Communisme in JOEGO-SLAYIE DE RAMP TE MUIDEN TWEE GROOTE scheepsrampen De man achter de schermen eischen samen 700 dooden Eert bewogen OPONTHOUD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 69ste JAARGANG MAANDAG 20 JANUARI 1947 No. 20217 INTELLECTUEELS KRACHTPATSERS Puntenwaardeering baby- en kleuterkleeding Voor 3 Vz ton vernield VERKIEZINGS- COMEDIE Geen geheime stemming MERDEKA OVER REGEERING Internationale bidweek Prinsesjes op bezoek in het circus TRIX WILDE PONNY RUILEN Gen. Spoor over zijn ervaringen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEENa REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS mSm" ^WULOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TED. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK .(Van een bijzonderen corres- pondent) De meest invloedrijke man in Joego Slavië, na maarschalk Tito is Mosha Pijade algemeen secreta ris van de communistische partij en lid van het „praësidium" van Belgrado. Hij houdt zich meestal op den achtergrond en speelt graag een rol achter de schermen; hij is een hoogbegaafd persoon, verslindt alle lectuur, spreekt verscheidene talen, heeft talent voor schilderen is uitstekend op de hoogte van rechts- en politieke wetenschappen en zijn invloed is. volgens som mige kringen, grooter dan die van Tito. Terwijl deze laatste zich graag een „volksman" noemt en vaak zinspeelt op zijn verleden als metaalbewerker, is Pijade het type van aen intellectueel en den ar tist. Als communist bracht hij 15 jaar in gevangenschap door. Voor de politieke gevangenen van de Mitrovitza-gevangenis vormde hij een Marxistische universiteit" en velen van z'n leerlingen bekleeden nu belangrijke ambten in Joego Slavië. Hij vertaalde ..Het Kapi taal" van. Marx in het Servisch en gaf dit later uit onder het pseudoniem Porobitch. Er wordt van hem gezegd, dat hij de een.ge is in Joego Slavië, die werkelijk het marxisme kent. Mosha Pijade houdt niet van pu bliciteit. Ofschoon hij een der leden van de Joego Slavische de legatie bij de Vredesconferentie van Parijs was, hebben de kranten slechts zelden zijn naam vermeld omdat alle aandacht gevestigd werd op den vice-premier Kardelj die lang niet zooveel invloed heeft els Pijade Tijdens, de guerilla's der parti- sanen was Pijade de politieke hoofdcommissaris van alle gewa pende troepen. Aan hem was het te danken, dat hetgeen eerst slechts een vereeniging was van heterogene groepen, waarin de communisten slechts een minder heid vormden, een gewapende macht werd, waarin zij de over hand hadden. Toen in December 1943 de partisanen een voorloopi- ge regeeritig samenstelden, werd Josef Broz (Tito) president en Mosha Pijade de eerste der drie vice-presidenten van het comité van landsverdediging. Het Titobe- wind deed toen alle moeite om niet vereenzelvigd te worden het de communistische partij en de naam van Pijade werd zelden ge noemd. Politieke leiders, die geen communistisch verleden hadden, stonden toen op het voorplan van het politiek tooneel. o.a. dr Ivan Ribar (oud-lid van de Joego Sla vische democratische partij), Josip Smodlaka (oud-lod (ran de socialis tische partij) en Vla do Ribnikar (uitgever van het voornaamste dagblad van Belgrado „Politika"). De meesten van deze niet-commu- nisten zijn sedertdien van het tooneel verdwenen of hebben zich geheel onderworpen aan Tito en Pijade. Bij de verkiezingen voor de nationale vergadering in Novem ber 1945. stond Mosha Pijade num mer één op de regeeringslijst der candidaten voor Servië. Hij werd echter geen lid van het kabinet, maar oefende zijn invloed uit als lid van het „praësidium". Vele en dat hij ook de voorstander is geweest van de landshervormings- en huwelijkswetgeving. Rechtstreeks en onrechtstreeks door tussohenpersonen, controleert Pijade de OZNA (geheime politie) evenals de volksrechtbanken, de organisatie der vervolgingen zoo wel als het recht op genade. Be kend is, dat de amnestie van de politieke vluchtelingen, kort voor de provinciale verkiezingen ge schonken, op de eerste plaats door Pijade gesteund werd. De puntenwaardeering voor baby- en kleuterkleeding (0—4 jaar) is: aanknooppakje, badcape, badman- teltje, badjasje, combination, doop jurk, doopsprei, hansopje, jurkje, kimono, kruippakje, manteltje» overall, overjasje 2 deelig pakje, peignoirtje, pyama, slobpakje, speel- pakje, trappelpakje, trappelzakje, trainingspakje, 10 punten; overige baby- en kleuterbovenkleeaing 5 punten, luiers 4 punten; alle baby- en kleuteronderkleeding 3 punten; kousjes en sokjes 2 punten; stoffen waarnemers zijn van meening, dat I per vierkante meter 5 punten; brei- hij de nieuwe grondwet opstelde'' garens per 100 gram 4 punten. Schade wordt als oorlogsschade beschouwd Niet minuar dan 342 huizen in Muiden zijn beschadigd door de ontploffing welke daar Vrij dagmiddag plaats had; 25 daarvan liepen zware schade op en 135 an dere „middelzware" glasschade. Een lage raming van bet geheel komt volgens den but gemeester op f 350-000 en daarin is de scha de in het naburige Muiderberg en aan de springstoffenfabriek niet begrepen. Gelukkig wordt van allen kant hulp geboden- De regeering gaat hierbij voorop- Met goedkeuring van den minister-president, die Zaterdagmiddag een bezoek bracht aan het geteisterde stadje, heeft de wederopbouwdienst beslist, dat de aangerichte schade als "s- sehade zal worden beschouwd en vergoed En de hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting te Haar lem heeft den burgemeester be reids toegezegd, dat het rijk ter leniging van den eersten nood een voorschot zal geven aan de ge meente van 100.000. Minister Reel heeft ook het Muidjerdlot bezocht, .waarvan de kostbare ramen net voorstellingen van de schouten van Muiden totaal verloren zijn goga Het Roode Kruis stelt o.a mate riaal 'beschikbaar voor de oprui- mingsploegen. In d n e - en ..lasnood hoopt men spoedig te kunnen voorzien, doordat een firma in Bergen op Zoom 3000 M2. ter beschikking heeft, die oorspronkelijk voor Eindhoven was bestemd, doch daar niet meer zoo noodig is. De burgemeester, die hoopt toe stemming te krijgen om dit glas koopen, heeft ook al dakpannen aangekocht. Hout blijkt moeilijker. Een groot aantal familieleden dor omgekomen militairen kwam Zondag naar Muiden. Twaalf van de slachtoffers heeft men mede met hun hulp kunnen iden- tificeeren; de dertiende was on herkenbaar verminkt, terwijl men het stoffelijk overschot van den laatsten militair die omkwam, nog steeds niet heeft kunnen vinden. Het lijk van den vermisten ar beider. den 37-jarigen W. Wolve- tang, is inmiddels geborgen. De man laat een vrouw en twee kin deren achter. In de lste klas der Chr. school te Muiden, waar het plafond naar beneden stortte. Aangevoerd door de propagandis. ten van het regeeringsblok ging het Poolsche volk Zondag in groo- te massa's op ter stembus, en stem., de overwegend op de candidaten van het regeeringsblok. De Polen kozen 444 afgevaardig* den. De stemming verliep oogen, schijnlijk rustig, doch werd ge kenmerkt door een gebrex aan ge. heimhouiöing. Het Chineesche stoomschip „Tsjihkiang" is buiten Woosung bij den ingang van de haven van Sjanghai in botsing gekomen met een sleepboot. Naar verluidt had het sloothschip ongeveer. 1000 passagiers aan boord voor Nantoeng in Noord-Kiangsoe China). Een tweede scheepsongelnk had plaats, toen het Grieksche s.s. ,>Chimarra"> op weg naar Piraeus, op een mijn liep. 300 Personen moeten hierbij den dood gevonden hebben. Men neemt aan, dat 400 personen den dood in de golven hebben ge vonden. De overlevende passa giers, meest nog in hiun natte kleeren hebben bij aankomst aan den wal het kantoor van de Toëng- tsjischeepvaartmaatschappij, de eigenares van de „Tsjihkiang" be stormd en om schadevergoeding verzocht. De politie moest de orde herstellen. De ontploffing van de „Chimar- ra" vond plaats in het kanaal tus- schen de provincie Tjika en het schiereiland Eubola. Het schip is gezonken en reddingsploegen zijn op weg naar de plaats van de ramp- De „Chimarra" was een voor malig Duitsch hospitaalschip van 1500 ton, dat als herstelbetaling ter beschikking was gesteld van Griekenland. Het Grieksche ministerie van marine heeft officieel bekend ge maakt, dat ongeveer 200 perso nen, die zich aan boord van de „Chimarra" bevonden, gered zijn. Naar andere overlevenden werd nog gezocht Het schip vervoerde m totaal vijfhonderd personen met inbegrip van de bemanning; die uit 80 koppen bestond. Soldaten van het Britsche Roode Kruis hielpen bij de ontscheping van de 196 geredden te Rafina, eer» vissehersdorp in Attika. Het republikein9che blad ,,Mer- deka" meent te weten-, dat het in de bedoeling van de Ned. regee ring ligt, om. zoodra de ontwerp overeenkomst van Linggadjati zal zijn onderteekend, een voorloopiga regeering te vormen, welke het bestuur zal voeren over geheel Indonesië en een federatief karak. tgr zal hebben. Intentie voor Dinsdag 21 Januari: Terugkeer en onderwerping van de Anglikanen aan het gezag van den H. Vader. Als gevolg van de explosie te Muiden bleef in het stadje geen dakpan op haar plants Samen met de Koningin 'hebben de drie prinsesjes Zaterdagmiddag de voorstelling van het circus Knie in Amsterdam bijgewoond. En het zeer talrijke publiek heeft kunnen Kien. h,oe zij genoten van de ver schillende nummers. Prinses Mar griet, beweeglijk als steeds, ging uit pure verrukking een paar maal zelfs boven op haar stoel staan, maar bij het tijgernummer vond ze hiet toch veiliger op den schoot van haar gouvernante, zuster Huidekooper te kruipen. Bij het verlaten van het circus, na afloop van de voorstelling, ont- <wkte prinses Beatrix de pony. die vijf weken geleden is geboren. En spontaan vond ze het beestje veel mooier «feu haar eigen pony op Soestdijk- ,,Ik zou hem best wil len ruilen". Even spontaan reageerde de directeur van het circus, de heer F Mikkenie: „We zullen hem u graag aanbieden". Beatrix was na tuurlijk opgetogen over dit aan bod. maar zuster Huidekooper vond het toch beter eerst de goed keuring te vragen van Prins en Prinses- Samen met hun grootmoeder reden de prinsesjes naar den Dam. waar H. M. uitstapte. De prinsesjes reden door naar Soestdijk. PRINS BERNHARD Z. K. H Prins Bernhard is Vrij dagmiddag met zijn eigen vlieg, tuig uit Zwitserland naar Neder land teruggekeerd. Aanvankelijk had de Prins reeds Donderdag uit Zwitserland willen vertrekken, doch door het slechte vliegweer bleek dit onmogelijk te zijn. Lt. Gen. Spoor is Zaterdag middag ongeveer half zes op het vliegveld Valkenburg ge land waar hij door een aantal autoriteiten werd verwelkomd. De generaal vertelde, dat zijn noodlanding bij Braradam (Zuid- Arabie) het gevolg is geweest van den enorm sterken tegenwind die groot benzineverbruik veroor. zaakte en het onmogelijk maakte tot. Basra te vliegen. ,,Een nood landing op he: strand was het ge. volg Daar aanwezige Amerikanen hielpen werkelijk prettig doch de poliTe was niet vriendelijk gezind en pikte alle paspoorten in, waar na zij spoorloos verdween. De verdere tijd is toen besteed aan het herkrijgen van die paspoorten en dat viel niet mee. want de Emir was reeds naar bed. Uiteindelijk wisten we toch aldus Gen Spoor, tot hem door te dringen en hebben we met hem een onderhoud van ruim 90 minuten gehad. De Emir luisterde met een wel. willend oor. doch zeide niets zelf standig te kunnen ondernemen. Hij diende koning Ibn Saoed hier. over te telegrafeeren Wij hebben l de zaak zooveel mogelijk warm ge houden en om 8 uur 's avonds hadden wij onze paspoorten terug. En dat alles door de 20 gallons benzine, die men tekort was geko. men. De generaal is van plan om over 14 dagen terug te keeren doch hij maakte daarbij het voorbehoud: ,,In dergelijke gevallen reken ik er voor de veiligheid altijd maar 50 pet. bij want meestal heb ik het niet alleen voor het zeggen". Over de zakelijke aangelegenhe den, die hem naar het vaderland brachten, wilde de generaal nog geen mededeelingen doen. Aankomst van generaal Spoor op het vliegveld Valkenburg. Dé generaal temidden van de bemanning.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1