Ufferschaal 1 Onze handel met Duitschland wereld Radio [Transito-verkeer TIM TUIMEL KNAPT HET OP. in de looppas DE GESTOLEN PAGINA 2 DONDERDAG 23 JANUARI 1947 J nog een zware pil HOOVER NAAR DUITSCH LAND EN OOSTENRIJK DE UNILEVER-AFFAIRE I KLEUREN VOOR SEIN- x LICHTEN AMERIKAANSCHE SOEP voor Britsch Duitschland HET VRAGENHOEKJE VAN DR. RABARBER COPRA NAAR NEDER LAND Een groote hoeveelheid van de Molukken TROUW AAN NEDERLAND FILMPRODUCTIE IN NEDERLAND? §L STAATSLOTERIJ programma Op Het spoor van C.C. De Haagsehe correspondent van Aneta-New York verneemt, dat een groote mate van overeenstemming is bereikt bij de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche regee ring en de Britsch-Amerikaansche delegatie inzake het zenden van Nederlandsche grondstoffen naar en voor bewerking in Duitschland. Ook zon men tot overeenstemming zijn gekomen over vereenvoudigde- procedures voor den handel -us- M'hen Nederland en de Britsch- Amerikaansche zone. Een Amerikaansche bron meent te weten, dat als gevolg van het zioh terugtrekken van het militaire bestuur uit het geheele beheer over het handelsverkeer, „de 14 handelingen, die voordien ver- eiseht waren om een handelstrans actie af te sluiten, gereduceerd zullen worden tot slechts enkele". Naar verluidt zouden van Neder landsche zijde aan de Britsch- Amerikaansdhe delegatie enkele voorstellen geopperd zijn betref fende het gebruik van Nederland sche havens voor het transito- verkeer naar Duitschland Deze voorstellen zouden rekening hou den met de sohaarsohte aan buiten- landsdhe valuta in Duitschland. Een der voorstellen zou „mogelijk heden" inhouden, die door de Br its ah-Amerikaansche delegatie na terugkeer in Berlijn bestudeerd zouden worden. Dit voorstel zou zich over een lange periode uit strekken en bij de Britten en Ame rikanen meer kans van slagen heb ben dan eenig ander voorstel, dat Nederland tot dusverre aan de hand gedaan heeft. De uiteindelijke beslissing zou echter niet tijdens de loopende conferentie kunnen worden genomen. Men verwacht, dat de kwestie t.a.v. het verleenen van Neder landsche credie'.en ter stimuleering van den handel met Duitschland hedenavond besproken zal worden wanneer de delegatie zich naar Amsterdam zal begeven om bespre kingen te voeren met de Neder landsche Trustmaa (schappij voor den Handel met het buitenland, de semi-ambtelijke maatschappij voor den handel met Duitschland. De besprekingen in Den Haag zullen op Vrijdag voortgezet worden. De voormalige president der V- S. Herbert Hoover, heeft medege deeld, dat hij de uitnoodiging van Truman om in Duitschland een on derzoek in te stellen naar de voed selpositie en andere aanverwante economische aangelegenheden van de vereenigde Britsch-Amerikaan- sche zones, heeft aanvaard. Hoover zal ook met een derge lijke opdracht een bezoek aan Oos tenrijk brengen. Vermoedelijk zal hij aan het eind van de volgende week per vliegtuig vertrekken. Hoover verklaarde, dat hij nieu we wegen zal trachten te vinden om de lasten van den Amerikaan- schen belastingbetaler eenigszins te verlichten en ,,dat het Duitsche volk waarschijnlijk de eerste twee drie jaren niet in staat zal zijn zichzelf te voeden". De Hooge Raad deed uitspraak In d» zaak tegen A. van de P. te 's Gravenhage, directeur van de N.V. Unilever Verkoopcentrale, die In h'ooger beroep door het gerechts hof te 's Gravenhage met vernieti ging van een vonnis van den eco- nomischen politierechter te Rotter dam is veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek van preven tief, wegens het herhaaldelijk niet nakomen van bepalingen der dis- tributiewet en het voedselvoorzie- ningsbesluit. De Hooge raad heeft het cassatie-beroep verworpen. Uit een verhandeling van 't Me disch Psychologisch Verkeerstech nisch College, ingesteld door de Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst en de K N A C over ^Kleurenblinden en Seinlichten", blijkt dat voor seinlichten niet getroon rood en gewoon groen, «naar oranjerood en blauwgroen moeten worden gekozen. De ver handeling is voor belangstellen den verkrijgbaar bij het Secreta riaat der KNAC, Lange Vijver berg, Den Haag. Het restant van de na de be vrijding door de Shaef geleverde gedroogde Amerikaansche soepen waarvan een gedeelte in de bm- nenlandscihe oonsumptie is opge nomen is tegen een radelijlken prijs aan het Engelsdhe ministerie van voedselvoorziening verkocht met 'bestemming voor de Britsdhe zone in Duitschland. Deze soep bleek niet te voldoen a«li den smaiatk van het Nedetrlandsch pu bliek. Mevr. J. U. schrijft: .,Miin man is dokter, die principieele bezwa ren heeft tegen rooken. Als hem een cigaret wordt aangeboden, haalt hij een cigarettenkoker vol koorts thermometers te voorschijn, houdt hem den ander voor en zegt: Probeer deze liever" Met deze wijze van doen maakt hij zich vele vijanden. Hoe kan iik hem van deze gewoonte af helpen?" Dr. Rabarber antwoordt: ,,Als iedereen, wien hjj zijn koker voorhoudt, er een thermometer uitneemt, net doet, of hij hem aansteekt, er een trekje van neemt en hem vervolgens wegsmijt met den uitroep: ,,Bah. een Zuid- Amerikaan!" zal uw echtgenoot spoedig van zijn vreemde gewoonte zijn genezen". Een groote hoeveelheid copra ligt thans in Indonesië, voorname lijk in de Molukken. gereed voor verzending naar Nederland, waar zij een belangrijke bijdrage kan leveren voor onze margarine-in dustrie. Mer. heeft, bij het vervoer echter te kampen met een belang rijk tekort aan prauwen, die bo vendien niet in voldoende mate kunnen worden aangebouwd door een tekort, aan hout (een gevolg van de Japancahe roekeloosheid bij het kappen) en het tekort aan werkkrachten. De regeering heeft daarom al lereerst een aantal lichters in Australië aangekocht, doch daar ook dit nog niet voldoende is, is zij overgegaan tot het charteren van 6 Nederlandsche coasters met bemanning voor den duur van on geveer 1 jaar, terwijl nog een aan tal sleepbooten en lichters zijn en zullen worden aangekocht. AI dieze vaartuigen zullen dienen om de copra naar een centraal punt te bredfeen, vermoedelijk Me- nado, vanwaar zij door grootere schepen naar Nederland zal wor den vervoerd. De kleinere schepen zullen deze reis echter wel op eigen gelegenheid ondernemen. De K.P.M. zal in Indonesië als reeder voor de regeering optreden. Men schrijft ons uit Batavia dd. 14 Januari: 12 Januari werd te Batavia in den Schouwburg een bijeenkomst gehouden van een Vereeniging van Ambonneezen, Menadoneezen en Timoreezen. Er was een groot portret opgesteld van H. M de Koningin, van welks lijst banden liepen naar een landkaart van de Groote Oost en wel naar de ge bieden Menado, Ambon ^en Timor. Op groote schilden in de zaal was de leuze van een der sprekers aangebracht: ,,Een hechte band met Nederland; Holland wat is daarop uw antwoord Geëischt werd dat alles zou worden gedaan wat mogelijk was om de bevolking van Menado. Ambon en Timor gelegenheid te geven zich oP be hoorlijke wijze uit te spreken over het aanhouden van een steviger band met Nederland dan thans in de regeeringsvoorstell^n voor de Indische gebieden wordt aangege ven, Daarvoor werd telegrafisch de hulp ingeroepen van H M de Koningin. Voor de Nederlanders, in de zaal aanwezig, was deze demon stratie van hartelijke verbonden heid wel zeer ontroerend. NederlandSchotland. In de hal van het hoofdpostkantoor te Amsterdam had de eerste kooruitwisseling per radio plaats tusschen Nederland en Schotland. Onder leiding v<pi Nico van der Linden zingen 300 zangers en zangeressen voor Schotland. Fransche en Engelsche wen- schen in ons land films te vervaardigen Door den heer G. E. Ostwald, ld ie vóór den oorlog een bekend filmproducent in Nederland was, is aan persvertegenwoordigers een uiteenzet: ing gegeven van zijn plannen om hier te lande een bui. tenlandsehe filmproductie te vesli- gen. De heer Oswald begon met er op te wijzen, dat zulk een (indu strie een belangrijke .deviezenbron vormt, omdat Nederland zelf de hier vervaardigde films naar het buitenland verkoopt. De Fransche filmproductie_maat_ schappij B(ureau) C Cinematogra phic) M(usicale) waarvan .de di recteuren kort geleden de situatie in Nederland kwamen opnemen, wil hier komen werken. De En_ gelschen wenschen dit eveneens te doen. Om hier te lande films op te ne men is de gelegenheid aanwezig, maar om de installatie van de daarvoor noodiige studio in or e te maken, is een bedrag van 200.000 300-000 noodig. Deze sudio, die te Amsterdam is gelegen, werd namelijk in den bezettingstijd door de Duitsch'ers leeggeroofd. ,E>e Hoogsche „filmstad" ligt in puin. Toch hoopte de heer Ostwald, dat met inspanning van alle krachten en met medewerking van de desbetreffende instanties, OONAfo 217. Nu moest hij all; en nog maar probeeren aan de weet te komen, waar het dichtstbijzijnde politie, bureau was. Gelukkig, daar zat iemand op een kist, het leek wel een wachtsman of zoo iemand. Die zou hier vast de buurt wel kennen. Meneer, kunt U mij ook zeggen ■waar het politiebureau is?". Het effect van deze vraag was gelijk een schoorsteenbrandje in een vuurwerkwinkel: de man sprong van schrik een meter de lucht in en vroeg stomverbaasd: ,Waar kom jij zoo gauw vandaan?" „Uit dat luik daar," antwoordde Tim. Maar hij bleek aan een heel verkeerd adres te zijn, de waóhts. man leek schijnbaar ook al van de partij te wezen en stormde op hem af. Maar loop<en kon Tim ook, en he< bleek al igauw, dat hij zijn te genstander in deze sport verreweg de baas was. er binnen afzienbaren tijd te Am. sterdam een proeffilm zou kunnen worden gemaakt. Wanneer alles naar wensch ver„ loopt, zal op 1 Juni de Fransche productie een aanvang nemen. Half September, begin October, hoopt men Idan Stendhals .,La Rouge et le Noir" te gaan verfil men niet alleen in een Fransche, maar evenzeer in een Engelsche versie. Fransche spelers en film technici komen voor de productie naar Nederland en voor het ont, wikkelen en afdrukken is de fa briek van Willy Mullens in Dten Haag beschikbaar. De heer H A Wegerif zal de dé. cors bouwen evenals hij dat leed voor de films „Boefje". „Merijn je Gijzenn". „Suikerfreule", ..Pyg malion" en „Veertig Jaar" welke laatste rolprent ond'er leiding vau den heer Ostwald is vervaardigd. De heer Ostwald is van mee. ning, dat per jaar 4 a 5 bui'ten landsehe films zouden kunnen worden opgenomen en (dat deze kans thans mioest worsten aange. grepen al was het alleen maar met het oog op de deviezen.aan, wins:. Trekking van 23 Januari: Prijs van 5000 op no 10417; 1000 op nos 1403, 14419 en 15275- VRIJDAG 24 JANUARI HILVERSUM I (301 M) K R O 7 Nieuws, gym en gram; 11 Voor de zieken; 11,45 Ber uit Indië; 12 Gram; 12.15 Hoorspel; 12,30 Con cert; 13 Nieuws; 13,15 Vaudeville- ork; 13 50 Caus; 14 Muziek; 14,3(7 Hoorspel; 15,10 Gram; 16,30 Voor de jeugd; 16,45 Gram; 17,15 Muz caus; 17,45 Caus; 18 Muziek; 18,30 Voor de Ned Strijdkrachten; 19 Nieuws: 19 15 Voor de jongeren; 19,30 Muziek; 19,50 KAB; 20 De gewone man..; 20.15 Muzieksspel; 21 Balans-prog; 21,35 Orkest; 22 Nieuws: 22,20 Avondgebed; 22,35 Orgel; 22 50 Caus; 23 Klaas van Beeck; 23,35 Gram, HILVERSUM II (415 en 218 M.>. 7 VARA; 12.30 AVRO; 16 VARA; 7 Nieuws; gym en gram; 11,15 V. d vrouw; 11,30 Gram; 12 Muziek; 12.30 Orgel; 13 Nieuws; 13 15 Mu ziek; 14 Kookpr; 14,20 Kwintet; 15.20 Hoorspel; 16 Gram; 16,30 V. a jeugd; 17 Accordeon: 17,30 Muz caus; 18 Nieuws; 18,20 f I m; 18 45 Orgel; 19 NVV; 19,15 Report; 19.30 VPRO; 20 Zang; 20,30 Caus; 21 Gram: 21,30 Buitenl overz; 21,45 Viool; 22 15 Jazz; 22,40 Avondgebed 23 Nieuws; 23,15 Gram. Ï2) door Douglas Grey C. C, is in dezen moord be srokken antwoordde hij. Daar ben ik van overtuigd, En hij weet, waar oio schaal is. Dat is me uit goede bron bekend. Denkt u heusch, dat Calderon bewijzen in handen heeft? klonk het spottend., U moet Calderon niet vertrouwen. Hij heeft de ge woonte, alles, wat hij niet snapt, aan C. C, toe te schrijven. Dat ergert C. C, Hij is het beu, voort durend opgejaagd te worden. Hij geeft u den tijd tot vanavond, is u dan nog niet opgehouden met uw dwaze pogingen om hem te vinden, dan is er groote kans, dat u morgen het daglicht niet meer te zien krijgt. Flinero hoorde aan de andere zij.de den hoorn ophangen en kreeg ook op zijn herhaald roepen geen antwoord meer. Maar daarom gaf hij het nog niet op. Hij belde het telefoonkantoor op en vroeg naar den chef. Met Carlos Flinero. verdieping van het tegenoverge legen huis kon bekijken en be merkte, dat de kamer, welke hij zien kon, onbewoond was, Ik ben zoo dadelijk terug, Sanchez, zei hij, de buitendeur openend. Doe jij me intusschen fret plei- zier en blijf hier voor de toonbank staan, Jui t Dat is de plek, waar Kitura stond, toen hij vermoord werd. Ik zal je later wel vterdenen uitleg geven, Hjj kwam naast den agent staan. Ik ga naar den over kant een kijkje nemen in die ka mer op de tweede verdieping. Je kunt dat raam van hieruit door dien openstaanden ventilator zien- Het gezicht van Sanchez klaar de op en hij zei vol spanning: Ik snap het al. mijnheer Flinero. Be neden in die bakkerij hangt een kaart met „Kamers te huur". Daar zullen ze u den sleutel wel geven. Die heele verdieping is te huur. Ik doe hier al venige maanden -de ronde en weet vrij aardig, wat er zoo al te huur staat. Zoo? zei Flinero. Weet je dan soms ook iemand hier in de buurt die grieven tegen Kitura had en reden om hem te vermoorden? Dan had je dat wel eerder kunnen zeggen. Och, meneer, antwoordde Sanchez verbluft door dat verwijt. Jawel, senor Flinero.... wat" is er van uw dienst? Wie heeft me zooëven in den winkel van' Lin Kitura opgebeld? Kunt u me dat zoo gauw mogelijk zeggen? Het was spoedig gevonden, maar Flinero had er niet veel aan. om dat hij was opgebeld van uit een publieke telefooncel op de Plaza Real, zoodat niet kon worden na gegaan, wie hem opgebeld had. Dank u, zei Flinero, desn (hoorn ophangend. Hij had niet veel beters ver wacht. maar was nu tenminste zeker van één ding. En dat was, dat C.C. wist, dat de detective hem op de hielen zat en bang genoeg was geworden, om dezen door een vrouw te laten bedreigen. Finero was het mikpunt geweest van te veel bedreigingen tegen zijn le ven, om zich van deze veel aan te trekken Hij zou natuurlijk op zijn hoede zijn. Dat was hy trou wens altijd, VIII Reconstructie der misdaad. Het telefoongesprek had Fline- ro's gedachtenloop niet v:rstoord- Hij keek nogmaals aandachtig naar het open luikje boven het winkel raam. En voor de oogen van den verbaasden Sanchez ging hij zoo staan, dat hij door dat raampje Er viel niet veel 4e vertellen- Er over de straat heen de tweede I zijn natuurlijk menschen genoeg, die niet veel van Kitura moesten he'iben, omdat hij zoo op zichzelf leefdeMaar dat is nog geen reden om hem te vermoorden. Maar ik snap denkelijk wel, waar om u naar die kamer wilt gaan. Uit tekend, zei Flinero be daard Dan zul je ook snappen, wat ik bedoel, als ik je een wenk geef, je arm omhoog te houden- Je moet in dezelfde houding gaan staan, waarin Kitura stond, toen hij dien dolk in zijn h-art kreeg. Hij hief zijn arm op om op dat politie- fluitje te blazen, weet je nog? Juist, mijnheer- Is het zoo goed? vroeg Sanchez, zijn fluitje aan zijn mond brengend. Prachtig! Als je me helpt, dit geval tot klaarheid te brengen, kun je rekenen op mijn voorspraak bij den commissaris. Flinero ging naar buiten, stak de straat over naar de bakkerij en kreeg daar zonder moeite den sleu tel als mogelijke huurder der tweede verdieping. Er bevonden zich drie kamers op die étage, die blijkbaar lang onbewoond gestaan hadden- Over al lag een dikke laag stof en de hoeken zaten vol spinnewebten. De vensters waren vuil en groeze lig Flintero liep de kamer door en begaf zich naar de voorkamer- Daar kon hij den voorgevel ven den antiekwinkel goed zien, Fij onderzoek vond hij vingerafdruk ken op de vensterbank en zag hij, dat het raam kort geleden open geschoven geweest was- Omzichtig schoof hij het weer omhoog en kon toen door het open ruitje heen in den winkel kijken. Hy zag San chez duidelijk staan en toen deze Flinero zag, hief hij zijn arm op de afgesproken wijze omhoog, zoo dat zijn linkerzjy ongedekt was. Zonder te letten op het stof op den vloer, knielde de detective neer en zag toen. dat hij gemak kelijk met een pistool Sanchez door het hart zou kunnen schieten. Hii kon ziin opwinding nauwelijks bedwingen. Had bij de oplos ing van bet moordraadsel reeds gevon den? De misdaad was bedreven op een wijze waaraan de politie niet had gedacht, toen ze Caleja als vermoedelijken moordenaar ge vangen genomen hadden. Maar alles was nog niet duide lijk. Flinero vl- ide zich niet.met de hoop, in één slag alles opge lost te hebben. Want Lin Kitura was niet door een kogel getroffen. Een heel eigenaardig mes was hem in het hart gedrongen. En de moge- lijkhe d was vrijwel uitgesloten, dat iemand dwars over die breede straat heen en door dat kleine ruitje den Japanner op zoo'n af stand in het hart had kunnen treffen, door dat mes te werpen Hij schud.e misnoegd het hoofd- (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2