Geheim van Van Meegeren De „Lilian" bewoog maar kwam niet vlot BIDDAG of methode der oude meesters Oostenrijk „m behandeling" Hemddi beweert het laatste en maakt een copie van de Anatomische les99 De „Kardinaals collecte" ZATERDAG 18 JANUARI 1947 PAGINA S voor onze vervolgde geloof sgenooten. HOOP OP SUCCES NIET OPGEGEVEN Het bericht, dat het proces tegen den. kunstschilder Han van Meegeren in Mei a.s. zal worden gevoerd en dat het nieuw ingestelde chemisch onderzoek zou hebben uitgewezendat de veelbesproken doeken geen origineele Vermeers zijn, valt ■toevallig samen met het vervaardigen van een copie van Rembrandt's „Anatomische les", welke op het oogenblilt in het Mauritshuis in Den Haag wordt gecopieerd door den Hon- gaarschen kunstschilder Laszló Hernadi. Werkwijze der oude meesters Hernadi, voornamelijk portret schilder, die reeds jaren in Hol land leeft en werkt en hier voor treffelijke portretten heeft ge schilderd, heeft een uitgebreide studie gemaakt van de werkwijze der oud-Hollandsche meesters. Ge deeltelijk hebben wü deze werk wijze reeds uiteengezet in ons blad van Zaterdag 4 Januari, waarin wij een beschouwing gaven over de tentoonstelling van de Academie der K-K. Leergangen in Tilburg, waaraan de heer Hernadi als do cent voor de schilderklasse is ver bonden. Hy gaf ons daar als zijn visie op de werkwijze der oude ®t.*9ttrs' dat deze hoofdzakelijk rdeverven gebruiken waarbij men wel bedenke da deze niet op alle stofuitdrukking van toepassing waren. Bij. het afmaken werden Veelal ook andere lichtere kleuren gezeigd welke dunner werden aan gebracht. Hierdoor zouden ook de kleuren veel beter in hun oor spronkelijke helderheid bewaard blijven. Dat van Meegeren door allerlei slechts hem bekende chemische toepassingen Vermeer zoo voor treffelijk zou hebben kunnen imi- teeren verwierp Hernadi ten eenen male. Om dit te bewijzen vatte hij het plan op een copie te maken van de „Anatomische les" van Rem brandt, waaraan hij tot nu toe naar zijn zeggen ongeveer honderd vijf tig uur 'heeft gewerkt. En ieder, die het wil kan hem Vrijdags en Zaterdags bezig zien aan dezen ar beid in het Mauritshuis te Den Haag. De bolle spiegel Er is nog iets .anders, zegt Her- liitdi, dat den opgang van zoovele groote meesters in de zeventiende eeuw verklaart en dat is het ge bruik van den bollen of Neuren- bergschen spiegel. De bijna verbijs terende natuurlijkheid van toon, vormgeving en kleuren (o-a. blauw en geel) kon alleen ontstaan, öoor- dat Vermeer evenals Gerard Dou en Frans van Mieris, volgens Her- n&di gebruik zouden hebben ge maakt van dezen bollen spiegel, waarbij zij met hun rug naar het model schilderden en vanuit den spiegel copieerden. Deze bolle spiegels, zegt hij, ver gemakkelijkten het schilderen ui termate door het verkleinen van hef beeld, het donkerder worden van den toon, de scherpe, gave tiee- kening en hèt geweldige perspec tief. Sommige kunstenaars staan zeer critiscth tegenover deze werk wijze en stellen haar niet bijzonder hoog. Persoonlijk kan men het ef fect van den bollen spiegel con troleeren In z.g. spion, die soms aan het stuur van een fiets is be vestigd. Nu is het, aldus de heer Hernidi, ®en onmiskenbaar feit, dat een doek van Vermeer nooit die diepe ontroering vermag op te roepen. Wolk® hijvoorbeeld een doek van Rembrandt geeft. Men mist er in het blootleggen van de ziel, de stuwkracht door de idee. Jan Ver meer van Delft was bij zijn tijdge- «looten niet bekend; schrijvers uit zijn tijd van boeken over kunst Vermeiden den schilder niet. Dat deze bolle spiegels werke- h'.. werden gebruikt valt te be- Ï'J™ uit een citaat uit het Groot schilderboek van Gerard Lairesse, «1^5 een hoofdstuk voorkomt Besteld: Middelen om alle zwaare Bouwgevaarten, Beelden, Boo- men, als anders, na het leven, in hunnen volkomene en natuur- Iyke verkorting, te tekenen. Men leest daar hef volgende: ..Dewyl het gemeenlyk ge beurt, wanneer de natuur ons schynt te begeeven, en haare gunstige hulp niet meer by te zetten, dat wy dan onze toe vlucht tot het vernuft neemen, om middelen te verkrygen door de welke wy het gebrek kennen herstellen en deze schade vergoeden; zo is het my, in het schilderen der Zol- derwerken, mede gegaan. Na veele moeite tevergeefs, en veel wroetens onnuttelyk aan gewend te hebben, om na hef leven alles te mogen tekenen, heb ik eindelyk dit volgende middel ontdekt, 'tgeen my ruim de schade, door het vergeefs blokken, vergoed heeft; zijnde het zelve zeer goed in alle Stukken met laage horizonden; gelyk men door het gebruik zal bevinden. Ik neem dan tot voorbeeld, dat ik het Stadhuis van Am sterdam, ja al was het drie maal zoo hoog, en dat zonder op te kyken, wil tekenen.. Qm dit te doen verkies ik een af- standtg wydte van het zelve tot op acht of tien voeten, meer of min na vereisch der zaak. Vervolgens neem ik een rondglazige spiegel, die con vex of verhoeven gesleepen is, omtrent een voet groot in de diameter of middelsnydinge, welke in de Neurenburger winkels wel gevonden worden. Stelt deze tegen het binnenste des deksels van uw tekenbord of portefoly. Maakt dat gy de zelve overeind kunt zetten zomtyds wat achterover, na dat gy die dingen van onderen en hooger wilt zien. Dus na dert men het opengeslagen portefoly en met de rug na het voorwerp gekeerd, tot op zulk een afstand, als gij 't ge bouw, den boom, of wat het zij begeert in zyne vertooning te hebben. Dit tekent men ver volgens uit de spiegel alzo na; of men modelt het op wit of blaauw papier. Dit middel is zeer bekwaam om allerhande groote werken in naauwe plaatsen of straa- ten af te modellen, ja twintig of dertig huizen beffens; als mede voor de Landschapscihil- diers tot het modelleeren op het land, ja heele landstreeken met steden en dorpen, water, bosschen, bergen, en meer, van het oosten tot het westen, zonder zyn hoofd te roeren, noch zyne oogen om te draaijen. 't Is mede zieier na- tuurlyk en gemakkelyk voor die de Perspectief Optica in den grond niet verstaan." En in het „Beknopt verhaal Van het. Leven der vermaardste schil ders" In 't Frans beschreven door den Heer de Piles. En in 't Neder duits vertaald door J. Verhoek. Uitgegeven t' Amsterdam By Balthasar Lakeman, Boekverkoper 1725 lezen wij: „Gerard Douw van Leyden, is Discipel van Rembrandt ge weest, en al hoewel zyn ma nier van schilderen zeer ver schillende is van die van zyn Meester, nogtans is ihy aan hem de kennis schuldig van de voornaamste konstregels het Coloriet betreffende, hij schil derde in 't klein in ülyverv, en zyn figuurtjes die in 't ge meen niet boven een voet groot zyn, zyn zo uitvoerig ge- schildert8 als ofze zoo groot als de Natuur waren Hy deed niet als naar het lieven dat hy in een ronde of bolle spiegel beschouwde. En hetzelfde zegt dit werk van Francois Miris: „Hy bediende zig zo als Douw van de bolle Spie gel. De Anatomische les Dit alles verklaart volgens Her nadi de mogelijkheid van een per fecte copie, waarbij het niet strikt noodzakelijk is, dat ook de imi tator den bollen spiegel weer zou hebben gebruikt. Hernadi zelf heeft zich nu een zwaard'STe opga ve gesteld. De „Anatomische Les" van Rembrandt stelt hoogere ei- schen, en daarbij komt, dat hij niet de beschikking had over het fijne linne, dat de oude meesters gebruikten en zich tevreden moest stellen met een grof korrelig lin nen, waardoor de onderlaag van aardeverven veel dikker moest worden aangebracht om een nauw keurige copie te kunnen vervaar digen Het zou bij dezen stand van za ken, nu het bericht gepubliceerd is, dat de gewraakte schilderstuk ken niet als origineele Vermeers zijn te beschouwen, interessant zijn indien van Meegeren zijn geheim prijs gaf om dit met de ideeën van den kunstschilder Hernadi te kun nen confronteeren. Maar reeds een goed geslaagde copie van de „Anatomische Les" zou een belangrijke aanwijzing in deze richting kunnen beteekenen In vele landen en niet alleen in die, welke onder bolschewistische heerschappij levenstaan zijdie in Christus gelooven en Hem ook in het openbare leven willen doen heerschen, aan vervolging en zwaren druk bloot. Vaak moe ten zij hun moedig geloof met den dood, nog vaker met ar moede en ellende „boeten". Hoe gaarne zouden wij iets voor hen doen om hun leed te verzachten, om een einde aan hun lijden te maken. In vele opzichten zijn wij machteloos; maar één machtig middel hebben wij: het gebed. Daarom was het een prach tige gedachte den dag van morgen tot een Biddag voor onze vervolgde geloof sgenoo ten" te proclameeren. Wij behoeven onze katholie ken nauwelijks aan te sporen zich morgen voor deze inten tie in H. Communie en vurig gebed te vereenigen, opdat God onzen strijdenden broe ders en zusters de kracht geve Zijn Naam uit te dragen in een wereld, welke zich van God en Zijn Christus wil Losmaken. Eén in den strijd, één in het gebed, één in de zegepraal. F. C. baron van Aerssen, wiens benoeming tot Ned. ambassa deur in China te verwachten is. De plaatsvervangers der vier mi nisters van buitenl. zaken, die het ontwerp-verdrag met Oostenrijk be handelen, maakten gisteren op hun tweede vergadering opnieuw goede vorderingen De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan de groote lijnen van het verdrag. Een speciale commis. sie zal de p-eambule opstellen. 'Hierin worden alleen historische feiten gegeven, zonder vermelding van goed- of afkeuring. Het eigenlijke verdrag zal een politieke, militaire en economische afdeeling bevatten. De ontwerpen voor de politieke afdeeling moeten a.s. Maandag ter bespreking worden aangeboden. De kleinere geallieerde landen zullen alleen met toestemming van den betrokken auteur inzage 'van bepaalde documenten kunnen krij. De plaatsvervangers komen Maandag weer bijeen. Zuid-Afrika heeft den raad van ministers en den plaatsvervangers verzocht nau. wer, dan thans in de bedoeling ligt, samen te werken met de landen, die actief aan den oorlog tegen de asmogendheden hebben, deelgenomen. De collecte, welke is gehouden voor een feestgave aan Z. Em. Kardinaal De Jong hij gelegenheid van zijn verheffing tot hef. Kardi nalaat, heeft ruim 715.000 opge. bracht. Dit geld zal worden be steed voor het herstel en den op. bouw der verwoeste kerken in ons land en aan ieder der bisschoppen is een gelijk aandeel uitgekeerd. Dr. Karl Gruber, de Oostenr. minister van 'buitenl. zaken, is be noemd tot afgevaardigde bij de conferentie der plaatsvervangers van de groote vier voor Oostenrijk. Mten verwacht, dat Gruber a.s. Woensdag te Londen aankomt. Hij zal worden vergezeld door zeven d'eskundigen. Hedenochtend is het eerste continent mariniers te Amster dam scheep gegaan aan boord van de ,,Boissevain", die mor gen naar Indië vertrekt. In de loods werden de mariniers toe gesproken door overste Lange- veid, chef van het corn» (Van onzen specialen verslaggever) Den Helder, Vrijdagavond. Nadat hedenochtend de sleep boot Hudson er niet in wist te sla gen het op den Razenden Bol vast zittende Deensche kustvaartuig „Lilian" vlot te sleepen, werd he denmiddag een nieuwe poging ge daan onder het wakend oog van den heer v. d. Hidden, directeur van Smit en Co. persoonlijk, die van den vuurtoren van Huisduinen het reddingwerk gadesloeg. Tijdens den vloed tusschen 2 en 4 uur hebben de „Hudson" en de „Schel, de", die inmiddels ook heeft vast gemaakt, alle krachten bijgezet om het schip in dieper water te krij gen, doch het mocht niet baten. Er kwam geen enkele verandering in de positie van het schip. En zoo keerden allen om vijf uur onver- ridhterzake naar hotel Bellevue te rug, teleurgesteld weliswaar, doch niet hopeloos. Integendeel de heer v. d. Hidden persisteert bij zijn optimistisehen kijk op deze kwestie en de oude ervaren zeerobben uit Den Helder zijn het ditmaal met hem eens. Er is beweging in het schip geweest, dat is gisteren ge constateerd, doch het zal van een samenloop der omstandigheden af hangen, of het schip morgen of misschien pas volgende week zal vlot komen, Tweederde'gedeelte van de beman ning bevindt zich thans aan boord; de overigen, waarvan er sommigen verwondingen hebben opgeloopen, zijn ondergebracht in hotel Van Op Schiphol arriveerde de P. H.T. B. X. met twee kisten, geadresseerd aan Prinses Juliana, bevattende baby-kleertjes, door Ned. vrouwen in Noorwegen vervaardigd. der Linden, waar ook de geheels bagage der bemanning is aangeko men en opgeslagen. Een fijne geste Een-lid is vrij ernstig gewond ir* het ziekenhuis van Den Helder op- g genomen, doch maakt het redelijk j wel. Een inwoner van Den Helder is op de sympathieke gedachte ge- komen den gewonden Deen een.i mooie fruitmand aan te bieden uit j erkentelijkheid voor het feit, dat het dochtertje van den schenker, i dat tengevolge van den oorlog ern- stig ondervoed is geworden, hetH vorig jaar met een Roode-Kruis- Kinderuitzending door 'n Deenschal familie geruimen tijd liefderijk-*, werd opgenomen en met stevigen kost weer heelemaal op dreef werd geholpen! De schenker (heeft op deze wijze den dank van het Neder- landsche volk aan de gastvrije Der nen willen symboliseeren en de ge- wonde Deensche zeeman in het HeL dersche ziekenhuis heeft zich over dit royale en spontane cadeau bij zonder verheugd. Intusschen blijft de „Lilian" het' gesprek van den dag in het stadje waar de jutters, bekende Helderl sche typen, op diverse punten aa» de haven samenigroepen en hui* gemiste kamen oip buit bespreken. Want behalve pijpaarde, heeft dit schip, dat op weg is van Engeland naar Finland, begeerenswaardige zaken aan boord, zooals een niet onbelangrijke hoeveelheid sigaret ten en eenige tientallen splinter nieuwe fietsen, om van eten en drinken maar niet te spreken. Men rekent er op. dat het schip vlot zal komen, ook van de zij da van iden sleepdienst van Smit en Co. In 'den nacht van Vrijdag op Zaterdag zal bij opkomenden vloed tegen drie uur door da „Schelde" en de „Hudson" een nieuwe poging worden gedaan.. Intusschen gelooft men niet. dat deze reeds zal slagen, doch all komt er slechts een nieuwe ver andering in de positie van he® schip,) dat stevig vast blijkt ta zitten, dan is er reeds veel ge wonnen en hoopt men Zaterdag middag opnieuw aan den slag ta gaan. Naar wij vanochtend vernamen, hebben ook in den afgeloopenl nacht de pogingen 0m de „Lilian"" vlot te brengen geen succes gehadj. Niettemin blijven de bergers vol goeden moed. Alleen overwe gen zij andere maatregelen ta nemen. .Vanmiddag om 5 uur is het wee^ hoog water en dan gaan zij op» nieuw aan den slag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5