HAARLEM-NEPTUNUS VERGOEDING voor GEVORDERDE SCHEPEN Olie en grenscorrecties is wellicht beslissend ZATERDAG 18 JANUARI 1947 PAGINA 7 MERKWAARDIGE ONTMOETINGEN SPORTIVITEIT BLIJVE NO. 1 NED. STUDENTEN NAAR ZWITSERLAND OOSTELIJKE KOPCLUBS TEGEN ELKAAR MIDDENVOORS GEVRAAGD NIEMANS WINT IN GLASGOW REGEERING BETAALT 210 MILLIOEN NOG EEN ONGELUK OP „TWENTHE" ZOOALS VROEGER NIEUWE DUITSCHE KLAAGZANG De weersomstandigheden en daardoor ook de gesteldheid der terreinen zijn nog zeer onzeker, maar desondanks is voor a.s. Zondag een vrij omvangrijk voet balprogramma vastgesteld. Al zal er in de regionen der derde en vierde kiassers wei weer een streep door worden gehaald, althans door het grootste deel. wij mogen aannemen dat voor de eerste en tweede kiassers weinig belemmeringen zullen optreden- En dus beginnen we morgen met de tweede helft van de competi tie hoewel hier en daar reeds eer der retumwedstrijden plaat? vonden. (N.B. Het is het reeds twee maal afgelaste programma van T5 December J.I., dat morgen weder om aan de beurt komt. De koplooper van District I. Ajax, ontvangt bezoek van RFC. waarvan de Amsterdammers in de Maasstad reeds met 12 wonnen. Wanneer Ajax ook ditmaal op bei de punten beslag legt, wat zeer waarschijnlijk is. komt het in wed strijden gelijk met DWS en Ker mes DVS (die beide vrij zijn) maar heeft dan een voorsprong van drie resp vieT punten op deze twee te genstrevers. Theoretisch hebben Feijenoord en VSV ook nog een kansje in den strijd om den kampioenstitel, en de papieren van de Velzenaren zijn wat dat betreft nog iets gunstiger dan die van de Rotterdammers. Het eerste treffen eindigde destijds met een 41 overwinning voor de Noordhollanders, en het is nog de vraag of Paauwe cs. in eigen huis een revanche zullen kunnen be vechten. Sparta, zoo optimistisch begon nen, is leelijk afgezakt en zit nu zelfs midden in het strijdgewoel te gen de laatste plaats. De 15 over winning op Emma was een wapen feit uit die optimistische dagen. Wat den return-wedstrijd van mor gen betreft, zullen de Kasteelhee- ren blij mogen zijn als de Dordte- naren» die op wraak zinnen, me met een volledige revanche gaan schuiven. 't Gooi won destijds in Haarlem met 02 van EDO, en ofschoon de club van Wille en Schijvenaar vóór de vorstperiode aardige dingen presteerde, Vïeven wij den Hilver summers in eigen omgeving weer iets meer kans. Een der interessantste wedstrij den van het geheele programma en ongetwijfeld de belangrijkste van het Westen is de ontmoeting tusschen Haarlem en Neptunus op het Heemsteedsche Sportpark. Wellicht zal de uitslag van deze krachtmeting van beslissenden invloed zijn op het verdere ver loop van den strijd om het kam pioenschap van District H. In de laatste weken vóór de vorstonderbreking had Neptunus met een inzinking te kampen, waarvan drie verliespimten het ge volg waren. Maar met Haarlem vlotte het ook niet zoo geweldig, en de benauwde 65 zege die de roodbroeken op 29 Dec- j.l. tegen DOS uit het vuur sleepten, wijst erop dat er nog iets met de lands kampioene hapert. Vooral in de achterhoede is het niet heelemaal pluis: 28 doelpunten tegen; daar tegenover staan 35 respectabele treffers van de voorhoede, maar die machine heeft ook wel eens ge faald. Bij Neptunus is de verhou ding 'vrij wat gunstiger: 238 uit een wedstrijd minder. Wat het aan tal winstpunten -betreft noteeren de Rotterdammers er 15 uit 10, de Haarlemmers 14 uit 11 wedstrijden. Maar ofschoon de papieren van de drietanders dus gunstiger staan, zouden wij niet zonder meer op een overwinning van hen durven reke nen. Veel zal o.i. afhangen van de mentale gesteldheid van beide ploegen. En vooral zijn we be- nieuwd van welken invloed de Gisteren is uit Leiden de studen- tenploeg vertrokken, die deel zal nemen aan de winterspelen te Da- vos. Het team bestaat uit: kunst- rijden voor dames: m-ej. A. Ver. slee (Amsterdam); hardrijdenhee- ren: J. van Slooten (Groningen), F. H. Mulder (Groningen), J. Kei. derman (Amsterdam), N. Immink (Utrecht). J. R. van der Schee (Delft). Ch. vail der Sluis (Rot terdam. De ijshockey ploeg bestaat uit P. P. van Hees wijk, J. P. Fishern, H. Haket, B. y. d Stok, J. Dinger, R. Everwijn, C. Schwancke, A. A. Wassen her gh, E Schroder. C. Fi. She- en A. Rutten. De skiploeg, die reeds in Zwit serland vertoeft, bestaat uit; A. V M. Hubrecht, L. J R. Roo-ma. V ?eupveu, H. W. Carp, W. Carp, J. M. Holst en- A. N. Neumann. rustperiode op het moreel van Neptunus zal blijken -te zijn ge weest. Zeker is dat de overwinnaar van morgen daardoor een belang rijke dosis moreelen steun opdoet, waarvan de uitwerking zal blijken in de nog zware worsteling met de andere titelpretendenten. Mogelijk zal de gave van de enthousiaste moedige Neptunus-ploeg om naar een hoogtepunt toe te groeien, de beslissende factor zijn in dit duel van ver-strekkende beteekens. Voor alles moet in dezen, wedstrijd de sportiviteit op den voorgrond blijven. Een andere kampioenscandidaat komt naar Rotterdam. Excelsior zal op eigen terrein trachten ten koste van De Volewijckers haar positie op de laatste plaats iets draaglijker te maken. Of het luk ken zal, is een tweede; maar als het lukt, zou Neptunus er ook plezier van beleven. Favoriet no. vier, Blauw Wit, won thuis van DOS maar zal in het Utrechtsche stadion een zwaar karwei hebben om eenzelfde re sultaat te boeken; onzeker is daar bij of de Amsterdamsohe zebra's hun pre-glaciale inzinking over wonnen hébben. Tenslotte is er dan nog de wed strijd der dakloozen: Stormvogels— Xerxes Op het Excelsior-veld werd het óp 29 Dec. onverdiend 20 voor Wilkes, mógelijk dat op het EDO-veld Kraak de gelukkigste is. In het Oosten is N. E. C.Gó Ahead de wedstrijd van den dag. Men weet dat de Deventerclub de leiding in handen heeft met 17 punten uit 11 wedstrijden terwijl de Nijm-egenaren de tweede plaats bezetten, met 14 uit 10 beurten. Dit wordt een groote krachtproef voor de kóp-club! In ei-gen stad won d-eze met niet minder dan 40. bij een nieuw succes in de Goffert zou Go Ahead zoodanig uitioopen, dat ze op ongenaakbare hoogte komt te staan Voor de spanning is het dan ook te wenschen dat de Nijmeegscbe gastheer-en dezen keer het langste eind in handen houden. Intusschen is ook A. G. O. V. V. (12 uit 10) nog niet ge. heel uitgeschakeld. De Apeldoor- ners moeten den uitwedstrijd in Arnhem tegen Vitesse, dat ze thuis met 31 versloegen, winnen wil. ien ze in de running blijven. Be QuickEnschedesche Boys in Zut- phen draait om een gelijk spel, zoo. als in de eerste ontmoeting (11) het geval was. WageningenHera cles (in Almelo 01) brengt een meerderheid voor de ontvangende vereeniging en in Enschedé wint de Sportclub van Tubantia, dat in Hengelo met 1—1 deelde. In het Noorden ziet Heerenveen van groote hoogte neer, op de can- didaten voor de tweede plaats, waarvan Sneek en G. V. A. V. op het terrein van eerstgenoemde te genover elkaar komen. De kansen staan vrijwel gelijk; in Groningen werd ook met 11 gedeeld. In de hoofdstad heeft het plaatselijk tref fen Be QuickVelocitas plaats -waarbij de thuisclub, weder in het eerste treffen op he Velocitasvelc reeds met 31 haar meerderheid bewees, favoriet is. Frisiél, dat in Veendam- met 21 verloor, zal op eigen terrein ook wel aan het kortste einde trekken, terwijl H. S. C. in. Hoogezand van Achilles moet kunnen winnen. Het Zuiden Voor het Bnafoantsche district 'brengt het programma morgen verschillende attractie volle wed strijden, waaronder plaatselijke ont moetingen in Tilburg en Breda- In de textielstad komen Noad en Longa tegenover elkaar op het veld van eerstgenoemde; in Breda me. ten de Baronie en N. A. C. elkan ders krachten. Het een zoowel als het ander belooft veel emotie voor de plaatselijke supporters. De twee Tilburgsche clu'bs speelden in haar eerste treffen op het Longaveld met 11 gelijk, maar N. A. C. won zijn thuiswedstrijd tegen de Baronie met niet minder dan 5—0. Het is niet onmogelijk, dat het morgen een herhaling van de ge. schiedenis wordt doch we zijn daar lang niet van overtuigd; immers de Baronie heeft in de laatste beurten zulke goede prestaties ge leverd, dat ons een groot verschil in de cijfers dezen keer wel uit. gesloten lijkt. B. V. V„ dat einde lijk de leiding in District IV in hand-en kon nemen, is natuurlijk bij de boven besproken ontmoe tingen ten zeerste geïnteresseerd- Zelf spelen de Bosschenaren thuis tegen Helmondia met gunstige vooruitzichten. Willem II, nummer twee -der ranglijst, moet naar Ven- lo. De tricolores wonnen in Tilburg met slechts 21 van V. V. V. en kunnen er van overtuigd zijn, dat ze in Noord-Limburg voor een moeilijke test geplaatst worden. R. K. T. V. V., de hekkesluiter, maakt weinig kans verbetering in haar positie te brengen. Deze Til burgsche club moet naar Vlissin. gen, waar een nederlaag voor de bezoekers waarschijnlijk is. In Tilburg was 11 het re^ltaat. In de LimburgschBrabantsche afdeeling komen leiders en hekke- sluiters tegenover elkaar. Dat moet wel een glad-de zege worden voor^ de Sittardsche Boys, die het gromivoordeel aan hun zijde heb. ben en in Eindhoven over B-a- bantia reeds een 21 meerderheid b-ehaaKen. M. V. V. krijgt bezoek van Julidna. De Maastrichtsche club won in Spekholzerheide met 2—0 en is in eigen stad nog niet verslagen. De Sportclub Emma en M-aurits zullen elkander in Tree. beek niet veel ontloöpen; we ver wachten een kleine zege der thuis, club die in Lutterade met 21 aan de punten kwam. Wil P. S. V. h-et contact met de kopgroep niet ver liezen, dan moet in Eindhoven van Bleijerheide gewonnen wo- -den. De Philipsploeg dient d-e 31 nederlaag uit het eerste treffen te revancheeren. De stad Einhoven heeft voorts nog een ontmoeting tusschen de plaatselijke clubs De Spechten en Eindhoven, welke elkaar dit seizoen nog niet be- -e tr ed en hebben. Op de transfer.markt doen en kele Engelsche clubs zilch den laatsten tijd weer danig gelden. Zoo heeft Fulham, dat sinds de overdracht van Rooke aan Arsenal voortdurend op zoek naar n mid denvoor is geweest, het hoogste bedrag in zijn geschiedenis uitge geven bij den aankoop van Dou glas McGibbon, den mi-ddenvoor van Southampton. Laatstgenoem. de club zou bij deze transactie n som hebben ontvangen die m de buurt van de 8000 pond ligt. Ful ham heeft den reservt.spelar Mal- pas die nu eens als back dan als kant-half inviel aan Wa'ford af. gestaan. Een andere club, die moeite doet voor een goeden middenvoor, is Swansea Town. Na de overdracht van Ford aan Aston Villa is de manager van Swansea voortdurend aan 'het speuren geweest totdat zijn oog viel op den Ierschen in ternationaal Eddie McMorran van Belfast Celtic. Vermoedelijk zal McMorran dezer dagen voor Swansea teekeman wat zijn oude club achtduizend pond oplevert. Tenslotte heeft Bradford een goede vangs gedaan toen het een contract teekende met Layton, den links-half van Reading. Ook met deizen overgang mo.aten verschei, -dene duizenden ponden gemoeid zijn. De Nederlandsche amateur zwaargewicht kampioen, J. Nie. mans uit Amsterdam, heeft op 16 Januari j.l. in Glasgow op uitnoo- diging van den Schotschen boks. bond een wedstrijd gebokst tegen den Ierschen zwaargewiohtkam- pioen O'Colmain. Deze heeft ach. tiereenvolgens van de amateur- zwaargewichtkampioenen van Amerika, Engeland, Wales, Schot, land en Frankrijk gewonnen. Nie- mans heeft in Glasgow een uit. stekend figuur geslagen. In de derde ronde van een hard ge vecht, waarin onze landgenoot den Ier herhaaldelijk in het nauw bracht, ging deze -voor acht tellen neer. Hierna staakte de scheids, rechter het gevecht en verklaarde Niemans tot winnaar. Na afloop van de wedstrijden verklaarde O'Colmain zelden een beter tegen stand-er dan Niemans te hebben ontmoet en. noemde den Hollander „den ongekroond-en kampioen van Europa". Voor de a s. Olympische Spelen geeft dit zeker hoo.p. Men herinnere zich de gevechten van Niemans teg,en den Engelschen zwaargewicht Bell, die voor een van de beste amateurs van Enge. land doorgaat. In het eerste ge vecht ging Bell in d>e tweede ronde voor 10 tellen neer en in het tweede gevecht wist Niemans dit resultaat, reeds in de eerste ronde te behalen. Naar aanleiding van de in het Eindverslag door de Commissie van Rapporteurs van de Eerste Kamer gestelde vragen heeft de minister van Verkeer, H. Vos, het volgende medegedeeld: Inderdaad wordt in de vergoe ding, aan de reederijen uitgekeerd voor de door de Regeering ge vorderde schepen, mede een be drag berekend voor extra afschrij ving voor gebruik onder oorlogs omstandigheden. Deze vergoeding wordt uitgekeerd over den ge- heelen duur van de vorderingspe riode, welke voor de schepen in de groote en korte vaart op of kort na 2 Maart 1946, zes maanden na het einde van de vijandelijk heden, ten einde liep. Het bovenvermelde bedrag voor extra afschrijving is niet slechts bedoeld als compensatie van den zichtbaren en onzichtbaren achter uitgang van de schepen als ge volg van de oorlogsomstandighe den, die niet plotseling bij het einde van de oorlogvoering in voor het gebruik der schepen meer gunstigen zin veranderden, doch mede tot vergoeding van de schade, ontstaan wegens het te rugleveren van de schepen in een sleohteren toestand, dan waarin deze zich bevonden bij den aan vang der vordering, alsmede als bijdrage in de kosten der perio dieke „surveys", voor zoover deze niet voor rekening van de Re geering geschiedden. Het totale bedrag, door den Staat uit hoofde van vergoeding voor het gevorderde bezit van groote- en korte-vaart-schepen aan de reederijen verschuldigd, be draagt 210,000,000. De uitkeering van de verschul digde bedragen geschiedt aldus, dat de component der vergoeding, genaamd „normale afschrijving", geblokkeerd wordt uitbetaald en het overige gedeelte in principe in vrij geld1, overeenkomstig de door het Directoraat-Generaal van Scheepvaart van de zijde van het Ministerie van Financiën ont vangen aanwijzingen Tot recht begrip wordt opge merkt, dat de in vrij geld uit te keeren bedragen grootendeels worden gecompenseerd met door Kórt nadat Donderdag op 't vlieg veld- ,,Tw-enthe" het toestel van de rijksluchtvaartschool was veronge lukt, heeft zich daar een nieuw ongeval voorgedaan. Een twee. motorig De Havillandtoestel, waar in o.a. zaten kolonel S- Mante van het directoraat luchtstrijdkrachten en luit. De Hartogh. is bij een mis lukte start, doordat een band sprong, m-st den neus in den grond terecht gekomen. Het toest:! wera beschadigd doch de inzittenden bleven ongedeerd. ■de reederijen aan den Staat ver schuldigde gelden Het moge voorkomen, dat be paalde reederijen tijdelijk over ruime middelen kunnen beschik ken; daartegenover dient in het oog te worden gehouden, dat deze middelen reeds na korten tijd we der moeten worden besteed ter dekking van de zeer hooge uit gaven, veroorzaakt door reparatie en onderhoud der schepen door betaling van de hooge kosten der exploitatie, alsmede voor de fi nanciering van nieuwbouw. IN TE LEVEREN BONNEN Voor de week van 19 tot en met 25 Januari 1947 Brood'. 55—-IB res. (16 rts.), 551, 55—4, 56—1 br. (8 rts.), 55-1-2 br. (4 rts.), 55—IC res., 56—ID res. (8 rts.) -f- nw bonnen. Bloem: 55—4'Alg., 56—3 1) Res (1 rts.), 56—IE Res. rest.b. (6 rts.), 514 Alg., 523D Res. (1 rts.), 50—2E Res. (3 rts.), 52—2E Res. (6 rts.) Afloss.week 24—30 Nov 1946. Boter: 561 Bo„ 55—4 Bo. (1 ,rts.) 55—1 Bo. rts.) Afloss. De geschiedenis herhaalt zich} Bijna 150 jaar geleden bevow. den Nederland en Europa zich in een soortgelijken toestand als nu. Napoleon was bij Waterloa definitief verslagen.de keizerlijke, adelaar verdween van alle wapeni borden, de trotsche standaard vart zijn imperium werd neergehaalde hier en overal. Het geknechte Nederlandsche volk leefde weel op onder het wijze bestuur del Oranjesuit den vreemde ween gekeerd na een lange ballingj schap. Als een terugkeer naar betere tijden was toen de vestiging van den eersten De Gruyterswinkel in 1818. De Gruyter, die zich toen reeds tot devies koos steedq betere waar te leveren en dert vooruitgang te dienen, Vertegen1 woordigde de hoop op vrede, rust en welvaart. Zooals vroeger brengt ook nu D<3 Gruyter de eerste teekenen vari den terugkeer naar den goeden| ouden tijd. U kunt weer een vooroorlogsche sfeer scheppen mei een kop koffie of thee van De Gruyter, de koffie- en theezaak, zooals vroeger! a-M.) week 2430 Nov 1046. Margarine/Vet: 553 Bo., 554 Ma (1 rts.), 55—2. 56—2 Bo. (14 rts.) Afloss.week 2430 Nov. 1916. Kaas: 55—1 Alg., 554 Ka (21 rts.), 561 Alg. (1 rts.) Afloss. week 2430 Nov. 1946. Vleeschwaren ('slagers)inst 8000 nrs. 55—1, 55—5, 56—1, 56—2 vl. (1 rts.); inst. 8800 nrs. 552, 554 VL (3 rts.). V leesch (slagers)Idem coup, C100, C150, X046, X066 Vleeschwaren (det.) Idem Afloss* week 24—30 Nov. 1946. Tabak (gross.): Coup C099, C101* Afloss.week 1521 Dec. 1946. Petroleum53—5 Alg. 546 Alg. (1 rts.), A09 t/m A12* B05, B06, C03 (2 rts.), D06, D07,(2% rts.). Brandstoffen, Industr-iekolen, Co* kesCoupures B, C, D, E verbr. geen vervangingstoewijzingen Industriekolen, CokesZónder linkerbovenhoek Brandstoffen;' 60BV, 61BV Cu rts.) WA 606 (1—9 Per.) (1 rts.., WB'606 (1—9 per.) (5 rts.). KeukengereiOude en nwe. pu»- ten 1 en 10, 506 006 (2 pnt.). Textiel: Toew. text, goederen,; Toew Distex MD 85, 1 t/m VA 510, 101 t/m 140 VA, VB, VC, VD, VE 605, B, C, D, E, F VA. VB, VC, VD, VE 605 (5 pnt.), 101 t/m! 200 VF 605 (1 en 10 pnt. oud grijs^ B82 1 pnt. blau w-grijs-oranje), B82 10 pnt'. (blauw-grijs-groen) Inlevering voor eieren zal in het vervolg plaats vinden in de 2de de 4de week van een periode Da eerstvolgende gelegenheri thans de week van 1 Febr. 1947. 27 is Januari CS Het hoveniersbedrijf is ouder de werking van het besluit alg. vestigingsverbod kleinbedrijf gebracht. Voor de uitoefening van een bedrijf voor aanleg en. onderhoud van tuinen is der halve een vergunning van den minister van Eeon. Zaken ver- eischt Duitsche beschouwingen hebben sedert het bekend worden van de Nederlandsche eischen tot grens correcties niet nagelaten te wijzen op de groote beteekenis, die het in deze corred ies betrokken ge bied van Neder-Ben-heim heeft voor de toekomstige Duitsche olie-productie. Eerst thans zijn evenwel cijfers bekend geworden, waaruit blijkt hoever de ontwikkeling der olie winning in dit gebied op het oogenblik gevorderd is. Blijkens een publicatie van den persdienst van de soc. dem. partij in de Brit- sche zone zouden de geologische onderzoekingen in Bentheim heb ben uitgewezen, dat dit gebied voor de olieproductie der zone binnen weinige jaren van de grootste befeekenis zal worden en dat het in belangrijkheid de oudere olievelden van het gebied van Hannover, Celle en Sleeswij k zal kunnen gaan overtreffen.. Men verwacht volgens deze publicatie, dat reeds in 1950 het gebied ten Westen van de Eems de helft der productie in de zone zal leveren. De olievoorraden, die de bodem hier bevat, zouden een veelvoud bedragen van die in de andere in explotatte zijnde velden. De juiste cijfers Uit de gegeven productiecijfers, blijkt evenwel, dat het groots e deel der olie in dit gebied thans Gewonnen wordt bij Tangen, dus óp een punt da' volgens de ge i publiceerde kaarten buiten de correcties valt. Hier is de produc tie in 1942 begonnen met een hoeveelheid van 194 ton. Zij is ge stegen tot 6052 tón in 1943, tot 19.148 ton in 1944 en bereikte na een inzinking in h°t jaar 1945 in de eers'e negen maanden van 1948 de 36.658 ton. Belangrijk minder is evenwel da productie in de beide velden, die binnen de correclieplannen vallen. In Emlichheim. waar de eerste boringen in 1944 ruim 3000 ton opleverden, kwam men in de eer s'e negen maanden van het afge- loopen jaar tot 15.203 ton: in Georgsdorf. waar de winning op hetzelfde tijdstip en met dezelfde resultaten begon, produceerde men van Januari to October 1946 12.461 ton. Het blijkt dus. dat de op het Nederlandsche olie'erreut bij Schoonebeek aansluitende Duit* sche velden to' dusverre in pro ductie verre zijn achtergebleven bij die in Nederland, die steeg tot maandelijks ruim 10.000 'on. De Duitsche publicatie, waarin deze cijfers zijn bekend gemaakt s elt het niet alleen voor alsof Nederland aanspraak maakt op het geheele gebied ten Westen der Eems, doch zij noemt ook da dreiging van een grenscorrectie als een van de factoren, die een verdere ontwikkeling dezer ge bieden in den weg gestaan hebben. Uit de cijfers blok', dat de door Neder'nnd op'eëi?"h'e gebieden van Emlichheim en Georgsdort o-t nog toe een maanden.iksche opbrengst hadden van, 3000 ton lessrrp—of slech's een fractie van de 55 000 on. die thans maande lijks in de Bri.sche zone gewon nen wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7