Nieuw bloed Ufferschaal in BRABANTSCH PROZA? Nederlands eischen in beeld TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Schip in zicht ADI O DE GESTOLEN PAGINA 2 WOENSDAG 22 JANUARI 19471 „Rond de toren" en ander werk van Anton Eykens INTELLIGENTIE VAN EEN OCTOPUS Onderscheidingen voor geallieerde vliegers Nederland in economiscben en socialen raad KKIIE^KP UTCEiilllKKi prog ram ma Op Het spoor van C.C. a Het Zuiden roemt op een nieu. jongen schrijver Anton Eykens tilt Tilburg. Journalist, sprookjes- Terteüer, dichter, dramaturg en romanmer beweegt en roert hij zich op alle gebied der schoone letteren. Veelzijdig van aanleg voelt hij zich even vertrouwd met 4e oudheid als met de smakelijke dorpstype der BrabantsChe ge westen. Bjj de jongst* Korte Verhalen, ■prijsvraag van „De Nieuwe Eeuw** verwierf hij een eervolle vermel ding met zijn ..Herodes Antipas", welke novelle met tien omó<ere bekroonde verhalen werd opgeno. men in den 'bundel .,Het huis met de el! kamers". An on Eykens ■wekt in zijn kring zoo toooge ver wachtingen dat wij nu al in de gelegenheid worden gesteld, ..zoo. lang als de voorraad' strekt" in allerlei formaat zijn blijde beel tenis aan te schaffen, als van een auteur, die ons in de naaste toe. komst'niet zal beschamen. Warme vrienden en vereerders haastten, zich reeds een eerste ..Handvol verzen" van hem te verzamelen, door bet Ned. rland's Boekhuis «e Tilburg in zulk een allerkeurigsten bundel uitgege. en, dat men het boekje ais zoo danig al zou willen bezitten. Ais dichter doet Anton Eykens ons te. rugdenken aan den lang vervlogen "tijd van den Weltschmerz. Hij smacht naar hartstochtelijke liefde •en peinst neerslachtig over den dood, als vreest hij dat een vroege dood zijn jonge liefde zal achterha len Zijn te koop gesteld portret is todh zeker niet als een bidprentje bedoeld. Daarvoor lijkt hij ons te sprankelend van leven en werken, gezien zijn veelvoudige activiteit. Wij willen niet gelooven dat Anton Eykens al zijn .laatste lied" heeft gekweeld noch dat hij zijn sombere zerk al tegemoet loopt. Verzen zijn gewoonlijk het de buut van geestdriftig beginnende literatoren. Maar als Anton Eykens op bedaagden leeftijd een zeer po pulair en graag gelezen Brabantsch auteur zal zijn geworden, zal hij misschien als eens onze Bodewijk Mulder, de partner van den ouden heer Smits, met een licht gebaar van verontschuldiging terugdenken ,.aan den tijd, toen hij nog een lief vers maakte". Als prosaist toch is Anton Eykens van een sterker allure. Al draagt zijn mooie boek ,,Rond de toren" nog zichtbaar het merk van zijn jeugd er zijn meer soortgelijke tegpnHen rond bouwmeesters van middeleeuwsche torens, en soms groeten we ander de pastoorsgrapjes oude kennissen, hij heeft zijn Brabantsche vertellingen rond den toren tot een uitmuntende compo sitie weten te schikken,- hij weet toon en kleur te treffen en een juiste sfeer te scheppen, die den boeienden verteller kenmerken. .Rond de toren" is een blijde be lofte en zal ook boven den Moer dijk naar waarde genoten worden. Een zwager van den schrijver, de Tilburgsche graficus Kees Mamdos, heeft het aardige boek smakelijk geïllustreerd. Een heel bijzondere "uitgave van het Nederlands Boekhuis is de ■fraaie verzameling ex-librissen van den vermaarden kunstenaar André Vlaanderen, die te Amster. dam geboren zich later in Brugge heeft gevestigd. Dit boek bevat 160 van de fraaiste en stijlvolste ex- librissen, welke André Vlaanderen ooit heeft ontworpen. Ze -worden ingeleid met een des kundige vérhandeling over het ex- libris van de hand van den Brug- schen bibliofiel en hartstochtelijker! ex-librisverzamelaar A. G. Stain- forth, die tevens ook van elk ex- itbris -een korte karakteristiek geeft. Verrassend is het dan te consta- teeren hoe André Vlaanderen in elk ontwerp de karakteristiek van den opdrachtgever weet te treffen- Voot liefhebbers en verzamelaars een zeer welkom bezit. Want, hoe wel het ex-libris naar zijn aard be stemd is om als eigendomswerk ge bruikt te worden wordt het ook vaak en soms zelfs uitsluitend ont worpen met het doel gis ruilobject te dienen voor tal van kunstzin nige verzamelaars. Maar deze laat- sien zullen zich moéten haasten om zich een exemplaar van dit typo grafisch zoowel als illustratief zeer gèdistingeerde boek te kunnen ver. werven, daar ér slechts 500 genum merde exemplaren zijn gedrukt. Voor boekenliefhebbers een model hoe zij zich een ex-libris kunnen laten uitvoeren. Ten slotte vermelden wij nog in de bekende Rakkerserie van den Vlaamschen jeugdschrijver Lod- Lavki- een tweetal nieuw versche nen boekjes ..Mijn vriend" en .,Mijn Vlaanderen". Ofschoon deze leuke verhalen zijn afgestemd op het Belgisch Seminarieleven met zijn eigenaardige tegenstellingen van Vlamingen en Walen, zullen zij toch ongetwijfeld ook door onze Neder, landsche jeugd van 9-15 jaar met smaak gelezen worden, vooral ook omdat zij in een voortreffelijk Ne der landsch geschreven zijn. Ouders behoeven niet te vreezen dat hun rakkers al te zeer uit den band zullen springen, want de schrijver weet er orde en tucht onder te houden De boekjes zijn zelfs met een paedagogisch inzicht geschreven. Jan Waterschoot wist ze smakelijk te illustreeren. H. Mevr. A E Ribbius Peletier (P v d A) neemt ontslag als lid der Eerste Kamer. Volgens de Daily Express"* "wil de 30-jarige John Zachary Young, professor in de zoologie aan de uni_ versiteit te Londen, een onderzoek Instellen naar de intelligentie van een octopus. Hiertoe zal de univer siteit aan het aquarium te Napels een medewerker benoemen op een jaarsalaris van 600 tot 800. Men zal die reacties van den octopus op gekleurd licht, muzikale geluiden en kelde stel hersens van de rugge- onaangenaam smakend voedsel re- gistreeren. JDe octopus heeft het best ontwik- graatlooze dieren. De geleerden verwachten, dat het dier een dank. bare leerling zal z&n. Op Woensdag 29 Januari zullen ten paleize Soestdijfe door Prins Bernhard onderscheiden-gen wor. hen uitgereikt aan zestien Engel, sche acht Poolsche en vier Néder- landsche vliegers, die voor de be vrijding wan ons land groote ver diensten hebben gehad. Bij de buitenlanders zullen ver. schillende hooggeplaatste officie, ren zijn, als de Poolsche air vice marshall M Izycki. die comman dant was van alle Polen, die in Se lucht hebben deelgenomen aan den strijd voor de bevrijding van Ne derland, en de Poolsche air com modore L. Szul. De vier Nederlanders aan wie onderscheidingen zullen worden .uitgereikt, zijn de kapitein-vlieger R. F. van DalenWetters. ide ge zagvoerders J C Pool en J J Ab- spoel van de K L M en sergeant- vlieger B. A. A- van Berfcum- Aan hen is het vliegerkruis toegekend. In de eerste zitting van den economischen en socialen raad. die qp 28 Februari as- te New-York zal bijeenkomen zal Nederland vertegenwoordigd worden door mr. E. N. van Kleffens, minister zonder portefeuille en oud-mi nister van buitenlandsche zaken, die, in verband met de vertegen woordiging van Nederland in d'em veiligheidsraad tot 1 Januari 1Ö47, thans nog te New-York verblijft. Aan den verle^-niwoordiger zul len verschillende deskundigen worden toegevoegd. INDEXCIJFERS VAN DE AFVOER KOLEN;COKES €N BRIKETTEN OVER ROrTEROMd EN EMDEN yroun iwoiii OLvENZAAL awmuBK BBENBÜREK MUNSTER OOR TM UNO' RIVIEREN GEPROJECTEERDE KANAUCN 1-1 7 ..Ml Bij de besprekingen over de aan Duitschland op te leggen vredes voorwaarden, zal Nederland zeer zeker met klem opkomen tegen de oneerlijke concurrentie, w,elke het Duitsche imperialisme de Nederlandsche havens heeft aan gedaan. Deze concurrentie beperkte zich niet alleen tot drastische tariefsverlagingen. Het West-Duit- sche kanalenstelsel was een van de vele geraffineerde methoden, waarmede Duitschland trachtte het „Deutschland über alles" door te voeren. Speciaal Rotterdam als natuur lijke afvoerhavem van het Ruhxge- bied, had zwaar te lijden van d.e Duitsche maatregelen. Bijgaande kaart geeft -een inzicht in de wijze, waarop de Duitschers Emden de taak van Rotterdam lieten over nemen. De in de kaart opgenomen grafiek wijst duidelijk uit, in hoe verre de opzet is ..geslaagd. Om aan dezen toestand een einde te maken, .zal Nederland aandrin gen op een verbod aan Duitsch land om nieuwe kanalen aan te leggen, welke het Rijnvervoer op onnatuurlijke wijze aftappen. De reeds bestaande kanalen, zooals ■het Dorfmund-Eems kanaal en het Mittelland kanaal zullen niet ver breed of verdiept mogen wonden. Ook de aanleg van het Hansa ka naal van Osnabrück naar Ham burg zal niet mogen worden voortgezet. De Duitsche vervoers- en verladings'.ariew.en behooran in de töekomst aan een strenge internationale controle onderwor pen te zijn. Met spanning zal Nederland en in het bijzonder bet Nederland sche havenbedrijf afwachten in hoeverre aan de gerechtvaardigde Nederlandsche eischen tegemoet zal worden gekomen. Viv.O'-O O" V,",0 /'-Vv-- ï-:' Gr' - - 26. Nieuwsgierig -wat de uitslag van het avontuur zou zijn, klom Tim toet laddertje op en duwde het luik open. Hij moest eerst even aan het schelle daglicht wen nen en knipperde met zijn oo-g'en Hét bleek, dat hij in de buurt van de haven terecht was gekomen. Het luik bevond zich vlak bij den kademuur en rond om zich heen zig hij allemaal kisten en balen, die daar kennelijk lagen te wach ten cm verscheept te worden En daar lag het einddoel van de heele affaire: een tankschip- Nota bene een schip van de Benzine-maaf!- schappij. „.Tjonge tjonge, wat wa ren er een bende personen bij deze zwendelgeschiedenis betrokken. Dat zou wat stof doen «ap-waaien als Tim de zaak tot een goed einde zou weien te brengen!" Daar "twij felde "hij zelf nu niet meer aan. Hij wist nu immers alles wat hij weten wildé! Wat hij nu nog te doen had, was naar het politie bureau ioopen en alles aan den commissaris uitleggen. DONDERDAG 23 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.): 7.00 KRO. 10 00 NCRV, 1100 KRO, 14 00 NCRV, 7-00 Nieuws, gymn. en gram 11-00 v d. zieken, 11-45 Ber uit 'Indië: 12-00 Piano- 12-30 Concert; 13 00 Nieuws; 13.15 Klaas van Beeck; 13-50 Caus.; 1400 Sextet; 14.40 v- d. vrouw; 15.00 Orkest; 16 00 Bijbel; 16 45 Koor; 17-05 Marinekapel; 18.00 Orgel; 18 30 v. d- Ned- strgdkr.; 19.00 Nieuws; 19-15 Gram 19-25 Caus.; 20 00 Actual.; 20-08 Zang; 21.30 Gram.- 22 00 Nieuws; 22-15 Actual.; 22-30 Gram.; 2245 Avondwijding; 23 00 Gram. HILVERSUM H (415 en 218 M.): AVRO: 7 00 Nieuws, gymn. en gram.; 10-50 v. d- kleuters; 11.00 Gram-; 11 15 Caus-; 11-30 Gram.; 11-45 Orgel; 12.35 Metropole-ork.; 13-00 Nieuws: 13.15 Stafmuziek; 14-00 Caus-; 14 20 Kwartet; 1500 Caus-; 15 20 Gram-; 1.7.00 Kalei- doscoop: 1720 Caus.; 17.30 Piano; 17 50 Caus-; 13.00 Nieuws; 18-15 Skymasters; 18.45 'Sportpr.; 19.00 Gram-; 1915 Caus.; 19.30 Volks- muziekschool; 20 00 Actual-20.15 Orkest; 2115 Hoorspel; 21.45 Ge- var. prog-: 2245 Lezing; 23-00 Nieuws; 23 15 Gram-.; 23-30 Hoor spel; 23.45 Gram. floor Douglas Grey Tl> Als je eens met Garcia mee ging naar José Logan es? Misschien hoor je daar wel iets Ik wilde, dat ik je vertellen kon, hoe die CC er uitziet maar ik heb nog nooit iemand ontmoet, die hem gezien of gesproken heeft, zei Fli- uero. Duistert u -eens, zei Ortega hoopvol grinnikend. Ik geloof, dat ik eenig idee van heb, hoe die kerel er uitziet- Als ik hét bij het rechte eind heb, krijgt u binnen twee dagen een rapport van me, dat uw hanen ten berge rijzen. Nu ':a, M weet wel hoe ik dat bedoel. Flinera schudde Ramon sltevig ie hand. Natuurlijk weet ik dat, Ramon. Ik hoop maar, dat je voorgevoel juist is. Dat zien we later wel, ant woordde Ortega en ging samen met ircia naar beneden. VII. 'Telefonisch gewaarschuwd. Carlos Flinaro ging niet onmid dellijk na zijn assistenten de deur uit. Hij had nog twee brieven te beantwoordldïi en deed dat op zijn dooie gemak en onder het genot van een goede sigaar. Maar onder het schrijven van die niet al te belangrijke brieven, waren zijn -gedachten voortdurend bezig met de vraag, hoe hij dien moord op Lin Kitura wel het beste tot op lossing zou kunnen brengen. Toen bij de enveloppen dichtplakte, scheen hg tot een besluit geko men, want er speelde een glim lachje om zijn lippen en hij duwde het eindje van zijn sigaar met zoo veel beslistheid in den asdhbak uit. dat wie hem kenden, daaruit hadden kunnen opmaken, hoe hij zonder verdere aarzeling tot het einde toe zou doorzetten» Hij postte zijn brieven en nam in de Rambla Santa Monica een bus naar de binnenstad. Spoedig had hij de Calle Conquistador be reikt en hij verliét den wagen op den hoek van de Ronda de Cata- luna. Voor den antiekwinkel van Lin Kitura zag hij een groepje menschen staan, maar hef bleken meest kinderen te zijn. In die drukke buurt wekte zelfs een moord geen langdurige sensatie. Juan Sanchez deed hem open ien sloot de deur snel achter hem dicht. En, is er wat nieuws San- dhez? vroeg hij, roet een enkelen blik ziende, dat er sedert den vo- i igen avond niets in den winkel veranderd was. Geen spoor ge vonden? Neen. meneer Flinero. Het lijk is vanmorgen vroeg wegge haald en ik heb opdracht gekre gen hier te blijven, totdat er een grondig onderzoeik kan wor den ingesteld. De man schijnt hier in bet -geheel geen fa milie te hébben *n het zal wel een poosje duren, voordat ze verbinding hebben met de lui in Japan, die miscshien daar zijn aangekomen, blijkt mis schien. dat hij daar nog erfgena men heeft. Sanchez was hijzonder spraak zaam. want de lange wacht in dien somberen winkel had op zijn ze nuwen gewerkt. We zullen afwachten, San chez, zei Flinero Caleja zit zeker in een cel op het hoofdbureau? Ja. meneer; maar ze hebben nog niets uit hem kunnen 'krijgen, naar ik gehoord heb. Hij houdt zich aan zijn eerste verklaring dat hij dien Japanner niet ver moord heeft. Hij kan dat beter voor de rechtbank vertellen, maar ik geloof tqch wel, dat hij vast en zeker op den stoel terecht komt. Dat zal de tij'd1 leeren, ant woordde Flinero met een plotse linge huivering. 'Zeg, waar komt die tocht ergens) vandaan? De deur is toch dicht en ik vael..,.- O, dat zal die ventilator daar boven het raam zijn, antwoorzde Sanchez wijzend op een vierkant ruitje dat dicht bij de zoldering aan scharnieren heen *n weer zwaaide. Ik dacht, dat ik het Ste vig dicht gedaan had. MaaT bet schijnt weer losgeraakt. Ik zal het even fluiten. De agent bad een houten stoel - naar zich toe getrokken en wilde er juist op gaan staan, toen Fli nero hem tegenhield. Laat maar, zei hij. 'n Beetje frissc'he lucht kan hier geen 'kwaad. Het kan wel openblijven. Stond het gisterenavond soms ook open? Ja, meneer. Het viel me op, toen ik hier voor hert eerst met Caleja binnenkwam. Toen was een beetje ventilatie wel prettig. Maar tegen den morgen, toen ik hier alleen en zonder kachel zat. vond ik het vrij koud en heb het dicht gedaan. Natuurlijk. Nu.... De telefoon op de tottnbank brak 't gesprek af. Sanchez -sdhrrk er schijnbaar van, maar nam toch met een strak gezicht den hoorn op. Voor u, mijnheer Flinero, zei hij verbaasd. Hoe weet iemand nu, dat u hier bent? De detective gaf geen antwoord. Hjj veronderstelde dat het Garcia of Ortega was die wisten, dat hij op, onderzoek uit was naar (den moordenaar van Kitura. Maar het was geen van zijn beide assi ten ten. Het was een vrouwenstem, die hoe zacht -en welluidend ©ok, dreigend klank. Met el senor Carlos Flinero? -Ja, met wie? Is die bronzen schaal al ge vonden? Miet wie spreek ik? herhaalde Flinero. Wat weet n een bron zen schaal af? Langs de lijn klonk een beider, spottend latdije. Mettertü d komt u wellicht te weten wie ik ben, mijnheer Fli nero. Misschien ook -niet. En als U die schaal ;of urn vindtdan weet u meteen ook of -Caleja al dan niet Kitura gedood beeft. Maar nu even .een goeden raad.. Houdt u op met het zoeken naar C.C. Dat is hopeloos, geloof me, U weet niet, hoe hij heet,, hoe hij -er uitziet, of wie hij is. Hon derden in Buenos Aires hebben diezelfde naamletters. Bovendien is het niet waarschijnlijk, dat het de voorletters van zijn werkelijk en naam zijn. U ziet zelf, dat het tij d- vermtTen Is. Flinero fronste woedend de wer'-brauwen en zijn oogen fon kelden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2