Christelijke kerngemeenschap Duitschlands geestelijke vernieuwing G Weer koude luchtstroom boven ons land NOODMAATREGEL 1 gepensionneerden Uitreiking schoenenborinen hij voorrang DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stille omgang ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 22 JANUARI 1947 No. 20219 Een eerste, vruchtbaar Optreden Bouwen aan een hechte. christelijke gemeenschap NIEUWE DIRECTEUR C. D, K. s Internationale bidweek UITKEERING VAN EEN EXTRA-KWARTAAL IN NEDERLAND.... NEDERLANDSCH GELEIDELIJKE TEMPERATUURDALING VOOR WIE NOG GEEN BON ONTVING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGr! FDRR J.° W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEE. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEKj Tijdens het jongste week-end is het Katholiek Genootschap roor Geestelijke Vernieuwing op ons katholiek nationaal cultuur-centrum, het gemeenschapsoord Drakenburgh bij Hilversum voor de eerste maal voor de openbaarheid getreden. belangstelling. Meer dan 80 deel nemers uit alle deelen van Neder land, uit België, Frankrijk, Enge land en Duitschland volgden twee dagen lang de interessante inlei dingen van dr. Hahn, Robert d'Harcourt, pater dr. Emmen, mgr Smith, dr Roukens en ir Nicolas; velen van hen namen deel aan de vaak spannende gedachtenwisseling en debatten, welke door den tijdelijken voorzitter van het Genootschap, dr. v. d. Ven. voor treffelijk en met vaste hand wer den geleid. De opzet van het Genootschap was niet op den Drakenburgh met een scherp afgebakend, tot in alle details uitgewerkt program van actie te verschijnen. Wellicht had dit veel in de redevoeringen en evenzeer in de daarop volgende besprekingen tn straffer lijnen kunnen houden; debatten dwalen zoo licht op zijwegen af. Maar anderzijds valt niet te loochenen, dat juist de breede speling, welke aan elk der sprekers was gelaten, veel ideeën naar voren deed komen welke anders bij voorbaat zouden zijn afgesneden geweest. Zelfs als men het oog vooral op de practijk en de toekomst heeft gericht, kan men het verleden niet geheel uitschakelen. Misschien is soms het accent wat sterk op bepaalde aspecten van dat verle den gevallen, en kwam het con structieve werk daardoor even op den achtergrond. Maar het uiteindelijk beeld van deze twee dagen van ingespannen arbeid was en zal voor ons steeds blijven, dat In een welsprekend program heeft het genootschap uiteengezet welk do,el het nastreeft; het chris tendom moet tot een nieuw spran kelend leven worden gewekt. Be ginnend met ons zeiven moeten wij, ook in anderen de christelijke levenshouding trachten te verster ken en te verdiepen. In broeder lijke verbondenheid moeten wij allen, die van goeden wil zijn, tot elkaar zien te brengén. Met dezen vereenigd tot een hechte christelijke gemeenschap moeten wij trachten een levenden werk- zamen kern te vormen, die in staat zal zijn in Europa een diep gaande geestelijke vernieuwing in het leven te roepen. Het zou zeker buiten de waar heid liggen, als we zeiden, dat het Genootschap zich in zijn ont plooiing naar buiten, alleen en uitsluitend op Duitschland zou oriënteeren. Maar zeer terecht zijn de initiatiefnemers van meening, dat ..ofschoon in geheel West- en Midden-Europa van geestelijken nood en ontreddering kan worden Besproken, dit toch voor Duitsch land op de allereerste plaats geldt" Zijn noodlot daarbij is zijn vei. eenzamiiJ'g; en daarom wil het Genootschap Duitschland boven aan in zijn werkzaamheid betrek ken, mede wijl het toekomstig lot van Europa voor een aanmerkelijk deel in dat centraal gelegen gebied zal worden beslist. Het christendom van het Westen kan daarom tegenover de interne ont wikkeling in Duitschland niet onverschillig staan. Ter wille van de toekomst van het christendom in Europa moet het zich met deze vraagstukken bezig houden, wil het later kunnen werken en bouwen aan een hechte gemeen schap, welke alle Europeesche volken omvat, en welke gedragen wordt door het verheven ideaal: het allen-omvattend Koningschap van Christus in de komende nati onale en internationale menschen- gemeenschap. Het kan dan ook allerminst verwonderen, dat het Genootschap bij zijn eerste optreden in het openbaar het dringendste vraag stuk: het Duitsche probleem aan de orde stelde. En er was intense op de groridsiageij van het Genoot schap vele plannen zijn ontworpen welke bij hun uitvoering mede kunnen werken een werkelijke geestelijke vernieuwing tot stand te brengen, juist in die gebieden, waar nu de grootste nood heerscht. Zoo was het dan ook wel een hoogtepunt van dit vruchtbare week-end, toen m'gr. Richard Smith, de verbindingsman tus- schen de Britsche militaire regee ring in Duitschland en het Duit sche Episcopaat, onder toejuichin gen mededeelde, dat hij bij alle betrokken Britsche instanties zou •bepleiten, en hij rekende op alge heel succes, dat twintig door het Genootschap aangewezen Neder- landsche katholieken toestemming en alle faciliteiten zouden verkrij gen hun opbouwende taak in Duitschland te beginnen. Met ingang van 1 Januari 1947 is tot directeur van het centraal distributiekantoor benoemd de heer J. G. Japikse, voorheen plaatsver vangend directeur van fiet C.D.K, Met ingang van dezelfden datum heeft de heer E. C. van Noordwijk, die binnenkort een functie in het particuliere bedrijfsleven aan vaardt, zijn functie van wnd. direc teur van genoemd kantoor neerge legd. Intentie voor Donderdag 2 t 23 Januari: 5 Blijvende bekeering van de slechte katholieken en af- j valligen. Er is een begin gemaakt met het herstel van de brug bij Tholen. Een van de twee bruggedeelten, die nog altijd in. de Eendracht lagen, werd door een bok opgehaald en op de pijlers aan de Brabantsche zijde geplaatst. Het tweede stuk zou heden volgen. Blijft dan nog het herstel van het middenstuk Ingediend is een noodmaatregel om de gepensionneerden een uit- keering-in-eens toe te kennen. De regeering stelt voor: alle maal een extra-kwartaal tot een maximum van f 500. Dit bedrag ontvangen dus degenen, die 2000 per jaar of meer pensioen hebben De anderen, die minder pensioen hebben navenant minder. Men zou kunnen redeneeren: waarom niet allemaal evenveel toeslag, de extra uitgaven zijn toch gelijk voor allen en wie een klein pensioen heeft, kan er nog Op verzoek van prinses Juliana heeft de vereeniging „Arbeid Adeltte Baarn de wieg, waarin ook prinses Beatrix gelegen Hieeft, geheel opgeknapt voor de te verwachten blijde gebeurte nis. De wieg wordt afgehaald om naar het paleis aebracht te worden. minder van komen dan de hooger gepensionneerden. Daarom werd in het Voorloopig Verslag aange drongen op een degressieven toe slag (wie 500 pensioen heeft 100 pCt 500 tot 550: 82 pCt; f 550 tot 600: 67 pCt etc.... 700 of meer 37% pCt). Daartegen is in het Voorloopig Verslag aangevoerd, dat zulk een maatregel het stelsel der pensioen wet zou ontwrichten. Afgezien daarvan zegt de Memorie van Antwoord, moet een incidenteele regeling als hier voorgesteld zoo eenvoudig mogelijk zijn ten einde de taak van de administratie niet te zeer te bezwaren en te zorgen dat de betaling binnen een be trekkelijk korte tijdsruimte tot stand komt. Daarom allemaal een extra-kwartaal nu; maar er is een algemeene herziening in voorbe reiding waarbij verschillende ver beteringen in de pensioenwetge ving zullen worden aangebracht. Ons lijkt deze materie belangrijk genoeg om er de speciale aandacht voor te vragen van de commissie van rapporteurs, waarin o.a. heer Andriessen zitting heeft Het. hoofdbestuur van het ge zelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam heeft als dagen voor den bedetocht, dit jaar vast gesteld de Zondagen 16 en 23 Maart a.s. De algemeene intentie luidt: Dat Christus' leer en gebod de eenige grondslag moge worden voor ons volksbestaan en den band onzer rijkseenheid. Zondag 9 Februari' 's middags „Het vroolijke weeuwtje" van Za'.erdag j-l- is door een deel der mannelijke bevolking naar het schijnt geïnviteerd, om een Neder- landsch dansje uit te voeren. „Ik vecht met U mede tegen dien bui- tenlandschen invoer. We hebben al import genoeg", schreef no een„ „Eindelijk' weer eens propa ganda voor eigen fabrikaat", meldde no. twee. Een derde in stemming luidde: „Hoera, pak aan, persoonlijk ben ik al maanden bezig". Een vierde gaf een heele lijst van woordien en uitdrukkin gen, waaraan hij zich ergerde. Een vijfde bleek recht in het hart te zijn getroffen en wenschte een dik onderstreept motto: In Neder land Nederlandscfli. Aan zijn ver zoek hebben we zie hierboven maar meteen voldaan. Uit de korte en lange epistels i9 ons gebleken, dat het kwaad der. na-apërij vooral door veel jonge ren toch veel afkeuring en erger nis heeft gewekt- Wij hopen van harte dat ze zullen meewerken om den kring der „afschaffers" te doen uitgroeien. In een boekje, uitgave der K, V. P„ontdekten we middels een statistisch gegeven, nog zoo'n bui- tenlandsche kwaal. Bedoelde sta tistiek meldt o a-, dat we op het oogenblik één ambtenaar hebben op negen levende Nederlanders, niet meer werkende ouden van da gen en zuigelingen inbegrepen. Nog sterker, van de drie werkers is er één ambtenaar. Deze Fran- soh-e kwaal in het land van. Marianne eet men bij voorkeur van de staatsruif is thans ook in Nederland een epidemie gewor den. Drie werkers moeten het sa laris van den vierden man opbren gen. Dat beteekent een water hoofd op het n°S niet 200 sterke Nederlandsche lichaam: Twee ten- denzen zijn hierbij oorzaak: le een roOde politiek om zooveel door den staat te laten klaar ma ken. dus tegen het particulier initiatief, 2e veler slapheid, die zich alles liefst laten aanleunen, zonder zelf krachtige pogingen aan te wenden zich een burcht te scheppen. De cijfers wijaen uit, dat we op een behoorlijke, helling rijden. Daarom de rem erop. De rem der gezonde reactie. HENK VAN DER MAZE- om 2 uur houdt het gezelschap in Krasnapolsky te Amsterdam zijn jaarvergadering, Anton van Duin kerken zal er als spreker optre den Na de tweede vorstperiode hoopte men, dat de kou voor goed verdreven zou zijn. Het weer was verleden week op sommige dagen zelfs zoo zacht, dat een vervroegd voorjaar op komst scheen. Sin is enkele dagen echter is het kwik in de themometers 'snachs weer tot onder het vriespunt gedaaid. Aan degenen, die na 1 April '46 geen bon voor gewone of beroeps schoenen ontvangen hebben, om dat zij b-v. reeds tusschen 1 Jan. 1945 en 1 April 1946 een bon ge kregen hadden, en thans zoo drin gend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij vol gens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desgewenscht bij voor rang een schoenenbon verstrekt worden. In Februari a.s. zullen uitslui tend aan bovenbedoelde personen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door de distribu tiediensten bekend te maken dagen bonnen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenheid gesteld worden van deze voorrangsregeling gebruik te Smaken- Degenen! die volgens deze rege ling een bon ontvangen, komen niet ophieuw voor een bon in aan merking bij de normale reeds be kend gemaakte schoenendistributie. De aandadht wordt er nog op ge vestigd, dat de schoenenbonnen slechts een beperkten geldigheids duur zullen hebben en niet omge ruild zullen kunnen worden, zoo als in het afgeloopen jaar het ge val is geweest. Het hoogedrukgebied over Noorwegen nam in bete eken 1* toe. In de kern worden barome» terstanden waargenomen van bij. na 1040 m.bar (780 milimeter). H,et breidt zich vooral in Weste.; lijke richüng uit naar IJsland -n in Oostelijke richting naar N.« Rusland Dit heeft tot gevclg, dat de luohts'trooming over heel Euro. pa langzaam van Noordelijk meeci Noordoostelijk wordt en koudere lucht van Nova Zembla, wordt aangevoerd. In Stockholm vroor het heden morgen 5 graden. De koude lucht- strooming bereikte nu ook de Py reneeën* In Zuid-Frankrijk daalde de temperatuur bij windstilte tot 4 graden onder nul. Geheel Europa is nu door de koude lucht over spoeld, waarbij op vele plaatsen sneeuw viel. Op plaatsen, waar de lucht helder wordt, dalen des nachts de temperaturen sterk- Zoo vroor het hedenmorgen tegen de,. Alpen en in Tsjechoslowakije plaatselijk bijna 10 graden. Verwacht wordt d'at de vorst periode voorloopig zal aanhouden, waarbij de laagste temperaturen (tot omstreeks 10 des nachts) ui Gelderland, N.Brabant en Limburg zullen voorkomen, terwijl in die provincies de temperatuur ®veP-i dag enkele graden onder wil za* blijn-en In de overige provincies kan 's nachts 5 tot 10 verwacht worden, behoudens-in n smalle strook langs de Noordzee en overdag omstreeks 0 graden.,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1