R Ziekenfondspremien worden hoog er -O UFFERSCHAAL De eerste potvisch gevangen Autobussen voor de Nederl Spoorwegen A TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Een ontdekking ADIO programma DE GESTOLEN MAANDAG 20 JANUARI 1947 Gelijkstelling van soorten verzekerd 'ARRESTATIES IN HONGARIJE „Oome Willem'" geeft ook ONZE BLOEMBOLLEN- UITVOER NAAR DE V.S. EN CANADA DE HARING VOOR HET KALI-CONTRACT apotheker zijn deel Verbetering van stations Ook geen gas meer uit Duitschland DE MOORD OP BURGEM- MOONEN VAN WAALWIJK Op Het spoor van C.C. De commissaris belast met het «oezicht op de ziekenfondsen, heeft ia een circulaire aan de algemeene ziekenfondsen mededeeling gedaan betreffende de voorloopige resultaten ter zake van herziening der zieken, fondshonoraria. ^Herover zyn besprekingen gevoerd net apothekers, tandartsen en vroed vrouwen en niet huisartsen en spe_ cialisten. Deze besprekingen heb- Jben tot overeenstemming geleid. Bij deze besprekingen is men van liet beginsel uitgegaan, dat er een zekere gelijkheid ten aanzien van de honoraria zou moeten zijn tus- schen de vrijwillige verzekering en de verplichte verzekering. Daar premieverhooging slechts binnen be perkte grenzen toelaatbaar is, heeft de minister van Soc. Zaken goed gevonden, een wettelijke regeling voor te bereiden, volgens welke voor \et jaar 1947 een bedrag uit he* vereveningsfonds beschikbaar zal worden gesteld, ten behoeve van Uitkeeringen aan de afdeeling vrij willige verzekering der algemeene Ziekenfondsen. Betreffende het vraagstuk der premieverhooging deelt de ctm- missaris mede, dat bij het huidige loon- en prijspeil een premie van 0,50 per verzekerde van 16 jaar en otider per week in het algemeen, uit sociaal oogpunt bezien het maxi. mum moet worden geacht. Voor kinderen beneden de 16 laar mag geen premie worden. gevorderd. Voor de z.g. onvolledige gezinnen (man of vrouw met kinderen bene den 16 jaar) mag ten hoogste èO boven het normatn premiebedrag per verzekerde van 16 jaar en ouder woden gevorderd. Voor de gevallen, waarin de verstrekkingen aan de vrijwillig verzekerden minder om. vatten dan die aan de verplicht ver zekerden, dient het maximum der premie lager te worden gesteld. Elk fonds, dat voor een bijdrage uit het vereveningsfonds in aanmer. king wenscht te. komen, dient de premie tot het voor het fonds gel dende maximum op te voeren. Ver. schillen in contributie voor bepaalde categorieën van verzekerden van hetzelfde fonds zullen daarbij moeten verdwijnen, evenals afzonderlijke heffing van contributie voor kin deren. Indien echter reducticklassen bestaan voor de weinig draagkrach. tigen, kan voor het behoud dam van de goedkeuring van den commis saris worden gevraagd. Ten einde de noodzakelijke toe passing der premiën op snelle wyze mogelijk te maken zal de directeur- generaal voor de prijzen een alge meene prijsvaststelling tot stand brengen. In verband met de ontdekking van het beweerde complot ter om verwerping der regeering, worden in Hongarije nog steeds arrestaties verricht. Het betreft hier vooral leden der partij van de kleine boe. ren de grootste der regeeringspar- tijen. Ten huize van den president der republiek heeft een vergadering van partijleiders plaats gehad om de kwestie te bespreken. Men be. schouwt bet complot als ,,goed ge organiseerd en gevaarlijk". Geruchten dat het complot de regeerilngscrisis heeft verhaast, worden ongegrond genoemd. De sociaaldemocraten en com munisten, die tezamen met de par tij der kleine boeren de regeering vormen zijn voornemens 'n groote vergadering te beleggen, waarop ook de vakvereenigingen verte, genwoordigd zullen zijn. Op deze heden (Zaterdag) te houden bij eenkomst zal tegen het complot worden geprotesteerd. De uitvoer van Nederiandsche bloembollen naar Amerika en Canada wil nog steeds niet vlotten tenge volge van moeilijkheden, waarvoor tot nu toe nog geen oplossing kon worden gevonden. Dr A. J. Verhage, de voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollen, cultuur, .heeft thans besloten deze zaak persoonlijk ter hand te nemen en zal te dien einde op het laatst van Januari naar de Ver. Staten vertrekken om onderhandelingen aan te knoopen. Daarna gaat de heer Verhage met hetzelfde doel naar Canada. In kringen van haringexporteurs heerscht ontstemming, omdat de prijs van de haring voor het kali contract nog steeds niet bekend ge. maakt is. Was er aanvankelijk sprake van dat de blokkeering der haring eerstdaags zou worden op geheven, ook hiervan is definitief nog niets bekend. Met het oog op het gevorderd seizoen heeft de han. del er groot belang bij spoedig te weten hoe het met den voorraad staat en of er nog bestaande orders naar andere landen kunnen worden oitgevoejrd. Ook de binnenlandsche handel heeft dringend haring nou- dig. Naar aanleiding hiervan verne men wij van bevoegde zijde dat de prijs van de haring voor het kali contract zeer binnenkort zal kun. nen worden bekend gemaakt. De speciale verslaggever aan boord van de ..Willem Barendz" seint ons: Dinsdagochtend vingen wij den eersten potvisch. Het dier met zijn blauwgrijze kleur werd bin nengesleept met den harpoen, die hem doodde, geheel in het lichaam De potvisch is kleiner dan de blauwe walvisoh en de vinvisch. Hij heeft een stompen platten kop De dikke snuit maakt den indruk van een enonp zwaar blik, dat ver over de onderkaak uitsteekt. De onderkaak zelf mèt de tanden valt daarbij geheel weg. In de boven kaak hebben deze potvisscben holten, waarin de tanden van de onderkaak passen. Uit den kop van het dier wordt walschot gewonnen, een 'heldere, olieachtige vloeistof, die tot een wasohachtige substantie stolt. De potvischtraan is van andere che mische samenstelling dan de baardwalvischtxaan en wordt ook voor andere doeleinde gebruikt. Potvisschentraan en walschot zijn bestemd voor technisch doeleinden o.a. voor de bereiding van aalven. Zij zijn dus niet geschikt voor menschelijke consumptie. Ook in ander opzicht onder scheiden de potvisschen zich van den blauwen walvisch. doordat zij niet recht omhoog spuiten, maar schuin naar voren. Het spuitgat is namelijk links voorin den kop ge legen. De ..ademzuil" is wel tien meter of meer hoog en van ver af duidelijk te zien. Deze eerste potvisch, dien we aan boord sleepten, mat 53 voet d.i. bijna 18 meter- Hij had 52 tanden Het dier voedt zich met *inktvisschen. Op zijn huid waren de inktvischzuig- nappen duidelijk te zien. De lange streepsgewijze litteekens wezen er op, dat er onderlinge vechtpar tijen hebben plaats gehad. De spekdikte bedroeg 20 c.M Walschot blijkt een 'uitstekend waschmiddel te zijn. Als ik mijn hand op het weefsel van den kop leg, spuit de olie aan alle kanten op en zonder dat ik eenig water gebruik, wasch ik mijn handen heelemaal schoon. Tijdens de ver werking loeit de sirene weer, ten teeken, dat er buit is. Het blijken „blauwe" te zijn. Intusschen zien we met span ning uit naar de Nacella, den tan ker, die uit Amsterdam onderweg is en ons de post uit het vaderland zal brengen, waarnaar we allen heel erg verlangen. Eenigen tijd geleden deelden wij reeds mee, dat 4 Mei a.s. bij de Ned, Spoorwegen een nieuwe re geling ia werking treedt, waarbij gezien het beschikbare materieel de hoogst mogelijke intensiteit van het verkeer, zal zijn bereikt Op vele plaatsen zal het rail verkeer nog met autobussen aan gevuld moeten worden, waarvoor ongeveer 1200 bussen in bestelling zijn. Hiertoe behooren 240 z.g. opleg gers" met 80 plaatsen, waar van er reeds 100 in gebruik zijn en welke gevaarten hier en daar reeds bekende verschijningen op den weg zijn Het is onjuist, wat gisteren ver~ schillende bladen vermeldden, dat de Ned. Spoorwegen een ordier voor autobussen in Amerika ge plaatst zouden hebben, evenmin als het juist is, dat de Ned. Spoor wegen de ,,Fageo Twin Coach", waarvan een foto met een derge lijke medediaeling een dezer dagen in de bladen verscheen, voor hun autobus sen dienst gaan gebruiken. Het betreft hier Armcrikaansche autobussen, waarvan een pas op gerichte onderneming, de N. V. Au tra (Autotractie), een combi natie van enkele Nederiandsche bedrijven voor ons land de alleen- vertegenwoórdiging krijgt. Moge lijk zal deze N V. wel eens offerte bij de N. S. maken, doch tot een kennismaking is het Zelfs nog niet eens gekoimen. De Ned. Spoorwegen hebben thans in het buitenland, doch in iedior geval in Europa in bestel ling: 500 gpoote autobussen met 47 zitplaatsen, 425 autobussera met 42 zitplaatsen, waarvan 150 com pleet met carosserie worden ge leverd, omdat die Nederiandsche industrie wegens overbelasting deze niet bouwen kan, 130 wagens met 39 en 150 met 34 zitplaatsen Met uitzondering van die genoemde 150, worden al deze autobussera in eigen land van een carosserie voorzien. Een deel van deze wagens is bestemd voor de dochteronderne mingen der N. S. Naar wü vernemen wordt door de Ned. Spoorwegen bo vendien met de Nederiandsche industrie onderhandeld over de levering van 100 smalle auto bussen voor nauwe wegen, ter wijl bij de Ned. Ford-fabrieken 100 Ford-autobussen in bestel ling zijn ten behoeve van hun dochterondernemingen, voorna melijk voor stadsdiensten. OOtWl-ö 24. Vlug wipte hij uit den kof fer en keek nieuwsgierig in het rond. Rondom zich zag hij allerlei inge-yvikkelde machines. Tim dacht even na en begreep meteen, wat de bedoeling van dit atles was. Nu werd de zaak hem glashelder: De boeven hadden een onderaardsche leiding aangelegd waarvan het begin ontegenzeggelijk in een der reservoirs der bienzinemaatschappij moest liggen. Het was n/u alleen nog maar zaak om na te gaan, waar het andere einde zich be vond Daarmee zou dan ook de vraag opgelost zijn, waair de ge stolen benzine naar toe gevoerd werd. Daar zou hij eens eventjes achter zien te komen! Doah daar kwamen zijn tegenstanders weer aan en nog maar net bijtijds kon Tim zich verschuilen. Wat waren de boeven verbaasd toen ze den leegen koffer ontdekten; daar be grepen ze geen snars van. Een belangrijke aanwinst vooj het bedrijf beteekent ook het meï September gereed komen van 300 rijtuigbakken voor electrische trac tie, waarmee bij hiet samenstellen! van de winterdienstregeling re kening kan worden gehouden. De directie van de N. S. wijdt ook alle aandacht aan den toe stand der stations, die hier e» daar door het drukkere neizigers- vervoer te wenschen overlaat In Utrecht is men reeds bezig met den bouw van een tweeden tunnel naar die perrons, tegenover Ho tel .Terminus", tor wijl in Ata>- sterdam de in- en uitgangen van 't Centraal Station verbouwd wor den. Nadat eerst al de levering van electrischen, stroom uit Duitsch land is stopgezet dreigt nu, naar te Heerlen verluidt ook de aan voer van gas te worden gestaakt. Sinds 29 October krijgt Neder land, zooals men weet, een be perkte hoeveelheid geleverd, ter wijl verhooging van dit kwantum was toegezegd- Zou de levering inderdaad ophouden, dan wordt onze industrie hiervan het eerste slachtoffer. Bij de Haagsche besprekingen over de handelsbetrekkingen met de Britsche zóne zal van Neder iandsche zijde alles in het werk worden gesteld om den aanvoer van gas te behouden. Naar wij vernemen zullen op 5 Februari de beide SS-lieden van Meegen en Derkss-n, die er van verdacht worden den burgemees ter van Waalwijk, den heer E. Moonen en Joop Hoffmaras te heb ben vermoord, voor bot bijzonder gerechtshof te Den Bosch terecht DINSDAG 21 JANUARI- HILVERSUM I (301 M.) KRO: 7 00 Nieuws, gymn. en gram-; 9-45 ^l,ïchtbaken; 10.50 Gram-; 11-30 v. da zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12-00 Zang; 12-30 Concert; 13.00 Nieuws; 1315 Muziek; 13.50 Caus-; 14-00 Zang; 14.30 Muziek; 15.00 V. d. vrouw: 15-30 Gram.; 16 00 v. d. zieken; 16.30 v. d- jeugd; 1645 Klaas van Beeck- 17 00 Gram 1715 Koor; 17 45' Caus.; 18 00 Klaas van Beeck; 18-20 Sportpr.; 18.30 v- d Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19-15 v- d. jongeren; 19 30 Gram-; 19.45 Caus.; 20.00 De ge wone man....; 20-i5 Maastreech- ter Staar; 20.45 Filmpr.; 20.55 Kwintet; 21-15 Gram.; 21.30 Or kest; 22.00 Nieuws; 22.20 Avond gebed- 22-35 Volksliederen; 23 00 Actual.; 2310 Klaas van Beeck; 23.35 Musette HILVERSUM II (415 en 218 M.) AVRO: 7 00 Nieuws gymn. en gram-; 1100 Caus.; 11-30 Gram.; 11.45 Ber, uit Indië; 12-00 Gram.; 1230 Caus.; 12-40 Orgel; 1300 Nieuws; 13-15 Jetty Cantor; 14 00 Knipcaus.; 14 20 Sextet; 15 00 Caus.; 1515 Gram-; 15.30 Viool; 16 00 Kwinteb 16 30 Gram.; 16 40 v- d. jeugd; 17.00 Piano; 17-30 Skymasters: 18.00 Nieuws; 18 15 Piano; 18.30 Caus-; 1900 Gram-; 1910 Reportage; 19.30 Viocd; 20.00 Actual.; 20.15 Bonte-avond; 21.30 Gram-; 22.15 Caus-; 22.30 Koor; 23.15 Nieuws; 23.30 Muziek. 9i door Douglas Grey Enrique Calderon hield even op om te turen op een stelletje let- ters. cijfers en teekens op een strookje papier dat voor hem lag blijkbaar een soort geheim schrift en richtte zijn volgende bemerking weer tot Don Manuelo. Ik heb je op zoo'n ongelegen tijd uit je huis gehaald, Manuelo, omdat ik meen, dat jij die schaal leunt vinden. Je hebt het ding of tenminste een, dat er op lijkt gezien en je bent op de hoogte van Chmeesché oudheden, zoodat ze je niet kunnen bedotten met een na gemaakte. Bestaat er dan een imitatie van? vroeg Flinero. Hier in Buenos Aires? In China zullen er wel ver scheidene bestaan, merkte Calde ron op Doch voor zoover ik weet is er ti0t nu toe hier in de stad slechts één. Flinero knikte en wachtte op verdere meded-eelirigen. Don Vincente Mendozn de Lo* di, de bankier van de Rambla Pla- teria. die zooveel curiositeiten be zit, dat hij er een soort museum voer -gebouwd heeft op zijn buiten aan de kust bij Montjuich, is twee jaar geleden in het bezit van een copie gekomen. Hij was daarmee niet tevreden, maar wilde graag het origineel bezitten. Lin Kitura heeft dat voor hem in orde ge bracht. De origineele schaal is op een vrachtboot overgebracht, op de ..Verboden Stad", die eenige dagen geleden uit Shanghai hier aangekomen is. Een der matrozen had het onder zijn bewaring bij zijn eigen bagage in het vooronder. En die matroos heet? vroeg Flinero bedaard. Enrique Calderon bekeek, alvo rens te antwoorden, zijn papier met letters en cijfers. Die matroos is een groote kepel van één meter zeven en negentig lengte. Hij heet Miguel Fuenta, maar zijn bijnaam is „Chico". Zoo, zei Flinero achteloos. Dan hebben ze hem vermoedelijk daarna Chico Fuenta gemcemd. En ben Je van meening, dat die bron zen schaal vannacht in de brand kast van Kitura zat? Ik kan wel zoggen, dat ik het zeker weet, antwoordde Cald'eron. Is het zoo niet, Manuelo? Don Manuelo die Montero More no stak een sigaret uit een iiuxu- euzen gouden koker op en ant. woordde: Volgens Kitura zelf was hef d:ng er vannacht in. Ik heb hem nog gesproken na dat eerste oezoek van Caleja en vermoedelijk nog geen uur voordat hij vermoord werd. Ik had miet hem afgespro ken, dat hij het ding in den morgen persoonlijk zou komen halen, om het naar Mendóza te brengen. Heb je me nog iets te zeggen, Enrique? vroeg hij opstaande. Ja natuurlijk dat j<e graag hebt, dat die schaal gevonden wordt. Ik zal mijn best in en. Wat erg, dat Kftu'a ver moord is! Ik heb hem altijd wel gezegd, dat hij te zorgeloos was en dat de een of andere ba-ndiat hem nog eens te pakken zou krijgen. U hebt er zeker geen vermoe den van, wie Kitura vermoord kan hebben wél, Don Manuelo? vroeg Flinero plotseling. U weet niet, dat hij vijanden had? Niemand anders dan C. C. Die had het op Kitura gemunt. Maar ik zou hiet graag beweren, dat hij de dader is. Ik geloof zelfs, dat C. C. momenteel in Indië zit, Ik weet zeker, dat hij daar niet zit, zei Flinero met grooter beslist heid dan gewoonlijk in dergelijke gevallen, C- C. bevindt zich op dit oogenblik in Buenos Aires en ik geloof, dat hü Kitura vermoord en die bronzen schaal gestolen heeft. Ik geloof niet, dat u gelijk hebt zei Don Manuelo de Montero Mo reno, aandachtig van zijn sigaret genietend. Dat heb je mis, Manuelo! C. C is in Buenos Aires- Dat heb ik zelf aan mijnheer Flinero verteld en juist omdat ik van meening ben, dat hjj iets met dien moord heeft uit te staan, heb ik jou er bij ge roepen, om er met mijnheer Fli nero over te kunnen praten. Don Manuelo wierp het eindje van zijn sigaret in een aschbakje. Nu, ik zou niet weten, hoe ik je moest helpen in dit moordgeval. Maar ik ga morgenochtend op zoek naar die bronzen schaal. Naar mijn meening zou het raadzaam zijn. als mijnheer Flinero en ik ieder op eigen gelegenheid aan het zoe ken gingen, zeker in het begin- Ongetwijfeld zullen onze paden el kaar kruisen, voordat het onder zoek afgeloopen is. Feitelijk kan dat niet anders, indien we succes hebben. Maar in het begin Uitstekend, viel Flinero hem in de rede. W e zullen ieder ons eigen spoor volgen, als we er ten minste een vinden. ïk ben niet ge wend met een ander samen te wer ken- Jij houdt natuurlijk een oogje op de heele zaak, Calderon, en laat ons weten, als je iets verneemt, dat tot de ontdekking van den waren moordenaar van Kitura kan leiden. Dat laait ik heelemaal aan u over, zei Don Manuelo, met jas en Koed uit de zijkamer terugkeerend. Ik zal me met dien moord niet bemoeien, tenzij het beslist noodig is voor het texnigvinden van die schaal. Hij wuifde gemoedelijk naar Cal deron en Flinero en verliet het kantoor. Even later, hoorden ze de lift dalen en wisten ze, dat Don. Manuelo vertrokken was. Hij doet altijd op die manier, Flinero, zei Calderon min of meer verontschuldigend. Je moet rekenen, hij is rijk en doet slechts uit liefde voor het vak zelf met me samen. Hij is veel in het buitenland geweest en weet van diplomatieke intriges meer af. dan de meeste meraschen. Ik was dan ook blij, toen hij mijn compagnon wilde worden. Van zijn kennis valt heel wat te profiteered Maar hij staat op zijn vrijheidgeen kan tooruren of iets dergelijks. Hij gaat en komt net naar hij zin heeft. Ja. juist, zei Flinero. Kom. ik ga nu naar huis. Ik zal het je wel laten weten, als we iets ge vonden hebben. Doe jij dat voor mjj ook. Zeker. Wel te rusten, Flinero. Ik werk nog een half uurtje door. En dan kruip ik er ook onder. Vijf minuten later stond Finero op de verlaten straat. Toen voelde hij een slag op zijn hoofd, hij zag een verblindende lichtflits.en alles werd zwart om hem heen! (Woedt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6