Morgen „verkiezingen in Polen film van GEMISTE KANSEN Nederland wordt 28 Januari gehoord RAMADIER kabinetsformateur „GOING MY WAY" Kard. Villeneuve TERREUR TEGEN DE OPPOSITIE Maar deze is vol goeden moed Inmiddels bespreekt Den Haag den handel met Duitschland NAAR EEN COALITIE- REGEERING KABUS INFANTIEL, doch toerekenbaar WEINIG VERANDERING PAGINA 4 ZATERDAG 18 JANUARI 1947 zingende kapelaan Bin a Crosby als de liet zal ons, Nederlanders, wel nooit gelukken, de mentaliteit der Ameri „DE ZEEHAVIK" Errol Flynn's avonturen op zee „HET TEEKEN VAN ZORRO" Vermomde cowboy-film In vele hoofdsteden zal een zucht van verlichting opgaan, als morgen eindelijk de verkiezingen in Polen achter den rug zijn. Want Londen, Washington, Mos kou en Warschau zijn het nota wisselen over de vraag, of deze verkiezingen vrij en zonder re- geeringsterreur gehouden worden, klaarblijkelijk hartgrondig moe. De zaak is overigens heel dui- deijk. Deze volksraadpleging ge schiedt volgens een uitermate in gewikkeld systeem de uitslag zal eerst op het einde van de maand bekend zijn en de re geering, vooral de communistische groep er in, organiseert de ge- heele aangelegenheid op de wij ze, welke we van de Oostelijke democratie gewoon zijn: de oppo sitie wordt op de hardste wijze geterroriseerd; honderden voor aanstaande leden van de boeren partij van Mikolajczyk zijn ge vangen genomen of vermoord; op de bevolking wordt een geweldige druk uitgeoefend om op de re- geeringspartijen te stetamen. De Poolsche regeering is waar schijnlijk wel de grootste van ge heel Europa; zij telt niet minder dan 21 ministers en 44 onder-mi nisters. Van de 21 ministers be- hooren er 6 tot de communistische partij, en 6 tot de socialistische; de afgescheiden, pro-regeerings boe rengroep heeft 3 zetels, de oor spronkelijke boerenpartij van Mi kolajczyk Ode echte oppositie-par tij) eveneens 3 en de democrati sche partij 2. De katholieke arbei derspartij heeft geen officieelen ze tel, maar een van haar leden ver vult de functie van minister van voorlichting. Deze ,,voorloopige" regeering gevormd in Juni 1945, is een com promis tusschen drie groepen: het Pioolsche patriotten-comité, dat tijdens den oorlog in Rusland werd gevormd; den nationalen verzets- raad, die in Polen zelf de Duit- schers bestreed:; en de Poolsclïe regeering in Londen, welke door 'geen land meer officieel wordt er kend. Ofschoon dus practisch alle Poolsche partijen in hiet kabinet zijn vertegenwoordigd en de mi nister-president zelf een socialist is, is de communistische invloed absoluut domineerend. Die nabij heid van Rusland is daarbij een belangrijke factor, maar ander zijds hebben ide communisten be slag gelegd op de voor Polen 'meest strategische portefeuilles: openbare veiligheid, industrie, bui- tenlandsche handel en scheepvaart heroverde gebieden en voedselvoor ziening; bovendien vervullen drie van de krachtigste communistische persoonlijkheden de functies van vice-premier, staatssecretaris van den premier en vice-minister van buitenlandsche zaken. Dat de communisten hun over- heerschende macht niet willen prijsgeven, spreekt wel vanzelf. Heeft de boerenpartij van Miko lajczyk kans bij werkelijk vrije verkiezingen een zelfstandige meer derheid behalen? Het antwoord kan slechts luiden: ja; in dat ge val zou ze een overweldigende De Commissaris der Koningin, baron de Vos van Steenwijk linksen kolonel Odé van den mijnenopruimingsdienst nemen de verwoestingen in oogew schouw meerderheid verkrijgen; met alle gevolgen van dien: voor het com munisme in Polen en voor de in ternationale positie van Sovjet- Rusland. De communistische partij be- stiijdt de oppositie met gruwelijke middelen, maar de boerenleider, een partij, wtelke voor het over- groote deel uit katholieken bestaat hoeft den strijd niet opgegeven. Zijn redevoeringen, 'vooral die welke hij Maandag jl. voor de Warsehausche radio hield, blijven optimistisch. En bijna vermetel klonken de woorden: „De vrijheid van den mensch staat bij de ver kiezingen van Zondag op het spel} de vrijheid van spreken, de vrij heid van drukpers, de gewetens» vrijheid. Zonder deae vrijheid is het leven niet waard geleefd te worden." Of de terreur en de regen van doodvonnissen en executies, wtelke de laatste dagen van Polen is ge komen, 't naar vrijheid dorstende Poolsche volk zullen afschrikken* weten we niet. Maar de Polen zijn niettegenstaande eeuwen on derdrukking steeds strijdvaardig gebleven. Daarom zijn verrassingen bij de verkiezingen, als de telling eerlijk geschiedt, verre van uitge sloten. De speciale plaatsvervangers der groote vier voor Duitschland heb. ben gisterenmiddag de agenda voor het hooren der kleinere ge allieerde mogendheden veranderd. Polen zal nu op Maandagmiddag 27 Januari worden gehoord, Neder land Dinsdagmiddag 28 Januari. I In tusschen zullen d.e bespre kingen in Den Haag inzake de i economische betrekkingen tusschen Nederland en de geallieerde Britseh. Amerikaan soke zones op Maandag 20 Januari beginnen in plaats van op 23 Januari, zooals I oorspronkelijk was bepaald. Intusschen meldt een ,,A.P." be- i richt uit 'Berlijn: Een delegatie van het gezamen lijke export-import agentschap van de samengesmolten Amerikaansch- Tyrone Power in de nieuwe Amerikaansdhe film Het Teeken van Zorro" zonnige Californië, toen daar de warmbloedige Spanjaarden nog heer en meester waren. Tyrone Power en Basil Rathbone schermen er in deze film lustig op los, terwijl de corpulente Eugene Pallette de voor hem wel onge wone rol speelt van een uiterst militanten monnik, die zoo uit een der verhalen van Walter Scott kon zijn weggeloopen. Deze film is door niemand min der gemaakt dan door Rouben Mamóulian die o.a- een film als ,,Dr- Jekyll and Mr. Hyde" op zijn naam heeft staan en tal Van mar kante trekjes verraden, dat hij zijn stiel nog niet beeft verleerd, hoewel wij hem gaarne een meer serieus scenario hadden zien ver filmen. Zij, die van avonturen en op winding houden, kunnen hun hart aan „Het Teeken van Zorro" op halen De nieuwe president van Frankrijk, Auriol, heeft den so cialist Paul Ramadier, opgedragen een regeering te vormen. Het is de bedoeling, dat Rama. dier zijn regeering Dinsdag a.s. aan de assemblee voorstelt, Ramadier is een parlementaire fi. gluur met 20 jaren ervaring. Hij is verscheidene tnalen minister ge. weest, o.m. van voedselvoorziening in het kabinet van de Gaulle en van justitie in het kabinet van Blum. Ramadier zal trachten een coali- tie.regeering op 'breede basis te vormen. Hieraan zouden deelnemen communisten, socialisten, M. R. P-, radicalen en gematigde rechtsche elementen. In politieke kringen verluidt, dat Léon Blum misschien, de positie var minister van, 'staat zal aanvaar den. Britsche zone van Duitschland zal Zondag in Den Haag aankomen voor het voeren van handelsbespre kingen met de Nederlandsche re geering, aldus werd Vrijdag te Ber lijn bekend gemaakt. Er wordt reeds eenige handel gevoerd tusschen Nederland en de Amerikaansche zone van Duitsch land. De Nederlanders koopen er hoofdzakelijk verfstoffen. In een ingediend medisch rap port wordt verklaard, dat Sieg fried Kabus. die beschuldigd wordt van bomaanvallen op het militaire hoofdkwartier en. zuiveringshof te Stuttgart, lijdt aan „geestelijk in fantilisme". Zijn intellectueel peil is dat van een achttien-jarige, al dus het rapport. Dr. Wilhelm Scherz, die het .p- port indiendie, voegde er aan toe, dat naar zijn meening Kabus niet in dien zin geestelijk onvolwaardig of krankzinnig is dat hierdoor ver. zachtende omstandigheden kunnen gelden. Weerver,wachting medegedeeld; door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: In den nacht en vroegen och tend: hier en daar nevel of mist, weinig wind, temperatuur om. het vriespunt. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenvel. den afgewisseld door lange pe rioden mi', t zonneschijn, vrij zacht voor den tijd' van het jaar; imatig toenemende wind tusschen Zuidwest en Zuidoost. 19 Jan.. zon op 8.39 uur, onder 17.03 uur; maan op 6.49 .uur, on. der 14-13 uur. 20 Jan.: zon op 8,33 uur, onder 17.05 uur; maan op 7.47 uur, on- der 14.58 uur. kanen volkomen te begrijpen. Hun opvattingen van humor en sentiment hun waardeering van personen en zaken, hun kijk op het leven zelf verschillen zoozeer van de onze, dat er wel altijd een onoverbrugbare kloof tusschen zal blijven gapen. schijnbaar oppervlakkige en sport, lievende jonge priester het ver trouwen van zijn bisschop zijn pastoor en zijn parochianen weet te winnen, over de grondigheid, waarmee hij dank zij 'het zingen van een enkel liedje, een jeugdig paartje van het zondige pad terug, brengt en over de vlotheid, waar mee hij in een oogwenk de schul. den van zijn kerk weet af te los sen maar tenslotte is die toeschou wer geen beroemde Amerikaansche crooner of producer van een ..mu sical". Want veel meer dan een zeer onderhoudende èn senti, menteele „musical" is Going my way" niet geworden. Toch heeft deze film in Amerika een groot succes gehad en ook in ons land zal dat ongetwijfeld het geval zijn, omdat zij zich aanpast aan den smaak van een publiek, dat tevreden is met wat goedkoope grappigheid en een flinke dosis •sentimentaliteit. F. Te Alhambra nabij Los Angeles is Z. Em» Kardinaal Villeneuve, aartsbisschop van Quebec, overle- ïa(* 2*ck w_egens ziekte in net klooster te- Alhamib-ra terugge^ trokken. De Kardinaal is 63 jaar oud geworden,. Kardinaal Villeneuve was op 2 Nov. 1883 te Montreal geboren. Op 25 klaart 1907 ontving hij de pries terwijding en op 11 September 1930 w>erd hij tot bisschop van Gravel- bourg (Can), geconsacreerd. Deze zetel verwisselde hij met den aartsbisschoppelijken zetel van Quebec op 11 December 1931. Tij dens het consistorie van 13 Maart 1933 benoemde Z H. Paus Pius XI hem tot kardinaal. De overleden Kerkprins (maakte o.m. deel uit van de H. Congrega tie der Sacramenten, van het kerkbestuur van St. Pieter, van de Bijbel-commissie en was lid van de pauselijke academie. De pastoor (Barry Fitzgerald) en zijn jonge kapelaan Bing Crosbyin de Amerikaansche film Going my way Intusschen is het die itypisch- Amerikaansche mentaliteit, welke het ontstaan van een film als „Going my way" met in de hoofd, rollen Barry Fitzgerald en Bing Crosby als de oude pastoor en zijn kapelaan mogelijk heeft gemaakt. Waar de Fransche film vaak onze oprechte bewondering af dwingt door haar vorm, terwijl de levensmoede, fatalistische inhoud onzen wrevel opwekt daar is bij deze Amerikaansche film het te. genovergestelde het geval Kan men zich een interessanter BcenarflS voorstellen dan dat van tde film „Going my wiay"? Een jong priester cïe het volle vertrouwen van zijn bisschop geniet wordt naar een groote stadsparöchie in oen niet al te weelderige buurt gezonden om zich met de leiding ervan te belasten, daar de oude pastoor niet langer tegen zijn zware taak is opgewassen. Met vol. Ie energie zet hij zijn schouders onder den last die hem is opgelegd. Door zijn beminnelijke en tactische optreden weet hij het vertrouwen Van zijn pastoor die hem aan. vankelijk als een lastigen, licht- zinnlgen indringer beschouwt van de parochianen en vooral van de verwaarloosde jeugd te winnen- Met behulp van een door hem op. gericht zangkoor weet hij zelfs de grootste belhamels aan zich te bin den en zijn kerk van den zwaren schuldenlast die er op drukt, te bevrijden. Welk een mogelijkheden biedt zulk 'n scenario niet, als zij waren opgelost in den geest van de Fran, sche film „Gekooide Jeugd", waar aan „Going my way" sterk'herin, nert. Maar tevens welk een massa gemiste kansen! Het probleem van de zielzorg en het vraagstuk van de verwaarloosde jeugd zijn vol komen op den achtergrond gedron. gen om den grooten ster Bing Crosby, den beminnelijken on- weerstaianbaar.jongen en sportie- ven kapelaan met de fluweelen stem, te pas en te onpas zijn liedjes te doen 2lngen. De meeste van de vele en vaak geestige grapjes zijn alleen maar grapjes omdat er een paar eer waarde heeren geestelijken bij be trokken zijn, al' gaat het dan ook nooit te hunnen koste. Integen deel, beiden wonden zoo voorge. steld dat de volle sympathie van 'het publiek naar hen uitgaat. Trou wens, dat er iets is dat ons met deze film kan verzoenen is het het uitmuntende spel van Barry Fitzgerald als den ouden, moppe. renden pastoor met 't gouden hart en den oolijken glimlach. De wat meer nuchtere toeschou wer zal zich wellicht verbazen over het gemak, waarmee een 1 Wan een geheel ander genre is >,De .Zeehavik" (Sea Hawk) een avonturenfilm van Michael Curtiz met Errol Flynn, Claude Rains en Brenida Marshall in de hoofdrollen. De film laat ons onder het bewind ,van koningin Elisabeth deelnemen aan de avonturen van de Engetsche Eeeschuimers in hun bloedigen Strijd tegen Spanje. Staaltjes van adembenemende massartgie f bij ihet enteren en veroveren van schepen wisselen af met opwin, dende degengevechten waarbij Errol Flynn ziich wederom een meester in het hanteeren van dit ridderlijke wapen toont. Een film zonder pretenties, vol Errol Flynn en Claude Rains kruisen de degens in „De Zeehavik" vaart en spanning, welke één ding gemeen heeft met „Going my way": zij is door en door Ameri- kaansöh, vooral wat betreft de op. vat-ting, die de Amerikanen blij ken te hebben van een figuur als koningin Elisabeth van Engeland, gespeeld door Flora Robson. Met de nieuwe Amerikaansche films, welke sinds het begin vpn dit jaar in de Nederlandsche bioscopen zijn verschenen, hadden wé den terugkeer verwacht van de oude, maar altijd weer nieuwe en aantrekkelijke cowboy-film. Niet de soort koeien-opera met zingende cowboys en dansende paarden, maar de echte cowboy film, vol hard rijdende, snel-trek- kende en feilloos schietende koeien jongens, booze mannen en onschuldige, lieftallige meisjes, die in doodelijken ren op den rug van een edel ros in veiligheid worden gebracht. Oogenschijnlijk zijn we in deze verwachting teleurgesteld, maar bij pader toe zien en als we de moeite nemen, om door de vermommingen heen te kijken, blijkt de cowboy-film wel degelijk te zijn teruggekeerd. Alleen hebben de cowboys nog schilderachtiger kleedij gekregen en zijn hun in dezen tijd van bren- en stenguns te ouderwetsche zes schieters door een nog ouder- wetscher wapen den degen vervangen. Maar de paarden zijn dezelfde gebleven: even edel. even snel en even vurig. Maakten we enkele weken ge leden kennis met „De Tweeling broeders", een „cowboy"-film. die op Corsica speelde, thans is het Het Teeken van zörro", een ver haal vol paarden, degens en dap perheid. dat zich afspeelt in het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4