Nog altijd geen duidelijke koers Financieel debat Eerste Kamer Schip zonk op De Fransche nat. ASSEMBLEE het XJsselmeer Een Amerikaan over de Indië-politiek Radicaal Herriot WOENSDAG 22 JANUARI 1947 PAGINA Minister Ueftinck was weer eens aangetreden voor een financieel debat, waartoe de Senaat hem ditmaal noodde in aansluiting op de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrootingen. Maar heel veel verder dan toehoorder kon Z. Exc. het anders dan de minister-president de vorige week dezen middag niet brengen. Ook dit „vogeltje" zingt intusschen zooals het „gebekt" is en in tegenstelling tot dr. Beel heeft de minister van financiën een zwak voor uitweiding; daarom had hij er ongetwijfeld niets op tegen, dat hij voorloopig met een enkel puntje (de geldcirculatie) mocht volstaan en de rest tot Woensdag kon verschuiven. De C.H. tegen heffing-in eens DE „LILIAN" WACHT OP GOED GETIJ RICHARD STRAUSS NIET ZUIVER ONDER KRUIEND IJS BEDOLVEN tot voorzitter gekozen IETS TOENEMENDE VORST Gezellige toestanden in! Melbourne Een stevige bijdrage voor een als gebruikelijk uitvoerig antwoord van den bewindsman leverde prol Molenaar (FVdV) die een heeie serie vragen en nevenvragen aan Z.Exc- voorlegde o.m. over de geldcirculatie, de praktijk van het Conversiewetje (ten aanzien waar van hij nog niet is gerust, gesteld, dat de niet.inschrijvers op de leening niet zouden bevoordeeld worden boven de deelnemers); de monetaire politiek, die volgens hem de zorg voor bevordering van de bedrijvigheid niet in den weg mag staan; over het zoo spoedig moge lijk opruimen van de begrootings- tekorten; over de gevolgen der lage-rentepolitiek op de staats schuld (ad 22.7 milliard)'. Vooral ook en hiermee scheen de pro- lessor zich mm ol meer te exeu- seeren over zijn vooruitstrevend heid van de vorige week - over de belastingpolitiek des ministers, waartegen hij toch ernstige bezwa ren heelt, als zij inderdaad doelein den zou nastreven, die mét strikt, fiscale niets te maken hebben (her vorming van het sociaal-economisch stelsel)en die hij aansprakelijk stelt voor de miserie der „forgot ten men", de kleine spaarders, die de minister aanmoedigt maar tege lijk onder de duimschroef zet. De anti-revolutionaire senator Rip herhaalde nog eens bij enkele algemeene opmerkingen de vraag of de bewindsman niet al te ge rust is als beheerder van een schat kist, waarvan de bodem steeds ver der wegzinkt, drong andermaal aan op bezuiniging bij het ambtenaren korps en wees alweer op den plicht der overheid bij de versobering Voorop te gaan. Heffing in eens. Van ch-zijde maakte de heer Vixseboxse het den minister ge makkelijk door de helft van zijn spreektijd onder toelating van voor. zitter Anema te besteden aan het ontwerp in zake-de heffing in eens, dat niet aan de orde was. Intus schen stippen we vast aan," dat de Öh-fractie er op principieele en practische gronden tegen is De heer van de Kieft (PvdA) die begon met een digressie over de voordeelen van het parlemen taire stelsel, kreeg echter daartoe van den voorzitter geen kans. Als gedisciplineerd man sinds jaren getrouwd, zooals hij beleed haastte hij zich ter zake te komen dooT in een schermutseling met prof. Molenaar te gaan betoogen, dat het verdwijnen van het winst motief uit het productieproces de kapitalistische voortbrenging op den duur aan haar einde zal bren gen om haar plaats te doen maken vóór de geleide economie en dan het „Comité tot daadwerkelijke be. strijding van inflatie" te lijf te gaan met drastische voorbeelden uit de Rotterdamsche en AmsterdamsCne financieele wereld een overzicht min of meer van onze economische geschiedenis tusschen de beide we reldoorlogen. Het meeste ging o,i- meer minister Huysmans aan. En dat er nu eindelijk een concreet omschreven plan dient te komen voor den „opbouw" van onze zoo ontzettend dure defensie dat regar deert meer de desbetreffende excel lenties. Namens prof. Van den Brink, die lichtelijk ongesteld was hetgeen minister Lieftinck. uiteraard be treurde, daar Z.Exc. steeds gaarne met den katholieken hoogleeraar den degen kruist gaf de heer Kerstens uiting aan de bezorgd heid, dat er nog altijd geen duide lijke koers zichtbaar is voor het sluitend maken der begrootingen, dat de staatsschuld maar aldoor blijft stijgen en er geen mogelijk heid schijnt te bestaan om de ga ping tusschen inkomsten en uitga ven te stoppen. Voor de communistische fractie onderstreepte de heer van Santen haar bekende afkeer van dit kabi net, welke afkeer na de verklaring van den minister-president, die elke medewerking met de communisten afwees als niet in het belang des lands, er niet geringer op geworden In de positie van het op de Ra- aende Bol voor Huisduinen vast zittende Deensdhe kustvaartuig „Lilian" is sedert gisteren geen verandering gekomen- Gezagvoer der Clausen heeft weer de ankers laten uitzetten en men is druk be zig met het over boord zetten van de lading pijpaarde. Men acht de ■waarde van deze voor de aarde werkindustrie bestemde grondstof niet groot genoeg, dan dat het loo mend zou zijn deze in enkele klei nere binnenschepen over te laden. De plotselinge omslag van het weer en de verandering der wind richting uit het Noord-Oosten heeft de vooruitzichten op een voorspoedige berging niet gunsti ger gemaakt. Oostenwind kan men nu eenmaal bij dit werk niet ge bruiken; slechts Westelijke en nog beter Noord-Westelijke wind kan zooveel water naar het schip stu wen, dat er een redelijke kans ont staat, het vlot te trekken. De sleepbooten „HudsonP en „Schel de" liggen dan ook rustig in de 'haven van Den Helder op het draaien van den wind te wachten. De Deensdhe bemanning bevindt zich nog steeds aan boord van het vaartuig. De in Den Helder ver pleegde gewonde Denen maken het thans allen naar omstandigheden weer goed. Zoowel de heer v. d. Hidden, directeur van L. Smit en Co, als de Deensche reeders blij ven optimistisch ten aanzien van «e berging van de „Lilian". Met een krachtig protest tegen het milliard voor oorlog en marine bepleitte de communistische sena tor dan ook nog eens bet" samen gaan van PvdA met de communis ten en den „linkervleugel" (waar zit die toch?) der KVP. De minister maakte ten slotte nog even een begin aan zijn be antwoording der sprekers door te betwisten, dat de geldcirculatie mo menteel op hetzelfde peil zou staan als vóór de saneering en door een vergelijkend overzicht te geven van de stijging der circulatie op 1 Jan. '47 sedert 1 Jan. '39 in ver schillende landen. Voor Nederland bedraagt het percentage 276 pet., voor Engeland 282, België 328, Zwe den 271 en Frankrijk (abnormaal) 665, terwijl alleen Zwitserland aan den lagen kant is met 233 pet. Bij den aanvang der vergadering was voorlezing gedaan van het schrijven waarbij mej. mr. Ribbius Peletier (PvdA) ontslag neemt ais lid der Eerste Kamer. L.H. Volgens radio München zal de zuiverings.rechtbank te Garmisch binnen 2 weken de zaak van Ri chard Strapss ter hand nemen. Deze 82-jarige Duitsche componist woont op het oogenblik in Oosten, rijk, waar hij het Oostenrijksche burgerschap heeft verkregen. In „De Ronde Tafel", uitgegeven te Batavia, vonden wij een artikel van den bekenden Amerlkaanschen journalist Lawrence Griswold, be stemd voor de Amerikaansche bla den. Wij ontleenen daaraan het vol gende oordeel van dezen Amerikaan over onze Indië-politiek: De Hollanders, bevreesd voor de wereldopinie, hebben zover achter over geleund in hun inspanning om hun goeden wil te tonen, dat zij doen denken aan een politiek orga nisme dat zich wringt in weeën en krampen. Nog maar weinige jaren geleden was de positie der Neder landers als koloniale administra teurs zo benijdenswaardig, dat deze plotselinge omwenteling in de publieke opinie van de wereld hun gevoel voor logica heeft ver pletterd, Verbijsterd en verontrust door de sympathiebetuigingen en de morele steun, door Amerikaan se progressieven en Australische communisten over de/ Indonesiërs uitgestort, zijn de Hollanders klaar blijkelijk bezorgder over het pro bleem, hoe ze het gezicht van de wereld weer vriendelijk kunnen doen kijken, dan hoe ze hun impe rium kunnen redden. De feiten nu zijn eenvoudig de volgende: sedert Malino waar de eerste pogingen voor het bereiken van een vredige oplossing van het Indonesische probleem zijn inge wijd, verliezen de Hollanders door Dinsdagochtend om negen uur vertrok de sleepboot „Zeemeeuw" onder den kapitein-eigenaar Daim- stra uit Hoorn, met een sleep van vier vrachtbooten uit Enkhuizen naar Amsterdam. De tocht verliep in den beginne vlot. maar in de buurt van Marken kwam men om half een 's nachts in een ijsveld terecht. Bij de pogingen om een Generaal Spoor brengt een bezoek aan minister-president dr. Beel. De leider der radicalen, Edouard Herriot, is met een groote meerderheid van stem»- men gekozen tot voorzitter van de Fransche nationale vergade. ring. Volgens de officieele telling heeft Herriot 429 van de 584 stemmen gekregen. Herriot werd op 5 Juli 187,2 te Troyes geboren en in 1905 tot burgemeester van Lyon gekozen. Sedert 1919 was hij lid van de ka mer van afgevaardigden en was sindsdien verscheidene malen mi. nis', er (o m. in het kabinet van Briand van 1916/17 als minister van openbare werken) en minister president van 1924 tot '25 en in 1932. Hij was reeds twee maal voorzitter der kamér van afge vaardigden. in 1925 en 1936. Herriot werd tijdens den oorlog door de nazis gevangen gehouden en in 1945 door de geallieerden bevrijd. Na zijn terugkeer werd hij' weer gekozen tot burgemeester van Lyon. Hij is tevens de schrij. ver van verscheidene boeken o-m. over het leven van Beethoven en het „Nieuwe Rusland", in 1922. Hij werd op 5 December 1946 tot lid van de Academie Frangaise gekozen. In een boodschap aan de Fran sche natiouale vergadering heeft Vincent Auriol, de Fransche pre. sident, o.m. verklaard: „De eer, die mij te beurt geval len is, legt mij groote verplich tingen op. Ik zal mij beijveren, de eerste dienaar van de vierde re publiek te zijn." Auriol wekte de Franschen op tot nauwe samenwerking met el kander zoo wel als met de geheele wereld. Auriol was er van over- uigd, dat het voorbeeld van Léon Blum, die het bewijs geleverd had, dat men met vasten wil en liefde voor het vaderland veel kan be reiken, opgevolgd zou worden. ..Wij moeten onze bondgenoot schappen en vriendschapsverdra gen in stand houden en verder ontwikkelen teneinde een ople ving van den geest van ver overingszucht te verhindeiin en te verzekeren, dat ons lanld en all.e verwoeste landen rechtvaar dige herstelbetalingen en volledige veiligheid zullen verkrijgen, aldus Auriol. Auriol zeilde zijn steun toe aan alle Fransche onderdanen in de overzeeschle. gebiedsdeelen en be loofde hun dat Frankrijk hun trouw zou blijven. De Fransche kabinetsformateur, Ramadier, heeft gisteravond in de nationale vergadering verklaard, ■dat van 1 Maart a.s. af de volledi ge persvrijheid in Frankrijk zal worden hersteld Tegen het einde van Februari zal de regeering nl. het decreet intrekken, wtaarbij is bepaald, dat geen nieuwe kranten mogen worden uitgegeven zonder toestemming van de regeering weg voor de sleep te banen raakte de „Zeemeeurw" haar schroef kwijt. Een der gesleepte booten, de „Neerlandia" van de scheep vaartmaatschappij Rotterdam, is daarop met een achteropkomend beurtschip „Koopimans Welvaren" van schipper Altena uit Hoorn aan het werk getogen om een vaargeul voor de andere booten vrij te ma- Ken. De motorvrachtboot „Onder neming" uit Broekerhawen, schip per Deen nam de lamgeslagen Zeemeeuw" en de béide andere sleepbooten op sleeptouw door het opengebroken ijs. Weldra werd het echter onmogelijk verder te gaan; het opstuwende ijs versperde den weg. Zoo zaten te'gen drie uur alle schepen muurvast. Plot seling begon het ijs te kruien en verbrijzelde het ruim 100 ton me tende scheepje „De Hoop' dat in een oogenbik onder het ijs ver dween. Gelukkig hadden de zes opvarenden het ongeluk zien aan komen en zich over het ijs in vei ligheid gesteld op de „Onderne ming". „De Hoop" was onderweg naar de bollenstreek met Sen lading stalmest en behoorde toe aan zijn schipper Meier, die zich met zijn vrouw en kind, alsmede zijn schoonouders en hun zoontje, aan boord bevond. Al hun bezittingen werden een prooi der golven. Tegen den ochtend kon de „On derneming" zich aan den greep van het ijs ontworstelen en is met de schipbreukelingen naar Aim. sterdam gevaren, hetgeen niet kon geschieden zonder dat het schip zelf eenige averij opliep. Om on geveer een uur gisterenmiddag is het schip in .Amsterdam aangeko men. Direct daarop heeft de sleep boot „Inter Nos" onder kapitein- eigenaar Molenaar uit Amsterdam, zee gekozen om de vier schepen, die bij Marken nog steeds in een zeer benarde positie verkeeren, te hiulp te komen. Om 7 uur gisterenavond was de „Inter Nos" terug aan de Oranje sluizen met de Zeemeeuw op sleeptouw. terwijl de -sleepboot „Alcyon" 'dé Emmanuel" binnen bracht. De vrachtbooten „Koop- mans Welvaren" en „Neerlandia" zitten nog in het ijs vast en zijn door het ijs dicht onder dien wal geduwd. Haar positie was in de kruiende massa niet zonder ge vaar. Vfleerverwachtiing medege- i deeld door het K. N- M. I. te De Bilt geldig tot Donderdag- j avond: i Lichte tot matige vorst; wis- j selende bewolking met enkele verspreide sneeuwbuien; mati- ge. langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige. Noord- j oostelijke wind. 23 Jan.: zon op 8-34 uur, on- i der 17.10 uur; maan op 9-42 uur, onder 18-09 uur. hun diplomatie m^er dan ze doop een algemene opstand hadden,' kunnen verliezen. Te Ltnggadjati was de creatie van de Verenigde Staten van Indonesië een erken ning van het verloren Europees» koloniale imperium; in Den Pasar, kréég de Staat van Oost-Indonesiö, de horentjes te dragen van Soekara no's luitenants en dook als een lea lijk eendje op uit de Balinees» kippenren. Straks in Pontianak, zal Nederlands Borneo een metamor phose ondergaan, waaruit het t» voorschijn zal treden als de Onaf hankelijke Republiek Karimantann aan de Hollanders de wildernissen van Nieuw-Guinea overlatend als laatste restanten van een eens bloeiend imperium. En zells Nieuw Guinea is nie* geheel veilig. Gedelegeerden op d» Den Pasar conferentie hebben zich gekeerd tegen het uitsluiten van Nieuw Guiena buiten de Grot» Oost, en Vail Mook's eenvoudig» anthropologische argumenten neb ben hen niet bevredigd. Onafhan kelijkheid zou, zo meen zij, een platn^uzige kannibaal evenzeer toe lonken als henzelf. Het was nutte loos er de aandacht op te vestigen^ dat vele bewoners van het eilandl Celebes na urenlange explicaties nog niet bij machte #aren enig be grip te tónen voor de theorie van) de onafhankelijkheid. Velen dachten dat het een nieuw patent-genees middel was, dat de locale autoritei ten hun trachtten op te dringen, en de overigen beschouwden het als een soort religie. En vermoedelijk terecht) Het is met den anti-Nederland schen boycot in de Australisch havens een gezellige boel. 'Da' heeft a,s zooveelste in de rij gi teren de „Tasman" in Melbourne weer ondervonden. Dit schip van de K. P. M. moest als steeds zon der sleepboothülp uit de haven! vertrekken. -Door den sterken Zuiderwind wilde dit echter niet lukken en drie uur lang deed da bemanning hopelooze pogingen om1 los te komen van de Princes pier» Op een gegeven moment kreeg d» wind vat op bet schip dat alleen nog aan de voorste tros vast laft en de achterste tros raakte in dn schroef. De motoren werden tos stilstand gebracht en het schip, sloeg enkele malen tegen de pie® eer de bemanning erin slaagde het met behulp van windassen vast tsft leggen. Daarna h'eeft men een A us-,' tralischen duiker gevraagd de tros uit de schroeven te verwijderen* doch wegens den boycot weigerd» deze dit. Een poging van een di schepelingen van de Tasman a het karwei op te knappen had tó eenig resultaat dat bij werd gdÜ wond, doordat de zee hem tegeqj het roer Sijoeg. Men vreest, dat d« sahroeven slechts met de hulp vani beroepsduikers in orde zullen kun nen worden gebracht, zoodat het niet te zeggen valt. wanneer d» Taslnan zal kvinnen Vertrekken,» Het Amerikaansche minister!» van oorlog heeft meegedeeldfc dat de chef van den generaled staf, generaal Dwight D. Eisen* bower, lijdende is aan een spijS* verteringsstoornis en zich id een ziekenhuis ter observatjaj heeft laten opnemen. Een Tsjechoslowaaksch kinderkoordat momenteel in Londeni optreedt, zal volgende week ook ons land bezoeken. Leden van het koor in nationale dracht in een der Londensche straten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5