgegeven Voor oogst 1947 dient het kwaliteitsverschil tusschen de consumptie-aardappelen beter den prijs tqt uitdrukking te wor den gebracht, dan nu het geval is met oogst 1946. Hierna kwam de ouderdons. pensioenregeling voor de arbei ders ter sprake. Door de vergadering werd erop aangedrongen, dat een premie •worde gegeven aan de arbeiders b.v. in den vorm van text'el of suiker. Dit stelsel wordt bij v. ooi. in de mijnindusrie toegepast, wanneer een bepaalde prestatie is gehaald. Waarom mag dit voor de landarbeiders niet gelden, wan neer zij e hebben Ten aanzien van de opheffing van het tekort aan arbeiders wor den nu plannen uitgewerkt door het bureau O ogs* voorziening en de Stichting voor den Landbouw. Deze plannen moeten goed opgezet worden, en dan is uit de arbeids reserve door middel van een goede arbeidsspreiding nog wel iets te bereiken. Na de pauze hield ir. H. Smeenk secretaris van de akkerbouwcom missie van de Stichting voor den Landbouw een belangrijke uiteen zetting over de problemen, die zich in den landbouw voordoen. De heer ir. Smeenk behandelde eerst de positie van den Neder- landschen landbouw in de geheele internationale structuur, zooals die zich nu aan het vormen is. Wij Ifeven nu nog in een tijd van schaarschte, maar de vrees voor overvloed binnen afzienbaren tjjd is niet denkbeeldig. Momenteel zitten wij in een systeem van vastgestelde prijzen, teneinde, als gevolg van de schaarschte, den consument _te be schermen. Het Landbouw-crisis- fond9 steunt nu den consument met een toeslag van ongeveer f 38 op het levensmiddelenpakket van eiken Nederlander, ongeacht zijn inkomen. Uit een krantenverslag van een door ir. H. Bouman yan de „Rub- berstictolting Delft'' te Rotterdam gehouden lezing over „Plastics"; Spreker verklaarde uitvoerig, hoe ide fabricage der verschillende kunstmeststoffen 'voortspruit uit bun chemische structuur". Professor Wetallus, de wereldbe roemde chemicus uit Emmer Com- pascuum, merkt naar aanleiding hiervan op, dat in dit geval de na tuurlijke meststoffen eveneens tot de „Plastics" dienen te worden ge rekend. „In tegenstelling met de kunst meststoffen, uit welker chemische structuur haar fabricage voort spruit", aldus de geleerde profes sor, „spruit uit de chemische struc tuur van natuurlijke meststoffen de aan ideze stoffen eigen geur voort." Nederlftnd is met zijn landbouw erg kwetsbaar geworden op de wereldmarkt. En toch is onze boeren- en tuindersstand met zijn veredelde productie aangewezen op export. De leuze is: Exportee ren of sterven. De land- en tuin bouw verzorgt momenteel een groot deel van den totalen export van ons land en is dus een van de grootste deviezen-bronnen. Onze positie op de wereldmarkt zullen wij moeten handhaven. On ze productie-kosten liggen hoog, in vergelijking met andere landen. Ook in onze ilmportlanden hebben zich in den oorlog grondige wijzi. gingen voltrokken. Engeland heeft zijn achterstand op land- en tuin. bouwgebied in den oorlog tnge. haald. Amerika heeft zich op de veehouderij-productie geworpen, terwijl ons achterland (oosl.Euro- pa) klein is geworden. Van het allergrootste belang voor ons land is dat Duitschland economisch op de 'been wordt geholpen, en wel zoo snel mogelijk. Spr. gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting, hoe de Stichting voor den Landbouw idenkt over de prijzen-politiek ten aanzien van onze akkerbouwproducten. Hieruit blijkt dat de prijzen gebaseerd moeten worden op de kostprijzen. De productie moet zoo hoog moge. lijk opgevoerd worden. De heer Ir. Smeenk behandelde de kwestie, boe de komende crisis op de wereldmarkt, het beste op gevangen kan worden. Wanneer het tot een internationale rege. ling voor de voedselvoorziening mocht komen dan zal «fit ongetwij feld voor onzen Nederlandschen landbouw ook consequenties met zich medebrengen, ofschoon bet voor ons land van belang kan zijn, dat in elk geval door maatregelen de teelt van granen suikerbieten en andere bepaalde akkerbouw, producten op een loonende basis blijft behouden. Na deze inleiding volgde een uitvoerige gedachtenwisseling. Binnenkort zal weer een alge meene vergadering van de vak. groep akkerbouwers worden ge houden, gezien de urgentie van de vraagstukken, die momenteel aan de orde zijn en waarbij tenslotte de belangen-van een goede voed. selvoorziening voor ons geheele vok op het spel staan. .9? Tijdens een speciale plechtigheid te Washington zal de aftredend® minister van buitenlandsche zaken, van Amerika, James Byrnes, vier van de vijf vredesverdragen nl. del verdragen met Italië, Bulgarije» Hongarije en Roemenië, teekenenk Copieën van de vijf verdragen zijn heden te Washington vrijge geven. Het verdrag met Italië wordt van kracht als de ratificatie door de V. S-, de sovjet-unie, En geland en Frankrijk bij de Fransche regeering wordt gedeponeerd. Het verdrag met Finland wordt van kracht, als de ratificatie door de sovjet.ume en Engeland bij de sovjet-regeering wordt gedepo neerd. Wat Amerika betreft, is de rati ficatie volledig indien de verdra gen met twee-derde meerderheid door den senaat zijn goedgekeurd. Onder de Brabanders en Lim burgers, die op de lijst staan om heden te Maastricht wegens hulp aan geallieerde piloten met de Medal of Freedom" te worden onderscheiden, behoort ook Frits de Bruijn uit Asten. Voor hem die kort voor de bevrijding zijn leven gaf voor het vaderland, is dit een posthume onderscheiding- Frits de Bruijn was reeds vroeg in illegale acties betrokken Hij werkte bij zijn vader, een grossier in boter in het bedrijf; de klanten werden door hem per auto be zocht. Spoedig kwam thfj in con tact met de illegale pers. Het is niet te schatten hoeveel kranten Frits in zijn auto tusschen boter en margarinekistjes, tusschen de wanden, onder de banken en in de gereedschapskist vervoerde. „Trouw", „Parool", ..Je Maintien- drai" en andere bladen kwamen, diank zij hem tot in de verste uit hoeken van de.Peel. Uit dit werk groeide ander werk voort; hulp aan piloten, krijgsgevangenen en andere vluchtelingen, die uit Duitschland ontsnapten en via Ned. gebied een goed heenkomen zochten. Tot het organiseeren van en vervoeren over veilige reisrou tes droeg Frits het zijne bij. Toen werd zijn positie zoo gevaarlijk, dat hij gedwongen was uit het ouderlijk huis te verdwijnen In de dolle dagen van September 1944, toen de Duitschers in groote wanorde bij tienduizenden moor dend eh plunderend langs de Bra- bantsche wegen naar de Duitsehe griens trokken en niemand van de illegale organisatie zich met een voertuig op straat durfde wagen, reeds Frits op een zware Triumph, gekleed in zwart leeren jas en pet, een pistool tusschen dien gordel, met groote snelheid naar Venray- De wegen waren verstopt met voertuigen, tanks en vluchtelin gen. Frits volbracht zijn koeriers dienst en kwam terug. Kort daar na. toen hij met zijn auto op weg was, zag hij op den landweg twee Duitsehe soldaten, die twee meis jes molesteerden en zieh meester wilden maken van de tandem, waarop zij reden. Frits stopte, trok zijn pistool en dwong de Duit schers de handen in die lucht te steken. Na ontwapening beval (hij hun in te stappen. Bij den spoor weg door de Peel naar Venlo, die den landweg bij Griensveen snijdt, schijnt De Bruijn te zijn uitgestapt om te trachten de spoorlijn op te blazen. De gevangen Duitschers hebben toen kans gezien los te ko men en uit de auto te ontsnappen. Waarschijnlijk hebben zij contact met andere Duit&che soldaten ge kregen. Frits werd overvallen en liet het leven onder de slagen van Duitsehe geweerkolven. Door velen wordt Frits herdacht als een groot vriend, een hartelij ke, dappere, onstuimige kerel, wiens voorbeeld zal blijven lich ten. ZONDAG 19 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 K.R.O 9 45 N.C.R.V. 12.15 K.R.O. 17.00 N.C.R.V., 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 10.00 Prot kerkdienst. 11.30 Gram. 12.15 Boek- bespr. 12-30 Septet (13-00 Nieuws). 13.30 Apologie. 13.45 Gram. 14.00 Concert (14.40 Caus.). 15-45 Klaas van Beeck. 16-15 Caus. 16.30 Zeiken lof. 17.00 Prot. kerkdienst. 18.30 V. d- Ned. Strijdkr. 19.00 Gram. 23. De koffer werd in een boekje weggezet en Zwendel liet zich ook lang het trappetje door d'en put naar beneden zakken. Het bleek nu dett zich onder dien draaimolen een soort onderaards-eb gewelf be vond, wat het centrum bleek te zijn van de boosaardige bedoelin gen van de bende van den Di recteur en Zwendel. Deze was intussdhen al pratende met zijn twee kameraden naar een ander vertrek geloopen. Nu was de tijd voor Tim aangebroken om te kij ken, of hij uit den koffer kon ko men. Gelukkig bleken de sloten niet van eien a-1 te goede kwaliteit te zijn. Hij zette zich eens flink sdhrap met zijn rug tegen het deksel en klik, daar sprongen ze dan ook open- Nu. je begrijpt, dat hij vreemd opkeek, toen hij ont dekte, wat het einddoel van zijn avontuurlijke reis geworden Was. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws en sport. 20.00 De gewone man 20 15 Metropole-ork. 20-45 Hoorspel. 2L45 Kwartet. 22.00 Nieuws. 22-20 Avond gebed. 22.35 Zang. 23.05 Klaas van Beeck. 23.30 Gram. HILVERSUM II "(415 en 218 M.) 8 00 V.A.R.A., 10.00 V.P.R.O., 12-00 A.V.R.O., 17.30 V.A.R.A., 20.00 A.V.R.O. 8 00 Nieuws. 10.30 Prot, kerkdienst 12.00 Gram- 12 30 Cans' 12.40 Zang 13-00 Nieuw» 1315 Septet. 13.50 N-S. 14.00 Boekbespr. 14.30 Concert 16-30 Caus. 16.40 Sport. 17.00 V.P R.O. 17.10 Caus. 17-30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws en sport. 18.30 Orkest. 19.00 Radio, lympus, 19.30 Cabaret. 20 00 Actual. 20.15 Opera. 21-45 Hoorspel. 22.20 Muziek. 23 00 Nieuws 23.15 Sky- masters. 23.45 Gram. MAANDAG 20 JANUARI HILVERSUM 1 (301 m) JNCKVÏ 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.30 Morgenwijding. 11,00 Gram. 11,45 Boekbespr. 11,35 Gram. 11,45 Ber. uit Indië. 12,00 Muziek (12,20 Orgel). 13,00 Nieuws. 13.15 Kwintet. 14,00 Caus. 14,20 Kwintet. 14,45 Gram. 15,30 Concert. 16,00 Bijbei. 16,45 Or kest. 17,45 Caus. 18,00 Gram. en Sport. 18,30 v.d. Ned, Strijdkr. 19,00 Nieuws. 19,15 Gram. 19,25 Boekbe spr. 19,45 Caus. 20,00 Bropaganda- avond. 21,30 Gram 22.00 Nieuws en actual. 22,30 Piano. 22,45 Avondwij. ding. 23,00 Gram. 23,10 Mandoline. 23,40 Gram. HILVERSUM IX (415 en 218 m) AVRO. 7,00 Nieuws, gymn. en gram. 11,00 Caus. 11,45 Gram. 12,00 Muziiek. 12,30 Gram. 13,00 Nieuws. 13,15 Or kest. 13,50 Orgel. 14,20 Lezing. 14,35 Cello. 15,öO Gev. progr. 16,30 Piano. 17,00 .v.d. Padvinders. 17,15 Caus. 17,30 Musette. 18,00 Nieuws. 18,15 Gram. 19,00 Caus. 19,15 Skymasters. 19,45 Lezing. 20,00 Gevar. prog. 21,20 Hoorspel. 22.00 Muziek. 22,35 Gram. 22,45 Lezing. 23,00 Nieuws. 23,15 Jazz. 23,45 Gram. 8) door Douglas Grey Ik hoor bet later wel van u dok ter antwoordde Flinero, hem vaarwel wuivend. Uw medisch on derzoek kan slechts één resultaat hébben. Vraag het maar aan Suer. Va. Hij zal u vertellen, dat het over. duidelijk een moordgeval is. Dat is zoo, zei Garcia, toen ze Op straat waren. De vraag is SlechtsWie is de moordenaar? En dat hoop ik te vinden. Maar Tannacht niet meer. We gaan nu alle drie naar bed. Daar is een bus Voor de Rambla Santa Monica. Kom «nee, jongens 1 V. De amateur-detective. Er is een expresbrief voor u, Xnijnhcer, zei de huisknecht van Flinero, toen hij het drietal open deed. Een uur geleden gebracht. Ik heb hem op uw schrijftafel gelegd. In orde, zei Flinero. En nu naar bed. Het Is al bijna twee uur, Vanavond doen we niets meer, wat er ook gebeurtEen uur geleden gekomen?Dan moet het wel dringend zijn. Of misschien verbeeldt de afzender zich dat maar. Terwijl Flinero lenig de trap op. liep, fluis ter-die Ortega tegen Gar. cia: De baas laat zich toch niet gauw van streek brengen. Het zou me niet verwonderen, als het een nieuw geval was, waarvoor ze hem dadelijk noodiig hebben. Dat zal hun tegenvallen. Maar daarin vergiste h(j zich toch. Het briefje was kort, maar scheen zoo openhartig, dat Flinero zijn wenkbrauwen optrok en er bij ging zitten om het nog eens over te le zen, Heb vernomen, dat C. C. de hand heeft in geval Kitura. Kom da. delijk. Dat was allesgeen ondertee- kening; geen adres. De detective las het nogmaals. Hij hield het papier tegen het licht om te zoeken naar een watermerk. Het was doodgewoon papier. waarschijnlijk afgescheurd van een grooter ve]^ want een der zijden was ongelijk en vezelig. Ik ga er op uit, zei hij plot. seüng. Hij nam zijn hoed op en vervolgde: Jullie hoeft niet op te blijven. Ik denk dat ik niet meer dan een uur wegblijf, misschien korter. Het is een boodschap van Calderon, Als h(j zelf niet op zijn kantoor is, kom ik dadelijk terug. Ik moet het met hem persoonlijk afhandelen. Dat is het Oostersohe Informa tiebureau, niet waar? vroeg Garcia, Dat is het schrift van Calderon zelfDan zult u hem daar we| vinden. Ik zou graag meegaan. Ik ga alleen, antwoordde Fline ro kortaf en vertrok. Het kantoor van het Oostersche Informatiebureau bevond zich op de zesde verdieping van een hoog en smal gebouw in de buurt van de Ramlbla Santa Monica, Eén lift was 's nachts in werking, doch Flinero moest den liftbedien. de in het sousterrain, waar hij zat te dutten, gaan wekken. Het duurde bijna drie minuten, voordat de man -goed wakker was en Flinero naar boven bracht. Goeienmorgen Flinero, zei een kleine man met een rattengezicht achter een bureau gezeten. Kom bin nen, wil je? De detective keek de kale wacht kamer rond en stapte het daarachter gelegen privékantoor binnen. Is er «demand in die kamer, Calderon? vroeg hij. Kijk zelf maar, was het korte antwoord, Flinero deed het en kwam daarop bij Calderon binnen. Maar hij zat nog nauwelijks tegenover hem, toen de lift weer zoemde en het deurtje met een s<mak dichtgegooid werd, Het volgend oogenblik \trad een vrij groote man in de.kleedij van 'n wel gesteld zakenman, met handschoenen en duren hoed, binnen, knikte tegen Galderon en begaf zich naar een zij kamer. Daar het tiwee uur 's nachts was, leek het wel een beetje vreemd, dat iemand zoo binnen kwam, alsof het midden op den dag was. Och, Manuelo, rietp Galderon, op den gong naast zijn bureau slaande De groote man die jas en hand schoenen uitgetrokken had, kwam uit de zijkamer terug. Mag ik even voorstellenDon Manuelo de Montero Moreno senor FlineroDon Manuelo heeft zich kort geleden met mij geassoci. eerd. U kunt even vrijuit met hem praten als met mij. Don Manuelo glimlachte en stak den detective zijn blanke hand toe. Met relluidende, beschaafde stem zei hij: Iedereen kent el senor Flinero natuurlijk. Zeker hier in Buenos Aires, waar ieder een van zijn "werk op de hoogte is Ik verheug me ten zeerste, voorgesteld te miogen woeden aan een meester in het vak, waarin ik me heb durven indringen. Ik voel hartstochtelijk veel voor het op lossen van igroote crimineele raad sels, al ben ik diaiarm slechts een amateur. Het zal me een groot voorrecht zijn, ai is het ook slechts van verre, met hem mee te mo gen werken. Hij liet de hand van Flinero los en boog hoffelijk. En toen Flinero weer was gaan zitten, nam hij een stoel en zette dien zoo, dat hij Flinero in het gelaat kon zien. Calderon had zijn eleganten com pagnon ietwat ongeduldig aange keken en hij begon kortaf: Je weet immers ook van den moord, vannacht op Kitura gepleegd, Ma-» nuelo? Don Manuelo knikte en streek met een geparfumeerden zakdoek langs zijn voorhoofd, als had hij het erig warm. Mijnheer Flinero is er al ge weest, vervolgde Calderon. Hij en inspecteur Suerva hebben de mis daad bepraat en een zekere Leon Caleja zit in de cel. Suerva acht hem schuldig Mijnheer Flin-erto niet. Flinero keek onwillekeurig naar den .kleinen man, die op zulk een geheimzinnige wijze op de hoogte was gekomen, van wat er in den antiquiteitenwinkel voorgevallen was en zelfs wist, hoe Suerva en hijzelf tot geheel verschillende conclusies waren gekomen. Calde ron vervolgde met onbewogen stem: „Caleja had bij zijn arresta tie een paar gouden horloges en zilveren lepels bij zich. Er was echter een bronzen offerschaal in de safe geweest roet een grooten smaragd, een antiquiteit van on noemelijke waarde. Die schaal is ver weren en Caleja beweert, er niets van af te weten CWordt vervolgd) l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2