Herstel van den Rijn Honderd jaar Naastenliefde Het materiaal der toekomst als scheepvaartweg MAANDAG 20 JANUARI 1947 PAGINA 3 1847 8 Febr. 1947 1 Liefdewerk der Kinder bescherming Verslag over 50 jaren NED. KATH. ARBEIDERS BEWEGING Het winterprogramma SLUITING BINNENHAVEN- BRUG VLAARDINGEN ROTTERDAM EN DE TOE KOMST VAN DUITSCHLAND SMOKKELHANDEL IN PENICILLINE DOUWES DEKKER j NIEUWE NED. GEZANT BREDA NAAR DE HONDERDDUIZEND MR. W. A. GIBSON OVER PLASTIEK Causerie door ir. Verhey Van al de liefdewerken, was toch dat van het kind wel hei meest op den voorgrond tredend. En dat kan ook niet anders, wan', hun H. Patroon had een bijzondere liefde voor het kind, en wordt ook altijd met kinderen omringd uit gebeeld. De heeren Vincentianen volgden direct dat voorbeeld van hun H. Patroon na .en begonnen allereerst met de kinderen uit de door hen bezochte gezinnen des Zondags naar de H. Mis te gaan. Met de Eerw Zusters Dominica nessen werd overeengekomen, dat zij gratis kindergoed zouden naaien, voor de onvoldoende gekleede kin deren. Later werd besloten dat de kinderen onder leiding van eenige heeren Vincentianen in de week naar de H. Mis gingen, om hen aldus meer te sterken in het gods dienstig leven. Ook voor de halve weezen werd, door hen gezorgd, en met de Regenten van het R K Weeshuis alhier overeengekomen tegen een kleine vergoeding deze op te nemen in genoemd huis. en ze aldus onder de liefderijke en moederlijke bescherming te plat* - sen van de Eerw. Zusters Domini canessen. En zoo groeide langzaam aan het thans zoo goed werkenlet liefdewerk der kinderbescherming Reeds van haar stichting af mocht de Vereeniging van den H. Vincentius 4 Paulo zich verheugen in een aantal weldoeners en ont ving zij den steun van Sdhiedams katholieken. En deze steun ver dient onze bewondering, want als we alleen maar nemen het St. Li- duina-Gesticht, waar een 20-tal oude vrouwen gratis werden ver pleegd (ouderdomsrente bestond toen nog niet), en als we dan in een verslag van dit gesticht lezen dat de uitgaven door de inkomsten worden gedekt, dan moet in die dagen de liefdadigheid tooh groote offers hebben gebracht. Jaarlijks wend dan ook een algemeen e Ver gadering gehouden der St. Vincen- tiusvereeniging. toegankelijk voor leden en weldoeners en voor allen die belang stellen in het werk der vereeniging. Deze vergaderingen werden aanvankelijk gehouden in het lokaal der vereeniging aan de Westvest. omstreeks 1913 in het lokaal aan de Lan'ge NieuwStraat no. 161. Of de St Vincentiusvereeniging haar zilveren feest in 187'i heeft met eenig uiterlijk betoon neb ik me; kunnen achterhalen De vereeniging telde in dat jaar dó werkende leden, uit de oudste katholieke families dezer stad b v uit de familie Nole', sinds 'l663 inwonende, de familie Van Gent sinds 1760 inwonende, de familie Meijer, sinds 1780 inwonende de familie Melchers, sinds 1768 inwo nende, de familie Jansen, sinds 1790 inwonende, waarbij gevoegd moeten wonden de familie Wouter- lood, van Protestantsdhe afkomst, de familie Engering, de familie Kramers, de familie Bertels, de familie Zoetmulder en nog tallooze andere families. Schiedam telde in 1872 ruim 20.000 zielen. Viering van het gouden feest He; gouden feest i« 1897 is door de vereeniging met allen luister gevierr In 't St. Liduina-Gesticht werd voor de heeren Vincentianen een driedaagsche oefening gehou den onder leiding van den zeer- ee.rw. heer F A Sari on, pastoor te Oirsbeek bij Sittard. Op den feest dag 8 Februari 1897 werd in :de stich'tingskerk, de St. Janspa rochie, om half elf een plechtig H Dankoffer gecelebreerd door den zeereerw. pastoor Dominicus Daniels OP. met assistentie van de eerw paters Huysman en Van Dijk De kerk was bij deze gelegenheid prach vol versierd, te vijl over vloedig waslicht den luister en de godsvrucht verhoogde. Door het zangkoor der parochiekerk, met welwillende hulp van andere kerkkoren versterkt, werd de vier stemmige mis van F. Rigel uitge voerd. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld., Na het H. Evangelie hield pastoor Daniëls 'n schitterende predikatie naar aan leiding van Matth. VI:23 „Verheugt en verblijidit u, want uw loon zal groot zijn in den hemel". Deze plech!tige dankdienst werd besloten met de Benedictie van het H. Al taarsacrament. Als daarna de overtalrijke me nigte de kerk verliet, bood daar buiten de aanblik van de sierlijk met vlaggen getooide vaartuigen en de talrijke vlaggen uit de hui zen een opwekkend schouwspel, dat nog verhoogd werd bij de komst van den gouden jubilaris der vereeniging, den heer G A J Beukers, die in een feestelijk be spannen rijtuig wegreed. Op den avond van den feestdag tverd in de zaal der Officieren- Vereeniging een luisterrijke feest- yergadering gehoulden. De zaal was tot dat doel op een bijzonder mooie wijze versierd. Hoog boven het podium bevond zich de beel tenis van Z. H. Paus Leo Xni, omgeven door de beeltenis van den apostel der liefde, den H Vin centius 4 Paulo en die van H. M. de Koningin, terwijl de jaartallen 18471897 in kleurrijke cijfers daarboven te lezen stonden. De feestgenooten lieten niet lang op zich wachten, en onder het vrij verscheiden publiek werden op gemerkt allereerst de leden der jubileerende vereeniging, de zeer eerw. heeren pastoors en de ver dere eerw. geestelijken der drie parochies van deze stad, vervol gens eenige eerw broeders van de St. Joseph-scholen, de president en leden van den Hoofdraad te 's-Gravenhage en andere leden van de naburige confereniiën, o.a. van die van Vlaardingen De president van den Bijzonde ren Raad, de heer A C A Nolet, opende de feestvergadering met allen een hartelijk welkom toe te roepen. Hierna werd door de leden der vereenigde kerkkoren een feest-cantate ten gehoore gebracht onder de verdienstelijke leiding van den heer A M den Draak. De tek-t van deze feest-cantate was van den heer F H Zoetmulder, Vin.ceri.iaan. de toonzetting naar de wijs van de Pius-cantate. Een da verend applaus bewees dat deze feest-cantate bij het dankbaar pu' bliek in den smaak was gevallen. De president Nolet nam vervol gens wederom het woord ën her dacht vol vreugde de zegenrijke gevolgen van de in 1847 opgerichte vereeniging gedurende de afge- loopen vijftig jaren. Hij dankte de vele weldoeners, die de vereeni ging in staat hadden gesteld de vele liefdewerken te kunnen uit voeren, ja alle katholieken van Schiedam hadden tot de ten uit voerlegging van hun liefdewerken hun steentje bijgedragen. De secretaris der vereeniging, de heer C J Wouterlood bracht ver volgens een verslag uit over de afgesloten vijftig jaren. Na de op richting gememoreerd te hebben, vervolgde hij als volgt: een be langrijk liefdewerk was dat van het begraven der dooiden, dat in de 36 jaren van zijn bestaan voor de kas der vereeniging een som van 16.000 had opgeleverd. De spijskokerij had in de 39 jaren van zijn bestaan 2000 porties spijs per week in de wintermaanden uitgegeven en een winst van 25,530 opgeleverd. Vervolgens stonid' daar op de Nieuwe Haven het St. Liduina-Gesticht als een stille getuige van de offervaardig heid van Schiedams katholieken, en van de liefde der Eerw. Zus'.ers Dominicanessen; aam haar een eere-saluut te brengen, die bijna vijftig jaren in dit Gesticht haar zorgen aan de oude vrouwen hald besteed, zus", er Constantie, was zeer geplaatst. Onder daverend applaus bracht de secretaris in herinnering, dat een der verdienstelijke mannen van 1847 nog in hun middenwas, de heer G A J Beukers. Spreker hoopte dat hij nog vele jaren in hun midden zou mogen zijn. De voorzitter Nolet vereenigde zich met de gebrcahte hulde, en als een blijvende herinnering aan dezen feestdag bood hij zijn medebroeder Beukers een goudep gedenkpen ning aan. Een prachtige rede van pastoor Sarton besloot deze feestelijke bij eenkomst ter herinnering aan het gouden jubilé der St. Vincentius vereeniging. L A ABMA Zooals de leden reeds weten, volgt er voor de maand Januari, in het kader van ons cultureele programma, een Kath. Reveille, te geven door den alom bekenden en gevierden spreker rector Drost op Dinsdag 21 Januari a s- in de groo te zaal van ons gebouw, Lange Haven 71, des avonds te 8 uur. Eteze bijeenkomst wordt omlijst door volksdans o- 1. v. den heer Steinen. Langs dezen weg herinnert het bestuur de leden hieraan en wij hopen dan ook, dat er door een massale opkomst blijk zal worden gegeven van aller belangstelling voor deze geestelijke opwekkirug die eenieder van ons zoo nu en dan best kan gebruiken- Denkt nu niet, dat het overbodig is te komen luisteren, want als de meesten wisten, wat zij door thuis te blijven in dit seizoen, hebben gemist dan moesten zij voor zich zelf erkennen, dat zij zich een groot nadeel berokkend hebben. Het is onnoodig, ook de Kajot- ters hiervoor aan te sporen, die komen natuurlijk naar hun aal moezenier luisteren De havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat de Binnénhaven- brug, in verhand met reparatie werkzaamheden, voor de scheep vaart gesloten zal zijn van Woens dag 22 Januari te 20,00 uur tot Donderdag 23 Januari te 05.00 uur. OUD .WETHOUDER A. VAN RIJN GEHULDIGD. Op grootsche wijze is oucLwet- houder Van Rijn in het Handels gebouw gehuldigd in verband met zijn 60.jarig jublieum bij de firma Van Abshoven en zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Voor deze huldiging was ouid burgemeester A. van Walsum speciaal overgekomen terwijl voorts aanwezig waren het voltal lig college van B en W, oud.bur- gemeester Siezen. oud-wethouders Hoogerwerf en Don en tal van an. dere autoriteiten en genoodigdieh. Nadat de jubilaris was binnenge leid,, complimenteerde de burge. meester mr. J. Heusdens, hem met dit zeldzame jubileifm, releveerde in 't kort zijn groove verdiensten in het politieke en verenigingsle ven waarna de burgemeester hem het lintje op den borst spelde. De patroon van dhn jubilaris, de heer M. van Abshoven, schetste het le. ven van 3en heer Van Rijn in dienst der firma, begonnen als jongen van 12 jaar en prees hem om zijn grootie bekwaamheid. Na mens de firma overhandigde spr- een cadeau onder couvert en na. mens de Stoomvisscherij Mij. „Flsvo" een aquarel voorstellen de de VI. 132. Hierna voerden tal van sprekers het woord onder wie de beide oud.burgemeesters, de heer Van Keulen namens de kui- persbazenvereeniging Noordzee" onder aanbieding van een. kamer, bar in den vorm van een visch- breel; vervolgens afgevaardigden van vereenigingen, waarvan de heer Vian Rijn bestuurslid is n-1. ide Ambachtsschool, d'e Anti.Rev. Kiesvereeniging, de bouwver. .Sa menwerking" enz alsmede door wethouder J Buis. die tal van her. inneringen ophaalde. De jubilaris dankte tenslotte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en bracht dank aan God Die hem tot op hoogen leeftijd in staat heeft gesteld zijn werk te verrichten. Na deze officiiaele plechtigheid wend de hger Van Rijn door alle aanwezigen persoonlijk - gecompli menteerd, terwijl d'ss avonds een goed.bezochte receptie werd ge houden. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdag 21 Januari a.s des avonds te half 8 uur. De agen. 'da vermeldt o.m,; voorstel van B •en W tot het bouwen van 32 wo ningen aan den Parallelweg c-a. en 39 woningen aan de Richard Holstraat c.a. en het aanvragen van Rij.ksvoorschot!en; iem tot verhuring van diverse gemeente, eigendommen voor het jaar 1947; conversie van eenige geldleenin- gen; idem inzake het wachtgeld van den gewezen gemeente secre taris mr. K van Beek Zaterdag worden in het gebouw van de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam voor ge. noodigden drie lezingen gehouden over Rotterdam en d-e toekomst van Duitschland". Des middags zullen het woord v.oeren prof. dr. A J. P, Tammes en de heer A. Mozer, hoofdredac teur van „Paraat" en des avonds dr. W. F. Lichtenauer, secretaris van de K. v. K. Na afloop van de lezingen volgt een debat, waaraan o.a. zullen deelnemen mr. W. C. L. v. d. Grin ten, mr C. J. van Heuven Goed. hart, dra. A. v. Oven, prof. dr. Z. W. Sneller en prof. mr. C. W.' de Vries. Achttien fleschjes penicilline, in houdende 1.800.000 eenheden, zijn bij een zekeren M. H. aan de Lin- dengracht te Amsterdam In beslag genomen, toen de C.C.D. uit Zaan dam zijn onderzoek in een moge lijke smokkelaffaire, waarvan de oorsprong in Koog aan de Zaan ligt, daar voortzette. De penicilline is hoogstwaarschijnlijk uit België afkomstig. De republikeinsche radio Djofe" jakarta zegt uit gezaghebbende; republikeinsche bron te vernemen, dat dr. E F E Douwes Dekker tol minister van staat zou worden be. noemd. Het radiobericht zegt ver. der, dat Douwes Dekker zelf nog geen officieel bericht hieromtrent had gekregen. Het republikeinsche blad „Ke- diaulatan Ra'jat'' brengt intusschea een gruwelverhaaltje. dat D. D. moeilijk zal willen volhouden. Het blad meldt n.l. dat Douwes Dek. ker verklaard heeft gedurende vier jaar geheel blind te zijn ge weest, er aan toevoegend, Schrif. telijke bewijzen te hebben dat Ned. artsen hem opzettelijk injec ties hebben gegeven, om blindheid te bevorderen. Thans kan hij, naar hij mededeelt weer zien. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van mr. W F L graat van Bylandt tot H. M.'s buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister te Rome. De heer Van Bylandt was poli tiek adviseur van den luitenant, gouverneur-generaal van Ned In- dië, dr. Van Mook; vóór den oor log was hij gezant in China. In de Nieuwjaarsrede Vrijdag, avond in de Bredasche raadsver gadering door burgemeester Van Slobbe uitgesproken vermeldde deze o.m. dat het aantal inwoners per 1 Januari 1947 84.530 bedroeg. De bevolking nam in 1946 met 2338 personen toe. Aldus voort, gaande, zal de stad tn 1954 dl» 100.000 inwoners overschreden hebben. De dienst van openbare werken kon in 1946 voor 't eerst weer beginnen met het uitvoeren van nieuwe werken. Ook werd de restauratie van het bekende histo, rische kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Ginneken, dat tn September 1944 zwaar werd ge. teisterd. met medewerking van Monumentenzorg ter hand geno. men. Daar voor onderhoudswtar. ken nog vrijwel geen houttoewij. zingen werden ontvangen, liggen daarvoor nog 350 aanvragen waar. onder 100 z.g. krepeergevallen, op afdoening te wachten. Voor het consumenten.crediet werden 257» aanvragen ingediend, die een be drag van ongeveer 1.000.000 be loopen. Voor het Genootschap Nederland —Engeland, afd. Ro'.iterdam, heeft Zaterdagmiddag in de aula van mu. seum Boymans mr. W. A. Gibson Martin, die zich 'bekendheid ver wierf als journalist, schrijver en reiziger en die vaste medewerker is aan verschillende Engelsche ■bladen en tijdsehrif (en, waaron. der de Times" en de Manchester Guardian" 'een, belangwekkende lezing gehouden. Het onderwierp van zijn lering was .Plastics". Zooals bekend heb ben de plastieken van de oudste tij den af een gewichtige rol in he: Nederland moet met alle middelen medewerken aan het herstel van den Rijn als scheep vaartweg, in de eerste plaats in het belang van het land zelf en in de laatste plaats ter bevor dering van 't persoonlijk belang" zoo besloot ir. J. H Verhey, Hoofdingenieur van de centrale rijnvaartcommissie in Duitsch land gisteravond zijn voor de havenvereeniging „Rotterdam', in de „Blauwe Zaal" van het beursgebouw gehouden causerie over het herstel van den Rijn als scheepvaartweg. Ir. Verhey schilderde in 't kort de geschiedenis van de Centrale Rijnvaartcommissie, die reeds sinds 1815 bestaat en de internationale belangen voor een vrije vaart be hartigt en zorg draagt voor de technische verbeteringen e.d. van dezen scheepvaartweg. Toen men na den oorlog de schade op en aan den Rijn opnam bleek, dat de stuw bij Kemps beneden Basel geheel vernield was en tal van bruggen en haveninstallaties grondig wa ren verwoest. In Nederland bedroeg de schade vijf vernielde spoorbruggen en twee vaste bruggen. Het bagger- werk en de betonning bleek ver waarloosd. dë berichtgeving van waterhoogte en ij smelding gedes organiseerd en de rivier versperd door honderden wrakken. Van eenige scheepvaart was dus geen sprake. Bovendien belemmerden de inderhaast voor den doortocht der geallieerde troepen geslagen oorlogsbruggen met haar geringe doorvaarthoogte en wijdte het verkeer. Algemeen werd dan ook ingezien dat zoo spoedig mogelijk hierin verbetering moest worden ge bracht in het belang van Duitsch land, Frankrijk en Zwitserland, die voor een groot deel afhanke lijk zijn van den invoer van pro ducten van zee uit. Het lichten van de wrakken werd ten zeerste bemoeilijkt door het ontbreken van kranen en duikers én men moest dus zijn toevlucht nemen tot dynamiet wat echter het groote nadeel had dat de door de explosies overal over den rivierbodem verspreide stuk ken ijzer menigmaal de oorzaak waren, dat de schepen lek stootten In 1945 ging men over tot het bouwen van tijdelijke bruggen op een hooger niveau, die evenwel ook niet altijd gelukkig uitvielen en soms nog te laag bleken. In 1946 was de Rijn weer tot S: raats burg bevaarbaar. Er bleef toen nog over het repareeren van den stuw bij Kemps, wat een zeer tijdroo- vend werk was. doch welk werk nu ook gereed is gekomen. Mo menteel zijn zeven spoorbruggen, zeven verkeersbruggen en een loopbrug klaar. Dat is echter nog maar een zeer klein aantal in ver gelijking met den vroegeren toe stand. Het werk gaat niet altijd zoo vlot als men wel zou wensohen. Allereerst is Duitschland een straatarm land, dat in de Rijn streek de grootste verwoestingen heeft ondergaan. In de tweede plaats wordt het door drie mo gendheden bezet. De samenwer king tusschen de bezettingsautori teiten wordt zeer gehandicapt door het verschil in taal, hetgeen spr. een belemmering van de eerste orde achtte. Men moet dus werken met tolken, die op hun beurt meestal geen verstand hebben van techniek. Het gebrek aan materiaal, dat Duitschland niet kan opleveren, is ook niet te verhelpen door aen invoer van het buitenland uit. De geallieerden voelen niets voor nog meer financiëele offers, wenschen d.us in Reichsmarken te betalen, hetgeen echter door de andere landen niet wordt geaccepteerd. Dan is er nog gebrek aan ar beidskrachten. De slecht gevoede en slecht gehuisveste bevolking mist energie en prestatievermogen jonge krachten zijn tijdens den oorlog niet opgeleid, zoodat men nu met slecht onderlegd en onge routineerd personeel moet werken Na deze met aandacht gevolgde causerie vertoonde de heer Verhey eenige lichtbeelden, welke een beeld gaven van een inspectie tocht langs den Rijn, verleden jaar door de Centrale Rijnvaartcom missie gemaakt. Zij toonden s-pe- ciaal de vernielde en tijdelijk ge construeerde bruggen. dagelijksche en cultureeie leven van den mensch gespeeld- Wij her. Cnneren slechts aan de pottebak- kers producten die reeds van de oertijden af een onontbeerlijk miiddel waren voor de bereiding van voedsel, en aan het leem, dat voor het bouwen van schuilplaat sen tegen weer en wind werd ge. brui kt. Sinds ,1856 heeft hieit woord „plastiek" echter nog een andere beteekenis gekregen. Men begon toen namelijk langs chemische» weg grondstoffen samen te stellen, die gemakkelijk te vormen waren en die men dus tot allerlei ge bruiksartikelen kon verwerken. Een van de eerste producten was celluloid en na vele experimenten verkreeg men bakeliet Deze s'-of had onveranderlijk ee-i gele kieur en daarom togen de chemici aan het werk om stoffen te vinden die andere kleuren had hm. Uit 'ceze pog-iigen kwamen de stoffen voort, die wij de moderne pl-u teken zou. den kunnen noemen en waaruit tegenwoordig tallooze gebrriksar. tikelen worden gemaakt Er zijn vele soorten plastieken maar een voornaam onderscheid tasschea verschillende groepen is. stoffen, die door druk en hitte tot produc. ten worden dtle het kenmerk van plastiek voor altijd verliezen, en s offen. die door verwarming weer. plastisch worden. Een zeer voor. name rol speelt de plastiek bij de electriciteit. Zij ls hier praetisch' onmisbaar door haar isoleerenda eigenschappen. In de aatste aren heeft het ge bruik van plastieken een groote vlucht genomen. De groote ten. toonstelling „Brittain can make it" liet tallooze producten zien. -Om maar enkele te noemen, drink- benoodigdheien. zoo helder alS glas; tafelbladen en stoelzittingen in allerei kleuren en vormen, zelfs in imitatie eiken. en mahonie hout; telefoon-toestellen; een fiets, deelen van een auto.carosserie, zoo als Cnstrumentenbord en raamko zijnen; schoenen met zolen die war* terdicht zijn en een bovenwerk, dat ventilatie toelaat; de beroemde ..nylon" kousen. Spreker bestoet zijn lezing met de verklaring, da» de plastieken en de oude mate rialen "tezamen tri die toekomst het leven van alle menschen aan. genamer en emakkelijker zulleïl maken Mr. Gibson Martin toonde zich een duidelijk en geestig spreker» die het publiek volledig boeide. De lichtbeelden droegen veel tot ©en helder begrip bij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3