Fok op de MOLENWIEK Er werd een wieg bezorgd COMMISSIE-GENERAAL Bloemen en oranjelinten hervat besprekingen Textiel en schoenen in België PAGINA WOENSDAG 22 JANUARI 194?!, Finding op het gebied van winddrijfkracht AMERIK. VLIEGTUIG NEERGESTORT „DE BLAUWE KAMER" AFTREDEN VAN DR. VAN MOOK? AUTORUS SLOEG OM Zeven personen naar het ziekenhuis STAATSLOTERIJ ER ZIJN AL WEER OPRUIMINGEN DE VERKIEZINGEN IN POLEN Regeeringsblok 383 zetelai Reeds kennen we de gestroom. lijnde molenwieken volgens de systemen van de heeren Dekker van Bussel en anderen. De toe. passing van deze vindingen heeft in vele gevallen de omzet, ting van windbemaling in me chanische bemaling voorkomen en tal van molens, die in hun stoere monumentaliteit het Hol. landsche landschap sieren, voor den ondergang behoed. Dezer dagen hebben we ken. nis gemaakt met een nieuwe vinding. Zij is reeds op een twee. tal molens toegepast en de daar bereikte resultaten zyn verras send. Dit nieuwe systeem is een uit. Vinding van ir. P L Fauel te Was. j senaar. een liefhebber van de zeil- sport, die op hiet idee was geko. men om evenals bij het zeilen ook j hij bet malen door het bijzetten van een fok meer profijt van den [Wind te trekken. In 1942, toen door de oorlogs. omstandigheden zijn gewone fssvc. tie hem veel vrijen tijd liet. begon ir. Fauel deze gedachte nader uit te werken; hij maakte teekenin. gen. vervaardigde modellen, nam proeven in de windtunnel van het laboratorium der Technische Hoo. geschool te Delft en paste het sys. teem toe op een proefmolentje in de buurt van de Prinsestad. De uitkomsten waren zeer bevredi. gend. Het aanloopkoppel, dat is de trekkracht bij den aanvang van het draaien, bleek bij de toepas, sing van een fok op de wieken ongeveer 60 pet. grooter te zijn dan zonder, fok. Eén groot aan. loopkoppel is vooral van belang voor watermolens met scheprad, die al terstond een groote kracht gioeten ontwikkelen. De fok op de molenwiek werkt op dezelfde wijze als het fokzeil op een schip. De roede van den molen kan men hierbij vergelijken «net den scheepsmast en het mo lenzeil met het grootzeil. Even. als het fokzeil van het schip in die vaarrichting vóór den mast staat, zoo wordt ook op den molen de fok in de draairichting voor de roede geplaatst. De fok bestaat uit een houten bord van dezelfde lengte als het molenzeil. De totale wiekbreedte blijft vrijwel zoo als die bij de oude wiek is. Voor de Wvestiging van de fok worden foor middel van stroppen hoek. fjzers aan de roeden vast gemaakt. Op deze hoekijzers worden met elotschroeven houten klampen aangebracht, waarop houten deelen worden bevestigd, die te zamen een bord oftewel de ,,fok" vor men. Tusschen dit fokbord, dat aan de loefzijde hol is en scheluw verloopt, en de molenroede is een spleet ter breedte van eenige een. timeters om den wind, nadat deze eijn druk op de fok heeft uitge oefend. te laten wegstroomen. De fok word uiltgevoerd in stiug ma. teriaal in casu hout, en niat in zeil doek, dat bij het passeeren van het molenlichaam zou gaan slaan, wat veel slijtage zou veroorzaken. De winid, die langs de loefzijde van de fok stroomt, komt aan de lijzijde van het molenzeil terecht en ver. hindert, bij een juiste stelling van de fok ook het slaan van dit zeil. Fokwieken zijn thans toegepast ©p de korenmolens van Gebr. Man. ders le Oeffeit en van Jongste aan den Oudeweg te Nootdorp. Van deze beide molens zijn slechts twee tegenover liggende wieken van fokken voorzien. In de prak. tijk is gebleken, dat een molen met twee fokwieken twee steenen bijna «ven gemakkelijk kan trekken als «en molen zonder fokwieken één •teen. By de toepassing van fokwieken ïs het niet noodig de roeden af tie ronden of door middel van meta. len platen te stroomlijnen. De kosten daarvan kan men dus be. sparen en bovendien blijven de roeden geheel toegankelijk voor het verrichten van reparatie daar. aan en oek voor het vervangen van de heklatten. Regelborden, waardoor het aan. tal omwentelingen van de as bin. nen de perken wordt gehouden, kan men bij fokwieken ook op zeer eenvoudige wijze toepassen. Een gedeelte van het fokbord wordt dan draaibaar gemaakt, zoodat het met de hand of automatisch kan worden gesteld. Op deze wijze kan de snelheid worden geregeld. De behoefte aan een dergelijk regel, bord is, blijkens de ervaring bij de molens met fokwieken niet groot. Deze toch draaien minder onregelmatig dan ide molens met gestroomlijnde wieken en hebben ook minder neiging om, zooals men dat in een vakterm noemt, er tusschenuit te gaan. De fokken kunnen ook worden toegepast op molens met zelf. zwichting. waarvan de wieken zijn voorzien van jaloezieën in plaats van zeilen, De fokken tasten het mooie voorkomen van de Hollandsche molenwieken niet aan. Men zou zélfs kunnen zeggen, dat het as. peet ervan verrijkt wordt. De vereeniging „De Hollandsche Molen", die zich voor het behouid van den windmolen in het land. schap interesseert, toont groote be langstelling voor deze nieuwe vinding, waarop ir. Faiuel bereids octrooi heeft aangevraagd en ver. kregen, Een viermotorig transportvlieg- uig van de Amerikaansche marine is Maandag te Oakland (Califor. nië) neergestort en verbrand toen het in de mist met behulp van radar trachtte te landen. Van de 21 personen die naar men aanneemt, aan boord waren, werden er 20 gewond naar het ziekenhuis overgebracht Vermoedelijk zullen zij in het leven blijven, aldus ,.A, P." De molenwiek met de fok In verband met de te verwach ten blijde gebeurtenis in, het Prin selijk gezin is hij het Zuid.Ned. Tooneel in studie genomen ,,De Blauwe Kamer" ("t as Oranje', 't blijft Oranje) een oorspronkelijk Ned tooneelspel in vijf bedrijven dpor Toon Rammelt. Het ligt in het voornemen van het gezelschap de première uit te brengen om streeks den tyd, waarin de blijde gebeurtenis gevierd zal worden. Het stuk dat in den Fransehen be. zettjngstijd speelt, zal geregisseerd worden door Pierre Balledux. Volgende week, den Sisten, begint het Engelsche Koningspaar zijn reis naar Zuid.Afrika. In Londen is men reeds met da repetities begonnen voor het officieel vertrek. De Nederlandsche commissie- generaal en de repufolikeinsche de legatie onder Soetan Sjahrir zou den heden in Batavia hun formeele besprekingen hervatten. Een aantal punten van minder belang, waaronder het geschil over de militaire grenzen, moeten nog geregeld worden, voordat de In donesische republiék bereid is de overeenkomst van Linggadjati te teekenen. aldus meldt ,,A.P." Het hoofd van de Britsche missie in Tokio it. gen. Charles H. Gaird- ner, is in Batavia per Nederlandsch legervliegtuig aangekomen uit Poe- pang op Timor, waar zijn toestel bij de landing omgeslagen was- Gen. Gairdner zal zijn reis naar Tokio voortzetten, zoo gauw er een Een zilver-grijs waas van den ochtend-nevel verdoezelt de anders zoo scherpe contouren van het paleis te Soestdijk. Duizenden diamantjes schitteren op takken en twijgen, na het witte dons van de vorst, waarmee zij eerst bekleed twaren. Het vroegere jachtslot van Prins Willem III, een architectonische schepping van Maurits Post, die leefde van 1645 tot 1677, gelijkt nu heelemaal op een paleis uit een sprookje. Zoo doet het zidh zeker voor aan den voorbijsnellenden automo bilist over den altijd drukken straatweg tusschen, Amersfoort en Amsterdam die onwillekeurig het hoofd terzijde wendt, wanneer hij een wijde ruimte tusschen de hoo rnen ontdekt en dari ineens tot zijn verrassing die blanke fagade met .klassicistische zuilen op een af stand ziet. Vooral doen dit de be stuurders van auto's met een ander provincie-merk dan van Utrecht, die hier niet zoo vaak komjen. Zij weten binnen een familie-leven met vroolijke kinderen en ouders, die met evenveel blijde spanning een grooten dag tegemoet zien als elke andere vader en moeder, die een spoedige uitbreiding van hun gezin verwachten,. Er is echter niets, dat den aan blik van de Prinselijke woning anders maakt dan op eiken gewo nen dag. Ja, toch! Wij missen de bekende donkerblauwe uniform van de rijkspolitie, die de ingan gen bewaakte waarvoor de mare- ohaussée die het khaki draagt, met als wachtcommandant den heer Kemink. vorige week in de plaats is gekomen. Maar dat is ook alweer een gewoon lyeld geworden. Zou er dan niets zijn, dat op de aanstaande blijde gebeurtenis duidt? Daar stopt een kleine auto bij den wachtcommandant, die jïIet geschenk aan het petekind. Een delegatie van de Ned, Koopvaardij heeft Prinses Mar grig t een trapauto in den vorm W een boot gebracht. Het kleine drietal bekijkt de nieuwe speel-aanwinst met groote belangstellinr voor de verblijfplaats van den bewakingstroep tegenover het paleis geposteerd is, en wij meenen bloe men en oranjelinten te zien. Er stapt iemand uit, die den wacht commandant een brief laat zien en als wij onze nieuwsgierigheid trachten te bevredigen hooren wij, dat de werkmeester van het blin deninstituut te Den Haag voor H. K. H. Prinses Juliana een geschenk komt aanbieden. Wij krijgen net nog even tijd binnen in de auto te zien en bewonderen een grap pige miniatuur-wieg op wieltjes, met oranje gevoerd en gevuld met witte tulpen en vaste plantjes. De gever heeft het zelf geheel ver vaardigd en toen hij H. K. H. ver zocht of zij een dergelijk geschenk wilde aanvaarden, kreeg de man een vriendelijken brief terug, dat de Prinses het gaarne ontving. „Wilde u het zelf aan H. K. H- overhandigen?" zoo vingen wij op. „Dat zal moeilijk gaan" begreep de man zelf. Daarop werd hij naar den secretaris van H. K. H., baron Baud, verwezen. Wij hebben een vermoeden, dat vooral de kleine prinsesjes enthou siast over het wiegje zullen zijn, al zal ook Prinses Juliana deze attentie op prijs gesteld hebben. Het was grappig, dat juist den zelfden morgen ook de echte wieg voor het nieuwe Prinsenkind ge bracht werd De meeste journalisten zullen over een dag of veertien in die nabij igelegen hotels, Trier" en Astoria Chalet" hun intrek ne men Vooral het laatste hotel be looft een belangrijk nieuws cen trum te zijn, van waaruit ide ge wichtige mededeeling over de ge- heele wereld verspreid zal wor den Men is er bezig met het aan leggen van extra telefoonlijnen, terwijl ook een telex apparaat wordt opgesteld, dat rechtstreeks in verbinding zal stiaian met een zelfde apparaat in het postkan toortje tegenover het paleis Nog om een andere reden zal dit hotel met de komende feest dagen een bijzonder piunt zijn, om dat in den grooten tuin een Ju lianaBernhardboom wordt ge plant Een dergelijke plechtigheid heeft ook plaats voor het Peking- gebouw aan de Javalaan in Baarn doch hier worden vier boomen geplant, voor de drie prinsesjes en dén jongsten Oranje-telg Hier kan men thans zoo nu en dan reeds een militaüé schouwspel galde slaan, daar de Pekingtuin die oe fenplaats is voor de ongeveer 60 manschappen van het eerste regi ment veldartillerie uit Ede, idie op den grond van boer Haarman aan den weg naar Spakenburg een bat terij hebben opgesteld om na de geboorte wan het prinsje of prin sesje, respectievelijk 101 of 51 sa luutschoten te lossen Deze mili tairen zijn een dezer dagen aan gekomen, doch hun verblijf hier beteekent geen vacantie, want de oefeningen gaan gewoon door De organisatie van de feeste lijkheden in Baarn. in welke ge meente de Prinselijke familie is gedomicileerd, is in handen van de plaatselijke Onanjevereeniging en het uitvoerige programma ver meldt o,m>, een Oranjetocht, waar voor zich zelfs deelnemers uit Friesland en Limburg hebben op gegeven Uit Middelburg komt zelfs een fietsclub, bestaande uit 12 personen, die den geheelen af stand van ruim 200 km per fiets zullen afleggen Het ligt voor ide hand, dat ook voor een goede verkeersregeling allerlei maatregelen genomen zul len worden Wat wij t0t heden al leen van Amerikaansche films kennen, zullen wij straks in wer kelijkheid in de omgeving wan Soestdijk kunnen zien, ml politie in met radiozenldtoestellen en ont vangapparaten toegeruste auto's Zoo ziet 'geheel Nederland vol vreugde den grooten dag tege moet, waarop de zon over ons arm vaderland weer op moge gaan en wij innerlijk verrijkt worlden reservetoestel uit Singapore lm aangekomen, aldus ((AP." Naar een Nederlandsche militaiu re woordvoerder mededeelde, heeft een vliegtuig boven twee plaatsen in de omgeving van Makassa- pam. fletten uitgeworpen bevattende een ultimatum van 72 uur, omdat onvoldoende gehoor is gegeven (jan de waarschuwing geen barricades op fe werpen of bruggen te. ver nietigen. Te Soerabaja zijn nogmaals hon« derd vlüchtelingen uit Ma do era aangekomen. Er duiken opnieuw allerlei ge ruchten op over een eventueel af treden van den luiten an t-gouver» neur-generaal dr. Van Mook. Het schijnt wel vast te staan, dat dit aftreden binnen afzienbaren tyd. op een daarvoor geschikt moment, te wachten is. Elsevier's Weekblad noemde in venband met zijn opvolging den naam van onzen ambassadeur in Moskou, A. H- J. Lovimk, die tot voor kort onze ambassadeur was in China- Wij hebben reden aan te nemeiv dat de heer Lovirvk een dergenen is, die voor eventueele opvolging in aanmerking is gekomen. i Naar wij vernemen, heeft de Nederlandschle ambassadeur üi Londen, Jhr. Michiels van Ver» duynen. vc^r de eer beüankt. op den hoek van den Lammen» schansweg te Leiden is een autobus in botsing gekomen met een zwaren vrachtwagen met aanhangwagen uit Rijnsburg, die geen voorrang gaf. De bus, waarin 24 passagiers zaten, sloeg om en kwam gedeeltelijk op het trottoir terecht. Twee voetgan gers, die juist op het trottoir pas, seerden, raakten onder het gevaarte en werden zwaar gewond. Met vy'f van de passagiers, van wie ook enkelen ernstig gekwetst waren, werden zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Levensgevaar wordt echter niet aanwezig geacht. Zeven anderen hadden nog snjj- en schaafwonden opgeloopen. Trekking van 22 Januari. Prijs van 1000 op nos 8650, 11838, 15038, 15178 en 19302. Naar in kringen van den Belgi schen handel verluidt, zou de Bel gische regeering in overweging nemen in verschillende sectoren, te beginnen met textiel en fcchoe- nlen, een prijsverlaging van 10 pro cent tot stand te brengen. Voor bepaalde artikelen en vooral voor die beide laatstge noemde, heeft de productie een dusdanig peil bereikt, dat lot rui meren uitvoer kan wordlen over gegaan, zonder schade toe te bren gen aan de binnenlandsche be- bevoorrading. Onder zekere voorwaarden zou een beperking der winstmarge op den verkoop in het binnenland overwogen kunnen worden, zoo dat hierdoor een verlaging der prijzen van bepaalde artike len verwezenlijkt zou kunnen worden. De kleedingssector zou voor deze prijsverlaging bet eerst in aan merking komen. Kenmerkend voor de goede tex- tielpositi-e in België is wel, dat ia vele kledingmagazijnen weer zgn. jaariijksche opruimingen worden gehouden, waar men dan dikwijls kleedingstukken kan aanschaffen met 30 procent reductie op den oorspronkelijklen verkoopsprijs. Het Poolsche democratische blok. welks vier partijen de regee ring vertegenwoordigen, heeft, volgens de tot nu toe bekende uit slagen, 383 van de 444 parlements zetels verworven- De boerenpartij van Bikolajc zyk verkreeg 27 zetels, de Katha- lieke arbeiderspartij 17, de onaf hankelijke boerenpartij 13, de on afhankelijke Katholieken 3 en de andere partijen 1 zetel. Er blijven nu nog 72 zetels over ter verdeeling onder de partijen naar verhouding van het aandeel, dat deze in het totaal aantal uit gebrachte stemmen hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4