Luchtpatrouille boven Palembang PILOTENHELPERS GEëERD Romme's reis door Indonesië Noodrantsoenen op het vliegveld Het leger zonder uniform PAGINA 4 MAANDAG 20 JANUARI 1947; les uitgereikt te Maastricht FRACTIELEIDER ^PREEKT TROEPEN TOE ORANJETOCHT BAARN— SOEST i 11 /T/vrt*.-yw»>iticr.AT> rfv»kr>Tt-neus en voor This is Palembang tower... this is Palembang tower I read you strength one; very disturbed dit is Palembang controletoren, dit is Palembang controletoren ik ontvang u sterkte een; sterkte een; veel storingen... practisch onhoorbaar* ontvangst slecht, ontvangst slecht... frequentie te hoog, frequentie ongeveer twee graden te hoog... Op het hooge platform, gedeeltelijk met glas afgeschermd, zitten twee militairen bij de radio-zend-ontvangstcombinaties; uit een luidspreker snijdt een scherp metalen ruischen door de stilte; atmosferische storingen knetteren als heftig striemend schroot, verzwakken, fluittonenoorverdoovend scherp, dan plotseling een gebrokkelde metalen stem met een onverstaanbaar keelgeluid Adri. Hensen uit "Westmaas en {Tan Ooms uit de Idastraat in Hengelo probeeren den B-25 zen der van Fort Mitchell te pakken te krijgenze zweeten en roo- ken en vertellen den overkant voor de tiende maal, dat ze onver staanbaar doorkomen: „freqency •bout two degrees too high" Daar tusschendoor vertellen ze mij bver over „de toestand" Het wonderlijke is, dat ze. zo° dicht bij Palembang, practisch ge heel geisoleerd zijn, dat er zelfs uit Palembang geien communi que's doorkomendat ze alleen loo nu en dan hooren wanneer de „Piet Hein", die op de Moesi ligt z'n neus snuit grommend, vreemd goedmoedig artillerie onweer dat ze alleen de Mit- chell-B 25 jachtbommenwerpers als wildgeworden horzels de start, baan zien afstuiven, onmiddellijk •teil klimmend om beschieting te Ontwijken, dat ze daarna een enke len keer een der piloten hooren vertellen dat die of die-geschut- stelling van de benden is opgeruimd en dat ze terugkwamen met tref fers in de motoren, omdat er Jappen en Britsch-Indiërs bij de luchtdoelmitrailleurs zitten (meestal zaten!) Er zijn geruchten dat wij zware verliezen geleden hebben, er is een order om helmen te dra gen vanwege hoofdverwondingen bij recente gevechten, de verdedi gers van het ziekenhuis hier schijnt hèt schot te zijn gevallen dat de heele bende over heel de Stad mata glap maakte hebben 'm eén oogenblik „vies zitten knij pen", toen 'hun munitie practisch op was, er is een boot van ons, waarop onze jongens mannetje aan pjannetje stonden, door een zwanen mitrailleur onderhanden genoipenMaar zeker weten «toen1 ze niets.... Aan dien horizon, in de richting van de stad klimmen dikke zwarte rookkolommen log omhoog Gisteravond brandde het veel erger. „We vingen gisteren berichten van de tegenpartij op. Een man hoorden we schreeuwen dat 't nou „prang betoel" was echt oor log! Er raasden tanks door de straten en er werd zwaar gevoch ten. Hij klaagde over het slechte moreel van z'n troepen: ze moes ten koste wat kost volhouden! Een Jap hield ook nog 'n toespraak" Nee, verder is er geen nieuws. Zoo nu en dan ihiooren we de „Piet Hein" met het 'hoofdkwar tier praten of met onze pantser wagens of de Mitchells krijgen •en opdrachtmaar wij zitten hier maar en eten wat noodrant- jtoenenkaakjes, kaakjes en ajftg eens kaakjes, maar verder is V best. En toien moest en zou ik Palem- fcang zienmeestal zijn de ver malen „aan den buitenkant" veel erger, dan wanneer men 't mee maakt...zelfs geruchten, die volkomen met de waarheid blijken ie kloppen, overdrijven, omdat zij te veel speling aan de fantasie laten. Bovendien kende ik zoo veel inwoners ulit de benauwde Veste sinds m'n reis met de „Bois- •evain" *»*■•-*■»• •e) kapitein Wetters en samen met den operation officer, luitenant Samson, liet ie me zien, wat ie tot stand gebracht had sinds ie drie maanden geleden „in z'n hemd" naar dien doodehjk verve lenden gloeiend heeten uithoek van •Palembang was gestuurd. En dat de mecano's nu als duivels moesten werken en dat om vier uur 's middags ierhand zei: „Nou, ik hoop, dat ik eindelijk m'n ont bijt 'ns heelemaal aan één stuk kan opeten zonder gestoord te worden'', („kaakjes, kaakjes en nög eens kaakjes....)" en dat reeds iedereen last had van vita minegebrek - op Banka zou men een kist versche groenten gaan halen! het gaf allemaal niks tegen dat getreiter mocht eindelijk iets gedaan wordenhet is niet prettig als je langzaam ge wurgd wordt en je mag den strop niet losmaken. DE DUCHT IN. Onder den vleugel van een Mit chell hurkte de bemanning ota een kaart: de eerste: Berend Klaassens uit de Gerbrand Bakkerstraat in Groningen met Ad Brogtfop van dein Terheidenschenweg in Breda De twee anderen waren Indische jongens, maar voor ik hun namen kon noteeren, werd ik een nauw trapj op in den buik van den Mit chell geduwd en nauwelijks was het luik dicht of die twee motoren knetterden open, het duimpje van den eersteweg waren we. Ik zat vlak achter de twee rug leuningen op een soort bankje ge knield en keek nu over den schou der van Klaassens en Boogtrop: in een zwiepende regenbui stoven we het veld af, stormden scheef de lucht in, schaduw en hevig zon licht sloegen wisselend door den doorzichtigen cockpit-neus en voor ik het wist, hingen we dreunend boven Palembang: ik herkende on middellijk de protected area Tanah Semoet, het vijvertje met de tji- marahs rondom, hotel Smit, waar ik gelogeerd had..— er reden wat blokkendoos trucks en hier en daar mierden wat menschjes rond.... maar verderop: de heele enorme stad van roodbruine daken uitge storven, in de grijze straatgeulen geen sterveling, op de Moesi, waar anders honderden Sampans heen en weer voeren, slechts wrakhout. langs de kade steeg de rook uit verkoolde huizenskeletten. Koers Zuid-west ten opzichte van ide stad: de Mitchell B 25 gooide zich scheef naar beneden en begon zijn patrouille tusschen éen kaarsrechte spoorlijn en een breeden kronkelenden weg. over het wijde land stonden grijze re genbuien, zeer plaatselijk tegen een enorm panorama van roomige wol kenbanken. Vaandrig Brogtrop no teerde: 4 spoorwagenstwee lo comotieven elf spoorwagens auto—.wijzend, op de kaart, dan weer naar een markant punt van het terreinbochtje links, bochtje rechts. (nu, ik was nog niet luchtziek!) Zoo nu en dan drukten ze hun keelmicrofoon vas ter aan, zeiden iets, kniktenBij Gloenbang, 50 km ten Z.W. van Palembang, zwenkten we terug.. Laat er nu plotseling drie auto's met een honderd meter tusschen ruimte op den weg rijden;; Adju dant Klaassens wijst naar beneden gooit de machine in een steile bocht, want, die lui hebben kenne lijk geen best gewetenVan de twee voorste wagens rolt een stel kerels als hazen den weg op, ze verdwijnen in het-,terrein.het vreemde is, dat ze zich zelf ,,se- lecteeren", tanis op 't veld blijven steeds rustig doorwerken, een per sonen-auto heeft ook een best ge weten, een boerenwagen met een tragen buffel denkt er niet over ■om stil te staan, maar, holala nee jonge.dat moest je nou net heelemaal niet in je hersens ge haald hebben! Staat me daar een van die lui midden op dein weg vóór de eerste auto 'n „strot vuur" op ons af te geven, dat het niet mooi meer is.... Nieuwe bocht.we vragen in structies aan: „magge we vehikels in de soep schieten? Heuselijk mi litaire wagens.." nog een bochtje hou ze in de gaten! ze staan er nog., drie auto's, vreemd verlaten onder de boomenje hebt 't ge voel, dat je over twintig jaar nog precies hun positie zult kunnen teekenen.en dan word je plotse ling door een enorme hand neer gedrukt op het knielbankje h-ou je vast! We schieten scheef steil om hoog, de wereld zwaait dronken langs den plexiglas-neus van de cockpit., wéér duiken we, sneller, nóg sneller., de eerste auto de schutter is weg! schiet op ons toe: op de gunsight (een vier kante glazen plaat boven het dashboard) gloeit in den cirkel het stipje van een brandend lampje Zaterdagmiddag waren honderden in den Stadsschouwburg te Maas tricht getuigen van een indruk wekkende plechtigheid waarbij 102 pilotenhelpers waaronder 11 post- huum, werden begiftigd met de Amerikaansche Vrijheidsmedaille. Op het eenvoudig versierde po dium, met de Amerikaansche en Ne- derlandsche vlaggen als achter grond, hadden plaats genomen de Amerikaansche ambassadeur Stan ley K Hornbeck, de militaire at taché kolonel Frank M. S. John son, gen.-majoor Burres namens generaal Mac Narney van het ■d Amer leger in Frankfort. H. M. -de Kóningin was vertegenwoordigd ■ei ik wilde Mthans iets door den schout bij nacht Rost van mee; "zien dm wat branden aln Tonningen en Prins Bernhard den horizonOmdat ik voor door kapt. Schrade van de Piinc.es •en piper cub niks voelde, ging Irene-Brigade. 9k naar het 16e Squadron van Verder waren er de Commissaus De installatie van het kabinet van Oost-Indonesië. V.l.n.r. Ad miraal Pinke, prof. Romme en kolonel if. Warners. Prof. Romme is op zijn reis door Ned.-liidië Donderdagavond te Semarang gearriveerd, waar hij door kolonel van Langen en een groot aantal officieren, alsmede door pastoor Polamir namens den bisschop van Semarang werd ver welkomd. Nog dienzelfden dag bracht prof- Rarame een bezoek aan den bisschop van Semarang, mgr. Soeglopranoto. Vrijdag bezoCht hij in gezelschap van kolonel Van Langen de in Semarang gelegerde Ned. troepen Prof. Romme gaf door allerlei Vragen van zijn belangstelling voor het leven van de jongens blijk. Vooral de Brabanders en Limbur gers waren zeer verheugd over de komst van prof. Romme, die zijn rondrit besloot met een bezoek aan de graven der gesneuvelden van der Koningin in Limburg mr, dr. F. Houben, de burgemeester van Maastricht, jhr. mr. Michiels van Kessenich, de minister van Oorlog Fiévez, generaal Kruis en hoofdoff. T, „i i i -I vlieger 2e fel. Witholt van den Honderd Vrij neidsmeaail- staf van Admiraal Helfrich- De Britsche Luchtvaart was ver tegenwoordigd door haar attaché Group-Captain Lucas en België door majoor Cassart. In de offi- cieele loges merkten we verder nog verschillende andere burgerlijke en militaire autoriteiten op- De piloten-helpers, waarvan de meesten Limburgers warén uit de Peelstreek waren in de eerste rijen voor het podium gezeten. Nadat -het Sted. Orkest onder lei ding van Henri Hermans de plech tige bijeenkomst met de volksliede ren had geopend, nam allereerst de burgemeester van Maastricht het woord. Na zijn groote voldoening te heb ben uitgesproken hier in Maas tricht deze talrijke hooge gasten te mogen begroeten, wijst hij op de grootheid van deze bijeenkomst, welke de dag van de ondergrond- sche werkers is. De mannen en vrouwen, die zooveel helden van de lucht hebben geborgen en voort geholpen op den weg om wederom actief deel te nemen aan den strijd voor victorie, vrijheid en vrede. Dit werk werd gedaan voor de goede zaak. Publiciteit werd nooit gezocht, want dat beteekende in den oorlog den dood en in vredes tijd verdragen zij dit niet omdat dit in strijd is met hun beschei denheid. De Amerikaansche ambassadeur gaf vervolgens uitdrukking aan zijn bewondering voor de Ned. burgers, die dagelijks ontberingen leden en hun levens waagden in den onder- grondschen strijd tegen een mee- doogenloozen en immer tegenwoor- digen vijand, opdat de levenswijze, waarin wij gezamenlijk gelooven behouden mocht blijven. Hij ver heugde zich hiervan uitdrukking te kunnen geven, mede namens net geheele Amerikaansche volk. Door der troepen en een aansporing om aanwezigheid voort te gaan met het toonen van meten van de aanwezlgnem zelfbeheersching nu en mcletoe- gebeft eWeI. komst, waarbij zij moesten trach- strijd vlak onder den neus van de Nazi-indringers. Vele ontberingen zijn geleden, deportaties gevolgd en tenslotte concentratiekampen in den loop van dit heroisch werk- Gezinnen werden uiteengeslagen als gevolg van Nazi-represailles en vooral wilde spreker hen gedenken die hun levens gaven. Deze decoratie symboliseert de werkelijke en blijvende dankbaar heid van het Amerikaansche volk voor hun heldhaftigen strijd. Het moment der decoratie was toen aangebroken en een voor een betraden de piloten-helpers en -helpsters of hun nabestaanden het podium om onder hartelijk applaus van de geheele zaal gedecoreerd te worden door kol. Frank M. S. Johnson. Vooral Moeder Poels uit America (Limburg) viel een ware ovatie ten d6Na afloop dezer plechtigheid vond in de Redoutezaal een zeer drukke receptie plaats, waarbij het zeer geanimeerd toeging en vele vrienden uit het verzet elkaar ont moetten. de Tijgerbrigade op het Tilleime- plein. In zijn toespraak tot de troepen zeide hij o-a-: „Ik zou mij scha men, indilen ik bij mijn terugkeer in Nederland zou moeten verkla ren,, dat ik niet bij de troepen was geweest". Vervolgens gaf prof. Romme een uiteenzetting va® de behandeling der ontwerpover eenkomst in de Tweede Kamer en wees hierbij op de eenstemmigheid van de Kamer ten aanzien van een duurzaam samengaan van Neder- geheele AmeriKaansuue voos.. j-,w. land en Indonesië. „Dit samen- djt werken zijn honderden vliegers gaan", aldus prof. Romme, „hangt we<jerom in staat gesteld hun plicht niet af van staatkundige doch van te doen en hij te dragen den oor- maatsdhappeiijke krachten". j0„ te verkorten Zonder deze me- Prof. Romme besloot zijn rede dewerking zou menige Amerikaan- miet een lofprijzing op het moreel familie thans niet kunnen ge- der troepen en een aansporing om de aanwezigheid van eiieiae xctjiiiuLicfcuicix* Een leger zonder uniform van ten „èen stiAje van hm hart te mannen en vrouwen voerde een geven". voortduTenden en doeltreffenden het beeld van de auto schuift sa men met deze stip., de duim van Klaassens drukt op een knop aan den stuurknuppel.zeven zware mitrailleurs spuiten roffelende stralen vuur naar de autoenkele treffers, 'maar de inslagen ranse len iets te veel naar rechts. kruit damp De Mitchell trekt steil op fractie van een seconde zie ik niets, duizend kilo aan je on derlijf, neergeperts op de bank. dan is de „black out" voorbij, we brullen alweer de bocht door, steil op één vleugeltip,, wéér komt de auto in zicht diepere duik vuur! en plotseling ontploft ie in een ge weldige oranje steekvlam.duimpje op! Wie volgt. Na vijf runs, brandden de drie auto's als fakkels.. Het eerste wat ie zei, toen we een uur later gingen, was; „Hebt u dat wel eens mee gemaakt op den grondik bedoel» is u zelf wel eens van uit vlieg tuigen beschoten..? Het is ver* schrikkelijk. Het waren ongelooflijk aardige jongens, maar 't diepste respect heb ik voor de kerels, die hier nou al zóólang zitten, krijgsgevangen geweest zijn of van Australië uit hebben meegevochten en die nu nog maar zachtjes kankeren Dö meesten boffen bovendien niet zooals Klaassens, die een extra kerstvlucht naar Nederland mooht maken en van 't station in Gro ningen om z'n moeder niet te laten schrikken een telegram stuurde; „Ik kom. Hou de kachel warm.» Berend. In den avond zaten we te luis teren naar verhalen over beesten, jachtverhalen en verhalen over 'slangen en tijgers.. Er waren no- tabene twee planters met dat toe» stel mee gekomen, die alweer het binnenland in wilden.ze konden niet eens. naar Palembang, maar ze waren vol goeden moed. Een van hen, de heer W Verboom, die naar een kina- en thee-onderne ming boven in Dempo wilde, 300 km. 't binnenland in, zei: „We be. ginnen nou voor den derdeft keer, eerst de crisis, toen de Jappe, toen., och nee, dit komt wel goed zeg. In de verte rommelde artillerie, de lucht boven de stad laaide weer rossig op. opnieuw heele verha len, zooals alleen planters ze ver tellen kunnen; ze spreken dan van uit een jaren lange stilte, die 's avonds over 'hun onderneming daalde.„Nee", zei Verboom, jullie met je gruwelverhalen uit de boekjes over tijgers en zoo en slangen", waarop Monsieur Amadéi Victor, Alfred Coulin, een Zwitser, die 't besfe stuk van zijn leven in' Sumatra had gesleten en óók weer terugging om thee te plukken, een verhaal vertelde over een pandabeer, dien hij met de fleseh had groot gebracht en die op laatst zoo dol was op de huisge* nooten, dat zijn omhelzing te innig werd. Hij gaf 'm toen aan den dierentuin, maar in den nacht voor zijn vertrek, stierf ie.. „Den kop heb ik laten prepareeren en ik ze er bij, nietwaar, dat deze kop een vriendelijke, glimlachen, de uitdrukking moest hebbende gevaarlijkste beesten op Gods aardbodem zijn de menschen, nietwaar Hij lachte, zeer wijs en zeer beminnelijk. Buiten in den regen werd op nieuw de artillerie wakker. J W. HOFWIJK» Indien de blijde gebeurtenis ten paleize Soestdijk niet des mor. gens om 7 uur algemeen bekend is doch later, zal de Onsmjetocht BaarnSoest eerst den volgenden dag worden gehouden. Een beroep, waar toe vele Engelsche vrouwen zich voe len aangetrokken is dat van vee arts. Op de foto is een vrouwelijke vee-arts bezig met het onderzoek van inentingsstof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4