POOLSCHE verkiezingsberiehten t Ufferschaal PRIJSPOLITIEK in Frankrijk 0/£ RAftS wereld TIM TUIMEL KNAPT HET OP. In het onderaardsche ADIO programma DE GESTOLEN PAGINA 2 DINSDAG 21 JANUARI 1947 BLOEMLEZING VAN TEGENSTRIJDIGHEDEN DE MOORD OP AUSTRALI SCHE OFFICIEREN HARING UIT NOORWEGEN PARTICULIERE WONING BOUW TEGEN HAMSTEREN en voor concurrentie DRAMA AAN DE GRENS A Öp Het spoor van C.C. Gelijk reeds gemeld, wordt een groote ..zegepraal" van het regeeringsblok bij de jongste Foolsche verkiezingen verwacht. Intusschen heeft het geen zin reeds thans iets omtrent den omvang van de te verwachten zege vast te stellen daar de t>f. ficieele uitslag niet voor het ein. de der maand wordt verwacht, wegens het gecompliceerd sys. teem van evenredige vertegen, woordiging. Het zegt dus op het oogenblik nog niet veel als we in de door ons ontvangen berichten lezen, dat het democratische blok (de Pool. sche regeertngspartij) .volgens de laatste officieele cijfers" met 10 tegen 1 leidt in verhouding tot de boerenpartij, daar zulk een ver. houding door weer later bénnen, komende -laatste cijfers", blijkens de ervaring, een aanmerkelijke Wijziging kan ondergaan. In de stad War.chau zelf b.v. was de verhouding tusscben de verkregen stemmenaa»: allen van regeeringsblok en boerenpartij (de twee sterkste partijen) ongeveer 8 tot 1, n-1. 213-180 stemmen voor de regeeringspartij tegen 68-440 voor de boerenpartij. De onafhan. kelijke katholieken verwierven daar 15.000 stemmen. Dat er inmiddels, gezien de Poolsche verhoudingen, heel wat onderting tegenstrijdige berichten over het verloop der verkiezingen Bullen binnenkomen, behoeft niet betwijfeld. Zoo lezen we thans weer van iden éénen kant dat de meeste bui. tenlandsche waarnemers verklaren, dat de verkiezingen in onverwacht hooge mate geheim worden gehou. den en dat er geen zichtbare druk wordt uitgeoefend, terwijl het hoofdkwartier van Mikolajczyk, den leider der boerenpartij, daar. entegen meldt, dat leden van een plaatselijke verkiezingscommissie dn een dorpje in voormalig Oost. Pruisisch gebied kiezers, die op de boerenpartij trachtten té stemmen, te lijf zijn gegaan. Een .zichtbaar, der" en ..tastbaarder" druk dan deze handtastelijkheden zal men toch wel moeilijk als voorbeeld kunnen aanhalen. De Amerikaansche correspon. dente Toni Howard van de „News Week Magazine" b- richtte per tele, foon uit Krakau, dat zij en de Jounaliist Kanne'lh Foes van de New-York Post" gedurende 6 uur in ,,beschermmgs_heehtenis"waren genomen. Haar auto werd te Wo- dislaw gedwongen te stop.pen..,De politie nam al onze papieren af en zeide dat wij den nacht hier moes ten doorbrengen omdat het op den weg naar Krakau vol was met ban- Na maandenlange naspeuringen 2ijn de Ned. gerechtelijke autori teiten in Indië er in geslaagd klaar heid te brengen in de in April 1946 gepleegde moorden op leden van de Australische commissie tot op sporing van oorlogsmisdadigers, aldus deelt Aneta mede. Volgens het rapport zouden de moorden bedreven zijn door twee officieren van de TRI met behulp van een soldaat en een aantal ge deserteerde Japansche s'oldaten. dkten". Tenslotte kregen beidie correspondenten toestemming onder escorte van 12 soldaten, die zien bedienden van een vrachtauto met ten machinegeweer, hun weg naar Krakau voort te zetten. In Krakau wensen zij een uur lang onder. vt«, igd 'door de politie en vervol, gems vrijgelaten. Rad'io Moskou heeft nog gemeld, dat „terroristische benden" stem lokalen hebben aangevallen in Zamlisk en Przemysl om de be volking het stemmen te beletten. De door het volk georganiseerde veiligheids1;ienst verdreef de aan, vallers echter aldus radio Moskou Radio Warschau en woordvoer ders der regeering hebben nog verscheidenei. andere gevallen van ..terroristische aanvallen" opge somd, o.a. zou te Brzozow in het district Rseszow een aanval Op eenige stemlokalen ondernomen zijn door bandieten onder leiding van een Duitschen officier. Een ge deelte van deze groep werd gear resteerd. In een plaatsje 30 mijl ten Oos ten van Warschau verzamelden dorpsbewoners en boeren zich in 't bijzijn van gewapende wachten en toen h-un gevraagd werd op wdie zij gestemd hadden, antwoordden zij ,,Op Mikolajczyk". Een hunner vertelde, dat de politie een week geleden de bevolking had opgedra gen haar stem op het regeerings blok uit te brengen. ,,Maar we deden het niet, he?" riep hij uit en alle omstanders stemden daar mede grif in In het stadje Wawer, vijf mijl ten Oosten van Warschau, hield een oude vrouw haar stembiljet in de hoogte, voordat zij het in do bus deed, zoodat een correspondent van ,,Un. Press" 'doch niet de amb tenaren konden zien, dat zij op lijst 2, die van Micolajczyk had gestemd. Toen zij het lokaal ver liet trok zij gezichten en schudde haar vuist tegen de ambtenaren onder duidelijke instemming der ove"ige kiezers, aldus ,,U. P." Er dreigt misverstand over on zen invoer van haring. Het feit, dat er in ons land harin'g wordt ingevoerd uit Noorwegen heeft hier en daar dc meening doen post vatten, dat deze import moet die nen ter aanvulling van een tekort aan haring .door te grooten uit voer. Van bevoegde zijde wordt hiertegenover geconstateerd, dat wij sedert het afsluiten van de Zuiderzee zeer belangrijke hoe veelheden haring plachten te be trekken uit Noorwegen, de zooge naamde Sloeharing. Ze werd voor namelijk in het voorjaar geïm porteerd. Zelfs wanneer wij een groot ha ringoverschot zouden hebben ge had, zouden wij overeenkomstig het met Noorwegen gesloten han delsverdrag, dat per 1 Januari van kracht is geworden, toch haring hebben moeten afnemen. De Noren bevinden zich nl. wat de haring betreft in dezelfde positie als wij met onze bloembollen en zij heb ben dan ook bij de onderhandelin gen over het verdrag den eisoh gesteld, dat er in het verdrag een post voor haring zou worden opgenomen. Levensmiddelen voor Neder landers in Duitschland In antwoord op vragen van den heer Dassen betreffende bet zen den wm voedselpakketten naar Ne derlanders in Duitschland heeft de minister van Buitenlandsche Zaken o-m. geantwoord, dat het inderdaad in het algemeen nog niet mogelijk is, dat particulieren uit Nederland voedselpakketten zenden aan in Duitschland wonende Nederlanders, terwijl zulks uit sommige andere landen wel mogelijk is. De. reden van dit verschil ligt voornamelijk in de relatief ongunstige voedsel positie van ons land, welke mede brengt, dat het zenden van parti culiere pakketten zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is voor hen, die zich aan de distributievoor schriften wenschen te houden. Van overheidswege worden ech ter tot leniging van den voedsel- nood aan alle bona fide Nederlan ders in Duitschland regelmatig voedingsmiddelen ter beschikking gesteld. De opbrengst dezer pakketten blijft beneden de kosten, aan deze distributie verbonden, zoodat van winst geen sprake is. In het in ons nummer van gis teren op pag. 5 geplaatste artikel „Particuliere Woningbouw" is in de vijfde alinea een storende fout geslopen. Men geliève den eersten zin van deze alinea als volgt te lezen: De netto-huuropbrengst wordt dan geacht te zijn de annuïteit over 50 jaren van de rendabele bouw kosten tegen een door den minister vastgestelden rentevoet. Deze ren tevoet zal zooveel mogelijk gelijk zijn aan de gemiddeld geldende hypotheekrente Onze Parijsche redacteur telefo neerde ons gisteravond: De politiek vain prijsdaling schijnt in Frankrijk wel te zullen slagen mede dank zij haar uitstekende voorbereiding. De 5% verlaging van den heer Blum- en de uitstekende propaganda daarvoor gemaakt, heb ben het klimaat veranderd.. Op zich zelf heeft de prijsver mindering voor het publiek niet zoovel te beteekenen. Bij de onge hoorde opschroeving der prijzen als voorzorg tegen de verwachte devaluatie, die niet gekomen is, is grootere prijsvermindering dan tweemaal 5% binnen het verloop van een maand zeer goed mogelijk. Maar de vermindering van Blum is slechts een uiterlijken vorm van de prijspolitiek en Blum heeft den ook niet anders gedaan, dan het door den heer Robert Sohuman on dernomen werk voortzetten, een onderneming die reeds eenige maanden geleden, maar toen op ineens vruchtbare wijze, werd in gezet. Het gansche plan komt zoo lang zamerhand voor den dag. Het doel was niet zoozeer tegen de prijzen dan wel tegen heUgeweldi-ge ham steren van goederen in te gaan en daardoor de concurrentie weer in het leven te roepen, om als gevolg daarvan zoowel een betere bevoor rading als een prijsdaling te be reiken. En nu zijn beide doeleinden be reikbaar gebleken. Men heeft eerst de noodzakelijke prijsverhoogingen veroorzaakt om de prijzen op het economisch verantwoorde peil te Gelezen onder de bestuursme- dëdeelfngen van een Rotterdam- sche Sociëteit: „Het genre stuk ken, dat bij onze leden zoo geliefd is komt in dezen tijd nu eenmaal niet voor bij de groote (tooneel)- gezelsdbappen, hetgeen wel te be grijpen is, daar bij hen thans de „Kunst" vóór het „Amusement" kan gaan, omdat de belangstelling voor dien Schouwburg op het oognblik nog groot genoeg is". Te oordeelen naar het woordje „nog" is het waardige bestuur blijkbaar optimistisch gestemd, wat de daling van de belangstel ling voor den schouwburg betreft en dan krijgen we weer van die stukken, die zoo geliefd zijn bij de ledten. 25. Tim maakte van de gelegen heid gebruik om er tusschenuit te glippen. Hij zou eens eventjes kij ken waar die leiding naar toe liep Aan de draak ichtimg van de pomp had hij kunnen beoordeelen in welke richting hij het moest zoeken en vol goeden moed kroop hij door de nauwe gangen de buis achterna. .Tjonge", dacht Tim, „die boeven.-;be(wegin,g heeft het goed voor elkaar. Als je de boel zoo bekijkt waren ze van plan om hun praktijken nog een flink poosje op dlenizelfden voet voort te zetten". En ja hoor, daar was schijnbaar Ihet einde van de lei ding. In ieder geval liep de nau we gang uit in een kamertje, waarin zich weer een ladder en een luik bevonden. De leiding ver dween echter weer in één der mu ren. Doch daar er op de buis een flinke afsluitkraan gemonteerd was, kon Tim wel aannemen, dat de oplossing wat betreft de be stemming van de benzine, nabij was. brengen, vervolgens heeft men de credietbanken en door de natio nalisatie was dit gemakkelijk tot een zeer belangrijke credietbeper- king gebracht, voor wat de credie- ten op voorraden betreft en tot crediet-vemliming in wat de be hoefte der ondernemingen aangaat^ wier productie opgevoerd &aa wor den. Nijverheid en handel hamsterden den laats,ten tijd in alle vroolijk- heid, door midde] van het bank- crediet, doch mede met behulp der balansen, die bi.i de jaarswisseling voor den dag zijn gekomen, wordt een flink deel van de credieten op goederen thans geheel of gedeelte lijk opgezegd. Bovendien heeft het doorvoeren van de verlagingen jn twee tempo's bij den handel een neiging tot ver- koopen bevorderd, onder-het voor wendsel, dat over een maand de prijzen nog zooveel lager zullen zijn. Het gevolg daarvan is geweest, dat de bezitters van voorraden me. de gedreven door de crediet-in. krimping zich nu wel bereid moes ten verklaren de prijsdaling nog verder door te zetten dan het voor het oogenblik bij d^ wet geeisohte. Alléén in den landbouw blijft men nog zeer terughoudend en op somm'ge markten had de daling der slachtvee-prijzen ten gevolge, dat de boeren het vee weer meena men, iets wat toch maar tijdelijk vol te ho-uden is. Er zijn ook symp tomen. dat het groote pessimisme voor het lot van den franc aan het afnemen is, hegeen de vlucht uit het geld doet verminderen en ook de voorraden helpt losmaken. Een misverstand tussehen een automobilist en de douane heeft het leven gekos: van 'n zevenjarig metsje. De heer Kooien uit Bergen op Zoom kwam me: zijn auto uit België bij den grenspost „De Ka beljauw" nabij Ossendrecht ons land binnen, toen hij juist voor de douane van den grooten weg af week en een ouden weg inslseg, welke thans voor het publiek is verboden. Een kommies waar. schuwde te sloppen, doch de heer K. verklaart dit met te hebben ge. zien; ook een waarschuwingsschot had hij niet gehoord. Een tweede schot, thans op de auto gericht trof het 7.jarig dochtertje van den heer K., dat naast haar vader zat# dcodelijs. WOENSDAG 22 JANUARI HILVERSUM I (301 M) NCRV 7 Nieuws, gym. en gram; 10,30 Morgenwijding; 11 gram; 11,15 Report; 11,45 Ber uit Indië; 12 Gram; 12.15 Orgel; 13 Nieuws; 13.15 Metropole ork; 14 Piano; 14 30 Kwartet; 15 Orkest; 16 Over pot. zegels; 16,15 Zang; 16,45 Voor de jeugd: 17,30 Muziek; 18 Gram; 18.30 V. d Ned strijdkr; 19 Nieuws 19.15 Caus; 19,30 Eng les; 20 K gir (2130 Caus); 22.25 Actueel; 22,45 Avondwijding; 23 Nieuws; 23,15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M) VARA 7 Nieuws, gym en gram; 31 Voordracht; 11,15 Gram; 12 Dd. riy Walis; 12,30 Gram; 13 Nieuws; 13,20. Orgel; 13,45 Gram; 14 Voor de vrouw; 14.15 Kwartet; 15 voor de jeugd; 17,15 Gram; 17.46 Caus; 18 Nieuws: 18,15 Millers; 18,45 Caus. 19 Gram; 19.15 Caus; 19,30 VPRO: 20 Actueel; 20,15 Orkest; 21 15 Hoorspel; 22,30 Ramblers; 23 Nieuws; 23,15 Muziek; 23,25 Gram. 10) door Douglas Grey VI. ORTEGA'S VOORGEVOEL. Och, meneer Flinero! Zeg toch iets! Wat vreeselijk! Meneer Fline ro? U bent toch niet ernstig ge wond, wel? Dat was het eerste, wat Flinero door de angstige stem van Ramon Ortega hoorde zeggen en door die woorden kwam hij merkwaardig gauw tot het bewustzijn. In orde Ramonzei hij Bwakjes Wat is er aan de hand? Dat weet ik nog niet. Maar els ik dien kerel te pakken krijg, dan zal hij er van lusten Er zit een buil op uw hoofd, dié voort durend grooter wordt Ortega wreef zachtjes over dien buil heen zonder goed te weten, wat hij eigenlijk deed en Flinero rilde van zijn aanraking. - Zoo is het genoeg, Ramon! zei hij luider, zich spoedig herstellend Het heeft niets te beteekenen, maar het doet pijn, als je er aan komt. Help me liever opstaan. Graag. Ik ben blij, dat u weer staan kunt. Ik dacht heusch, dat 'U.... Nog niet, Ramon! Door zijn trouwen assistent ge holpen, kwam Flinero overeind en tegen een muur geleund keek hij om zich heen en ontdekte, dat hij vlak bij het gebouw stond, waar het kantoor van Calderon geves tigd was. Iemand moet me naar binnen hebben zien gaan en buiten op me gewacht hebben, zei hij. Maar waarvoor? Ortega had den hoed van den detective opgeraapt en was bezig dien af te stoffen. Flinero zette hem weer op, schudde zichzelf eens dooreen, als om er zeker van te zijn, dat hij nog heel was, en wan delde langzaam naar de Rambla Santa Monica- v. Hoe kom je eigenlijk hier, Ramon en hoe laat is het?Kwart voor drie?Om half drie zat ik nog met Calderon te praten. Dan ben ik hoogstens een paar minu ten buiten westen geweest. Dat is zoo, zei Ortega Ik heb buiten het gebouw op u staan wachten van het oogenblik af, dat u naar binnen bent gegaaner gens in een donker hoekje natuur lijk, waar niemand me zien kon. Maar waarom heb je dat ge daan? vroeg Flinero vrij norsoh. V/aarvoor? herhaalde Ortega. Omdat het me niet aanstond, dat iemand u om twee uur 's nach/ts wilde spreken over iets, dat tot den volgenden d,ag had kunnen wachten. Ik had een voorgevoel, dat er iets niet in den haak was en ben weggeslopen Garcia zal wel maffen en ben u gevolgd. En niemand gezien? Geen mensch! Maar dat be wijst niets Iemand heeft u neerge slagen en is er drommels vlug van door gegaan,. Maar wie was dat? Och, ik heb van m'n leven verscheidene gevaarlijke boeven achter de tralies geholpen, zei Flinero glimlachend. Geen wonder, dat ze, als ze de kans krijgen, me te grazen nemen. Maar vooruit., we zijn bijna thuis en ik voel me weer best. Die buil is tegen het ontbijt wel weggetrokken. Zeg maar niets aan Garcia. Ik zeg aan niemand iets, ant woordde Ramon, Maar ik zal dien kerel wel zien te krijgen! Hoewel ze dien nacht laat op ge weest waren, zaten Flinero en zijn beide assistenten om negen uur aan het ontbijt, alsof er niets ge beurd was Een brief voor u, mijnheer Flinero, zei de huisknecht bij het 'binnenbrengen van de koffie. La-g in de bus, maar er zit geen post zegel op. Flinero nam de verzegelde enveloppe glimlachend aan en maakte die open, na eerst een kop Koffie gedronken te hebben. Het was een kort. maar veelzeggend briefje: „Jammer, dait ik er niet twee, in plaats van één heb kunnen ge ven Volgendien keer word ik mis schien niet gestoord. Hopelijk heb je vanmorgen geen hoofdpijn meer. C. C.". Alvorens iets te zeggen, haalde Flinero hef briefje van dien vo- rigfön avond te voorschijn en ver geleek het handschrift Niet de minste overeenkomst. Hij gaf den brief aan Garcia en begon rustig aan zijp ontbijt. Garcia las het briefje, maar voordat hij iets kon Zeggen merkte Fiüniero cp Maak je maar niet druk, Francisco. Ik weet wel, wat je zeggen wilt. Laat Ramon ook eens kijken. Ik ben blij, te weten, dat C. C. me vannacht neergeslagen hêeft, Ramon. Jammer, dat je hem niet gezien hebt. Daar zou den we wat aan gehad hebben, niét? Garcia begreep mé's van die opmerking, maar was goed geno.g gedrild, om niet verder te vragen. Nadat Garcia en Ortega den brief bekeken haddien, werd het ontbijt voortgezet en na afloop be gaven ze zich alle drie naar de werkkamer, om aan hun dagtaak te beginnen. Garcia keek de post door en overhandigde een paar brieven aan Flinero, die voor hem persoonlijk bestemd wanen Vandaag ga ik beginnen met het onderzoek naar den moord op Kitura, zei Flinero een sigaar op stekend. Garcia, ga jij naar de Calle del No te en zie daar in die kroeg van José Loganes alles te weten te temen, wat er te weten valt over een zekeren ma troos, dien ze Chico Fuenta noe men. Bedoelt u den man, over wien Caleja het gisterenavond had? Jtuist- Ik dacht er zoo gauw niet aan, dat je al van hem af wist.... En jij Ramon, besteed jij je dag eens om paar een spoor van C. C. te zoeten. Verdraaid! riep Ortega uit. Daar zal ik mijn best voor doen! Ben je niet bang voor hem? Rarrvtn haalde minachtend zijn neus o». Bang? Die is goed! Ik wou, dat ik hem in mijn handen kreeg, dan zou ik hem ook eens hoofd pijn bnwwwn! Maar, waar zal ik beginnen? Dat is de moeilykheid! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2